DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Peninsula Gallipoli, Partea de sud

gibonu
post 20 Oct 2010, 17:34
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Hai noroc la toata lumea.
Sunt convins ca multi dintre voi au fost deja in peninsula Gallipoli, in drum spre coastele vestice sau sudice ale Turciei.
Insa n-am vazut sa fi fost cineva in sudul sau vestul peninsulei.
Sau cel putin asa a rezultat dupa ce am folosit functia search.

Ca sa nu o mai lungim aiurea.
Saptamana trecuta, vineri si sambata am fost pe acolo.
Imi doream de ceva vreme sa vad si eu locurile astea, unde s-au trosnit destul de rau, in 1915, pe de o parte turcii, iar pe de alta parte, englezii, francezii, australienii, neo-zeelandezi plus niste senegalezi si cativa indieni.
Acum, zona este plina de cimitire militare si diverse monumente care amintesc de Campania de la Gallipoli.
Plus turci care vand suveniruri si bauturi non-alcoolice.

Pe scurt, ideea a fost simpla: Churchill, care pe atunci era un fel de ministrul al marinei (Primul Lord al Amiralitatii) a venit cu ideea fortarii stramtorilor Dardanele si Bosfor, pentru a cuceri Constantinopolul si a scoate imperiul Otoman din razboi.
Iniatial s-a mers pe idee unei operatiuni navale, insa turcii au minat stramtoarea Dardanele, cateva nave aliate s-au scufundat si aliatii si-au schimbat tactica.
Au optat pentru o debarcare in peninsula.
Nici asta n-a mers datorita opozitiei turcilor. Un fel de Marasesti de-al lor.

Aici s-au afirmat, pe de o parte Ataturk (era comandantul unui sector de front) iar pe de alta parte, australienii si neo-zeelandezii, care luptau sub denumirea de ANZAC (Australia and New Zeeland Army Corps).
Acum, peninsula este loc de pelerinaj pentru baietii din emisfera sudica, aici considera ei ca s-au afirmat ca natiuni de sine statatoare.
Exista chiar si ANZAC Day (25 aprilie), in care se comemoreaza data de 25 aprilie 1915, ziua in zori careia a avut loc debarcarea intr-un golf din vestul peninsului, care azi se numeste ANZAC Cove (ANZAC Coyu in turca).
ANZAC Day se sarbatoreste atat in Turcia, (cand australienii si neo-zeelandezii vin cu zecile de mii), cat si in Australia si Noua Zeelanda, unde, din cate am inteles eu, este o sarbatoare destul de importanta.
Despre Ataturk nu mai trebuie sa vorbesc ca se stie cine a fost si ce a facut.

Am ajuns vineri dupa amiaza la Eceabat, unde aveam deja cazarea rezervata la un hostel, chiar langa debarcader.
Dupa ce m-am cazat am luat ferryboat-ul pana la Canakkale.
2 lire biletul si 0,5 lire ceaiul. Delicios, turcesc, original, de care imi era dor.
IMG_3804.JPG ( Size: 481.37k ) Number of downloads: 1266


Cam asa arata stamatoarea Dardanele, vazuta de de ferryboat.
Nord
IMG_3805.JPG ( Size: 318.29k ) Number of downloads: 1321


Sud
IMG_3809.JPG ( Size: 376.73k ) Number of downloads: 1274


Ferryboat-ul este cate unul la fiecare ora in timpul zilei si mai sunt vreo 3 in timpul noptii.
Vara am inteles ca freceventa este la 30 de min. in timpul zilei.
Mi s-a parut interesant autobuzul asta, care cred ca mai avea vreo 10 cm pana in tavanul ferryboat-ului.
IMG_3808.JPG ( Size: 568.2k ) Number of downloads: 1306


Spre sud, la iesirea in Marea Egee era mai senin.
IMG_3812.JPG ( Size: 288.42k ) Number of downloads: 1282


Traversarea stramtorii dureaza cam 25-30 de min.
La plecarea ferryboat-ului se face un anunt in turca si engleza, prin care pasagerii sunt atentionati ca fumatul este interzis, insa nu prea tine nimeni cont de el.
Asa ca am fumat si eu o tigara, sa intre ceaiul mai bine.

Dupa ce am coborat de pe ferryboat, am luat-o imediat la dreapta, spre muzeul naval, trecand pe langa pompierii navali.
IMG_3813.JPG ( Size: 344.18k ) Number of downloads: 221


Muzeul este un parc destul de mare, unde sunt expuse in aer liber obiecte specifice, cum ar fi tunuri, torpile sau mine marine.
Ancora asta mi s-a parut intersanta
IMG_3814.JPG ( Size: 531.86k ) Number of downloads: 254


Si explicatia.
IMG_3815.JPG ( Size: 534.73k ) Number of downloads: 245


Intrarea este gratis, iar obiectele din magazinul muzeului au niste preturi foarte mici.
Adica un magnet de frigider, subtire si cu o poza pe el costa 0,75 lire.
Ideal pentru cadou de adus prietenilor.

Dupa ce am terminat vizita la muzeu, m-am dus direct la o kebabarie pe langa care trecusem inainte, cu gandul de a manca un kebab de oaie, ca doar eram in Turcia.
Aici, surpriza, pentru ca nu avea decat de pui.
Nu m-am ingrijorat, am crezut ca gasesc la urmatoarea, insa nimic.
Am constatat ca turcii au luat-o razna si nu mai mananca oaie, pentru ca nici la carciumile din Eceabat nu aveau oaie, numai pui si vita.
Pana la urma mi-a luat un kebab de pui si udat cu niste ayran a fost bun. Dar n-a fost de oaie.

Dupa kebab, m-am mai plimbat aiurea prin oras, fara nici o tinta anume.
Am mai mancat niste castane prajite, facute pe marginea strazii de un turc batran, care dupa ce mi-a dat punga de castane (2 lire), mi-a spus, cu zambetul pana la urechi “Thank you”.

Ma asteptam ca Canakkale sa fie un orasel mic si neinteresant, insa nu este deloc asa.
Orasul mi s-a parut cochet, animat, curat, plin de viata, cu oameni bine imbracati pe strada si o gramada de magazine.
Nu mi s-a parut sa difere prea mult de Istanbul, (pastrand proportiile),
In schimb, mi s-a parut a fi mult peste Edirne, care fara nici un fel de gluma, mi s-a parut un targ prafuit si uitat de lume, cand l-am vazut, in noiembrie 2008.

