DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

21 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CEASURI BORD

bartenders
post 1 Apr 2008, 20:19
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 14 April 05




@bogdanutz_19-Intradevar pare "corectata" dar te asigur ca este reala. Poza este facuta cu telefonu' si cred ca de asta se vede asa, acele de la benzina si apa se vad mai puternic pentru ca SMD-urile sant montate mai aproape de ele.Deasemenea aceleasi cadrane se vad mai puternic pentru ca am folosit alte led-uri decat cele de la tahometru si turometru(am ramas fara si am folosit ce am mai avut) unul dintre ele fiind orientat din gresala direct catre cadran.Poate poza asta ajuta.... smile.gif


Attached thumbnail(s)
30032008.jpg ( Size: 606.07k ) Number of downloads: 3817


--------------------
Dacia 1300 1978
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 29 May 2008, 00:09
Post #62


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Tocmai mi-am pus si eu lumini gen volkswagen cu albastru totul si acele rosii. biggrin.gif Mie imi place tare mult cum a iesit, si nu e nimica fitos cu serigrafie e simplu si sic zic eu smile.gif !
De acu pot ajuta macar cu sfat pe cine are nevoie! happy.gif Asi pune si poze pentru cine e interesat dar nu am idee de ce nu merge!!!! wacko.gif


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashesarchbeast
post 30 May 2008, 11:25
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




fratilor care va bagati sa faceti un schimb din asta de lumini si la mine...contracost normal .... plus de asta berea este inclusa sau altceva depinde de gusturi biggrin.gif


--------------------
Ex Dacia Super Nova Europa 2002 - B 96 KOG
“I want to die in my sleep like my grandfather… Not screaming and yelling like the passengers in his car.”
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bibiloiu05
post 31 May 2008, 22:25
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 8 May 07
From: bucuresti




vreau si eu un ceasuri luminate asa...care faceti operatiunea asta dati mi un semn ca vreau neaparat si eu....!!!!!!!!


--------------------
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai 83
post 18 Jul 2008, 15:11
Post #65


Membru stelist


Group: Members
Posts: 179
Joined: 9 May 07
From: Bucuresti nasol




Salutare fratilor.In Bucuresti e cineva dispus sa ma ajute contra cost cu schimbarea luminilor din bord?


--------------------
dacia super nova 2002-clima - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 18 Jul 2008, 17:19
Post #66


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Eu te pot ajuta si daca imi spui cum se pot atasa pozele voi putea posta pozele cu ce am facut pana acum (imi da mereu eraoare la incarcarea pozei, adica se blocheaza)


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai 83
post 20 Jul 2008, 17:23
Post #67


Membru stelist


Group: Members
Posts: 179
Joined: 9 May 07
From: Bucuresti nasol




Nu stiu ce sa iti zic,mai incearca cu pozele,poate reusesti.Astept sa le vad!


--------------------
dacia super nova 2002-clima - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 22 Jul 2008, 00:43
Post #68


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Bobo,ma ajuti si pe mine cu ceasurile?
Cand pot sa vad cum au iesit ale tale?


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hamann87
post 23 Sep 2008, 18:32
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 20 September 08
From: baia mare




am shi eu o intrebare...cum se scot acele?


--------------------
dacia supernova 2002/clima - MM65PRO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 23 Sep 2008, 19:22
Post #70


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Faci rost de o penseta , prinzi cu penseta axul care sta infipt acul introduci sub penseta o surubelnita plata ca sa faci o parghie si impingi in jos . Altfel risti sa strici acul. Decurile din tablou se inlocuiesc oi cu led smd ori cu leduri normale dar sa fie de inalta intensitate . Fiecare led se inseriaza cu o rezistenta de 500 de ohmi la 0.5W. In acest fel veti avea pe fiecare led un curent de 28mA la 14V si in acest fel ledul nu se mai arde .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hamann87
post 23 Sep 2008, 22:48
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 20 September 08
From: baia mare




ms mult pt ajutor...cu acele am terminat...se mai ridica o problema sistemul de prindere al led-urilor wacko.gif


--------------------
dacia supernova 2002/clima - MM65PRO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 24 Sep 2008, 15:01
Post #72


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




La leduri poti sa le faci o prelungire cu terminale si sa le prinzi in locul becului avand ledul inseriata o rezistenta. Sau se face un schelet la care se prinde bara de (-) a fiecarui led iar pentru plus se inseriaza cate o rezistenta daca se doreste sa semonteze 2-3 leduri apropiate . De exemplu la turometru e o zona hasurata cu rosu turatia maxima se monteaza 3 leduri de o culoare si vor lumina aceea zona iar restu zonei de turatie cu 3-4 leduri de alta culoare.
La vitezometru se face la fel un schelet care se lipesc ledurile cu minus pe acel schelet (scheletul se lipeste la o borna de minus ) si la fel se trage pentru fiecare led pentru a fi alimentat la plus cu cate o rezistenta.
Daca se combina mai multe leduri gen baioneta si nu smd se vopsesc in negru pe lateral iar varful ledului nu se da cu vopsea . Vopseaua are rol de a nu amesteca culorile daca ledurile sunt diferite.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy77_driver
post 31 Jan 2009, 10:35
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 30 December 08




sa stiti ca mai exista inca o varianta de iluminare cu o fibra luminoasa care se gaseste pe la mag de tuning.este un fir de diferite culori care sa aprinde alimentat de un driver. o sa pun eu azi poze cu asa ceva.


