DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ABU DHABI GP, Detalii despre circuit

hellcat
post 16 Nov 2010, 14:30
Post #91


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(DragosP @ 16 Nov 2010, 15:12)
blink.gif
*


Vai de capul meu de speculant! Ma supara aspectul ca userul sorin_f39 face acuze cu dedicatie, absolut fara sa stie realitatea, in urma unei frustrari.
Ce nu e clar??
Du-te la reprezentanta si ia-ti un lanyard care vine la punga de 100 de bucati.
Da ia zi cum sunt speculant??...imi arati un model de lanyard pe care eu nu-l vindeam?? si care pe site-ul renault merchandising nu mai era in stoc de 1 an?

@DragosP: Eu nu te-am trimis intr-o discutie despre f1 sa-ti iei medicamentele la Vadim. Si dupa ce-s facut speculant, ce sa mai discut pe pm?

Am anuntat adminul AlexV de aceasta discutie si de acuza de care beneficiez, sa ia masurile pe care le considera necesare.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 16 Nov 2010, 14:40
Post #92


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(hellcat @ 16 Nov 2010, 14:30)
Am anuntat adminul AlexV de aceasta discutie si de acuza de care beneficiez, sa ia masurile pe care le considera necesare.
*


Foarte bine ai făcut! popa.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 16 Nov 2010, 14:45
Post #93


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




QUOTE(hellcat @ 16 Nov 2010, 14:30)
Vai de capul meu de speculant! Ma supara aspectul ca userul sorin_f39 face acuze cu dedicatie, absolut fara sa stie realitatea, in urma unei frustrari.
*


Daca as aduna frustrari dupa toti cei ca tine pe care ii intalnesc, as ajunge la balamuc. Stai linistit, ca nu am nici o fustrare. Daca ai gandi putin, nici macar nu ne cunoastem. Ne stim din cateva posturi. De unde frustrare?


QUOTE(hellcat @ 16 Nov 2010, 14:30)
Eu nu te-am trimis intr-o discutie despre f1 sa-ti iei medicamentele la Vadim. Si dupa ce-s facut speculant, ce sa mai discut pe pm?
*


Nu te-am trimis la Vadim, ci doar iti spuneam ca te apropii de el cu teoria conspiratiei.

QUOTE(hellcat @ 16 Nov 2010, 14:30)
Am anuntat adminul AlexV de aceasta discutie si de acuza de care beneficiez, sa ia masurile pe care le considera necesare.
*


Sa-ti trimit si o batista ca sa plangi in ea. Stii cum ma afecteaza reclamatia ta? Si eu sunt curios daca vei lua macar un warn.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 16 Nov 2010, 15:26
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Curat nu face nimeni?
Mai revenim si noi la un topic normal? Are vreun sens cearta?


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 16 Nov 2010, 15:44
Post #95


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




QUOTE(DragosP @ 16 Nov 2010, 15:12)
.....
Și dacă blondul nu se înfigea în el la turci, poate ar fi arătat altfel clasamentul final.
*



Si daca blondul prost nu se infigea in HamHam, si daca HamHam nu abandona fara vina cine credeti ca era campion mondial?
Dupa cum am spus acum 2-3 pagini, McLaren si-a aratat puterea pe acest circuit. Pacat ca totusi cu 2 campioni mondiali nu au facut mai mult. Macar la constructori sa ia locul 1.

In ceea ce priveste treaba cu renault-ul din coada RBR: va rog eu... Nu aveti de ce sa va mandriti. Constructorul a facut rahatul praf anul asta in F1, chiar a vandut tot ce avea si nu se poate mandri cu vreo performanta....
Poate vad maine o reclama la reno cu "Créateur du moteur champion - bisous à Redbull"


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 16 Nov 2010, 15:46
Post #96


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(DrK @ 16 Nov 2010, 15:44)
Si daca blondul prost nu se infigea in HamHam, si daca HamHam nu abandona fara vina cine credeti ca era campion mondial?
Dupa cum am spus acum 2-3 pagini, McLaren si-a aratat puterea pe acest circuit. Pacat ca totusi cu 2 campioni mondiali nu au facut mai mult. Macar la constructori sa ia locul 1.
*


Eu vorbeam de Webber vs Vettel.
N-am spus nimic de ex de Webber și Kova.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 16 Nov 2010, 15:51
Post #97


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




Faceam conversatie. Blondul ala a influentat (negativ sau nu) multe curse smile.gif
Ca sa fie clar: DA, nu-l suport pe blond pentru ca e prea tanar si prevad un viitor luminos ca al lui HAM si BUT. Luam un campionat si dupa aia traim din gloria zilelor apuse. La naiba... Ham inca totusi mai are o sansa.

