DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mi-a luat tata masina, cum l-am lamurit

pgpdesign
post 11 Jul 2006, 14:46
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




Am vazut multi pe aici la care le-a luat tata masina. Daca se poate detaila putin subiectul...

Cum l-ati convins pe tata? Ce strategii ati folosit ?

Am si eu 2 baieti - peste 12 ani probabil ca o sa vrea si ei sa le cumpere tata masina asa ca ar fi bine sa fiu pregatit. biggrin.gif


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 11 Jul 2006, 14:48
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




radmasa.gif radmasa.gif N-a mers nici una si am incercat multe, tot ce a vrut el mi-a luat...


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeus-iulian
post 11 Jul 2006, 14:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 16 August 05




eu incerc sa il conving pe tata sa faca un imprumut sa imi iau iau masina biggrin.gif
binenteles rata o voi plati eu smile.gif! chestia e ca nu am destula vechime si daia ma rog de el smile.gif!
tactici de abordare: vorbe dulci smile.gif))))


--------------------
daewoo/dacia ex cielo/Logan 1.6 MPI 95/2004 - B-85-ZEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 11 Jul 2006, 14:54
Post #4


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Îmi pare rău băieți, dar subiectul ăsta e unul general, nu e specific Logan-ului, așa că va fi mutat la Diverse.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 11 Jul 2006, 14:57
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




QUOTE(DFA @ 11 Jul 2006, 15:54)
Îmi pare rău băieți, dar subiectul ăsta e unul general, nu e specific Logan-ului, așa că va fi mutat la Diverse.
*



Pai nu la diverse l-am initiat ? Sorry daca nu.


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 11 Jul 2006, 15:01
Post #6


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(pgpdesign @ 11 Jul 2006, 15:57)
Pai nu la diverse l-am initiat?

Probabil la "Diverse LGN", acum e la "Alte discuții"->"Diverse".
On-topic: stai calm, mai ai 12 ani în care ai tot timpul să te gândești la problema asta.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 11 Jul 2006, 15:47
Post #7


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Eu incerc sa-i conving pe ai mei sa vanda dacia din 97 (care e pe numele meu, dar nu vreau sa-i fortez). Sta si rugineste in garaj... Ceva idei? smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leonard_Predoiu
post 11 Jul 2006, 15:59
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 July 06




sa va explic eu cum se face asta:
Mai intai e asa: taaataaa da si mie masina sa o duc pe x acasa ca e tarziu si nu mai circula autobuzele.
Apoi pleaca cu x (sau y sau z) la mare asa ca 10-15 zile esti pieton si stai cu inima cat acul si astepti sa te sune pramatia ca a ajuns la Costinesti dar el nici picat cu ceara nu suna sau o suna pe maica-sa care uita sa imi spuna si mie.
Apoi vrea masina in sesiune..sa nu se streseze.
Apoi tu iti schimbi masina..pe vremea cand nu exista treaba asta cu 30 milioane.
Si el se alege cu aia veche.
Aia de care tremura de bucurie ca i-o dai pana in pantelimon.
Dupa 2 luni deja ii pute! Vrea alta..noua...sau pe a ta.
sau se apuca sa ii puna tot felul de boxe, mp3-playere-
Apoi ii cumperi una noua sau cu banii jos sau fac credit pe numele tau si el plateste ratele...
Momentan sunt in tratative, eu as vrea sa dau megane-ul si banii de pe el sa ii pun avans la o laguna sau un mondeo, el si cu maica-sa vor sa ii las lui megane-ul si sa iau altceva fara banii astia...

Una peste alta el incearca sa te traga in piept iar tu il lasi...cand poti..cand nu, ti se rupe inima ca ii refuzi ceva.

This post has been edited by Leonard_Predoiu: 11 Jul 2006, 16:22


--------------------
Renault Megane 2003 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 11 Jul 2006, 16:06
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




radmasa.gif radmasa.gif foarte frumos expusa problema smile.gif


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leonard_Predoiu
post 11 Jul 2006, 16:37
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 July 06




