DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noua lege a lu' Basescu; pro sau contra...

Sunteți de acord?
 
NU [ 0 ] ** [0.00%]
DA [ 26 ] ** [100.00%]
Total Votes: 26
Guests cannot vote 
Adrian_Solenza
post 5 Aug 2004, 20:53
Post #1


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Daca va uitati la stiri probabil ati aflat de noua lege a lu' Basescu... Camioanele peste 7.5 tone nu au voie sa circule in timpul zilei decat dupa 21 in Bucuresti!

Dupa mine asta e intentie de-a dreptul laudabila, adica pe strada mea era mereu praf din cauza acestor bursuci de fier; era praf permanent!! De cateva zile aerul la mine in cartier e respirabil, zgomot mai mic!
Imi creste inima in mine ca l-am votat pe Traian!!

Pe de alta parta... Ce fac camionagii aia? Muncesc noaptea? Nu au si ei familii? Copii lor nu au nevoie de un tata?...
Eu lucrez ca operator PC intr-un supermarket si va zic ca e chin cu livrarea produselor, in special apelor minerale, sucurilor etc... Colegii mei se pare ca vor fi nevoiti sa vina in tura de noapte ca sa receptioneze marfa! Si sunt sigur ca la cat de prost sunt platiti nu o sa le dea nimeni nimic in plus....

Am incercat si eu sa fiu impartial, va rog sa postati propria parere... [/code]


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 5 Aug 2004, 21:40
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




si nu este problema mea sincer. eu cetatean , ca si tine de altfel, ai dreptul la liniste si aer curat. in plus nu mai sunt ambuteiaje cauzate de camionagii sau gaze luate in freza cand stai si tu ca omul la stop :evil:

asa ca eu sunt pentru si imi pare f bine. in TOATE tarile cu apa calda asa se intampla. noi suntem comozi sau ce ?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 5 Aug 2004, 22:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Vreti liniste si in schimb va place sa-si ambaleze un camionagiu motorul sub geam ? :vmad: Ciudat !

Ar trebui cred ca TIR-urile sa descarce al angro-urile din afara oraselor , iar in centrul oraselor sa aiba acces doar dube de max 3-4 t .

Ganditi-va si la distrugerile provocate de ditamai camionul ziua pe asfaltul fierbinte ! :?

De acord cu Basescu , pe cand si in restul tarii ?


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 5 Aug 2004, 22:20
Post #4


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




gandeste-te frate ca atuncu cand vine cola la mine la magazin vin asa:
50 baxuri cola, 100 baxuri izv alb la 2 litri, 150 baxuri de dorna si poiana negri... Si nu mai zic de fanta, cola light si eventual nectare , jumatati etc... Abia incap toate astea in camion, dapoi in duba... Mie mi-e mila de colegii mei care vor veni de noapte...
Tre sa mentionez ca magazinu unde lucrez eu nu e Cora sau Carrefour sa zic ca are vanzare mare, si totusi comanda ce am scris-o mai devreme vine de 2 ori pe sapt!

Ori oamenii astia nu au dreptu la odihna? Viata de magazin e grea si prost platita, si toata lumea vrea preturi mici! Munca noastra ca venim acolo de la 7 (eu) si altii pleaca la 11?? Plus ca se lucreaza si in weekenduri...

Nu incerc sa gasesc scuze, dar cred ca si soferii au dreptu la ceva, nu, ca doar nu sunt roboti...

Eu sunt total PENTRU legea asta, dar as vrea sa fie niste solutii fiabile pentru toata lumea... Daca nu se poate, asta e, ca majoritatea decide, in cazul asta, cetatenii satui de praf si zgomot :!:


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 5 Aug 2004, 22:23
Post #5


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Sint de acord cu Basescu.

In afara de asta cred ca ar trebui luate masuri impotriva camioanelor, autocarelor, etc, care polueaza prea mult.

Am vazut ca au luat masuri impotriva autoturismelor mai vechi de 1996 - nu le mai poti vinde, parca. Nu sint sigur exact de detalii, ca eram la mare cind s-a discutat la TV problema, si numai de asta nu-mi ardea.

Mi se pare o prostie sa iei masuri impotriva autoturismelor, cind orasul e plin de camioane, furgonete, autocare care scot fum foarte mult si gros de sa-l tai cu cutitul!