This post has been edited by DrK: 16 Nov 2010, 15:52


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 16 Nov 2010, 15:58
Post #98


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Tind sa cred ca Vettel este mai aproape de Schumi (si ca atare, modul in care va trata cursele va fi in stilul lui) si mai departe de cei nominalizati de tine (Hamilton si Button). Dar vom vedea in sezoanele viitoare cum va fi.....


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 16 Nov 2010, 20:02
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Eu ii vad asa: Button si Ham gentlemen drivers, cu un pic de minus la Ham! E mai agresiv!Dar nu se angajeaza in dueluri imbecile!
Vettel e mai ca Schumacher! Mai artagos, foarte rapid dar uneori prea agresiv si tinde sa devina nesimtit! Sa speram ca nu ajunge ca Schumacher! Nu de alta dar de Vettel chiar imi place, in timp ce de Schumacher nu am avut pareri bune!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 17 Nov 2010, 09:29
Post #100


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri






--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 21 Nov 2010, 21:41
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Petrov saracul are o singura vina: ca a adus masina la finish line, ceea ce de obicei nu reuseste, altfel a condus in nota obisnuita, am vazut si la tv 2-3 franari anticipate de era sa-l faca FA armonica. Renault-ul era cu 0.8s mai lent pe tur noroc cu set-up-ul, impotenta deja cronica a masinilor rosii si circuitul lui tilke.

Altfel nu stiu de ce ne mai revoltam cu privire la Romania, cand vezi ce sorici are montezemolo de-l sustine in continuare pe domenicali cu toate ca au pierdut 2 titluri mondiale pe mana lui, dar ce vrei the italian mob... cu siguranta prostia lor scrie istorie.

Felicitari lui Vettel, e tanar , e talentat, cu depasirile mai are el probleme, dar are timp sa invete. Horner si cu marko sunt 2 trogloditi rasisti, sa nu vorbeasca de sportivitate.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 21 Nov 2010, 23:38
Post #102


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




QUOTE(mircea_aq @ 21 Nov 2010, 21:41)
Horner si cu marko sunt 2 trogloditi rasisti, sa nu vorbeasca de sportivitate.
*


blink.gif


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 22 Nov 2010, 17:44
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Afirmatia asta vine dupa ce ai ascultat imbecilitatile debitate de Miki! Ca nuj ce pilot nu are o noua sansa la nuj ce echipa, si ca Marko a zis ca s-a saturat de romani! Nu e chiar asa!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATM
post 12 Nov 2011, 00:08
Post #104


1948 Tucker Torpedo


Group: Members
Posts: 596
Joined: 28 December 05
From: Bucuresti




Incepe balul in Emirate. Azi au fost probele libere, din care rezulta cam ca:
-McLaren se simt bine
-Vettel si Alonso au facut ceva araturi de toamna si au indoit nitel gardurile de pe marginea circuitului. Spectaculos, alunecau de-a curmezisul de parca erau in raliul Finlandei.
-Ferrari nu sunt deloc departe de locul I

Programul in continuare zice:

maine 12.11, sambata: ultima sesiune de antrenamente libere de la 12.00. Calificari: de la 15.00
duminica 13.11; cursa, 15.00


Si citind comentariile de anul trecut, de pe aceasta pagina:
QUOTE
Button si Ham gentlemen drivers, cu un pic de minus la Ham! E mai agresiv!Dar nu se angajeaza in dueluri imbecile!

Cred ca Hamilton a incercat din rasputeri anul asta sa schimbe parerea lui Solon.
si
QUOTE
Vettel e mai ca Schumacher!.....Sa speram ca nu ajunge ca Schumacher!

speram noi, da' tare mi-e teama ca o sa-l cam copieze. Sau, cine stie unde se impiedica el sau echipa. La finalul lui 2006 toata lumea se temea de Alonso, campion mondial 2 ani la rand, aoleu am scapat de Schumi si am dat de altul, si uite ca s-a dus si el usor in jos...cine stie cum si ce apare la anul...

