DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> DACIA 1310 - 1989, DACIA 1310

Daciotul_98
post 15 Sep 2017, 20:56
Post #121


membru foarte autentic!!


Group: Members
Posts: 1.572
Joined: 15 June 13
From: Serbanesti,Arges




QUOTE(dadoshel @ 15 Sep 2017, 18:45)
Nu ma arunc, chiar e mult. Asa ,daca mai pica una alta la bani marunti le tot strang pana la anul. Atunci va fi distractia mare, cu tinichigerie/vopsitorie
*


Ti-am spus euuuu excl.gif excl.gif sa te feresti de unii oameni radmasa.gif


--------------------
dacia 1300 197x
Pentru detalii nu ezitati
0732366741-claudiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 16 Sep 2017, 06:19
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Da, vad lucruri la vanzare care cred ca ar valora mai putin calculat la greutatea lor in aur smile.gif
Acum ce sa zic, depinde de ce vrea si poate fiecare. Eu vreau ca masina asta sa fie reconditionata la modul de a-mi cadea mie bine de cum arata si merge. Nu am pretentii ca fac o restaurare, nu am pretentii de retromobil nici acum nici mai incolo. Ca atare nu am de gand sa-mi dau cu ciocanul in oo pentru fiecare colier sau surub care nu e original, nici sa-mi vand un rinichi ca sa cumpar un eleron sau un bord smile.gif


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex1300BV
post 19 Sep 2017, 18:12
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 674
Joined: 20 November 08




Cum mai e cu zgomotele suspecte, si filmarea din mers...?


--------------------
Dacia 1410 1991 1397 cmc TLX Break - xxxxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 20 Sep 2017, 07:45
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Sambata, daca ma lasa vremea as vrea sa ma ocup. Va fi inlocuita planerara dreapta, impreuna cu tampoanele cutie(am luat altele, modelul mare)
Daca nu se rezolva, o sa incerc sa filmez.
Multumesc


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 27 Sep 2017, 20:45
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Din pacate circumstantele au fost de asa natura de nu am reusit inca sa ma ocup de problemele ramase la mecanica. Sper totusi ca pana la final de octombrie sa finalizez.....
Acestea fiind zise, as incepe incet sa ma pregatesc pentru la anul, cand vine partea mai spinoasa: tinichigerie/vopsitorie. In acest sens v-as adresa cateva intrebari:

-am zis anterior ca la pod pedalier fata ar fi de lucru. Pe partea sofer(in zona dintre scaune si pedale) e de-a dreptul ciuruita tabla pe o zona cam de un lat-doua de palma iar pe prtea pasager parca se simte tabla moale. Suportul cric pe partea sofer e mancat(asta il am deja). Ar fi recomandat sa caut pedalier nou cu totul sau sa se incerce repararea lui prin peticire unde este cazul? Ar fi recomandat sa iau urgent ce se mai gaseste pe piata(pe vreo 3 site-uri am vazut ceva de conex,fara a confirma insa stocul) sau sa astept pana la anul cand se curata si se vede situatia exacta? Ingrijorarea mea e ca timpul trece si poate nu s-or mai gasi nici de-astea "proaste"

-a folosit cineva Kelfos? Daca face ce zice,as incerca produsul. Si pe dedesubt, insa cel mai tare m-ar interesa daca nu as putea salva aripile fata originale cu ajutorul lui. Dupa cum ati vazut in poze, nu sunt gaurite, prezinta ceva rugina si umflaturi in vopsea. Ma gandesc ca daca curat la sange si aplic produsul le salvez. Numai as vrea sa fiu sigur ca se poate chitui/vopsi peste el....

- dupa curatare/sudare/gruiduire/autovapant ar fi recomandat sa dau si vopsea pe dedesubt/pasaje roti? Avand in vedere ca vorbim de dedesubtul masinii si nu stiu pana la ce punct o voi dezechipa, ar merge dat cu pensula? Intreb in ideea de a nu gaza conducte frana/elemente suspensie/directie.Iertare daca vorbesc prostii, e un gand...

