DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema la conexiunea pedalei de ambreiaj

otto2014
post 8 May 2015, 18:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 May 15




Salutare.

Sunt nefericitul posesor al unui Duster.

M-am trezit in mers cu pedala de ambreiaj libera. Tras pe dreapta coborat din masina, pe podea sub pedala 2 bucati din plastic ce formau un fel de ghidaj pentru conexiunea dintre pedala si "cablul" de ambreiaj.

Vocea, dealer, etc trecem peste, m-am lamurit si enervat destul.

Gasit o piesa aproximativ similara, incropit ceva romaneste dar e o solutie temporara.

AJUTOR .

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
Aveti o solutie ?


Edit. De acum 5 minute nu imi mai culiseaza fata spate scaunul soferului Si nici reglarea pe inaltime.

Unde sa ma duc cu Dustarila inafara de Remat ?


Multumesc.

This post has been edited by otto2014: 8 May 2015, 18:07


Attached thumbnail(s)
20150508_185211.jpg ( Size: 1.1mb ) Number of downloads: 418


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 8 May 2015, 22:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Pt. astfel de lucruri ar trebui sa existe garantia...
Inteleg ca erai nervos (consider ca e normal sa fii foarte nervos cand patesti asa ceva la o masina fabricata in 2014) dar cred ca e mai bine sa le ceri sa puna ei piesa si sa nu faci tu improvizatii.
In plus, in service-uri au bunul obicei cand vad ceva improvizatii ca ti-o scot din garantie.

Cel mai bine revii (mai calm) cu un telefon la VC si le ceri o programare sa iti inlocuiasca piesa distrusa, mai ales ca este risc de securitate!

Daca nu avanseaza poti implica si niste autoritati, gen politie, pentru ca nu e normal sa nu ai control asupra ambreiajului, asta putand sa genereze un accident mortal...

Si nu este normal sa se rupa acele ghidaje.

Inca ceva: daca cei de la VC sau service fac galagie ca ai facut tu improvizatia si ca "din aceasta cauza s-a rupt" poti sa le ceri sa verifice inregistrarile convorbirilor tale in care anunti problema.


This post has been edited by cristic1982: 8 May 2015, 22:22


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 8 May 2015, 23:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




La munte tata, la munte, aer tata, mult aer...linistitor.

Nu am inteles motivul supararii. Se intimpla s-a intimplat si se va mai intimpla.
Inainte de a suna la X si la Y si mai ales la Z ar trebui sa te adresezi unui service, scrii ca ai vorbit cu vinzatorul probabil are si un service linga el.

Inclusiv problema scaunului. Pot fi multe cauze, parca am mai citit de arc care s-a dez agatat din cadru si s-a agatat in mocheta si a fixat scaunul. Dar 2014 esti in garantie!


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
otto2014
post 9 May 2015, 12:26
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 May 15




Procesul e pe rol. Vedem cum se termina.

Pana atunci tb sa fac ceva cu masina.

La 3 Reprezentante Dacia se uitau la piesa de ziceai ca e de provenienta extraterestra. Sunt lamurit cu asta.





--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacian ms
post 9 May 2015, 12:28
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 18 April 13




E o problema cunoscuta. Incepe cu o pocnitura uneori la apasarea pedalei si sfarseste cu ambreiajul mort.

Am avut si eu problema si am fost la service dar mi-au spus ca nu e necesara schimbarea. Mi-au dat cu ceva spray la pedala si m-au invatat cum sa o pun la loc daca raman fara.

Totusi nu stiu de ce trateaza problemele asa de superficial mai ales ca daca ramai fara ambreaj se poate ajunge la accidente grave.

@izsy ca sa intelegi mai bine de ce se supara omul gandeste-te ca te afli la drum si apesi pedala iar pedala se rupe. Poti pati oare ceva grav? Sau mai poti ajunge lamunte la aer curat unde sa te calmezi?

This post has been edited by dacian ms: 9 May 2015, 12:31


--------------------
Dacia Duster 1.6 16V Laureate 2012 - MS 11 FJS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 May 2015, 14:40
Post #6


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(cristic1982 @ 8 May 2015, 21:19)
Pt. astfel de lucruri ar trebui sa existe garantia...
*
Rugina IN MASINA? La o MASINA din 2014!?20150508_185211.jpg ( Size: 305.85k ) Number of downloads: 379
QUOTE(dacian ms @ 9 May 2015, 11:28)
E o problema cunoscuta. Incepe cu o pocnitura uneori la apasarea pedalei si sfarseste cu ambreiajul mort.

Am avut si eu problema si am fost la service dar mi-au spus ca nu e necesara schimbarea. Mi-au dat cu ceva spray la pedala si m-au invatat cum sa o pun la loc daca raman fara.

