DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aveti Xenon pe Solenza voastra?, De care?

Marty
post 19 Jun 2007, 23:58
Post #61


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Vad ca tu o tii langa p-a ta! Balastul electronic = starter = drosser = ridicator de tensiune. N-are nicio legatura cu nicio greutate sau ceva de genu' asta!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cib
post 20 Jun 2007, 09:31
Post #62


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




Eu am pe masina kit hid mathushita - panasonic, after market si functioneaza foarte bine. Farurile sunt de tip LED pe faza scurta si sunt aceleasi cu cele pe care se monteaza xenon in fabrica. Sunt relativ multumit de ele.Temp de culoare este de 5000 k. nici unele din kit-urile after market nu au autoleveling inclus. Si sunt la fel de bune sau proaste referitor la orbire ca si orice alt bec.

Autoleveling-ul nu face decat sa iti tina lumina pe asfalt ca sa vezi cum trebuie. Ideea e ca lumina xenon daca nu o tii pe drum nu mai este eficienta. Adica daca tu vrei sa ii orbesti pe altii cu becurile tate XENON e ok, dar nu vezi nimic nici tu.
Orbirea in varf de panta sau fenomenul de "flash-uri" pe damburi este identica si la cele dotate cu autoleveling, deoarece autoleveling-ul nu are functie intuitiva si se raporteaza la pzitia masinii in acel timp. Functia intuitiva se refera la "vizualizarea drumului" din fata masinii ceea ce presupune un intreg sistem sau pilot automat. In plus fenomenul de flash poate aparea si la franari pronuntate sau la demaraje in tromba mai pronuntat la cele dotate cu autoleveling datorita inertiei care actioneaza asupra senzorilor de pozitie....

Splatorul de faruri este indicat la farurile clare, deoarece prin murdarirea sticlei se produce o difuzie a luminii, deci o ineficienta a luminii. Noroiul sau murdaria nu schimba traiectoria razei luminoase ci doar o obtureaza

cat despre ridicarea talonului este o utopie. Deocamdata politia si RAR nu au la dispozitie documentatia tehnica despre nivelul de echipare al fiecarui autovehicul ca sa poata dovedi ca este o instalatie after market sau nu. Fara o dovada clara nu poate ridica talonul. Iar pentru a dovedi ca instalatia mea este legala sau nu ii trebuie o pregatire tehnica sau sa fie insotit de tehnicieni RAR. In plus la modelele care au ca optional xenonul nu se poate dovedi ca este montat after market.

Nu se omologheaza deoarece xenonul este privit ca accesoriu si nu ca o modificare a parametrilor de functionare ai autoturismului.


Acum dati cu pietre, dar.... mai intai informati-va din documentatii tehnice nu din 'Radio Sant' sau de la nea' Lae Mecanicul lui tata de acum 50 de ani... Pareri si posturi argumentate cu documentatii impotriva a ceea ce am scris eu.... Parerile de genul " pe mine ma deranjeaza" nu sunt argumente ci doar pareri personale.

This post has been edited by Cib: 20 Jun 2007, 09:45


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 20 Jun 2007, 18:22
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Cib ai dreptate in tot ce spui dar ce ma fac daca o sa am bani sa imi iau un kit de xenon si mi-l montez, iar intr-o seara un nene ploitistu` ma opreste si zice: ce faci gicule cu ditamai xenonu ca te-am vazut de la 1 km distanta? Eu nu pot sa-i zic ca asa are Solenza din fabrica sau ca asa o am ca ma apuca si pe mine rasu` chiar daca politistu` nu-mi poate dovedi ca o Dacie nu are asa ceva din fabrica?


