DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages « < 13 14 15 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Diorama lui PROGNOSIS, orasul din sufragerie

Prognosis
post 21 Nov 2011, 17:25
Post #421


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Montarea unei minicamere video pe BR 218 Piko

http://trenulete.info/montarea-unei-minica...pe-br-218-piko/

Am primit saptamana trecuta o minicamera video spion, disimulata sub forma unei telecomenzi auto. Ca atare am hotarat sa adaptez camera o Bascuta mea, o batrana BR 218 de la Piko. Pentru adaptare am inlocuit placta veche a masinii, cea cu mufa pentru digital, mai ales ca eu nu am si nici nu voi avea digital vreodata! Am facut alta placa de circuit, pe care am adaptat rezistentele pentru iluminare si in plus am montat o priza pentru conectarea minicamerei. Pentru ca nu voi folosi tot mereu aceasta camera, am decis ca nu este cazul sa o separ de cutia sa, pentru ca poate astfe fi folosita si la filmari spion, dar si pentru o filmare pe diorama. In consecinta am confectionat din forex un supert in care camera pur si simplu se aseaza si se da drumul sa functioneze. Dispozitivul de sustinere are fixarea pe suprtul boghiului, astfel incat la curbe camera sa se roteasca o data cu boghiul sustinator. Pe acelasi dispozitiv am amplasat doua led-uri albe pentru ca lumina sa serveasca in tuneluri unde este prea intuneric. La final am facut o mica filmare de proba. Dezamagirea este uriasa. Desi in actele camerei se specifica faptul ca este dotata cu stabilizator de imagine, din filmarea de proba nu se vede ca ar avea asa ceva. In orice caz, m-am lamurit cum e cu cumpararea de pe internet. Pentru edificare, va invit sa urmariti filmuletul anexat! Ramane insa valabila ideea de dispozitiv pentru fixarea unei camere spion pe o locomotiva pentru filmari in traseu, ca sa ma exprim ceva mai plastic!


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 21 Nov 2011, 17:34
Post #422


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Poate faci rost de un iphone 4s sau un alt telefon cu o camera buna cu stabilizator. Si daca faci trenuletul sa mearga mai incet zic ca are sa iasa perfect.

A fost super faina trecerea prin tunel laugh.gif

This post has been edited by 4x4: 21 Nov 2011, 17:34


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 21 Nov 2011, 22:06
Post #423


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Dacă tot ai idei d-astea crețe, de ce nu-i donezi tu un aifon?! wacko.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 10 Dec 2011, 12:31
Post #424


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




http://trenulete.info/chaika-gaz-13-productie-sovietica/

O piesa de rezistenta in colectia mea este o masinuta Chaika GAZ 131, de provenienta CCCP, aparuta si cumparata la Constanta imediat dupa revolutie, mai precis in ianuarie 1990, alaturi de o frumoasa volga, macheta ce mi-a fost subtilizata de un musafiri la scurta vreme dupa achizitie. Masinuta este foarte frumos realizata, chiar daca si-a pierdut din stralucire dupa 20 de ani. Alamurile s-au mai sters si vopseaua s-a matuit pe alocuri. Realizata din metal combinat cu plastic cromat, dupa vechea metoda de imbinare apieselor, masinuta are tot farmecul epocii trecute. Toate usile se deschid. Portbagajul la fel si chiar are inauntru roata de rezerva.

This post has been edited by Prognosis: 10 Dec 2011, 12:33

Attached thumbnail(s)
PC090010.JPG ( Size: 81.47k ) Number of downloads: 966


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 14 Dec 2011, 06:46
Post #425


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




http://trenulete.info/locomotiva-e-656-de-la-lima-iluminare/

Dezvoltand ideea din materialul anterior, am ajuns la concluzia ca as putea imbunatati sistemul astfel incat sa ofer toate rotile colectarii de tensiune de pe linii si in acelasi timp sa am lumina la faruri in timp ce stationeaza locomotiva la semafor pe sector nealimentat. Totodata am gandit sistemul astfel incat sa poata fi aplicat si folosit nu numai pe o diorama dedicata, la care exista sectoare cu alimentarea controlata. La ora actuala, macheta poate fi rulata pe orice sine in analog, chiar fara sectoare de linie intrerupte, ea va continua sa mentina luminile aprinse chiar daca se opreste din variator alimentarea cu energie electrica a sinelor. Mai mult decat atat, lumina va functiona la fel de tare chiar si la viteza foarte mica, totul gratie unor acumulatori introdusi in partea de cabina unde am avut loc. Sistemul este foarte eficient, dar presupune loc pentru montarea acumulatorilor.
PC110003.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 31 Dec 2011, 11:56
Post #426


