DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre cauciucuri

Robert SLZ
post 2 Mar 2005, 17:20
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Pai nu imi pot explica decat ca ori ai fost un norocos si ai nimerit niste cauciucuri bune ori, chiar daca faci drumul zilnic de 100 km, si este nasol, mergi incet si cu grija. Atentie, galmele nu se vad cu ochiul liber, incearca sa dai jos un cauciuc si da cu mana pe interior usor, si ai sa simti denivelarile, nici la mine nu se vedea.

Si vrei sa-mi spui ca dupa 30k poti merge fara probleme cu 120-140 fara sa trepideze, fara sa traga stanga sau dreapta ? Mi-e greu sa cred.

Cum iti explici tu ca la 2 zile dupa ce am cumparat masina si am iesit cu ea la drum lung dupa dupa 110 kmh imi tragea dreapta, si puternic. cam dupa 1000 km a inceput sa si danseze de spate. Am echilibrat si le-am permutat cred ca de vreo 10 ori, si degeaba. mi-am pus problema sa nu am vreo janta indoita, stramba. nici vorba, doar din cauciucuri. Poate am avut eu ghinionul prea mare, dar totusi daca se face un chestionar in care sa votam pro si contra Matadoarelor, eu zic ca pro nu sunt mai mult de 10-15%.

Eu unul circul destul de mult si in primul rand conteaza siguranta mea si a familiei si apoi restul.

Despre Debica nu am decat cuvinte de lauda, am facut cam 100-150 k cu acest tip Pasio, si am fost extrem de incantat de ele , pe orice anotimp. Totusi dupa ce mi-a explodat unul nou, am retineri ca sa mai cumpar asa ceva. Ai dreptate, dupa 40-50k incep sa se strambe, sa faca galme. Dar sunt bune.


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 2 Mar 2005, 18:17
Post #32


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Robert, nu am negat niciodata calitatea produselor de la firmele mari. Insa si pretul e foarte mare.
Si eu am trecut de 30.000 Km si nu am absolut nici o problema la nici unul din cauciucuri, masina merge perfect, nu trage, nu trepideaza etc. La echilibrare nu am avut deloc probleme. Uzura nici nu se vede la ele. Parca sunt aproape noi.

Cred ca aceste cauciucuri de la SLZ rezista lejer 80.000 Km.

Galmele de care zici nu cred ca apar dupa un numar de kilometri parcursi. Ele apar dupa numar de gropi si santuri "vizitate" la viteza prea mare. Deci pot sa apara galme si dupa 100 Km dar si dupa 60.000 Km.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosdia
post 3 Mar 2005, 00:01
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 04
From: Bucharest




QUOTE(i96nds @ 2 Mar 2005, 18:17)
Robert, nu am negat niciodata calitatea produselor de la firmele mari. Insa si pretul e foarte mare.
Si eu am trecut de 30.000 Km si nu am absolut nici o problema la nici unul din cauciucuri, masina merge perfect, nu trage, nu trepideaza etc. La echilibrare nu am avut deloc probleme. Uzura nici nu se vede la ele. Parca sunt aproape noi.

Cred ca aceste cauciucuri de la SLZ rezista lejer 80.000 Km.

Galmele de care zici nu cred ca apar dupa un numar de kilometri parcursi. Ele apar dupa numar de gropi si santuri "vizitate" la viteza prea mare. Deci pot sa apara galme si dupa 100 Km dar si dupa 60.000 Km.
*



Si eu sunt f multumit de Matadoarele mele, am 25k si nu am niic un fel de probleme cu ele!


--------------------
Fluence Privilege 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 3 Mar 2005, 09:53
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Asta asa e , galmele apar doar de la drumurile noastre line. Si sunt de acord ca o anvelopa adevarata te face sa scoti o multime de bani din buzunar. Dar totusi mai exista si alternative pentru nivelul nostru. In ceea ce priveste uzura, la 10k ziceai ca sunt nefolosite, eu unul am vrut sa le duc la tara sa le puna pe caruta, dar cand le-a vazut tata le-a oprit el pentru daciuta. Repet, eu circul destul de mult, si recunosc ca uneori merg mai neglijent, si e posibil sa le fi distrus din cauza gropilor, dar cred ca o anvelopa mai buna nu s-ar distruge asa repede. Apoi, explicati-mi faptul ca la temperaturi joase, ploaie, inghet, dece matadoarele devin casante, tari, si pierd aderenta ! E normal ?