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Jun 2007, 22:58
Post #64


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(mark`` @ 20 Jun 2007, 19:22)
intr-o seara un nene ploitistu` ma opreste si zice: ce faci gicule cu ditamai xenonu ca te-am vazut de la 1 km distanta?
*

Ii zici si tu: ce privire de vultur ai, dibacule! N-are ce sa-ti faca, nu poseda abilitarea tehnica sa-ti demonstreze el tie ca tu ai far cu festila, cu halogen sau cu xenon! El poate sa te frece la ridiche pentru functionare defectuoasa a instalatiei de iluminare (becuri arse), dar nu pentru faruri dereglate sau ceva de genu' asta.
Pina una alta, eu in topicul asta am auzit prima oara-n viata mea despre kit-urile xenon ca n-ar fi legale. Unde mai pui ca unele dintre ele detin si aprobare RAR.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cib
post 20 Jun 2007, 22:59
Post #65


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




nenea politistul fara o calificare tehnica nu poate sa dovedeasca nimic. Ca i se pare.... e discutabil, mai ales in fata instantei. Si acest lucru poti sa i-l spui si tu.


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 22 Jun 2007, 17:18
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




E de ajuns sa vada ca ai o alta culoare a luminii si ai ramas fara talon ! El nu trebuie sa dovedeasca nimic , treziti-va si vedeti in buletin ca sunteti in Romania , deci aici mai intai esti acuzat si trebuie sa aduci tu dovezi ca esti ok si nu astepti sa vina ei cu dovezi ca NU esti in regula !
Daca acele kituri sunt certificate TUV , asta nu inseamna ca sunt certificate RAR ! Nimeni de la RAR nu va da certificare si autorizatie pentru Xenon pe o masina care din fabrica nu are !
Puteti sa va instalati cate vreti , dar de la faptul ca poti instala , ca si se vede super bine , ca e si ieftin si ca poate nu te orinde pana la faptul ca sunt perfect legale si ca nimeni nu spune nimic e drum luuung . Nu sunt Gica-contra si paote chiar si eu am sa-mi pun peste ceva timp ... dar tare mi-e ca vor deveni si astea la fel de ilegale ca si foliile care la inceput un erau prezentate ca fiind ilegale si acum te vaneaza . E de ajuns sa modifice legislatia si alaturi de alte lumini si instalatii de iluminare si nuante decat cele din fabrica sa adauge la legislatia curenta si deja gata , gata , s-a dus totul pe dambovita .
Se stie cat de puternic lumineaza o Solenza , dar oricum este o diferenta imensa intre cele stoc si Xenoane noaptea , deci nu va bazati ca nu se prinde nimeni ... Oricum baftu tuturor si poate puneti si ceva poze live si la instalare si facute noaptea !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 23 Jun 2007, 20:19
Post #67


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(marius80_eugen @ 22 Jun 2007, 18:18)
E de ajuns sa vada ca ai o alta culoare a luminii si ai ramas fara talon !
*


Tu esti chiar haios in fixismu' tau, sa moara ciarli ciaplin! Auzi stimabile, ia intra tu-ntr-o benzinarie si ai sa vezi ca gasesti pe rafturi gramezi de becuri care mai de car emai colorate si mai ciumege. Si sa vezi surpriza dracu'.... AU PE ELE TIMBRUL RAR!!!
In alta ordine de idei, nenea militianu' poa' sa se dea si cu curu' de pamint ca n-are voie sa-ti ia talonu' pentru ce zici tu acolo. Asta pentru cine cunoaste un pic legea si nu se cufureste pe domnia sa cind vede un "cap-de-creta". In cel mai nefericit caz te poate opri pe loc pina vine un echipaj RAR care-ti va verifica sistemul de iluminare. Dar daca te opreste cineva la 10 seara, poti fi sigur ca nu va sta militianu' cu tine acolo pina a doua zi dimineata la 9, cind va veni RAR-ul la fata locului. wink.gif

L.E.: Am schimbat in seara asta un balast de angel eyes la un E46 si l-am pastrat p-ala defect. Fac maine o poza sa vezi cum arata un balasta electronic. laugh.gif