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Toate urarile mele de bine pasionatilor de trenulete, masinute sau alte machete! Fie ca noul an sa aduca numai lucruri bune pentru modelismul romanesc!
La-multi-ani-2012.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micromillian
post 31 Dec 2011, 12:28
Post #427


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 July 06




Am inceput constructia unei diorame 1:43 slot cars . Nu pot posta poze( mobil) inca ... Pana atunci : http://slotcarromania.blogspot.com/


--------------------
renault megane sedan 2006 conf exp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lde 2100
post 31 Dec 2011, 15:14
Post #428


CFR-ist


Group: Members
Posts: 391
Joined: 17 November 10
From: Slanic




Un an nou cat mai bun,La multi ani!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989/Dacia 1300 1977/Dacia 1307 2001/Nissan Xtrail
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 4 Jan 2012, 13:36
Post #429


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




ZIS-110 noua mea achizitie la 1/43
http://trenulete.info/zis-110-noua-mea-achizitie-la-143/

Parca venita din filmele cu comisarul Moldovan, macheta mi se pare aproape ireala. In primul rand m-a socat marimea ei, dar, dupa ce m-am documentat pe net, am realizat ca asa au fost. Pur si simplu imense. Pusa alaturi de alte piese din colectie, acestea par miniaturi. Macheta este foarte curat lucrata, chederele frumos piturate, alamurile si accesoriile finute si chiar delicate. Este prima mea macheta de masina interbelica si nu stiu daca asa au fost ele, fara oglinzi externe sau retrovizor intern sau e doar o omisiune a producatorului. Totusi din pozele de pe net si chiar din revista reiese ca aveau la parbriz oglinda retrovizoare interna. De asemeni, cauciucurile erau dotate cu inel alb de protectie laterala. La macheta s-a omis acest lucru si sincer, acel inel alb dadea o nota aparte de masina clasica luxoasa. Cel mai probabil ca ma voi folosi de Markerul alb pentru a trasa aceste inele spectaculoase pe cauciucuri. De asemeni capacele rotilor aveau centru cu sigla vosit cu rosu. Nici acest amanunt nu s-a respectat la macheta. Trecand peste aceste mici scapari, macheta este interesanta si placuta!
ZIS-110-01.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 8 Jan 2012, 10:27
Post #430


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




ZIS 110 – corecturi
http://trenulete.info/zis-110-corecturi/

Dupa cum spuneam in prezentarea masinii, producatorii au omis cateva detalii care dau farmec acestei frumoase limuzine postbelice. Asa cum imi sta bine, nu m-am putut abtine sa nu intrevin cu cateva imbunatatiri, dupa cum am avut posibilitatea. Am inceput cu demontarea jucariei si studierea componentelor care trebuiau corectate.

ZIS-110-21.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 11 Jan 2012, 10:38
Post #431


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Vagoane Connex Piko – iluminare

Un set de trei vagoane Connex de la Piko, au primit instalatii de iluminare pe led-uri. Am folosit la fiecare cate o rigleta de 7 led-uri smd aranjate conform schemei urmatoare. Redresarea se face cu 4 diode, cate doua la fiecare capat, solutie mult mai practica decat cea cu punti redresoare pentru modelul de colectare pe axul osiei. Colectarea curectului se face pe osii, cu lamele tip Rally, dar taiate pe jumatate, astfel incat, cu o singura lamela se realizeaza colectarea de tensiune la un vagon. Nu este nevoie ca lamela sa fie atat de lata cum e cea originala. Montajul este realizat cu led-uri in paralel, pentru sistem analog, astfel incat la cea mai mica tensiune acestea se aprind. Stabilizarea se face cu un condensator electrolitic. Cele 7 led-uri sunt inseriate cu un rezistor de 580 ohmi. Pentru ridicarea la pozitie a rigletei, am confectionat la fiecare vagon cate doi pereti din forex de 2 mm grosime, pozitionati in capetele acestuia.
http://trenulete.info/vagoane-connex-piko-iluminare/
Un vagon a primit si lampi finale. Am folosit led-uri rosii de 3 mm, polizate in cap pentru inlaturarea lupei. Montate inseriate cu un rezistor de 1k, cele doua led-uri sunt stabilizate cu un condensator electrilitic de 1000 micro/25 volti. Montajul se aseaza perfect pe suportul din capatul vagonului astfel incat sa vina la pozitie fata de ghidul de lumina al vagonului. La final led-urile au fost vopsite cu negru acrilic pentru diminuarea luminii reziduale in capatul vagonului.

