DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> scepticismul improtriva downsizingului la benzina, de unde vine?

einstein1984
post 27 Mar 2018, 08:35
Post #31


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




consum mai mic de carburant in teorie.
YRX, K9Kurile au pistoane si culbutori cu DLC de ceva vreme... dar acolo unde trebuie (se numeste analiza functionala a nevoilor, nu prelucrezi prin aschiere zone care nu sunt in contact cu nimic, lai suprafata din turnare debavurata daca vb e culbutori). vehiculezi multe teorii fara niic o baza in realitae, doar folclor de internet


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Mar 2018, 08:44
Post #32


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Einstein, am avut Logan 1,6MPI din 2005 pana in 2011. L-am calarit peste 100.000 km.
Pe cele noi 0.9t de la firma, le calaresc macar o data pe luna pe 120km dus si 120 km intors.
1,2tce-ul cam tot asa (pe QQ).
1,6 16V nu mai e de vreo 4 ani prin plantatie dar am mers si cu ala destul.
Deci nu e chiar folclor.

This post has been edited by dizzy: 27 Mar 2018, 08:45


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Mar 2018, 09:03
Post #33


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




de yrx vorbeam, fazele cu depoluarea la misto si motoare neprelucrate...
cu ce ai zis u anterior sunt perfect de accord.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 27 Mar 2018, 09:06
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Da Einstein, se numeste design to cost, stiu si nu il practica numai Renault si e din ce in ce mai pregnant in motoarele noi. Nu vei mai gasi nivelul de prelucrari din trecut, de aia si motoarele noi nu se mai repara, ca nu mai ai ce, se schimba cu altul din dezmembrari... biggrin.gif

Nu te-am inteles care-i folcloru, asta sau comparatia cu renault 12 gordini? Mai sunt multe motoare 1,6 aspirate cu performante mari, Alfa, Honda, Nissan.

Ai postat intre timp. Bai, nu stiu, dar daca trebuie sa ma plimb saptamanal pe autostrada sa curat dpful fara sa am treaba (de ex dupa resoftarea dieselgate tot se plang ca au parte de regenerari la 250-300 km pentru ca au imbogatit amestecul sa intre in nox) si mai emit o gramada de co2 fara sa fie nevoie,, daca 1,2 tce trage 1 litru de ulei / 1000 km, dar este euro6, daca bag esapament cu egr-ul sa-mi iasa noxele la relanti si in regimuri stabilizate, dar in accelerare scot de rup, eu zic ca ceva este in neregula, ori normele sunt gandite prost si producatorii fac doar ce trebuie sa le indeplineasca ori nu inteleg e fenomenul.
Cat despre motoare neprelucrate am dreptate, de ex uita-te la un xu1c peugeot din anii 80 si la un e renault, sa vezi diferenta in materie de prelucrare, materiale, de ce vrei tu.

This post has been edited by YRX: 27 Mar 2018, 09:16


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Mar 2018, 09:24
Post #35


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Daca zona respectiva de pe culbutor nu intra in contact toata viata ei cu alta piesa, de ce sa o prelucrezi la dintii gainii?
Ce castigi? Nimic? arata frumos in ochii mecanicului? Da-l in pln de estet.
Daca productaorul va putea economisi un cent la 5 motoare, sa fii sigur ca il va economisi.

Raman la parerea mea ca dieselul nu se justifica la cei care-l freaca de la moara pan'la gara.
Dar entru asta legiuitorul trebuia sa nu fie retard si sa te lase sa ai niste motoare mai cu carne pe ele.
Un 3 litrii OTTO aspirat era numai bun pe un Taureg daca nu faceai 30.000 km pe an.
Dar cei mai multi l-ar lua Taureg 2,0 TDI numai sa nu dea taxe si sunt in asentimentul lor.



This post has been edited by dizzy: 27 Mar 2018, 09:27


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Mar 2018, 09:32
Post #36


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




motoare nu se mai repara ca e scumpa manopera, piese se gasesc dar sunt scumpe.
Stii de exemplu ca in australia, tara puternic urbanizata, mor mai multi oameni din cauza poluarii produse de automobile decat de accidente auto? Acuma ca iti ieie disel sa-l freci in oras e combinatie intre proastia ta si a vanzatorului ca nu te sfatuieste. Am vazut scenic dpf care tot infunda fapul facnd drumuri de 2 km in oras.. a fost oferit un trade in cu unul pe ben

Amarok are 2;0 biturbo cand concurenta umbla cu 2.5 pe pickupuri de mucna. Mergea si pe touareg ala.