Nu vreau sa ma intelegeti gresit, din momentul in care se naste copilul se schimba ceva in tine care te face sa treci tu cu toate dorintele si visele tale pe planul 2, numarul 1 fiind el si numai el.
Orice parinte normal la cap vrea sa ii poata oferi copilului lui TOT ce isi doreste el si tot ce are nevoie (e o diferenta pe care o sa o intelegeti cand o sa aveti copii)
Credeti ca nu mi-as dori sa ii cumpar masina aia pe care o viseaza? Adica un Subaru legacy.
Dar i-am pus problema asa: ai bani de benzina? Ai bani de rata?
(ramane intre noi...nu ca nu i-am da noi daca ar avea nevoie, dar nu vreau ca daca noi patim ceva sa ramana de sa isi vanda masina ca nu are cu ce o plati!)
Trebuie o masina careia sa ii suporti ratele si consumul corespunzator deplasarilor tale. Daca nu castigi suficient cat sa ai bani de rata, de benzina pt macar 25 000 km pe an si sa ii mai si ramana ceva pt viata lui, pentru un club, pentru o toala, pentru un concediu...in curand o sa ajunga sa urasca masina sau pe noi...sau ambele..
Asa ca da, megane-ul e ok pentru el.
Iar daca ar vrea o masina noua, pentru necesitatile lui (apreciata total si radical diferit de noi fata de el) cred ca un seat ibiza sau fabia junior, sau opel corsa sau ford fiesta sunt arhisuficiente pentru moment.
A..ca el viseaza avioane..e treaba lui!


--------------------
Renault Megane 2003 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 11 Jul 2006, 17:00
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Leonard, ceea ce ai spus tu e genial
Se aplica oarecum si in cazul meu... biggrin.gif
Adica tata avea o Dacia 1300 de prin '83. Pe ea am invatat sa conduc.
Cand a fost sa-si schimbe in sfarsit masina, si-a luat o DSN, iar eu am tot insistat sa pastram dacia veche, "ca si asa nu luam mare lucru pe ea".
Ulterior a aparut programul rabla si tata si-a luat Logan iar eu am ramas cu DSN-ul ... cool.gif
Ca sa scapam de rabla au un rol important vorbele aruncate mamei... de genul "nu prea am frana", "vai ca frig e in rabla", "era sa intru intr-unu azi pentru ca erau aburite geamurile" etc. asa chestii de siguranta... la astea percuteaza cel mai repede.
Ca sa te faci cu o masina, cere insistent sa imprumuti masina familiei de cat mai multe ori. Devii enervant si pana la urma cedeaza...
Deci sunt mai multe tactici. Pana la urma toti jucam un teatru de zile mari...




--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinI
post 11 Jul 2006, 19:36
Post #12


Nd 4 Spd 4 Life


Group: Members
Posts: 178
Joined: 13 April 06
From: Bucuresti




eu numai ca nu am stat in cap sa imi ia masina... smile.gif incercat toata schemele si manevrele posibile... ma stiau cum merg si intr-adevar cand eram pe la inceput numai d-zeu m-a salvat de belele. la berlina lui taica-meu in 5000km de cand pusesem mana pe ea, avea 35000km si mergeam relativ rar prin oras, mai des cu parintii in masina la drumuri lungi, a trebuit sa schimbe set motor, disc ambreiaj, placute frana, cutia de viteze, pompa ulei, placa presiune si altele pe la motor. la noi in familie de obicei cand un parinte zicea nu, celalalt zicea da.. biggrin.gif asa ca aveam tot timpul sprijinul unui parinte, dar in problema asta, taica-meu a fost de neclintit... nu nu nu si nu.... si pana nu am strans eu banii de avans si le-am zis ca platesc eu ratele nu au vrut sa auda. anul asta cand am terminat si eu in final facultatea, le-am zis ca daca nu ma ajuta sa imi iau logan (sa faca creditul) o sa imi iau un renault 25 de 3000 cm3 V6 si 150 cai cu top speedul de 220km/h... cand au auzit de 150 cai si 220km/h (cred ca aia 220km/h au avut un evect mai mare decat cei 150 cai) au inceput demersurile pentru masina biggrin.gif desi mai aveam 1 sapt si un pic pana la licenta... loganul l-am ridicat exact in ziua in care am sustinut lucrarea de diploma, adica la 12 am aflat nota, la 2 eram in alexandria la dealer.. biggrin.gif trebuia sa fiu la 4 acolo dar nu mai aveam rabdare... smile.gif nu dormisem noaptea de dinainte, masina a fost gata pe la 5 si de la 6 am condus inapoi in bucuresti desi nu prea vedeam bine drumul, dar tot nu l-am lasat pe cumnatul meu sa conduca... era masinuta mea in final wub.gif


