DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> indicatie temperatura apa Logan 1.4, apar doar 2 linii

cristy_m_a
post 3 Jan 2013, 12:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 1 September 07
From: SM




Buna am o nelamurire, si nu stiu unde sa incep sa caut problema
La indictorul de pe bord ,Logan 1,4mpi, de cand am schimbat antigelul (antigelul e de origine, diluat rezista la -45C masurat cu instrument ieftin din Praktiker -10 lei) nu imi mai apar 4 liniute la temperatura apei

Am pus mana pe furtunul care duce la radiator dupa ce au aparut 2 liniute (3-4km) si nu era cald deci nu s-a deschis termocupla, dupa o distanta mai mare parcursa tot 2 liniute se mentin dat furtunul este cald.

1. Poate sa fie defecta termocupla si sa deschida mai repede cu cateva grade astfel incat apa sa fie cu 2-3 grade mai jos de 90 si nu mai ajunge sa declanseze indicatia de 4 linii.

2. Poate sa fie defecta sonda care indica temperatura (posibil din cauza unei concentratii prea mari sau prea mici de antigel)


Am un multimetru cu sonda de temperatura, daca masor temperatura licidului din recipientul de antigel dupa un drum mai lung e relevant, este lichidul respectiv la temperatura celui din motor-radiator?

This post has been edited by cristy_m_a: 3 Jan 2013, 12:14


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS - CRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2012
post 3 Jan 2013, 12:37
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 19 October 12
From: Iasi






--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jan 2013, 12:41
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aici se inchide, fiind indicat topicul incident.
Nu ar dauna pentru viitor o cautare pe forum a problemei, ca sa nu se deschida topice care deja au fost dezbatute.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:30
Forum Renault