DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident cu o masina inmatriculata in strainatate, Carte verde

giany911
post 8 Jan 2008, 19:56
Post #1


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Am avut un accident recent, iar vinovatul avea masina adusa si inmatriculata in Bulgaria.
Mi-a facut copie dupa " asigurare " numai ca e scrisa toata in ... nu stiu ce limba e smile.gif si nu inteleg nimic. Am fost cu ea la Allianz ( scria ceva pe ea legat de Allianz ) numai ca agentul constatator nu a stiut exact ce e, m-a pus sa iau legatura cu cineva de la B.A.A.R si sa imi spuna ei ce este si ce trebuie facut. Astept telefon si de la ei, dar vreau sa stiu incotro sa apuc, pe ea singurul lucru descifrabil este Vienna Insurance Group. Am inteles de la cel care m-a lovit ca as putea merge la Ominasig ca ei s-ar ocupa ...dar nu am timp sa umblu tot Bucurestiul sa rezolv masina. Daca reusesc sa o scanez postez aici, poate stie cineva ce e de facut.

LE:
Se pare ca chiar are legatura cu Omniasigu', o sa trec pe la ei sa vad ce rezolv ... Daca aveti ceva recomandari ...

Nota moderator:
S-a modificat titlul topicului pentru a putea continua ontopic cu experiente similare, in general.


This post has been edited by adi_ar: 8 Jun 2008, 07:21


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 8 Jan 2008, 20:26
Post #2


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca consulti cartea verde pe care o detii ai sa constati ca, in toate tarile pentru care are valabilitate, delegat pentru rezolvarea oricaror cereri de despagubire din partea pagubitilor este B.A.A.x, unde x este tara.
Eu cred ca trebuie sa te adresezi B.A.A.R, eventual cu o traducere autorizata a acelui document.
Cu certitudine ei iti vor da indicatiile necesare refritoare la corespondentul asociat care va rezolva dosarul - posibil sa fie Omniasig.
CASCO nu exista ?

LE


This post has been edited by adi_ar: 8 Jan 2008, 20:47


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 8 Jan 2008, 22:50
Post #3


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Off topic: O sa coste ceva reparatia tinand cont ca spatele e facut varza ... Abia se mai deschid usile, mi s-a stricat pana si usa de la torpedo in accident smile.gif. Deci chiar am nevoie sa o repar pe asigurare, nu stau sa golesc portofelu' mai ales ca nu e vina mea. Si asa mi-am luat o teapa de zile mari cu alt accident tot din vina altcuiva ... si ajung sa platesc jumate din reparatie pentru o portiune de rugina. Deci m-am ars odata sper sa nu se mai repete si in situatia de fata.

On topic, am trimis un fax cu copia dupa asigurare la B.A.A.R si astept raspuns.
Maine o sa ma duc totusi la Omniasig sa ii intreb si pe ei ce e de facut.

This post has been edited by giany911: 8 Jan 2008, 22:51


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 6 Mar 2008, 15:18
Post #4


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Am avut un accident ( m-a lovit cineva din spate ), vinovatul avea masina din Bulgaria, corespondentul firmei de asigurari din Bulgaria este Unita. Intrebarea mea este cat poate sa dureze confirmarea din Bulgaria, am nevoie de masina neaparat nu mai pot astepta ( accidentul a avut loc pe 29 dec. ). Eu o sa imi repar masina pe banii mei ( aprox 1100 lei, deviz estimativ ) si o sa astept sa recuperez banii de la Unita. Spre sa nu existe probleme si de asta sunt nesigur, 1100 poate parea o suma mica dar momentul este total nepotrivit, astept ceva sfaturi, idei, poate a mai avut ceva asemenea probleme.

Acum mi-am dat seama ca trebuia sa postez la Asigurari, daca se poate muta topicul ... , imi cer scuze, sunt nedormit ... de ceva timp.

