DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Imbunatatiri motor NOVA GTi, cresterea puterii motorului

sisu_stelistul
post 14 Jul 2007, 13:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 12 July 07




Pana sa scriu am citit in mare cam toata sectiunea despre nova.
Am o NOVA GTi, cum as putea sa-i cresc puterea motorului?
Din cate am citit am observat ca se poate mari cu ajutorul unui Filtru de aer sport, am citit care sunt avantajele si dezavantajele, dar cam cat costa?
Alt mod de marire a puterii, nu fantezist, pus in practica de voi mai exista?


--------------------
Renault Kadjar 2022
Renault Kadjar 1.33 TCE 140CP 2022


Ex: Dacia Nova GTi 1998
Skoda Fabia II HTP 2008
Renault Megane 3 1.5DCI 95CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 14 Jul 2007, 13:38
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Filtrul de aer nu îți crește practic puterea, pentru că nu vei simți nicio diferență reală, doar placebo...

Scoate filtrul de tot, și apoi mergi puțin cu mașina... E frecție...

Povestea cu evacuarea e cam aceeași, diferențe foarte mici...

Iar de mărit compresie și alte minuni nu cred că merită...


...vor apărea în curând "specialiștii" în "tiuning" să fabuleze...

This post has been edited by Catalin Marinarul: 14 Jul 2007, 13:40


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georginho
post 14 Jul 2007, 17:35
Post #3


Inventiv


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 6 July 07




smile.gif) Esti tare Cataline! =))


--------------------
*** *** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 15 Jul 2007, 10:01
Post #4


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




Mai da' rai mai sunteti.
1. Kit inductie directa. DE FIRMA. Dar e cam nasol, la Nova ar trebui sa pui si priza de aer pe capota. Dar una micuta si finuta, cu sita in fata si eventual cu un ceva de plastic inauntru sa dirijezi aerul fix pe filtru.
2. Evacuare sport, eventual si catalizator sport si element flexibil
3. Lustruit galeriile
Si cu toate astea de mai sus (calculeaza tu cât costa) motorul va avea cel mult 1 CP in plus. Si poate iti va urca mai rapid in ture, dar nu sunt sigur.
Asa ca bafta


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 15 Jul 2007, 10:05
Post #5


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




QUOTE(paulica @ 15 Jul 2007, 11:01)
...sa pui si priza de aer pe capota. Dar una micuta si finuta, cu sita in fata si eventual cu un ceva de plastic inauntru sa dirijezi aerul fix pe filtru...


...cel mult 1 CP in plus....
*



...să dirijezi aerul și ploaia fix în filtru... biggrin.gif

...eu aș zice 2-3-5 CP, dar cât ar costa "transformarea", și s-ar simți? Neah... biggrin.gif

This post has been edited by Catalin Marinarul: 15 Jul 2007, 10:05


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 15 Jul 2007, 10:21
Post #6


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




Bine marinare cum zici tu. Dar cred ca merge si ceva facut cu cap ,adica CAPcana pentru apa. He he.

This post has been edited by paulica: 15 Jul 2007, 10:21


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 15 Jul 2007, 10:23
Post #7


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




În Nova / SN plouă într-o veselie pe peste tot...motorul era ceva mai ferit...se pare că nu pentru mult timp... Asta ar fi o problemă, nu 1CP în plus... smile.gif

This post has been edited by Catalin Marinarul: 15 Jul 2007, 19:00


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anndi
post 17 Jul 2007, 22:20
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 932
Joined: 13 December 04
From: Timisoara




poti sa faci multe la motorul de dacie. motorul de nova se modifica la fel ca cel de berlina. o sa te coste ceva modificarea cipului de la injectie dupa parametrii motorului. toba si filtrul te ajuta numai daca motorul are nevoie de ele, cel stoc merge la fel cu sau fara.


--------------------
Renault Megane GT220 GrandTour 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris2dum
post 18 Jul 2007, 17:35
Post #9


Bayerische Motoren Werke AG


Group: Members
Posts: 68
Joined: 17 July 06
From: Constanta, U.E.