connexpiko-11.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 11 Jan 2012, 11:57
Post #432


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Am si eu o Ceaika din aia dar e neagra.
O am de cand am fost in URSS.
Am si Volga de care vorbesti dar am pierdut motorul de sub capota si sistemul de suspensie la puntea spate.
ZIS-ul ala e mai mult un camion carosat in limuzina decat un autoturism.
Puntea spate e de camion, etc.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 5 Feb 2012, 22:26
Post #433


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Imi plac mult de tot tramvaiele!
E cam trist ca trebuie sa vinzi ceva din piese:(


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 8 Feb 2012, 18:16
Post #434


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Asta e Daniele, uneori câștigi, alteori pierzi wink.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 13 Feb 2012, 08:57
Post #435


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Reconditionarea unui Chevrolet -2

Dupa cum am prezentat in primul material despre acest antic Chevrolet, propietarul a cerut modificarea instalatiei de iluminat de la becuri la led-uri. Pentru asta, am indepartat lamele ce fixau becurile, inutile in acest caz si generatoare de contacte imperfecte. Pentru ca jucaria a fost gandita cu un sistem care la demontare – montare separa prin lamele de contact caroseria de sasiu, am gandit sa folosesc in continuare acest sistem pentru interventii usoare in interior si fara fire intre cele doua componente.

In fata, am motat fara mari probleme leduri atat la faruri, leduri alb/cald, cat si la semnalizare, farurile exterioare, leduri galben/portocaliu.

In spate, am montat in semnalizare leduri galbene, iar pentru luminile de pozitii, am practicat gauri de 3 mm diametru in caroserie si am montat leduri rosii.

Trasmiterea curentului la luminile de pozitie, care nu existau initial, am folosit un fir pozitionat prin interior si fixat cu hartie adeziva pentru preturi. Cele doua leduri lucreaza in paralel cu farurile dar au fost separate cu inserierea unui rezistor de 520 ohmi, pentru ca acestea sa lumineze mai slab si paentru ca ledurile albe, mai mari consumatoare, nu se aprindeau in paralel cu cele rosii, care au consumul mai mic.

Initial am vrut sa introduc si o punte redresoare, dar la 3 volti cu cat merge masinuta, aceasta sugea prea mult curent si am renuntat, astfel incat luminile functioneaza pe mers inainte normal iar pe mers inapoi numai semnalizarea. Oscilatia semnalizatoarelor se face prin axul cu cama, original al jucariei, pentru ca un basculant electronic consuma si el mult curent, iar in mers, motorul antic suge toata puterea iar oscilantul se blocheaza.

X-chevi-04.jpg
X-chevi-05.jpg

Una peste alta, masinuta a capatat un nou aspect prin luminile sale moderne. Sper sa placa propietarului!
http://trenulete.info/reconditionarea-unui-chevrolet-2/


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 20 Mar 2012, 08:17
Post #436


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Ma poate ajuta cineva cu planurile carosarii Dacia Papuc 1304?


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 9 Apr 2012, 09:30
Post #437


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Diorama de la Slobozia in reclama BRD http://trenulete.info/diorama-de-la-slobozia-in-reclama-brd/

Blumenberg nu mai este Diorama de la Slobozia. In prezent macheta se afla expusa la sediul BRD din Bucuresti. M-am despartit cu greu de ea, dar a venit momentul pentru altceva, daca starea sanatatii imi va permite, voi demara la vara lucrarile la o noua diorama, de data aceasta la scara N.



This post has been edited by Prognosis: 9 Apr 2012, 09:31


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 9 Apr 2012, 13:45
Post #438


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Ați vandut-o? Cu cat? 04.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 26 Feb 2013, 08:32
Post #439


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Reconditionarea unui Malaxa scara 1/43

Sosit parca din sacul lui Mos Gerila, dincolo de marginea amintirilor, aceasta macheta facuta in Republica Populara Romana, dupa cum reiese de pe singura inscriptie aflata pe motorul electric antic, a fost o provocare careia nu i-am putut rezista, desi aveam multe alte lucrari programate in Atelierele PanArin. Desi pare intact la prima vedere, cu o vopsea metalizata de care ma indoiesc ca ar fi cea originala, macheta era distrusa la interior. Rotile de plastic topite si deformate, motorul blocat si in scurt, angrenajele gripate, boghiele dezmembrate.