This post has been edited by giany911: 6 Mar 2008, 15:21


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 6 Mar 2008, 17:46
Post #5


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Grija mare si fa constatarea la Unita (sau Omniasig... unde te trimit cei de la BAAR) si obtine acceptul lor pe devizul estimativ inainte de a incepe reparatia. Asigura-te ca toate piese de schimbat sunt trecut in constatare "de inlocuit": (i), iar toate reperele de reparat sunt trecute in constatare "de reparat": ®. Asigura-te la service ca daca apare ceva nou, fac reconstatare prin e-mail/fax cu asiguratorul. Altfel risti sa ajungi sa platesti din buzunar.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 6 Mar 2008, 18:54
Post #6


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Constatarea am facut-o la Unita. Devizul estimativ l-am facut dar nu am primit inca acceptul celor de la Unita pt. suma respectiva, defapt am inteles ca service-ul la care am facut devizul l-a trimis prin fax, iar acceptul le vine direct lor, iar ei ma suna pe mine. Deja a trecut mai bine de doua saptamani de cand am facut devizul si nu am primit nici un telefon. Totusi daca o asigurare nu este in stare sa acopere 1100 lei, nu vad la ce mai avem asigurari. Nu am nici macar un numar de telefon de la agentul constatator de la Unita sa il intreb daca pot sa repar masina pe banii mei, dar cand am facut constatarea a recomandat sa fac asta deoarece confirmarea din Bulgaria se va lasa asteptata ...


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 6 Mar 2008, 19:16
Post #7


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Asa cum s-a tot scris pe aici, in relatiile cu asigurarile si respectiv service, este absolut necesar sa notati cu cine ati vorbit, ce ati vorbit si numere de telefon / contact pentru a putea urmari derularea evenimentelor.
Fiecare din etapele derularii trebuie urmarita si verificata.
Intodeauna stabiliti un termen, fie si orientativ (adica un termen in care sa luati legatura, nu neaparat sa fie finalizat ceva), pentru urmatorul contact.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyaka
post 7 Mar 2008, 09:22
Post #8


Membru pasionat


Group: Members
Posts: 507
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




giany, masina nu e nevoie neaparat sa stea in servis pana se efectueaza plata, mergi la servis si discuta cu cei de acolo, le lasi CIV si iei masina... in momentul in care plata s-a facut ii rogi sa te contacteze si mergi sa-ti iei cartea.
Asa am procedat eu, iar UNITA a efectuat plata la cca 2 luni de la trimiterea actelor catre firma de asigurare din germania. Deci confirmarea neamtului a venit la 2 luni.
Bineinteles asta nu-i o regula generala, se poate foarte bine ca cei de la servis sa nu fie de acord... eu i-am strans putin cu usa pentru ca nu mi-au inlocuit reperele trecute pe constatare ci le-au reparat.

Bafta!


--------------------
Dacia Berlina '96 Opel Frontera '97 '96; 4x4 '97 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 7 Mar 2008, 17:18
Post #9


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Pare rezonabil ce zici tu, o sa vorbesc cat se poate de curand cu cei din service sa vad daca pot face asta. Problema este ca ultima oara cand am vorbit cu inginerul de acolo care s-a ocupat de deviz, mi-a spus ca nu pot baga masina in service pana nu vine "confirmare" - pt. deviz, adica, ca firma de asigurari poate platii suma ( teoretic asta dura 2 zile in mod normal, la mine au trecut 2 saptamani, banuiesc ca cei de la Unita nu dau confirmarea din cauza faptului ca nici ei nu au confirmare din Bulgaria), pe moment nu mi-a trecut prin cap sa intreb daca platesc eu pot repara masina. Nu vad de ce ar exista probleme totusi, constatarea la Unita a fost facuta, dovada de la politie pt. reparatie o am, daca nu sunt de acord cei din service-ul cu care am discutat pana acum ma pot duce la alt service banuiesc.

Ce bine era daca soferul vinovat era atent la drum si nu la pasagera din dreapta, ma scapa pe mine de atata bataie de cap.