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 5 Aug 2004, 22:48
Post #6


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Aici inclusiv reparatul drumurilor in orase se face dupa ora 20 si in weekend, tot dupa ora 20. Ca sa nu deranjeze pe ceilalti participanti la trafic. Iar aprovizionarea magazinelor se face intre orele 21-5. Deci se poate! Si nu se plinge NIMENI din cei ce lucreaza. Doar la noi se mai gasesc cite unii care se pling de munca... :evil:

Stai, tata, acasa, doar sint destui someri care s-ar bucura sa iti ia locul! :vmad:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 5 Aug 2004, 23:05
Post #7


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Perfect de acord cu Basescu. In sfarsit s-a terminat cu mastodontii care incurcau circulatia, care scoteau fum, etc. Ba mai mult, sunt incantat si de ideea de a se lucra noaptea. La mine repara acum strada, dar o fac nopatea. E adevarat ca e galagie. Dar suportabil. Asa ca nu ii cred pe cei care zic ca nu pot dormi. Utilajele frezeaza asfacltul la cativa metri de blocul meu si nu ma afecteaza. Mai bine asa decat sa vezi ambuteiaje ziua.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcata
post 6 Aug 2004, 00:15
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Hai sa nu le plangem de mila camionagiilor, ca saracii vor fi nevoiti sa lucreze noaptea! Nici macar nu e asa. Remember, interdictia e NUMAI in Bucuresti, in restul tarii pot circula la ce ora li se trezeste lor cheful.

Sunt curios totusi ce regim au flotele de camioane din autobazele mari (gen Electrica, Distrigaz, etc)... Oare se aplica si lor restrictia?

Oricum ar fi, eu sunt de parere ca o mica echilibrare a perioadelor de lucru este buna. La ce ma refer: sa se mai lucreze si noaptea la unele task-uri, nu tot puhoiul de clasa muncitoare sa abuzeze (si aglomereze) de acelasi interval orar. Strazi se pot repara mult mai rapid si mai convenabil noaptea, aprovizionarea cu marfa a diferitelor magazine la fel, inventar, etc.

ps: Basescu rulz. 8)


--------------------
.: Catalin :.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 6 Aug 2004, 00:40
Post #9


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Acum, poate sunt unele categorii exceptate. Asa si Pompierii au camioane mari, dar nu cred ca au interdictie. La fel, camioanele diverselor regii care se deplaseaza pentru a efectua interventii de urgenta. Cred ca e valabil si pentru monstrii RATB-ului (camioanele acelea rusesti mari care mai tracteaza un autobuz/troleibuz aflat in pana). Eu zic ca interdictia e pentru camioanele obisnuite.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 6 Aug 2004, 00:56
Post #10


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Sunt perfect de acord cu aceasta lege a lui Basescu. In primul rand pt ca se mai reduce poluarea; un camion polueaza cat totte masinile produse de Dacia in ultimii 5 ani. In al doilea rand pt ca se mai elibereaza traficul, si asa prea alomerat; in plus acuma fiind vara se mai protezeaza asfaltul. Dar sa vedem cat de mult va fi repectata, ca romanul tot roman e. Stiu ca acum cateva zile, cand a intrat legea in vigoare, politia a dat amenzi in valoare de sute de milioane pt ca s-a incalcat aceasta lege; deci totusi sa speram ca politia isi va face datoria,


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 6 Aug 2004, 02:06
Post #11


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Da, dar amenzile pot fi contestate pentru ca hotararea a fost anulata de instanta. La noi, cand cineva face intr-adevar ceva, imediat vine altul care sa strice. Acum, asa-zisa lege (pentru ca in prima faza a fost o hotarare a CPMB iar cand a fost anulata s-a emis un ordin semnat de primar) nu se stie cand se va menine.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 6 Aug 2004, 06:39
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Si eu sunt de acord mai ales pt poluare sonora si nu numai si trafic mai bun in Bucuresti. EXista aspecte la care totusi tb sa se gaseasca solutii. Prin unele cartiere noaptea oamnii nu se mai pot odihni din cauza zgomotului facut de camioane.

Spunea cineva de poluarea datorata camioanelor , tractoarelor etc. Acu e cu dus intors cred ca aceste TIR-uri care se presupune ca merg si afara sunt dotate cu catalizatoare etc. problema cea mai mare o reprezinta tot harburile si masinile mici care nu au interdictie si care ori firmele care le au ori posesorii particulari din nepasare si nesimtire nu se obosesc sa le faca macar o minima revizie. Nu ma leg ca sunt masini vechi ci de faptul ca sunt neintretinute- Am vazut o gramada de dacii sau masini straine la mana a 14 care scot un fum negru de te omoara ca s anu mai vorbesc de roti care sunt necentrate si altele.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 6 Aug 2004, 07:24
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




DA pentru Basescu! Ar trebui extinsa treaba asta in toata tara!