This post has been edited by ATM: 12 Nov 2011, 00:10


--------------------
MITSUBISHI COLT Z30-2005
Inchiriez fiare de calcat, geamuri termopan, betisoare de urechi, aparate de ras. Rog seriozitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 12 Nov 2011, 10:28
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Chiar! biggrin.gif
Anul asta a mai ramas doar Button! Ca Ham a fost orice nu mai gentleman driver nu!
Nici la Alonso nu stiu cum mai e! E pilot bun si scoate ceva din masina aia rosie!
Dar Schumacher scotea si mai mult din ea la vremea respectiva! Plus ca si cheltuia o gramada de bani! Intr-un an au ajuns la vreo 800 milioane!
Erau alte timpuri! Era mai mult masina, acum e calculator cu 4 roti!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 12 Nov 2011, 18:17
Post #106


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




1 Sebastian Vettel 1:38.481
2 Lewis Hamilton 1:38.622
3 Jenson Button 1:38.631
4 Mark Webber 1:38.858
5 Fernando Alonso 1:39.058
6 Felipe Massa 1:39.695
7 Nico Rosberg 1:39.773
8 Michael Schumacher 1:40.662
9 Adrian Sutil Force 1:40.768
10 Paul di Resta No time
11 Sergio Perez 1:40.874
12 Vitaly Petrov 1:40.919
13 Sebastien Buemi 1:41.009
14 Bruno Senna Renault 1:41.079
15 Jaime Alguersuari 1:41.162
16 Kamui Kobayashi 1:41.240
17 Pastor Maldonado 1:41.760
18 Heikki Kovalainen 1:42.979
19 Jarno Trulli 1:43.884
20 Timo Glock 1:44.515
21 Daniel Ricciardo 1:44.641
22 Jerome d'Ambrosio 1:44.699
23 Vitantonio Liuzzi 1:45.159
24 Rubens Barrichello No time

Mai e ceva de zis? sad.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATM
post 12 Nov 2011, 21:41
Post #107


1948 Tucker Torpedo


Group: Members
Posts: 596
Joined: 28 December 05
From: Bucuresti




Mmm, dupa cum au aratat cele doua zile de concurs, e strans sus, nu cred ca o sa-l vedem pe Vettel zburand spre victorie, cred ca o sa aiba de furca zdravan cu McLarenurile. Asta daca, bineinteles, nu o comite Hamilton ca de obicei, prin primele tururi. Spre norocul lui, Massa e pe 6, deci daca nu rateaza HamHam startul nu prea se vor intalni in cursa, si poate nu se ciocanesc iar ca ouale de Pasti.

De remarcat rezultatul infiorator al celor de la Williams. Maldonado si-a epuizat rezerva de motoare de anul asta, si instaland un motor nou a primit automat o penalizare de 10 locuri. Adica maine cele doua Williams vor incepe de pe ultimele doua locuri. Fookin' unbelievable, man. S-a cam ramolit Papa Frank, altadata avea si bani, si meseriasi, si ochi bun la piloti, acuma se duce de rapa toata sandramaua. Deh, se pare ca nici macar el se pare ca nu mai reuseste sa faca ...stiti voi ce...bici.

QUOTE
Erau alte timpuri! Era mai mult masina, acum e calculator cu 4 roti!


Adevarat zici aicea, acuma pilotul nu mai stie decat balans de frane, butonul magic 1, butonul magic 2, setari si remapari de injectie, economiseste carburantul, economiseste cauciucurile, vai de noi. Altadata pilotii conduceau la Monte Carlo cu o singura mana, iar cu ailalta schimbau vitezele. La naiba.



LE. Sa fie ai dracu astia cu seturile lor de pneuri. Sa le dea neica pneuri cate vor, ca tot le platesc, dar sa mearga oamenii la limita. Ce-i bulibaseala asta cu " nu fac tur cronometrat in Q3 sa economisesc cauciucurile", las-o-n geaca mea...

This post has been edited by ATM: 12 Nov 2011, 21:50


--------------------
MITSUBISHI COLT Z30-2005
Inchiriez fiare de calcat, geamuri termopan, betisoare de urechi, aparate de ras. Rog seriozitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin000
post 13 Nov 2011, 16:55
Post #108


Just a member


Group: Members
Posts: 517
Joined: 16 April 08
From: Marte




Mda,o cursa frumoasa. Cel mai mult mi-a placut Vettel,a facut o cursa exceptionala biggrin.gif
Ce sa zic,a meritat Hamilton victoria,desi mi-ar fi placut ca Alonso sa ocupe primul loc. Locul 2 in clasament inca se joaca .