Am procedat mai intai la indreptarea rotilor plastic, procedura putin dureroasa, pentru ca se pun rotile in apa clocotita si apoi cu o scandurica in care se face un sant pe marimea buzei bandajului, se preseaza roata pana se indreapta. Cat de cat am reusit sa aduc la linia de rulare cele trei roti de plastic (din patru) deformate de actiunea calduriii dupa cum am dedus.

Personal, as fi strunjit altele din duramid, sau mai bine, tot din aluminiu ca si cele colectoare, si as fi modificat sistemul de colectare astfel incat sa culeaga tensiune de pe toate rotile. Propietarul tine insa la pastrarea originalitati jucariei, fapt pentru care a trebuit sa reconditionez si motorul antic, complet nefunctional. Gripat si plin de mazga, cu colectorul in scurt de la depuneri si cu o bobina intrerupta, rotorul mi-a luat ceva timp sa il aduc la stadiul de functionare.

Din lamele flexibile de releu, am confectionat lamelele de colectare a tensiunii si dupa 9 ore de migaleala, am urnit rotorul din loc. Zgomotos ca o soacra si greoi ca un purcel, bazdagania produsa la vremea copilariei mele infantile a inceput sa produca lucru motor prin invartirea constanta, fapt pentru care a ajuns montat in locasul in care isi daduse duhul cu cateva zeci de ani in urma. Deloc silentios, cu un zgomot specific angrenajelor cu roti dintate din tabla, asa cum se faceau candva jucariile, masivul automotor s-a urnit din loc spre satisfactia mea dar spre groaza catelusei mele exasperata de uruitul asurzitor pentru urechile ei sensibile de controlor de trafic.

Desi propietarul a dorit montarea de lumini pe leduri, realizarea nu se poate pune in practica in paralel cu motorizarea actuala si cu sistemul empiric de colectarea a tensiuni. Mai mult, jucaria isi va pierde din autenticitate. Ma bate gandul sa fac o matrita din silicon si sa torn macheta in rasina, pentru a face un alt automotor, ceva mai modernizat, cu sisteme ale vremurilor noastre, mobilier interior, lumini si toate alea. Ar fi ceva frumos, mai ales ca o astfel de jucarie am avut in copilarie. Ma opreste insa faptul ca nu mai am sinele si ca atare nu as avea pe ce sa rulez minunatia. Din cate am cercetat, nu se gasesc sine de 32 mm ecartament (scara O – 1/43), intruct am cautat cu disperare pentru machetele mele de masinute puse pe sine, si nu am gasit asa ceva in tara.

Pana una-alta, macheta a redevenit functionala si va pleca cat de curand la propietarul ei emotionat si nerabdator sa o invarta pe sine…

P2240027.jpg

Mai multe poze >>> http://trenulete.info/reconditionarea-unui-malaxa-scara-143/

Un filmulet cu rularea >>> http://youtu.be/TVSkSzUtu0Q


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 20 Mar 2014, 13:17
Post #440


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Derogare de la asfalt....

Vagon CFR Roco – iluminat analog

Un frumos vagon romanesc sosit de la Botosani pentru instalare iluminare a fost terminat astazi. Vagonul a primit iluminare pe SMD-uri (9 bucati), cate unul pentru fiecare compartiment. LED-urile sunt montate in paralel (pentru a se aprinde in analog la cea mai mica tensiune aplicata pe linii), si inseriate cu un rezistor de 560 ohmi. Stabilitatea la intreruperi este asigurata de un electrolitic de 450/35 volti...
Multe amintiri m-au napadit!

CFR-Roco_HO_14.jpg

Mai multe poze ale lucrarii http://trenulete.info/vagon-cfr-roco-iluminat-analog/


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OoZz
post 6 Mar 2019, 23:27
Post #441


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 12 January 07
From: pe insula




Ce se mai intampla cu diorama? Am observat ca nu sunt update-uri nici pe trenulete.info.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages « < 13 14 15
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:35
Forum Renault