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nvmirel
post 6 Aug 2004, 07:47
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 7 May 04
From: Bucuresti




Sunt de acord cu Basescu! In capitalele europene nu vezi "picior" de camion nici ziua nici noaptea. Se opresc la marginea orasului si de acolo distributia se face cu masini mai mici (de la papuci si dube la camioane usoare de 2 sau 3 t) si numai noaptea. Asta inseamna civilizatie. Nu conteaza cat costa sau cati oameni antreneaza. Conteaza ca cetateanul sa fie odihnit, ca a doua zi se duce la lucru si n-are chef sa se strecoare printre camioane pline de fum, sa ajunga stresat la serviciu, sa se incurce in cifre sau mai stiu eu ce, si sa dea peste cap economia nationala. smile.gif In plus se protejeaza mult mai bine asfaltul care la noi este asa cum este. Ma simt mult mai bine de cateva zile incoace si nu stiam de ce. Acum am aflat. Datorita traficului lejer.

P.S. Acesta este un exemplu de urmat pentru toti primarii de orase mari !!!!

Pentru adrian_solenza: exista o regula in management care spune ca daca in interiorul unei societati un angajat sta peste program inseamna ca treaba in acea societate merge prost sau este condusa prost. Un manager bun va face in asa fel incat pentru o pozitie (functie) sa angajeze oameni in asa fel incat sa asigure permanenta pozitiei pe o durata prestabilita, sa nu fie ocupata de un om mai mult de 8 ore cat este legal si sa fie platit (omul) conform muncii pe care o presteaza. Asa ca in cazul magazinului tau trebuie luate masuri de reorganizare smile.gif


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 6 Aug 2004, 08:40
Post #15


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Sunt total de acord cu Basescu in privinta asta.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 6 Aug 2004, 08:50
Post #16


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




In primul rand nu vad cum nu poate dormi cineva ca trece un camion pe strada...
A, cei ai caror geamuri dau catre locurile de incarcare ale magazinelor, vor avea intr-adevar ceva zgomot noaptea. Dar eu cred ca daca cineva descarca marfa pe la 10 noaptea nu e mare chestie. In rest, simplul trafic de camioane nu are cum sa deranjeze.
Da, lucrarile publice efectuate noaptea pot deranja. Dar te deranjeaza cel putin la fel de mult si ziua, mai ales daca baietii dau cu pickhammerele. Asta e, aerul curat costa, dar merita!

In al doilea rand, desi sunt 100% de acord cu decizia CGC (nu e decizia lui Basescu, e decizia Consiliului, sustinuta de Basescu), nu sunt de acord cu modul in care a fost pusa in practica. Mai precis, trebuia sa se acorde un termen rezonabil, de minim doua saptamani - doua luni, in care firmele transportatoare sa-si poata adapta orarul de mers, iar magazinele sa-si poata rezolva problema angajatilor.
Asa cum s-a dat decizia, tam-nesam, a provocat un scandal care nu-si avea rostul.
Ideea lui Basescu cum ca "n-am fi fost niciodata pregatiti, nici pentru un an" nu prea arata incredere si respect fata de cei pe care ii administreaza.

In al treilea rand, sper din toata inima ca aceasta decizie sa stea in picioare, pentru ca ceea ce se intampla in Bucuresti era absolut anormal. Ma amuza ca acum muncitorii de la drumuri se plang ca trebuie sa munceasca noaptea. Inainte se plangeau ca trebuie sa munceasca ziua, la temperaturi de +40 grade Celsius la nivelul asfaltului.

Iar in al patrulea rand, da, aerul curat costa: putini nervi noaptea daca se repara strada de langa noi sau se descarca marfa, putini mai multi bani dati de firme pentru turele nocturne, si putini mai multi bani dati de noi pentru bonusurile care trebuie acordate conform legii muncitorilor din regii care lucreaza noaptea. DAR, se economisesc bani - cu nemiluita - datorita rezistentei mai mari in timp a drumurilor, datorita rezolvarii macar a unei parti din ambuteiajele din timpul zilei, si datorita faptului ca noaptea se lucreaza de obicei mai repede si mai bine. :mrgreen:

