DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dauna totala RCA !, Plata dosar !

alin_nitza
post 24 Aug 2012, 12:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Buna ziua !
Ma poate ajuta si pe mine cineva va rog frumos?
Nu stiu la cine sa mai apelez sa ma sfatuiasca si pe mine !
Am fost implicat intr-un accident rutier (cu victima) in data de 27 iulie 2012, eu fiind persoana pagubita. Dupa putin timp am deschis un dosar de daune la firma asiguratoare a vinovatului, respectiv Euroins.
Pot sa spun ca totul a decurs oarecum ok, fara sa amintim faptul ca a durat putin cam mult si prima oferta de despagubire fiind una mizerabila din partea lor (5485 Lei ) (dauna totala la dacia solenza ), dupa un e-mail trimis inspectoarei de daune care se ocupa de dosar, mi-a catalogat masina la stare de intretinere buna, oferindui-se coeficientul de uzura corespunzator starii de intretinere si anilor vechime ridicand suma la 8000 lei !
Cu putin timp in urma am facut cerere de despagubire si am semnat ca sunt de acord cu suma de 8000 lei !!

Intrebarea mea este urmatoarea: Cat dureaza plata daunei respectiva? Domnii de acolo au spus ca dureaza MINIM 30 de zile ! Nu au si ei un termen stabilit de lege? undeva la Max 30 de zile? [COLOR=red]

Multumesc anticipat !!


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Aug 2012, 18:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




MAXIM 14 zile libere (adica prima si ultima nu se pun, deci 16 calendaristice).
Insa, daca ti-au strecurat prin cererea de despagubire ceva de 30 de zile si ai semnat, se pot lungi la 30 (sau cat au scris), se poate deroga de la acest termen
Daca nu ai fost de acord cu ceva de genul asta, sunt 14 zile, care de regula se transofrma in vreo 20..


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 24 Aug 2012, 18:29
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Am citit foarte atent cererea de despagubire, nu scria absolut nimic de asa ceva si totusi... domnii de acolo au spus ca minim 30 de zile dureaza..! Multumesc pentru raspuns !!


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
huiduu
post 25 Aug 2012, 20:00
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 26 September 08
From: Campina




Eu am primit banii de la Carpatica in 9 zile dupa ce am semnat ultimul document. Masina tot dauna totala a fost.
Am inteles de la inspectorul de acolo ca termenul maxim de plata este de 10 zile.


--------------------
Renault Megane 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupul-sur
post 25 Aug 2012, 21:03
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 21 September 08
From: Bucuresti




Legal, maxim 14 zile. Eu mi-am reparat masina si de la depunerea facturilor si intocmirea cererii in 10 zile mi-au intrat banii in cont.


--------------------
Dacia Logan Diesel 85 cp 2008 - echipare full option - model Partener - B-92-SOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 27 Aug 2012, 08:23
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si pentru ajutor !! Sper sa fie si la mine la fel si sa astept si eu maxim 1 luna.. !! Acum.. astept, nu am ce face altceva.. !! Multumesc inca odata !!


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Badr Hari
post 8 Sep 2012, 16:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 27 April 11
From: Bucuresti-Tulcea




10 zile lucratoare de la data depunerii cererii de despagubire si a tutoror documentelor necesare, conform legislatiei.


Mai exista o varianta, cu o perioada maxima de 3 luni, insa asta in cazul in care esti notificat in SCRIS ca nu se cunosc cu certitudine cauzele evenimentului, ca sunt necesare cercetari suplimentare etc (adica vor transmite dosarul la departamentul de antifrauda sa vada de ce se pot lega sa nu iti dea banii sau sa iti propuna o suma de bani mult mai mica din x motiv). Dupa acest termen ori iti dau banii ori iti dau refuz si te judeci cu ei. Nu este recomandat sa se ajunga la judecata cu Asiguratorii pentru ca sunt procese foarte costisitoare si de durata (chiar pana la cativa ani), insa in 99% din cazuri pagubitii castiga aceste procese.

Succes!


