DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ulei motor

george_scala_2004
post 25 May 2010, 14:57
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




piese si manopera ? blink.gif si, cu siguranta, daca se desface motorul, se mai gasesc unele - altele pe acolo: distributie, pompa apa, pompa ulei, ambreiaj, etc. nasol moment. sad.gif ohmy.gif


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 25 May 2010, 14:58
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




am intrebat eu acum vreun an la nea viorel la ira,era in jur de 400 ron numai manopera...deci te duce la vreo 800-900 ron cu piese..


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 May 2010, 14:58
Post #153


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca schimbi tot ce a scris george mai sus, sare de 1300 cu tot cu manopera... Depinde de unde cumperi piesele si unde le schimbi.

Eu ziceam de o segmentare normala, adica sa se schimbe DOAR segmentii...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 25 May 2010, 15:00
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




ei na...distributia e 150,ulei-100,garnituri de chiulasa si de capac -130,antigel-max 75,segmenti-cam 200..si cam asta e..


dar depinde de unde iei piesele..k poti iesi mai ieftin..

This post has been edited by marcykone: 25 May 2010, 15:01


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 May 2010, 15:04
Post #155


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




El a zis si de pompa apa, pompa ulei, ambreiaj... numai astea trei sar de 500-600 (originale fiind). Dar astea nu fac obiectul "segmentarii", segmentarea reprezentand schimbarea segmentilor, asta in caz ca masina papa ulei, cum pateste colegul kvlr.

Se scot segmentii vechi si se inlocuiesc cu unii noi. Ei au rolul de a etansa astfel incat sa nu intre nici un gram de ulei printre cilindru si piston. Cand motorul incepe sa consume ulei, rezulta ca segmentii nu isi mai fac datoria.

Segmentarea poate sa reuseasca sau nu... depinde de mecanic si de originalitatea pieselor.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 25 May 2010, 15:11
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




am inteles ca se doreste doar segmentare...dar, dacat umbli in motor parca nu iti mai da mina sa il lasi sa umbli altadata...mai stingi din cenzurat si pina la urma faci tot ce trebuie. asa ai garantia ca cel putin citiva ani nu o sa mai ai probleme...asta in cazul in care se doreste pastrarea masinutei pentru o perioada mai indelungata...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 25 May 2010, 15:12
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




Mda...asa e...ai dreptate,dar nu vad ce legatura are segmentatul cu ambreiajul...cand se segmenteaza motorul nu se umbla la ambreiaj...iar pompa de ulei...nu cred k se poate duce..eu n-am auzit pana acum...de defectiuni ale acesteia,acum daca omului i s-a dus si ambreiajul odata cu motorul e grav...k baga mana adanc rau in buzunar...asta e ghinion curat!


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 25 May 2010, 15:14
Post #158


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




QUOTE(marcykone @ 25 May 2010, 15:00)
ei na...distributia e 150,ulei-100,garnituri de chiulasa si de capac -130,antigel-max 75,segmenti-cam 200..si cam asta e..
dar depinde de unde iei piesele..k poti iesi mai ieftin..
*



marcykone , cureaua si rola de la distributie se pot refolosi ( asta daca se duce la un meserias bun si daca nu au facut km respectivi - 60.000 de la ultima schimbare ) garnitura de la capacul culbutorilor se poate refolosi ,
uleiul este pana-n 70 ron - 3 litri ( elf , daciaoil ) , set segmenti 100 - 150 ron maxim .

Daca are un pic de curaj , minime cunostinte de mecanica si o trusa de scule poate sa o segmenteze si singur .
Au postat colegi nostri ( DjAsu , Ironick , Maskatu ) segmentarea motorului de renault 1,4 mpi .


This post has been edited by cata82: 25 May 2010, 15:20


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 May 2010, 15:19
Post #159


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pompa de ulei, pompa de apa, distributia si ce o mai fi, le poti schimba si fara sa demontezi motorul (capacul de culbutori, chiulasa).


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 25 May 2010, 15:28
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




eu asa am facut la dacia veche (erau si alte vremuri): initial am schimbat discul de ambreiaj, placa si rulmentul. dupa aceea, daca tot aveam motorul dat jos am zis sa il segmentez. cind am vazut uzura de pe camasi... wacko.gif daca l-am desfacut am renuntat la segmentare: am pus set motor nou, arbore nou, segmenti noi. obligatoriu distributia - pe lant, cu intinzator hidraulic. nu ca cea veche nu ar mai fi functionat dar pentru siguranta... am rectificat chiulasa (sau chiuloasa ?) blink.gif daca am dat baia jos - si am curatat mizeria de acolo - hai sa schimbam si pompa de ulei. normal toate semeringurile (sau simeringurile ?) blink.gif icon_mrgreen.gif , garniturile: de la baie, capac culbutori, bujii, fise, platina, condensator, curea alternator, si ce o mai fi fost acolo. din nefericire la scurt timp am vindut masinuta... sad.gif

stau si acum si ma intreb: a meritat ? poate doar ca am invatat un pic de mecanica.

