DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Training, Service la tine acasa!

FUHRER
post 11 Jan 2008, 11:05
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 15 December 07




Salut,


Lansez acest topic ca o provocare la adresa celor "bomba" in mecanica (ca si mine) si sub inaltul patronaj al cunoscatorilor. Despre ce e vorba:
Vreau sa enumeram o lista completa de operatiuni care se pot face in fata blocului de catre noi (cei bomba in mecanica). Interesant ar fi sa venim si cu poze. Stiu ca s-a discutat si tot s-a rediscutat pe forum despre diverse probleme si schimbari, dar acestea erau probleme disparate, discutate pe topicuri distincte(ideal ar fi sa facem un model de tutorial cu poze in care sa prezentam diverse ). Bun ca sa incep eu, in viitorul apropiat planific sa ma duc in service pt a schimba distributia si curelele accesorii. Sper sa fie ultima vizita in service si de ce zic asta, pt simplul motiv ca de acum inainte tot ce se poate schimba in fata blocului cu un set de chei....vreau sa fie facute de mine:
1. Filtru aer
2. Filtru benzina
3. Ulei
4. Filtru ulei
....si ce se mai poate schimba in conditiile discutate.
Si cred ca sunt multe operatiuni minore care se pot executa si de catre necunoscatori.....mai mult conteaza tehnica acelor modificari, pt ca sunt convins ca sunt multe trucuri pe care numai mecanicii le stiu.

Chiar sunt curios ce va iesi dry.gif


--------------------
DACIA Logan 2014/ Laureate/ 0.9 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 11 Jan 2008, 19:07
Post #2


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Cele mai simple operatiuni ar fi schimbarea filtrului e aer si a bujiilor...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beraru_010384
post 11 Jan 2008, 19:11
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 15 May 07




si mai simple cred ca ar fii schimbarea unui bec care s-a ars....nu de alta dar stiu destui care se duc in service sa shimbe un bec ars


--------------------
Dacia DUSTER 1.33 Tce 150cp - B721CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 11 Jan 2008, 19:12
Post #4


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




In general sunt usor de schimbat becurile, mai dificil sunt cele de la proiectoare, cele de iluminat nr spate si cele din bord...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 11 Jan 2008, 19:14
Post #5


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




cea mai simpla ar fi schimbarea unei sigurante happy.gif
insa am cunstinta de specimene care au mers in service pt ca duzele stropeau prea jos ( nu era dacie dar totusi..) radmasa.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuly89ct
post 11 Jan 2008, 21:35
Post #6


Membru cu masina...


Group: Members
Posts: 404
Joined: 30 September 07
From: Constanta




QUOTE(SYL @ 11 Jan 2008, 19:12)
In general sunt usor de schimbat becurile, mai dificil sunt cele de la proiectoare, cele de iluminat nr spate si cele din bord...
*


becurile de la iluminat nr spate sunt usor de schimbat din punctul meu de vedere pt ca acum cateva zile am curatat sticla de la suportul de becuri ca era plina de praf.se desurubeaza cele 2 suruburi de la suport(pt fiecare in parte,ca sunt 2 suporti)si se scoate usor(trebuie sa-i faci loc de plasticul ala mare negru de care apuci cand ridici hayonul).il tragi un pic afara,scoti becul si pui altul.
m-am speriat ca nu se mai aprindea becul cu suportul tras,dar trebuie bagat la loc ca are masa pe tabla hayonului. becul este parca C5W,este exact ca cel de la plafoniera de la pasagerul din fata.
si acum cateva zile mi s-a ars becul de la faza scurta si l-am inlocuit foarte simplu si rapid cu cel de la dezaburire luneta(o sa cumpar altul in curand).am bagat mana pe la sigurante spre panoul de bord si prin pipaite le-am luat la incercari.pana la urma am dat de ele si le-am schimbat intre ele.becurile se insurubeaza spre stanga si se desurubeaza spre dreapta.presupun ca celelalte becuri de bord sunt mai greu accesibile.
dar cele de jos de la dezaburire,faza scurta si faza lunga sunt usor accesibile(asta la bordul de Rapsodie)