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 3 Mar 2005, 15:51
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




Eu am bulit matadoarele fix la revizia de 10K; am plecat de la revizie super incantat ca mergea mult mai bine decat inainte(probabil de la schimbul de ulei) si cum eram asa eu vesel, cand am trecut peste linia de tramvai nu am observat ca ca nu mai exista asfalt pe vreo bucata de 20cm lanaga placa aia de beton in care sunt infipte sinele de la tramvai si am bulit(adica le-am facut galme) cauciucurile de pe fata, iar la unul de pe spate s-a ros o bucata zdravana din cauciuc.

Am mutat rotile de pe fata pe spate si dupa o sapt am reusit sa le intep pe toate 4 in acelasi timp chiar langa foisorul de foc; cineva aliniase intr-o crapaptura in asfalt un sir de vreo 200 de cuie. Langa era o vulcanizare; Nu mi-a fost greu sa inteleg cine le pusese acolo in asfalt, asa ca mi-am vulcanizat rotile la baietii de la vulcanizare care erau f incantati ca isi facusera clienti.

Asa ca acum la 28K mi-am luat niste sava pe care inca nu le-am incaltat, dar astept cu mare interes sa se mai imbuneze putin vremea si sa le le pun pe astea noi; de fapt imi mai lungesc putin agonia cu matadoarele.......



--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 4 Mar 2005, 09:42
Post #36


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(JohnDoe1 @ 3 Mar 2005, 15:51)
Eu am bulit matadoarele fix la revizia de 10K; am plecat de la revizie super incantat ca mergea mult mai bine decat inainte(probabil de la schimbul de ulei) si cum eram asa eu vesel, cand am trecut peste linia de tramvai nu am observat ca ca nu mai exista asfalt pe vreo bucata de 20cm lanaga placa aia de beton in care sunt infipte sinele de la tramvai si am bulit(adica le-am facut galme) cauciucurile de pe fata, iar la unul de pe spate s-a ros o bucata zdravana din cauciuc.

Am mutat rotile de pe fata pe spate si dupa o sapt am reusit sa le intep pe toate 4 in acelasi timp chiar langa foisorul de foc; cineva aliniase intr-o crapaptura in asfalt un sir de vreo 200 de cuie. Langa era o vulcanizare; Nu mi-a fost greu sa inteleg cine le pusese acolo in asfalt, asa ca mi-am vulcanizat rotile la baietii de la vulcanizare care erau f incantati ca isi facusera clienti.

Asa ca acum la 28K mi-am luat niste sava pe care inca nu le-am incaltat, dar astept cu mare interes sa se mai imbuneze putin vremea si sa le le pun pe astea noi; de fapt imi mai lungesc putin agonia cu matadoarele.......
*



Asta e chiar ghinion cu cuiele alea. Cum de te-ai abtinut sa nu le iei gatul la aia de la vulcanizare? Un OPC ceva?

Ce SAVA ai luat? 165/70/13 model.....?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 4 Mar 2005, 09:54
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




Cred ca glumesti :-);

Era clar ca ciorile alea de acolo le pusese, dar nu avea nici un sens sa ma duc la OPC;

ca sa o luam logic: lasam masina acolo, ca oricum nu aveam cum sa plec cu ea asa cu rotile sparte, ma duceam sa zicem la politie, OPC, etc si ce rezolvam? crezi ca aia erau prosti sa le lase acolo? le scoteau pana as fi venit eu inapoi cu OPC-ul sau politia;

si ca sa plec cu masina cu rotile sparte la alta vulcanizare numai ca sa nu le dau satisfactie, ar fi fost mai grav; buleam si jentile si pneurile, mai rau decat erau.

asa ca cea mai inteleapta optiune pe care am gasit-o pe moment a fost sa le zambesc cu ingaduinta si sa ii las sa mi le vulcanizeze.