This post has been edited by einstein1984: 27 Mar 2018, 09:52


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 27 Mar 2018, 10:08
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Australia e puternic urbanizata? Da Olanda sau Luxemburg cum sunt?
Australia foloseste motoarele americane pe benzina, nu prea vad diesel.

Bai, Ironicku se plangea de tolerantele mari la mpi-uri. Einstein zicea pe topicul cu Dusterul 1,2 ca astea au tolerante mai mari sa reduca frecarile si consumul. Deci, logic, rezulta ca nu e bine sa-i recomandam Ironickului Duster 1,2 ca se supara ca zornaie motorul cu 0w20... radmasa.gif

Toata lipsa de prelucrare se traduce in ineficienta, un culbutor, un ax cu came, o fulie prelucrat la max va avea greutate mai mica, un bloc motor turnat din aluminiu cu camasi sau coating va fi mai usor. Niste supape pasuite corect pe scaune vor inchide perfect si tot asa.
Da, producatorii fac economie, dar pe spatele consumatorilor. Prelucrare inalta gasesti acum numai la Ferrari and co, care nu o fac de dragul mecanicilor, dar nu fac motoarele in China cu tarani reprofilati, necesita si forta de munca calificata.
Tunerii (nu aia cu cipul) asta exploateaza si duc motoarele la performante cu mult mai mari fata de stock.

Dar cam deviem, Einstein ne intreba de ce suntem retrograzi si nu acceptam rasnitele de piper. Eu as raspunde astfel - pentru ca nu ofera in viata reala ce promit pe hartie, pentru ca sunt complicate inutil si pentru ca rad americanii de noi. Poate or merge pe masini minuscule, de oras, dar pe altele nu.

This post has been edited by YRX: 27 Mar 2018, 10:10


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Mar 2018, 10:29
Post #38


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(YRX @ 27 Mar 2018, 04:54)
Ironickule, toate motoarele actuale sunt facute cu minim de prelucrari si tratamente. Renault niciodata nu a excelat la asta, motoarele lor sunt crude si nefinisate.
*
Da, etc-ul era pentru finisaje. Nu pentru alte solutii tehnice gen culbutori.
QUOTE(dizzy @ 27 Mar 2018, 07:01)
Ca intrebare, de ce ai pune ulei mai subtire decat cel recomandat?
Cu ce te-ar ajuta?
*
Pentru ca un motor poate sa functioneze cu mai multe tipuri de uleiuri. Din fabrica, nu ca se gaseste cineva sa afirme ca este o conspiratie si pune uleiuri americane.
Unul din motive este cel al lui ainstain. Si este practic, nu doar teorie.

This post has been edited by IRONICK: 27 Mar 2018, 10:31


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Mar 2018, 10:42
Post #39


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Stii vorba aia:
- Multumeste-te cu suficient!
Si Mercedes facea motoare de 2 litrii cu 4 cilindrii mai scumpe decat V8 american de 5,7 litrii.

Eu am pus intotdeauna ulei cu specificatiile din carte: 10W40 scrie, aia pun. 505.01 scrie, aia pun.

This post has been edited by dizzy: 27 Mar 2018, 10:43


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Mar 2018, 10:45
Post #40


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pai in carte unele motoare au mai multe tipuri de uleiuri. Pentru ca suporta.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 27 Mar 2018, 11:14
Post #41


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Râșnițele in 3 pistoane cu turbo au aparut din considerente de reducere de costuri si de impozite. LE: si de circulat mai putin poluant in orase. Le-ai scos pe autostrada, consuma cat un motor de cilindree mai mare, care are toti cilindrii acasa.

Acu' ma uit la "oilgate"-ul de la 1.2TCe si ma intreb cati din astia loviti de problema faceau misto de TDI-urile PD consumatoare de oloi. 1.2 TCe E6 mananca ulei la concurenta cu 1.9 TDI E4. Progres!

This post has been edited by marksman: 27 Mar 2018, 11:16


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Mar 2018, 11:34
Post #42


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Acum in testul NEDC trebuie sa fie adaugat si consumul de ulei pentru motoarele tCe Renault.

