DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bobina de inductie

doar_eu
post 25 Aug 2008, 22:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 31 March 07




Stimati colegi,

Incercand sa remediez o defectiune (nu-mi da scanteie la cilindrul 1) si citind siruri intregi de topicuri vs pareri ale mecanicilor am ramas cu cateva nelamuriri:

- daca bobina da scanteie la cindrul 4, iar la cilindrul 1 nu da, poate sa fie bobina defecta ? Daca da, care sunt potentialelel cauze ? Am inteles ca bobina este impartita pe perechi de cilindrii: 2-3, 1-4. Nu am inteles cum se poate sa dea scanteie pe un cilindru si pe omologul sau nu.
- nu am desfacut-o, este capsulata ? se poate incerca o reparatie ?
- cum pot sa "masor" cu un aparat de masura, ca sa vad daca e bobina dusa ?
- se potriveste o alta bobina (ex Dcaia Nova) ?

Multumesc.

PS: am verificat fisele si bujiile.

This post has been edited by doar_eu: 26 Aug 2008, 09:56


--------------------
Dacia Supernova 2001 Clima - Tm 05 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvali
post 26 Aug 2008, 10:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




Uite aici un topic similar cum sa verifici bobina, fisele.
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=73733&hl=


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doar_eu
post 26 Aug 2008, 11:47
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 31 March 07




Ai dreptate, am vazut postul dar incepea diferit si nu am citit pana jos...
O sa incerc si asta !

PS: Era o intrebare fireasca a omului: Daca scanteia la 1 si 4 este data de aceasi bobina, se poate face o modificare in asa fel incat ambele fise sa plece de la pinul bun ? Adica momentul scanteii ar fi acelasi si la cilindrul 1 si la 4 ?


--------------------
Dacia Supernova 2001 Clima - Tm 05 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Aug 2008, 12:46
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




poate in bobina sunt de fapt 2 secundare pt 1 si pt 4, iar daca legi ambele fise pe acelasi secundar sa nu fie o scanteie mai slaba...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doar_eu
post 26 Aug 2008, 19:26
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 31 March 07




Gata am rezolvat.... in sensul ca am depistat problema. Este exact ca in topicul din link-ul de mai sus: bobina are o problem de izolatie si "scapa curnent". Cu alte cuvinte, suruburile care fixeaza bobina trec prin niste urechiuse care sunt metalice in interior si cu platic in exterior. Cumva in interiorul bobinei un contact este imperfect, o izolatie sarita si face contact direct, sau prin arc electric cu urechiusa metalica/surubul/ carcasa motorului. Astfel in loc ca circuitul sa se inchida prin arcul electric de la bujie, se inchide undeva inainte de fisa si la bujie nu mai da scanteie.

Cum se verifca: Asta in cazul in care sunteti siguri ca nu da scanteie dar fisele si bujiile sunt OK. Se desfac cele 3 suruburi cu o surubelnta stea, sau cu un inbus, se scot si se pune bobina intr-o parte, oricum, numai sa nu atinga urechiusele metalice alta parte metalica din masina. Pur si simplu o lasati asa si dati o cheie. Daca masina functioneaza normal, inseamna ca bobina "fura" curent. Singurul loc pe unde poate fi scurgerea fiind suruburile.

Posibila remediere. Probabil temporara: se da cu silicon si se astupa urechiusele metalice si nu se mai pune surub in partea corespunzatoare fisei care nu da scanteie. Mie mi-a functionat dupa ce am scos surubul. Acum bobina e siliconata toata si astept sa se usuce. O sa incerc sa izolez si surubul cu banda si silicon. Daca nu merge il scot cu totul.

Sper sa ajute mai departe,
Salutari.

<span class='edit'>26 Aug 2008, 22:31:</span>
Am incercat cu silicon in jurul urechii de prindere, pe peretii interiori ai urechii de prindere si pe surub. Apoi invelit surubul in banda. Nu tine, mai are scapari, dar masina merge relativ rotund. Noroc ca am montat-o noaptea si se vad scanteile cand rateaza. Acuma am umplut toata urechea cu silcon si o sa prind bobina doar intr-un surub. Cred ca daca o umpleam cu poxipol, chiar nu mai avea pe unde sa scape...

