DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De ce e cablul USB atat de scurt?

Vlad Georgescu
post 9 Aug 2019, 19:00
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Pentru ca, cu cat ai un cablu mai lung, cu atat dureaza mai mult sa incarci telefonul.

De exemplu in Romania, curentul venind pe cablu de la Hidrocentrala Portile de Fier, telefonul se incarca mai incet decat la Cernobal, unde localnicii au sursa de curent foarte aproape deci cablul e mai scurt!

De asemenea, la dinamul de la Portile de Fier, exista niste perii colectoare de curent. Cele din partea de jos, instalate pe vremea lui Ceausescu, s-au uzat. Acelea preluau electronii mai grei din partea de jos a dinamului!

Acum se folosesc periile din partea de sus. De aceea curentul pe care il folosim in zilele noastre e format din electroni mai usori, care circula mai usor pe fire (satisfacand astfel nevoile de economie ale capitalistilor verosi care conduc Romania), dar bateria tine mai putin!

De aceea ni se pare ca descreste, in timp, capacitatea bateriei de la mobil - de fapt nu e din cauza bateriei, ci din cauza curentului format din electroni mai usori.

Este ca alimentatia, care nu mai e la fel de nutritiva ca pe vremuri, ci a fost modificata genetic. Asa e si cu electronii: ni-i selecteaza si ni-i trimit pe aia mai prosti, modificati genetic!

Urmeaza probabil apa modificata genetic si aerul modificat genetic, de americani.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 9 Aug 2019, 19:17
Post #2


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Eu zic ca are legatura si cu infrastructura. Dexemplu, la tara intreruperile de curent sunt mai frecvente, pentru ca drumurile sunt mai inguste, mai pruaste si electronii fiin d'astia usori, cu e-uri in ei, se pierde pe drum in loc sa ajunga la casele la uameni! blink.gif




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Aug 2019, 19:18
Post #3


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ar mai fi fost alta alternativa, sa folosim curentul electric indus de catre campurile magnetice; camp ar fi, slava domnului, si inca din alea bune, cernoziom zdravan, dar au furat tevile de irigatii, au secat canalele de irigare si acum nu mai ai de unde sa iei macar un weber, daca ai nevoie.

This post has been edited by MuciX: 9 Aug 2019, 19:18


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 9 Aug 2019, 19:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(Vlad Georgescu @ 9 Aug 2019, 20:00)
Pentru ca, cu cat ai un cablu mai lung, cu atat dureaza mai mult sa incarci telefonul.
*


Eu îl încarc wireless. Na, joac-o pe-asta!


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 9 Aug 2019, 20:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.057
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Cel mai scurt cablu pe care l am avut a fost la un X6. 31Wu3RAXr8L._SX425_.jpg ( Size: 10.52k ) Number of downloads: 280


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 9 Aug 2019, 20:44
Post #6


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(axabrt @ 9 Aug 2019, 20:23)
Cel mai scurt cablu pe care l am avut a fost la un X6. 31Wu3RAXr8L._SX425_.jpg ( Size: 10.52k ) Number of downloads: 280

*


Pai si trebuie sa parchezi BMW X6 foarte aproape de priza ca sa incarci cu cablu ala!

Astia vor sa ne oblige pe toti sa cumparam prelungitor!

Asa fac ei: Porsche Romania vinde BMW X6 ieftin cu diferite discounturi si posibilitati de finantare! Dar iti dau cablu scurt!

Pe urma trebuie sa platesti, pentru un prelungitor, cat nu face! Asa fac multinatinalele din Romania profitul: din prelungirea nejustificata a razei de actiune a curentului, care este de la inceput prea scurt.

Asa cum un caine de la tara este de multe ori legat de lant care aluneca pe un cablu, pentru a-i mari raza de actiune, asa fac si astia cu curentul, il trec prin cablu, dom'le! De-aia curentul musca, si cainele curenteaza!

Asta ne ofera ei, cu asta vor sa ne atraga: cu curent transmis prin cablu sute de kilometri! Pai ce calitate poate sa mai aiba acel curent, daca ni-l aduc deja alterat?

Eu zic ca ar fi mai bine sa favorizam producatorii locali, nu de la distanta!

Curentul transportat e ca pestele transportat, se impute si dupa aia nu mai poate fi folosit, din cauza distorsiunilor campului metamolecular! Moleculele de curent se acumuleaza in fosa septica de la circuitul integrat si il arde, dom'le!

Nimeni nu e ca domnul iLiescu, el tinea cu oamenii, dom'le, nu ca hotii astia!


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 9 Aug 2019, 20:50
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




Cel mai bine ie sa conduci șerpuit, așa nu are timp ielectronii ielectrici dîn cablu usebe să se plictisească ....


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
Alfa Romeo 159 1,9 JTS, 2007 , Ford Mustang 2,3 Ecoboost, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 9 Aug 2019, 20:52
Post #8


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Eu nu suport cablurile de încarcat telefon/tabletă de sub 2 metri. Am stoc acasă de 6-7 cabluri cu lungimi între 2 și 3 metri.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 9 Aug 2019, 21:09
Post #9


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Corec, la nevoie le impletesti si ai facut o sufa sleep.gif



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoncv
post 9 Aug 2019, 21:40
Post #10


Membru ochelarist


Group: Members
Posts: 428
Joined: 28 September 06
From: Craiova




Nu e bine să fie nici prea lungi, că atunci se încurcă pe mosorul de la frâna de mână și rămâi fără curent exact când ai mai mare nevoie.


--------------------
VW Jetta 2017 - dj-17-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 9 Aug 2019, 21:56
Post #11


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(M.C. @ 9 Aug 2019, 20:50)
Cel mai bine ie sa conduci șerpuit, așa nu are timp ielectronii ielectrici dîn cablu usebe să se plictisească ....
*



De-aia e curent alternativ, pentru ca serpuiesc electronii alternativ in sus si in jos, dupa niste sinusoide!