Am jenti cu R14, si mi-am luat niste sava 165/70/R14 din vitan. Am luat 4 buc si am dat 1.400.000/buc.

Asa cum am zis nu le-am incaltat inca pe masina, dar am observat ca talonul este f moale in comparatie cu cel de la matadoare. Banuiesc ca or mai fi si alte diferente dar inca nu le-am observat sau poate ca nu sunt vizibile ochiometric.

Oricum ieri mergand spre casa am observat cu regret cum incep gropile din asfalt sa se largeasca si sa se inmultesca; Asa ca o sa-mi fie mai mare mila sa le pun pe cele noi. Asa ca mai trag de astea cat o sa mai pot.....


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 4 Mar 2005, 13:27
Post #38


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




M-a rugat cineva de la tara sa-i cumpar cinci cauciucuri noi, dar nu prea scumpe, pentru o D1300 din '81.
Initial am fost tentat sa-i iau Montana care este la oferta la Metro cu aprox. 870 000 lei usori, dar azi dimineata am gasit o firma la iesirea spre autostrada Buc.-Pitesti care vindea Matador MP12 la 961.000 lei si MP 15 la 1.007.000 lei.

Le-am pus unul langa altul sa fac comparatie... MP15 au cauciucul mult mai elastic seamana cu Firestone de la Carrefour.

Ce parere aveti? Exista cineva care are montate MP15 pe masina? Cum se comporta?

This post has been edited by tunderbird: 4 Mar 2005, 13:33


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 4 Mar 2005, 18:13
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Nu am MP15 dar am "auzit", tot aici pe forum, pe cineva laudandu-le. Oricum, si pe situl lor spun fabricantii ca ar fi mai bune decat MP12 (cele de pe SLZ).
Cauta pe forum ca s-a mai discutat.
Detalii despre MP15 gasesti aici:
http://www.matador.sk/index.cfm?Module=Static&page=w&s=MP15
P.S. Am impresia ca MP15 sunt pe Scala, dar nu bag mana in foc blush.gif


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 7 Mar 2005, 12:46
Post #40


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(AVT @ 4 Mar 2005, 18:13)
Nu am MP15 dar am "auzit", tot aici pe forum, pe cineva laudandu-le. Oricum, si pe situl lor spun fabricantii ca ar fi mai bune decat MP12 (cele de pe SLZ).
Cauta pe forum ca s-a mai discutat.
Detalii despre MP15 gasesti aici:
http://www.matador.sk/index.cfm?Module=Static&page=w&s=MP15
P.S. Am impresia ca MP15 sunt pe Scala, dar nu bag mana in foc  blush.gif
*



Site-ul l-am studiat mai de mult. E clar ca sunt mai bune decat MP12, cat despre primul si al doilea fabricant cu care se compara acolo, probabil ca unul dintre ei este fabricantul de Montana.

Oricum mie mi-au placut foarte mult si cred ca merita 1.007.000 lei.

Are cineva alta parere? Sa spuna repede, inainte de a le cumpara!


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 8 Mar 2005, 00:14
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Cumparale odata, punele pe masina si apoi spune-ne si noua cum sunt, ca poate, cine stie... daca's bune... biggrin.gif


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 8 Mar 2005, 10:39
Post #42


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04





Am gasit SAVA cu 1.140.000/buc la reprezentanta Skoda din Valcea. Am vazut duminica si in Metro la Sibiu cu 1.340.000/buc. Prin Bucuresti cam cat costa??


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 8 Mar 2005, 11:53
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




eu am luat sava din vitan cu 1 480 000 buc si dimensiunile 165/70/R14 pt vara.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 8 Mar 2005, 12:11
Post #44


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Eu am pe DSN Firestone luate de la Carrefour acum vreo 2 ani si sunt putin nemultumit de 2 aspecte: probleme in echilibrarea lor si aderenta slaba pe carosabil ud. Nu le recomand decat daca nu exista bani in plus pt. ceva mai bun (Good Year sau Bridgestone, Michelin, etc.).