<span class='edit'>27 Aug 2008, 08:11:</span>
PS: ma gandesc ca pana la urma tot trebuie sa-mi cumpar una noua. Stie cineva daca se potrivesc si alte modele, pentru ca aia de origine e 3 milioane.
Mare dezamagire... era o piesa de anduranta. Cand eram trabantist am inceput sa ne plangem de bobine, la masinile care aveau peste 20 de ani ! Si nu la majoritatea .

This post has been edited by doar_eu: 27 Aug 2008, 07:11


--------------------
Dacia Supernova 2001 Clima - Tm 05 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvali
post 27 Aug 2008, 09:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




Vezi ca asa mi'a facut si mie cand am izolat'o partial cu cauciuc pe acel surub dar la mine minunea a tinut 5 minute sad.gif ca s'a propagat scanteia prin alt loc.. s'a intins la celelalte suruburi.. ideea este sa poti izola metalic complet bobina de inductie si/sau sa poti astupa cumva crapaturile alea din bobina cu ceva.. sa ne zici si noua cum se comporta.
Bafta


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doar_eu
post 29 Aug 2008, 12:04
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 31 March 07




Salutare din nou,

Deocamda merge, dar mi-e teama de drumuri lungi.

Stie cineva daca se potrivesc si alte modele de bobina? In Timisoara cea mai ieftina am gasit-o la 258 lei.

Multumesc.


--------------------
Dacia Supernova 2001 Clima - Tm 05 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doar_eu
post 6 Sep 2008, 19:32
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 31 March 07




Salutare din nou, am nevoie de o informatie urgenta, pls

Am cumparat o bobina Bosch iar mufa nu se potriveste. Am rugat pe un prieten care lucreaza la piese auto (din pacate nu de Dacia) sa ma ajute si mi-a spus ca bobina Bosch similara cu Sagemul original este cea cu codul: F000ZS0221 si ca mufa trebuie sa fie identica.
Eu am cumparat cod: 0221503407. Poate sa-mi spuna civa care a cumparat Bosch daca mufa era identica ? Am mai vazut un model de Sagem care era cu fisele incluse. Asa este bobina Sagem originala ? Stie cineva codurile corecte pentru diferiti producatori ?

PS: bobina veche merge in continuare, dar nu poti sti cand se strapunge prin alta parte...

This post has been edited by doar_eu: 6 Sep 2008, 19:33


--------------------
Dacia Supernova 2001 Clima - Tm 05 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvali
post 6 Sep 2008, 19:51
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




Decat sa incerci sa potrivesti mufa mai bine mergi la magazinul de unde ai luat-o si cere sa i'ti dea una cu acel cod sau un Sagem cum este cea originala. Vezi ca trebuie sa se potriveasca si mufa si suruburile de prindere.

Nu de alta dar este pacat sa pierzi garantia.

This post has been edited by mvali: 6 Sep 2008, 19:52


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 Sep 2008, 08:55
Post #10


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Cumparati bobina de logan e identica cu cea de nova dar genereaza tensiuni mai mari plus ca nu te mai lasa in drum .Si eu am avut necazuri 3 bobine am schimbat pana cand mi-a spus un amic care lucreaza la un service monteaza-ti o bobina de logan si scapi de dureri si uite ca am 2 ani de cand merg cu asa ceva.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 8 Sep 2008, 23:08
Post #11


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




@djasu82 cred ca ai vrut sa spui ca bobina de Logan e identica cu cea de SuperNova, in niciun caz nu e identica cu cea de Nova !


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Sep 2008, 07:31
Post #12


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Nu e identica din alte puncte de vedere dar la alimentare si prindere e la fel ca infatisare difera.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 9 Sep 2008, 15:12
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




QUOTE
poate in bobina sunt de fapt 2 secundare pt 1 si pt 4, iar daca legi ambele fise pe acelasi secundar sa nu fie o scanteie mai slaba...

