DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme frane

ionutfg
post 7 Oct 2013, 11:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 23 February 09
From: Tulcea




Salutareee! Am o dacia 1410 din 2004 la care se pare ca vreun gheorghe mecanicu a umblat pe la frane si nu le-a mai nimerit.In primul rand vreau sa spun ca am pe toate rotile placute si sabotii ok deci nu am probleme de acolo.Frana tine dar cam la a 2a pedala sau daca o calci brusc...Pe spate repartitorul este anulat si nu prin legarea tijei cu sarma ci scos tot sistemu ala din el si facut filet si top comportandu-se acuma ca un dop.Stiu ca nu e ok dar decat sa iau unu nou prost mai bine asa.Masina nu fuge de spate la franare asa ca din partea mea este ok.Problema ar fi ca nu prea stiu cat ar trebui reglata tija din spatele pompei de frana...Nu se pune problema de garnituri deoarece toate sunt schimbate.Am avut frane excelente cu repartitorul anulat dar dupa ce s-au copt garniturile dreapta fata a umblat mecanicu si la tija aceea si nu stiu ce i-a facut dar nu mai tine cum tinea.Sfaturi?Pareri?Nu mai imi spune-ti de mecanici ca nu o mai duc nicaieri...vreau sa o fac eu ca la carte.


--------------------
Dacia 1410 2004 - TL 03 HRB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 7 Oct 2013, 11:46
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




Daca vrei sa o faci ca la carte, cauta-ti un repartitor, nu e normal sa il ai anulat...
Si daca ai de gand sa o faci de unul singur, ia-o la bani marunti la toate rotile si schimba ce nu e OK. Verifica sa n-ai pierderi la cilindrii pe spate si vezi sa fie foarte bine reglati sabotii, ca sistemul ala de autoreglaj nu functioneaza cum trebuie adesea ( invarti de roata si trebuie sa simti o mica frecare).


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel93
post 7 Oct 2013, 11:47
Post #3


Membru cu serie mare


Group: Members
Posts: 456
Joined: 21 October 08
From: Vatra Dornei




Daca vrei s-o faci ca la carte, nu cred ca tiganeala aia de la repartitor e potrivita..
Daca vrei frane ok, pedala tare si sa nu porti grija repartitorului, mai bine anulezi franele de pe spate. Am condus masini cu frane doar pe fata, si la viteza mica e super ok, franeaza mult mai bine.
Daca vrei sa faci treaba buna, verifica instalatia cap-coada, si schimba tot ce pare imbatranit, cu piese ASAM.
Toti va feriti de asam, puneti c***turi facute de fierarul comunei, si va plangeti ca nu tin franele de dacie.. Eu pe tlx am etrieri asam, furtunase naiba stie ce firma la 10 lei bucata, pompa de frana de la fier vechi cu 4 conducte, conectate doar 3, repartitor asam si cilindri cred ca sunt tot asam, si am frane mult mai bune decat are Skoda (si i-am facut si ei revizie la frane).


--------------------
Dacia 1300/1310 TLX 1976/1988
Opel Astra F C20LET cu cheaturi
Ford Focus 1.8 TDCI
Logan 1.4 mpi

Gunoaie romanesti, si plastice fara valoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 7 Oct 2013, 12:01
Post #4


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




daniel93 bine ca nu iai spus,colegului care cere ajutor,sa decupeze pedalieru sa poata frana masina ca in desenele cu Fred si Barney
ionutfg--cauta pe forum ca trebuie sa fie subiecte cum se regleaza servofrana si nu anula nimic de pe masina,mai ales la frane si directie
http://www.google.ro/cse?cx=partner-pub-56...rana&gsc.page=1

This post has been edited by nikuniku: 7 Oct 2013, 12:05


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel93
post 7 Oct 2013, 14:13
Post #5


Membru cu serie mare


Group: Members
Posts: 456
Joined: 21 October 08
From: Vatra Dornei




Nu i-am recomandat tiganeala, i-am dat o alternativa mai putin periculoasa, pentru a scapa de repartitor. Daca tu te-ai pierdut in postul meu, problema ta.