--------------------
Subaru Impreza 2.0 Hatchback 2009
'06 Dacia Logan 1.6 mpi
Whishlist Honda S2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DiMaggio
post 11 Jul 2006, 20:51
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 8 November 05
From: Bucuresti




Solutia e foarte simpla. Baietii tai sunt niste copii, au doar 6 ani. Ceea ce trebuie sa faci e sa le dai o educatie buna, si sa le impartaseti experientele tale. Trebuie sa ii inveti ca lucrurile nu cad din cer si ca trebuie sa munceasca ca sa si le poata cumpara singuri. Nu comite eroarea de ai rasfata, dar nici sa cazi in celalalta extrema. Pe mine asa m-au educat, aparent a functionat. La 21 de ani recent impliniti mi-am permis un M3 din 2002 din banii mei, te asigur ca satisfactia a fost mult mai mare decat daca ar fi fost primit cadou.

Numai bine,
DiMaggio



--------------------
Renault Megane RS 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 11 Jul 2006, 20:59
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Pana nu termina facultatea mai mult de 1310 nu cred ca are nevoie.Cred ca ai omis sa spui si din ce ai strans bani de M3 , ca si eu daca o sa il las pe MiniMe la firma in locul meu o sa isi ia Porsche la 18 ani , dar ce rost are? Mai bine sa puna mana sa invete si sa aprecieze o masina cumparata din banii lui pe o idee a lui.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 11 Jul 2006, 21:00
Post #15


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Haaa ce probleme va puneti laugh.gif
Eu la 18 ani m-am multumit ca mi-au dat bani sa fac scoala.
M-am mai multumit si cu 1300-le din '83, la care tin f mult.
Chiar nu am de gand sa le sugerez macar alor mei sa imi ia masina. Nici prin gand nu-mi trece. Sper sa ajung peste 4-5 ani sa imi pot eu permite sa imi iau, nu vreau de la ei, ca stiu ca e greu. Si decat sa strang din buci sa platesc rate, mai bine ma distrez eu frumos si merg cat vreau cu asta, acumulez experienta, si cand o sa fiu sigur de posibilitati ma bag si eu la vreun Golf 8 sau ce-o fi p-atunci huh.gif

Si tu chiar te gandesti ce va fi peste 12 ani? Sa fii sanatos sa le poti oferi educatie si tot ce le este necesat, masina nu cred ca e o prioritate, ci mai mult un moft la 18 ani...


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 11 Jul 2006, 21:19
Post #16


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




o solutie ar fi sa va insurati/maritati si cu banii de nunta sa cumparati masina(asta in cazul in care parintii platesc nunta rolleyes.gif )

apropo eu ma insor pe 29 radmasa.gif mad.gif sad.gif wub.gif plange.gif alcoholic.gif

This post has been edited by wolfin: 11 Jul 2006, 21:21


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 11 Jul 2006, 21:40
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




CASA DE PIATRA , si io la anu'
Cred ca in acest topic trebuie mentionata problema educatiei pe care o primeste fiecare de la parinte. Este cel mai important. In ceea ce ma priveste am fost invatat ca nimic nu pica din cer. M-am ambitionat student fiind, din provincie , cu serviciu in bucuresti si am reusit intr-un final sa strang bani de o dsn second.Nici nu pot sa va spun bucuria parintilor cat a fost de mare. Daca as fi primit de la 18 ani o masina nu as fi apreciat-o. In prezent la masina pe care o am daca vad o zgarietura mi se rupe inima stiind cate nopti a trebuit sa muncesc pentru ea . Cu toate astea nu imi pare rau de educatia primita si sper ca am sa am intelepciunea sa imi educ copii la fel.
Toate cele bune !

This post has been edited by david79: 11 Jul 2006, 21:40


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leonard_Predoiu
post 11 Jul 2006, 21:41
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 July 06




Casa de Piatra! si copii frumosi si sanatosi!