Asadar, DA 100% pentru decizie, si daca in viitor s-ar arata atentie modului in care se aplica, ar fi foarte bine.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Aug 2004, 09:12
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu tin sa supun atentiei urmatoarele:
Aproape toate vamile din Bucuresti sunt in interiorul orasului. Pe ei de ce nu ii obliga CGMB-ul sa lucreze noaptea? Adica magazinele pot sa lucreze noaptea, dara vamile nu? Vad parca o discriminare fata de agentii economici particulari din partea autoritatilor statului. Pentru unii muma, pentru altii ciuma...
Cum se impaca hotararea CGMB cu legea 61 (cea cu linistea publica), care obliga la liniste intre 23 si 6, in cazul santierelor? Adica ai o ora (de la 22 la 23) sa vi cu bena si sa torni beton, poate chiar un planseu intreg. Sau poate constructorii or avea vre-o dispensa? Vad iarasi vre-o doscriminare pe undeva?
Iar pentru nvmirel, arata-mi si mie in romania un agent economic care stabileste clar ce poate face un angajat pregatit si capabil in 8 ore de lucru, astfel incat activitatea pe care o depune sa poata fi incheiata in 8 ore (adica un angajator care are foarte clar norma de lucru - si aici nu ma refer la industria textila, incaltaminte etc, ci la cea "de birou", de lucrator in magazin, de agent de vanzari etc.) Nu exista! Teoria aia manageriala este in Romania doar teorie. Angajatorul trage sa-i faci cat mai multe la aceeasi bani, il intereseaza mai putin norma de lucru. Fac o invitatie calduroasa pe aceasta cale la un contact mai direct dintre teoreticieni si practica reala, caci or sa fie niste mici surpize pe acolo.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogo
post 6 Aug 2004, 09:19
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 2 October 03
From: Bucuresti




Sunt de acord cu decizia lui Basescu, insa ar trebui acordate niste concesii spre exemplu:
Pt firma Cutare Srl , firma de constructii, se aproba ca intre orele 9-11 si 13-15 sa se circule pe ruta Bulevardul Cutarica- Strada Una- Groapa de gunoi cu masini de tonaj mai mare de 7,5 , in scopul debarasarii de pamantul escavat sau alimentarii cu beton.
Astfel de firme au nevoie de concesii, deoarece o turnare de beton nu se poate intrerupe in timpul zilei, iar betonul nu poate fii adus cu dubitza.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-32-JCJ
"Great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds. "Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 6 Aug 2004, 09:32
Post #19


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Ca sa stim despre ce vorbim:

CONSILIUL GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCURESTI
HOTARASTE:
Art. 1. – In perioada 15.06 – 15.09, intre orele 07 – 21, pe teritoriul municipiului Bucuresti se interzice circulatia autovehiculelor si utilajelor cu masa totala autorizata mai mare de 7,5 t.
Art. 2. – Se excepteaza de la prevederile alin.1 urmatoarele categorii de autovehicule si utilaje:
cele apartinand institutiilor publice de aparare, protectie si paza, pastrarea ordinii publice, sanatate publica, protectie sociala si stingerea incendiilor;
cele destinate interventiilor la avariile retelelor edilitare, drumurilor, apartinand administratorilor acestor retele;
cele destinate tractarii autovehiculelor avariate, abandonate sau stationate neregulamentar;
cele apartinand Companiei Nationale "Posta Romana" S.A;
autovehiculele de interventie apartinand Primariei Municipiului Bucuresti, primariilor sectoarelor 1-6, RADET, RATB, LUXTEN, APA NOVA, precum si ale societatilor de salubrizare si igienizare cand executa salubrizarea menajera si spalarea carosabilului;
autovehiculelor care efectueaza transport rutier de marfuri periculoase, in conditiile legii;
autovehiculele de transport persoane.

Pentru celelalte autovehicule si utilaje decat cele exceptate, autorizatiile de acces si circulatie in zonele cu restrictie de tonaj isi inceteaza valabilitatea pe perioada de timp si in orele in care intra in vigoare restrictia.
Art. 4. – Incalcarea prevederilor art.1 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 30.000.000 la 50.000.000 lei.
In situatia in care contravenientul a fost sanctionat de trei ori, potrivit prezentei hotarari, se aplica complementar sanctiunea interzicerii accesului autovehiculului sau utilajului in municipiul Bucuresti in anul respectiv.
Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se face de catre organele specializate ale Brigazii de Politie Rutiera, precum si de personalul imputernicit de catre Primarul General, in conditiile legii.
Art. 5. – In anul 2004, prezenta hotarare se aplica incepand cu data de 1 august.
Art. 6 – Dupa data de 15.09, accesul vehiculelor prevazute la art. 1 se va face in baza autorizatiei de traseu, emisa in conformitate cu Regulamentul privind circulatia vehiculelor destinate transporturilor de marfuri si utilajelor cu masa totala autorizata mai mare de 7,5 t.
Art. 7 – Primarul General al municipiului Bucuresti, primarii sectoarelor 1-6, Brigada de Politie Rutiera, precum si persoanele fizice si juridice vor aduce la indeplinire prevederile prezentei hotarari.