168.gif Terminati cu prostiile !!! Filtru aer sport = frumos dar pe nova degeaba il pui .Priza de aer pe capota = chiar va place cum arata ?????? radmasa.gif plus ca e ineficient ; bonus apa .Evacuare sport = va recomand un drum pana in delta sau la munte , sau in moldova oriunde vreti voi , un drum lung constant si sa vedem daca dupa 3-4 ore de uruit de toba mai vreti sa o "tunati" excl.gif excl.gif excl.gif Vrei sa-ti pui in valoare talentul de "tuner" ??? Ia-ti o calibra , un tt etc pt ca , cu nova ...............................nu merge blush.gif !!!! Nu credeti ???? alcoholic.gif


--------------------
BMW E39 523iA - CT**CMY
Ex. Dacia Nova GTi (2000) , ex. Renault Laguna 2200d cmc (1994) , ex.BMW E36, ex.VW Golf 1,6, e39 523iA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anndi
post 18 Jul 2007, 23:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 932
Joined: 13 December 04
From: Timisoara




Ma dute, nu mere cu nova, nu?


--------------------
Renault Megane GT220 GrandTour 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris2dum
post 21 Jul 2007, 08:43
Post #11


Bayerische Motoren Werke AG


Group: Members
Posts: 68
Joined: 17 July 06
From: Constanta, U.E.




Daca-ti plac masinile "tiganesti" , ce arata ca o sorcova ........dai bataie !!! Arata-mi si mie inbunatatirele , porformantele pe care le aduce acel filtru de aer sport, toba sport si acea priza de aer ? Ca sa ai performante cu toba sport , trebuie sa schimbi toata evacuarea , nu sa-ti iei o toba de bazar cu 100ron si sa te dai mare ca ai toba sport !!! Esti exact zero ca in afara de zgomot nu obtii nimic in plus ! In legatura cu priza de aer .. spune-mi ce om cu mintea-ntrega isi taie capota asa de aiurea ????? unsure.gif Acum nu spun ca la nova nu-i poti face nimic ; incearca sa-i schimbi jantele , barile , eleronul , punei praguri , schimbai toata evacuarea , schimbai motorul , interiorul si atunci poti sa spui ca ai "miscat" ceva la ea !! 090.gif Si ca sa revin la intrebarea de la care sa inceput topicul , .... blush.gif nu prea poti sa-i maresti puterea motorului la gti fara sa-i schimbi motorul .

21 Jul 2007, 09:45:
Daca tot te intereseaza si esti dispus sa-ti bagi banii in gti http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=17691 si multa bafta 111.gif

21 Jul 2007, 17:50:
http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=11637

This post has been edited by cris2dum: 21 Jul 2007, 16:50


--------------------
BMW E39 523iA - CT**CMY
Ex. Dacia Nova GTi (2000) , ex. Renault Laguna 2200d cmc (1994) , ex.BMW E36, ex.VW Golf 1,6, e39 523iA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 22 Jul 2007, 23:54
Post #12


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




QUOTE(anndi @ 17 Jul 2007, 22:20)
...o sa te coste ceva modificarea cipului de la injectie ....
*


Zi si mie la cine sa ma duc. Ca eu am intrebat pe la unii si mi-au raspuns ca nu.


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sefu_alx
post 23 Jul 2007, 00:05
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 878
Joined: 2 February 06




daca esti dispus sa investesti calumea cel mai bine e alt motor cu totul..


--------------------
x y 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 24 Jul 2007, 15:57
Post #14


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Neah... E mai bună vorba aia veche, dacă tot există buget...

D.A.C.I.A. = Dacă Ai Cap Ia Altceva


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smecheras
post 4 Aug 2007, 11:03
Post #15


Tuning Fanatic ... Dacia rullz


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 September 06




kompresor cu totu...si urci undeva la 100 cp smile.gif
acum sunt in cautari...am gasitu undeva dar e cam greu cu pretul cerut...si mai caut...
este chiar interesant compresorul...spre deosebire de turbina actioneaza din momentul cand apesi pedala...fiind actionat prin curea nu prin presiune ca turbina...
pleci cu un demaraj de moare lumea....insa la turatie mare se plafoneaza...dar nu-i nimic....schimbi viteza si o iei de la capat tongue.gif


--------------------
Dacia Nova GTi 2000 1.6 - B 60 FGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 4 Aug 2007, 11:09
Post #16


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Și cam pe unde ai loc să îl montezi?

