DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident cu asigurat Euroins, Euroins despagubeste o suma mica

RDK
post 19 May 2018, 19:56
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Cred că în instanță ar trebui argumentat și de ce a fost nevoie de închirierea mașinii respective.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 20 May 2018, 01:35
Post #92


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Nu e normal asa, ca de aia exista contract de asigurare. Legea zice foarte clar, despagubirea se plateste de catre asigurator, fie ca este stabiita de el sau de instanta de judecata...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 May 2018, 08:07
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, dar dacă asiguratorul nu plătește, nu văd de ce ar trebui să fie problema mea. Eu nu am nici un contract cu el. Tu ai. Dacă el nu-și respectă contractul, e treaba ta să te judeci cu el. Pe mine nu mă privește - ori mă despăgubește asiguratorul tău, ori tu.
Au fost cazuri în care păgubitul s-a îndreptat împotriva vinovatului și a cîștigat. Și mi se pare normal să fie așa. De ce să sufăr eu pentru că tu te-ai zgîrcit și ai făcut contract cu o firmă care nu-ți acoperă integral pagubele produse? Trebuie să ai și tu o anumită răspundere cînd îți alegi asiguratorul, nu să-l iei pe cel mai prost și pe urmă să ți se rupă-n paișpe, că nu mai e treaba ta.

QUOTE(RDK @ 19 May 2018, 19:56)
Cred că în instanță ar trebui argumentat și de ce a fost nevoie de închirierea mașinii respective.
*


Se poate argumenta și asta, dar în cazul nostru e posibil să nu fie nevoie.
Înțeleg că firma de asigurări plătește pentru închiriere, doar că nu integral. Deci nu principiul de a închiria o mașină este adus în discuție, ci numai perioada. Nu trebuie să argumentez de ce am închiriat o mașină (firma fiind ea însăși de acord cu acest lucru), ci doar de ce am închiriat-o pe o perioadă atît de lungă. Or asta e ușor de argumentat: dacă perioada s-a prelungit atît de mult nu din vina mea, ci din vina exclusivă a firmei (că a plătit cu întîrziere foarte mare și nejustificată), atunci nu e normal ca tot ea să acopere și diferența?

This post has been edited by VladSoare: 20 May 2018, 08:25


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 20 May 2018, 08:34
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Pe polita zice ceva sume cu multe zerouri ca si limita.
Cand s.o depasi suma respectiva mi se pare normal sa bagi mana in buzunare, nu mai repede.
Eu sunt obligat de stat sa imi fac polita. Polita are ca principal si unic scop achitarea daunelor.
Eu am polita valabila, am respectat legea 100%, restul e treaba asiguratorului, ca de aia imi ia bani anual.
Orice altceva ce nu este IN SCRIS pe contractul incheiat cu asiguratorul este manareala


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 May 2018, 08:41
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, dar dacă asiguratorul pe care tu l-ai ales încalcă legea și contractul pe care-l are cu tine, și nu vrea să plătească, atunci de ce ar trebui să fie asta problema mea?
Mie mi se pare normal ca în acest caz să pretind despăgubirea de la tine. Dup-aia tu n-ai decît să te îndrepți împotriva lui ca să-ți recuperezi paguba. Să-l dai în judecată că nu și-a respectat contractul pe care-l avea cu tine.

This post has been edited by VladSoare: 20 May 2018, 08:45


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 20 May 2018, 08:58
Post #96


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




De acord, cel pagubit nu are nici o vina.
Vinovatul avand asigurare valabila este in regula.
Intr.adevar pana la solutionarea cazului cu asiguratorul un judecator poate sa ma puna la plata, dar daca nu am bani tot pagubit ramai. Ca nimeni nu o sa ma execute cat timp procesul cu asiguratorul e pe rol. Iar dupa ce soliciti si daune conexe s.ar puta ca asiguratorul s.o dea la pace pt ca nu are castig de cauza si merge la ghici, poate pica "fraierul". Tipic romanesc

