DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mare atentie, fenomen care a luat amploare, Metoda imputernicirii cu masina la schimb !

kosfunny
post 18 Jan 2015, 11:44
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Aveti mare grija pe mana cui lasati masinile in vederea deschiderii dosarelor de dauna, in special pe Casco !
Vine omul de la service sa iti ia masina de ex pentru o bara si un far dar pana la asigurator ii mai trage o dauna , doua, posibil un mic vandalism si deschide dosar si pentru acelea . Apoi ti se lauda ca a facut o polisare sau o uniformizare asta asa ca esti clientul lui si te respecta. La reinnoirea politei sa nu te mire ca asiguratorul iti majoreaza prima cu vreo 50 % sau chiar refuza sa te mai asigure.
Deci , ma repet, mare atentie !

This post has been edited by kosfunny: 18 Jan 2015, 11:45


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
god
post 5 May 2015, 14:11
Post #2


wizard


Group: Members
Posts: 328
Joined: 15 November 04
From: Bucuresti




Iti majoreaza prima si daca ai facut dauna de 2000 lei si daca ai facut de 10000 lei asa ca aici nu conteaza ce spui tu.

Conteaza insa faptul in sine, furtul respectiv inselaciunea.

Eu nu am apelat niciodata la stfel de "servicii" indiferent cat de stramtorat am fost cu timpul, m-am invoit de la serviciu si am fost EU unde am avut de umblat sau cand masina a fost nedeplasabila si era depozitata in curtea serviceului a venit inspectorul de dauna de la asigurator si-a constatat la fata locului ce avea de constatat.


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci 4X4 Iunie 2010 / Prestige
It's time to burn™
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 6 May 2015, 21:25
Post #3


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Interesant! Nu am auzit despre asemenea practici (deocamdata)!

Rog pe cei care au experimentat asemenea situatii sa ne impartaseasca experientele.
Multumesc!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 7 May 2015, 10:16
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Haideti ca va spun eu o intamplare de genul asta.

Acum vreo doi ani , in postura de inspector daune am deschis un dosar de dauna pentru masina personala a unui director de la o mare firma de constructii . Omul fiind ocupat, a venit sa deschida dosarul de daune pe baza de imputernicire o tipa foarte intepata , angajata a unui service unde urma sa se efectueze si reparatia.
Masina avea o avarie usoara pe dreapta fata (bara, far , aripa ) pentru care se dorea deschiderea unui dosar iar restul masinii era plina de infundaturi usoare ce necesitau putina tinichigerie si logic revopsire, celalalt far si lampile de pe spate usor zgariate , in asa fel sa iasa la un polish profesional dar tehnic sa fiu nevoit sa acord inlocuire dupa norme . Plus parbrizul ciobit undeva intr-un colt, sesizabil doar la o examinare foarte atenta. Pentru acestea s-a deschis inca un dosar de daune.
Treaba este ca pe client il cunosteam personal , polita Casco fiind facuta chiar prin intermediul meu . Omul chiar ma sunase cand a avut dauna si m-a intrebat cand poate sa trimita pe cineva cu masina. Chiar se grabea cu reparatia pt ca urma sa plece in concediu si doarea o reparatie rapida avand in vedere ca nu era mult de lucru. Nu mi-a spus nimic de intentia de a-i face o vopsitorie integrala mai ales ca stiam si eu masina si cu vreo doua luni inainte era impecabila .
Asa ca dupa ce a plecat stimata doamna care chiar avea tendinta sa imi dicteze solutiile tehnice de pe nota de constatare l-am sunat pe proprietar si l-am intrebat de celelalte daune . Acesta a ramas socat si a inceput sa isi explice de au fost cei din service atat de draguti si de ce s-au oferit chiar sa ii dea o masina premium pe perioada concediului !
Ce s-a intamplat dupa nu mai conteaza , am vrut doar sa va prezint un caz concret de care m-am lovit personal. Bineinteles ca stiu mai multe dar acesta este reprezentativ.

This post has been edited by kosfunny: 7 May 2015, 10:18


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 02:42
Forum Renault