Inainte de a ma urca pe ferryboat sa ma intorc la Eceabat, am vazut calul din Troia.
Cel din filmul cu Brad Pitt, nu cel de la cetatea Troia..
Cel putin asa spun turcii, deoarece langa cal, este o placa pe care scria ca asta este calul original din film si ca se afla la Canakkale din septembrie 2004.
Din filmul cu Brad Pitt, ca sa inteleaga toata lumea ce cal vede.
Scuze pentru poza, dar deja era intuneric afara.
IMG_3821.JPG ( Size: 377.39k ) Number of downloads: 293


La Eceabat m-am mai plimbat putin pe malul marii, si spre dezamagirea mea (dupa cum am mai spus) am mancat o frigaruie de pui, in carciuma unui turc care era identic cu Bashar al Assad (presedintele Siriei), doar ca nu era la fel de inalt si era putin mai gras.
Doua baclavale la desert si doua pahare de vin au incheiat ziua.

This post has been edited by gibonu: 21 Oct 2010, 08:59


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 21 Oct 2010, 07:12
Post #2


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Despre "incidentul Gallipoli" nu ai gasit ceva urme? smile.gif


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 21 Oct 2010, 08:02
Post #3


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Chiar interesant smile.gif Multumesc pentru explicatii si poze smile.gif Bravos


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Oct 2010, 09:37
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ bogdanelkva
Am gasit, cum sa nu.
Carnea de oaie care a disparut, cred ca se datoreaza incidentului Gallipoli.
Adica m-am dus pana acolo sa mananc si eu un kebab de oaie, din ala original de la mama lui si oha, am mancat de pui.

@ cmandrei
Cu placere.
Vine si continuarea.

<span class='edit'>21 Oct 2010, 15:15:</span>
Sambata 16.10.2010
Partea I-a.

Micul dejun a fost OK (doua feluri de masline, branza, rosii, mere, castraveti, paine, gem).
Aveai de unde alege.
Mai nasol a fost ca in loc de unt era margarina, iar cafea nu exista, decat ness.

Din Eceabat, am luat-o putin spre nord, vreo 2 km, pana se ajunge intr-o intr-un sens giratoriu, unde se face stanga, directia Kabatepe.
Prima oprire a fost la centrul de informare si documentare, cel mai important din zona, dupa cum spun turcii.
Aici, exista o mica sala de muzeu, o sala de proiectie, cofetarie, parca o biblioteca si un magazin.
Avand in vedere ca sezonul turistic se terminase, mai era deschisa doar mica sala de muzeu.
Aici, cel mai interesant este o macheta a peninsulei, la scara desul de mare (adica te plimbi in jurul ei) unde sunt punctate toate locurile importante.

Dupa centrul de informare, am continuat spre vest, directia Kabatepe.
Inainte de a ajunge la Kabatepe, alta intersectie, unde se face dreapta, pentru obiectivele localizate la nord de linia imaginara Eceabat – Kabatepe.

Din Kabatepe se iar ferryboat-ul catre insula Gokceada, una dintre cele doua insule pe care Turcia le mai are in marea Egee (alaturi de Bozcada), restul insulele apartinand Greciei.
Era in plan sa ajung si pe Gokceada, insa n-am reusit.
Nu-i nimic, insula nu pleaca nicaieri, am un motiv in plus sa ma intorc in zona.

Revenind la peninsula, primul cimitir pe care l-am vazut, se numea Shrapnel Valley, unde majoritatea celor ingropati aici erau australieni.
IMG_3829.JPG ( Size: 551.2k ) Number of downloads: 263


Ceea ce se vede in poza de mai sus, se numeste in engleza “Stone of Remembrance”.
Din ce am inteles eu, fara sa am pretentia ca am dreptate:
Piatra asta ar exista in toate cimitirele militare, din primul si al doilea razboi modial, care contin cel putin 1000 de soldati ingropati, apartinand statelor din Commonwealth.
Inscriptia de pe piatra apartine lui Rudyard Kipling, si deriva dintr-un citat biblic. Kipling insusi s-a implicat in construirea acestor cimitire, avand un fiu care a murit in primul razboi mondial.
Forma s-a dorit a fi una abstracta si ar simboliza un altar sau un sarcofag, fara a face vreo diferenta intre diversele confesiuni religioase.

Cateva pietre funerare, cu epitafuri care mi s-a parut interesante.
IMG_3823.JPG ( Size: 946.53k ) Number of downloads: 190

IMG_3825.JPG ( Size: 700.58k ) Number of downloads: 138


Imediat se ajunge la ANZAC Cove.
IMG_3836.JPG ( Size: 453.99k ) Number of downloads: 159


Aici au debarcat, la 25.04.1915 australienii si neo-zeelandezii, se pare ca dintr-o gresala de orientare, deoarece debaracarea era planuita undeva mai la sud.
Tot aici, la fiecare 25 aprilie, se aduna cu zecile de mii baietii din emisefera sudica pentru a-si comemora eroii si, dupa cum spun ei, pentru a da continuitate legendei ANZAC, nascuta chiar in zona asta.
Dupa cum scrie in Lonely Planet, se pare ca turcii au inceput sa faca apeluri discrete ca australienii si neo-zeelandezii sa mai stea si pe la ei pe acasa pe 25 aprilie, si sa vina oricand altcandva in timpul anului, deoarece infrastructura peninsulei nu poate prealua atata puhoi de lume dintr-o data.

Tot aici, la un moment dat a aparut un turc cu o duba si imediat si-a expus marfa pe care o avea de vanzare: sepci, tricouri, bluze (toate cu inscriptii australiene) plus niste carti si harti.
Am luat si eu de la el o harta.
Pana aici nimic deosebit, in afara de faptul ca, dupa ce turcul a aflat de unde sunt, conversatia a avut loc in romana, pe care turcul o vorbea destul de bine.

Cam asa arata zona din lateral.
IMG_3845.JPG ( Size: 498.78k ) Number of downloads: 190


Australienii si neo-zeelandezi la malul marii, incercand sa-i casapeasca pe turcii care se aflau in varful dealurilor de langa tarm.

Cuvintele lui Ataturk. Comentariile nu au rost. Doar ca am inteles ca un monument similar ar exista si la Auckland, in Noua Zeelanda.
IMG_3842.JPG ( Size: 824.38k ) Number of downloads: 191


This post has been edited by gibonu: 21 Oct 2010, 13:25

Attached thumbnail(s)
IMG_3830.JPG ( Size: 849.43k ) Number of downloads: 189


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 21 Oct 2010, 13:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




In 2006 cand am fost la Bodrum, am dormit o noapte la hotel ANZAC. Din pacate nu am ajuns la Gallipoli, caci am pierdut prea mult timp la Troia. Insa data viitoare nu ratez locurile alea.