This post has been edited by iuly89ct: 11 Jan 2008, 21:35


--------------------
BMW 525d E60 2006
"Nu e niciodata prea tarziu pentru a nu face nimic". Confucius
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 11 Jan 2008, 22:38
Post #7


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Ca sa dai jos lampile care ilumineaza nr, trebuie mai intai sa dai joc plasticul acela negru de deasupra nr, si ala e prins in 7 suruburi, din care 3 sunt cam greu accesibile...Oricum becul se poate schimba prin hayon, dar trebuie ceva indemanare si eventual maini de ginecolog. icon_mrgreen.gif

Referitor la becurile din bord, nu ma refeream doar la cele de la ceasurile din bord, ci si la cele de pe consola centrala (de la comanda climatziarii, etc)...si oricum, chiar si de la ceasurile de bord, la becurile din paret adreapta nu prea poti ajunge asa usor, adica in niciun caz pe la sigurante...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FUHRER
post 12 Jan 2008, 11:53
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 15 December 07




Din ce am vazut in cartea de service nici filtru de benzina nu e cine stie ce, doar ca iti trebuie o rampa cumva, ca amplasamentul este sub masina, lanaga rezervor.

12 Jan 2008, 12:03:
A ca tot veni vorba SYL, dar bujiile cum se schimba? e mare nebunie?

This post has been edited by FUHRER: 12 Jan 2008, 12:03


--------------------
DACIA Logan 2014/ Laureate/ 0.9 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 12 Jan 2008, 12:05
Post #9


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Bujiile se schimba simplu, ai nevoei doar de o cheie de bujii (parca de 16 este). Se scoate fisa, se desurubeaza bujia veche, se insurubeaza cea noua si se pune fisa la loc. Se face la fel pt toate cele 4 bujii....Avantajul e ca daca faci operatiunea in service, iti sufla inainet cu aer comprimat, sa nu fie mezerii care ar putea intra in motor...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 12 Jan 2008, 12:08
Post #10


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Daca ai cheie iti ia 5 minute maxim. Grija mare, inainte sa schimbati bujiile dati o tura pe la o vulcanizare sa va sufle pe-acolo ca se aduna o groaza de praf si mizerie care intra in motor cand desfaceti bujiile.

Filtrul de benzina la fel, foarte simplu de schimbat. Trebuie desfacut un colier si scoase furtunasele din el.

Edit: Odata cu Syl. biggrin.gif

This post has been edited by pastrama: 12 Jan 2008, 12:09


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 13 Jan 2008, 12:50
Post #11


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Pentru schimbat lumini iluminare spate, puteti sa va uitati si aici. E pentru nova dar tot aia e, cred smile.gif

http://www.daciaclub.ro/Iluminare-Numar-pa...-t82745-s0.html


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vyalli
post 13 Jan 2008, 13:25
Post #12


Pe zona


Group: Members
Posts: 809
Joined: 16 March 06




ok... lucruri usoare acum am si eu o intrebare mica.

odata cu frigul asta am avut o problema cu usa de la sofer in sensul ca am deschis masina si cand sa inchid usa surpriza nu mai puteam sa o inchid ca incuietoarea nu mai actiona(se misca bratul ala dar nu se bloca).

am luat o surubelnita am dat fata de la usa jos si am dat cu niste vaselina pe acolo sa rezolvam problema smile.gif . a doua zi la fel si am hotarat sa dau incuietoarea jos cu un imbus numai ca dupa ce am dat-o jos a cazut acutenuatorul si ce mai e pe acolo. huh.gif


intrebarea mea este cum pun la loc totul ca m-am chinuit vro 2 ore in frig si dupa ce l-am nimerit nu mai pot sa deschid usa decat din masina. dry.gif


multumesc.