Legat de alegerea asiguratorului, exista o autoritate care le permite sa existe. Legal vorbind, oricare asigurator e obligat sa respecte conditii contractuale cu clientii pe care ii au. Si daca dau faliment exista proceduri prin care se achita intai datoriile din toate activele societatii

This post has been edited by psychoo: 20 May 2018, 09:01


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 20 May 2018, 20:22
Post #97


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Faptul ca unele instante incompetente au dat castig de cauza pagubitilor si au condamnat vinovatii la plata nu inseamna ca e corect, ci denota doar lipsa de cunoastere a legii din partea magistratilor. Exemple sunt o gramada, cumnatul meu s-a certat doi ani in instanta cu un gigel care avea pretentia sa ia bani si de la asigurare si de la vinovat, judecatoria ii dadea castig de cauza, instanta superioara casa sentinta si o trimitea spre rejudecare. Si uite asa de trei ori, pana cand judecatoria a inteles ca exista lege speciala care reglementeaza situatiile de genul asta.
Asa ca, din pacate, daca dai peste unul din asta, singura solutie e sa te judeci cu asiguratorul, nu cu vinovatul. Ca moral e si ala de vina, din cauza ca a ales un asigurator de rahat, e partea a doua...din cauza asta eu cand vad asigurare la firma naspa ma duc la politie si le spun ca vreau constatare la politie din cauza ca nu au ales un asigurator serios...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 May 2018, 07:23
Post #98


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.770
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Lord Hades @ 19 May 2018, 07:12)
Nenea de la euroins a zis ca nu poate deconta diverse piese mici care nu au fost constatate. În cazul meu 2% face cam 50 ron. A mai spus că în audatex se poate juca optiune să se anuleze acei 2% din constatare, dar ca dealerii nu fac asta din varii motive. 

Din ce am inteles in cazul meu va aproba la plata toata factura.

Ca sa sumarizez:
1. Accident
2. Amiabilă
3. Constatare la dealer
4. Dosar la euroins
Aici am primit 3 variante
A. În service partener
B. Suma de 1100 ron
C. Reparație unde vreau si deconta ulterior daca nu au convenție de plata existenta
5. Ales varianta C, făcut mașina, furnizat dosarul aștept ramburs cam in 3 saptamani.

Ce am de comentst: mașina a fost în service de luni pana miercuri următoarea săptămână. Adică 10 zile. Pt mașina închiriată se deconteaza doar 3.3 zile ...
Nevinovat,  dar bun de plata. Mișto, nu e asa?
*


pai e service ales de tine... cu ce e de vina asiguratorul ca aia stau degeaba cu masina in curte?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 May 2018, 07:46
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Asa o punem duce la infinit: Cu ce e de vina service-ul ca intarzie transportul de piese?
Asiguratorii sunt multumiti doar cand incaseaza bani. Cand e de dat imediat se gasesc scuze...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 May 2018, 10:04
Post #100


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.770
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai sa plateasca serviceul masina de inlocuire


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 May 2018, 16:58
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




In contract se specifica masina la schimb sau doar reparatia?


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 21 May 2018, 22:20
Post #102


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(b06fcn @ 20 May 2018, 20:22)
Asa ca, din pacate, daca dai peste unul din asta, singura solutie e sa te judeci cu asiguratorul, nu cu vinovatul. Ca moral e si ala de vina, din cauza ca a ales un asigurator de rahat, e partea a doua...din cauza asta eu cand vad asigurare la firma naspa ma duc la politie si le spun ca vreau constatare la politie din cauza ca nu au ales un asigurator serios...
*


Nu cu asiguratorul ci cu vinovatul. Tu nu ai contract cu asiguratorul, vinovatul are, el trebuie după aia sa il ia pe asigurator de ouă, pentru că el l-a "tocmit" ca in caz de dauna sa despagubeasca.

Tu nu ai de unde sa sti ce înțelegere are vinovatul cu asiguratorul, ce clauze are în contact (poate are clauze pentru despagubire partiala...whatever)...etc. Asa ca nu vad de ce în cazul unei despăgubiri parțiale ar trebui sa te judeci cu asiguratorul. El nu te-a despăgubit, dar el nu are o înțelegere cu tine ca ar trebui sa o faca, o are cu vinovatul.