--------------------
Renault Megane IV facelift 2021 ZEN TCe
Audi A4 2016 TFSI S-tronic
Ex. Megane Sedan II 2008 Lux privillege dCi

"Dacă mașina mea era ruptă ca tine , nu trecea de RAR..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 13 Nov 2011, 20:00
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Cursa plictisitoare! Pacat de Vettel! Se vede ca e croit sa doboare recorduri, de aia s-a si enervat cand a abandonat! Oricum, ciudata pana sau ce o fi fost aia!
Ca sa facem haz nitel: Asa mai castiga si Hamilton, ca altfel...
Ori i-a prostit amurgul ori nu stiu ce a fost, dar azi au fost multi piloti cretini pe circuit, care nu se dadeau la o parte!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 13 Nov 2011, 20:05
Post #110


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Mi se pare ca luptau destul de tare pentru ceva puncte si de aici si inversunarea de-a pilota agresiv.
P.S. Mi se pare mie sau Yas Marina Circuit e cam ... kitschios?

This post has been edited by AR-18-MOS: 13 Nov 2011, 20:07


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 13 Nov 2011, 20:14
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




E incarcat ca porku' cu toate zorzoanele! Dar cu toate astea, e un circuit frumos!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 13 Nov 2011, 20:46
Post #112


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Foarte frumoase cele doua zone de deschidere a flapsurilor mobile, oare asa au fost gandite, sa poti depasi iar apoi sa fi depasit, sau asa a iesit? Macar in a doua jumatate a cursei s-au cam plictisit pilotii sa faca depasiri sortite esecului in prima zona, fortand depasirea doar pe zona a doua.
Hamilton a fost singurul dintre pilotii din plutonul fruntas care a luptat (adrenalina pozitiei in fruntea plutonului), Alonso a incercat o perioada sa tina aproape, dar pana la urma si-a dat seama ca monopostul lui e inferior. Button nu s-a mai straduit, asa cum facea in celelalte curse, iar Webber a avut o strategie ciudata de schimbare a cauciucurilor, plus un bonus de la echipa cu o stationare la boxe indelungata. Massa... la inceput mi-a dat senzatia ca vrea, apoi a aratat ca nu poate.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATM
post 13 Nov 2011, 21:27
Post #113


1948 Tucker Torpedo


Group: Members
Posts: 596
Joined: 28 December 05
From: Bucuresti




Button (favoritul meu) cica a avut o problema cu KERS care ba mergea, ba nu mergea, asa ca nu prea stia cata frana de motor avea la fiecare curba...ma rog, cel putin asa zice el si din transmisie cam asa se intelegea. Oricum, si cu KERS 100% activ, nu stiu daca avea azi viteza sa faca ceva mai mult. Insa de remarcat inteligenta lui, dar si a lui Weber, in dueluri. Au existat dupa socoteala mea cel putin 3 momente in care se putea lasa cu ciocaneli urate intre astia doi dar omul s-a ferit si a adunat sacul cu puncte la final. Oricum, a scos ce se putea scoate azi, tot e bine.

Cat despre Webber, are si ghinion baiatul asta. Bine, lasand la o parte faptul ca e mai mereu o cizma la startul cursei. Primul pit-stop s-a lungit mult cu un surub de roata (cica), apoi a stat in spatele lui Massa, si a avut o strategie de cursa tare proasta. I-a dat o pleasca gratuita lui Button care altfel nu cred ca ii tinea piept - daca Webber schimba si el in ritm cu Button pe caucioace medii.
Or fi obosit si creierele de la RedBull.

In rest, in spate echipele is grupate gramada. Mercedes, apoi Force India, Sauber etc etc. Ceea ce arata ca-n principiu ori pilotii sunt foarte nivelati, ori ca pilotii nu prea mai conteaza, ci mai mult conteaza masina...Cea mai mare diferenta intre coechipieri azi a fost la cuplul Alonso-Massa, subliniind ceea ce se zicea mai sus - ca Massa nu prea mai poate si Ferrari ar cam trebui sa incerce sange tanar.

In continuare nu inteleg ce se intampla la Mercedes. Bani este. tehnica este. Creier este, Ross Brawn e acolo sus, cu Newey, printre granzi. Piloti au foarte bine - un dezvoltator exceptional ca Schumacher si unul care stie sa scoata untul din masina, Rosberg. Si totusi nu se leaga, echipa de uzina primeste constant fum de la McLaren (client motor) si e cam la acelasi nivel cu force India (alt client motor).
Bine, pe aceeasi tema, e si mai grav ce se intampla la Lotus Renault (negrii). Nepotismele lui Boullier incep sa se arate, iar debarcarea lui Heldfeld o consider greseala sezonului pentru ei.