This post has been edited by giany911: 7 Mar 2008, 17:26


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 17 Mar 2008, 20:16
Post #10


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Gata, dupa o lunga asteptare am bagat si eu masina in service. Acum dureaza alta lunga asteptare ... cica aproximativ 1 luna, ca e aglomerat service-ul ( conversatie intre mine si ingineru' din service: Ing.: Ce masina aveti ? Eu: O Dacie. Ing.: Da, dureaza 1 lunaaaaa. ). Evident ajung sa platesc eu totul, m-a enervat asa tare omu' ala, mai am cateva mici indoituri pe usi, mi-a zis ca trebuie vopsite cu totul, dar nu inteleg de ce, l-am intrebat daca o sa fie diferenta dintre culoarea noua ( aripa fata, portbagaj ) si mi-a zis ca nu o sa fie diferenta, e acelasi alb. Pai si atunci de ce nu se poate vopsi acea mica portiune indoita de pe usa sa nu platesc vopsirea intregului panou ? Eu sper totusi ca in decursul aceste luni cat e masina la reparat o sa vina si confirmarea din Bulgaria desi nu ma bazez prea mult pe asta. Inca o mica problema, in timpul accidentului mi s-a stricat si scaunul soferului, s-a dat pe spate si a ramas blocat asa, l-am fortat eu in pozitie verticala, iar acum nu se mai misca nici fata spate nici ... pe .. verticala daca pot spune asa. Nici asiguratorul, nici ing. nu au vrut sa repare asa ceva pe asigurare ... iar eu am ramas cu scaunul stricat sad.gif . Macar de imi vad eu masina functionala, scaunu' cea mai mica grija a mea acum.

This post has been edited by giany911: 17 Mar 2008, 20:18


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyaka
post 18 Mar 2008, 11:41
Post #11


Membru pasionat


Group: Members
Posts: 507
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




Nu te baza pe confirmarea din Bulgaria asa de curand. Abia dupa ce servisul trimite devizul final catre Unita iar mai departe Unita catre bulgari, de atunci in 1-2 saptamani va veni confirmarea. Deci tu mergi pe varianta cu cartea.
Scaunul trebuia trecut si ala de catre constatator ca piesa ce se INLOCUIESTE, nu se repara.
Si inca ceva... stai cu ochii si cu gura pe cei de la servis ca fac niste lucrari de te doare capul...

Bafta si numai bine!!!


--------------------
Dacia Berlina '96 Opel Frontera '97 '96; 4x4 '97 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 19 Mar 2008, 19:42
Post #12


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Mi s-a spus sa vin peste 2 saptamani in service, sa vad in ce stare se afla lucrarea. Cu scaunul nu am sorti de izbanda pt. ca nu e trecut pe devizul facut de Unita ( nu a vrut asiguratorul sa inteleaga ca scaunul s-a stricat in timpul accidentului, a zis cu tupeu ca vreau sa imi repar masina pe banii lui ) si uite asa raman cu scaunu ... o sa vad ce ii pot face dupa ce capat masina inapoi, eventual sa inversez scaunul soferului cu cel al pasagerului din dreapta ( ce le trebuie lor scaun comfortabil biggrin.gif ). Acum pot doar sa astept.


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyaka
post 20 Mar 2008, 21:29
Post #13


Membru pasionat


Group: Members
Posts: 507
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




Te poti duce si mai repede in servis sa vezi cum sta treaba... nu strica sa-i pisezi putin wink.gif


--------------------
Dacia Berlina '96 Opel Frontera '97 '96; 4x4 '97 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 21 Mar 2008, 17:13
Post #14


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Chiar o sa ma duc, ca daca ii las de capul lor, mai ales ca e Dacie ... o capat si eu inapoi prin vara. Ii inteleg de ce nu prea le convine sa se ocupe de masini ieftine, dar asta nu ma incalzeste cu nimic. Daca era vina mea eram dispus sa indur calvarul asta, dar asa ... mi se pare o prostie sa stau fara masina din decembrie pt. cateva secunde de neatentie din partea altcuiva ( care apropo mari pagube nu avea, decat grila de la radiator sparta, bara un pic indoita si un far spart )

This post has been edited by giany911: 21 Mar 2008, 17:16


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 26 Mar 2008, 18:44
Post #15


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Mda am facut astazi o vizita la service, masina sta la ei de pe 17 martie, astazi era nemiscata exact in acelasi loc in care am parcat-o cand am lasat-o la ei. M-a asigurat inginerul de acolo ca maine incepe munca la ea si in 4 zile e gata. SUNT SIGUR ca o sa fie gata in 4 zile ...