This post has been edited by IRONICK: 27 Mar 2018, 11:34


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Mar 2018, 11:39
Post #43


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




la F1 (downsizing si acolo de la V10 de 3 litri la 1.6 turbo) cica consumul de ulei imbuntatea puterea...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 27 Mar 2018, 11:42
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Dar schimba motorul cu totu dupa fiecare cursa. Poate F1 nu e cel mai bun exemplu de dat...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 27 Mar 2018, 11:48
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Lasă-l ma ca e fericit ca baga ulei în 1.2 ca aia din F1, deci trece de 150 de cai în realitate smile.gif)
Da chiar, la astea se poate întâmpla oil runaway ca la diesel?


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Mar 2018, 12:11
Post #46


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pai sa modificam si evacuarea ca sa avem downforce, ca la F1 ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 27 Mar 2018, 12:26
Post #47


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(psychoo @ 27 Mar 2018, 11:42)
Dar schimba motorul cu totu dupa fiecare cursa.
*



Nici chiar asa. La fiecare ~1500 km sezonul trecut, sau ~2000 km sezonul asta.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Mar 2018, 12:30
Post #48


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(psychoo @ 27 Mar 2018, 12:42)
Dar schimba motorul cu totu dupa fiecare cursa. Poate F1 nu e cel mai bun exemplu de dat...
*


ba din contra, ca dupa downsizing trebuie sa tina ceva motorul, in era V10 aveau motoare nelimitate, motor special de calificari...
Ironice, eu zci sa-l modifici sa faca si zgomot inainte radmasa.gif

<span class='edit'>27 Mar 2018, 13:32:</span>
QUOTE(YRX @ 27 Mar 2018, 12:48)
Lasă-l ma ca e fericit ca baga ulei în 1.2 ca aia din F1, deci trece de 150 de cai în realitate smile.gif)
Da chiar, la astea se poate întâmpla oil runaway ca la diesel?
*


m-ai lamurit cu intrebarea asta..; evident ca nu, pentru ca mai trebuie si scanteie, si de la ulei se imbogateste prea rau amestecul si se sufoca. La diesel ai exces de aer oricand care poate arde uleiul si nu ai aprindere comandata.
P.S. DLCul de pe unele componente de K9K e idem cu aa de pe unele componente de F1.

This post has been edited by einstein1984: 27 Mar 2018, 12:33


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 30 Mar 2018, 11:50
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




quote=bucatzel,27 Mar 2018, 12:26]
Nici chiar asa. La fiecare ~1500 km sezonul trecut, sau ~2000 km sezonul asta.
*

[/quote]

Vreo 5000km sezonul asta (21 curse / 3 motoare), cam cat un le mans 24h, ca veni vorba, pentru le mans motoarele se testeaza sa reziste cam 8000km in conditii de cursa.

Limita de ulei pentru F1 in 2018 e de 6l la mie, mai are TCe-ul pana sa-l ajunga, de fapt 1.2-ul iese gradual din productie.

Subiectul initial interesant, daca n-am fi divagat in halul asta.
Doua aspecte mi se par esentiale:

1. Masa masinii, ori tendinta e spre mai mare si mai greu, asta e adevarul. Ca declara ei ca au salvat 15kg fata de generatia precedenta, micsorand rezervorul de la 55l la 45l printre altele e doar o parte de adevar. Sigur sunt si reduceri palpabile de greutate si nu sunt nesemnificative, dar ca trend masinile au devenit din ce in ce mai mari si mai grele. Sunt si exceptii, imi vin in cap mazda 3 si astra k, dar la astea doua s-a facut rabat la prea multe capitole si se vede din plin.

Apropo cea mai mare crestere in urmatorii ani e asteptata tocmai pe segmentul SUV, indiferent ca vorbim de marci de volum sau premium. Cum se impaca treaba asta cu asa zisa ecologie sau ... fatarnicie?


2. Motoarele, ca de ele discutam...
Am condus 1.9 sdi 63 cai pe ibiza, iar la capitolul dinamica o poti incadra fara probleme cam in aceeasi categorie cu dacia 1310. In ceea ce priveste diesel-uri aspirate, nu cred ca au entuziasmat vreodata pe cineva.