This post has been edited by Diac: 21 Oct 2010, 14:30


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Oct 2010, 14:23
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ Diac
Stiu hotelul ANZAC dar asta este in Canakkale.
Am trecut prin fata lui.
Du-te sa vezi locurile astea.
Eu zic ca merita.


Sambata 16.10.2010
Partea a II-a.

Inapoi cativa km spre Kabatepe, unde la o intesectie se face stanga, si se intra pe un drum mai ingust cu sens unic.
Mi-a placut ideea asta a turcilor cu sensul unic, pentru a se crea un circuit si a evita formarea de blocaje in trafic, atunci cand este sezon turistic.

Se spune despre Campania de la Gallipoli ca ar fi fost ultima confruntare intre gentelmani, sau, desi pare ciudat, un razboi luptat cu fair-play.
Un exemplu este stauia de mai jos:
IMG_3876.JPG ( Size: 644.81k ) Number of downloads: 202


Povestea statuii, ar fi ca in timpul luptelor, un australian ranit urla de durere intre transee (no man’s land) si al un moment dat, un turc a scos steagul alb, lupta a incetat temporar, turcul l-a carat in brate, catre transeele australiene pe ranit, dupa care s-a intors la ai lui si lupta a continuat.
Sau cel putin asa mi-a povestit un australian care era pe acolo.
Tare cu australianul care mi-a povestit a fost, ca dupa ce a termina povestea, eu m-am departat vreo 2 pasi de el ca sa fac poza, iar cand m-am intors sa-l mai intreb ceva, deja omul se urca in autobuz.

Lone Pine, alt cimitir militar australian.
IMG_3859.JPG ( Size: 562.34k ) Number of downloads: 212


Desi sezonul turistic teoretic se terminase, tot era plin de australieni in pelerinaj

Unul dintre cimitirele militare turcesti
IMG_3849.JPG ( Size: 624.84k ) Number of downloads: 165


Ca tot vorbeam de fair-play:
IMG_3852.JPG ( Size: 908.12k ) Number of downloads: 169

IMG_3854.JPG ( Size: 829.29k ) Number of downloads: 158


Alta statuie interesanta, care la prima vedere nu prea ar avea ce sa caute intr-un cimitir militar.
IMG_3855.JPG ( Size: 714.36k ) Number of downloads: 158


Am inteles ca ar fi vorba despre un veteran turc, care dupa multi ani, isi aduce nepoata sa vada locurile in care el a luptat.

Vedere spre sudul peninsulei Gallipoli.
IMG_3857.JPG ( Size: 337.94k ) Number of downloads: 139


Zona comemorativa comuna pentru turci si neo-zeelandezi.
IMG_3870.JPG ( Size: 464.73k ) Number of downloads: 120


Statuia il infatiseaza pe Ataturk, iar cele 3 ghiulele de la baza statuii (langa catarg) marcheaza locul in care Ataturk a fost lovit de o schija iar viata i-a fost salvata de ceasul de buzunar.
IMG_3873.JPG ( Size: 883.78k ) Number of downloads: 131


Coloana de piatra de langa Ataturk este ridicata in memoria neo-zeelandezilor.
IMG_3871.JPG ( Size: 754.1k ) Number of downloads: 109


Vedere spre nordul peninsulei Gallipoli.
IMG_3868.JPG ( Size: 429.16k ) Number of downloads: 109


Cam asta a fost zona situate la nord de linia imaginara Eceabat – Kabatepe.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 21 Oct 2010, 14:28
Post #7


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Interesanta istoria asta ... smile.gif ... si daca ma gandesc ca nu stiam mai nimic din ceea ce povestesti sad.gif smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 21 Oct 2010, 19:36
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Pe wikipedia scrie ca una din plajele de la Gallipoli, era aparata de un regimentul 57. Ordinul lui Mustafa Kemal era clar :

"I do not expect you to attack, I order you to die. In the time which passes until we die, other troops and commanders can come forward and take our places."

Fara munitie, turcii din regimentul asta au luptat la baioneta si au murit cu totii. De atunci, regimentul 57 nu a mai fost niciodata reinfiintat in armata turca. smile.gif Impresionant.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Azzuro
post 21 Oct 2010, 20:44
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 20 April 05
From: Buc,CT




@gibonu:Felicitari pentru prezentare!

Am vizitat si eu zona in 2003 si 2004.Pe langa vizitarea obiectivelor turistice recomand scuba diving in zona Kabatepe si Hamzakoy,este o zona linistita,apa cristal...


--------------------
Jeep Renegade 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Oct 2010, 16:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ cmandrei
Eu am facut doar introducerea.
Restul, cine este interesat, are de unde afla mai multe informatii.


@ Diac
Exact. Impresionant.
Asta a fost unul dintre motivele pentru care m-am dus.
Multumesc pentru vorbele lui Ataturk.
Eu n-am vrut sa intru prea mult in amanuntele istorice, deoarece idee era sa povestesc ce am vazut.
Daca cineva vrea sa afle mai multe, are surse de documentare.
Asa cum ai facut tu.

@ Azzuro
Multumesc.
In sezon de fac scufundari pe acolo, in multe locuri
Am inteles ca una dintre atractii este explorarea epavelor vaselor din primul razboi.


Sambata 16.10.2010
Partea a III-a.

Restul obiectivelor de vizitat sunt pe coasta de sud a peninsulei, si cateva pe costa de est.
Alt cimitir militar, de data asta pentru engelzi.
IMG_3878.JPG ( Size: 718.52k ) Number of downloads: 118


Si “Stone of Remembrance” despre care am vorbit mai sus.
IMG_3880.JPG ( Size: 594.12k ) Number of downloads: 94


Dupa inscriptia de pe piatra funerara, se pare ca oamenii astia chiar credeau in ceea ce fac.
Nu cred ca propaganda a ajuns pana la epitafuri.
IMG_3884.JPG ( Size: 830.29k ) Number of downloads: 106

IMG_3885.JPG ( Size: 731.91k ) Number of downloads: 101


Interesant.
IMG_3883.JPG ( Size: 788.25k ) Number of downloads: 94


Asta mi s-a parut a fi cel mai potrivit epitaf.
Scurt, direct, fara prea multe vorbe inflorite.
IMG_3886.JPG ( Size: 842.18k ) Number of downloads: 114


