DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cauciuc taiat noaptea in parcare

a4tech01
post 16 Mar 2007, 13:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 3 October 06




Niste primate mi-au taiat un cauciuc.L-am peticit la vulcanizare si l-am schimbat cu cel de pe roata de rezerva.
Intrebarea e:il mai pot schimba pe CASCO sau trebuia sa il las asa?
Nu cred ca merge cu solutia neortodoxa:ii mai dau eu un cutit si-l declar taiat la politie;iar la aia din service cand il scot si vad ca are si alt petic le inchid eu gura.
Sau probabil valoarea pagubei nu atinge limita minima de despagubire??(anvelopa e Continental EcoContact 3))


--------------------
nu am ** **
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
contLord
post 16 Mar 2007, 14:20
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 27 October 06




Daca vroiai sa folosesti casco trebuia in primul rand sa mergi la politie sa declari incidentul de vandalism si sa iei acea dovada cu care mergeai apoi si te intalneai cu agentul de casco, acum o sa isi dea seama si ala de la casco daca tu iei cauciucul la cutit ca el a mai fost peticit si o sa se cam mire si probabil nu o sa faci nici o treaba, apropo cam cat e un cauciuc din ala? - merita timpul pierdut si alergarea si nervi consumati cu casco, sau merita sa strici casco pt un cauciuc?



--------------------
Dacia Logan 2006 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michirec
post 16 Mar 2007, 14:55
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




S-ar putea cauciucul sa nu acopere valoarea fransizei;dupa cate stiu eu cauciucurile taiate in parcare nu se despagubesc.Nu cred ca merita sa te inregistrezi cu dauna si la anul sa platesti mai mult, mult mai mult decat face cauciucul.


--------------------
renault Scenic 1,6 dci,96kw. 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 18 Mar 2007, 13:01
Post #4


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Cazul tau nu este un risc acoperit de casco. Nu tine de firma sau de un inspector rauvoitor, pur si simplu asa e, acest risc nu e inclus in casco.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valmont
post 18 Mar 2007, 13:05
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 165
Joined: 22 December 05




Prea multa bataie de cap pentru un cauciuc wink.gif

This post has been edited by valmont: 18 Mar 2007, 13:06


--------------------
Dacia Logan - CT 19 FVY
Trup si suflet pentru Rapid & Logan!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
a4tech01
post 18 Mar 2007, 18:59
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 3 October 06




exact


--------------------
nu am ** **
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogota_69
post 30 Mar 2007, 00:41
Post #7


JUST ME


Group: Members
Posts: 437
Joined: 5 July 06




QUOTE(michirec @ 16 Mar 2007, 15:55)
S-ar putea cauciucul sa nu acopere valoarea fransizei;dupa cate stiu eu cauciucurile taiate in parcare nu se despagubesc.Nu cred ca merita sa te inregistrezi cu dauna si la anul sa platesti mai mult, mult mai mult decat face cauciucul.
*


Am si eu o intrebare OFFtopic cum la anul platesti mai mult?? Eu am maisna luata in leasing si platesc casco lunar(Generali). Iar cand am cumparat masina cei de la casco mi-au dat o foaie in care scrie ca in primul an masina e evaluata la 8770, al II-lea an 7600 si tot asa si am rata fixa de 22 de euro pe luna.

PS: Inca o intrebare: In fiecare an trebuie sa-ti reinoiesti casco(trebuie sa te duci cu masina la ei sa ti o evalueze)??? Mersi pentru eventulalele mesaje.

Editat de Moderator: Nu mai folosi prescurtari tip limbaj IRC ("tr", "MS"). Sunt interzise si se penalizeaza. Ori respecti regula, ori nu mai scrii deloc.

This post has been edited by Tudor: 30 Mar 2007, 17:15


--------------------
DACIA LOGAN 1.5 DCI PREFERANCE - B-51-W U D
GOGOTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 30 Mar 2007, 09:20
Post #8


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




QUOTE(gogota_69 @ 30 Mar 2007, 01:41)
Eu am maisna luata in leasing si platesc casco lunar(Generali).

Ti-ai raspuns singur.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 30 Mar 2007, 17:14
Post #9


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Casco la masinile in leasing poate fi de tip multianual (valabil pe mai multi ani, de regula pe durata contractului de leasing). Suma asigurata scade de la an la an conform uzurii, iar prima de plata (lunara/trimestriala) este "nivelata": in loc sa varieze in timp este stabilita la o valoare medie pentru toata perioada de leasing (per total sunt platiti tot atatia bani: la inceput mai putin de cat ar fi corect, la sfarsit mai mult)


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
a4tech01
post 30 Mar 2007, 21:45
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 3 October 06




Cam cum sta treaba cu cresterea primei,ma intreb?Ptr ca am folosit CASCO (cam 4000 lei a fost dauna).
Ce,creste ceva la anul?Pai cine ma obliga sa stau la ei?