--------------------
Dacia / Skoda Solenza / Fabia 2005 Confort / 2001 Combi Elegance
Cand eram mai mic faceam p**i pe mine... Acum am crescut si fac pe altii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 8 Sep 2012, 17:42
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Pai la mine nu au de ce sa ajunga la termenul maxim de 3 luni pentru ca la mine a venit politia si a facut masuratori, a emis un document prin care s-a dovedit ca nu eu am fost vinovat, ci celalalt ! (pentru ca a fost cu victima)
Dar in decursul zilei de ieri, m-am intalnit cu un baiat care lucreaza acolo la euroins, dar nu el s-a ocupat de dosarul meu si mi-a spus sa fac reclamatie la CSA pentru ca o sa dureze mai mult sa imi dea banii pentru ca au foarte multe dosare ! A zis sa nu astept nici macar o zi , luni sa fac direct reclamatie !! Ce parere aveti? Multumesc !!


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
huiduu
post 8 Sep 2012, 20:56
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 26 September 08
From: Campina




Eu sunt de parere ca ar trebui sa faci reclamatie cat poti de repede.
Poti face chiar si online ( www.csa-isc.ro).


--------------------
Renault Megane 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 9 Sep 2012, 15:37
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Asa o sa fac, maine la primul contact cu internetul o sa ma pun pe treaba ! Multumesc foarte mult pentru ajutor si daca mai aveti mici sfaturi va rog sa nu ezitati, pentru mine orice este folositor ! STIMA !!


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudyyu89
post 9 Sep 2012, 20:17
Post #11


Membru XXL


Group: Members
Posts: 168
Joined: 2 November 10
From: M A R T E




am avut si eu dauna totala si dosarul a fost inchis in 2 saptamani cu platat cu tot. biggrin.gif insa eu am avut cu allianz.


--------------------
Audi A4 Limuzina 1,6 ; 101 cp.
Nu îmi este rușine că sunt român. Îmi este rușina că ... alții sunt români.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 26 Sep 2012, 09:16
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru ajutor !! Dupa o luna de la data semnarii cererii de despagubire am primit in sfarsit banii !
Un mic sfat pentru cei ghinionisti care o sa se intalneasca cu astfel de situatii : Daca vedeti ca dureaza mai mult de 15 zile si nu ati primit banii si aveti contact direct sau telefonic cu unul dintre reprezentantii casei de asigurari, NU EZITATI sa ii amenintati cu CSA-ul sau Instantele de Judecata, fug de ele ca de draq pt ca stiu ca au sanse 0 sa castige !
Daca vedeti ca amenintarea nu da roade, faceti fara nici un fel de retinere reclamatie la CSA pe pagina lor principala www.csa-isc.ro (puteti suna pt ajutor), au terment maxim 30 de zile sa va dea un verdict, ei cercetand dosarul in cauza, si ii obliga pe cei de la asigurari sa plateasca in termenul legal (max 15 zile ) !
Daca a durat mai mult sa primiti banii (1-2-3 luni) aveti dreptul de a cere despagubiri firmei de asigurari 0.2 % / zi din suma datorata !
P.s. Sfaturile sunt in cazul in care aveti un dosar de dauna totala !

Va multumesc mult pentru tot !!

This post has been edited by alin_nitza: 26 Sep 2012, 09:18


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
joe2sweet
post 13 Oct 2012, 11:35
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 29 June 11




Salut. La fel am patit si eu....tot un accident cu victime si eu sunt pagubitu.Cei de la asigurari mi-au facut o oferta [la dauna totala] de 5188,72.Binenteles ca nu-mi convine si le-am trimis inapoi un email si acum astept un raspuns.
Sa inteleg ca tie ti-au dat 8000? Ce model se Solenza aveai si cati kilometri?