-din ce am inteles, chiar daca demontez aripile fata pentru curatare/grunduire interioara etc, ar trebui remontate/aliniate inainte de a se merge la vopsitorie si vopsite pe masina?

-ar fi necesar sa demontez usi/capote sau se vopsesc pe masina?

-stie cineva un tinichigiu bun, cu rabdare si scule conforme anului in care ne aflam, prin Cluj sau imprejurimi? Nu doresc neaparat ieftin, doresc bun.

Revin cu intrebari pe masura ce imi mai bubuie prin minte biggrin.gif
Multumesc frumos!

PS: in 17.10 am programare la politie pentru inmatriculare. Exista vreo cutuma printre posesori conform careia UAP ar fi rezervat/recomanat petru "doamnele" mai batrane? blush.gif

This post has been edited by dadoshel: 27 Sep 2017, 20:48


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIOTUL_97
post 27 Sep 2017, 23:26
Post #126


Ne plac femeile,dar iubim masinile !


Group: Members
Posts: 1.648
Joined: 8 July 13
From: Bd-ul Dacia




Deci,legat de aripi - daca au portiuni unde e vopseaua umflata,sa fii sigur ca o sa gasesti gauri,sansele sunt destul de mari oricum..pe dedesubt recomandabil ar fii sa o cureti pana la tabla curata,asta ca sa fii sigur ca nu o sa mai gasesti si alte probleme.Cu pedalierul e discutabil,daca are portiuni mici cu probleme,cel mai bine e sa se croiasca niste petice si sudate cu simt de raspundere si cat mai estetic.Pe dedesubt,cum am precizat anterior,daca dai jos toate straturile de vopsea si ce o mai fii pe acolo,tratezi tabla cu inhibitoare de rugina (Kelfos,Koroplex etc.),apoi doua maini de grund,eventual si doua de teroson si apoi vopsea...poti folosi si pensula,dar daca ai un compresor mic,de ce nu l-ai folosi ?

App,era sa uit,la vopsitorie cel mai bine e sa se vopseasca usile/aripile/capotele separat,demontate de la masina.


--------------------
Dacia 1310/Logan/ MLS 1986/MLS 1985/1.4 Preference 2006
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange,ca sa ai dreptul,sa nu fi de acord cu mine"
#Pasionat de fiare vechi#
Ex.Dacia 1310-CN3 & 1310-ph1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 28 Sep 2017, 08:48
Post #127


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(dadoshel @ 27 Sep 2017, 21:45)
-am zis anterior ca la pod pedalier fata ar fi de lucru. .... Ar fi recomandat sa iau urgent ce se mai gaseste pe piata(pe vreo 3 site-uri am vazut ceva de conex,fara a confirma insa stocul) sau sa astept pana la anul cand se curata si se vede situatia exacta? Ingrijorarea mea e ca timpul trece si poate nu s-or mai gasi nici de-astea "proaste"

Fugi de Conex,sunt petarde orice de la ei!Mai bine peticești cum trebuie pedalierul tău cu tablă sănătoasă.

-a folosit cineva Kelfos? Daca face ce zice,as incerca produsul. Si pe dedesubt, insa cel mai tare m-ar interesa daca nu as putea salva aripile fata originale cu ajutorul lui. Dupa cum ati vazut in poze, nu sunt gaurite, prezinta ceva rugina si umflaturi in vopsea. Ma gandesc ca daca curat la sange si aplic produsul le salvez. Numai as vrea sa fiu sigur ca se poate chitui/vopsi peste el....

Da.Eu.Foarte bun,chiar face ce zice și se poate grundui/vopsi lejer peste.

- dupa curatare/sudare/gruiduire/autovapant ar fi recomandat sa dau si vopsea pe dedesubt/pasaje roti? Avand in vedere ca vorbim de dedesubtul masinii si nu stiu pana la ce punct o voi dezechipa, ar merge dat cu pensula? Intreb in ideea de a nu gaza conducte frana/elemente suspensie/directie.Iertare daca vorbesc prostii, e un gand...