La aceasta hotarare se adauga hot. 109, pe care o regasiti dand search aici:
http://www4.pmb.ro/wwwt/legiwww/actenrez.asp

Deci masura se aplica pana in septembrie. Nasol. As fi vrut sa se aplice intotdeauna, dar cu mai mult cap.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nvmirel
post 6 Aug 2004, 09:50
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 7 May 04
From: Bucuresti




klaus sunt total de acord cu tine. Ma enervez in schimb cat de greu ne este, noua romanilor, sa ne adaptam unei vieti civilizate, normale. Se vede ca au trecut peste noi ani greu de comunism. Asta e, ce sa-i faci. Poate ca o data cu intrarea asta in UE ne-om mai stabiliza si noi ca ce am zis eu mai sus referitor la teorie in alte tari nu pare deloc asa, adica teorie. Se aplica si se aplica bine. Numai ca oamenii trebuie stimulati sa o aplice. Ca daca angajatorul ala nu ar avea de platit atatea taxe si impozite "pe cap" de angajat pe luna ia sa vezi cum s-ar schimba lucrurile.
Sa speram ca nu mai avem mult de asteptat.


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 6 Aug 2004, 10:13
Post #21


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE

trebuia sa se acorde un termen rezonabil, de minim doua saptamani - doua luni, in care firmele transportatoare sa-si poata adapta orarul de mers, iar magazinele sa-si poata rezolva problema angajatilor.
Asa cum s-a dat decizia, tam-nesam, a provocat un scandal care nu-si avea rostul.


Pai doar sintem romani, nu? Ca asa ne-am invatat, sa comentam orice lege, sa vedem cum se poate incalca! :evil: Un termen rezonabil este 24 de ore. E mai mult decit suficient. Legea e valabila pina in 15 septembrie din pacate. Daca era dupa tine cu cele 2 luni de "gratie", nu s-ar mai fi aplicat DELOC! :twisted:

Iar amenzile sint prea mici! Un zero in plus ar fi fost binevenit! :twisted:
Iar la fiecare noua abatere dublarea amenzii precedente era mai binevenita decit interdictia de a mai intra in Bucuresti pina la sfirsitul anului... Primaria are nevoie de bani :idea: :twisted: laugh.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanelaru
post 6 Aug 2004, 10:16
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




pina la urma pe basescu il doare de fapt ca i se strica asfaltul, nu ca e poluare, trafic ingreunat, etc.
ce sa zic? e bine si o luna juma' decit nimic, nu? sad.gif


--------------------
Renault Megane 2005 Influence 1.5 dCi
Fanelaru Stelar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 6 Aug 2004, 11:01
Post #23


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Ai dreptate MoneyTalks, cand am scris initial nu stiam ca legea este limitata pentru perioada verii. Mai mult decat atat, am aflat ulterior ca Basescu a anuntat masura inca de pe 3 iulie!
Asadar toata lumea avea destul timp sa isi rezolve problemele.

Cand am spus de perioada de gratie, nu stiam ca a si existat o astfel de perioada, de o LUNA. Caz in care lucrurile se schimba, si Basescu avea tot dreptul sa aplice amenzile alea - pentru ca transportatorii au IGNORAT, ca de obicei, legea...

Ce ma supara este faptul ca masura este limitata pentru perioada verii. Or eu as dori sa nu mai vad picior de camion mare in Bucuresti tot timpul zilei, tot timpul anului!

ps. sunt curios insa cum se va rezolva totusi problema camioanelor care duc materiale de constructii, gen betoniere. In Austria cum fac? :shock:


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 6 Aug 2004, 11:03
Post #24


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Mie imi place hotararea smile.gif Deja circulatia e mult mai lejera in bucuresti. Acum 2-3 zile cand a plouat, intersectia Panduri cu 13 Sept. era libera! doar 2-3 masini la stop. Si de fiecare data inainte de lege, cand ploua, era omor in intersectie.