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 7 Apr 2008, 21:20
Post #16


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




S-au apucat de treaba baietii din service. Dar nu cine stie ce ... doar au demontat una alta de pe ea ( rezervorul, ce a mai ramas din bara ... ). In curand o capat si eu acasa.

This post has been edited by giany911: 7 Apr 2008, 21:21


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 5 May 2008, 09:32
Post #17


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




5 Mai 2008, masina e tot in service ...

Paste, 1 mai & companie ... 3 saptamani masina a stat nemiscata pe semne ca era aglomerat service-ul. Acum cica o vopsesc ... si saptamana asta e gata sigur.


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 12 May 2008, 16:12
Post #18


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Azi, dupa 2 luni de asteptare, am luat masina ... Ce pot sa spun ... o treaba mizera ... au reparat ce era de reparat dar au stricat altele, ... au rascolit tot ce se putea rascoli in masina .. nu stiu ce treaba au avut cu torpedoul cand trebuia reparat spatele ... namol pe scaune si alte alte.


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 12 May 2008, 20:18
Post #19


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Daca te referi la torpedo ... au zis ca nu se baga sa il repare pentru ca nu era trecut pe devizul companiei de asigurari, iar inspectorul de daune nu a vrut sa il treaca pe semne ca as vrea eu sa imi repar masina pe banii lui, in concluzie nu aveau ce cauta in torpedo sa scoata absolut toate actele sa stau sa le culeg dupa aia de pe jos.
Au ravasit toata masina, mi-au pus sticla cu ulei pe bancheta din spate ( exteriorul sticlei era murdar ), pamant tot pe bancheta, mi-au pierdut capacul de la recipientul lichidului de frana ( NU STIU CE LEGATURA ARE CU SPATELE ), era sa plec fara roata de rezerva noroc ca a deschis ala portbagajul sa vad cum a iesit, nu mi-au dat un semnalizator de aripa, probabil mai sunt cateva dar nu am observat inca, aa si parbrizul are o oarecare tenta alba ... daca bate soarele din fata nu mai vad absolut nimic.

This post has been edited by giany911: 12 May 2008, 20:25


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 May 2008, 20:49
Post #20


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




OK, de-acum discutia nu mai are legatura cu asigurarile.
Daca doriti continuarea discutiei, va rog deschideti alt topic si continuati la Service Dacia ! Eu voi transfera la cerere toate posturile offtopic acolo sau le voi sterge peste cateva zile de aici.

NOTA:
Nu se inchide pentru a da posibilitatea de continuare pe tema incidentelor si experientelor cu masini asigurate in Bulgaria ori altundeva in strainatate dar se vor sterge fara preaviz toate postarile offtopic.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 20 Aug 2008, 10:43
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




salut. in urma cu cateva ore tata socru, sa zic asa, a fost implicat intr-un accident, nefiind vinovat .
problema se pune in felul urmator :
vinovatul are asigurare in italia "aurora" , se cheama aceasta asigurare.intrebarea mea este , cum procedez ?
am in mana doar o autorizatie de reparatie si copie dupa asigurarea vinovatului, si nu stiu daca in galati acesta firma are un sediu ceva un reprezentant !


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 20 Aug 2008, 10:57
Post #22


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca are CASCO, ti-as recomanda sa deschida dosar CASCO iar ei vor face regresul.
Daca nu are CASCO, te adresezi BAAR iar acestia iti vor recomanda societatea de asigurari care se va ocupa de problema ta - posibil BCR Asigurari in aceasta luna.
Mai citeste aici.

Nota moderator: Deoarece exista topc pe aceasta tema voi face un join.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 20 Aug 2008, 13:12
Post #23


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




adi_ar are dreptate ... au am fost in situatia lui dominy (ma rog, socrul lui)

am facut pe CASCO meu cu regres pe cartea lui verde ... am scapat astfel de muuulte drumuri si batai de cap

si repede (CASCo la Asirom tongue.gif ) ... nu stiu ce ar fi implicat cartea lui verde ca timpi de asteptare (pt. acord plata etc.)

recomand 100% CASCO cu regres

This post has been edited by crisolro: 20 Aug 2008, 13:14


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 20 Aug 2008, 13:46
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