Da,așa a fost de fabrică(la pasaje adică).Cel mai recomandat la pistol,la pensulă arată ca naiba....
Conductele și alte mărunțișuri le izolezi cu simț de răspundere și ăla e!


-din ce am inteles, chiar daca demontez aripile fata pentru curatare/grunduire interioara etc, ar trebui remontate/aliniate inainte de a se merge la vopsitorie si vopsite pe masina?

Da.Dacă le vopsești înainte de a le monta pe mașină,riști la aliniere/centrare să ciupești vopseaua....

-ar fi necesar sa demontez usi/capote sau se vopsesc pe masina?

Da.Se vopsesc mai bine.

-stie cineva un tinichigiu bun, cu rabdare si scule conforme anului in care ne aflam, prin Cluj sau imprejurimi? Nu doresc neaparat ieftin, doresc bun.

N-am idee,sorry... sad.gif

......Multumesc frumos!

Cu plăcere! up.gif

PS: in 17.10 am programare la politie pentru inmatriculare. Exista vreo cutuma printre posesori conform careia UAP ar fi rezervat/recomanat petru "doamnele" mai batrane?  blush.gif

Nu neapărat din moment ce toate au ieșit din aceeași p...fabrică. biggrin.gif



This post has been edited by Adrian Frigo: 28 Sep 2017, 08:54


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 28 Sep 2017, 11:05
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Dadoshel, cati bani ai investit pana acum in masina, incluzand tot, de la pretul de cumparare pana la piese si manopere?

Si, daca ai idee, cati bani preconizezi ca investesti pana la final (adica masina sa fie ok si pe gustul tau)? Doar total.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 28 Sep 2017, 12:04
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




@DACIOTUL_97: adica sa fie efectiv strapunsa tabla aripilor zici? Sper din suflet sa nu fie cazul, vedem.
Compresor s-a face rost nu e problema, problema e ca nu am mai vopsit eu la pistol. La pensula da smile.gif
Referitor la aripi, nu risc sa patesc ceea ce zice colegul Adrian?

@Adrian Frigo: pai si cum pisici scoate meseriasul ambutisarile alea care sunt pe podeaua originala?
Kelfos zici asadar ca ar merge inclusiv la elemente de caroserie gen aripi, grila sub parbriz? Elemente care sunt la vedere? Vopseaua iese la fel ca si in zonle netratate?
Sunt putin ingrijorat de demontare usi/capote si realinierea lor ulterioara, reglaj la inchidere...

@roland: in linii mari pana acum s-au dus undeva la 3500-4000 RON. Asta socotind masina, piese, manopera, platforma,acte etc. Spun "undeva", pentru ca am hotarat sa renunt la calcularea costurilor, dupa primele interventii. Am detaliat mai sus ce s-a schimbat sau ce este in curs de schimbare, eu zic ca nu e mult pentru ca partea mecanica sa fie conforma.
Pe anul viitor ma astept sa fie o cheltuiala de minim 5000 ron, asta daca nu sunt prea optimist smile.gif
Nu ma certati, stiu ca in banii astia gaseam gata facute, insa eu masina asta am vrut-o. Nu ma astept nici dupa finalizarea lucrarilor sa aiba valoare pentru altcineva decat pentru mine. Acesta este si motivul pentru care am renuntat la a mai tine o evidenta stricta a costurilor.
Rog colegii din Cluj sa nu ezite cu o recomandare de tinichigiu daca stiu pe cineva de incredere.
Multumesc

This post has been edited by dadoshel: 28 Sep 2017, 12:07


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulica89
post 28 Sep 2017, 13:46
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.251
Joined: 6 August 08