Totusi nu stiu de ce trateaza problemele asa de superficial mai ales ca daca ramai fara ambreaj se poate ajunge la accidente grave.
*
Pentru ca asa este la Dacia, pentru ca asa a fost intotdeauna. Grija pentru client este infioratoare.
QUOTE(dacian ms @ 9 May 2015, 11:28)
@izsy ca sa intelegi mai bine de ce se supara omul gandeste-te
*
sisi nu gandeste, este inutil sa ii explici

This post has been edited by IRONICK: 9 May 2015, 14:50


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 9 May 2015, 15:56
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Yes yes hai sa ne suparam si sa sunam direct la Haga la protectia comparatorului! V-or veni aia cu masina cu girofaru'....

Administrarea cu sprey-ul mi-au facut-o si mie, se face la scirtiit ( pocnit ? ) dar nu cred ca are nimic cu ruptura unei piese, ca asta am inteles ca s-a intimplat.

Cind am spus ca se poate intimpla...stiti cite repere are Dacia? O excludere 100% a mal functionarilor este imposibila.

Am mai spus-o, se intimpla si la case mai mari.

This post has been edited by Iszy: 9 May 2015, 15:56


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
otto2014
post 10 May 2015, 12:07
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 May 15




Nu contest ca nu se intampla si la "case" mai mari. In definitiv furnizorii de repere sunt cam aceiasi pentru toate "casele".

Am mai trecut cu masini noi si prin alte reprezentante, in general nu tin o masina mai mult de doi ani, apar diverse probleme indiferent de numele producatorului.

Ideea e ca chiar si cu piesa "de origine" ma voi gandi de 2 ori daca sa plec pana la Ploiesti sa zicem.

Daca tie ti se pare normal...no comment. Mie mi se pare absurd. Masina n-a costat 800 Euro ca sa nu am niste pretentii normale de la ea. Dar deviem de la subiect.

Ghidajul, bucsa sau cum s-o numi e facuta dintr-un plastic ieftin de slaba calitate.

Probail o sa ajung sa demontez pedalierul si sa imi fac undeva pe comanda piesele necesare.

Cu Dacia m-am lamurit. Definitiv.

Si da, rugina in masina 2014...acolo e bine inca.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacian ms
post 10 May 2015, 19:36
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 18 April 13




@otto, nu se poate inlocui bucsa respectiva? Mie mi-au aratat ca daca o sa cada pedala sa o agat nu stiu cum inapoi in bucsa. Prea multe nu am inteles sperand ca nu o sa cada niciodata. Deocamdata doar scapa putin cand pocneste.
Ce se inlocuieste acolo, doar bucsa sau tot ansamblul?

This post has been edited by dacian ms: 10 May 2015, 19:36


--------------------
Dacia Duster 1.6 16V Laureate 2012 - MS 11 FJS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 10 May 2015, 20:43
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




@otto, poti da poze cu zone de rugina pe caroserie?
Nu ma refer la rugina superficiala de pe piesa asta sau esapament/discuri.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 10 May 2015, 22:50
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




[B]Daca tie t-i se pare normal...mie m-i se pare absurd...[/B]

Cred ca diferentele de opinie provin din diferentele de abordare ale problemei.
DA m-i se pare normal ca la o masina, chiar daca costa peste 800 de euro cindva sa se strice ceva. ( nu stiu de ce acest 800 de euro inseamna vre-un hotar de determinare . )
Bineinteles ca nu ii doresc nimanui nici macar mie asaceva. La fel m-i se pare normal ca cineva cindva sa ramina undeva cu masina la marginea drumului. Dar nu m-i se pare un capat de tara. La rindu-mi am ramas in mijlocul padurii fara curent cind a cedat brusc bateria...de exemplu. Dar nici prin cap nu mi-a trecut sa pun un proces pe rol ( rapid ai fost ) pentru asaceva. Oricum nu aveam nici o sansa sa cistig, si i-ti soptesc ca nici tu nu ai nici o sansa eventual subventionezi un avocat.
Din pacate nu ai complectat data nasterii … dar cred ca sunt diferente mari intre noi ...in stilul de abordare si mai ales de rezolvare a problemelor. Au mai fost pe forum asemenea abordari care din trei cuvinte au format definitiv parere despre o marca al patrulea cuvint era cu gindul la REMAT sau vinzare si asa mai departe. Cind s-a incercat o lamurire a problemei din partea colegilor forumisti in retragere s-a scos o noua problema sa-i zicem rugina sau scirtiitul sau orice. Asta pentru a sublinia si justifica cererile de salvare din amonte. Mai este abordarea cu masina noua si cu datul unei ...bani multi si mai ales cu pierderea valorii la revinzare.
Da Domnilor se mai intimpla si la masini noi sa se defecteze.
Dar inca nu am auzit de piese din dezmembrari Duster! Dar vom ajunge si acolo.
La fel poate ar fi utila o enumerare a experientelor tale cu celelalte marci care le-ai schimbat din doi in doi ani.. Care au fost mai bune care au fost mai proaste?
Din aceaceasi ' viteza ' as putea enumera categorisirea proasta sau slaba, nu mai retin, a unei piese din plastic care la fel de bine se putea rupe si din cauza unei injectari defectuoase ( cu defect, cu bula de aer etc. lucru care ...se poate intimpla si la 'piese de origine' ...daca CTC-istul s-a uitat in alta parte...sau afost la fundul containerului... ). Mentionez discutia este legata de o defectiune care este semnalata ca noutate.