Cert e ca trecerea organizata la dieseluri turbo a inceput acum aproape 20 de ani.
Downsizing-ul a aparut odata cu ea. 2002-2003 sa fie cand a aparut primul 206 1.4 hdi in parcarea blocului. Au urmat 1.5 dci-ul, 1.3cdti-ul, si-asa mai departe. Lumea a avut tot timpul sa se obisnuiasca cu ele: motoare decente, care puse pe o caroserie de clasa mica isi faceau treaba si consumau putin, in plus aveau ce de-aldi 1.4 sau 1.6mpi nu aveau, adica un minim de cuplu sa impinga cotetul, si ala in zona de turatii cea mai frecventa adica la 2000-3000 rpm.

Benzina a ramas majoritar aspirata si mai ieftina, urmand calea downsizing-ul si a introducerii turbo pe scara larga doar datorita reglementarilor de depoluare. Pentru majoritatea utilizatorilor asta a fost din nou un punct castigat. Cum prea-bine spune cineva mai sus, diferenta de consum exista, si e sesizabila in oras. Afara insa, afara s-a ajuns sa se mearga tare si-atunci intre un 1.2T, 1.5T, 2.0T sau un 2.0 aspirat diferentele-s mici.

Partea buna e ca acest downsizing ne-a permis sa avem motoare de 2.0 cu putere si cuplu superioare celor de 3.2-3.5 aspirate reducand si cu cateva zeci de kg masa masinii. Multi suspina dupa aspiratele astea de capacitate mare, dar adevarul e ca foarte putini din noi au avut asa ceva in Romania. Majoritatea motoarelor erau 1.4-1.6-1.8, hai 2.0, nu stiu cate 3.5+ am vazut pe strada. Parerea mea e ca multe din aceste regrete nu sunt nici macar bazate pe vreo experienta reala, e mai mult folclor.

Ca sa inchei, vorbim de un raport masa/putere/cuplu, dar e important sa vedem si curbele respective, una e sa ai 300nm la 1500-1700rpm, alta e sa fie disponibil de la 2400-2500nm.
Care-s cifrele magice pentru fiecare clasa in parte, greu de spus, mai depinde si de orientarea producatorului. La Dacia nu cred ca are ce cauta acest 1.0SCe pe niciun nivel de echipare, gama ar trebui sa inceapa cu 0.9TCe (sa vedem cand il inlocuiesc si pe asta), urmata de 1.33TCe in vreo 2 declinari de putere 110-120 si 140. Cuplu 200-220-240nm si cred ca masina s-ar misca foarte bine.
Sa nu uitam ca un Logan are 1150-1200kg real, daca adaugi 3 pasageri si ceva bagaje, te duci chiar peste 1.5t, de-aceea cred ca motorul pe benzina potrivit pentru el e 1.33-ul.

Ca Dacia alege sa-si bata joc de clienti cu 1.0Sce e alta discutie.
Sunt oameni care cumpara in continuare 1.6Sce pe masini de o tona jumate la gol, ca la Megane si se mint ca e suficient. Nu vrei sa stii cum e pe drum cu o masina de 1.5t + pasageri + bagaje, adica 2t impinse de 150nm la 4000 rpm.
Daca vorbim de decenta in clasa compacta tinand cont ca vei fi nevoit sa impingi 2t, eu nu as mai lua mai putin de ceva cu 320-350nm la 1500-1700rpm si 200-220-240 cai. Motoarele mici de 1.2-1.5T mai nou livreaza bine pe 1500-4500rpm, mai tragi pana in 5000rpm de ele si adio, un fel de petro-diesel dezgustator.

Din fericire exista si exemple pozitive de downsizing:

Seat-Leon-Cupra-280-Leistungsmessung-fotoshowBig-bb675d9-832751.jpg

Chiar si la reno

Renault-Clio-R-S-220-Trophy-Leistungskurve-fotoshowBig-4868cb96-917198.jpg


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Apr 2018, 13:11
Post #50


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Si te obliga cineva sa-ti cumperi 1.0 SCE?
Pentru ce il foloseste un client obisnuit e o masina acceptabila.
Are si el vreo 70 CP, te tarasti cu el pana la serviciu, e suficient.
Cand erau TICO de 35 CP si MAtizul de 50CP , Dacia de 54 CP-64 -72 , alea erau niste mizerii?
Am avut masina benzinara de 2,5 aspirat si cutie automata, si acum imi aduc aminte de cat de bine mergea.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Apr 2018, 13:33
Post #51


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@mircea in mare ai dreptate (adica esti de acord cu mine smile.gif ), insa la "limita minima a "puterii necesare pe care o vezi tu la masini... nu toata lumea depaseste orice camion din fata. sa te tarai prin oras ai nevoie de maxim 20 CP. Au existat si focusuri de 80 de cai, octavii la fel, masini mai mari si ai grele decat loganul.
Dovada ca motoarele respective se vand, ele raspnd nevoilor unor clienti. Nu e ca si cum ai lua Bentley de 2 litri (aia faceau downsizing in 1925... ).