--------------------
Renault Megane 2003 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 11 Jul 2006, 21:44
Post #19


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




De rahat eu iti urez, nu de alta da' sa nu-si bage altu' nasu'-n ea


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 12 Jul 2006, 04:04
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




mda...din cate vad aici voi vreti ca, copiii vostri sa munceasca pentru banul lor asa cum ati facut si voi...sa isi ia masina singuri etc...intrebarea mea este..daca ai de unde de ce sa nu ii dai...de ce sa nu ii iei??Nu zic sa ii iei bmw la 18 ani ca asta ar insemna sa incepi sa ii bati singur cuie in cosciug..dar o masina normala.. rezonabila si ca pret si dpdv al cheltuielilor aferente nu cred ca ar fi o problema. Vad ca multi de aici de pe forum ii discrediteaza pe cei care au masini luate de parinti sau din alte surse decat cele proprii...acum sa fim sinceri...cati ar putea sa isi ia o masina la 18-19 ani?? Foarte putini si totusi parinti le cumpara masini odraslelor...dar de multe ori nu le cumpara pt ca asa au vrut ei. Cazul meu de exemplu..intre mine si tata a fost un pariu, daca iau la bac peste atat, daca intru la facultate in primi zece si daca termin prima sesiune fara restante imi ia masina neconditionat...bineinteles ca a zis ca el o sa faca alegerea..plus ca m-a luat si cu el in state cand a avut el treaba tot ca o recompensa pentru cele de mai sus si pentru inca niste treburi.

Acum e normal sa inveti..ca doar pentru tine o faci nu pentru altii...dar un stimulent e mereu binevenit..si adunat cu dorinta mea de a nu mai transpira de caldura vara in masina si de a nu mai merge cu o masina veche si de a vrea ceva mai bun, nou sau sh oricum peste ce aveam + faptul ca am invatat mai mult fara doar si poate doar pentru a castiga acest pariu a rezultat ca ambele parti au fost multumite...si eu ca m-am ales cu masina si tata cu partea cu invatatul etc.

Deci se poate zice si in cazuri din astea ca se munceste...chiar daca nu e o munca fizica sau platita la sfarsit de luna...dar este o munca depusa si nu una chiar usoara...si in aceasta munca exista nopti pierdute si emotii si dorinta de ati lua "salariul" chiar daca nu la sfarsit de luna...

Si nimic nu se compara cu satisfactia ridicarii masini de la dealer si de ai da prima cheie stiind ca intr-o oarecare masura aceea masina este si rezultatul muncii suplimentare depuse cu invatatul etc.

Sincer, pentru ai mei scoala este pe primul loc...si nu facutul banilor de catre mine..ca daca mi-ar fi spus ca te duci si te angajezi si noi iti dam avansul la masina si tu iti platesti ratele lunar si noi bagam benzina as fi fost de acord...dorinta prea mare de a avea masina mea isi spune iarasi cuvantul...dar nu a fost cazul pentru ca daca trebuia sa lucrez ar fi fost nevoie de un program de 8 ore pe zi pentru a putea acoperii ratele si ar fi insemnat ca facultatea sa fie pe planul secund...lucru nedorit nici de mine si nici de ei...asa ca s-a ajuns la un consens...

De asta sunt nemultumit de anumiti oameni gen unu cu bmw-ul care nici pana in ziua de azi nu stiu ce i-am facut care a deschis geamul si m-a intrebat cand ti-a luat tactu masina ...si bineinteles faze de smecherie ca vroia sa intre in mine etc...de parca stia el daca mi-au luat masina ai mei sau de ce mi-au luato....sau macar daca e masina mea sau nu...detest genul acesta de oameni care vorbesc in necunostinta de cauza si pun o eticheta pe fruntea unor oameni total gratuit si fara vreun argument viabil...si sunt destui si pe acest forum...

In final concluzia este...daca lui x sau lui y parintii nu au vrut sau nu au putut sau nu au avut posibilitatea sa ii ia masina cand a vrut el, nu inseamna ca x sau y trebuie sa aiba "boala" pe cei carora parintii le-au luat masini...poate ca uni oameni nu se uita la 10.000 de euro sau la 20.000 cum ne uitam multi dintre noi...dar poate asteapta ceva in schimb....si daca acel ceva este oferit atunci de ce nu?


