DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sistemul de blocare al centurilor spate zdrangane, ca o cutie de tabla plina cu pietre

marius_grad
post 14 Feb 2006, 11:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 13 December 05




sad.gif nu conteaza viteza sau turatia suna in continuu in timp ce masina ruleaza..
laureatu e nou de o luna jumatate luat din reprezentanta...
nu stiu ce sa fac de desfacut nu reusesc si mie frica sa nu stric ceva pt garantie...
in rest masina merge ca la carte parca e volvo dar cand incep alea sa zdrangane parca bate cineva cu un ciocan in portbagaj....
sigur sunt centurile pentru ca am verificat si puntea si portbagajul... sunt in regula... sad.gif mai are cineva problema asta sau sunt singurul ghinionist...(daca se poate spune asa)


--------------------
dacia logan 1.6 mpi dec 2005 ambition - CJ XX MAG
Un ac in carul cu fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hannddy
post 14 Feb 2006, 13:06
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 19 September 03
From: Timisoara




QUOTE(marius_grad @ 14 Feb 2006, 13:51)
sad.gif nu conteaza viteza sau turatia suna in continuu in timp ce masina ruleaza..
laureatu e nou de o luna jumatate luat din reprezentanta...
nu stiu ce sa fac de desfacut nu reusesc si mie frica sa nu stric ceva pt garantie...
in rest masina merge ca la carte parca e volvo dar cand incep alea sa zdrangane parca bate cineva cu un ciocan in portbagaj....
sigur sunt centurile pentru ca am verificat si puntea si portbagajul... sunt in regula... sad.gif mai are cineva problema asta sau sunt singurul ghinionist...(daca se poate spune asa)
*


pai daca are o luna jumatate.....garantie.....service...


--------------------
Logan Ambition 1.6 Verde Cameleon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos1908
post 14 Feb 2006, 13:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 September 04
From: craiova




QUOTE(marius_grad @ 14 Feb 2006, 11:51)
sad.gif nu conteaza viteza sau turatia suna in continuu in timp ce masina ruleaza..
laureatu e nou de o luna jumatate luat din reprezentanta...
nu stiu ce sa fac de desfacut nu reusesc si mie frica sa nu stric ceva pt garantie...
in rest masina merge ca la carte parca e volvo dar cand incep alea sa zdrangane parca bate cineva cu un ciocan in portbagaj....
sigur sunt centurile pentru ca am verificat si puntea si portbagajul... sunt in regula... sad.gif mai are cineva problema asta sau sunt singurul ghinionist...(daca se poate spune asa)
*



Acelasi lucru si la mine dar astept sa se topeasca gheata de pe ea sa nu gaseasca meseriasii scuze (in service). Daca vrei sa-ti rezolvi singur problema vezi la "Zgomote si scartaieli". Gasesti acolo cam tot ce face zgomot la dacia logan.
Daca ai optat pt alarma la ei atunci e foarte probabil sa nu-ti fi strans ceva pe acolo (asta mi s-a intamplat mie).

This post has been edited by dragos1908: 14 Feb 2006, 13:59


--------------------
Dacia logan ambition 1.6 MPI 2006, - DJ20TAL, Mio C520
Am, nu dau, si bine fac!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 14 Feb 2006, 16:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Eu am pus pasla de 0.5 cm sub mecanism, pentru preluarea vibratiilor. In interiorul mecanismului de blocare este o bila care sta cam nelinistit acolo si lovindu-se de piesele din plastic (teflon) din mecanism provoaca acel zgomot. La service habar nu au de problema, au vrut sa-mi scoata luneta si s-o lipeasca din nou. Bine, ca nu i-am lasat.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_grad
post 19 Feb 2006, 11:33
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 13 December 05




o sa incerc faza cu pasla! s-ar putea sa mearga ! merci de sfaturi! apropo in dej de unde vin eu (adica un catun la 60 km de cluj 40.000loc.) serviceul Dacia ii cam fantoma asa ca nu risc o sa incerc la cj! MERCI!


