DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intrebari Logan 1.6 MPI, Cateva intrebari in legatura cu un Logan 1.6

Danykos
post 12 Jan 2019, 20:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 January 19




Buna ziua!

De curand mi-am cumparat un Logan la mana a doua, din 2009, cu 89.000km in bord. Motorizarea este benzina 1.6 MPI. Fiind o persoana care nu prea stie cu ce se mananca orice tine de partea tehnica a unei masini, am decis sa intreb aici cateva nelamuriri pe care le am in legatura cu masina.

Am auzit de la diversi cunoscuti ca e recomandat sa schimbi distributia atunci cand cumperi o masina, insa proprietarul mi-a spus si mi-a dovedit ca a fost schimbata la 72.000km, ceea ce nu ar fi mult. Insa tot acolo scria ca a fost schimbata in anul 2012. Asadar, are vreun impact numarul de ani trecuti de la ultima schimbare, sau doar numarul de km? Imi recomandati sa o schimb? Nu de alta, dar din ce am mai citit pe aici am inteles ca e grav daca se strica cumva.

Acum am fost la un service sa pun anvelopele de iarna, iar acolo mi-au zis baietii ca ar trebui schimbate si discurile si placutele de frana. Eu vin acum si intreb, ce alte componente/consumabile se mai recomanda a fi verificate sau schimbate dupa ce iei o masina la mana a doua? Tot din vorbe auzisem ceva de antigel, ulei, filtre, etc?

In final, mai mult ca niste curiozitati decat ca niste probleme:
- schimbatorul vibreaza (nu mult) la turatii peste 3000rpm. E normal?
- calculatorul de bord arata un consum mediu de 9-10 L. Mi se pare cam mult, asa consuma acest model?

Multumesc mult si rog administratorii sa mute discutia daca nu am postat in categoria cea mai potrivita.


--------------------
Dacia Logan 2009 / Logan I Facelift - DJ 11 FDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george75m
post 12 Jan 2019, 21:10
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 31 October 10




Distributia se schimba la 60000 km sau 4 ani, care intervine prima data. La tine au trecut mai bine de 6 ani, iar kilometrii cu siguranta a facut mult mai mult (doar nu credeai ca in 6 ani a facut doar 17000 km).
Schimba si pompa de apa, cureaua de accesorii, ulei, filtru de ulei, filtru de aer, filtru de polen, bujii, placute frana, discuri frana, lichid de frana, antigel, curatare tamburi frana spate.
Pune mecanicul sa verifice eventuale jocuri la directie, suspensie, burdufe planetare, nivel ulei cutie de viteze si ce mai considera el.
E normal sa vibreze schimbatorul, este pe cablu.
Consumul este normal pentru mers preponderent in oras.

This post has been edited by george75m: 12 Jan 2019, 21:13


--------------------
Dacia Logan / Lodgy / 2007_1.4MPI/ 2016_Stepway_1.5DCI_109CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 12 Jan 2019, 22:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Pe cablu?... esti sigur? As zice mai degraba cu tijă, ceea ce ar explica vibrațiile. Adică sa verifice pe lângă ce ai zis tu si tamponul de sub motor.

This post has been edited by Victorine: 12 Jan 2019, 22:20


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george75m
post 13 Jan 2019, 00:52
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 31 October 10




Ai dreptate, pe tija.


--------------------
Dacia Logan / Lodgy / 2007_1.4MPI/ 2016_Stepway_1.5DCI_109CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 13 Jan 2019, 06:08
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




daca e consum de oras e ok si a mea tot atita indica


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danykos
post 14 Jan 2019, 00:52
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 January 19




Buna seara! Am luat in considerare toate raspunsurile voastre pentru care va mulrumesc mult. In schimb, un fapt care m-a surprins neplacut la masina aceasta si despre care voiam sa va cer parerea este ca la un drum lung, extra-urban, pe ruta Craiova - Bucuresti, computerul de bord afiseaza consum mediu de 8,5L blink.gif
Ăsta e oare un consum normal, in conditiile in care jumate din drum a fost mers pe autostrada la viteza medie de 130km, iar in rest am incercat sa tin motorul pe cat posibil intre 2500-3000 rpm? Mi se pare sincer un pic cam mare, aveti vreo sugestie cum as putea sa il reduc?


--------------------
Dacia Logan 2009 / Logan I Facelift - DJ 11 FDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 14 Jan 2019, 07:31
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Nu e chiar în regulă. Eu aveam cu motorul asta un consum de 6.5-6.7 la un drum Timisoara-Bucuresti cu mașina plină. Bine, conteaza si felul in care ai condus... Eu as evita drumurile de felul asta până nu verifici/ schimbi cele de mai sus. Nu e o avere sa o aduci în condiții optime, e o masina relativ usor de întreținut și se gasesc piese after-market de calitate mai accesibile decat cele de origine. Si un test clip, sa vezi daca motorul funcționează în parametri.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Jan 2019, 10:27
Post #8


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




oi fi resetata si tu trip computeriul la plecare? consumul la pompa cat este?
vezi ca medie de 130 pe bord scoti daca ao arzi cu 170 majoritatea timpului....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danykos
post 14 Jan 2019, 10:38
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 January 19




Da, am resetat kilometrajul la plecare. Si nu vorbeam de 130 km/h ca de viteza medie afisata de computer, ci de viteza aproximativă cu care am mers pe autostrada. Posibil sa fie si din cauza ca pana acum am condus mult pe motor diesel, iar acum cand am trecut pe benzina nu sunt obisnuit cu turatia la care ar trebui sa merg.


--------------------
Dacia Logan 2009 / Logan I Facelift - DJ 11 FDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 14 Jan 2019, 12:04
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




eu avind GPL , si consum de 12 in oras si 10 in afara la 130 (140 bord) neresetat de mai bine de in an cam 8,5 imi afiseaza , chiar o sa mai uit sigur si o sa spun aici


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 19:58
Forum Renault