This post has been edited by Marty: 23 Jun 2007, 23:29


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 25 Jun 2007, 20:51
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Stim Marty cum arata un balast, doar este poza cu el pe topicul asta. Dar din pacate ii dau dreptate lui marius pt ca asa-i. In ziua de azi insa nea politaiu` face bani de unde vrea, mai ales din chestii din asta. Nu mai zic de folii ca te pune in 2 minute si 3 miscari sa ti le dai jos ca ramai fara talon automat. Asa e in Targu Mures, acuma poate ca lumea pe aici nu prea are xenoane pe masini, ma refer la dacii si logan inclusiv, dar cum or aparea parca ii si vad pe gabori cum trag pe dreapta oamenii si ii pune sa aprinda xenonu`! Si stiti ce zic? "Pai Georgele nu sti ca: Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice: montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate?" Subliniez de alta intensitate, ori Xenonu doar de alta intensitate e!!!! Deci daca vrea te arde de-ti merg fulgii. Ce nu-mi convine mie nu e insa treaba asta, ci de ce se face discriminare? In sensul ca de ce nu se leaga de masini straine, iar de a noastre abea astapta? Nu mai vorbesc de cauciucuri ca te arde si acolo, este articol si pt asta. Pur si simplu se uita in talon ca asa i se pare lui si vede pe cauciuc ca nu ai aceeasi marime mai ales cu jante frumoase puse (ca asa observa) si gata, iar te-ai ars. Acuma ma scuzati dar nu stiu cum e la voi insa in orasul meu se cam aplica legea. Deci foarte usor, mai ales cu noul Cod Rutier unde le da mana mai libera gaborilor, poti ramane fara talon...


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Psych0
post 5 Oct 2007, 20:31
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 5 October 07




salutare .. am eu pus pe solenza bi - xenon Siemens si merge ok ...


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 6 Oct 2007, 11:55
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Poate pui si niste poze sa ne clatim si noi ochii biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata87
post 6 Oct 2007, 13:18
Post #71


membru alb-violet


Group: Members
Posts: 590
Joined: 4 January 07
From: Timisoara




de acord cu free fiber...pune niste poze facuta seara sa vedem cu lumineaza


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Psych0
post 6 Oct 2007, 14:16
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 5 October 07




sunt facute cu telefonu .. urmeaza sa le fac , cu o camera decenta wink.gif 1.jpg ( Size: 92.43k ) Number of downloads: 2236
21.jpg ( Size: 104.53k ) Number of downloads: 2571
3.jpg ( Size: 102.93k ) Number of downloads: 2496
[atta
chmentid=1627414103]5.jpg ( Size: 105.89k ) Number of downloads: 2531
6.jpg ( Size: 103.79k ) Number of downloads: 2445
[attachmen
tid=1627414106]8.jpg ( Size: 98k ) Number of downloads: 1177
9.jpg ( Size: 103.34k ) Number of downloads: 1151


Attached thumbnail(s)
4.jpg ( Size: 100.02k ) Number of downloads: 997
7.jpg ( Size: 102.79k ) Number of downloads: 1081


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 6 Oct 2007, 20:12
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Super tare smile.gif Cand faci pozele cu camera, poate gasesti o SLZ stock a unui vecin sa le pui una langa alta cu farurile aprinse...

Multumim pentru poze wink.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Psych0
post 7 Oct 2007, 12:22
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 5 October 07




e relativa chestia asta nu m-a dus capu sa fac inainte si dupa .. pentru k el poate avea farurile mai ridicate si sa " bata " mai bine ale lui de ex .. oricum este diferentza wink.gif si se merita investitia ... si eu m-am codit pana sa le iau ... inca nu am ieshit din orash cu faza lunga , k cineva se plangea de fara lunga la bi - xenon dar pe o bora ....


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 9 Oct 2007, 12:03
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Ma gandeam eu asa...
Un bec xenon lumineaza ca unu de ~125W si consuma ca unul de ~35W.
Un bec de 125W lumineaza ca unu de 125W si consuma tot 125W.