sa nu mai zic ca am schimbat discuri defrina, placute, saboti, rulmenti, am rectificat planetarele, si multe altele...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 May 2010, 16:12
Post #161


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




daca e meseriasi il poate segmenta cu motorul lasat pe masina si cred ca asa face si nea viorel , da jos roata dreapta protectia aripi desface alternatorul ,distributia , filtru de aer, chiuloasa , se desface vasul de ulei , catalizatorul ,se scot bujiile , evident se aduce distributia la cotele initiale inainte sa dai jos cureaua..,
Si de aici se trece la desfacut vibrochenul evident se tine cont de tot ce desfaci nu mai scriu ce si cum .
Pompa de ulei nu inteleg ce treaba are cu pierderea de ulei ... ca sa nu mai pierzi asa de mult ulei cumperi o cutie cu teflon si o torni in motor si o mai ti asa 1 an de zile iar la final cand te apuci de segmentare se spala tot motorul cu solutie de degresare a uleiului de pe motor-unii baga si petrol 100ml curata toate micozele.
Si daca tot ar da sa zicem complet jos motorul de pe masina e bine sa arunci si un ochi la soare , discul de ambreaj .. e mai mult de munca.
Oricum pe segmenti ,garnitura chiuloasa , garnitura motor , distributie noua ( parerea me ) te duce 500-800 de lei ma rog daca mana de lucru e a ta.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 26 May 2010, 08:22
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




de curiozitate,am inteles k dupa segmentare,uleiul nou se schimba dupa 1000 de km,asa-i?si ce tip de ulei se pune daca il schimbi atat de repede?tot 10w-40?sau merge si 15w-40?k asta ar fi mai ieftin...


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 26 May 2010, 09:10
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




salut,

segmentarea poate fi asimilata unui motor in rodaj. pentru o masina noua, in carnetul de intretinere se recomanda, parca, pentru vechiel berline, schimbarea uleiului de prima umplere (rodaj) pe undeva pe la 1000 - 1500 km.

nu stiu insa daca se procedeaza similar si cu motoarele de pe dsn, slz sau logan. posibil nu. dar ar fi de preferat.

detalii suplimentare aici

bafta,


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kvlr
post 26 May 2010, 13:52
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 23 October 09




Din raspunsurile voastre de pana acum inteleg ca solutia de compromis la ora actuala (până la segmentare) este să pun aditiv cu teflon...
Am pus pana acum vreo doua feluri dar nu am sesizat vreo diferenta!
Prin urmare, un ulei cu vâscozitatea mai mare nu ar face vreo diferență?
Oricum, oricat ar consuma mi-e milă de motor ca să pun un ulei mai "jos" decât DaciaOil...


--------------------
Dacia Super Nova 2002/Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 26 May 2010, 13:59
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




ce diferenta sa faca ? sa etanseze mai bine, adica sa ai compresie mai mare ? nu cred. daca segmentii sint dusi iar camasile pistoanelor la fel cine sa mai "astupe" spatiul ramas liber ? uleiul in nici un caz - rolul lui este sa lubrefieze piesele in miscare astfel incit aceste sa nu se gripeze. teflonul ar fi o solutie dar doar daca uzura segmentilor si a camasilor este relativ redusa...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 May 2010, 15:08
Post #166


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




segmenteazal da l naiba , un coleg de pe forum a facut un motor de logan de la 0 dupa ce mecanici i-au dat foc la motor si era la dci 85cp cred si tot l-a facut desi nu avea mai de loc cunostiinte tehnice.
La tine e simplu iar dupa segmentare bagi un ulei mai slab calitativ si il schimbi la 1000 de km dar inainte parcurgi cel putin 200 de km pentru rodaj. In final il schimbi si bagi castrol magnatec 10w40 sau elf 10w40 competition si il schimbi la 10.000 e km .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kvlr
post 26 May 2010, 15:42
Post #167


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 23 October 09




Multumesc tuturor pentru recomandari!