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 17 Oct 2012, 22:12
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Salut !! Eu am avut o solenza 1.4 model clima ( cu a.c. geamuri fata. proiectoare. radio cd..). din 2003 cu 80300 km. Acum ei ti-au facut o oferta a masini pentru ca ti-au evaluato la stare de intretinere medie , nu buna dar nici satisfacatoare.. acestea sunt 3 stari de intretinere a masini ( buna. medie. satisfacatoare) fiecare cu criteriile sale..si cu media de uzura aferenta anilor masinii.. acum tu trebuie sa te uiti pe documentul atasat de mine si sa iti caracterizezi masina si sa vezi daca au dreptate sau nu .Ei iti mai scad si masina (epava) pentru a o valorifica tu, dar dupa cum ai spus nu mai ai ce lua mare lucru pe ea fiind distrusa in mare parte, mentioneaza-le asta foarte apasat, si spune-le ca nu au de ce sa iti scada 25% din valoarea care trebuie sa ti-o dea, pentru ca masina nu valoreaza atat !
Poti sa le trimiti si un e-mail exact ca cel pe care ti l-am atasat (nume e-mail.. schimbi u datele de acolo cu ale tale ) si vezi cum reactioneaza !
Mai poti sa le zici ca vrei sa iti faca masina.. spune-le ca tu iti bagi masina pe service sa ti-o faca (evident lor nu le convine sa plateasca 150-200 mil sa ti-o faca tie .. evident ca nici nu au cum pentru ca nu au caroserie noua si tot asa..tocmai de asta recurg la dauna totala).. Ai vazut poze cu a mea cum era.. nu foarte grav... devizul de service (adica totalul reparatiei) se ridica la 105 milioane si ei mi-au dat 80 .. normal ca eu am vrut sa imi dea 80 pe ea si am mai luat 20 pe epava.. ! Le zici ca daca ti-o baga pe service tu aduci inginer specializat ca masina sa corespunda parametrilor normali dupa ce ti-o repara (asta ii vrajesti si tu sa vada ca esti oarecum in tema).
Persoanele vatamate (victima) sa se duca cu certificatul medico-legal ( in cazul in care are ) si cu toate platile facute( radiografie, medicamente, etc etc.) ei sunt obligati sa le plateasca !!
Poti sa ii ameninti si cu CSA-ul (comisia de supraveghere a asigurarilor) (pagina lor este http://www.csa-isc.ro/) aici poti face reclamatie impotriva asiguratorilor si cei de la CSA ai termen 30 de zile sa iti raspunda !!

Pentru orice alt detaliu nu ezita sa ma contactezi !! TOATA STIMA SI MULTA BAFTA !!

Attached File(s)
Attached File  a311605.pdf ( 79.88k ) Number of downloads: 330
Attached File  E_mail_.doc ( 26k ) Number of downloads: 257


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosasig
post 20 Nov 2012, 19:25
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 18 November 12




QUOTE(huiduu @ 25 Aug 2012, 20:00)
Eu am primit banii de la Carpatica in 9 zile dupa ce am semnat ultimul document. Masina tot dauna totala a fost.
Am inteles de la inspectorul de acolo ca termenul maxim de plata este de 10 zile.
*


Greu de crezut, probabil ca lucrezi la ei ! smile.gif
Mai exista si posibilitatea ca ei sa iti fi oferit o suma mult mai mica decat ar fi trebuit iar daca ai acceptat au vrut sa scape repede de tine.


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi/2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 17 Jan 2013, 10:32
Post #16


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Intrebare:

Cumnata-miu a patit o boacana.
Un anume X, a intrat in masina lui ce era parcata.

El nu are CASCO, iar reparatia trebue suportata din RCA-ul aluia.
Asiguratorul (ASTRA) i-a evaluat-o ca dauna totala si vrea sa-i dea jumatate din valoarea estimata + epava.

Intrebarea este:

1. Este legal? Eu stiam ca prin lege (fara sa fiu absolut sigur) asiguratorul trebuie sa ii dea nu mai putin de 75% din valoarea masinii + epava

2. Daca cumanta-miu vrea 100% din valoare masinii dar sa le lase lor epava, este posbil? Ii obliga ceva sau cineva sa refuze aceasta varianta?

Multumesc


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 17 Jan 2013, 10:38
Post #17


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




depinde mult de cat face masina - stiu ca pot intermedia ei vanzarea epavei dar la preturi f mici - ideea este ca se da o valoare epavei si ei trebuie sa achite diferenta pana se ajunge la valoarea de piata a masinii (plus minus calculele lor)


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 17 Jan 2013, 10:46
Post #18


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




E un VW Bora

Ei au evaluat-o la 4600 si vor sa-i dea lui 2300 + epava.