Cu tot respectul, imi permit sa aduc cateva completari/corectari:
In modulul de aprindere statica(adica "bobina" de aprindere) atat la Dacia Nova cat si la Dacia SuperNova, sunt doua transformatoare ridicatoare de tensiune. Explic in principiu, nedetaliind schema interna a ansamblului de aprindere.
Doua trafo = 2 infasurari primare si 2 infasurari secundare. Infasurarile primare au un terminal comun(conectat la 12V c.c. printr-un releu comandat de UCE Injectie) si celelalte 2 terminale pentru comanda( care se face cu masa electrica de catre UCE injectie pe pinii 1(pentru cilindrii 2 si 3) respectiv pinul 32(pentru cilindrii 1 si 4)

QUOTE
PS: Era o intrebare fireasca a omului: Daca scanteia la 1 si 4 este data de aceasi bobina, se poate face o modificare in asa fel incat ambele fise sa plece de la pinul bun ? Adica momentul scanteii ar fi acelasi si la cilindrul 1 si la 4 ?

Nu, momentul scanteii n-ar mai veni in veci(decat scanteie cauzata de deteriorarea izolatiei bobinei,poate) De ce?
Pai secundarele sunt "circuit deschis"(adica "in gol") in lipsa potentialului de comanda din primar(vezi desen). Cand primarul este alimentat, circuitul secundar se inchide prin masa electrica(bujii) provocand arcul electric(scanteia) de aprindere si cea auxiliara.
Atasez o schema de principiu a ansamblului in discutie.
aprindere.jpg ( Size: 25.16k ) Number of downloads: 11134

Astfel, pentru pistoanele la compresie(pistonul 4,sa zicem), bobina va furniza bujiei cilindrului 4 o scanteie de aprindere(aprox. 20 kV) iar pentru pistoanele aflate la evacuare(sa consideram pistonul 1)cilindrii respectivi vor primi scanteie auxiliara(aprox 300V) care are polaritate INVERSA fata de scanteia de aprindere. Acest lucru se intampla simultan(evident): cand cilindrul 4 primeste scanteie de aprindere cilindrul 1 primeste scanteie auxiliara si vice-versa. In acelasi mod se intampla lucrurile si la cilindrii 3 si 2.
Deci, de-ar fi sa legam in paralel fisele de la 1 si 4....circuitul secundarului NU s-ar mai inchide... nu ar mai exista nici scanteie principala nici auxiliara.
Daca izolatia este compromisa, sa presupunem ca circuitul se inchide totusi prin suportul de prindere(din metal) al bobinei, deci cilindrul la evacuare va primi scanteie de potential mai mare decat trebuie iar cilindrul la compresie va primi scanteie de doar jumatate de potentialul normal. Concluzia e evidenta, zic eu...
Fara sa folosesc termeni tehnici(pentru simplitate) o sa mentionez posibile situatii de defect:
1)bobina secundar cu spire in scurt-circuit(se intampla mai rar dar este posibil): Scade rezistenta electrica a secundarului. Scanteie va fi atat cat mai rezista(nu prea mult) secundarul la regimul anormal de functionare(se va distruge).
2)Bobina secundar intrerupta:nu se inchide circuitul electric al secundarului(lipseste scanteia, evident atat cea de aprindere cat si cea auxiliara)
3)Izolatie deteriorata secundar: secundarul ”fura” scanteie( potentialul scanteii scade, se produce scanteie si prin alta parte decat pe la bujii - cazul de fata)
4)Bobina primar in scurt-circuit: UCE sesizeaza scaderea rezistentei electrice a primarului si:
- nu da comanda etajelor de putere care comanda bobina.
- intrerupe alimentarea modulului de aprindere(+12V) deci si alimentarea organelor de injectie.
- memoreaza defect in memoria UCE injectie.
5)Bobina primar intrerupta: UCE sesizeaza “lipsa rezistenta in circuitul de comanda” si:
- nu da comanda etajelor de putere care comanda bobina.
- intrerupe alimentarea modulului de aprindere(+12V) deci si alimentarea organelor de injectie.
- memoreaza defect in memoria UCE injectie.

QUOTE
QUOTE
@djasu82 cred ca ai vrut sa spui ca bobina de Logan e identica cu cea de SuperNova, in niciun caz nu e identica cu cea de Nova !

Nu e identica din alte puncte de vedere dar la alimentare si prindere e la fel ca infatisare difera.