P.S. daca ai o problema cu masinuta ta aici se rezolva pe daciaclub wink.gif wink.gif

This post has been edited by vyalli: 13 Jan 2008, 13:26


--------------------
logan negru Laureat 2009 - B-xx-JPA
Dacia Papuc 1.9D 2005 - B-xx-ABX
ex...Oltcit Club '86 - B-xx-ZNU,Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuly89ct
post 13 Jan 2008, 17:25
Post #13


Membru cu masina...


Group: Members
Posts: 404
Joined: 30 September 07
From: Constanta




actuatorul e prins cu 2 suruburi de tot ansamblul,deci trebuie doar sa prinzi ansamblul bine la loc.si nu ai de facut decat 2 lucruri:
1)vezi ca ai o furca care trebuie sa vina pe un tamburus.furca asta vine de la clanta de afara,iar tamburusul prin apasare in jos deschide yala.cel mai bine te uiti cu o lanterna si o sa-ti dai seama imediat.
2)sa pozitionezi ansamblul cu gaurile exact unde vin suruburile cu cap de imbus de la yala,dupa care strangi suruburile si gata.iti trebuie putina rabdare,dar o sa dea rezultate.

P.S. la punctul 1) varianta oficiala: "pentru montarea placii usii fata furca de legatura (7) a mecanismului de deschidere din exterior va fi fixata pe rotula existenta pe placa."
se vede foarte bine in poza!

This post has been edited by iuly89ct: 13 Jan 2008, 17:32

Attached thumbnail(s)
incuietoare.JPG ( Size: 188.8k ) Number of downloads: 144


--------------------
BMW 525d E60 2006
"Nu e niciodata prea tarziu pentru a nu face nimic". Confucius
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vyalli
post 14 Jan 2008, 00:03
Post #14


Pe zona


Group: Members
Posts: 809
Joined: 16 March 06




am reusit in sfarsti sa o fac cu putina rabdare si chiar ca trebuia o lanterna la asta nu m-am gandit. am luat o surubelnita mai lunga am bagat-o prin gaura de la usa si am pus furca aia pe tamburus si gata .

trebuie putina atentie ca sunt cam incurcate alea pe acolo.


P.S. unde gasesc si eu manualul service dacia. multumesc dau o bere cand ajung in constanta smile.gif


--------------------
logan negru Laureat 2009 - B-xx-JPA
Dacia Papuc 1.9D 2005 - B-xx-ABX
ex...Oltcit Club '86 - B-xx-ZNU,Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuly89ct
post 14 Jan 2008, 00:33
Post #15


Membru cu masina...


Group: Members
Posts: 404
Joined: 30 September 07
From: Constanta




ma bucur ca ai rezolvat problema:P ms pt bere:) manualul de service dacia:cred ca la dacia SuperNova te refereai nu?
http://www.daciaclub.ro/Carte-service-t96700.html uita-te aici la posturile #17 si #18 sau mai simplu http://www.dump.ro/download.php?id=YmM2ZDc...=&download=true
si http://www.dump.ro/download.php?id=M2ViNjU...=&download=true

sunt 2 vol. ale cartii aici. nu stiu cum arata cartea in original si cate vol. cuprinde,dar astea cred ca iti sunt de ajuns:P topicul cu cartea service doar ce s-a deschis in urma cu o sapt.


--------------------
BMW 525d E60 2006
"Nu e niciodata prea tarziu pentru a nu face nimic". Confucius
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lancerEvo
post 14 Jan 2008, 12:33
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 24 May 05




QUOTE(FUHRER @ 11 Jan 2008, 11:05)

3. Ulei
4. Filtru ulei
*


pentru 20 de lei cat costa schimbatul de ulei la centrele specializate(in cluj cel putin sunt vreo 3 care se ocupa numai cu schimbat ulei) nu cred ca merita sa facem mizerie in fata blocului, plus ca mai ajutam si noi cu ceva la protectia mediului wacko.gif


--------------------
Dacia 1300 - cj 06 cal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 14 Jan 2008, 12:47
Post #17


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Îmi pare rău, dar în afară de schimbat un bec și-o siguranță, pentru orice altceva eu recomand cu încredere orice service agreați Dvs.
Drept pentru care dau stingerea.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:00
Forum Renault