Aripile se pot repara ca orice element de tabla clasic-prin decupare si sudare plus chituire. Mai poti incerca si adezivi ca sa nu decalesti tabla. Oricum ai gaura 99% si altele nu se merita sa le pui.
Ambutisarile sunt sub masina deci nu ar fi problema dpdv estetic. Si, ca fapt divers, tabla este mult mai subtire decat ce gasesti pe capota fata spre ex., iar ambutisarile alea aveau rolul de a ranforsa zona respectiva. Daca tii la originalitate, cumpara un pod pedalier si schimba doar zonele afectate, chiar daca este doar de conex desi nu se merita investitia. Dar curata bine podul de pe masina, ca s-ar putea sa mai gasesti probleme si sa nu tai o bucata mai mica decat ai avea nevoie.
Poti lua legatura cu Adi Popa din Cluj si te poate indruma/ajuta(desi are si el pe cap destule) si o scoti la cap relativ ok.
Cat despre problema financiara nu vad a fi vreo problema atata timp cat ti-a placut masina asta si te-ai "atasat" de ea.

Te sfatuiesc ca imediat dupa operatiunea de sudare sa cureti zona de eventualele arsuri, matuiesti zona, grund, insonorizant(gen 40 lei 2kg nu din acela 5kg la 30 lei) si neaparat vopsea dupa. Original, pe dedesubt, masina avea aceeasi culoare ca pe exterior.


--------------------
Dacia 1310 1989 MLS - PH 10 SIA
Iulian
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIOTUL_97
post 28 Sep 2017, 15:31
Post #131


Ne plac femeile,dar iubim masinile !


Group: Members
Posts: 1.648
Joined: 8 July 13
From: Bd-ul Dacia




QUOTE(iulica89 @ 28 Sep 2017, 14:46)
Original, pe dedesubt, masina avea aceeasi culoare ca pe exterior.
*



Eu știam că doar la pasaje si contraaripi erau vopsite in culoarea caroseriei.La a mea nu am găsit urme de vopsea alba pe dedesubt,și nu a fost curățată niciodată de straturile aplicate în fabrică.Acelasi lucru l-am mai observat la câteva mașini.


--------------------
Dacia 1310/Logan/ MLS 1986/MLS 1985/1.4 Preference 2006
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange,ca sa ai dreptul,sa nu fi de acord cu mine"
#Pasionat de fiare vechi#
Ex.Dacia 1310-CN3 & 1310-ph1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 28 Sep 2017, 17:54
Post #132


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(iulica89 @ 28 Sep 2017, 14:46)
...Original, pe dedesubt, masina avea aceeasi culoare ca pe exterior.

Hmm,nu știu de ce am un sentiment de dejavu cu discuția asta.... dry.gif

Original,pe dedesubt,mașina avea culoarea insonorizantului și ATÂT!Nu stăteau ăia să dea cu vopsea și pe dedesubt,mai ales la o mașină lowcost!Am văzut destule mașini cu vopsea originală(inclusiv a mea)care NU au vopsea dată pe dedesubt! wink.gif


@dodoshel:
1)Da,poți da cu Kelfos unde vrei tu cu rezultate la fel de bune!
2)Ambutisările alea le face doar un meseriaș în adevăratul sens al cuvântului.Exact cum a zis și Iulică,alea au rol doar de întărire....nu e musai să fie prezente,mai important e să n-ai rugină.Nu de alta dar sunt cazuri de dacii transformate natural în mașina Flintstone,cu tracțiune la picior... radmasa.gif tongue.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lorinczi zsolti
post 28 Sep 2017, 19:03
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 September 14




Daca numai anul viitor vrei sa faci tablaria,ai vreme de adunat piese,ai putea sa incerci saptamanal pe la rematuri,se mai gasesc aripi fata originale,de ex este pe strada nadasel inainte sa treci podul catre clujana, s-au cum treci calea ferata dinspre taietura catre baciu prima la dreapta,in capatul stazii,joia au program de vanzari.Rabdare,timp, ceva scule si mai gasesti lucruri bune la preturi decente!