Gresit! este diferenta intre potentialele scanteilor! Bobina Bosch(pentru injectia Mono-Motronic) furnizeaza potentiale ale scanteii DIFERITE de cele furnizate de bobina Sagem. Exista o legatura intre potentialele scanteilor si distanta dintre electrozii bujiilor...si legatura cu regimul termic al bujiilor.
Distanta electrozilor la bujiile motorului E7J este de 0,9 mm iar la bujiile motoarelor Sierra echipate cu injectie monopunct Bosch este de 0,8 mm.
In alta ordine de idei, zici tu ca mufele si dispunerea pinilor in ele se potrivesc?
Ia uite ce zice coforumistul doar_eu:
QUOTE
Am cumparat o bobina Bosch iar mufa nu se potriveste.
El cumparase bobina Bosch de Nova! Cum o fi "la fel" daca nu se potriveste mufa.....mister total
Documenteaza-te inainte sa postezi si nu mai dezinforma!

Imi cer scuze pentru lungimea postului.
Numai bine.

This post has been edited by variable_dynamics: 9 Sep 2008, 15:21


--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Sep 2008, 15:31
Post #14


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




E uite ca la mine imi functioneaza de 2 ani cu bobina loat de pe un logan 1.4. Si nu e dezinformare in fine fiecare face cum doreste oricum dai mereu aiurea beni pe unele bobine care nu merita.
Ce-mi plac unii citesc din carti si spun cu acelasi cuvinte pe care scriitori le-au scris. Mufa se schimba si cu asta basta si scapi definitiv de dureri.

This post has been edited by djasu82: 9 Sep 2008, 15:33


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 9 Sep 2008, 23:34
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Cer scuze moderatorilor pentru off-topic, insa consider cele de mai jos o paranteza necesara.
OFF-TOPIC
QUOTE
Ce-mi plac unii citesc din carti si spun cu acelasi cuvinte pe care scriitori le-au scris
Norocul nostru ca nu le-au scris cititorii....
Cred ca voiai sa insinuezi ca as CITA din carti. Ca de citit...s-ar putea sa te socheze,insa unii indivizi chiar mai citesc si carti...ba chiar mai si retin una-alta din ele.Daca tu n-ai mai intalnit asemenea exprimare decat in carti.....asta e problema ta,stimabile! Exprimarea mea este dictata de modul de gandire(sistematizata si in detaliu) deoarece pe langa altele, mi-o cere meseria.
Daca si tu gandesti la fel cum te exprimi(si cred ca asa faci)....no comment, stimabile!
Ca fapt divers, ai mai facut insinuari si in trecut in ceea ce priveste experienta mea practica...nu cred ca e cazul sa mai faci astfel de "speculatii". Putin respect, te rog. Te sfatuiesc sa iti tii parerile pentru tine! Nu trebuie sa ma justific sau sa dovedesc nimanui nimic. Eu te-am corectat la o problema pur tehnica iar tu...ai raspuns exact ce si cat te-a dus mintea....

ON-TOPIC:
QUOTE
uite ca la mine imi functioneaza de 2 ani cu bobina loat de pe un logan 1.4.
. Ce masina iti functioneaza stimabile cu bobina de Logan? SuperNova pe care o ai,da? Sau o fi Opelul CDTi echipat cu bujii si aprindere de Logan. Cum e? Ia, "lumineaza-ne" tu!
Despre ce bobina vorbeam eu mai sus? Despre aceeasi bobina Bosch(de NOVA) si NU Sagem(de SuperNova) de care ne aburesti tu ca i-ar merge schimbata mufa?!?!!?
QUOTE
Mufa se schimba si cu asta basta si scapi definitiv de dureri.
De dureri de "intelect" poate.....
Probabil voiai sa zici(iar tampenie) ca se schimba schimba mufa cablajului de comanda a bobinei...oricum, gratie exprimarii tale de o perfectiune absoluta, s-a inteles....nimic. Schimband mufa nu rezolvi problema, nu pricepi?

Nu stiu si nici nu ma intereseaza ce ai inteles tu sau ce parere ai tu de exprimarea mea insa eu te-am corectat la afirmatia:
QUOTE
"Cumparati bobina de logan e identica cu cea de nova"
iar tu imi raspunzi ca SUPERNOVA ta merge
QUOTE
de 2 ani cu bobina loat de pe un logan 1.4

Tu chiar nu observi ca nu exista nici un pic de coerenta, coeziune in gandirea ta si nici picior de corectitudine gramaticala, punctuatie,etc in exprimarea ta?

