DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> A claxona sau a nu claxona...

maddriver
post 22 Feb 2012, 13:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 1 May 06




Salutare! As vrea sa va relatez o intimplare.

Duminica asta ma aflam intr-un mic orasel din jud. Alba pentru a merge la un parastas. Printre altele, a trebuit sa transport o persoana cu masina la biserica locala. Intrarea la aceasta bisericuta este chiar intr-o mica intersectie (ca sa nu-i zic rascruce) in care eu aveam 'cedeaza trecerea'...
Drumul principal era destul de pustiu dar totusi la un moment dat a mai aparut o masina in spatele meu. Cind am ajuns la biserica am observat ca nu aveam unde sa parchez: pe marginea drumului mormane de zapada si citeva masini parcate. Asa ca am semnalizat dreapta, am pus avariile si am oprit cu intentia de a lasa omu' sa coboare din masina si de a merge mai departe sa gasesc un loc de parcare. In momentul asta tipul din spate m-a claxonat nervos si m-a depasit in mare tromba. La faza asta complet neasteptata pentru mine, l-am claxonat si eu la fel de nervos. Dupa ce imi iese omu' din masina, vreau sa plec mai departe dar il vad pe asta cu claxonu' ca oprise in fata mea la vreo 40 de metri si imi facea semne 'prietenesti'. Am hotarit ca nu era momentul sa ies din masina ca sa 'clarific' situatia, deci am vrut sa trec mai departe, pe linga el, moment in care omu' se repede spre mine cu intentia de a da cu piciorul in masina. Aveam deja vreo 35/40 km/h. Instinctul m-a facut sa accelerez si sa incerc sa trag stinga ca sa-l evit. Cu toate astea, in avintul lui, tot a reusit sa-mi atinga masina. Am auzit o bufnitura si ma asteptam sa vad o indoitura serioasa, dar mai tirziu am vazut ca n-a facut decit sa-mi stearga praful. Apoi a sarit in masina (lui) si l-am lasat sa ma depaseasca ca sa-i pot lua numarul.

Prima intrebare ar fi daca are rost sa merg cu numarul la politie. In rest as fi incintat sa aflu parerea altor soferi cu privire la acest incident. Probabil ca sint unii care ar fi facut la fel ca mine si altii care ar fi facul la fel ca celalalt.

Aaa... si ca fapt divers nu imi place sa folosesc claxonul decit eventual pentru a saluta sau a evita un accident. In rest consider ca trebuie sa fii putin necioplit ca sa claxonezi la stop sau daca opreste cineva in fata ta, de exemplu.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate 1.4 MPI Albastru Marin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 22 Feb 2012, 13:15
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ajuta-ma sa inteleg - daca tu te-ai oprit in mijlocul drumului, ce motiv ai putut avea sa claxonezi?!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 22 Feb 2012, 13:29
Post #3


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




radmasa.gif asa ceva nu credeam ca o sa citesc - in alba unde si aerul se misca incet a inceput lumea sa devina nervoasa - sfatul meu e sa lasi treburile asa, in bucuresti daca ai reclama fiecare gest al celor din trafic ai innebuni- bafta


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddriver
post 22 Feb 2012, 13:38
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 1 May 06




Mda... ca sa-ti explic. N-am scris nicaieri ca am oprit in mijlocul drumului, ci pe drum, pe banda din dreapta cit mai aproape de margine. In plus, aveam cedeaza trecerea, deci trebuia oricum sa incetinesc/opresc... De claxonat am claxonat ca sa-i arat tembelului ca si eu am claxon... si ce-i cu asta... Sint de acord, legea zice sa nu opresti la mai putin de 5 metri de o intersectie dar in situatia asta cred ca orice sofer rezonabil mi-ar da dreptate si ar fi de acord ca nu era nevoie de claxon.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate 1.4 MPI Albastru Marin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Feb 2012, 13:39
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Du-te la politie, afla cine e si invita-l la urmatorul parastas.
Ii zici ca e din partea casei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Feb 2012, 13:52
Post #6


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu am prins unu ieri cu un gip (era ceva legat de prioritate pentru pietoni, vorbea la telefon si nu conta ca era verde pentru pietoni) care cu geamul deschis a avut curajul sa injure si sa fuga. Nu a vrut sa coboare din masina.

This post has been edited by IRONICK: 22 Feb 2012, 14:48


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddriver
post 22 Feb 2012, 14:01
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 1 May 06




QUOTE(klaus @ 22 Feb 2012, 14:39)
Du-te la politie, afla cine e si invita-l la urmatorul parastas.
Ii zici ca e din partea casei.
*



Sa stii ca asa ar face un bun crestin si ca tot vorbim de parastase, omu' a avut ceva noroc. Daca eram la fel de nebun ca el era ori la spital ori la cimitir. Pina la urma eu eram inca in masina iar el, nu.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate 1.4 MPI Albastru Marin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 22 Feb 2012, 14:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(maddriver @ 22 Feb 2012, 14:38)
.......Sint de acord, legea zice sa nu opresti la mai putin de 5 metri de o intersectie ........
*



parca legea zicea ca nu se considera oprire daca este doar pt a lasa sa urce/coboare pasagerii...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 22 Feb 2012, 14:52
Post #9


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




stationare vrei sa zici....