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinI
post 12 Jul 2006, 06:00
Post #21


Nd 4 Spd 4 Life


Group: Members
Posts: 178
Joined: 13 April 06
From: Bucuresti




AMW mai este si problema de mentalitate. de exemplu taica-meu si-a luat el prima masina la 35 de ani desi avea permis de la 18 ani, tot pentru ca ai lui parinti nu au vrut sa-l ajute sa isi cumpere masina. motivul: sa nu faca accident, desi om care merge mai incet ca taica-meu nu cred ca exista... si cum el nu a avut masina decat foarte tarziu, eu de ce sa am?... cum s-a descurcat el atatia ani fara eu de ce nu pot?... si asa mai departe... este o mentalitate foarte invechita asta... mai depinde si de copil, ai mei ma stiau destul de grabit, mai ales ca auzisera de la cunostinte care ma vazusera prin oras facand prostii cu masina... un alt exemplu este cel al unui prieten caruia parintii i-au luat un renault 25 (2200cm3) cu care a facut accident, fara victime, doar masina facuta varza... dupa care i-au luat un renault 25 (3000cm3 V6), iar cand au vazut pe autostrada 180+km/h au vandut-o si i-au luat un olcit... la care i-a calat motorul... acum omul este pieton si asteapta sa dea licenta anul asta sa se angajeze si sa isi ia din banii lui... ramane de vazut cum o sa mearga de acum inainte... biggrin.gif

sunt impotriva cumpararii de masini foarte puternice pentru pustii de 18 ani... mi se pare ca parintii care cumpara jucarii de 200+ cai putere sunt un pic inconstienti. un incepator cu o masina de 200 cai este chiar o bomba pe sosea. dar sunt pentru cumpararea de masini cu motorizari mai slabe pentru copii... in general cei peste 18 ani sunt la faculate, multi sunt din provincie si este cumplit sa tragi de bagaje pe tren sau autobuz, plus ca o sa vrea si ei un drum la munte, sau la mare...

oricum este o mare dilema pentru parinti problema asta, daca da, atunci este si riscul de accident si sunt multe exemple de copii teribilisti care se opresc in vre-un copac sau vre-un tir, si sa te fereasca D-zeu de cazuri din astea... daca nu, atunci copilul o sa piarda o gramada de timp pe ratb si mijloacele de transport in comun, plus ca la prima ocazie o sa se angajeze si sa isi cumpere singur. eu pur si simplu ajunsesem la stadiul in care eram in stare sa imi cumpar si un trabant, doar sa nu mai dau bani pe taxi sau pe bilete ratb. in ultima luna inainte sa imi iau masina dadusem doar pe taxi-uri cam 4 milioane...

This post has been edited by AlinI: 12 Jul 2006, 06:01


--------------------
Subaru Impreza 2.0 Hatchback 2009
'06 Dacia Logan 1.6 mpi
Whishlist Honda S2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leonard_Predoiu
post 12 Jul 2006, 08:19
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 July 06




Vedeti, aici e diferenta intre dorinte si necesitate.
Ecartul acesta se pastreaza pana mori si e cauza progresului, motivul pentru care mergem la job.
Am un megane si imi doresc un audi A8.
Dar imi voi lua un laguna sau mondeo pentru ca obiectiv vorbind de asta am nevoie si nu am chef sa imi bat cuie in cap cu 5 ani inainte de pensie sa ajung Doamne Fereste povara financiara.
Fi-miu vrea subaru legacy, am si fost cu el "asa...din intamplare" la o reprezentanta pe langa prisma.
masina interesanta, nervoasa, cu un consum destul de acceptabil.
Dar la intrebarea: CE NEVOIE AI STRICT DE ASTA? nu a fost in stare sa dea un raspuns. Macar sa imi fi tinut o prelegere cum ca e 4x4..iarna..siguranta..
Poate pentru ca simtise ca urma sa ii recomand panda 4x4....
la 21 de ani nu ai NEVOIE de subaru. O iei doar ca sa te falesti cu ea.
E..si eu unul nu sunt de acord cu sponsorizatul falelii.
Cand si-o permite (cat mai repede sa dea Dumnezeu!) sa isi ia ce o vrea.
Dar atata timp cat veniturile lui nu i-ar permite sa o intretina sa plateasca rata, sa bage benzina, nu mi se pare fair sa astepte aprioric ca eu sau mai ales maica-sa sa-i sponsorizam dorinta de a epata.
Daca are cu adevarat nevoie de un mijloc de transport, pentru maxim 2 persoane, care pleaca rar si pe perioada scurta, cu bagaje putine atunci nu ai nevoie de asa ceva.
Pentru mers in oras iar nu ai nevoie.
Asa ca i-am spus ca maxim ce "pupa" de la noi e ajutorul pentru o masina din clasa mica, hai compacta.
Ok, am inteles ca nu vrea logan, aici il sustin, e un hibrid nereusit intre o platforma tehnica de masina din clasa mica si o caroserie de compacta gonflata.
Am inteles ca nu vrea clio (de fapt nu am inteles, dar..treaba lui)

