DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Planetara dreapta cauzeaza probleme

LoneRanger
post 3 Aug 2013, 12:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 August 13




Buna ziua~! Scuzati-ma daca am cauzat vreo problema sau am incalcat vreo regula din acest subforum, dar am considerat ca acesta e locul potrivit pentru a posta problema.

Tatal meu a cumparat acum ceva vreme o Dacia Nova GT din 97, care a cauzat probleme ocazionale pe parcurs, multe dintre ele fiind reparate eventual. Dar astazi, la data postarii acestui mesaj, s-a trezit cu o problema la planetara dreapta care nu-i mai permitea sa conduca, lasand masina undeva mai departe de casa pe moment. Din cate am inteles de la el, planetara a fost sudata in trecut si azi pana sa plece cu masina din parcare, s-a auzit un troncanit puternic care nu-i mai permitea sa se deplaseze cu masina.

In final, mi-a spus sa caut pe google magazine auto din <Pitesti> care ar putea vinde planetara pt modelul sau si n-am reusit sa gasesc nimic concret. Help, please?


--------------------
Dacia Nova GT 1997 - AG68VDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b 45 bwy
post 4 Aug 2013, 09:40
Post #2


Van driver


Group: Members
Posts: 1.135
Joined: 27 November 10
From: Bucuresti




cauta pe cineva care dezmembreaza,sau dute la remat si ia una(cam 100 lei)daca nu vezi pe okazii are cineva planetare noi de origine la 600lei bucata.Dar inainte de toate sa o dea jos sa vada ce sa intamplat,daca vrea sa o reconditioneze tot in jur de 100 lei il costa


--------------------
Renault Laguna 2003 - Florin&bwy
Nova GT 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 4 Aug 2013, 12:01
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




Sa nu dai in viata ta 100 de lei ptr o planetara de la remat.... pretul corect ar fi pana in 50 de lei.. pentru ca stii cum e....e la noroc! aia nu-ti garanteaza ca iei planetara mai buna ca cea pe care o ai. De origine nu te sfatuiesc sa iei pentru ca nu se merita pentru masina asta sa investesti mult... O reconditionare a celei actuale sau incerci la remat. PAREREA MEA


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 15 Aug 2013, 13:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Parerea e buna, dar nu e rau nici o suta pe una de la dezmembrari, fiind solutia cea mai rapida. Ce inseamna sudata? Axa sudata? unde s-a rupt, ce a iesit? Eu am mers cu planetara sudata la jumatatea axei (facuta din doua bucati, laleaua de la una si capatul canelat de la alta, si de grosimi diferite), cativa ani. Dupa sudare, am tras o linie cu raizerul pe lunginea axei, peste sudura, si am facut probe de forta pana m-am plictisit, sa vad daca se torsioneaza sau rupe sudura. A rezistat perfect, dupa care am folosit-o vre-o 5 ani. Alta sudura ar fi la triaxa, care se mai deprinde in timp, dar face probleme doar din neglijenta. Incarcarea caii de rulare la lalea, prin sudura, e alt loc unde poate apare uzura, prin adancirea locului unde rolele stau in pozitia de mers inainte, si datorita plecarilor bruste, cu scartait, sau urcarea pe drum de piatra zilnic. Aici apare bataia in curbe sau cand masina se descarca de fata (greutate pe spate). Eu am pus un film cu modul de rectificare rapida, a unei planetare care bate in curbe (parca pe youtube), fara a fi necesara reincarcarea.E de ajuns sa tastati, reincarcare planetara.

This post has been edited by PH-06-BOA: 15 Aug 2013, 13:35


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 18 Sep 2013, 07:39
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Am eu o planetara dreapta in stare buna (din ce stiam, nu pare sa aiba joc). Trebuie sa te deplasezi in Bucuresti pentru ea. 50ron.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:10
Forum Renault