Dai pe el cât nu face mașina... Apoi adaptări mecanice să zicem că faci, dar cum păcălești injecția să îți dea surplusul de combustibil?

Cum am mai zis, plouă în ele și le pică tabla de rugină, dar unii visează la "kompresor și demaraj de moare lumea" de râs... radmasa.gif

This post has been edited by Catalin Marinarul: 4 Aug 2007, 11:19


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smecheras
post 4 Aug 2007, 12:27
Post #17


Tuning Fanatic ... Dacia rullz


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 September 06




catalin marinaru vad ca esti pus pe glume...bravo tie...te-as ruga sa ti le indrepti in alta parte...

in momentul cand montezi un compresor automat pui compresor +galerie admisie+injectoare +ECU+traseu admisie+instalatie electrica+fulii...
numai in misto vorbesti...nu sti sa iei in serios pe nimeni?
eu am dat un exemplu de marire a puterii motorului de dacie...ca la urma urmei asta este topicul nu?
daca ti se pare ca un o dacie nu merita modificata poate ai tu bani de masina straina sa o intretii si sa ai deja acele sute de cai...
insa mai sunt si unii care au dacii si vor sa faca ceva din ele...
chiar daca nu isi scot banii...ca la urma urmei nu faci modificari sa o vinzi...le faci pt ca asa vrei tu

"Un compresor este mult mai usor de montat decat un turbo-compresor, pentru care este nevoie doar de o curea de care sa fie angrenat.
Referitor la plaja de turatii, un compresor actioneaza pe toata plaja de turatii, insa el pierde la turatii mari, pentru ca ii scade randamentul (factorul de umplere se deterioreaza odata cu cresterea in turatii). Turbo-compresorul este eficient la turatii mai mari, datorita cantitatii din ce in ce mai mari de gaze de evacuare care o actioneaza

Compresorul nu intarzie sa intre in actiune, in schimb, turbina are o mica ezitare, numita lag, ceea ce o pune pe locul 2 la demaraj.Dupa o anumita turatie, turbo-compresorul intra in actiune, dar pana atunci e posibil ca motorul sa mearga sub randamentul unuia clasic aspirat. De asemenea, in multe cazuri intra cu un cuplu brutal, deranjant la condusul cotidian." preluat de pe 4tuning

daca si cei de pe alte forumuri viseaza inseamna ca suntem cu totii visatori iar tu esti singurul cu picioarele pe pamant

salut!

This post has been edited by smecheras: 4 Aug 2007, 12:29


--------------------
Dacia Nova GTi 2000 1.6 - B 60 FGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 4 Aug 2007, 12:35
Post #18


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Pune o sumă... radmasa.gif Deci cât ar costa acele piese enumerate, plus adaptările? N-ai bani de alta mașină, dar ai de ECU, injectoare si compresor? radmasa.gif Te cam repeți în enumerarea peiselor... galerie admisie....traseu admisie... Poate pui pe listă altă mașină, ieși mai ieftin... tuner-ule radmasa.gif

...poate vezi apoi unde e gluma... radmasa.gif


(nu cred că e aici locul unde să încerci să arăți că nu prea știi diferențele între turbină si compresor acționat mecanic, sau ce e turbo lag-ul)

This post has been edited by Catalin Marinarul: 4 Aug 2007, 12:39


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apollo
post 4 Aug 2007, 12:45
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.881
Joined: 20 August 05
From: Focsani




smecheras , poti spune un pret la toata treaba asta?Informativ macar.

Deci cat te ajunge compresorul+piesele+mana de lucru?Bate undeva la 2000 Euro?
E cam aceeasi montare ca la un aer conditionat pe Dacie(Vezi la CLT, ~2000E)

Bun.Tu ai Nova din 2000.

Sa zicem ca iei pe ea 2000 de euro + investitia care voiai sa o bagi in ea = 4000 euro.(cu toate ca eu cred ca e mult mai mare investitia.la dacie intotdeauna apar probleme care te pun sa mai scoti bani din buzunar).

zi-mi si mie, ce masini iti iei cu 4000 euro cu peste 100 CP.

Eu zic ca sunt.

Acum daca tu vrei sa faci asta , iti urez mult succes.Am inteles faptul ca e o idee,dar nu cred ca va face cineva asa.



