DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Benzinării și tipuri de benzină...

Dr.Cross
post 1 Sep 2014, 23:18
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




Salut! smile.gif Deschid acest topic ca să vă întreb de unde puneți voi benzină și care credeți că sunt cele mai bune tipuri de benzină, cele mai bune benzinării.

Eu pun doar de la Socar de cam jumătate de an încoace..e cea mai ieftină benzină (c.o. 95) pe care o găsesc în orașul meu (Focșani) și, după părerea mea cea mai bună. Litrul de benzină 95 la stația respectivă e 6.07 Lei.

La voi cum e? Cu ce alimentați?

Întrebare...are ceva dacă pun benzină cu c.o. 100 ?


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 1 Sep 2014, 23:33
Post #2


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




N-are nimic daca pui benzina de 100, din contra. Foloseam chiar si la DSN (Extra 99 de la Petrom) si se simtea diferenta, motorul se comporta mai bine si era mai silentios. smile.gif Momentan folosesc doar Efix S 98 de la Rompetrol fiindca am si card la ei.

Nu recomand Lukoil.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 1 Sep 2014, 23:44
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




QUOTE(MyKe89 @ 1 Sep 2014, 23:33)
N-are nimic daca pui benzina de 100, din contra. Foloseam chiar si la DSN (Extra 99 de la Petrom) si se simtea diferenta, motorul se comporta mai bine si era mai silentios. smile.gif Momentan folosesc doar Efix S 98 de la Rompetrol fiindca am si card la ei.

Nu recomand Lukoil.
*



Deci nu sunt singurul care are o părere nu prea bună despre Lukoil...


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 2 Sep 2014, 07:08
Post #4


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Eu bag numai de la Mol.In primavara am facut un plin de la Lukoil platit de socru ca are card acolo,dar abia am asteptat sa termin rezervorul,s-a puturosit rau motorul.Deci,o bulina neagra pt Lukoil si din partea mea.


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 2 Sep 2014, 07:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




salut,

hai sa fiu eu singurul care lauda Lukoil.
benzen 90 % de la ei 95 si merge de rupe, nu mai zic 99,
dar am facut odata o alimentare la Petrom cu 95 si nu am mai depasit nimic in ziua aia, nu am putut, dadea sa moara motorul de ce buna era benzina. (Curtea de Arges).


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10tacl3
post 2 Sep 2014, 14:33
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 December 09




In Oltenita, cu benzina de la Rompetrol masina e puturoasa(dupa un an de alimentat numai de la ei a inceput pompa de benzina sa nu mai bage la debit bine si a trebuit curatata si ea si rezervorul, am gasit de la nisip pana la fire de par in rezervor si in sita la pompa)...
La Petrom se fura la pompa grav dar benzina e ok.
La Lukoil...iei pe riscul tau smile.gif)

PS: Vorbesc numai despre benzina cu CO 95

This post has been edited by 10tacl3: 2 Sep 2014, 14:54


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CL-03-AMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 2 Sep 2014, 18:59
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11