Capul Helles, monumentul dedicat marinei britanice.
IMG_3891.JPG ( Size: 433.64k ) Number of downloads: 98

IMG_3889.JPG ( Size: 575.67k ) Number of downloads: 67


Singurul (din cate stiu eu) cimitir militar francez.
IMG_3896.JPG ( Size: 467.03k ) Number of downloads: 78

IMG_3897.JPG ( Size: 586.68k ) Number of downloads: 79



22 Oct 2010, 18:50:
Sambata 16.10.2010
Partea a IV-a.

Deja mai era putin si se intuneca, iar eu nu mai mancasem nimic de la micul dejun, asa ca am incercat sa mananc ceva.
Am gasit o zona amenajata cu mese pentru picnic si cateva gherete, unde din pozele de pe pereti am dedus ca vindeau mancare, insa toate erau inchise.
Langa gherete, era o casuta mica, in care niste turci faceau ceai.
Am intrat in casuta mica si i-am spus primului turc pe care l-am vazut ca mi-e foame.
De fapt m-am batut cu mana burta si i-am spus “Hungry, Eat”.
Turcul a inteles imediat despre ce e vorba si mi-a aratat o masa (din cele de picnic) spunandu-mi ca vine imediat.
M-am asezat la masa, si in mai putin de 1 min. a aparut turcul, spunandu-mi in turceste in fel de mancare.
Nu aveam nici o sansa sa inteleg ce spune, insa i-am spus ca e OK.
M-a mai intreabat turcul si de ayran.
De data asta am inteles si nu puteam sa-l refuz. Plus un ceai.
In cateva minute (n-am apucat sa fumez o tigara) a aparut turcul cu mancarea.
Era o clatita, care acoperea toata farfuria, cu branza in ea, si o rosie taiata langa.
Udata cu ayran a fost un deliciu.
Dupa clatita, am mai baut 2 ceaiuri si am mai leventit la masa.
Nu prea aveam nici un chef sa plec.
Eram cu burta plina, stateam in maneca scurta, beam un ceai turcesc si ma uitam cum soarele se pregateste sa apuna in Marea Egee.
IMG_3900.JPG ( Size: 340.9k ) Number of downloads: 120


Dupa ce am terminat si al treilea ceai, i-am facut turcului semnul universal prin care i-am cerut nota.
A inteles imediat si mi-a desenat cu degetul pe masa cifra 7.
Initial am crezut ca nu inteleg bine, mi se parea destul de putin, asa ca i-am tastat turcului pe ecranul telefonului cifra 7 si el mi-a facut semn ca este OK.
Trebuia sa o iau din loc, deoarece mai trebuia sa vad principalul monument comemorativ al turcilor.
Ei ii spun Abide.
Dupa cum era normal, este cel mai impresionant dintre toate.
Intrarea se face prin cimitir.
IMG_3901.JPG ( Size: 771.15k ) Number of downloads: 130


Parcelele cu morminte sunt impartite in functie de regiunile Turciei.
IMG_3905.JPG ( Size: 746.6k ) Number of downloads: 106


Ataturk nu putea lipsi.
IMG_3904.JPG ( Size: 748.91k ) Number of downloads: 94

IMG_3909.JPG ( Size: 670.88k ) Number of downloads: 88


Chiar pe malul marii este monumentul principal, inalt de vreo 40 de metri, compus din 4 coloane cu un acoperis intre ele.
IMG_3910.JPG ( Size: 357.46k ) Number of downloads: 96


Vedere de la baza
IMG_3911.JPG ( Size: 529.24k ) Number of downloads: 95


Soarele care apune in marea Egee.
IMG_3914.JPG ( Size: 334.23k ) Number of downloads: 91

IMG_3915.JPG ( Size: 328.98k ) Number of downloads: 82


Am plecat de aici aproape pe intuneric.
Drumul inapoi pana la Eceabat (vreo 30 km) merge vreo 80% din lungime pe malui stramtorii Dardanele.
Deja rasarise luna, a carei lumina se oglindea in stramtoare. Chiar era frumos.
La Eceabat, am mai facut o scurta plimbare pana la iesirea din oras, adica vreo 15 minute.
A fost chiar placut sa observ atmosfera de sambata seara dintr-un oras turcesc, care nu era atins de turismul de masa.
Cina din seara asta a constat dintr-o jumate de paine, umpluta cu peste prajit in ulei, multa salata si o jumate de rosie.
Am mai fost in carciuma turcului care semana cu Basher, inca doua baclavale si doua pahare de vin, dupa care inapoi in camera, somn, pentru ca a doua zi trebuia sa o tai spre casa.

Cam asta a fost.
Toate tura prin peninsula are cam 100 de kilometri.
Una peste alta mi s-a parut un loc care merita vazut si unde m-as intoarce cu placere.
Cimitirele militare nu sunt atat de riguros organizate precum cele vazute in Normandia sau Creta, iarba din ele nu pare a fi taiata cu foarfeca de unghii, insa tot impresionante raman.
Tot impresionant este destinul acelor neo-zeelandezi si australieni.
Saracii baieti, au venit tocmai de pe fata cealalta a pamantului, ca sa moara in coltul asta al Turciei.

Ar mai fi de mentionat un ansamblu foarte interesant, chiar langa debarcaderul din Eceabat, caruia din pacate nu am apucat sa-i fac poze.
Este vorba de un ansablu statuar pe mai multe planuri, unde practic sunt stranse, la o scara mai mica statuile existente in peninsula.
Inclusiv statuia tunarului turc care incarca singur obuze de 280 de kg.
Fara nici un fel de gluma, chiar asa spun turcii.
Tunarul asta are o statuie in peninsula pe care eu n-am mai apucat sa o vad, precum si o alta statuie, in curtea muzeului militar din Istanbul.
Dupa asta, urmeaza o macheta a peninsulei la o scara foarte mare (cam vreo 20 de metri lungime), unde sunt marcate locurile de vazut, plus stramtoarea, unde prin niste linii trasate sunt marcate campaniile de minare a stramtorii.
Pe langa astea, mai este si o diorama destul de mare, cu diverse scene din lupta.
Repet, tot ansablul asta este chiar langa debarcaderul din Eceabat.
Daca la vara aveti drum pe acolo, cat asteptati sa vina ferryboat-ul catre Canakkale, puteti sa va duceti sa vedeti ansamblul asta.
Nu dureaza mai mult de 10-15 min, este gratis, in aer liber si suficient de bine realizata incat sa va faceti o idee despre ce s-a intamplat aici in 1915.