--------------------
Dacia Super Nova 2002/Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rizwann2000
post 30 May 2010, 09:59
Post #168


Riz


Group: Members
Posts: 13
Joined: 12 October 06
From: Bacau




eu am o dsn 2002 60 de mii km si pana acum prima proprietara a bagat ulei mobile 1 ,dar eu i-am pus valvoline olandez si vreau sa ii pun castrol magnatec si atat. Nu am incredere in toate porcariile de uleiuri .... elf turcesc fara tratament adecvat de rasini ,sintetice...kkt sau mobile1 care nici macar nu spune unde e facut scrie "made in ue" adica fantoma Eu zic asa : uleiul mentine viata motorului iti bamti joc de el ,te consuma de te rupe si in final e varza si degeaba carpesti; eu unul nu trec de 2000 -2300 la schimbat viteza trec mult din tr-o viteza in alta ca sa aiba exact ce ii trebuie la motor ,treapta adesvata si peste 7% in oras la vremea asta calda nu discuta


--------------------
DACIA SUPERNOVA EUROPA / 04.2002 - ADE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 May 2010, 10:04
Post #169


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Elf turcesc?? Poate romanesc biggrin.gif Elf-ul de la noi de pe piata este facut la brasov de total lubricants.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 30 May 2010, 13:38
Post #170


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Unele sortimente sunt produse la Brasov, altele doar ambalate.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 30 May 2010, 14:46
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




pun si io aicea o intrebare sa nu fie cu suparare
de ce recomanzi la om ulei de proasta calitate in rodaj? nu stii ca in rodaj ar trebui sa ai un ulei de buna calitate?
indiferent ca segmentezi sau faci RK la tot motorul, rodajul e de 1000km

nu mai zic ca trebuie determinat intai starea de uzura a cilindrului, se masoara si se calculeaza ovalitatea si conicitatea, se tine cont sa nu fie zgariati cilindrii, sa nu aiba guler la buza la partea superioara
se masoara fanta de la segmenti

in functie de cele de mai sus se trece la o cota de reparatie prin alezare si honuire, incepand cu cilindrul cel mai uzat dupa care se repeta aceeasi treaba la toti cilindrii

de ex sa zicem un caz/ ai cilindrii uzati la R2 , nu poti sa vii tu si sa pui segmenti de cota standard, in loc sa pui segmenti de R2 si alte pistoane ptr cota respectiva de reparatie
sper ca ai prins ideea

later edit
ptr a evita rasete sau cei care nu stiu ce este ovalitatea si conicitatea si cum se calculeaza dupa ce se fac masuratorile de rigoare la cilindru, dau un mic link,sper sa nu se supere moderatorii, dar argumentez cele spuse mai sus
http://facultate.regielive.ro/laboratoare/...elor-26419.html

QUOTE(djasu82 @ 26 May 2010, 15:08)
segmenteazal da l naiba , un coleg de pe forum a facut un motor de logan de la 0 dupa ce mecanici i-au dat foc la motor si era la dci 85cp cred si tot l-a facut desi nu avea mai de loc cunostiinte tehnice.
La tine e simplu iar dupa segmentare bagi un ulei mai slab calitativ si il schimbi la 1000 de km dar inainte parcurgi cel putin 200 de km pentru rodaj. In final il schimbi si bagi castrol magnatec 10w40 sau elf 10w40 competition si il schimbi la 10.000 e km .
*



This post has been edited by total: 30 May 2010, 15:22


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rizwann2000
post 30 May 2010, 17:18
Post #172


Riz


Group: Members
Posts: 13
Joined: 12 October 06
From: Bacau




Cred ca ai cam intrat in amanunt tare pt. discutia topicului,ideea e ca mai degraba dai 2,3 sute de mii mai mult pe un ulei mai bun decat sa ajungi la mecanic ,restul e istorie ,bani frecati si cat faci masina mai degraba iei un cupon pe ea.Eu de exemplu am pus Valvoline 10w40 la 52 k iar acum la 59 k se cam aud tachetii in liniste .Concluzie : chiar daca e greu cu banutii in perioada asta am sa iau cate un litru de catrol magnatek 15w40 (sa fie mai gros ca de asta se aud tachetii nu au ungere ) si peste 2 - 3 luni cand il schimb imi vin usor platesc numai filtru bosh 20 ron + 10 ron manopera si 12000 de km nu mai am treaba ,stai linistit ca am cel putin un ulei mai bun ; Sa fim seriosi daca nici Valvoline ul nu e bun si m-am trezit ca are un kkt de ungere la degete se simtea ,e clara treaba si scria made in holand si e apa, e grava treaba, smile.gif nu mai gasesti ulei bun decat adus comanda din strainatate si poate ar fi mai bun !