Scuzati mesajul prea lung si divagatia.
Ideea era sau ar fi trebuit sa fie ca parintii care cumpara masini copiilor se gandesc mai mult la necesitate si mai putin la dorinte nu din meschinarie ci dintr-o trasatura care va va coplesi si pe voi mai devreme sau mai tarziu: experienta de viata.
Si da! Nu i-as cumpara niciodata copilului meu la 21 de ani un bmw m3. Cred ca e o masina pentru persoane de peste 40 de ani care vor sa se simta din nou la 21, atunci cand poti avea "senzatii tari" si cand pilotezi caruciorul din metro.


--------------------
Renault Megane 2003 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 12 Jul 2006, 08:34
Post #23


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.464
Joined: 1 November 04
From: sat




He he he, la mine masina a "picat" pe neasteptate. Ai mei au avut ocazia sa-si cumpere inca o masina. Din anumite motive au cumparat-o pe firma mamei si trebuia sa-mi lase mie 1300-le din '83. Intelegerea era ca eu voi da licenta si dupa ce o sa am diploma imi vor da masina.
Serviciu aveam deja si m-am gandit sa-mi schimb garsoniera cu un apartament in alt cartier. Asa ca brusc aveam nevoie de masina. Si vine tata sa-mi aduca masina (el urma sa plece cu trenul) si prinde o "buluceala" de mai mare dragu' intr-o intersectie. Masina chiar atunci gaseste momentul prielnic pentru a "da in nas". Curatarea jiglerului si repornirea... iar tata a concluzionat: "La cata mecanica auto stii tu, mai bine o masina cu motor pe injectie. Eu plec inapoi acasa, tu vii cand vrei si iei Loganul. O sa-ti pregatim imputernicirea sa poti circula cu el linistit." Si uite-asa am ajuns sa conduc un Logan in loc de o Dacie 1300 din '83. Desi era cat pe ce sa ma intorc la vechea 1300 la un moment dat.

This post has been edited by Illusi0n: 12 Jul 2006, 08:40


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 12 Jul 2006, 08:50
Post #24


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ma..... cum sa va spui eu voua ? In '93 am facut un C.A.R. de 30 de mii si mi-am platit scoala. Dupa aia am atirnat la bunica-miu sa-mi dea si mie masina (1300 din'72, vreo 60 de mii de km. la vremea aia, tinuta-n garaj).Prin 2002 i-am cumparat masina lu' tata (l-a gasit damblaua sa-si ia permis la 57 de ani). Prin urmare, la mine au stat cam invers treburile, eu i-am luat lu' tata, nu mi-a luat tata mie. smile.gif
Oricum, la mine n-a tinut faza cu "ia-mi si mie masina ca trebuie s-ajung pina in ..... ", ca primeam imediat raspunsu' : "si de ce pi*da ma-tii nu te duci cu autobuzu', iti curge singe din nas?". 04.gif

This post has been edited by Marty: 12 Jul 2006, 10:39


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ci_co
post 12 Jul 2006, 09:12
Post #25


Membru atutentic cu logan !


Group: Members
Posts: 291
Joined: 20 July 05
From: UE - Bucharest !!




Salutare,
Sa zic si eu cum mi-au luat parintii masina treaba era fratele meu are solenza cumparata de parinti deci batranii mi-au promis ca dupa 2 ani imi vor lua si mie si uite ca au trecut 2 ani si ceva dar mi-au luat logan ! Dupa multe incercari si vorbe dulci cu toate ca eu nu vroiam logan vroiam un SH din Germania dar asta e bun si asta !
Cum am procedat ca era sa-mi scape masina si anul asta :
1. am facut galagie cum ca mie nu imi luati masina dupa ce ati promis ;
2. eu sunt la facultate si am note bune deci ... icon_mrgreen.gif
3. nevoia deoarece masina veche nu mai era de baza (deh berlina obosita) cerea bani ;
4. obligati 243.gif altfel ...