Plus Miliatriul era ca dracu de circulat de la Carrfour/Metro pana la Lujerului, caci erau tiruri peste tiruri ce abia treceau peste gropi, si etc. Acum e super lejer. Si nici fumul ala albastru/negru nu il mai inhalez! YES - traiasca Basescu ca are taria sa se lupte cu astia.
In timp, si soferii de camion o sa aprecieze decizia asta care sper ca va dura cat mai mult. Oricum nu e relaxant pentru un sofer sa stea 5 minute in intersectie ca nu-i da nimeni lejeritatea sa se miste. Mai bine noaptea..

Ar mai ramane de tras pe dreapta TVurile cu motor de 30 de ai care fac fum cat un camion, precum si taxiurile care sunt pe GPL si pute ca dracu cand mergi in XXXX lor.


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 6 Aug 2004, 11:07
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




Sunt perfect de acord si eu cu hotararea. Deja in Bucuresti daca e o zi calda de vara in centru trebuie sa mergi cu masca de gaze pe fata..sper sa ramana in picioare chestia asta permanent de-acum incolo !


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 6 Aug 2004, 13:04
Post #26


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE

ps. sunt curios insa cum se va rezolva totusi problema camioanelor care duc materiale de constructii, gen betoniere. In Austria cum fac? :shock:


Nu incurca circulatia, e ca si cum nu ar fi. Nici nu iti dai seama ca circula.

Hehe, sa vezi ce curat se lucreaza aici... A fost nevoie de betoniere pentru o constructie. Au pus pe jos cartoane/nailoane ca sa nu murdareasca... spatiul din parcare :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 6 Aug 2004, 13:15
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ideea in teorie e buna, dar aplicarea e romaneasca;

are bucurestiul o centura calumea ca sa obligi transportatorii sa nu treaca prin centru?

e bucurestiul nou nout ca sa nu fie vreo problema ca intarzie o vreo lucrare singulara;
ganditi-va cat se construieste si cat e de construit, pai daca te apuci si pui restrictii din astea, fara sa gandesti, nu rezolvi nimic; daca se apuca si lucreaza noaptea e galagie si tot asa;
io nu spun ca nu trebuie impuse niste restrictii, dar nu asa, la oha;
sunt o gramada de tractoare care circula desi nu au nici o treaba; sau transportatori care trec prin buc. ca nu au pe unde sa-l ocoleasca; sau ca le e lene;
dar lasa-i bai pe astia care construiesc sa-si faca treaba;

apoi vamile de interior; ok, muta-le la margine de bucuresti, fa platforme unde sa fie adunati toti comisionarii vamali;

fabrici in bucuresti; de acord, apuca-te si muta-le in afara orasului, in parcuri industriale; nu e normal ca in centrul capitalei sa avem uzine;

gandeste o chestie globala, nu asa, arunci o lege aiurea.. ca si chestia cu spalatul trotuarelor;
se vede treaba ca romanul tot roman e, indiferent ca e sau nu e pesedist..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 6 Aug 2004, 13:29
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




Eu sunt de acord ca aplicarea e romaneasca, dar de undeva tot trebuie rupta pisica..vama n-o sa-si mute in veci birourile daca nu-i forteaza cineva, astia de aprovizioneaza buticuri iar n-o sa mearga noaptea din bunul lor simt, tiristii n-o sa ocoleasca Bucurestiul ca le e mila de plamanii mei. Poate ca ordonanta e data oarecum pompieristic (in stilul clasic basescu), da' eu zic ca per ansamblu e ok.


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 6 Aug 2004, 13:49
Post #29


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Total de acord si subscriu la introducerea in toata tara a acestei decizii. Si ar mai fi ceva de adaugat: poate ar trebuie reglementata asemanator si circulatia in zona Valea Prahovei (Brasov-Predeal-Azuga-Busteni-Sinaia-Campina ... p'acolo pe undeva) ca e jale mare !


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 6 Aug 2004, 13:55
Post #30


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Da, din pacate cam asta a ideea. Pana nu arata careva ditamai bataul, si nu maraie ca ceilalti trebuie sa faca la fel ca el, nu se misca nimic. Cred ca Basescu a facut ce trebuia. Ceilalti n-au decat sa se dea de ceasul mortii sa gaseasca solutii, iar nu invers. Ca daca era invers, atunci nu se mai facea nimic nicicand.

Apropo, in ce secol s-o termina centura aia?... :roll:


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:39
Forum Renault