Pentru cine vrea sa ma creada pe cuvant, modulul de aprindere statica de NOVA nu este compatibil cu cel de SuperNova! Cele mai semnificative diferente le-am mentionat in postul de mai sus.
Sunt constient ca risc sa fiu penalizat de moderatori(warn) pentru off-topic si imi asum acest risc. Daca userul djasu82 si-ar fi exprimat parerile personale pe Mesageria Privata, nici nu s-ar fi ajuns aici...insa deh....
In consecinta,este ultimul meu post pe acest topic.

Numai bine.


--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geru
post 13 Sep 2008, 13:34
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 17 August 05
From: Galati




@Doareu: Daca nu ti-ai rezolvat problema intre timp, iti dau eu o bobina de DSN, originala, fara probleme, in 140 ron + posta. Tel. 0723.187169
Am si un topic pe piese auto DSN,
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1522106


--------------------
Dacia DSN Confort - GL-73-MAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doar_eu
post 14 Sep 2008, 10:07
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 31 March 07




Multumesc pentru informatii. Trecand peste usoarele obstructionari, totusi sunt informatii bune mai sus.
Intre timp mi-am schimbat bobina, cu alta bosch, cu codul bun. Are pe corpul bobinei o mufa mai mica, dar are un adaptor cu mufa identica impreuna cu bobina.

Pentru cine va mai avea probleme, hai sa rezumam ca deja e pe aratura topicul.

1. Codurile pentru bobinele de SN sunt:
Modelul Sagem: 2526 151A
Modelul Bosch: F000ZS0 221

2. Daca aveti un piston la care nu se da scanteie din cauza bobinei (sa fiti siguri) atunci nu se pot lega fisele a doua pistoane la acelasi pin 1 cu 4, sau 2 cu 3, explicatia mai sus.

3. Cand cumparam orice piesa, ar fi bine sa rugam personalul de la piese auto sa ne spuna- ce echivalente sunt cu piesele de origine. Adica codului de Renault, ce alt cod ii corespunde ?

Ca parere personala: nu cred ca piesele de origine sunt mai bune. Orice piesa de schimb pentru masini care nu se mai fabrica, se face in conditii calitative mai slabe decat atunci cand erau in serie. Masinile care se fac in prezent, primesc piese de la furnizori si sunt verificate la sange de client. De la piesa, pana la linia de productie a furnizorului. Cand modelul respectiv nu se mai face, asamblatorul de masini nu mai face verificari, pt ca piesele sunt comandate de magazine si service-uri, furnizorul putand sa le faca "pe genunchi". Adica nimeni nu isi tine o linie de productie activa, la standardele initiale, pentru cateva sute de piese pe an. De aceea multi dintre voi v-ati mirat de ce piesele second (unele) sunt mai bune decat piesele noi. Sunt facute in conditii de serie !
Bineinteles cand este vorba de piese electronice... eu as merge pe ceva nou. Dar nu neaparat de origine.

This post has been edited by doar_eu: 14 Sep 2008, 10:09


--------------------
Dacia Supernova 2001 Clima - Tm 05 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 14 Sep 2009, 16:03
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




De ceva timp,dupa pornirea motorului la rece la relanti merge in 3 cam un minut,iar dupa ce se incalzeste apare un tremurat.La semafor de multe ori am tendinta sa tin motorul putin accelerat.In mers trage bine,fara intreruperi.
Am curatat injectoare(metoda alinrehau),corp clapeta,mpp,senzor turatie,schimbat bujii-se comporta la fel.Am demontat bobina si pe partea unde se aseaza pe blocul motor are crapaturi-pe margini.Am umplut cu poxipol crapaturile.Am invelit bobina cu o punga sa nu mai vina in contact cu blocul motor si mergea parca mai rau.Cand am introdus suruburile bobinei-cu motorul pornit am observat mici descarcari inre urechile de prindere si suruburi.
Mentionez ca la bujii am scanteie mai slaba la 1 si 2-am pus pe seama fiselor mai lungi.
Oare bobina sa fie motivul problemelor de la relanti sau sa caut si in alta parte?,Multumesc.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 14 Sep 2009, 19:43
Post #19


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Bobina de inductie trebuie sa faca contact cu carcasa motorului riscul e sa arzi finali de la aprindere.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 14 Sep 2009, 21:28
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Ok,am inteles.Dar ce se intampla concret atunci cand carcasa bobinei este fisurata?Se face scurt?Eu asta am gandit cand am vazut mici scantei la suruburile de prindere.Faptul ca am acoperit fisurile cu poxipol are vreun efect?