--------------------
dacia nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafiozzo
post 31 Jan 2009, 23:33
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




nu are nimeni bordu de super nova scanat 1 la 1 ? am gasit pe cineva care face plasme si nah.. imi trebue bordu scanat 1 la 1 sa imi poata face.. gravat cu laser...helpp care are plz


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_supernova
post 12 Feb 2009, 17:36
Post #75


Membru Dacia Club!


Group: Members
Posts: 344
Joined: 5 August 08
From: Pitesti/ Brasov




frumos bord bartenders...

felicitari!

este cineva din pitesti care ma poate ajuta si pe mine sa imi schimb culoarea de la bord?

This post has been edited by cristi_supernova: 12 Feb 2009, 17:40


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001
Drumuri bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 12 Feb 2009, 19:28
Post #76


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Asa mi-au iesit mie, imi pare rau ca am ramas dator de atata timp cu aceste poze.

Attached thumbnail(s)
DSC00199.jpg ( Size: 31.58k ) Number of downloads: 3791
DSC00201.jpg ( Size: 49.25k ) Number of downloads: 3482
DSC00203.jpg ( Size: 33.85k ) Number of downloads: 3290
DSC00204.jpg ( Size: 27.62k ) Number of downloads: 3033


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Koffy
post 12 Feb 2009, 21:40
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 501
Joined: 8 August 08
From: Bucuresti-Militari




QUOTE(bobomaster @ 12 Feb 2009, 19:28)
Asa mi-au iesit mie, imi pare rau ca am ramas dator de atata timp cu aceste poze.
*




Pe ace ce ai montat ?leduri? Se vad frumos acele. La ceasuri cred ca se putea si mai bine. Cum ai montat ledurile?

This post has been edited by Koffy: 12 Feb 2009, 21:47


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima - B 20 SVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 13 Feb 2009, 13:58
Post #78


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




QUOTE(Koffy @ 12 Feb 2009, 21:40)
Pe ace ce ai montat ?leduri? Se vad frumos acele. La ceasuri cred ca se putea si mai bine. Cum ai montat ledurile?
*




Pentru culorile acelor am demontat cadranul pe interior,(nu am stiut sa scot acele blush.gif sau mi-a fost teama mai degraba) si am preparat un smd astfel incat sa intre in spatele capacelului mic de pe acul indicator. De aici fizica optica....adica acul fiind di ebonita probabil sau in fine un material plastic transparen se lumineaza tot in culoarea smd-ului respectiv (in cazul meu rosu). Iar la red-line-ul turometrului am lipit smd-urile exact in spatele liniutelor rosii si in felul asta radiatia luminii rosii a ramas doar pe suprafata cu linii rosi.
Referitor la restul, stiu ca la cadranul temperaturii a iesit aiurea, s-a miscat smd-ul de pe pozitie in rest are exact intensitatea si nuanta de la vw

P.S. am facut o multime de poze si doar astea sunt cele mai bune, pt. ca nu stiu de ce aparatele foto incercate refuzau sa focalizeze bine pe cadrane, si luminile in poze vad ca tind sa apara in unele locuri mult mai stralucitoare decat in rest.

This post has been edited by bobomaster: 13 Feb 2009, 14:01


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Koffy
post 14 Feb 2009, 00:29
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 501
Joined: 8 August 08
From: Bucuresti-Militari




QUOTE(bobomaster @ 13 Feb 2009, 13:58)
Pentru culorile acelor am demontat cadranul pe interior,(nu am stiut sa scot acele  blush.gif sau mi-a fost teama mai degraba) si am preparat un smd astfel incat sa intre in spatele capacelului mic de pe acul indicator. De aici fizica optica....adica acul fiind di ebonita probabil sau in fine un material plastic transparen se lumineaza tot in culoarea smd-ului respectiv (in cazul meu rosu). Iar la red-line-ul turometrului am lipit smd-urile exact in spatele liniutelor rosii si in felul asta radiatia luminii rosii a ramas doar pe suprafata cu linii rosi.
Referitor la restul, stiu ca la cadranul temperaturii a iesit aiurea, s-a miscat smd-ul de pe pozitie in rest are exact intensitatea si nuanta de la vw

P.S. am facut o multime de poze si doar astea sunt cele mai bune, pt. ca nu stiu de ce aparatele foto incercate refuzau sa focalizeze bine pe cadrane, si luminile in poze vad ca tind sa apara in unele locuri mult mai stralucitoare decat in rest.
*