--------------------
nu am ** **
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogota_69
post 31 Mar 2007, 11:57
Post #11


JUST ME


Group: Members
Posts: 437
Joined: 5 July 06




1.Deci eu la anul platesc mai mult daca am avut incidente anul anterior???
2.In fiecare an trebuie sa-ti reinoiesti casco(trebuie sa te duci cu masina la ei sa ti o evalueze)???


--------------------
DACIA LOGAN 1.5 DCI PREFERANCE - B-51-W U D
GOGOTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
a4tech01
post 31 Mar 2007, 12:43
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 3 October 06




pai oricum la orice incident trebuie sa platesti "reintregirea sumei",ca altfel suma care ramane asigurata scade cu valoarea cheltuielilor de reparatie;deci nu vad de ce ar trebui sa creasca prima la anul.


--------------------
nu am ** **
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 31 Mar 2007, 13:34
Post #13


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




1. reintregirea sumei asigurate se refera strict la perioada ramasa din contractul casco curent.
2. daca au fost daune platite, prima din anul urmator va fi majorata (sau cel putin nu vei beneficia de reduceri), fara legatura cu reintregirea sumei asigurate. Pe romaneste vei plati mai mult decat ar fi venit de plata daca nu ar fi fost daune si probabil mai mult decat ai platit in anul curent (dar nu obligatoriu.

Pentru detalii despre reintregirea sumei asigurate si malus / bonus cititi Ghidul Casco.

a4tech01: te rog nu mai emite sfaturi despre aspecte pe care nu le stapanesti; reintregirea sumei asigurate nu are legatura cu prima din anul urmator si nu este obligatorie.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
a4tech01
post 31 Mar 2007, 16:28
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 3 October 06




imi cer scuze


--------------------
nu am ** **
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharp
post 12 Jul 2007, 15:38
Post #15


Membru superior


Group: Members
Posts: 55
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




Mda, cauciucurile taiate de binevoitori nu se despagubesc pe casco. De fapt, cauciucul avariat nu se despagubeste indiferent de cauza, daca nu a mai fost afectata si alta parte a masinii.
Mi s-a intamplat si mie, 2 cauciucuri, o primata din bucuresti.
Inspectorul de daune mi-a aratat un paragraf din anexa la polita casco in care scrie clar ca asiguratorul (Omniasig) nu acorda despagubiri daca in urma evenimentului a avut de suferit doar anvelopa (indiferent ca evenimentul intra la categoria vandalism sau nu).
Am stat, m-am gandit si am ajuns la concluzia ca probabil clauza asta e bagata pt ca anvelopele sunt consumabile. Daca un gospodar merge cativa ani si anvelopele se uzeaza, le poate intepa cu gandul ca acopera casco anvelopele de schimb. Insa cei de la casco s-au gandit si la asta.
PS: de ce am eu oare impresia ca articolele astea mai detaliate din contractul casco se aplica cu strictete in Bucuresti (unde se face poza la fiecare avarie si se pun pozele la dosarul de dauna), iar in provincie, in functie de cat de bine te intelegi cu inspectorul, iti inlocuiesti diverse pe masina? Zic asta din relatarile unor colegi forumisti; de ex - aripa usor atinsa - data la inlocuit. Poate mi se pare...


--------------------
ex Dacia berlina / toyota corolla sedan 1.4 VVT-i 1998 / 2006
Stiinta ne-a transformat in zei mai inainte de a merita sa fim considerati oameni.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 12 Jul 2007, 17:32
Post #16


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




Asta e prima oara cand am auzit de avantajele de a fi "din provincie" tongue.gif
Am avut si eu 3 cauciucuri taiate in parcare. chemat politia, facut poze...niciun rezultat si dat bani din buzunarul propriu pentru altele noi.


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogota_69
post 14 Jul 2007, 02:35
Post #17


JUST ME


Group: Members
Posts: 437
Joined: 5 July 06




nu aveti full casco mai mult ca sigur-in full casco intra si vandalismele cel putin la mine Generali


--------------------
DACIA LOGAN 1.5 DCI PREFERANCE - B-51-W U D
GOGOTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 14 Jul 2007, 10:07
Post #18


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Chiar si avand clauza de vandalism, anvelopele taiate nu sunt risc acoperit (sunt la excluderi). Sharp a explicat mai sus corect de ce.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:41
Forum Renault