Numai, cum spune colegul meu ignorat, trebuie sa gindim, un pic.

Colegul care intrezaresti un caz major de malfunctionare prin defectiunea la ambreiaj, te linistesc cu faptul ca; de exemplu, craparea rulmentului de presiune de la ambreiaj este de aceasi speta, se poate intimpla oricind de la un moment la altul, oricui, spre Ploiesti sau Abu Dhabi. Si?
Posesorii de Mercedes Maybach, McLaren toti care au avut Senzotronic Brake System de la Bosch s-au trezit ca nu le mai prinde frina. Si? Au fost peste 1,8 milioane.
Deci cumpatare in afirmatii si liniste multa liniste interioara si o rezolvare cit mai rapida a problemei,, care, cum vezi, ne intereseaza si pe noi, forumistii macar sa invatam cite ceva de la cei , cu regrete, patiti..
Cred ca , luni totusi te-ai dus la un service?

This post has been edited by Iszy: 10 May 2015, 22:55


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
otto2014
post 11 May 2015, 02:16
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 May 15




Bucsa respectiva este rupta in 2 . Ce e acum pe masina e de la un düster mai vechi, nu e 100% compatibila.

Am gasit solutia, o sa revin in detaliu.

Maine poze cu alte repere atinse de rugina.

Honda - accord. 0 probeme.
Honda Civic - 0 Probleme
Mazda 2 - chemare inlocuire o garnitura. Nici maçar nu eram in lotul cu probleme dar m-ai chemat ei. Nicio alta Problema.
Audi a4 - defect sist inchidere. Rezolvat in cateva ore.

te rog sa ramanem la subiect. Am gasit solutia, o sa revin cu detalii in cateva zile. Nu Sunt compet nemultumit de masina, Altfel nu mai investeam in soft, sist de franare si suspensie, are si + dar Sunt subiectul unei alte discutii.

This post has been edited by otto2014: 11 May 2015, 02:19


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tau
post 20 May 2015, 20:03
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 16 December 06




QUOTE(Iszy @ 10 May 2015, 22:50)
[B]Daca tie [B]t-i[COLOR=red] se pare normal...mie m-i[COLOR=red] se pare absurd...[/b][/B]

Cred ca diferentele de opinie provin din diferentele de abordare[COLOR=red] ale problemei.
DA m-i [COLOR=red]se pare normal ca la o masina, chiar daca costa peste 800 de euro cindva sa se strice ceva.  ( nu stiu de ce acest 800 de euro inseamna vre-un[COLOR=red] hotar de determinare . )
Bineinteles ca nu ii doresc nimanui nici macar mie asaceva[COLOR=red]. La fel m-i[COLOR=red] se pare normal ca cineva cindva sa ramina undeva[COLOR=red] cu masina la marginea drumului. Dar nu m-i [COLOR=red]se pare un capat de tara. La rindu-mi am ramas in mijlocul padurii fara curent cind a cedat brusc bateria...de exemplu. Dar nici prin cap nu mi-a trecut sa pun un proces pe rol ( rapid ai fost ) pentru asaceva. Oricum nu aveam nici o sansa sa cistig, si i-ti [COLOR=red]soptesc ca nici tu nu ai nici o sansa eventual  subventionezi un avocat.
Din pacate nu ai complectat[COLOR=red] data nasterii … dar cred ca sunt diferente mari intre noi ...in stilul de abordare si mai ales de rezolvare a problemelor. Au mai fost pe forum asemenea abordari care din trei cuvinte au format definitiv parere despre o marca al patrulea cuvint era cu gindul la REMAT sau vinzare si asa mai departe. Cind s-a incercat o lamurire a problemei din partea colegilor forumisti in retragere s-a scos o noua problema sa-i zicem rugina sau scirtiitul sau orice. Asta pentru a sublinia si justifica cererile de salvare din amonte. Mai este abordarea cu masina noua si cu datul unei  ...bani multi si mai ales cu pierderea valorii la revinzare.
Da Domnilor se mai intimpla si la masini noi sa se defecteze.
Dar inca nu am auzit de piese din dezmembrari Duster! Dar vom ajunge si acolo.
La fel poate ar fi utila o enumerare a experientelor tale cu celelalte marci care le-ai schimbat[COLOR=red] din doi in doi ani.. Care au fost mai bune care au fost mai proaste?
Din aceaceasi[COLOR=red] ' viteza ' as putea enumera categorisirea proasta sau slaba, nu mai retin, a unei piese din plastic care la fel de bine se putea rupe si din cauza unei injectari defectuoase ( cu defect, cu bula de aer etc. lucru care ...se poate intimpla si la 'piese de origine' ...daca CTC-istul s-a uitat in alta parte...sau afost [COLOR=red]la fundul containerului...  ). Mentionez discutia este legata de o defectiune care este semnalata ca noutate.