Deci, lumina pe sosea va fi la fel, diferenta sta doar in consumul becurilor, care nu mai sug asa mult curent; protejeaza instalatia masinii bla bla.

Am inteles bine?

A nu se intelege ca bag bete in roate celui care are xenon pe solenza, departe de mine acest gand; vroiam doar sa trag o concluzie in ceea ce priveste tehnologia.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata87
post 9 Oct 2007, 12:30
Post #76


membru alb-violet


Group: Members
Posts: 590
Joined: 4 January 07
From: Timisoara




ai lasat sticla originala a farului ?


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Psych0
post 15 Oct 2007, 19:20
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 5 October 07




da este farul exact la fel .. aceleashi oglinzi sticle etc .. numai am montat instalatia de xenon

departe de mine gandul de consum la ce zice fiber .. in primul rand aspect estetic apoi functional .. este mai comoda lumina alba la drum .. cert este k pe la inserat asa cat am mers eu prin orash nu prea iti dai seama k ai farurile aprinse ...

instalatia este plug & play


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 16 Oct 2007, 11:55
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Incep sa ma gandesc serios sa caut un Xenon H4 care sa aiba Halogen pe faza lunga . ( pt flasuri ... ca altfel omori xenon-ul )
Apoi sincer eu nu cred ca sunt Siemens-uri ... doar daca ai fi dat pe ele de la 500 euro in sus . Fotografiile pe care le-ai pus nu prea reflecta realitatea si astept ceva la o calitate mult mai buna . Problema este ca la mine fata balanseaza destul de mult la acceleratii puternice si mi-e mila de cei din fata . Si asa am lumina puternica si trebuie sa o las mai jos cand merg prin oras ...
Ma gandeam sa-mi pun un kit de xenon in proiectoare si sa le aprind numai cand e nevoie , dar mi-e sa nu dau banii degeaba si sa nu aiba efectul scontat .
Referitor la discutiile de mai sus cu legalitatea ... voi uitati ca multe "militieni" mai intai te lasa fara talon si apoi incep sa te intrebe .
Eu nu am vazut pe acele kituri de "xenon" albastre la 50 ron emblema RAR si tare mi-e ca alea sunt ca si alte luminite si "accesorii" liber la cumparat , dar ilegal la folosit pe masini . In legislatie scrie clar ca nu ai voie sa folosesti alte lumini sau culori decat cele ale masinii , prevazute din fabrica . Eu NU am de gand sa-mi pun un Xenon diferit de 5000 - 6000 , pentru ca nu vreau sa deranjez pe ceilalti , apoi dupa cate am citit eu , puterea maxima a luminii este la 4000 , alta diferita fiind mai mult de design decat pt a lumina mai corect .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Psych0
post 21 Oct 2007, 18:09
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 5 October 07




stiu k nu se vede ptr k este facut cu telefonu .. de lene .. tot aman sa fac pozele alea ... este Bi-xenon siemens .. si .. nu omori xenonu` cu flash`uri ... da .. cu flash`urile dese il omori ... acuma ce spui tuh .. sa pui xenon pe proiectoare .. cel putin la solenza mi se pare o prostie .. am vrut sa-mi pun si pe proiectoare dar in primul rand proiectoarele mele .. geamurile sunt matuite de la pietre .. apoi una din oglinzi este ruginita mi se pare ... si mi se pare inutil cum ziceam .. ce am eu pe solenza e 6000k

fa o comparatie intre ce poze am pus eu si pozele astea care zic eu k sunt genuine

http://www.lchid.com/ebusiness/product_ima...cn_s_23_221.JPG

http://www.xenonauto.ro/images/pictures/siemenshid_1_big.jpg

http://www.xenonauto.ro/images/products/new/6_big.jpg



alt aspect .. la mine nu balanseaza mashina ptr k sunt amortizoarele intarite .. dar ma bate gandu sa ridic putin farurile ptr k mashina a fost putin coborata

o sa le fac pana la urma poze biggrin.gif ...