--------------------
mercedes benz mercedes benz W 124 1991 - cj 99 zlt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oldtimercraiova
post 28 Sep 2017, 20:23
Post #134


Membru


Group: Members
Posts: 393
Joined: 8 March 15




Sa stii ca aripile Conex , din anii 90 , nu sunt "petarde" , sau alte elemente caroserie.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 28 Sep 2017, 20:47
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Ok, am sa astept atunci pana anul viitor si cu aripile si cu podul pedalier, daca vad ca recomanda toata lumea reparare mai degraba decat inlocuire. La aripi sper doar sa se chiar poata face ceva, umflaturile sunt chiar la curbura catre ochelar. Nu stiam rolul ambutisarilor de pe pedalier, vedem la anul cand e curat mai exact ce se poate face. In ultima instanta voi lua un pedalier si decupa doar ca trebuie din el.
Pe dedesubt cred ca va ramane totusi neagra, exceptand pasaje/contraaripi. Sunt argumente de alta natura decat estetica pentru care ar fi indicat sa vopsesc tot dedesubtul?
Ce username are domnul mentionat din Cluj?
Am fost si pe Nadasel pentru cateva maruntisuri. Problema e ca fiind necunoscator, nu stiu la ce ar trebui sa fiu atent daca e sa caut aripi second. De unde stiu ce e sub stratul de vopsea? Mai degraba as fi dispus sa platesc pretul cerut daca gasesc la cineva care are mai mult timp/cunostinte decat mine.





--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victor3001
post 28 Sep 2017, 20:57
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 4 February 15
From: Medias, Sibiu




Pai un avantaj sa o vopsesti pe toata burta ar fi ca daca dai o vopsea de garduri sau ceva de genul asta, noroiul si mizeria adera mai greu si deci, mai putina umezeala etc...


--------------------
Dacia 1300 1975/ 1976 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 29 Sep 2017, 07:12
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(dadoshel @ 28 Sep 2017, 12:04)
Nu ma certati, stiu ca in banii astia gaseam gata facute, insa eu masina asta am vrut-o. Nu ma astept nici dupa finalizarea lucrarilor sa aiba valoare pentru altcineva decat pentru mine. Acesta este si motivul pentru care am renuntat la a mai tine o evidenta stricta a costurilor.


Nu e vorba de cearta, eram doar curios.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 29 Sep 2017, 11:58
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Are cineva montate aripi fata din fibra? Am inteles ca la un moment dat se gaseau si din atea. Ar avea sens sa incerc sa caut?


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIOTUL_97
post 29 Sep 2017, 12:37
Post #139


Ne plac femeile,dar iubim masinile !


Group: Members
Posts: 1.648
Joined: 8 July 13
From: Bd-ul Dacia




Decât aripi față din fibră,mai bine carenaje.


--------------------
Dacia 1310/Logan/ MLS 1986/MLS 1985/1.4 Preference 2006
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange,ca sa ai dreptul,sa nu fi de acord cu mine"
#Pasionat de fiare vechi#
Ex.Dacia 1310-CN3 & 1310-ph1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 29 Sep 2017, 12:45
Post #140


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




Mai repede găsești Atlantida decât aripi de fibră de dacia 1310.... sleep.gif

Mai bine le salvezi pe ale tale,nu par chiar grav afectate.


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 29 Sep 2017, 19:55
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Carenajele alea sunt urate ca dracu, nu m-a inghesui sa montez asa ceva.
I-ote Atlantida smile.gif. Doar ca is modificate pt cn4...
https://www.olx.ro/oferta/aripi-si-praguri-...a-ID4Tusu.html#


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 29 Sep 2017, 21:28
Post #142


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(dadoshel @ 29 Sep 2017, 20:55)
I-ote Atlantida smile.gif. Doar ca is modificate pt cn4...

Mba nu e. wink.gif

Carenajele alea sunt,cred,cea mai bună îmbunătățire adusă daciei mioritice,protejează mult!La unguri,în anii '80 se monta din reprezentanță așa ceva.(Și)datorită lor salivăm și acum la daciile ungurești. wub.gif Așa că...