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 8 Mar 2005, 12:12
Post #45


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(AVT @ 8 Mar 2005, 00:14)
Cumparale odata, punele pe masina si apoi spune-ne si noua cum sunt, ca poate, cine stie... daca's bune...  biggrin.gif
*



Bravos mon cher, buna afacere!


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 8 Mar 2005, 14:09
Post #46


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Ma interesau SAVA 165/70/13


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 8 Mar 2005, 15:39
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(pedrovl @ 8 Mar 2005, 14:09)
Ma interesau SAVA 165/70/13
*



D'astea am avut eu pe berlina (exact dimensiunile date) si pot sa-ti spun, chiar daca se vor supara unii pe mine, ca sunt net superioare fata de Matador. Nu sunt Firestone dar, sunt bunicele.


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 9 Mar 2005, 09:22
Post #48


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(AVT @ 8 Mar 2005, 15:39)
D'astea am avut eu pe berlina (exact dimensiunile date) si pot sa-ti spun, chiar daca se vor supara unii pe mine, ca sunt net superioare fata de Matador. Nu sunt Firestone dar, sunt bunicele.
*




Stiu ca sunt mai bune decat Matador desi sunt din aceeasi clasa. De aia am si intrebat si vreau sa cumpar. Am inteles ca Barum ar mai fi cam la fel de bune desi la centrele de cauciucuri nu m-au sfatuit sa iau Barum ca cica sunt mai bune Sava.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai 11 ZMK
post 9 Mar 2005, 14:35
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 19 January 05




Am folosit trei tipuri de anvelope : Barum, Matador si Montana.Am fost super multumit si nu mi-au creat probleme anvelopele Montana ! Se comporta mult mai bine decit B si M , atit in conditii de vara cit mai ales in conditii de iarna. Desi unii cred ca ar trebui interzise , sint multe alte lucruri care ar merita acest lucru ! Toti ne suparam cind vedem ca par asa zisele ``gilme``, dar probabil nu realizam ca de fapt 75% din ele, noi le facem , cu ajutorul gropilor si bordurilor.


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie - 11 ZMK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 9 Mar 2005, 23:21
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Mai demult am sustinut ca ar trebui interzise anumite anveloape si imi mentin opinia.
Problema este ca dupa numai 15 - 20k km nu mai ai aderenta cu ele si ca daca e putin ud pe jos te duci sanie. Ori asa ceva nu este admisibil la o anvelopa. E adevarat ca montana, matador, etc sunt foarte ieftine, dar oare viata noastra este ieftina?!?! Oare merita?!!?!?


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 10 Mar 2005, 11:12
Post #51


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04





Mihai 11 ZMK, hai sa nu glumim. Stie toata lumea ca Montana sunt groaznice mai ales dupa cativa kilometri. Am scris ce am patit acu 3 ani cu DSN noua. La 300 de km in prima saptamana (si eu sunt maniac cu gropile si bordurile) 3 Montana erau duse (galme, floricele...da-le dracu). Dupa un scandal corespunzator mi-au schimbat toate 4 si la o luna le-am aruncat de nu s-au vazut ca vibra volanul ca la balamuc. Cum am pus Debica cum era alta masina.
Am cerut parerea baietilor despre Sava pentru ca am avut Debica, Matador, Pirelli Ceat si vreau sa stiu la ce sa ma orientez acum.
Din tot ce am avut Pirelli Ceat (facute in Cehia) au fost cele mai bune dar nu am mai vazut si nu am nici bani sa iau Michelin, Dunlop, Pirelli, GoodYear.
Oricum m-am convins ca astea sub un 1.5 mil tin bine cam 30 - 35 mii de km. Cine are bani si isi permite cauciucuri adevarate sta linistit cam 50 mii.
Cred ca urmez sfatul baietilor si imi iau niste Sava.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 10 Mar 2005, 13:32
Post #52


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(pedrovl @ 10 Mar 2005, 12:12)
Cred ca urmez sfatul baietilor si imi iau niste Sava.
*


Good choice ! wink.gif


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai 11 ZMK
post 10 Mar 2005, 14:13
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 19 January 05




Pedrovl, nu am glumit, am vorbit foarte serios. La masina de servici am avut Montana. Trei le-am `` mincat`` personal cu gropile si bordurile de la noi, iar doua le-am tinut pina la 60 de mii, fara sa am probleme cu ele. La Dacia mea din 2001 , vinduta in 2004, nu am avut nici cea mai mica problema, si aveau 48 de mii. Este foarte real ce spui : cine are bani sa-si cumpere anvelope adevarate , sa-si cumpere, dar tinind cont ca un Michelin e cam de doua ori si jumatate mai scump decit o Montana.....


