DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rabla 2020 si coronavirus, Probleme Rabla in contextul actual

Indigo1969
post 29 Mar 2020, 07:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 12 November 08




Buna,
mi-am luat Sandero Stepway SL Blueline TCE 100 Eco-G (motorizarea cu GPL) prin Rabla 2020.
Maine - 29 Martie - ridic masina de la dealer (Auto Europa - Timisoara).

Deoarece m-am lovit de probleme neasteptate din cauza contextului m-am gandit ca ar fi util pentru potentiali interesati sa descriu problemele respective.

Am intrat in program inainte sa inceapa toata aceasta nebunie - si nu am avut optiunea sa ma retrag - decat cu pierderea avansului dat. Asa ca am mers mai departe.

Prima problema aparuta a fost ca nu am gasit nici o firma dispusa sa se ocupe de acte. Masina care a intrat la rabla era inmatriculata in alt judet (HD, cu centrul de radieri in Deva). Procedura in sine este destul de complicata.

Masina fiind inmatriculata in alt judet am avut nevoie de urmatoarele acte:
- actele masinii (talon + copie, carte + copie legalizata)
- certificat fiscal de la primaria din Orastie (unde era inregistrata masina de rabla)
- certificat fiscal de la primaria din Tm - unde am eu domiciliul
- procura notariala (eu a trebui sa ma ocup de toata procedura - in numele tatalui mei)
- cerficitat de distrugerere (atentie - 2 exemplare - insa nu toate centrele remat elibereaza 2)
- certificat de radiere
- buletine, etc ...

In conditiile restrictiilor de circulatie recomandate (aparuse odonanta militara 2) - a fost dificil cu cerficatul fiscal de la Orastie, si cu procura notariala. A trebuit sa dau o gramada de telefoane, sa trimit / primesc acte prin curier, sa trimit medic acasa la tata care sa certifice in scris si cu parafa ca e intreg la minte, sa trimit notar care sa faca procura, etc. Tata are 88 de ani si fara un picior - nu e deplasabil

Dupa ce am primit nota de acceptare de la dealer, am fost la RematInvest (langa Timisoara spre Sacalaz) sa distrug masina. Am aflat ca am nevoie de doua certificate - unul pentru dealer si unul pentru radieri - la politie. Prima problema a aparut aici deoarece cerficatele de distrugere eliberate de respectiva societate sunt de tip facturier si am primit un singur exemplar (cu indicatia de a face o copie legalizata). Insa exact din ziua respectiva - birourile notariale din Timisoara si-au redus (a se citi - au tras obloanele) activitatea. Dupa multe telefoane si apelat la cunostinte - am gasit in cele din urma un notar care mi-a facut un duplicat (dupa doua zile de cautari). In clipa de fata nu mai lucreaza nici el.

A treia si ultima - a trebuit sa ma duc la Deva sa radiez masina (si am avut emotii serioase). Cu programare online - pe auostrada doar eu si masini de transport. Am intalnit vreo 2 masini de politie - insa nu m-au oprit. Orasul era pustiu, la radieri erau 4 persoane - a mers repede. La intoarcere - pe Cosava (la trecerea dintre judete TM -> HD) - filtre de politie, dube - toate masinile care veneau din TM erau trase pe dreapta. Dupa cateva ore a aparut ordonanta militara 3. Ma intreb daca a doua zi as mai fi ajuns la timp in Deva.

In fine - as putea sa mai spun mici probleme generate de aceasta situatie in raport cu dealerul. Exista un termen limita pana la care trebuie rezolvate toate aceste acte. Incertitudinea ca pot respecta acerst termen era destul de mare. La dealer era destul de pustiu. Din cate am inteles aveau vreo 22 de dosare (AutoEuropa - Timisoara - dealer Dacia si Renault) - toti intrati in programul rabla inainte sa inceapa nebunia (nimeni nu s-a mai inscris dupa), multi nu-si facusera inca radierile din circulatie - si serviciul de radieri uma sa-si suspende activitatea in 2-3 zile (chiar daca pe site - puteai inca sa-ti faci programare online). Dadeau telefoane si ei, si incercau sa rezolve.

In fine. Maine ma duc sa ridic masina de la dealer. Fac plinul de gaz si benzina si o trag in fata casei.
Sper, daca ma opreste politia, sa nu-mi zica cum ca nu e un motiv de urgenta, ridicarea unei masini.

Urmatoarele 5 zile nu ma urc in ea - pe urma pot umbla moderat - in functie de nevoi. Dar nah... Sanatatea inainte de toate.

Multa sanatate tuturor


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 29 Mar 2020, 10:32
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




QUOTE(Indigo1969 @ 29 Mar 2020, 07:04)
Sper, daca ma opreste politia, sa nu-mi zica cum ca nu e un motiv de urgenta, ridicarea unei masini.
Multa sanatate tuturor
*



Nu este ca si cum produsul este trimis retur la fabrica daca nu este ridicat in termen de 5 zile ... biggrin.gif
Glumesc, e bine ca ai rezolvat problemele. Din cate vad, odata ce ai inceput, mergi pana la capat. cool.gif


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 29 Mar 2020, 22:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




Sa stapanesti sanatos masina si sa te bucuri de ea!
Multumim pentru informatii!


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:28
Forum Renault