In ultimii 12 ani am lucrat numai la benzinarii:prima independenta ce avea contract cu Petrom,apoi la Rompetrol si acum la alta independenta care a schimbat in primul an furnizorii de carburant (Socar,Luckoil,Oscar...) si in ultimii doi ani numai Rompetrol.Am alimentat de-a lungul anilor ,masinile personale cam de la toate benzinariile de renume.Asa ca-mi pot permite o analiza ,fara sa fac reclama ,a carburantilor din Romania.
Socar,Oscar folosec carburanti de import ,in special din Ucraina si Kazahstan.Aici problema ca loturile de import difera calitativ,incadrandu-se totusi in standardele de calitate.
Mol se aprovizioneaza in cea mai mare parte de la Rompetrol.
La Petrom am observat o diferenta de caliatate (dar si de pret) intre statiile ramase cu brand-ul Petrom si cele cu OMV.Gurile rele spun ca nu intotdeauna carburantul este adus de la OMV ci mai folosesc si ei importurile din est.
De la Luck imi placea doar gpl-ul,benzina si motorina fiind mai slabe calitativ.
Rompetrol,pune mare accent pe calitate dar si aici mai sunt scapari.Exemplu:In perioadele in care Petromidia Navodari intra in revizie tehnica sau cand cererea de carburanti era mare (campanie agricola,sezon estival ,etc) in benzinariile proprii se aducea si carburant de la Luckoil ,dar care era ,cica,aditivat in depozitele Rompetrol.
Eu de regula merg pe Efix,dar la nevoie alimentez destul de des si de la OMV(am o ruda care-mi mai face cadou din cand in cand cate un bon valoric de carburanti )
Si acum cateva sfaturi:
Alimentati pe cat putinta la statiile proprii ale principalilor producatori,sau la statii de care stiti de unde se aprovizioneaza.
Nu alimentati cand vedeti cisterna in statie.in momentul transvarzari carburantului,se mai pot ridica eventuale gunoaie sau apa chiar,de pe fundul bazinului.
Apropos de apa in carburant:nu exista carburant cu puritatea de 100%.Daca cititi un buletin de analiza continutul de apa este intre 120-200 mg/kg plus ca mai apare si din condensul creat pe peretii bazinului,in urma schimbarilor de temperatura.Apa se decanteaza pe fundul bazinelor,de unde ,de regula,nu este trasa de sorbul pompelor distribuitoare,aflat la cativa cm mai sus.Exceptie momentul descarcarii cisternei,cand apa se mai poate ridica in urma agitarii.(aici mai intervine si vechimea statiei si (ne)respectarea procedurilor care spun ca cca 5 ani sau la un volum mare de vanzari se face o golire totala)
Scuze pentru postarea cam lunga! Drumuri bune si multi bani de benzina!


This post has been edited by neacsugabrie: 2 Sep 2014, 19:00


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
urdavid
post 3 Sep 2014, 22:21
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 11 August 12




ce ziceti de tabelu asta:

Attached thumbnail(s)
tipuri_de_benzina1.jpg ( Size: 117.45k ) Number of downloads: 733


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BH 82 UGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 5 Sep 2014, 16:10
Post #9


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Interesante valorile din tabel,cine a facut testele?

Eu merg numai cu OMV si sunt multumit(nu am avut niciodata probleme) dar am sa incerc si benzinele cu valori bune reprezentate in tabel.Sper sa fie un test corect.

In cea mai mare parte a timpului folosesc CO 95 ,iar la drumuri lungi in afara CO 100. CO 100 imi scoate valori bune de consum la stilul meu de mers.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 Sep 2014, 16:21
Post #10


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Strict placebo. CO nu se traduce prin calitate, sau putere calorica, impotriva miturilor urbane.
In teorie, un motor conceput pentru 95 va avea un consum crescut daca se foloseste CO mai mare.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 5 Sep 2014, 18:52
Post #11


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




La Solenza in carte scrie:a se folosi benzina cu CO minim 95.

Benzina cu CO 98-100 are rezistenta mai buna la autoaprindere,mai exact nu face autoaprindere spre deosebire de cea cu CO 95 care are o rezistenta mai mica si poate face autoaprindere.

Autoaprinderea scade durata de viata a motorului.

Placebo sau nu,cum am scris mai sus, la drumurile in afara am scos consumuri mai bune cu CO 100(sau cat o avea OMV Carrera 100).


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 5 Sep 2014, 19:30
Post #12


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(romanvs @ 5 Sep 2014, 16:10)
Interesante valorile din tabel,cine a facut testele?

*



E rezultatul unui test facut prin 2008, pe o Honda Accord cu motor 2.2 din cate-mi amintesc. Nu stiu cat mai e de relevant acum.




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 5 Sep 2014, 20:05
Post #13


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 5 Sep 2014, 17:21)
Strict placebo. CO nu se traduce prin calitate, sau putere calorica, impotriva miturilor urbane.
In teorie, un motor conceput pentru 95 va avea un consum crescut daca se foloseste CO mai mare.
*


Nu imi dau seama daca/cu cat a crescut consumul, fiindca nu tin cont de el, dar motoarele merg mult mai bine cu benzina cu CO "min. 98", comparand cu perioada in care primeau doar benzina cu CO 95. Nu e placebo. smile.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Sep 2014, 21:18
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(romanvs @ 5 Sep 2014, 18:52)
Placebo sau nu,cum am scris mai sus, la drumurile in afara am scos consumuri mai bune cu CO 100(sau cat o avea OMV Carrera 100).
*