El vrea 3400 (75%) + epava sau 100% si le lasa lor epava.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 17 Jan 2013, 12:45
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




E foarte corect ce vrea, 3400 + epava.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 17 Jan 2013, 12:48
Post #20


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




E o lege ceva in acest sens ?

Later edit:
Mda, astia de la ASTRA sunt bulangii pe fata.
Cica ei ii dau maximum 2400 + epava intrucat ei calculeaza dupa alta formula, nu dupa 75% din valoarea de piata.
Ci dupa formula:
Valoarea masinii de noua - devalorizare.

Valoarea estimata e 16 mii, iar ei considera devalorizarea 85% ca cica masina e mai veche de 2 ani, desi la data depunerii dosarului masina (decembrie 2012) masina avea 9 ani.

Deci concluzia, ii da in judecata, eu o sa-l sprijin cau tot ce pot, trebuie pusi un pic cu botul pe labe si asiguratorii astia, se comporta ca si cum ei sunt si muc si sfarc.

Daca stie cineva un avocat bun si priceput pe partea de asigurari......, eu am un prieten care e specializat mai mult pe terenuri, retrocedari, ect .....
In caz de nevoie se baga si el, dar mi-a recomandat inatai sa caut pe cineva specializat mai mult pe recuperari daune de la asiguratori.

Totodata, daca cineva se pricepe si imi poate spune care credeti ca sunt sansele reale ....astept niste sfaturi. Multumiri anticipate!

This post has been edited by vallixx: 17 Jan 2013, 13:05


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Jan 2013, 13:39
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Cf. art. 50 al. 2 din normele CSA pentru RCA, valoarea ramasa este "cuprinsa intre 0,1% si cel mult 25% din valoarea vehiculului la data producerii accidentului". Deci nu 25% ci cel mult 25%. Ba mai mult, in caz ca o duci la remat, acelasi articol spune ca "valoarea ramasa este cea mentionata in documentele fiscale justificative eliberate de societatea respectiva, fara a putea depasi 25% din valoarea vehiculului". Deci daca rematul iti da 300 roni, aia e valoarea ramasa, nu 25% sau alte prostii.
2. La alin. 12 de la acelasi art. 50 spune ca despagubirea nu poate fi mai mare decat " diferenta dintre valoarea vehiculului la data producerii accidentului si valoarea ramasa" (e adevarat, nu zice ca nu poate fi mai mica de atat)
3. La alin. 13 zice (13) Dauna totala se defineste ca fiind situatia in care cuantumul pagubei, asa cum a fost definit la alin. (3), depaseste 75% din valoarea vehiculului la data producerii evenimentului"

Societatea RCA trebuie sa acopere paguba care e, in cazul daunei totale, (valoarea autovehiculului la data accidentului) - (valoarea ramasa). Valoarea ramasa trebuie sa fie MAI MICA de 25% (daca prin definitie la dauna totala cuantumul pagubei depaseste 75%). Daca se vine cu documente justificative de la REMAT valoarea ramasa poate fi si mai mica...
Coeficientii de uzura din norme privind masinile de 9 ani sunt intre 60 si 82%, in funcite de starea auto la data accidentului (nu la data depuneri dosarului). Insa in norme exista modalitati de calcul a coeficientilor in functie de starea auto si numarul de km (capitolul V din norme, art 58-61)
Normele pot fi gasite la http://www.csa-isc.ro/index.php?option=com...emid=95&lang=ro


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 17 Jan 2013, 13:47
Post #22


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Astra i-a estimat asa:

Valoarea masinii noua - 16.000 euro
Valoarea masinii la data accidentului - 4.600
Din asta eu inteleg ca i-au luat in calcul o devalorizare de ~72%

Devizul de reparatie de la service - 6.250

Ei vor sa-i dea 2300 (50%) + epava
El vrea 3400 (75%) + epava sau 4600 fara epava.

Dupa parerea ta, are cum sa obtina una dintre variantele de mai sus?

El tinde spre 75% + epava

This post has been edited by vallixx: 17 Jan 2013, 13:51


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Jan 2013, 14:43
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




depinde cat de insistent si persistent e


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 17 Jan 2013, 14:55
Post #24


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nici asiguratorii nu e prosti....ba din contra.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 17 Jan 2013, 15:02
Post #25


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu zice nimeni ca "ie" prosti, nici nu vrea sa-i prosteasca, dar parca nici sa fie prostit n-ar vrea.