Numai, cum spune colegul meu ignorat, trebuie sa gindim, un pic.

Colegul care intrezaresti un caz major de malfunctionare prin defectiunea[COLOR=red] la ambreiaj, te linistesc cu faptul ca; de exemplu, craparea rulmentului de presiune de la ambreiaj este de aceasi [COLOR=red]speta, se poate intimpla oricind de la un moment la altul, oricui, spre Ploiesti sau Abu Dhabi. Si?
Posesorii de Mercedes Maybach, McLaren toti care au avut Senzotronic Brake System de la Bosch s-au trezit ca nu le mai prinde frina. Si? Au fost peste 1,8 milioane.
Deci cumpatare in afirmatii si liniste multa liniste interioara si o rezolvare cit mai rapida a problemei,, care,  cum vezi, ne intereseaza si pe noi, forumistii macar sa invatam cite ceva de la cei , cu regrete, patiti..
Cred ca , luni totusi te-ai dus la un service?
*



Domnule, te intreb doar de curiozitate: oare realizezi cate de multe greseli - atat de ortografie, cat si de punctuatie - are postul dumitale?



--------------------
Renault Grand Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 May 2015, 21:05
Post #14


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




sisi pana la ortografie are probleme de logica


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 21 May 2015, 09:45
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




De obicei realizez, ulterior. Scuze.
Poti sa dai IGNORE pe numele meu din meniul de baza.
Io asa am facut cu 'croitorii'.


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 May 2015, 10:29
Post #16


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(otto2014 @ 11 May 2015, 01:16)
te rog sa ramanem la subiect
*
Nu trebuie sa o bagi in seama pe marioneta sisi. Nu a fost in stare sa aduca nimic forumului si comunitati. Absolut nici un ajutor sau o rezolvare pentru cineva care are o probelma tehnica. Absolut nici o diagnoza tehnica. Absolut nimic, poti sa ii cauti in posturi, nu gasesti nimic pe nici o arie tehnica.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 16 Sep 2015, 19:19
Post #17


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




E matisat intr-un mare fel cablajul ala electric.


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebas
post 1 Oct 2015, 13:47
Post #18


spawn


Group: Members
Posts: 297
Joined: 29 July 05
From: Timisoara




QUOTE(otto2014 @ 11 May 2015, 02:16)
Bucsa respectiva este rupta in 2 . Ce e acum pe masina e de la un düster mai vechi, nu e 100% compatibila.

Am gasit solutia, o sa revin in detaliu.

*



@otto2014, daca ai timp si ai rezolvat, ne spui si noua cum ai rezolvat ?
Am si eu o banuiala la mine si din poza ta nu ma prind inca daca si la mine e asta sau e altceva.
Eu am gasit pe pres, la sofer, piesa asta de plastic:

DSC_0622.jpg ( Size: 117.38k ) Number of downloads: 155
DSC_0623.jpg ( Size: 30.81k ) Number of downloads: 145
DSC_0628.jpg ( Size: 21.96k ) Number of downloads: 144


2 Oct 2015, 10:39:
Am verificat si eu la mine, arata asa:

DSC_0670.jpg ( Size: 1.25mb ) Number of downloads: 64


si joaca chestia aia, adica tija, de PLASTIC, iese un pic din piesa aia metalica, care e in pedala de ambreiaj, pedala tot de plastic.

Deocamdata n-am idee cum pot preveni sa iasa tija aia din piesa metalica, in momentul uzurii mai mari a plasticului.

This post has been edited by vsebas: 2 Oct 2015, 10:39


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci, / ex Logan 1.6 MPI 2005 Ambition / 2012, Laureate - TM
People are simply not predictable
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:20
Forum Renault