DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Haionul se inchide din prima?

Haionul dvs. se inchide
 
din prima, normal, de la inceput [ 20 ] ** [31.25%]
din prima, dar a fost reglat la service si/sau de un cunoscut [ 13 ] ** [20.31%]
ca la mertz', nici nu se aude [ 5 ] ** [7.81%]
trintit de 2, 3, 4 ori... cu rabdare [ 23 ] ** [35.94%]
'da de ce sa-l inchid? [ 0 ] ** [0.00%]
e un sondaj inutil. [ 3 ] ** [4.69%]
Total Votes: 64
Guests cannot vote 
post 28 Mar 2003, 07:25
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Cind am vazut prima dsn, avea sistemul vechi de inchidere al haionului (cel de la nova), cind am cumparat dsn, am avut parte de un sistem nou, foarte util, si super mijto, cu ajutorul caruia m-am tot enervat multa vreme, la un timp am mai luat o dsn, cu acelasi sistem, numai ca asta se inchide supermijto.

La voi, se inchide din prima, nebibilit, sau a fost ceva de munca.

Daca-mi iese sondajul, poate pun un tutorial, cum se face, ... iar pentru clima, cum se lipeste al treilea stop, daca-l rupi de atita trintit haionul. :-)


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Gaby
post 28 Mar 2003, 08:25
Post #2


neica nimeni


Group: Members
Posts: 125
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




La mine se inchide din prima, dupa ce am reglat tampoanele alea de cauciuc. smile.gif
Chiar ca la Mertz nu e, dar e pe aproape ... daca ar fi un alt tip de incuietoare ... cum e de ex. la Dacia break ... dar nu mai ai mai avea cum sa-i pui acuator.
A! si am mai fixat cu mastic siliconic placa cu nr. de inmatriculare de suportul de plastic, ca sa nu mai troncane cand inchizi hayonul. :idea:


--------------------
Toyota Avensis 2,0 D4D 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 28 Mar 2003, 08:38
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




La mine se inchidea usor de cand am luat masina dar si scartaia superb. biggrin.gif
Se inchide din prima dupa multe incercari si reglari astfel incat sa se inchida si bine si sa si etanseze si sa nu faca zgomot..
Ma intereseaza si pe mine lampa de stop de pe eleron pentru ca m-am trezit cu ea atarnand.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 28 Mar 2003, 09:12
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


QUOTE

Ma intereseaza si pe mine lampa de stop de pe eleron pentru ca m-am trezit cu ea atarnand.


Ca sa nu dau eleronul jos ... mi-am confectionat o surubelnita in L iar partea scurta de 1 cm. Asta pentru a putea demonta/monta usor suruburile. Am cumparat de la Paneuro banda adeziva pe ambele fete rezistenta la apa. Deoarece cind am desfacut am vazut ca cei de la dacia au avut o tentativa de a lipi lampa de haion cu un tip de scotch care nu era rezistent la apa.

Cu surubelnita confectionata am demontat resturile urechilor de pe haion, le-am lipit cu un fel de superglue.... dupa care am lipit cu banda lampa de haion, am prins suruburile, si totul e ok, nu mai am probleme.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 28 Mar 2003, 09:20
Post #5


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




la mine se inchide prin propria greutate EXACT cum scrie in carte!!! ca la mertz' ce mai biggrin.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 28 Mar 2003, 09:27
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




Si la mine se inchide din propria lui greutate, dar ma deranjeaza faptul ca zdrangane numarul in soclul lui de plastic. I-am tot bagat bucatele de cauciuc sau plastic intre ele (care oricum se misca sau cad dupa o vreme de la gropi, sau inchis de hayon), apoi am constatat ca loveste suportul de plastic in tabla hayonului. A mai patit cineva asta? Daca da, cum a rezolvat?


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 28 Mar 2003, 10:12
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Agop, multumesc de idea cu banda.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gaby
post 28 Mar 2003, 10:27
Post #8


neica nimeni


Group: Members
Posts: 125
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




QUOTE
Si la mine se inchide din propria lui greutate, dar ma deranjeaza faptul ca zdrangane numarul in soclul lui de plastic. I-am tot bagat bucatele de cauciuc sau plastic intre ele (care oricum se misca sau cad dupa o vreme de la gropi, sau inchis de hayon), apoi am constatat ca loveste suportul de plastic in tabla hayonului. A mai patit cineva asta? Daca da, cum a rezolvat?


Pune-i niste mastic intre plastic si tabla, in diferite locuri (pe la colturi, pe mijloc etc.).


--------------------
Toyota Avensis 2,0 D4D 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 28 Mar 2003, 11:00
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




Da, e o idee care pare a fi buna. Thx biggrin.gif


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 28 Mar 2003, 12:37
Post #10


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Masina cu cel mai cool hayon (ca si inchidere) este a lui Liviu care din cate am inteles s-a chinuit si a umblat si la incuietoare si la balamale sus, dar sa-l lasam pe Liviu si sa va spun cum e la mine:
Momentan am renuntat la inchiderea usoara si am preferat sa nu mai zdrangane, deci ori dau cu el mai tare si se inchide din prima ori "1,2,3,4 cu rabdare".


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 28 Mar 2003, 12:49
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




Eu am sistemul ala vechi de inchidere al hayonului. Problema e ca trebuie uns, mai ales iarna ca raman intepenite "cuiele" respective si nu fac contact.
Din cate am observat Liviu are sistemul nou de inchidere si poate ala are alte hibe (nu am idee).


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 28 Mar 2003, 23:28
Post #12


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




frate ce sa zic am votat de 2 3 4 ori dar cand vrea se inchide si de prima data asta cand vrea el laugh.gif


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CORNELIU ILIE
post 7 May 2003, 12:30
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 16 April 03




Never love(inchidere) at first sight(incercare)!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 7 May 2003, 13:56
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




eu am sistem ... cum ziceti voi "nou" adica fara cele 6 cuie, ci doar un carlig de metal care intra intr-o cutie de plastic neagra de pe hayon.
Problema e ca acel carlig are la cele doua capete ale sale (cu care se prinde de caroserie) niste "saibe" de plastic tare alb...
bineinteles ca datorita faptului ca tot hayonul se tine numai in carligul asta din cauza trepidatiilor si a trantiturilor la inchidere cele doua "saibe" de plastic s-au spart 183.gif
Le-am inlocuit cu mai multe straturi de scotch.
Se va uza destul de repede (cred) dar cat poa' sa coste 10 cm de scotch :?:


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:43
Forum Renault