Intrebarea mea e economica: diferenta de pret a fost acoperita de diferenta de consum?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen261
post 5 Sep 2014, 21:30
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 13 March 07




CO reprezinta viteza de raspuns la scânteie, temperatura degajata, si forta degajata la detonare, nu are cum sa creascâ consumul, in cel mai rau caz ramâne acelasi. In anii "80 am umblat cu batrâna 1300 cu diluant amestecat cu motorina, 15 litri la suta, maxim 70km/h, la zece mii km. segmentare. Dupa "89, benzina 98 la liber, 6,5 litri/100, 120 km/h


--------------------
Clio Symbol 1.4/8V 2008 - br00XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 5 Sep 2014, 22:04
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




@eugen261 - Cifra octanica nu reprezinta absolut nimic din ce ai scris acolo....

This post has been edited by PaulT: 5 Sep 2014, 22:04


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
urdavid
post 6 Sep 2014, 12:06
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 11 August 12




QUOTE(Bicicleta galbena @ 5 Sep 2014, 19:30)
E rezultatul unui test facut prin 2008, pe o Honda Accord cu motor 2.2 din cate-mi amintesc. Nu stiu cat mai e de relevant acum.
*


exact testul a fost facut prin 2008 pe o honda accord.
Pana acuma am alimentat numai de la MOL 95 si de vreo 2 ori 98 da parca a crescut consumu, nu am avut probleme, dar ma gandeam sa bag si de la alte statii poate ii mai buna decat MOL, pareri?


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BH 82 UGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 7 Sep 2014, 09:45
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11




QUOTE(eugen261 @ 5 Sep 2014, 21:30)
CO reprezinta viteza de raspuns la scânteie, temperatura degajata, si forta degajata la detonare, nu are cum sa creascâ consumul, in cel mai rau caz ramâne acelasi.
*


O benzină cu CO mai mare permite realizarea unor rapoarte de comprimare mai mari, deci motoare cu randament indicat mai mare și, la aceeași cilindree, cu puteri mai mari.[3]

La un motor cu raport de comprimare dat, folosirea unei benzine cu CO mai mică decât cea prevăzută prin proiect deformează diagrama indicată, micșorând randamentul indicat, și determină apariția detonației, distrugând motorul. Folosirea unei benzine cu CO mai mare decât cea prevăzută prin proiect deformează și ea diagrama indicată, micșorând de asemenea randamentul indicat, ducând la o risipă inutilă.

Cifra octanică nu este legată de cantitatea de căldură degajată prin ardere, adică de puterea calorifică a combustibilului, deci o benzină cu o CO mai mare nu e „mai bună” în acest sens.
Sursa Wikipedia.


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
urdavid
post 9 Sep 2014, 22:02
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 11 August 12




Mie unu benzina de la lukoil si socar mi se pare foarte slaba(nu trage, turometru oscileaza), in rest is multumit de Mol atat aia de 95 cat si de 98, motoru mere rotund, ii destul de silentios, creste fain in ture mai ales aia de 98 dar are un consum crescut,; cea de la petrom 99 motoru merge rotund, creste repede in ture, am scos consum mai bun decat cea de la Mol, dar in rest motoru ii mai galagios pana prin~ 2600 ture, urmeaza sa vad cea de la OMV si Rompetrol, vreau sa vad ce parere avetzi si voi!


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BH 82 UGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 20 Oct 2014, 19:55
Post #20


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




QUOTE(klaus @ 5 Sep 2014, 21:18)
Intrebarea mea e economica: diferenta de pret a fost acoperita de diferenta de consum?
*



Nu.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 21 Oct 2014, 20:36
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




Update. 95 la Socar și 95 la OMV, ambele s-au ieftinit la 5.95 (cel puțin în Vrancea..)


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
urdavid
post 21 Oct 2014, 20:59
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 11 August 12




la lukoil in oradea ii 5.84


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BH 82 UGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 21 Oct 2014, 21:05
Post #23


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




De benzinariile ARAL din RO ce parere aveti? Din cate am aflat, n-au nici o legatura cu ARAL-urile de afara (nici macar franciza nu sunt) si carburantul e adus din est.

This post has been edited by Wolfman: 21 Oct 2014, 21:06


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 21 Oct 2014, 21:09
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




Eu unul nici măcar n-am auzit de astfel de benzinării...