Acum urmeaza sormea cred ca peste 2 ani dar ea are pretentii si cred ca are noroc vrea PEJO 206 sau 307 dry.gif

Parintii astia nu rezista in fata farmecelor noastre sau cand vad copilul lor iubit plangand ! mamiii mamiii vreau jucaria aia aia aia ...smile.gif Nu fara misto eu m-am ales sa platesc casco si parintii rata cand am mai mult bani dau si la rata nu este o problema dar fara ei nu imi cumparam eu masina !

Saru' mana la parinti smile.gif

Ci_co


--------------------
Dacia & Renault/ Logan by Dacia/ '06 Pref 1,5dci - B XX BEB
Buaaaa am o Dacie Logan mahh tu stii ce trage e buna domne buna ! ( asa e toate)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 12 Jul 2006, 09:19
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Mai e si chestia : "Las ca strang eu bani de un oltcit sau o dacie obosita", "daca merg usor cu ea poate frâna binisor", asta e de efect mai ales la mama 243.gif icon_twisted.gif
Stiu ca e oarecum santaj, dar... e de efect


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 12 Jul 2006, 10:15
Post #27


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Eu sunt contra parintilor care cumpara copiilor masina. Daca juniorii isi pot permite, bine, daca nu - nu. Adica nu tusesc daca merg cu masina familiei (care masina pot fi eventual mai multe). Prima masina a mea _puteam_ sa mi-o cumpar la 26 de ani (era masina de firma, pe care tot eu o conduceam), insa am considerat ca e pacat de bani (desi era de 3 ani, si numai eu o condusesem de la inceput, si nu era dacie, cel putin vecinul meu pleznea de invidie) - am strans pentru casa. Nu am tusit ca am mers la mare cu trenul - chiar era mai bine fara, sa nu-i mai duc grija, mai ales ca la mare ne petreceam fiecare seara altundeva, ne intorceam 'afumati' bine .. Erau mult mai frumoase excursiile montane cu chitara si cortul (sper sa ma reapuc de umblat de cum o mai creste junioara).

Plus ca o masina te invata cheltuitor - foarte sugestiva poza aia cu 'al doilea tocator de bani dupa nevasta'. Oricum daca juniorul conduce masina parintilor o sa o faca cu mai mult simt de raspundere. Cel putin eu asa am facut. Chestia cu 'iti luam masina daca iei bacul' mi se pare cel putin periculoasa, daca da la facultate si termina, ce-i mai iei, vila ?!
Sau ma rog, una lume poate isi permite. Sa dea si din pensia sa 'odraslei'. Din pacate cunosc cazuri. Si daca a facut praf masina si un parinte ii cumpara din nou alta masina, apai saracu' parinte a imbatrinit degeaba.

E exact ca chestia aia ca toti copiii in clasa I au telefon mobil ("ca daca nu-mi iei rad ailalti de mine").

Si pe urma ne mai vaitam ca la bac trec numai 66%, restu' - loaze.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 12 Jul 2006, 10:30
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




Cam asa ma gandeam si eu. Invatati sa primeasca totul de-a gata vor ajunge nu sa te roage sa le cumperi ceva ci mai degraba sa-ti zica: "tata, tu cand ai de gand sa-mi iei masina"?

Prima mea bicicleta a fost cumparata din economiile din banii de buzunar.


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 12 Jul 2006, 10:37
Post #29


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Steffyx @ 11 Jul 2006, 22:44)
De rahat eu iti urez, nu de alta da' sa nu-si bage altu' nasu'-n ea
*




radmasa.gif ph34r.gif boxing.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strainu
post 12 Jul 2006, 11:18
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 10 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(Marty @ 12 Jul 2006, 09:50)
Oricum, la mine n-a tinut faza cu "ia-mi si mie masina ca trebuie s-ajung pina in ..... ", ca primeam imediat raspunsu' : "si de ce pi*da ma-tii nu te duci cu autobuzu', iti curge singe din nas?". 04.gif
*



radmasa.gif Asa a fost si la mine, pana am zis: gata, m-am saturat sa car tone de zahar, ulei, etc. de la supermarket cu mana. Eu imi iau masina. Daca ma ajutati bine, daca nu si Logan ambiance e bun. Si a mers smile.gif Oricum, ei platesc numai diferenta de la 7000 euro.


--------------------
Peugeot 107 1.0E TWO - AG - 0533...
"Software is like sex - It's better when it's free" - Linus Torvalds
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 19:45
Forum Renault