Usa hostelului, cu diverse indicatoare din emisfera sudica.
IMG_3921.JPG ( Size: 529.72k ) Number of downloads: 149


Daca cineva are vreo intrebare, cu cea mai mare placere.


This post has been edited by gibonu: 22 Oct 2010, 16:50


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 22 Oct 2010, 23:26
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Bravo. Imi place mult cum povestesti mai ales ca adaugi poze la fiecare comentariu. Inca o data bravo!


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Oct 2010, 10:00
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ dumid

Multumesc.
Pozele ajuta povestea, vorba multa este plictisitoare.
Mai era si vorba aia ca "o fotografie face cat o mie de cuvinte".

Desi ma repet, eu am facut doar o introducere, atat in ceea ce priveste sudul peninsulei, cat si in ceea ce priveste istoria Campaniei de la Gallipoli.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Oct 2016, 23:04
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Dupa Tekirdag:
https://www.daciaclub.ro/Tekirdag-t305778.html

a urmat o zi in peninsula Gallipoli, motiv pentru care scot de la naftalina acest topic.

Din pacate, am ramas fara aparat foto, la Tekirdag n-am gasit nimic de cumparat, asa ca scuze pentru pozele de mai jos, facute cu un telefon modest, ne smartphone.

Unul dintre motivele pentru care am revenit in zona a fost noul muzeu de langa Kabatepe, ridicat probabil pentru a marca, anul trecut, centenarul campaniei din Gallipoli.

Intrarea in muzeu.

01a.jpg ( Size: 47.9k ) Number of downloads: 101


Denumirea in limba turca.

01.jpg ( Size: 45.84k ) Number of downloads: 84


Traducerea in engleza: Canakkale Epic Promotion Center [sau cel putin asa scrie pe pliantul pe care l-am primit de la muzeu].
Intrarea costa 13 Lire [cam 3,5 Euro].

Muzeul este foarte tare, in sensul ca este o combinatie intre cinematograf si muzeu militar.

Vizita incepe cu trecere prin 11 sali de proiectie, in care sunt prezentate diverse momente din cadrul campaniei din Gallipoli, inclusiv prin tehnologie 3D [in cateva sali].
Majoritatea salilor de proiectie sunt organizate sub forma de diorama, cu transee, punte de vapor, etc iar filmul este prezentat, in fiecare sala pe un ecran destul de mare.

Filmele sunt vorbite in limba turca, insa pentru cei care nu o inteleg traducerea simultana este asigurata de un aparat similar cu un audio guide.
Un aparat mic cu niste casti, aparat pe care trebuie doar sa-l pornesti, sa-i alegi limba in care vrei sa-ti vorbeasca si sa-i setezi volumul.
In rest, schimbarea traducerii se face automat, in functie de sala in care te gasesti.

Dupa cele 11 sali de proiectie urmeaza muzeul militar propriu-zis, formatul clasic cu arme, uniforme, panouri informative, postere de propaganda, figuri din ceara, etc.
Inutil sa preciziez ca toate explicatiile sunt bilingve, in turca si engleza.
Pe scurt, un muzeu de recomandat.

In rest, muzeul are de toate, de la parcare generoasa la magazin de suveniruri, inclusiv moschee pentru barbati si femei.

02.jpg ( Size: 55.38k ) Number of downloads: 70
03.jpg ( Size: 37.35k ) Number of downloads: 40


Drum "coala de hartie" in zona de nord a peninsulei.

04.jpg ( Size: 50.75k ) Number of downloads: 77


Pana la acest drum se merge pe un drum de macadam, semnalizat ca "drum in lucru".

Un cimitir ridicat in memoria Jandarmerie turce care a dat o mana de ajutor armatei.

05.jpg ( Size: 67.3k ) Number of downloads: 82


Cel mai tare a fost ca drumul "coala de hartie" se termina brusc, la vreo 200 de metri dupa cimitir.

06.jpg ( Size: 51.95k ) Number of downloads: 83


27 Oct 2016, 19:32:
Vineri, 08.10.2016 – Partea a V-a

Pe costa de est a peninsulei, la vreo 5 km sud de Eceabat se află monumentului caporalului Seyit.

01.jpg ( Size: 77.99k ) Number of downloads: 61


Seyit era tunar al unui tun Krupp amplasat într-unul dintre forturile de pe malul vestic al strâmorii Dardanele.
În urma bombardamentului naval Aliat din 18.03.1915, tunului deservit de Seyit i-a fost distrusă macaraua care ridica obuzele, astfel încat turcii au crezut că tunul nu mai poate fi folosit.
Însă tunarul Seyit a fost de altă parere, asă că a încărcat singur tunul cu obuze, obuze care au lovit cel puțin o nava Aliată.

Partea foarte tare este că turcii încă nu s-au pus de acord cu greutate obuzelor pe care le-a încarcat Seyit, iar aceasta variază de la 140 la 276 kg.

Din motive de lipsa aparat foto, cateva poze de la Muzeul Militar din Istanbul (septembrie 2012).

02.JPG ( Size: 341.15k ) Number of downloads: 65
03.JPG ( Size: 297.63k ) Number of downloads: 55
04.JPG ( Size: 148.8k ) Number of downloads: 48


Mai multe despre Seyit:
https://en.wikipedia.org/wiki/Seyit_%C3%87abuk

Ulterior, acesta a devenit erou national și a fost luat în primire de propaganda turcească, care a produs povești de genul “Seyit nu a ridicat doar un obuz ci a ridicat speranțele unei națiuni”.

Din păcate pentru ei, turcii n-au apucat să se bucure prea mult de victoria obținută (in ianuarie 1916) in peninsula Gallipoli.

În februarie 1916 rușii au cucerit Erzurumul, apoi în aprilie Trabzonul.
În iunie 1916 a început Revolta Arabă, la finalul căreia turcii au pierdut Siria, Palestina și Hejazul (partea vestică a Arabiei Saudite).
Apoi, Bagdadul a căzut și el, cucerit de britanici în martie 1917.

În 1914, la începutul războiului turcii erau cu un picior în groapă, la final, în 1918 erau în groapă cu totul.
Au mai trebuit să treacă niște ani până în octombrie 1922, când, sub comanda lui Ataturk turcii au eliberat Smyra (Izmirul de azi), marcând astfel finalul războiului lor de independență, luptat în principal împotriva grecilor.

Cam asta a fost.
Dacă are cineva vreo întrebare, cu cea mai mare plăcere.