Multumesc de raspuns Bobomaster!
Mai am si eu o nedumerire: unde gasesc si eu in Bucurestiul asta sa imprim ceasurile de Sn ? Daca stie cineva vreun sediu ceva sa imi zica si mie ca ma tenteaza si pe mine o astfel de opera.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima - B 20 SVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 14 Feb 2009, 20:59
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Poze cu ceasuri am vazut, frumoase intradevar... Are cineva poze cu montajul de led-uri propriu-zis? Adica o poza cu "spatele" ceasurilor... Si la ace, am vazut ca au un fel de prisma acolo dedesupt... Ce led-uri SMD se folosesc si cum se realizeaza montajul... Ideea e ca am vazut ceva prostioare pe la masina, am umblat si cu LED-uri, dar decat sa experimentez mai bine ar fi sa am solutia de la bun inceput... Multumesc!


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kat
post 19 Feb 2009, 23:04
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 March 07
From: Ploiesti PH




Eu am confectionat niste cablaje cu leduri in paralel fiecare cu cate o rezistenta de 1k pe care le-am montat in spatele ceasurilor (am 16 leduri phirania albastre la ceasuri si 5 leduri 3mm albastre la ace) si am conectat cate trei leduri cu ajutorul soclurilor vechilor becuri. Acele sunt luminate de leduri de 3mm dispuse in jurul gaurii axului (gauri de 3 mm foarte apruape de gaura centrala), acele fiin vopsite cu vopsea fluorescenta rosie.
leduri_ace.jpg ( Size: 20.57k ) Number of downloads: 1769


--------------------
Renault Megane IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nesu_scorpion
post 12 Mar 2009, 13:00
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 10 March 09




Este cineva din CJ care ma poate ajuta sa schimb luminile din bord bineinteles contra cost???


--------------------
Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 12 Mar 2009, 13:14
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




foarte frumos tiau iesit ceasurile @bobmaster.imi place.mias face schimba si eu lumina din bord,dar nu ma bag,ca este destul de complicat:(

12 Mar 2009, 14:15:
dar parca kilometrajul cel de jos nu lai luminat.de ce?

This post has been edited by sergiu-iulian: 12 Mar 2009, 13:15


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 12 Mar 2009, 14:12
Post #84


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




ba da sergiu este iluminat, dar am spus si acolo ca pozele au iesit ca naiba, nu stiu de ce. Am facut zeci de poze din care doar astea au fost viabile. Aparatele foto refuzau sa focalizeze cum trebuie, poate tocmai din cauza spectrului luminos emanat de leduri, chiar nu stiu si ma enerveaza treab asta. Iar kilometrajul de jos pur si simplu nu a iesit, el de fapt fiind iluminat, si acu fie vb intre noi, la luminile originale nu se vad deloc numerele kilometrajului de jos.
Multumesc pentru apreciere.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 12 Mar 2009, 14:39
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




cat a durat toata operatiunea asta?de schimbat lumina la bord... tongue.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 12 Mar 2009, 14:44
Post #86


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




din momentul in care am deschis portiera la masina pana in momentul in care am pus jos surubelnita si facut prima proba(a durat desfacutul bordului in sine, si desigur ca a doua oara va dura mai putin ca deja stiu cum cool.gif , si apoi stat si lipit smd-uri pana sarit ochii din cap la eu si la fratele meu smile.gif ) aprox 14 ore. Acuma depinde si de fiecare cum sta cu indemanarea.
Si apropos de chestiunea asta, fac si eu un ban gramada acolo ca tot e criza si la mine, care vrea, fac treaba asta cotra cost blush.gif , treaba predata la cheie.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 12 Mar 2009, 14:48
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




cat ar costa treaba asta? tongue.gif biggrin.gif dar pacata ca eu nu sunt din bucuresti sad.gif sunt din mures,cam departe de bucuresti si nu ar merita sa vin pt asta pana acolo.poate niste detalii daca mai imi poti da?in privat...


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 12 Mar 2009, 18:49
Post #88


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Auzi contra cost pentru cateva leduri insirate si lipite biggrin.gif ba da pentru orice simplitate loati pielea de pe oameni. Sergiu tata ai pitol de lipit fludor si sacaz , un aparat de masura treci la treaba ca e simplu. Eu unu nu mai comentez s-a scris mult s-a spus mult.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 12 Mar 2009, 19:17
Post #89


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




djasu pentru tine fac gratis daca si tu schimbi un set motor gratis. Sti mai nou timpul inseamna bani si daca tu reusesti sa desfaci juma' de bord doar cu un pistol de lipit e bine. Daca e asa usor tu nu ti-ai facut singur?


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 12 Mar 2009, 19:19
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




dj asu singur sia pus tablou de bord DE LOGAN!!!el se refera sa ii ajuti pe altii(de ex. pe mine),si nu pe el.intelegi? tongue.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
21 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:57
Forum Renault