This post has been edited by einstein1984: 2 Apr 2018, 13:36


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 4 Apr 2018, 17:27
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




QUOTE(YRX @ 27 Mar 2018, 09:06)
normele sunt gandite prost
*



norme gandite prost de politicieni incompetenti si care traiesc din lobby? n-as putea crede asa ceva, doar eu stiu ca statul in orice tara e cel mai competent si eficient.

QUOTE(einstein1984 @ 27 Mar 2018, 09:32)
in australia, tara puternic urbanizata, mor mai multi oameni din cauza poluarii produse de automobile decat de accidente auto?
*



asta aflam dintr-un studiu facut de un guvern care voia sa bage taxa pe carbon, adica si mai multi banuti de la cetateni pt stat. Deci sunt convins ca asta e adevarul, nu ar avea niciun motiv sa minta. Australia a platit "doar" 500 de mil de dolari prin fundatia Clinton ca spaga pt influenta pe cand iese madam Hillary Clinton presedinte. Vai, doamne, voiam sa spun ca donatie pt cercetarea schimbarii climatice! Ca asa sunt politicienii, preocupati de planeta!!!
(Am o sursa pt 100 mil, gasiti pe google pt restul: http://www.heraldsun.com.au/blogs/andrew-b...b022d267129896)


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Apr 2018, 08:04
Post #53


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




CO2 nu omoara omanei, NOx si particule da...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Apr 2018, 08:17
Post #54


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




E hrana pt plante, nu-i asa?
Puteti s-o dati de gard cat vreti, solutia mobilitatii in orase nu este masina personala ci transportul in comun curat, eficient, suficient, bine gandit, proiectat si realizat.
Tocmai am fost intr-un city break intr-un oras civilizat: Viena;
Cu o populatie comparabila cu Bucurestiul si o suprafata dubla, ar trebui sa fie cam ca la noi. Eh bine, surpriza, e relaxat, curat, masini putine, etc.
Trebuie sa fii bou sa te misti in Viena cu masina. Transportul public vine la timp, e civilizat, curat, o placere. Am folosit masina numai ca sa ma duc la SCS.
De la aeroport poti lua un tren-metrou care intra pana in zona orasului.
Dar noi urlam la comanda pt justitie, penali, etc, unul nu urla ca vrea metrou-tramvai-tren pana in Otopeni. Daca toti corporatistii din Pipera si-ar lasa masinile doua saptamani pe Petricani la bariera cu mesaj in geam : VREM PASAJ AICI ACUM! ar fi un prim pas.

This post has been edited by dizzy: 5 Apr 2018, 08:19


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlueHack
post 5 Apr 2018, 09:53
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 4 June 08




Cine e primar în București? Nu cumva una de la partidul penalilor?

Corporatiștii merg cu metroul la Pipera în mare parte. Dacă mai au loc în el de dimineață. Și nu ar trebui să blocheze ceva, ar fi suficient să se ducă la vot, să nu mai iasă ciumpalacii roșii. smile.gif

Revenind la "downsizing", e clar că ceva mai complicat, cu sisteme suplimentare se poate defecta mai des decât ceva mai simplu. De aia nu prea aș vrea mașină Diesel, am citit prea multe povești triste despre câte ceva care tot pică și care în general costă mult de reparat sau înlocuit. Prefer un motor aspirat pe benzină, chiar dacă consumă pițin mai mult. dacă consumul este o problemă, se poate monta GPL.

Evident, dacă aș lua mașina nouă și aș ține-o doar cât este în garanție, m-ar durea la bașcheți ce fel de motor am sub capotă.

This post has been edited by BlueHack: 5 Apr 2018, 09:57


--------------------
Kia Ceed 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Apr 2018, 10:09
Post #56


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Crezi ca e suficient sa te duci la vot?
Aham, sigur, asa e.
Uite si alte orase mari: Cluj, Timisoara, Brasov, unele conduse de unii nePeSeDe.
Au trafic mai lejer? Sunt mai bine organizate? NU, nu sunt
De aceea, nu e suficient sa te duci la vot, mai trebuie sa actionezi si dupa aceea.