This post has been edited by gibonu: 27 Oct 2016, 17:32


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 27 Oct 2016, 19:53
Post #14





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




QUOTE
războiului lor de independență


radmasa.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Oct 2016, 22:00
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@Rimio de Vassur

Ma bucur ca te-ai amuzat, insa poate ne spui si noua motivul.
Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 6 Jun 2017, 12:33
Post #16


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




Salutare Gibonule!
Mi-am facut ieri rezervare la Istanbul. Nu am mai fost de prin 2001...
As vrea sa impac si capra si varza adica si sa vizitez Istanbul si sa ma infig la plaja.
Recomanda-mi te rog o locatie faina cu plaja de nisip si apa calda.
Sa nu fie pustie dar sa nu fie nici nebunie si figuri ca la Mamaia.
Zona peninsulei Galipoli sau aproape de Canakale sau in sudul Marii Negre (la nord de Istanbul) nu prea conteaza unde, ideea e sa nu ma disloc mult.

Stima!


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Jun 2017, 14:07
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ipiq

Salut.
Din pacate plaja pe langa Istanbul nu stiu sa iti recomand.
Iar pana in peninsula Gallipoli sau la Canakkale e ceva de mers din Istanbul.

Ar fi insula Gokceada, insa nu stiu cat de ajuta. Acolo chiar sunt niste plaje frumoase, plus insula greceasca Samotrace pe fundal.

Mai bine concentreaza-pe pe vizitat Istanbulul.
Daca ai nelamuriri, poti posta in topicul dedicat, acum vreo 2 saptamani am fost acolo si daca pot, m-as bucura sa te ajut.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 6 Jun 2017, 16:09
Post #18


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Daca vrei sa faci o baie scurta dar fara nisip, plaja misto, nebunie...ai juma de ora pana pe insulele printilor dar na...asta ca sa nu faci baie in Bosfor smile.gif)


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 7 Jun 2017, 14:33
Post #19


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




Pai as vrea sa merg Arad - Calafat - Plovdiv si sa trec pe la Hamzabeyil (ca data trecuta am stat 5 ceasuri in vama la Edirne), sa vizitez Edirne, apoi sa trec cu ferry Eceabat - Canakkale si sa merg la Istanbul pe la Bursa (asa am facut si data trecuta si a fost foarte misto). De aia ziceam ca poate stii veo plaja prin zona Galipoli...
Is niste preturi la cazare in Istanbul de nu-ti vine sa mai pleci. 3 nopti, camera dubla la hotel cu parcare si mic dejun la 200m de Sultan Ahmet 78 Euro biggrin.gif
Daca nu gasesc ceva plaja in tot drumul asta m-oi opri vreo 3 zile la bulgari...
E apa calda si plaja cu nisip la Gokceada?



--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Jun 2017, 08:55
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ipiq

Pentru ca discutia merge bine si hotarat spre off-topic, la postarea de mai sus ti-am raspuns aici:
https://www.daciaclub.ro/In-Turcia-cu-masin...ml#entry4643083

Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Oct 2017, 23:05
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Vineri, 13.10.2017

Anul trecut am ramas fara aparat foto, atractia pentru Turcia este mare, asadar motive suficiente pentru inca o tura in peninsula Gallipoli. Plus ca anul asta am mai convins inca 3 prieteni sa ma insoteasca.

Am intrat in Turcia din Grecia, pe la Kipi (GR) - Ipsala (TR).
Actele necesare pentru intrare.

01.jpg ( Size: 422.71k ) Number of downloads: 51


Fata de luna Mai anul curent, au mai simplificat turcii procedura de intrare in tara, in sensul ca vehiculul se inregistreaza doar in sistemul informatic al Politiei de Frontiera si nu se mai pune stampila dreptunghiulara cu vehiculul in pasaport.
Aproape ca au termina turcii de latit drumul care duce in Grecia (Kesan - Ipsala).

02.jpg ( Size: 367.25k ) Number of downloads: 67


Apoi am continuat alergarea pe traseul Ipsala - Kesan - Gelibolu - Eceabat.
Aproape tot drumul pana la Eceabat este de doua benzi pe sens, cu separatie intre sensuri.

03.jpg ( Size: 475.04k ) Number of downloads: 53


Apa care se vede in partea stanga din poza de mai sus este stramtoarea Dardanele.
Formatul turceasc de toaleta inca exista, alaturi de formatul european. Asadar, pe alese.

04.jpg ( Size: 313.73k ) Number of downloads: 69
05.jpg ( Size: 233.99k ) Number of downloads: 59


Cazarea la Eceabat a fost tot la hotelul Crowded House, 19 Euro / noapte, camera single cu mic dejun. Fata de anul trecut, proprietarul turc ne-a aratat cu mandrie ca avea pliante in limba romana, pentru ca multi romani se opresc la hotelul lui in drum spre statiunile turcesti de la marea Egee.

Apoi a urmat traversarea stramtorii Dardanele spre Canakkale, pret 3 lire [putin sub 1 Euro].
Vaporul era aproape [cursele sunt la ora fixa, la fiecare ora].

06.jpg ( Size: 289.37k ) Number of downloads: 76


Rampa de acces.

07.jpg ( Size: 255.23k ) Number of downloads: 61


Puntea pentru vehicule.

08.jpg ( Size: 399.22k ) Number of downloads: 58


Urechi pentru securizat vehiculele probabil in caz de mare foarte agitata, ceea ce nu a fost cazul.

09.jpg ( Size: 560.33k ) Number of downloads: 63


Stramtoarea Dardanele, spre nord si marea Marmara

10.jpg ( Size: 229.75k ) Number of downloads: 52


si spre sud si marea Egee.

11.jpg ( Size: 260.85k ) Number of downloads: 41


Puntea pentru vehicule.

12.jpg ( Size: 498.19k ) Number of downloads: 64
13.jpg ( Size: 412.79k ) Number of downloads: 67


Un vas [probabil mineralier] care naviga spre marea Marmara.

14.jpg ( Size: 286.95k ) Number of downloads: 61
15.jpg ( Size: 305.05k ) Number of downloads: 53
16.jpg ( Size: 310.46k ) Number of downloads: 45


Siajul vasului pe care eram.

17.jpg ( Size: 329.18k ) Number of downloads: 56


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 24 Oct 2017, 11:42
Post #22


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Cum se asigura oare auto pe vas? Cu sufa prinsa in carlig?


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 24 Oct 2017, 14:49
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




chestia cu stampila auto probabil depinde de vama smile.gif eu am capatat-o pe 29 sept.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Oct 2017, 17:55
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@Sudsemnatu
Cred ca se asigura cu chinga si carlig care se prinde de acele urechi.