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 7 Nov 2007, 13:30
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Ei iata ca se poate si bravo nenica, tine-o tot asa. Singurul lucru care ma tine si pe mine sa nu pun xenoane e stiti si voi ce, banii!!


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 7 Nov 2007, 14:06
Post #81


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Eu mi-am comandat xenon de pe ebay si cu totul m-a costa cam 360 RON, stiu insa ca sunt chinezesti. Sunt H4 bi-xenon, am ales 4300k la lumina pentru ca vreau sa vad mai bine si nu sa spuna lumea "Uite are xenon ca se vede nuanta albastra". Siemens alea sunt tot chinezesti am vazut si Bosch care sunt tot chinezesti, am vazut pe ebay xenoane "Made in German", cine e "German" nu stiu.

This post has been edited by 2dor: 7 Nov 2007, 14:16


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 7 Nov 2007, 18:49
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Si ti le-ai montat?
Pune si tu niste poze aici mai clare ... Before & after ..
Sau o pui pe a ta cu Xenon langa una fara ...


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 7 Nov 2007, 19:39
Post #83


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Momentan sunt pe drum, cand or sa vina si le montez o sa pun poze langa un prieten ce are si el Lancer.

This post has been edited by 2dor: 7 Nov 2007, 19:39


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Psych0
post 13 Jan 2008, 10:43
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 5 October 07




2dor n`a mai venit pe dum e de 1 an si ceva smile.gif)


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 17 Jan 2008, 14:42
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Ati m-ai facut ceva modificari la farurile voastre? Ceva xenoane in plus pe solenze? Sunt curios!


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Psych0
post 17 Jan 2008, 20:51
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 5 October 07




eu vreau sa pun pe proiectoare .... dar nu stiu ce sa fac .. ma gandesc ca e locu prea mic ... acolo jos smile.gif ... si se duc draq proiectoarele de la caldura degajata de becurile cu xenon


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 17 Jan 2008, 22:49
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




QUOTE(Cib @ 20 Jun 2007, 08:59)
nenea politistul fara o calificare tehnica nu poate sa dovedeasca nimic. Ca i se pare.... e discutabil, mai ales in fata instantei. Si acest lucru poti sa i-l spui si tu.
*




acu' n-as vrea sa fiu eu ala care-ti spune ca nu exista mos craciun si iepurasul, da' farul si cu becul is inscriptionate cu niste semne la care le zice litere si cifre si care ar trebui sa fie intr-o anumita relatie. de echivalenta. lu' nenea politistul ii sint de ajuns cele patru clase pe care le are ca sa te puna sa scoti becul afara si sa verifice existenta (sau inexistenta) respectivei relatii intre ce-i marcat pe bec si ce-i marcat pe far. daca ai bafta sa ai niste xenoane d-alea cu ochi oblici care n-au un E dragut incins intr-un cerc truncat, e si mai rau, ca nu-s omologate ECE. de aia si exista inscriptionarile alea, ca sa-i fie usor la garcea tip ECE sa te prinda si sa nu umble cu bancul fotometric si 200 de coli A4 cu reglementarile dupa el.

ca sa nu mai cauti tu, uite aici: http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs.html

in cazul solenzei te intereseaza numerele:

20 - " Headlamps emitting an asymmetrical passing beam or both and equipped with halogen filament lamps (H4)"
37 - "Filament lamps of power-driven vehicles and their trailers"
99 - "Gas-discharge light sources for use in approved gas-discharge lamp units of power-driven vehicles" (bold-ul imi apartine)

cauta la fiecare un paragraf numit "markings" sau "inscriptions" si citeste acolo sa te lamuresti.