--------------------
dacia logan 1.6 mpi dec 2005 ambition - CJ XX MAG
Un ac in carul cu fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 19 Feb 2006, 13:58
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




pentru G.R.: si cum ai bagat pisla sub mecanisme? Ai scos mecanismul retractor intii?


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BURDA
post 19 Feb 2006, 18:29
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 October 05
From: Iasi




daca tot suntem la centura de siguranta cum se desface mecanismul de retinere al centurii de siguranta, mai exact partea care e fixa din partea dreapta spate, de cand e maisna nu a functionat, trebuie sa fiu atent la ceva arcuri, ca de-mi sare ceva de la ea cine stie cat mai costa un mecanism nou

This post has been edited by BURDA: 19 Feb 2006, 18:30


--------------------
Dracia Logan 1.4MPI - Provizorii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 20 Feb 2006, 07:21
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Si la mine face la fel. Si cat am cautat zgomotul ........


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 23 Feb 2006, 09:08
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




QUOTE(collinro2 @ 19 Feb 2006, 13:58)
pentru G.R.: si cum ai bagat pisla sub mecanisme? Ai scos mecanismul retractor intii?
*



Sigur. Mecanismul retractor este prins cu un singur surub. Il scoti, ridici mecanismul si pui pasla sau burete dedesubt. Cu ocazia asta se poate pune pasla si sub capacul care acopera partea de sub luneta, pentru insonorizare, ca sa nu se mai auda cum zdrangane in portbagaj borcanele cu gem aduse de la bunica. biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
celebris
post 9 Mar 2006, 12:08
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 12 July 05




Eu am adoptat alta solutie. Spun ca am facut la solenza si dsn dar mecanismul centurilor e la fel si parca aveam castaniete in spate. Demontezi centura , desfaci un pic capacul de la mecanism si indesi vaselina. Tace 100%


--------------------
dacia solenza - B42CTH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 7 Apr 2006, 21:52
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




1. Sunt in comert niste spray-uri cu vaselina lichida care se solidifica la contactul cu aerul, cred ca sunt foarte bune pentru operatia de mai sus !
2. In loc de pisla poti pune si o bucata de cauciuc de 4-5 mm grosime; se dau gauri cu burghiul sa treaca surubul de prindere si cuiul de ghidare si se string.




--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 8 Apr 2006, 10:52
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Incercand sa folosesc centura din mijloc am constatat ca nu functioneaza blocarea. Verificati-le inainte sa iasa din garantie!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Apr 2006, 20:18
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Bine mai tovarasi, ca domni nu pot spune, de ce nu ati mentionat ca in mecanismele alea de la centurile de siguranta spate, pe de o parte e mecanismul de blocare, cu bila aia de zdrangane, si pe partea ailalta e un arc lamelar in tensiune?
Ca am desfacut direct partea cu arcu si a sarit de acolo intr-un fel tare spectaculos. Si m-am chinuit apoi 25 de minute sa-l pun la loc, si tot nu mi-a reusit sa-l pun suficient de in tensiune, si e oleaca cam bleaga centura respectiva.

Legat de partea cu bila, am desfacut toate cele 3 mecanisme pe spate si am pus niste vaselina pe bila aia, ca sa nu mai zdrangane.

Pentru cine doreste sa le desfaca si sa puna putina vaselina: mecanismul cu bila este in partea in care se vede pe sub capacul negru un patratel de plastic alb, care trece prin suportul de metal al tamburului. Acel patratel e de fapt "cutia" bilei. Pe partea cealalta a tamburului nu este acel patratel de plastic alb, si acolo se afla arcul mecanismului, pe care va recomand sa NU-L DESFACETI!
La mecanismul cu bila, capacul negru care-l acopera se scoate din "pivot" prin impingerea splintului de plastic din mijlocul lui (ca sa stiti ca ala se impinge, ca eu m-am chinuit vreo 2 minute sa-l scot frumos...)