@sorin1983
Posibil sa fi scos stampila de la data de 01.10.2017.

Oricum era total inutila atata vreme cat vehiculul era (anterior aplicarii stampilei in pasaport) introdus in sistemul informatic al Politie de Frontiera turce.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Oct 2017, 23:08
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Vineri, 13.10.2017 - Partea a II-a

Muzeul naval din Canakkale.

01.jpg ( Size: 409.16k ) Number of downloads: 38


Replica puitorului de mine Nusret, vas care a minat stamtoarea Dardanele inainte de campania navala aliata.
Mai multe detalii: https://en.wikipedia.org/wiki/Ottoman_minelayer_Nusret


02.jpg ( Size: 310.56k ) Number of downloads: 46
03.jpg ( Size: 240.24k ) Number of downloads: 42
04.jpg ( Size: 433.31k ) Number of downloads: 36


Minele.

05.jpg ( Size: 333.78k ) Number of downloads: 41
06.jpg ( Size: 246.48k ) Number of downloads: 42


Parte din domitorul marinarilor.

07.jpg ( Size: 367.57k ) Number of downloads: 44


Bucataria.

08.jpg ( Size: 306.15k ) Number of downloads: 48


Cabina capitanului.

09.jpg ( Size: 204.56k ) Number of downloads: 42
10.jpg ( Size: 312.92k ) Number of downloads: 38


Pentru final.

11.jpg ( Size: 300.76k ) Number of downloads: 40


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 Oct 2017, 00:01
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Vineri, 13.10.2017 - Partea a III-a

Prin parcul muzeului naval din Canakkale, unde intrarea este libera.

01.jpg ( Size: 514.13k ) Number of downloads: 42


Tun mobil frantuzesc din anul 1905.

02.jpg ( Size: 521.35k ) Number of downloads: 51
03.jpg ( Size: 293.81k ) Number of downloads: 50
04.jpg ( Size: 321.9k ) Number of downloads: 39


Epava submarinului german UB-46 construit in anul 1915.

05.jpg ( Size: 298.73k ) Number of downloads: 41
06.jpg ( Size: 361.56k ) Number of downloads: 40
07.jpg ( Size: 506.41k ) Number of downloads: 40


LukOil prezent si in Turcia.

08.jpg ( Size: 425.77k ) Number of downloads: 48


Peste proaspat vandut direct pe chei.

09.jpg ( Size: 559.82k ) Number of downloads: 53
10.jpg ( Size: 557.64k ) Number of downloads: 51


Plus o pisica care astepta sa ii pice si ei ceva.

11.jpg ( Size: 520.19k ) Number of downloads: 56


Calul troian

12.jpg ( Size: 411.02k ) Number of downloads: 56
13.jpg ( Size: 346.72k ) Number of downloads: 44


Este vorba despre calul care a jucat alaturi de Brad Pitt din filmul Troia din anul 2004.

14.jpg ( Size: 569.53k ) Number of downloads: 39


Biciclete care se pot inchiria, la fel ca in multe orase din Europa, inclusiv Bucuresti.

15.jpg ( Size: 411.08k ) Number of downloads: 41
16.jpg ( Size: 430.37k ) Number of downloads: 44


Fasole cu multa ceapa

17.jpg ( Size: 272.77k ) Number of downloads: 54


si varianta turceasca de mici.

18.jpg ( Size: 226.96k ) Number of downloads: 56


Toata mancarea a fost buna, insa ardeiul iute prajit usor a fost cel mai tare.

Stramtoarea Dardanele [vedere spre marea Egee] la ceas de seara.

19.jpg ( Size: 220.23k ) Number of downloads: 65


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 Oct 2017, 00:19
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Sambata, 14.10.2017

Parcul tematic de langa cheiul din Eceabat n-am apucat pana acum sa-l fotografiez, desi am mai fost de 3 ori aici in anii trecuti.

Primul exponat este un fel de monument centralizator care cuprinde multe dintre monumentele individuale din pensinsula Gallipoli.

01.jpg ( Size: 259.32k ) Number of downloads: 43
02.jpg ( Size: 309.8k ) Number of downloads: 38


Cateva detalii.
Caporarul Seyid, cel care a incarcat singur tunul cu un obuz referitor la a carui greutate istoricii turci inca nu au ajuns la o cifra comuna.

03.jpg ( Size: 355.88k ) Number of downloads: 35


Turcul care cara un australian ranit.

04.jpg ( Size: 376.34k ) Number of downloads: 32


Si Ataturk, deasupra tututor.

05.jpg ( Size: 327.88k ) Number of downloads: 32


Sub Ataturk sunt cuvintele celebre ale acestuia "Pace in tara, pace in lume''. Daca nu ma insel, aceleasi cuvinte sunt si sub bustul lui Ataturk din Bucuresti, de pe calea Victoriei, in fata teatrului Odeon.

06.jpg ( Size: 450.95k ) Number of downloads: 32


Urmeaza o harta in refief a peninsulei Gallipoli, inclusiv stramtoarea Dardanele.

07.jpg ( Size: 456.92k ) Number of downloads: 40


Harta vazuta mai de aproape.

08.jpg ( Size: 550.37k ) Number of downloads: 42


Pe harta sunt marcare monumentele / cimitirele militare turcesti si aliate.

09.jpg ( Size: 695.96k ) Number of downloads: 50
10.jpg ( Size: 546.98k ) Number of downloads: 44
11.jpg ( Size: 680.5k ) Number of downloads: 32


31 Oct 2017, 01:48:
Sambata, 14.10.2017 - Partea a II-a

Reconstituirea momentului in care distanta dintre transeele turcesti si cele australiene a fost de doar 8 metri. Plus parerea lui Ataturk despre acest episod.

01.jpg ( Size: 650.02k ) Number of downloads: 25


Reconstituirea, vedere generala.

02.jpg ( Size: 444.45k ) Number of downloads: 37


Transeea australiana.

03.jpg ( Size: 515.67k ) Number of downloads: 41
04.jpg ( Size: 499.71k ) Number of downloads: 37
05.jpg ( Size: 604.23k ) Number of downloads: 35
06.jpg ( Size: 476.42k ) Number of downloads: 30


Transeea turceasca.

07.jpg ( Size: 479.84k ) Number of downloads: 38
08.jpg ( Size: 589.39k ) Number of downloads: 43


Un turc la odihna

09.jpg ( Size: 599.52k ) Number of downloads: 42


si altul care citea Coranul.