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oldtimercraiova
post 29 Sep 2017, 22:20
Post #143


Membru


Group: Members
Posts: 393
Joined: 8 March 15




Bine punctat , Adrian! smile.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 30 Sep 2017, 08:14
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Hmmm....exista posibilitatea sau sunt modele care ar putea fi prinse pe interiorul buzei si nu deasupra ei? Nu stiu daca se intelege ce vreau sa intreb.... La toate Daciile la care am vazut montate, erau puse peste buza aripii si aratau ca dracu, neurmand perfect conturul acesteia
@Adrian: daca au fost modificate odata, ma gandesc caar mai merge odata, nu? Initial au fost pt 1300


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 30 Sep 2017, 14:09
Post #145


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(dadoshel @ 30 Sep 2017, 09:14)
Hmmm....exista posibilitatea sau sunt modele care ar putea fi prinse pe interiorul buzei si nu deasupra ei? Nu stiu daca se intelege ce vreau sa intreb....

Nu.Dar dacă sunt montate cu simț de răspundere/așezate corect zici că sunt de acolo!Cel mai bine se mulează și așează cele de plastic,singurul dezavantaj e că sunt mai casante....oricum,noi în magazin nici că mai găsești,eu dacă îți spun cum am făcut un set complet te uiți la mine ca la ozn... blink.gif laugh.gif

Parcă la Câmpulung să zic că mai făcea vreun s.r.l,aici cred că ne lămurește DACIOTUL_97.

This post has been edited by Adrian Frigo: 30 Sep 2017, 14:10


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIOTUL_97
post 30 Sep 2017, 18:56
Post #146


Ne plac femeile,dar iubim masinile !


Group: Members
Posts: 1.648
Joined: 8 July 13
From: Bd-ul Dacia






--------------------
Dacia 1310/Logan/ MLS 1986/MLS 1985/1.4 Preference 2006
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange,ca sa ai dreptul,sa nu fi de acord cu mine"
#Pasionat de fiare vechi#
Ex.Dacia 1310-CN3 & 1310-ph1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 30 Sep 2017, 20:58
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Pfuai.....ma speriasem ca fac chiar aripi smile.gif
Multumesc, dar totusi nu cred ca am sa pun din astea. Decat daca gasesc o metoda de a le monta asa cum am zis mai sus....


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 2 Oct 2017, 20:23
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Asa cum a zis si Adrian mai sus, daca sunt montate cu simt de raspundere, carenajele pot arata ok pe masina.

Un exemplu:
DSC_9761.JPG ( Size: 248.73k ) Number of downloads: 304


Dupa mine, atat carenajele, cat si necesitatea vopsirii masinii pe dedesubt, sunt doua chestiuni ce tin de raspunsul la o intrebare: Cum va fi folosita masina?

Daca va circula doar pe vreme buna si la parade, nu cred ca e nevoie neaparat de carenaje. Puteti s-o vopsiti pe dedesubt daca vi se pare un aspect care ii va aduce un plus.

In schimb, o pereche de carenaje si/sau un strat de antifon/ceara/ulei/ce vreti dvs. pe burta ar proteja-o suplimentar si-ar trebui sa inlature teama ca rugina va aparea in urma unei folosiri mai intense.


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 3 Oct 2017, 10:23
Post #149


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Eu n-as monta carenaje pentru ca in timp chiar daca masina nu e folosita intens dupa ele se aduna praf care se transforma in noroi si apoi in pamant care tine umezeala. Fara carenaje se poate spala usor, eu bag mana dupa aripi si racai peste tot pe unde pot ajunge.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 3 Oct 2017, 19:32
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Am vazut montate si mai frumos decat cele din foto, si tot urate mi s-au parut. Sa ma ierte proprietarul daca e membru de forum si vede.Degeaba, fiind montate pe buza, nu au cum sa irmeze perfect forma...
Masina va fi folosita ocazional, de primavara pama toamna. Ocazional, adica odata pe saptamana sau mai rar. Despre parada, ce sa zic....vazand langa ce bijuterii ar trebui sa defileze, ma cam prinde rusinea smile.gif
Tind sa cred ca totusi burta va ramane neagra. Terosonata Dumnezeieste si data cu vaselina.
Zicea cineva de un user cu experienta in domeniu din Cluj......ma ajuta cineva cu datele de contact?


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 20:19
Forum Renault