Nu in ultimul rand, multumim Pirelli pentru sarea si piperul cursei, in sfarsit mai abandoneaza si Vettel. Din vina lui sau nu din vina lui asta e irelevant pentru mine, las'ca nu ma supar, prea ma saturasem de fiabilitate.

This post has been edited by ATM: 13 Nov 2011, 21:37


--------------------
MITSUBISHI COLT Z30-2005
Inchiriez fiare de calcat, geamuri termopan, betisoare de urechi, aparate de ras. Rog seriozitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 14 Nov 2011, 09:25
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Care mai e diferenta intre mclaren si ferrari la victorii absolute?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 14 Nov 2011, 12:27
Post #115


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Ferrari: 216
McLaren: 175
Williams: 113


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Nov 2011, 12:35
Post #116


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.225
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(ATM @ 13 Nov 2011, 21:27)
In continuare nu inteleg ce se intampla la Mercedes. Bani este. tehnica este.  Creier este, Ross Brawn e acolo sus, cu Newey, printre granzi. Piloti au foarte bine - un dezvoltator exceptional ca Schumacher si unul care stie sa scoata untul din masina, Rosberg. Si totusi nu se leaga, echipa de uzina primeste constant fum de la McLaren (client motor) si e cam la acelasi nivel cu force India (alt client motor).
*



Mai trebuie sa mai si manance ceva pentru noroc... Ca o avut noroc cu caru' in anul cu BrawnGP, acum mai si plateste cineva pentru norocul asta.
Daca se punea problema acum cativa ani, cand nu se vorbea de engine freeze samd, probabil acum Mercedes si Ferrari isi disputau titlul mondial. Dar asa, e bataie pe "cat de bine potrivim masina in jurul aceluiasi motor".

QUOTE(ATM @ 13 Nov 2011, 21:27)
Bine, pe aceeasi tema, e si mai grav ce se intampla la Lotus Renault (negrii). Nepotismele lui Boullier incep sa se arate, iar debarcarea lui Heldfeld o consider greseala sezonului pentru ei.
*



Ca l-au dat pe Heidfeld afara nu mi se pare un lucru rau. E un pilot bun, dar cam atat. Si eu, mai degraba as fi mizat in a-l testa serios pe Senna ala micu' , intr-un sezon clar compromis. Si sincer, daca-si revine Kubica, eu pe Petrov l-as trimite la plimbare. Oricat ma amuza sa vad un rus conducand o LADA in F1.

Si mie nu astia mi se par tragici, ci Williams. Care se afunda din ce in ce mai adanc.

A, da, sa mai zic ceva si de cursa. M-am plicitsit, ceva de nu-i drept. Noroc ca n-am RDS acasa, asa ca mi-am dus nevasta la o pizza intr-un local unde se mai serveste si TV by request pe langa pizza, asa ca n-o fost o ora complet pierduta. In afara de Button, care iar s-o descurcat onorabil cu mai putin decat restul lumii, nimic interesant. Dreptu-i, am ratat pana lui Vettel.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 14 Nov 2011, 17:57
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Cu Kubica, cred ca e inchisa problema! Nu cred ca mai vede el superlicenta!
Senna ala micu', hai sa fim seriosi, doar numele il ajuta! Ca sa fiu si nitel al dracului, daca era descendent direct al lui Ayrton, mai ziceam, asa ca e neposu', nu prea tine! Heidfeld era de tinut! Aducea puncte macar, era constant! Poate nu vreun dezvoltator de masini, dar isi facea treaba!
Cat priveste williams-ul: Cred ca o sa-mi arunc tricoul! smile.gif
Jenant! Poate anul viitor ca vine Renault pe la ei, poate mai scot capul! Ca cu Cosworth ne-am lamurit!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Nov 2011, 18:31
Post #118


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.225
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Solon @ 14 Nov 2011, 17:57)
Cu Kubica, cred ca e inchisa problema! Nu cred ca mai vede el superlicenta!
*