Exista si aspirate pe benzina cu probleme: 1.6 de Opel mare halitor de ulei, puturosenia de 1,6 de pe VW, nu e un panaceu simplitatea.

This post has been edited by dizzy: 5 Apr 2018, 10:10


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victoranton
post 8 Apr 2018, 21:13
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 April 18




https://uk.reuters.com/article/us-autoshow-...a-idUKKBN12E11K

https://www.carthrottle.com/post/car-makers...time-and-money/

Interesant.

Se pare ca motoarele astea mici au fost facute pt a trece cu brio testele de laborator cerute de idiotii inteligentii de politicieni care nu inteleg nimic din cum functioneaza o masina...

In viata reala, in conditii de condus normal, aceleasi motoare depasesc si de 15 ori normele legale de poluare. Absolut genial. Parca e o gluma proasta.

Nu stau eu treaz noaptea de grija climei pe care o salveaza ingerasii neprihaniti de la Bruxel, ci problema e ca ne-au bagat pe gat motoarele astea cu o serie de piese care se pot strica (turbo samd) si care si consuma ulei unele dintre ele... si ni le-au bagat pe gat degeaba.

<span class='edit'>8 Apr 2018, 21:24:</span>
QUOTE(dizzy @ 5 Apr 2018, 08:17)
Tocmai am fost intr-un city break intr-un oras civilizat: Viena;



Spui asta intr-un city break. Nu iti doresc sa fii dependent de transportul in comun cand mergi zilnic la serviciu.

Nu iti doresc sa stai zilnic 1-2 ore in curent de la aerul conditionat/ventilatia care recircula toti microbii tuturor celor cateva sute de oameni care au trecut prin acel autobuz/tramvai/metrou.

Eu am trait pe pielea mea "civilizatia" asta. Cand e toamna, iarna, primavara, 1/4 din calatori sunt raciti si stranuta in fiecare mijloc de transport in comun, zilnic. Te gandesti si tu cat dureaza pana cand te imbolnavesti si tu. Combinat cu curentul de la aer conditionat si ventilatie e reteta perfecta sa iti petreci jumate din anotimpurile astea cu dureri in gat si/sau febra.

Misto "civilizatie". smile.gif)

This post has been edited by victoranton: 8 Apr 2018, 21:26


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 9 Apr 2018, 06:49
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(dizzy @ 5 Apr 2018, 09:17)
Daca toti corporatistii din Pipera si-ar lasa masinile doua saptamani pe Petricani la bariera cu mesaj in geam : VREM PASAJ AICI ACUM! ar fi un prim pas.
*



S-ar rezolva fix nimic. Problema zonei este dezvoltarea imobiliara fara cap si reguli, unde cei care au dat autorizatiile de constructie poarta vina. Din pacate acum n-o mai poate rezolva nici un pod, doar cutremurul.
Nu poti sa faci center langa center pe o strada cu o banda, fara parcari, unde au construit pe tot terenul disponibil. Nu e singura zona cu probleme, se mai prefigureaza cateva dopuri uriase in Bucuresti, de ex langa Carrefour Orhideea si Militari, unde se construiesc niste mamuti fara nici un fel de infrastructura.
Autorizatia pentru un center de birouri as da-o doar cu o parcare la 10 mp, plus un 20 % pentru vizitatori. In Pipera nici curierii nu au unde sa-si lase masina, nici cateringul.
Eu nu inteleg decidentii din firmele care inchiriaza acolo, chiar vor ca oamenii sa vina gata obositi si nervosi dimineata? Sa se mute naibii de acolo...


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 9 Apr 2018, 07:19
Post #59


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Decidentul vrea o cladire cu tz mp de birouri, unde tz asta e de ordinul miilor.
Pe piata gaseste numai cladiri ca astea, la o oarecare apropiere de metrou.
Ar fi suficient sa se respecte legea, dar noi ne kukam in ea d lege, dam o spaga.
Un dopalau se va face si pe Barbu Vacarescu, adica inca un dopalau.

This post has been edited by dizzy: 9 Apr 2018, 07:21


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Apr 2018, 07:33
Post #60


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cam ce poate face 0.9le renault la curse si fara demontare la fiecare etapa https://cupadacia.ro/2016/05/02/sandero-0-9...-cum-pana-unde/ 115 cai 200 NM


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:27
Forum Renault