This post has been edited by rizwann2000: 30 May 2010, 17:22


--------------------
DACIA SUPERNOVA EUROPA / 04.2002 - ADE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rizwann2000
post 15 Jun 2010, 21:02
Post #173


Riz


Group: Members
Posts: 13
Joined: 12 October 06
From: Bacau




Ziua buna ! Am o mare dilema pentru masina mea ce s-a nascut in urma unei oferte dintr-un magazin Praktiker .Am vazut intamplator o oferta laun ulei de motor adica Castrol GTX 15W40 A3/B3 Part Sintetic for Gasoline&Diesel (asa scrie pe eticheta ) 1L = 20 ron in loc de 36ron .si tot ma apropiam peste 1000 de km de schimb si am zis sa cumpar 3 l .Mentionez faptul ca avea si Castrol 10w40 dar nu era la oferta era la vreo 40 si ceva de ron .Zis si facut ,mai ales ca am 60000 de km si motorul e intretinut merge ceas elvetian ,dar la distributie acum cand am schimbat,mecanicul zicea sa cumpar un 15w40 ca totusi uleiul care il am (Valvoline 10w40) e cam subtire sau e porcarie ca se cam aude zgomotul de tacheti .Tin sa precizez faptul ca am folosit si Mobil 1 si Valvoline 10w40 la masina da,r cel din urma s-a cam innegrit dupa numai 3000 de km (acum am 9000) Si de acest fapt fiind marcat ,ma hotarasem ca la urmatorul schimb sa ii pun numai Castrol pentru ca auzisem ca se merita si cel putin nu scrie pe eticheta made in UE (adica made pe oriunde sau pe la turci ) Pe Castrol scire in 3 limbi printre care nu se afla si romana .
Acum dilema mare e daca viscozitatea si indicii 15w40 fata de 10w40 sau 5w40 (acesta din urma fiind full sintetic) vor afecta sau imbunatati mersul ,uzura si consumul pentru motorasul meu !
Tin sa sa precizez faptul ca stiu topicuri asemanatoare cu sute de pareri pe acest site dar nu am gasit o recomandare care sa-mi elucideze dilema si sa stau linistit.Sincer eu nu am vrut sa pun niciodata la cele doua supernove care am avut si asta care o am uleiuri de genul : ELF,Halovoline ,Mobil 1 ...
Astept cateva pareri la obiect de la cine a mai pus Castrol sau care cunoaste mai bine compatibilitatea pentru tipul asta de motor EJ7 (parca asa scria pe el ) happy.gif

Moderator edit: topicul dvs a fost unit cu acesta unde deja se discuta despre ulei pentru motor. Pe viitor folositi functia de cautare inainte de a deschide un nou topic!


--------------------
DACIA SUPERNOVA EUROPA / 04.2002 - ADE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 15 Jun 2010, 21:09
Post #174


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Tot Castrol am bagat si eu vara trecuta , am 9000 de km cu el si arata destul de bine , e l nivelul pe care l-am bagat de la inceput, mai stau o luna , 2 si ii fac schimbul tot cu Castrol , chiar daca e mai scump dar se merita , sunt multumit. Numai bn


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_i_t_z_a
post 6 Aug 2010, 15:40
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 8 May 09
From: The Land Of Opportunities




Urmeaza sa imi fac si eu schimbul de ulei,ce ulei imi recomandati?Masina are facute doar 2 schimburi de ulei ambele cu mobil 1,dar din cate am citit si auzit nu e cel mai ok pentru acest motor.Mersi mult


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Clima - BH-85-BIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 Aug 2010, 19:10
Post #176


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




e da e ok si mobil 1 eu bag castrol 10w40 si urmeaza sa-l schimb si eu din nou dupa 2 ani si 6000 de km mai mult nu tin si asa se scumpesc toate si mai bine o asigur .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 6 Aug 2010, 21:01
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Am facut si eu schimbul azi, pana acum am mers de 40k cu ELF 5W30, am zis sa pun 10W40 ca e vara, cald si sa ascult sfatul mecanicului. Cea mai mare greseala... masina suna de parca ar fi un TDI infect... noroc ca plec sapt viitoare in concediu si imi mai trebuie bani, ca daca nu maine il schimbam iar.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 6 Aug 2010, 21:58
Post #178


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Deci a mers ca unsa cu 5 w30 nu? Ca m-am certat cu unu' ca cica 5w30 nu e bun si ca nu apuc 100 000 fara sa segmentez motoru...


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 Aug 2010, 22:02
Post #179


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




depinde si gama de temperaturi plus locatia unde te afli cam de pe astea se alege si uleiul.
Eu sunt multumit de 10w40 nu trepideaza nu tremura toarce frumos.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 6 Aug 2010, 22:30
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Am mers 40.000 cu 5W30, inclusiv asta iarna pe temperaturile "extreme", pornita in fiecare dimineata... Prima data l-am cumparat cand am gasit promotie la el la bidon de 4l + filtru, iar pe "pachet" scria "Special Pt Solenza/Clio/Logan"


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 11:19
Forum Renault