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 22 Feb 2012, 15:31
Post #10


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




2) Nu se consideră oprire:

a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulația pe drumul public respectiv;



--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 22 Feb 2012, 15:40
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Mda...deci l-ai perturbat pe respectivu'.
Eu zic sa nu iti mai faci inima rea de la nimicuri din astea...foloseste-ti inteligenta emotionala si incearca sa devii mai insesnsibil la claxoane.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 22 Feb 2012, 22:40
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Daca ala era jos si tu in masina si te-ai fi dat la el sa ii dai una putea foarte bine si el sa te reclame pt infractiunea de lovire. Unii cred ca e legitima aparare, dar nu e, iti loveste masina il reclami ca atare, dar nu te dai jos sa il iei la bataie convins ca ai dreptul.

Eu am avut zilele trecute un incident cu un taximetrist: am oprit pt a acorda prioritate pietonilor aflati in traversare (pe Iuliu Maniu) pt ca semaforul nu mai mergea si se respecta indicatoarele (adica e trecere de pietoni) si desteptul, cu toate ca eram pe banda 2 si el putea sa mearga pe 1 sau pe 3 ma claxona si mai sa si dea peste pietoni. Nefiind de ajuns..ma mai si injura ca de ce am oprit. Fiind si gheata pe jos, bara deja o aveam bulita, m-am pus in fata lui si i-am franat de nu i-a mai trebuit claxoane, sicane in trafic (l-am lasat pana la urma ca aveam client).

Nu stiu care a fost exact faza azi pe Calea mosilor cu unu dintr-un jeep care a tras in masina unui taximetrist...dar cred ca 90% vinovat e taximetristul si bine i-a facut.

In fine, mare atentie la astia, negabati in seama ori cu pistolul la tampla si se linistesc.

In cazul tau era o chestie de bun simt, banuiesc ca traficul nu e cine stie ce si trebuia sa te lase sa opresti sa se dea jos pasagerul, dar poate el a inteles altceva, pune-te si tu in locul lui si sa vezi cum e sa iti opreasca cineva in fata. Eu daca vad un sofer ca semnalizeaza, avarii etc nu sunt tampit sa il claxonez de trezesc vecinii, dar nici sa te opresti brusc in fata si apoi pui avariile de neam prost.

Vezi ca la 25 de m de intersectie nu ai voie sa opresti, nu la 5.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 23 Feb 2012, 01:25
Post #13


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(SandelBS @ 22 Feb 2012, 22:40)
Nu stiu care a fost exact faza azi pe Calea mosilor cu unu dintr-un jeep care a tras in masina unui taximetrist...dar cred ca 90% vinovat e taximetristul si bine i-a facut. 
*



Nu avea nimic cu taximeTristul, a tras in clientul lui ... desi o meritau amandoi wink.gif


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 23 Feb 2012, 02:03
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Mama cata teorie.
Mi se pare elegant si de bun simt, cand se da unu' jos la tine, sa-i bagi pistolul in gura si sa-i siluiesti nevasta. Daca tipa inseamna ca-i place. wink.gif
Ce-i cu mojicia asta fara limite? Cum adica sa te dai jos? Vrei sa-l inveti minte? Pistolul in gura si fomeia pe capota. Pai ori suntem golani ori nu mai suntem.
Si aporpo. Cand iese unu' cu pistolul, sau are de trei ori greutatea voastra, nu incepeti cu "va rog sa ma scuzati dar nu vorbeam cu dvs.".
Nu inteleg de unde vine atata rautate. Treci, bai frate, pe langa el si gata. Ala care a oprit acolo, ori are o problema, ori e prost.
Te dai tu jos si faci educatie. mad.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 23 Feb 2012, 10:11
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(maddriver @ 22 Feb 2012, 14:12)
mic orasel din jud. Alba
*



Ti-ai gasit cu cine sa te pui, matale chiar n'ai auzit de soferii din Alba? Sunt tufis, argesenii sunt nimic pe langa ei.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Feb 2012, 10:58
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




d-aia li se si zice albanezi


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmxu
post 29 Feb 2012, 21:12
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 22 January 12
From: Cluj Napoca




neamprostia e la putere in romanica , asa ca nu prea merita sa ne consumam pentru orangutani care au primit permis de conducere...
nu stiu reguli de circulatie , nici de bun simt , dar stiu sa claxoneze.


--------------------
dacia 1310 1984 - CJ-02-WUH
-746336727
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 29 Feb 2012, 21:22
Post #18


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Vezi cacorect se zice "oranjgutani".