10.jpg ( Size: 592.64k ) Number of downloads: 45


1 Nov 2017, 01:32:
Sambata, 14.10.2017 - Partea a III-a

Indicatoare care sunt prezente in toate parcarile din peninsula Gallipoli.

01.jpg ( Size: 734.66k ) Number of downloads: 29
02.jpg ( Size: 465.3k ) Number of downloads: 22


Golfu ANZAC [Australia and New Zeeland Army Corps]- locul in care au debarcat australienii si neo zeelandenzi in zori zilei de 25 aprilie 1915.

03.jpg ( Size: 265.13k ) Number of downloads: 24
04.jpg ( Size: 450.97k ) Number of downloads: 21
05.jpg ( Size: 392.85k ) Number of downloads: 22


Placa comemorativa dezvelita in anul 2000, in prezenta premierilor din Australia si Noua Zeelanda.

06.jpg ( Size: 368.51k ) Number of downloads: 22


O harta a peninsulei pe care sunt marcate locurile de debarcare.

07.jpg ( Size: 271.61k ) Number of downloads: 24


Un scurt armistitiu pentru ingroparea celor cazuti.

08.jpg ( Size: 402.68k ) Number of downloads: 31
09.jpg ( Size: 197.35k ) Number of downloads: 21


"They lived with death, dined with disease".

10.jpg ( Size: 374.51k ) Number of downloads: 24


This post has been edited by gibonu: 31 Oct 2017, 23:32


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Nov 2017, 23:55
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Sambata, 14.10.2017 - Partea a IV-a

Inca o vizita la noul muzeu din peninsula Gallipoli, muzeul pe care anul trecut nu prea am avut cu ce sa-l fotografiez.

01.jpg ( Size: 292.98k ) Number of downloads: 23


Placa comemorativa pe care scrie, pe langa denumirea muzeului "deschis in 2012 de catre presedintele R. T. Erdogan".

02.jpg ( Size: 252.61k ) Number of downloads: 28


Singura problema este faptul ca Erdogan este presedinte din anul 2014 iar in 2012 era prim-ministru.

Prin muzeu.
Diorama cu caporarul Seyid si tunul pe care l-a incarcat manual, cu obuzul in carca.

03.jpg ( Size: 492.64k ) Number of downloads: 41
04.jpg ( Size: 378.84k ) Number of downloads: 48


Ataturk

05.jpg ( Size: 400.62k ) Number of downloads: 45


putin nebarbierit.

06.jpg ( Size: 343.85k ) Number of downloads: 41


O scena de lupta

07.jpg ( Size: 446.07k ) Number of downloads: 47


putin exagerata dupa mintea mea.

08.jpg ( Size: 254.53k ) Number of downloads: 39
09.jpg ( Size: 249.89k ) Number of downloads: 33
10.jpg ( Size: 243.63k ) Number of downloads: 32


<span class='edit'>2 Nov 2017, 20:31:</span>
Sambata, 14.10.2017 - Partea a V-a

Fronturile Primului Război Mondial.

01.jpg ( Size: 277.83k ) Number of downloads: 22


Și fronturile pe care a luptat Imperiul Otoman.

02.jpg ( Size: 267.04k ) Number of downloads: 25


Mai bine spus, fronturile pe care Imperiul Otoman a suferit infranegeri pe linie (cu excepția celui de la Gallipoli) de la ruși, englezi, arabi, etc.
Cephesi = front.

Periscop folosit în tranșee.

03.jpg ( Size: 476.45k ) Number of downloads: 27
04.jpg ( Size: 387.24k ) Number of downloads: 29


Gloanțe ciocnite de aer.

05.jpg ( Size: 212.57k ) Number of downloads: 29
06.jpg ( Size: 536.5k ) Number of downloads: 24


Un poster de propaganda britanic.

07.jpg ( Size: 283.54k ) Number of downloads: 23


Și unul maghiar.

08.jpg ( Size: 282.07k ) Number of downloads: 26


Dacă vreun vorbitor de maghiară poate să traducă ce scrie pe poster, răman dator. Cu google translate nu mă descurc.

This post has been edited by gibonu: 2 Nov 2017, 18:32


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 2 Nov 2017, 21:00
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Frumoasa plimbare.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Nov 2017, 00:07
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@buzasparta

Multumesc.


---------------------------------------------------------


Sambata, 14.10.2017 - Partea a VI-a

Revin cu poza monumentului dedicat turcului care a carat in brate un australian ranit.

01.jpg ( Size: 424.31k ) Number of downloads: 39


Turcul.

02.jpg ( Size: 267.91k ) Number of downloads: 32


Australianul.

03.jpg ( Size: 306.87k ) Number of downloads: 30


Ca fapt divers [suntem in anul 1915] Germania folosea pentru prima data gazul toxic pe front [a doua batalie de la Ypres] pe cand baietii din Gallipoli se carau in brate unii pe altii.

Alte reguli pentru vizitarea zonei.

04.jpg ( Size: 523.26k ) Number of downloads: 34


Indicatoarele catre cimitirele militarea care apartin natiunilor din Commonwealth sunt din lemn si nu din metal.

05.jpg ( Size: 418.53k ) Number of downloads: 30


C.W.G.C. = Commonwealth War Graves Commision
Mai multe detalii: https://www.cwgc.org/
Cimitirul militar australian Lone Pine.

06.jpg ( Size: 349.94k ) Number of downloads: 29
07.jpg ( Size: 358.31k ) Number of downloads: 25
07a.jpg ( Size: 371.24k ) Number of downloads: 26


Rememberence stone.

08.jpg ( Size: 451.09k ) Number of downloads: 23
09.jpg ( Size: 463.1k ) Number of downloads: 17


In memoria celor care nu au un mormant cunoscut sau a celor care au fost ingropati in mare.

10.jpg ( Size: 399.45k ) Number of downloads: 17


Cateva epitafuri australiene, care azi ar putea suna a propaganda.

11.jpg ( Size: 614.54k ) Number of downloads: 24
12.jpg ( Size: 587.06k ) Number of downloads: 27
13.jpg ( Size: 756.12k ) Number of downloads: 27
14.jpg ( Size: 715.23k ) Number of downloads: 22
15.jpg ( Size: 798.15k ) Number of downloads: 22


Si un epitaf mai nonconformist.

16.jpg ( Size: 735.42k ) Number of downloads: 32


This post has been edited by gibonu: 3 Nov 2017, 00:09


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:08
Forum Renault