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Oct 2014, 07:37
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




ARAL au cel mai bun pret in Timisoara. Din necesitate am bagat o data de acolo si nu am sesizat nici o diferenta fata de Petrom95 sau OMV95. Daca se mai iveste ocazie, eu mai iau de la ei!


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Oct 2014, 20:48
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nu inteleg de ce nu ati scris in topicul dedicat acestui subiect ! Cautati pe forum si veti gasi si acest topic ! Adica luati informatii din alte topicuri , dar scrieti in altele , de parca acum veti redescoperi roata !
QUOTE(MuciX @ 5 Sep 2014, 16:21)
Strict placebo. CO nu se traduce prin calitate, sau putere calorica, impotriva miturilor urbane.
In teorie, un motor conceput pentru 95 va avea un consum crescut daca se foloseste CO mai mare.
*


CO nu se traduce prin calitate sau putere calorica ... dar in ce ?
In teorie ... dar in practica ?
Nu ai rezolvat NIMIC prin acest post , doar ai dezinformat ! Nici macar nu ai citit nici tu celalalt topic , facut de-a lungul a mutor ani , nu prin super-experienta a catorva proaspeti posesori de SLZ.

Concluzia mea si a mutor altora din celalalt topic , de-a lungul anilor si a multor zeci de mii de km :
1. Mol este pe primul loc. Urmeaza Rompetrol si OMV;
2. CO conteaza , daca benzina este de calitate , CO 99-100 se simte la puterea motorului . DACA mergi in acelasi regim de turatii si viteze , un CO ridicat duce la un consum mai mic si un motor mai sprinten . Problema este ca simti ca masina este mai sportiva si te arunci in pedala , asa ca multi au ajuns la concluzia ca le consuma mai mult . In realitate , daca mergi in acelasi regim ca si cum ai avea CO95 , consumi mai putin . Diferenta de bani NU merita , normal , adica diferenta dintre CO95 si CO100 este mai mare decat scaderea consumului , dar unii pot spune ca prefera o masina mai sprintena si in sistem de alimentare mai curat decat o benzina mai ieftina .
3. eu prefer sa folosesc numai Mol 95 si sa pun cam la al 3-lea plin un aditiv-tratament pentru sistemul de alimentare (25-40 lei) , iar in regim de iarna , cam la 2 plinuri sau la fiecare un aditiv anti-apa in benzina (9-14 lei).
- prefer aditivii , pentru ca acea calitate de 99-100 nu mi-o garanteaza nimeni , asa ca prefer sa-mi aditivez singur benzina asa cum stiu eu , din ultimii 9 ani .
4. cand e urgenta de alimentare si nu gasesc un Mol , bag de oriunde , dar de 98 sau 99 , nu neaparat plin , ci doar cat sa-mi ajunga pana la un Mol .

Cea mai proasta benzina este la Lukoil si la unele statii Petrom . Am patit pana la relantiuri fluctuante , accelerari foarte proaste si chiar rateuri pe frana de motor.

Va rog sa CAUTATI topicurile pentru problemele discutate ! PUTINE subiecte nu au fost discutate pana in prezent si au trecut totusi peste 11 ani de SLZ intoarse pe toate partile ! Daca mai observ topicuri create aiurea , dau REPORT !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 29 Oct 2014, 21:19
Post #27


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Cifra Octanica = rezistenta la detonatie. Pe scurt, o benzina cu CO mare se va aprinde mai greu.
De altfel ai inteles perfect totul si observatiile tale sunt corecte si la obiect.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 19 Dec 2014, 23:12
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




Focșani - Rompetrol , 4.99 wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif .


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 20 Dec 2014, 00:13
Post #29


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




Adu-mi si mie o cisterna biggrin.gif.

Si cand ma gandesc ca era aproape de 7 lei...

Sa mearga tot asa preturile ca nu plangem smile.gif

This post has been edited by kingviper: 20 Dec 2014, 00:13


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia-OEM
post 19 Feb 2015, 15:02
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 19 February 15




eu bag doar de la omv, dar am auzit de la mai multe persoane ca MOL are benzina foarte buna ... nici nu stiu ce sa zic ...


--------------------
Dacia Logan 1.6 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:59
Forum Renault