Romanica e membru in UNECE asta, are codul de tara 19.

asta ca sa nu mai zic ca pe majoritatea blocurilor optice fabricate dupa '97 se scrie (fara a fi cerut) tipul de bec necesar, Hceva pentru halogen, Dceva pentru "xenoane".
chiar si o molusca ar fi capabila sa se prinda.

si ca o opinie personala, bagatul de becuri cu descarcare in gaz (xenoanele voastre) in faruri cu optica conceputa pentru becuri cu filament reprezinta metamorfoza fecalei in bici din punct de vedere al performantelor si nesimtire tipic romaneasca din punctul de vedere al alora care vin din sens opus si va suporta iluminatia. Psych0, macar bunul simt sa-ti reglezi farurile sa-l fi avut, ca din pozele alea unul face brazda-n sosea si alalalt transmite semnale in cod morse locuitorilor de pe luna.

pese:
nu stiu de ce mai ma obosesc avind in vedere ca voi fi scuipat intre ochi pentru cele declarate, da' vorba unuia, speranta moare ultima.

This post has been edited by afilon: 17 Jan 2008, 23:01


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Psych0
post 18 Jan 2008, 10:12
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 5 October 07




mah ele sunt reglate ... dar nu pot fii reglate la fel ca unele cu lupa , e imposibil... sunt reglate in service....


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 18 Jan 2008, 11:28
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Apai tata afiloane, nu stiu ce sa zic, eu nu tin partea celor cu xenoane ca nici n-am, inca, dar daca tu imi zici ca nea politistu stie toate cele ce le-ai insirat tu acolo din cap atunci iti spun io ca nu mia lucra de mult la circulatie. nu-mi bat joc de inteligenta politistilor dar astea sunt detalii tehnice pe care parerea mea pe nea politistu nici nu-l intereseaza. El se uita doar daca difera, citeste cateva posturi mai sus, intensitatea - culoarea- etc pt ca se limiteaza la regulamentul pe care Parlamentul nostru dragut ni-l ofera cu atatea schimbari aproape in fiecare an. Nu se oboseste el cu altceva stai linistit, ca eu n-am vazut persoane trase pe dreapta si sa scotoceasca la faruri sau motor sau roti ceva. Deci asa ceva nu cred.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-82-MDN
post 10 Apr 2008, 14:43
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 12 February 07




Psych0 ... se vad bine .. ca la mine ... sa meritat investitia ... si stii foarte bine ca merge sa pui xenon si in proiectoare si nu ai ce sa patesti la ele. si stai relax ca proiectorul nu o sa pateasca nimic de la caldura degajata de bec. smile.gif


--------------------
Dacia Solenza Dacia Solenza 2004 / - CT-82-MDN
A.C.S. X-Team Racing Club Constanta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Conform legislatiei, o instalatie xenon nu poate fi omologata daca nu are autoreglaj si spalator de faruri. Cum nu poate fi omologata, este ilegala. In cel mai bun caz ar putea fi omologate TUV sau/si E11, dar cum aceste doua omologari din urma nu sunt recunoscute de organele abilitate din Romania, in speta RAR (registrul auto roman), se considera ca fiind ilegale orice instalatii neomologate rar.

Daca un astfel de sistem de iluminare nu face parte din dotarea "din fabrica" a unui autovehicul, atunci el trebuie omologat dupa montarea sa (daca se citeste codul rutier, se va vedea ca se retine talonul autovehicului in cazul existentei modificarilor neomologate la sistemul de iluminare). Cum aceasta omologare nu poate fi realizata, datorita motivelor de mai sus, ramane sa circuli "la noroc", politia putand salta talonul.

Omologarea echipamentului e una, si montarea sa pe un autovehicul care nu indeplineste conditiile necesare, e cu totul altceva. Daca ar fi puse pe o masina care are deja spalator de faruri si auto-leveling, nu ar incalca nici o lege. Dar situatia de fata e cu totul alta, si o stiti foarte bine.

Iata mai jos un extras din codul rutier.


QUOTE
Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;


--------------------
Go to the top of the page
19 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 09:52
Forum Renault