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 14 Sep 2009, 22:24
Post #21


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




de obicei o bobina fisurata trebuie masurata sa vezi daca mai are bobina continuitate si rezistenta si vazut pe unde are pierderi de energie . Pierderile de energie se pot manifesta prin scantei atunci cand o infasurare secundara se intrerupta iar in loc sa alimenteze bujia cu scanteie ea e pierduta prin carcasa. De obicei bobina nu trebuiue sa arunce scanteie spre carcasa.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany_def
post 19 Aug 2010, 17:34
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 August 10




salutare ...am avut si eu o problema asemanatoare ..numai ca la cilindrul 3 ....am procedat dupa cum m-am informat mai sus ....si anume ..desfacut bobina ,suspendat sa nu dea la masa ,pornit motor ...rezultatul ..nici o schimbare ...nr3 nici macar o mica scanteie la masa ..asa ca am cumparat una noua 240ron am schimbat-o si acu preteaza cum tre motorul.
( la mine e vb de un clio din 2000 ,1,4....8v )
toate cele bune !


--------------------
renault clio 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 1 Mar 2011, 19:36
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




se potriveste bobina de la logan la supernova(la prindere si mufa si la ce mai face ea acolo), banuiesc ca diferenta mare la motoarele de 1.4 nu este?stima


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 1 Mar 2011, 20:05
Post #24


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




djasu zice ca merge pusa si pe SN, sa intre sa confirme el, e vorba de potrivirea conectorului, ca in rest e la fel.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 5 Mar 2011, 00:55
Post #25


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




mere foarte bine si scanteia e mai buna cu toate ca o sa apara alti ca nustiu ce nustiu cum dar am probat si arunca la o distanta mai mare scanteia cu cel putin 0,4cm.
Motoarele de sn primele erau echipate cu bobine tot in genul loganului dar ca avea conectorul pe care il avem noi iar scanteia era mai puternica ... consum mai mic se infige mai bine.
Bobina obosita trage precum un magar sau cele care au in secundar 7k.
Apropo daca luati de la dezmembrari bobine de logan taiati si conectorul (mufa mama) de la bobina .
Mufa mama de la bobina de logan o prindeti pe firele de la sn fara sa-i taiati conectorul de la bobina de sn ... nu se stie cand te lasa si daca nu gasesti bobina de sn cuplezi mufa de logan sau invers.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 6 Mar 2011, 12:09
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




tot nu am inteles pana la uram se potriveste mufa de la bobina de logan la SN fara nici un fel de modificare.stiam


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 6 Mar 2011, 18:50
Post #27


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Eu am inteles ca nu se potriveste, la logan e alt conector.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 Mar 2011, 11:01
Post #28


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




da e alta cheie alt conector la logan atata tot.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 25 Aug 2011, 18:43
Post #29


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




probabil la nova (sau primele supernove) potriveste bine aia de clio 1 1.4 sau 1.2 8v. mufa pare identice da' nu-i. am gasit bobina magnetti marelli pentru clio 1.4 (deci si logan si supernova). pana acum multumit, urmeaza drum lung la exterior...)


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultlag2
post 16 Jul 2013, 20:52
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 493
Joined: 23 February 13
From: Bucuresti




buna seara
am un prieten cu o super nova,2002, si are o problema:bobina de inductie ii da scanteie pe 1 si 4 ,dar pe 2 si 3 nu da,a probat alta bobina si tot asa a pus bobina pe alta masina si functioneaza,firele care vin din calculator sunt ok.poate sa fie din calculator?????


This post has been edited by renaultlag2: 16 Jul 2013, 21:04


--------------------
Renault Laguna 2001 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:46
Forum Renault