DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Un nou Logan, 1.6 16v

DeusX
post 16 Jan 2009, 16:45
Post #31


Pilsener


Group: Members
Posts: 241
Joined: 19 March 06




Chiar nu. Am mai vazut pe aici un nene cu un Mondeo cu probleme inca din primul an, imi pare rau cand apar. sad.gif


--------------------
- - - - -
Qashqai 1.3 140 (2018)
Micra 1.0 100 (2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 16 Jan 2009, 16:56
Post #32


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Da. Dar Logan-ul n-are cum sa se strice. Sau cel putin asa incearca sa ne convinga colegul nostru romeodr. Uite, si pe mine m-a pus dracu sa schimb Logan-ul cu un Lancer si is ingropat intr-o problema cu el.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 16 Jan 2009, 18:35
Post #33


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Nu-i masina ca Mertzanu'
Nici Lanceru' ca Loganu'


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 16 Jan 2009, 18:37
Post #34


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




radmasa.gif

Sa o stapanesti sanatos DeusX... cat mai multi km fara probleme! smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 17 Jan 2009, 20:21
Post #35


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




sa o conduci sanatos si sa te bucuri de ea cu ea wink.gif


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DeusX
post 27 Jul 2018, 23:36
Post #36


Pilsener


Group: Members
Posts: 241
Joined: 19 March 06




Dezgrop mortii cu topicul asta, dar Loganul din topic a ajuns bine-mersi la vreo 163.000 km. Nu am schimbat chestii "grele" la el, am facut:
- reviziile uzuale (ulei, filtre, placute de frana, bujii)
- 2 distributii (a 2-a cu tot cu pompa de apa, prima fara), vine si a 3-a la anu', va fi tot fara pompa daca nu se strica pana atunci
- ambii rulmenti pe spate
- schimb telescoape doar pe spate (pe fata se pare ca se tin bine)
- de 2 ori bucse pe fata, o data pipe bieleta pe fata (stanga-dreapta)
- discurile de frana
- actuator inchidere centralizata usa sofer (in regie proprie)
- senzor viteza (eu am varianta cu senzor in cutia de viteze, a trebui sa schimb si mufa)
- sunt la al 2-lea set de cauciucuri de vara (nenumarandu-l pe cel original)
- toate 4 bobine inductie (dupa ce crapase una, mi-a pus mecanicul alta uzata dar "buna" care a murit intr-un an, apoi m-am enervat si am cumparat eu 4 noi-noute, Beru, la fel ca originalele, si le-am schimbat la pachet)
- carcasa de la cheia principala (s-au zdrentuit rau de tot butoanele de pe carcasa originala)
- sudat "carligul" tobei de mijloc, care se rupsese. Toba era OK, se prinde cu un manson de cauciuc de un "pinten" metalic sub masina, dar asta s-a rupt.

Are 1-2 puncte de rugina undeva la pragul soferului.

A decedat CD playerul cu care a venit masina, acum vreo 2 ani. Mai mergea numai pe radio, asa ca am pus un Kenwood aftermarket in schimb (cu iluminare in aceeasi culoare ca restul bordului, ca sa nu iasa din peisaj, dara fara CD-player, ci card SD si USB stick). De curand s-a bulit mufa de la antena care se cupleaza la head-unit. Nu am gasit de unde sa cumpar alta, asa ca nu prind radio decat in orase sau unde e semnal foarte puternic.

Cloncane putin geamurile dreapta (electrice). Va trebui sa desfac usile si, probabil, sa schimb mecanismul.

Nu consuma deloc ulei, nu picura pe niciunde, nu am schimbat sau adaugat vreodata freon iar AC-ul merge bine. Nici celelalte lichide nu se pierd.

Tocmai am venit din Grecia, masina a mers bine, in parametrii ei. Motorul e chiar misto. E zgomotos intre 120 si 140 km/h (pe ceas), dar in rest e mai bine. O duc la 140-145 km/h (4000 rpm) si acolo toarce frumos, rotund.

Ca piese de schimb, am folosit tot timpul originale Renault (mai putin un rulment spate pe care l-am schimbat pe neanuntate undeva in Dolj, unde nu aveau decat o marca aftermarket). Bobinele de inductie, de asemenea, nu au venit in ambalaj Renault, dar am fost sigur ca sunt de la Beru, identice cu originale, numai ca nu au sigla Renault imprimata pe ele.

Dupa ce a expirat garantia (3 ani) nu am mai calcat in service la Dacia, dar am fost fidel unui singur mecanic Dacia, dar care are un service particular la el acasa (cu elevator si tot ce trebuie).

This post has been edited by DeusX: 27 Jul 2018, 23:47


--------------------
- - - - -
Qashqai 1.3 140 (2018)
Micra 1.0 100 (2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 18:32
Forum Renault