El nu vrea sa castige de pe urma lor.
El a avut o masina care valora esimativ 4600 (estimarea lu' ASTRA)
El vrea sa fie despabugit astfel incat sa se aleaga sub o forma sau alta cu acesti 4600.

Are client pt. epava care ofera 1200.
El vrea diferenta pana la valoarea estimata (4600), adica 3400.

Nu vrea nimic in plus (nici nu cred ca ar avea sanse), nici in minus.
Asa ar fi corect.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 17 Jan 2013, 15:10
Post #26


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Tocmai de aia trebuie tratata problema cu hotarare si indarjire nu trebuie acceptata orice oferta...cam asta cred eu.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 17 Jan 2013, 15:25
Post #27


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Tu zici bine, nimic in neregula aici.
Klaus zice si el bine, treaba este daca ei sunt acoperiti sau nu de lege?

Ca daca se stiu acoperiti poti sa ai tu cat tupeu vrei, daca insa incearca si ei metoda "daca merge", atunci mai are sanse....asta incerc sa determin.

This post has been edited by vallixx: 17 Jan 2013, 15:36


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 17 Jan 2013, 17:32
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Da-mi urmatoarele date:
1. Marca, model, nivel de echipare
2. Data fabricatiei sau a primei inmatriculari
3. nr kilometri
4. data accidentului

Asiguratorul nu poate fi obligat sa iti ia epava . La unele firme, pe casco , ti-o pot doar scoate la licitatie .

In cazul tau vezi sa nu fie vorba de o culpa comuna (parcare neregulamentara) daca ati facut onstatare amiabila.



This post has been edited by kosfunny: 17 Jan 2013, 17:33


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 17 Jan 2013, 23:00
Post #29


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




VW Bora 1.9 TDI

2003

km nu stiu exact, vreo 130 de mii

accident decembrie 2012, nu stiu exact data, undeva pe la mijlocul lunii

accidentul a fost mai mare, unul s-a infipt in vreo 6 masini parcate regulamentar


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 18 Jan 2013, 21:22
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Domnul vali, puteti insista pe reparatia masinii, spuneti-le ca daca nu va da cat vreti, va bagati masina in service, o reparati si dupa ii dati in judecata sa va plateasca factura, sunt sanse 99 % sa castigati in acest fel, dar exista mari neplaceri:
1. Trebuie sa reparati masina si sa platiti dvs. suma ceruta de service;
2. Pretul foarte mare de reparatie;
3. Procesul dureaza 1-2 ani;
Dar daca o sa castigati puteti cere daune pentru intarziere, care sunt de 0,5 % / zi din suma datorata ! (Cum procesul o sa dureze destul de mult....)

Eu nu va sfatuiesc sa faceti astfel, eu v-am spus doar o modalitate in care puteti face sau puteti doar sa ii speriati !

Amenintatii cu CSA-ul, spuneti-le ca cereti o reevaluare a VMD-ului ( valoarea maxima a despagubirii)

Suma pe care trebuie sa o primiti pe masina poate fi calculata astfel:
Pretul de nou al masinii ati spus ca este de 16000 E, din acest pret se scade uzura masinii care poate fi diferita de la o stare de intretinere la alta !
Cei care au evaluat masina au incadrat-o la una din cele 3 stari de intretinere: (satisfacatoare, medie si buna) nu exista foarte buna nici daca e noua !
La fiecare stare de intretinere este cate un coeficient de uzura...si anumite criterii care le caracterizeaza pe fiecare in parte !

Dupa ce scade uzura masinii din 16000 E o sa mai scada intre 0,5 si 25% epava care poate fi valorificata de dvs.
RCA-ul nu o sa va ia NICIODATA epava, doar CASCO o ia !

Puteti sa o faceti pe casco si cei de la casco sa se descurce cu RCA-ul !!

Va urez succes si daca mai aveti intrebari nu ezitati, o sa va raspund cum pot si cu tot ce stiu !! STIMA !!


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 10:44
Forum Renault