Sincer sa va spun eu nu am inteles rolul acelei bile acolo. Presupun ca e ceva pe principiu gravitational. Daca poate cineva sa ma lumineze, ar fi tare bine.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hannddy
post 20 Apr 2006, 09:07
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 19 September 03
From: Timisoara




Dincate stiu eu, bila aia are rolul de a bloca centura. cabd se trage brusc de centura, datorita miscarii de rotatie, bila se pozitioneaza pe exteriorul locasului in care este montata si acolo "se agata " in niste opritori blocand centura


--------------------
Logan Ambition 1.6 Verde Cameleon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Apr 2006, 09:29
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mie nu mi s-a parut sa fie din mecanismul de blocare, care este altul de metal. Bila aia impinge o parghie de plastic. Cand oi desface si centurile din usi cred ca o sa fac niste poze.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 20 Apr 2006, 11:11
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Bila sare din locas in momentul franarii bruste sau Doamne fer in momentul coliziunii masinii si impinge in parghia care opreste derularea centurii. Din acest motiv bila trebuie sa fie uscata, vaselina actioneaza in mica masura ca adeziv si va intarzia blocarea centurii. Deci atentie Klaus! Eu recomand un strat de pasla intre mecanism si tabla. La mine a avut efect.
Zgomotul este produs de bila prin trepidatie. Eu mi-am dat seama prin lovirea usoara a tablei orizontale in zona mecanismului de blocare a centurii. La service au vrut sa-mi scoata luneta si sa o lipeasca din nou, dar bine ca nu i-am lasat. Am semnalat problema, ca sa nu mai tot scoata lunetele.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evisceratum
post 20 Apr 2006, 13:07
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 27 August 05




bila respectiva este de fapt un mecanism inertial. In momentul in care asupra masinii se aplica o inertie cit de mica, bila respectiva se deplaseaza si actioneaza mecanismul de blocare al centurii. Chiar daca nu pare prea de nadejde bila aceea care se balangane peste celelalte 2 piese alandala este un mecanism foarte eficient care se foloseste la toate centurile cu autoblocare. De asemenea, bila respectiva mai actioneaza mecanismul de blocare si in cazul in care masina nu e orizontala, in sens lateral, de aceea e si aproape imopsibil sa iti pui centura in momentul in care ai parcat prea inclinat. Asta foloseste in cazul accidentelor cind masina se restoarna, etc.
De aceea GR are dreptate, acea bila nu trebuie unsa deoarece ea trebuie sa se miste singura sub propria greutate.

Faza cu arcul elicoidal am patir-o si eu la niste centuri de ford, si ca si tine am montat arcul fara sa il infasor suficient de tare si centura respectiva era cam moale. Dar nu-i nici o problema aceasta, daca ai grija cind o dai jos sa nu o prinzi cu portiera pe dinafara de masina cind iesi, la drum lung e chiar comod sa nu te stringa asa de tare.


--------------------
Dacia & Renault MCV 2011 & Megane2001 1.5 DCI 90CP & 1.6l 16v
MCV 1.5DCI 90cp E5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Apr 2006, 14:58
Post #18


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Am dat 4 centuri din 5 cu vaselina pe bila aia (discret, vorba lui GR, pe post de adeziv), si functioneaza in parametrii dupa operatiune (cel putin ochiometric).
Dar intr-adevar cred ca e mai bine cu pasla sub sistem.
Bila are, cf. analizei de azi, un rol inertial de blocare a unei rotite de plastic, dotata la randul ei cu o "cama" in care intra un splint al mecanismului de blocaj de metal (cel care de fapt blocheaza centura). Cand bila se misca, blocheaza roata de plastic care a randul ei impinge blocatorul de metal.
Mecanismul (dupa ce a fost scos capacul negru): IMG_2201_crop.jpg ( Size: 86.11k ) Number of downloads: 610

Bila, prin parghia ei, blocheaza roata de plastic din imagine: IMG_2211crop.jpg ( Size: 61.9k ) Number of downloads: 638