Daca ne uitam la unele prize, ele au 2 gauri, una pentru curentul care serpuie tropa-tropa, alta pentru curentul care serpuie tot tropa-tropa, dar defazat, adica in timp ce una dintre faze face "tropa", cealalta face "-", si dupa aceea, pe primu fir vine "-", si pe al doilea "tropa".

Curentul trifazat sau trifazic este pe trei faze, are mult mai mare putere de a antrena motoare electrice (care au cuplu mult mai mare daca sunt alimentate cu trifazic), si alea nici nu stiu daca fac tropa-tropa, probabil ca fac tropa1-tropa2-tropa3 (T1->T2->T3).

Pe vremuri alimentam Dacia Solenza cu benzina de 98 in loc de benzina de 95, si obtineam performante mai bune decat bisnitarii cu masini imperialiste gen Audi si BMW.

Asa si acum putem alimenta masinile electrice (cum ar fi noul Logan electric) cu curent trifazic in loc de cel normal bifazic sau, Doamne fereste! cu ala monofazic sau curentul continuu cu care a incercat sa ne obisnuiasca Ceausescu!

Daca incarcam cu curent trifazic, vom avea performanta TRIPLA si le dam fum la fraieri!!!

Cautati simbolul T1-T2-T3 la statiile de incarcare pentru a beneficia de acest curent triplu distilat, superior, obtinut din curentul hexafazic de la hidrocentrala Portile de Fier II ...

Ceausescu, la urma urmei, stia ce facea, nu ca cei de acum! Toata lumea isi facea treaba, si era bine, si aveam locuri de munca, eram tineri si relaxati!


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BN64FLO
post 9 Aug 2019, 22:01
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 669
Joined: 23 April 12
From: Bistrita




Curentul trifazat e bun doar la motoarele in 3 pistoane, la restul raman depuneri pe auspuff de la el


--------------------
Dacia 1310 TX/Li 1986/1999 - BN 02 PZA/BN 64 FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 9 Aug 2019, 22:07
Post #13


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(AR-18-MOS @ 9 Aug 2019, 20:52)
Eu nu suport cablurile de încarcat telefon/tabletă de sub 2 metri. Am stoc acasă de 6-7 cabluri cu lungimi între 2 și 3 metri.
*



Dar! Nu ai putea sa te descurci la fel de bine cu 2-3 cabluri cu lungimea de 6-7 metri?

Mi se pare mult mai interesanta varianta asta!

Cu 7 cabluri de 2 metri alimentezi doar dispozitive locale, in timp ce cu 2 cabluri de 7 metri vei putea sa dai curent si la doi vecini de bloc, daca va fi nevoie!!!

Asa e frumos, ca oamenii muncii sa se ajute intre ei!


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 9 Aug 2019, 22:35
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(AR-18-MOS @ 9 Aug 2019, 21:52)
Eu nu suport cablurile de încarcat telefon/tabletă de sub 2 metri. Am stoc acasă de 6-7 cabluri cu lungimi între 2 și 3 metri.
*


Sunt waterproof sa poti sa le pui pe jos?


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 9 Aug 2019, 22:48
Post #15


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Da, am încărcat telefonul în piscină cu ele. tongue.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 9 Aug 2019, 22:59
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




La corpo e un must have biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 10 Aug 2019, 06:01
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




la motoru de la masina tot trifazic ajunge din baterie da daca faci rost adu si mie o cisterna de curent ca la galeata nu-mi ajunge


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thomashardy
post 10 Aug 2019, 16:32
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 4 November 08
From: BH




[QUOTE]Curentul trifazat sau trifazic este pe trei faze, are mult mai mare putere de a antrena motoare electrice (care au cuplu mult mai mare daca sunt alimentate cu trifazic), si alea nici nu stiu daca fac tropa-tropa, probabil ca fac tropa1-tropa2-tropa3 (T1->T2->T3).

Am in garaj trei acumulatoare mai vechi oleaca: unu de 5 ani, 7 ani si unu de 9 ani.Daca le-as lega "-"urile manunchi si apoi la masa iar plusurile pe la CB, alternator respectiv faruri oare as avea motor trifazic pe Logan? Si daca ati putea calcula cam cu cati ani vor intineri cei 105 cai (care chiar acum pe 10 fac 9 anisori de tropa-tropa).
Cu stima, va multumesc pentru raspunsuri.


--------------------
DACIA Logan1.6 16v MCV. LOGAN MCV:30.07.2010 - BH...
PDA : Mio A501
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 12 Aug 2019, 20:57
Post #19


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(thomashardy @ 10 Aug 2019, 16:32)
Am in garaj trei acumulatoare mai vechi oleaca: unu de 5 ani, 7 ani si unu de 9 ani.Daca le-as lega "-"urile manunchi si apoi la masa iar plusurile pe la CB, alternator respectiv faruri  oare as avea motor trifazic pe Logan?
*


Nu stiu, ca vad ca-s defazate intre ele, cam cu 2 ani! Ar trebui sa le alimentezi trifazic, dar fazele sa aiba intrele ele defazaj de cel putin 2 ani sau un multiplu!

Acest tip de curent se poate obtine daca faza 1 pleaca de la hidrocentrala Portile de Fier I, iar urmatoarea faza pleaca nedefazat, dar de la un punct la cel putin 2 ani-lumina distanta, iar faza 3 de la cel putin 4 ani-lumina distanta!!

Trebuie vazut in ce conditii contractuale se poate obtine un astfel de curent!


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 17:48
Forum Renault