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmxu
post 29 Feb 2012, 21:26
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 22 January 12
From: Cluj Napoca




smile.gif
scuzati ca eu nu stiut sa vorbeste romaneste radmasa.gif


--------------------
dacia 1310 1984 - CJ-02-WUH
-746336727
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Mar 2012, 13:13
Post #20


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(klaus @ 23 Feb 2012, 10:58)
d-aia li se si zice albanezi
*



sau se mai spune ca nu ai nevoie de semne de incepator ci de numere de AB biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 10 Mar 2012, 10:31
Post #21


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




QUOTE(Tamango @ 22 Feb 2012, 15:31)
2)  Nu se consideră oprire:

a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulația pe drumul public respectiv;
*



...super comentariul tau. mi-am luat un avertisment pt ca am oprit autovehiculul pentru coborarea sotiei la o brutarie.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 10 Mar 2012, 12:57
Post #22


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Inseamna ca ai perturbat circulatia pe drumul public respectiv wink.gif Sau daca nu, te-a facut Garcea laugh.gif

This post has been edited by Tamango: 10 Mar 2012, 12:58


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 11 Mar 2012, 12:13
Post #23


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




m-a facut... de altfel si el era oprit tot acolo cand m-a casapit. asa ca nu incape indoiala ca nu se perturba sub nici o forma traficul aerian in zona.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
samy78tm
post 11 Mar 2012, 12:38
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 12 February 11
From: TIMISOARA




erai cumva intr-o zona cu ''oprirea interzisa" reglementata prin semne de circulatie?daca da atunci eu zic ca avea dreptate,fara suparere.nu ai respectat semnificatia indicatorului rutier.zi mersi ca ai primit doar un avertisment

This post has been edited by samy78tm: 11 Mar 2012, 12:38


--------------------
renault laguna1 94 ph.1 1 .8 rt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan.nick
post 11 Mar 2012, 13:12
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 29 February 12
From: Sebes




Nu va luati de "albanezi" ... nu e vina lor ca acolo au aparut masinile mai tarziu radmasa.gif

maddriver - pun pariu ca asta s-a intamplat in Sebes tongue.gif


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCI, Dynamique, Estate, 120 CP 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 11 Mar 2012, 14:12
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




QUOTE(samy78tm @ 11 Mar 2012, 12:38)
erai cumva intr-o zona cu ''oprirea interzisa" reglementata prin semne de circulatie?daca da atunci eu zic ca avea dreptate,fara suparere.nu ai respectat semnificatia indicatorului rutier.zi mersi ca ai primit doar un avertisment
*




Doua posturi mai sus e citat articolul de lege care spune ca daca e semn oprirea interzisa poti totusi opri pentru a lasa pasageri... Greu de citit...


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 11 Mar 2012, 14:28
Post #27


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Ala-i articolul cel mai iubit de taximetristii care inteleg sa opreasca FIX pe trecerea de pietoni, in intersectie sau in orice loc li se nazare, ca sa 'preia' sau sa 'lase' clientii. Chestie de bun-simt.
Inteleg ca initiatorul avea 'Cedeaza', deci era in intersectie. E greu de crezut ca nu incurci traficul intr-un asemenea loc.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maxy25
post 11 Mar 2012, 19:05
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 26 March 11




Eu am parcat in parcare amenaja si am platit (taxa de parcare la automat - am luat bon) la coborare din masina un nebun ma claxoneaza si-mi face semne sa-i fac loc (de parca ar fi locul lui de parcare - nu exista nici semn , marcaj , eventual dispozitiv metalic prin care sa-i confirme spusele) mi-am vazut de treaba , nu l-am bagat in seama , el a continuat sa claxoneze inca vreo 4-5 minute aproape continuu . La revenirea la autovehicul am constatat ca "meseriasu'" imi lasase un "suvenir" pe portiera dreapta fata (o zgarietura facuta cu cheia , cam de 70 cm lungime) ce-i de facut ?. I-am luat numarul de la masina . Mi-am vazut de drum (am CASCO la masina de serviciu - norocul meu) la urmatoarea intalnire urmeaza sa-i verific presiunea in pneuri la toate 4 rotile vreau , daca am timp . La Politie nu ma duc , pierdere de timp , pe banii mei . La CASCO le voi mentiona dupa despagubire si reparatie numarul de inmatriculare al "meseriasului" .


--------------------
renault megane 1,6 16v classic 2001 - bv79bcm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 12 Mar 2012, 15:21
Post #29


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Eu as face intai plangere la Politie, pe urma m-as duce la CASCO cu toate datele problemei. In felul asta ai putea lega o eventuala urmarire a nervosului de catre firma de asigurari de 'evenimentul asigurat'. Plus chemarea aluia la Politie, pentru declaratie.
Altfel... iti faci masina si atat.

PS: Memorezi numerele tuturor celor care te claxoneaza? huh.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Mar 2012, 15:52
Post #30


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cine claxoneaza e Gheorghe, ce e greu de tinut minte?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:46
Forum Renault