--------------------
Ex - Dacia Nova GT 1.6 L 1997 - VN - ?? - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smecheras
post 4 Aug 2007, 13:21
Post #20


Tuning Fanatic ... Dacia rullz


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 September 06




pretul cerut era de 900euro cu tot cu manopera...piesele sunt demontate de pe o alta nova...
si sincer nu este chestia ca imi iau o masina care are peste 100 cai putere...ci este chestia ca imi fac masina sa aive o putere mai mare...
sincer mie unu imi place masina pe care o conduc si in viitorul apropiat nu o voi schimba...
cataline degeaba zici tu...insa daca te gandesti...2000 cat este nova+acei 900euro+inca 500 sa zice...pentru un aspect frumos...te duce la 3500 euro sa zicem(ca poate mai apare ceva)
de 3500 euro iti faci o dacie sa arata cat de cat bine si cu o putere mai mare decat cele normale...
parerea mea este ca ar merita...am vazut multe exemple de dacii modificate si sincer nimeni nu se gandea la faptul ca nu isi mai scot bani...ca doar la asta va ganditi...
in legatura cu ce imi reprosezi ca nu stiu eu care e diferenta dintre cele doua piese...ma rog...sti cum e cu aerele superioare...nu isi au rostul
Ce vrei sa zici ca nu ai mai vazut masini gen Cox BNZ KOS SGM GTG care au motoarele modificate? si se vaita careva ca nu se merita? si ca le intra apa?
zici ca am bani de ecu si nu am de masina straina....cu cat faci tu revizia mai la o masina straina? daca iti pica un amortizor sau altceva...cat dai pe el?
cand cumperi o masina te gandesti si daca ai bani sa o intretii ca la ce drumuri avem in romania.....
nu vreau sa ma cert cu nimeni da vad ca pe toti ii iei in ras si de sus
mai bine ai da sfaturi decat misto-uri...
bafta


--------------------
Dacia Nova GTi 2000 1.6 - B 60 FGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 4 Aug 2007, 13:35
Post #21


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




900 euro? radmasa.gif
Sunt piese făcute pe genunchi, sau trag să moară? radmasa.gif

Nu am zis că nu îți scoți banii, deși nu îi mai vezi clar, am zis că NU MERITĂ ATÂȚIA BANI ca să pleci mai repede de la stop, și asta cu o fiabilitate și mai coborâtă decât a motorului standard. Acei bani îi investești cu cap în altă mașină unde să ai ceva confort în plus, în special aer condiționat.

Așa îi tratez eu pe cei care își fac idoli din plăcuțe de înmatriculare "celebre", și care fabulează... Ai idee de câte calcule intră în proiectarea unui motor? Eh, sunt necesare cel puțin tot atâtea pentru a-l modifica cu cap. Varianta asta cu iau de pe ăla, pun pe ăsta, mai "ajustez" cu barosul, bag cherosen etc sunt ȚIGĂNIZME, echivalente cu pleoapele din izolier sau ledurile albastre.

Nu accept sfaturi de la un "smecheras", iar, dacă vrei să îmi evaluezi calitatea mesajelor mele, deși valoarea "notelor" tale este nulă pentru mine, urmărește topicuri tratând subiecte serioase...

This post has been edited by Catalin Marinarul: 4 Aug 2007, 13:38


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apollo
post 4 Aug 2007, 13:47
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.881
Joined: 20 August 05
From: Focsani




Viata motorului va fi mai scurta, ca doar e Dacie si il mai zapacim si cu un Compresor.

Sunt 40% sanse sa functioneze aceasta treaba.Nu stii ce poate ceda dupa montarea compresorului.

Sa mai zic ca motor va emite vibratii mult mai puternice si cu timpul o sa pice cate o aripa sau cine stie ce?

am vazut o dacie 1310 cu motor de VW(nu stiu ce model) Diesel.

cand oprea motorul asa de tare vibra, incat ziceai ca Dacia e un "caine" care se scutura de apa.

Asta e o investitie pierduta.


--------------------
Ex - Dacia Nova GT 1.6 L 1997 - VN - ?? - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smecheras
post 4 Aug 2007, 13:47
Post #23


Tuning Fanatic ... Dacia rullz


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 September 06




nu caut sa ma cert cu nimeni asa ca inchei aici...


--------------------
Dacia Nova GTi 2000 1.6 - B 60 FGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:21
Forum Renault