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie - 11 ZMK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 10 Mar 2005, 14:51
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(Mihai 11 ZMK @ 10 Mar 2005, 14:13)
Pedrovl, nu am glumit, am vorbit foarte serios. La masina de servici am avut  Montana. Trei le-am `` mincat`` personal cu gropile si bordurile de la noi, iar doua le-am tinut pina la 60 de mii, fara sa am probleme cu ele. La Dacia mea din 2001 , vinduta in 2004, nu am avut nici cea mai mica problema, si aveau 48 de mii. Este foarte real ce spui : cine are bani sa-si cumpere anvelope adevarate , sa-si cumpere, dar tinind cont ca un Michelin e cam de doua ori si jumatate mai scump decit o Montana.....
*



Pana la 60k si nu aveai probleme cu aderenta??!! Totusi, mie unul mi se pare cam mult. Pai, in cazul asta de ce ar mai da cineva dublu si mai mult pe un firestone, pirelli ,etc, cand ar putea sa-si ia MONTANA... ???


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 10 Mar 2005, 15:27
Post #55


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Montanele mele de pe DSN (schimbate la 12000 km) faceau ca toti dracii la viraje si la frane (scartait) si erau umflate la presiune 2, geometrie OK, deci explicatia este lipsa aderentei. Cum am pus Firestone s-a schimbat treaba, da' nici astea nu-s prea grozave(pe ploaie). Totusi au pret bun la Carrefour si sunt made in Spain.


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 10 Mar 2005, 16:35
Post #56


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




De cele all-season n-am vazut sa zica nimeni ceva; chiar n-are nimeni? ca ma batea un gand, si nu stiu ce sa fac..


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 11 Mar 2005, 08:42
Post #57


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Mihai 11 ZMK este o exceptie care intareste regula. Eu il cred dar Montana tot infecte sunt. Asa ca oricum imi iau SAVA. All season bineinteles ca inca nu am bani sa cumpar 8 bucati ca occidentalii. La carte asa spune. Iei 4 cauciucuri de vara + 4 cauciucuri de iarna cu tot cu jante si atunci e totul ok....dar deh....asteptam salarii de tip UE...care speram sa nu fie cu M.... biggrin.gif


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 14 Mar 2005, 13:34
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




Mi-am pus vineri pe masina pneuri Sava 165/70/R14, am facut un drum in week end de vreo 500km si pot spune ca sunt super ok; asta in comparatie cu matador.

sunt ceva mai mari in diametru, decat matador si masina e putin mai sus, dar sunt excelente; deja nu mai face asa mult zgomot in interior cand merg pe un drum mai prost; sunt mai elastice decat cele matador, cel putin asa am sesizat.



--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 15 Mar 2005, 11:03
Post #59


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(JohnDoe1 @ 14 Mar 2005, 13:34)
Mi-am pus vineri pe masina pneuri Sava 165/70/R14, am facut un drum in week end de vreo 500km si pot spune ca sunt super ok; asta in comparatie cu matador.

sunt ceva mai mari in diametru, decat matador si masina e putin mai sus, dar sunt excelente; deja nu mai face asa mult zgomot in interior cand merg pe un drum mai prost; sunt mai elastice decat cele matador, cel putin asa am sesizat.
*




Sunt All season? Cat ai dat pe ele?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 15 Mar 2005, 17:19
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




sunt numai de vara; 1.500.000 din vitan; oricum m-am pacalit; adica as fi dat mai putin pe ele daca mai cautam.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
32 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:25
Forum Renault