Duminica seara am oprit la trecerea de pietoni de pe Calea Mosilor de la intersectia cu str. Fainari ca sa las un pieton sa traverseze strada. Cel din spatele meu nu a vrut sa opreasca si astfel a intrat in spatele meu. Masina care m-a lovit este inmatriculata in Bulgaria (Ruse) din iunie 2008, e un Opel Vectra din 1992. Soferul (roman) obtinuse B-ul in 05.08.
Pagube: Megane (eu): bara spate in partea stanga si haionul (break) usor infundat si zgariat. El: far+semnalizator dreapta, bara, aripa dreapta spate, grila fata. Avea asigurare + carte verde la Bulstrad Plc (Bulgaria) ce apartine de Vienna Insurance Group.
Luni am fost la asigurari la Omniasig (apartine tot de Vienna...) unde am Casco, si s-a deschis dosar, cu regres pe cartea lui verde.
Datele la care puteam face programare la sectiile de caroserii din reteaua Renault pe care le-am vizitat luni, 18.08.2008 erau: Serus - inceputul lui septembrie; Cobalcescu - 10 sept.; IPSO Otopeni: ... 13 octombrie blink.gif .
Pret estimativ: 3000-4000 lei (fransiza 100 euro la orice eveniment - Casco nou, in vigoare din 09.08.2008).


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 20 Aug 2008, 14:19
Post #25


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(geocosma @ 20 Aug 2008, 13:46)
fransiza 100 euro la orice eveniment - Casco nou, in vigoare din 09.08.2008).
*



Pai si evenimentelor din vina tertilor?... blink.gif

This post has been edited by Executron: 20 Aug 2008, 14:19


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 20 Aug 2008, 20:57
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




Asa se pare.
Asa scrie, asa se aplica.


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 Aug 2008, 07:46
Post #27


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Da, fransiza - aproape generalizata, se aplica si la evenimente din vina altora, adica cu regres.
Nu stiu daca este o regula generala, probabil mai difera de la un asigurator la altul, dar este inca o masura de a descuraja deschiderea de dosare CASCO.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex.vano
post 21 Aug 2008, 09:55
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 9 February 08
From: Bucuresti, 5




QUOTE(geocosma @ 20 Aug 2008, 13:46)
Datele la care puteam face programare la sectiile de caroserii din reteaua Renault pe care le-am vizitat luni, 18.08.2008 erau: Serus - inceputul lui septembrie; Cobalcescu - 10 sept.; IPSO Otopeni: ... 13 octombrie  blink.gif .


Daca nu vrei neaparat din reteaua Renault, eu as zice sa incerci la DAB. Pe mine m-au rezolvat "imediat", in genul azi am fost sa vad cand pot sa duc masina, a doua zi era in service. Si au facut treaba buna.

PS: tot lovit in spate, dar s-a ajuns la 12.000 RON.


--------------------
Renault Clio 75 caluti - numar de sarpe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 Aug 2008, 10:48
Post #29


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Va rog sa ramaneti ontopic - accident cu masina asigurata in alta tara !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 2 Sep 2008, 10:42
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




Am incheiat activitatea de reparare a masinii lovite de "vecinul bulgar" cu domiciliul in Bucuresti.
Operatiunea s-a efectuat la Serus, in perioada 26-29 august. Pe 28 era gata, iar asiguratorul Casco (Omniasig) a dat acceptul de plata vineri, pe 29, aproape de ora 18, cand la Serus nu mai aveau program. Am luat-o luni, pe 1 septembrie.
S-au schimbat: bara spate (bara + bandourile), suport prindere bara, podea portbagaj. S-a indreptat haionul (era putin infundat in coltul stanga jos, trei puncte la o distanta de vreo 10 cm intre ele) si s-a vopsit (bineinteles si bara s-a vopsit, ca nu vine colorata). Mi-au schimbat si emblemele (rombul Renault si inscriptia MEGANE).
Toata distractia a costat 4880 lei. Din suma aceasta Omniasig a platit 3118 lei, eu trebuind sa platesc restul, care reprezentau 496 euro: 100 euro fransiza iar 396 euro insemnau ratele 2, 3 si 4 la casco.
Lucrarea a iesit bine si, contrar a ceea ce se spune pe forum despre Serus, repede (fara interventii).


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:21
Forum Renault