--------------------
Dacia 1300/1310 TLX 1976/1988
Opel Astra F C20LET cu cheaturi
Ford Focus 1.8 TDCI
Logan 1.4 mpi

Gunoaie romanesti, si plastice fara valoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutfg
post 7 Oct 2013, 18:14
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 23 February 09
From: Tulcea




Pai dupa cum spuneam am schimbat mai multe la ea.In primul rand are schimbate garnituri pompa,etrieri,cilindri...Furtune nu am sparte,conducte la fel,aer deloc.Problema este ca tinea excelent inainte sa umble pe la pompa deci de acolo pleaca totul...Nu stiu exact cum se regleaza acea tija mai exact.Pe spate am verificat reglajul la tamburi si e ok.De altfel masina franeaza excelent pe toate 4 rotile dar numai la a 2a pedala sau la una calcata in mod animalic si nesimtit.Tin sa precizez ca tinea inainte la prima pedala dar se pare ca pleznisera garniturile de la pompa de batranete...


--------------------
Dacia 1410 2004 - TL 03 HRB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex
post 10 Oct 2013, 21:47
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 23 October 09
From: galati




O spun din experienta ca tot ce am schimat de la ASAM mai bine nu schimbam. Si aici adaug pompa frana 4 conducte, cilindri frana, etriere, tendoane punte spate si multe altele. Dupa numai un an le-am inlocuit cu ”piese de origine” zic ei. Diferenta de calitate se simte dar si pretul e pe masura. Bafta!


--------------------
dacia berlina 2003 - gl-89-dex
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1055
post 10 Oct 2013, 22:34
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 22 October 07




Asam ? no way, chiar nu am avut incotro, am cumparat apoi am regretat.Tot pompa de frana veche a fost reconditionata si folosita.Am schimbat limitator, cilindrii, 2 pompe de frana !!! etrierii, saboti, placute, discuri si tot nu a fosr super ok pina nu am apelat la un service auto. Utilizarea furtunelor de 5 lei era sa ma coste viata....dupa 5 pedale un furtun s-a desprins din sertizare.La frane nu te juca, baga ce gasesti mai bun si nu te zgircii la 100-200 de lei in plus.Mergi la un service, lasa deoparte mesterii de ocazie .




--------------------
Dacia Dacia 1300
Conform legilor aerodinamicii bondarul nu poate zbura.El nu stia asta si totusi zboara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel93
post 12 Oct 2013, 00:58
Post #9


Membru cu serie mare


Group: Members
Posts: 456
Joined: 21 October 08
From: Vatra Dornei




Eu nu stiu ce rebuturi se aduc la voi in orase, sau cum le montati, insa eu sunt foarte multumit de piesele asam.
Voi ce probleme ati avut cu ele? Macar povestiti mai pe larg.. Curg, prind aer, nu respecta cotele...?


--------------------
Dacia 1300/1310 TLX 1976/1988
Opel Astra F C20LET cu cheaturi
Ford Focus 1.8 TDCI
Logan 1.4 mpi

Gunoaie romanesti, si plastice fara valoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
val2011
post 12 Oct 2013, 14:23
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 17 September 11
From: Buzau




QUOTE(daniel93 @ 12 Oct 2013, 00:58)
Eu nu stiu ce rebuturi se aduc la voi in orase, sau cum le montati, insa eu sunt foarte multumit de piesele asam.
Voi ce probleme ati avut cu ele? Macar povestiti mai pe larg.. Curg, prind aer, nu respecta cotele...?
*


Lucrezi la asam? De lauzi asa de mult tampeniile facute de ei. rolleyes.gif

This post has been edited by val2011: 12 Oct 2013, 14:23


--------------------
dacie 1310 1999 - bz..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel93
post 12 Oct 2013, 15:20
Post #11


Membru cu serie mare


Group: Members
Posts: 456
Joined: 21 October 08
From: Vatra Dornei




Nu, lucrez cu un mecanic mai in varsta, care foloseste asam linistit, desi el a lucrat toata viata cu piese de uzina.
Mi se pare deplasat sa arunci vina pe piese, cand voi duceti masina in service-uri, iar cei din service habar n-au de dacii, merg la ghici.


--------------------
Dacia 1300/1310 TLX 1976/1988
Opel Astra F C20LET cu cheaturi
Ford Focus 1.8 TDCI
Logan 1.4 mpi

Gunoaie romanesti, si plastice fara valoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:56
Forum Renault