Si Hakkinen a avut un accident de zile mari, si cativa ani mai tarziu isi castiga primul titlu mondial. Asta ca sa nu ma uit peste gard, la aia din motogp, si cat de "rupti" s-au suit inapoi pe capre. Pana nu-i exclus, eu inca sper, ca omu' chiar are talent cu ghiotura.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 14 Nov 2011, 20:11
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Da, corect! Numai ca Hakkinen a dat cu capul in 2005 la Adelaide de glisiere!Dar ambalajul a fost intact!
Pe cand mana lui Kubica e facuta din bucati de os si titan si alte aliaje! Nu zice nimeni ca nu are sanse, pur si simplu s-ar putea ca stresul la care ii este supusa mana in conditii de cursa sa fie prea mare!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATM
post 15 Nov 2011, 08:07
Post #120


1948 Tucker Torpedo


Group: Members
Posts: 596
Joined: 28 December 05
From: Bucuresti




Greu, greu de tot de crezut - pe mine ma impiedica in primul rand aspectul psihic, omul va veni cu subconstientul zdruncinat, nu ii trebuie sa apara mari schimbari cu masinile astea, e suficient sa aiba o ezitare infinitezimala o data la 5 tururi intr-un anumit context al unei curbe, si sa fie cu o secunda mai lent pe tur decat era inainte - si va fi aruncat imediat, ca o carpa. F1 e orice dar numai institutie de caritate nu, iar Renault dau semne ca s-au cam saturat sa il astepte.
Cat despre aspectul fizic al problemei, eu zic ca asta s-ar mai putea rezolva, sa nu uitam de Schumi, care are si el niscaiva titan prin picioare, dupa un accident prin '99 in care a ratat aproape tot sezonul. Da' dupa aia tot a mai luat el 5 titluri, numai de-al dracu.


Despre Heildfeld si Senna, mda , cam asta ziceam si eu. Senna nu mi se pare vreun talent maret. E la nivelul lui Petrov. Iar Petrov e mediocru , mai mereu era batut de Heildfeld. Diferenta e ca rusul vine cu un spate beton, brazilianul are un nume care face pe locomotiva, dar Heldfeld are o varsta care il trage in jos. Ghinionul neamtului, ca-n rest pitpalacii astia tineri au condus ca niste cizme.

Despre Williams - asta e, nimeni nu e de neinlocuit. Am mai zis si altadata, Frank Williams nu mai depune acelasi efort (calitativ) ca sa si astepte rezultatele:
-dupa ce s-a despartit de BMW a inceput colaborarea cu un motorist mediocru (Toyota) urmat de unul execrabil (Cossworth)
-nu mai are sponsori care sa dea bani grei
-nu mai baga bani in masini
-nu mai baga bani in tehnicieni
-nu mai are noroc nici la piloti. Drept ii ca la Barichello se cam astepta lumea sa cam termine gazul, dar probabil omul acceptase un contract mic doar-doar sa ramana in cockpit. In schimb nimeni nu putea estima ca Maldonado va mege CHIAR asa de prost - chit ca a venit cu sacul de bani in spate, era totusi campionul in GP2. Si hai ca a mers prost, a mers prost - comparativ, pana la urma nici D'Ambrosio nu a rupt gura targului. Dar macar ala nu e pagubos, n-a distrus atatea masini cat a facut Maldonado.
Nu sustin ca daca ar fi bagat bani cu caruta ar fi avut automat rezultate. Toyota, Honda si BMW s-au facut de ras pe tot mapamondul varsand bani cu ghiotura un echipele lor de uzina, si luand praful de pe toba. Mercedes urmeaza si ei. Dar nici nu merge la mica ciupeala, cum face Williams de atatia ani incoace. Asta e, vrei? dai prima data.
Asta e, trebe sange tanar, un nou sef, sponsori cu mai multi bani si reconstructie de la sange. Aa, lumea mai spera fiindca au trecut pe motorul Renault, oau s-a refacut numele de legenda. Maaare branza pentru anul viitor, motorul Renault este cam al 3-lea din 4 posibile, Mercedes rules la motoare iar Renault nu mai e demult monstrul sacru de acum 15 ani. Lotus aia verzi tot motor Renault au si n-au facut mare lucru cu el, iar de la anul adio hot-blowing... poate din 2014 sa scoata Renault vreun motor tare, odata cu reducerea cilindreei, dar aici intram in speculatii groaznice.

This post has been edited by ATM: 15 Nov 2011, 08:11


--------------------
MITSUBISHI COLT Z30-2005
Inchiriez fiare de calcat, geamuri termopan, betisoare de urechi, aparate de ras. Rog seriozitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 11:35
Forum Renault