D'aia e bun un CASCO, chiar daca implica niste bani in plus. Eviți toată bătaia de cap, faci un CASCO la unii seriosi, deschizi dosar de daună cu regres, asiguratorul tau nu are de ce sa încerce să te faca la bani pentru ca oricum nu-i da el (decât temporar), plus că te vrea de client pentru ca un CASCO nu e obligatoriu, alfel se pune problema cand e un act benevol vs un act obligatoriu.

Si dupa aia e treaba lui cum își ia banii de la RCA-ul vinovatului.




--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 22 May 2018, 06:02
Post #103


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Ceea ce face contractul RCA este exact sa transfere raspunderea despagubirii de la vinovat la asigurator in cazul producerii unui accdident. Din momentul in care a fost inmanata polita RCA, vinovatul nu mai are nici o obligatie legala. Ca moral e de vina ca a fost gaozar si s-a asigurat la niste jigodii e alta problema, care din pacate nu are solutie.
Legea generala a raspunderii civile spune ca cel care a produs un prejudiciu trebuie sa il acopere, legea speciala generata plecand de la acest principiu spune ca asiguratorul se substituie vinovatului, plecand de la obligatia acestuia de a incheia un contract de asigurare de raspundere civila. Contractele RCA sunt la fel la toti, plafoanele de despagubire la fel, pentru ca sunt reglementate de aceeasi lege.
Tocmai de aia spuneam ca, in lipsa altei sanctiuni impotriva vinovatului, cand am avut de a face cu din astia asigurati la firme de kkt, le-am spus din start ca mergem la politie si ca raman fara carnet si/sau iau amenda din cauza firmei de asigurare pe care au ales-o.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 22 May 2018, 09:30
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Acu ceva ani am facut in doua ocazii pv la politie si tot a trebuit sa facem reconstatare si reconstituire la asigurator amandoi. Am tras la greu sa-l aduc pe ala la asigurator, mai ales ca-si pierduse si permisul si mai era si taximetrist. M-am rugat de el cu cerul si pamântul. Ba chiar asiguratorul a bagat ceva ca sunt suspect de frauda si a durat un an jumate pâna am recuperat banii. Un drum in plus cu politia. Nu ma incalzeste absolut cu nimic ca-si ia ala amenda.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 22 May 2018, 09:33
Post #105


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Nu am avut nici o problema de genul, asta e tertip de-al asiguratorilor sa nu mai faca hartogaraie in plus. Atata vreme cat exista document de constatare de la politie, nu au voie sa refuze sau sa intarzie plata. Daca vor sa faca investigatii, e dreptul lor, insa am vaga impresie ca e valabil doar in cazul amiabilei.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 22 May 2018, 09:55
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Ti-am zis, un an jumate am asteptat banii. Pv-ul de la politie nu prea a contat.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 May 2018, 10:51
Post #107


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.770
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cred ca nu ai stiut cum sa te impui si au facut ei ce au vrut cu tine. sunt niste legi care specifica cat pot taragana.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 22 May 2018, 11:04
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Da, doi ani. S-a gandit ca omu' nu are disponibilitatea sa piarda timp si energie pentru o dauna de 2500 de RON. Am reparat masina pe banii mei si la un moment dat m-au sunat ca pot sa bag masina in reparatie. Serios? Masina era si vanduta.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 22 May 2018, 14:55
Post #109


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Legea asta noua e mai clara din pdv-ul asta, termenul de despagubire e de 30 de zile de la data depunerii cererii. Daca o lalaie, penalitati de 0,2%/zi de intarziere.

This post has been edited by b06fcn: 22 May 2018, 14:55


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 23 Jun 2018, 12:59
Post #110


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Am primit banii in cele din urmă, cam la limita termenului dar, a 2a zi dupa ce am reclamat telefonic ca nu Au fost încă virati banii.

Ramane paguba legate de închirierea mașinii de schimb, care a fost acoperită doar 3.3 zile din 11 ... dar in linii mari, experienta cu euroins a fost mai ok decar ma așteptam.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:36
Forum Renault