Roata de plastic blocheaza mecanismul de metal de sub ea: IMG_2212_crop.jpg ( Size: 68.53k ) Number of downloads: 571

Si asa cum zice evisceratum, bila nu e chiar dreapta in "cutia ei": IMG_2215_crop.jpg ( Size: 54.87k ) Number of downloads: 658


Pentru cei care sunt nesanatosi ca mine si vor sa desfaca mecanismul cu bila, se scoate capacul negru care are patratel de plastic alb sub elIMG_2196_crop.jpg ( Size: 89.61k ) Number of downloads: 623

Cel care nu are patratel de plastic are sub el arcul ala lamelaro-elicoidal sau cum s-o numi (ca la ceasuri). Recomand ca acest capac sa nu fie scos, decat daca sunteti masochisti si vreti sa puneti arcul la loc: IMG_2197crop.jpg ( Size: 85.63k ) Number of downloads: 365


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kert
post 16 Oct 2015, 09:47
Post #19


Group: Moderatori


Group: Members
Posts: 360
Joined: 12 September 12
From: Bucuresti




Cind montam scaunul copilului (care se prinde in centura de siguranta) am constatat ca la nici una din cele 3 centuri de pe spate nu mai functiona sistemul de blocare! Pur si simplu trageam de ele ca inecatul si nimic... Comparativ cu centurile fata (care se blocau destul de usor), astea de pe spate pur si simplu erau doar de decor - puteam sa trag de ele cu orice forta/acceleratie degeaba.
Le-am desfacut si le-am curatat si acum functioneaza.
Din ce mi-am dat seama, principiul pe care functioneaza sistemul de blocare se bazeaza pe diferenta de viteza intre 2 "roti"/mecanisme care actioneaza un clichet (sistemul ala cu bila e complementar - in caz de forte laterale/rasturnare). Daca diferenta de viteza intre cele 2 mecanisme nu e suficienta, centura nu se blocheaza si in cazul unui impact frontal nu te tine in scaun ci e ca si cum n-ai avea centura pusa.
Cred ca s-a intimplat asta numai la centurile spate pentru ca nu au fost folosite decit foarte rar (90% din timp sintem cel mult 2 persoane in masina pe locurile din fata). Neutilizarea lor combinata cu praful/scamele ce au patruns in mecanismul centurii (ce-i drept in 9 ani...) au dus la "griparea" mecanismului.
Nu strica sa le verificati, eu am constatat asta pur si simplu intimplator.
Pun citeva poze cu mecanismul "curat" (in plus fata de ce a postat Klaus):
1.jpg ( Size: 499k ) Number of downloads: 63
2.jpg ( Size: 503.85k ) Number of downloads: 56
3.jpg ( Size: 864.27k ) Number of downloads: 50
4.jpg ( Size: 331.55k ) Number of downloads: 47
5.jpg ( Size: 85.66k ) Number of downloads: 44
6.jpg ( Size: 58.14k ) Number of downloads: 40
7.jpg ( Size: 831.25k ) Number of downloads: 40
8.jpg ( Size: 840.88k ) Number of downloads: 40
9.jpg ( Size: 842.31k ) Number of downloads: 40
10.jpg ( Size: 780.74k ) Number of downloads: 41


--------------------
dacia Logan/Sandero Stepway 2006 dci/2017 09Tce-EasyR - .
Daca prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lasa sa votam - Mark Twain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 26 Oct 2015, 06:16
Post #20


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Stimati forumisti.

Nu mai umblati in centuri ca va jucati cu viata voastra.
Centurile nu blocheaza la nimereala iar daca aveti vreo problema se semnaleaza in reteaua autorizata. Aceste sisteme au garantie 15 ani de la producator.

Fara vaselina si alte prostii de genul. Centurile de pe Dacia sunt facute de Autoliv.
Mai multe informații pe siteul lor.

Pe parte de airbag centuri închizătoare NU se umbla!


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:50
Forum Renault