DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Drumul catre Hotel Pestera

SeaDog
post 16 Nov 2005, 10:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 15 November 05




In weekend trebuie sa ajung la Hotel Pestera, am inteles ca prin Moroieni- Zanoaga-Bolboci-Padina-Hotel Pestera. Acum intrebarea mea este: a mai facut cineva acest drum iarna? Nu de alta dar am inteles ca va ninge in weekend. Sunt pante abrupte? Le pot trece cu un Renault Megane echipat cu lanturi?


--------------------
Renault Megane Classic 2000 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 16 Nov 2005, 10:36
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Eu am facut acest drum iarna si e greu. Depinde foarte mult de cum e intretinut. Daca vrei sa mergi cu Megane s-ar putea sa ai probleme, mai ales ca se anunta ninsoare. De la Zanoaga incolo intreaba cum e drumul inainte de fiecare data cand ai ocazia. Ideal ar fi sa mergeti 2 masini, macar incearca sa vorbesti pe drum sa faci rost de un nr. de mobil al cuiva cu tractor sau alta taraboanta asemenea prin zona (pentru cazuri de necesitate).
Eu am fost iarna trecuta cu un Nissan Patrol GR si tot am trecut greu in cateva portiuni. E drum forestier, dar se intampla sa se surpe si depinde cum ai norocul sa fie intretinut. Cateodata e foarte bun (pe vara am ajuns lejer cu autocar mare), cateodata e nasol.
Tinand cont de vremea care se anunta, sfatul meu ar fi sa nu faci acest drum cu Megane singur (cu 2 masini, chiar si turisme, echipate cu anvelope de iarna si eventual lanturi + o sufa / cablu de tractare rezistent zic ca e OK; oricum masina sa nu fie foarte incarcata, sa pastrezi o garda la sol cat mai mare). Nu sunt situatii de cazut in prapastie (pe astea le vezi si le eviti), dar poti ramane relativ usor blocat.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SeaDog
post 16 Nov 2005, 11:18
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 15 November 05




Am inteles ca mai e un drum pe partea cu Dichiu. Cum e acel drum?


--------------------
Renault Megane Classic 2000 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 16 Nov 2005, 16:08
Post #4


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




mane io-s din dambovita si merg des la pestera. drumu e de cacao tot timpu anului, si in special daca e zapada. il are in intretinere fabrica de ciment fieni (al lor e si hotelul de altfel). si drumu nu-l intretine nimeni.
pe dichiu...nu stiu dupa denumire...dar banuiesc ca e varianta...dupa ce cobori de la cota spre sinaia. daca asta e ...e mai nasol decat alalalt.

mie personal mi-ar fi mila sa merg cu meganu p-acolo. anu trecut prin iarna au ramas unii inzapeziti cateva zile pa drumu ala. daca e zapada o sa ai parte de aventura super smile.gif poate te da si la televizor.p-aia de anu trecut i-a dat laugh.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 16 Nov 2005, 18:01
Post #5


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Revin cu noutati: am vorbit cu un amic care a fost acum 2 zile pe drumul ala... e nasol si mi-a recomandat calduros sa mergi doar cu o masina de teren pe bune (el are asa ceva si face drumul din pasiune; zice ca nu s-ar risca nici cu X3, X5, Tucson, Sportage sau alte pseudo-de-teren). Apropo: zapada a depasit 50 cm sus in Bucegi, asa ca oricum ai ajunge la Pestera, fii pregatit de iarna.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SeaDog
post 16 Nov 2005, 18:34
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 15 November 05




Merci de sfaturi. O sa fie intr-adevar cam nasol. Presupun ca nu exista nici un transport in comun pana acolo, nu? Vreun autocar sau altceva? Stiu, pare o intrebare prosteasca...
M-ai cam dezumflat Tudore dar macar am fost prevenit. Probabil ca o sa merg pana la Moroieni si apoi o sa incerc sa vorbesc cu vreun tractorist ceva sau vreun jeepanist sa ma duca pana sus.
@cristib poti sa ma tii si pe mine la curent cu starea drumurilor si a vremii in zilele ce vor urma? Tu cu ce masina mergi pana la Pestera? Cu Clio?
Ai fost vreodata iarna si te-ai intors cu masina intreaga?


--------------------
Renault Megane Classic 2000 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 16 Nov 2005, 19:13
Post #7


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




nici o prob.
eu cu clio n-am fost niciodata acolo. am fost numai cu dacii 1300 si aro smile.gif
iarna n-am fost niciodata. e foarte frumos acolo iarna da' greu de ajuns.si chiar daca ajungi exista riscul sa ramai p-acolo daca te prinde zapada.ai putea ajunge din busteni cu telecabina daca functioneaza(mergi pina la babele cu telecabina si apoi de la babele pina la pestera).

drumul spre pestera nu se face din moroieni ci din Glod (asta e un sat la fro 3-4 km de moroieni, spre sinaia). asta e un sat de tigani.numai tigani. n-am nimic cu ei, sa nu intelegeti ca sint rasist huh.gif , dar nu-ti recomand sa lasi masina p-acolo. si cand treci prin satul ala s-o faci cu viteza foarte mica. eu am avut o belea mare acolo cu ceva ani in urma. eram c-un tovaras in masina si ne-am trezit cu un puradel in fata.evident ca l-am lovit. a fost tambalau mare. era s-o luam rau pe coaja.puradelu n-a avut nimic oricum.dar sa revenim la pestera....

la ocazie nu prea cred sa te ia cineva.doar daca ai noroc sa treaca masina astora de aprovizionare sau o masina a hotelului (o camioneta nissan de teren). altcineva nu cred. io unu de exemplu nu te-as lua din motive pe care sigur le intelegi smile.gif

acu sa nu te sperii si sa crezi ca nu ajunge nici dracu acolo. vara e plin de tot felul de masini...de la dacii pina la mertzane si bmw-uri ultimu racnet wink.gif

io zic ca ajungi si cu meganu daca nu e zapada. si unde-i drumu mai prost ii mai dai jos pe pasageri. eu cand merg asa fac smile.gif

da'...ca sa fi sigur cum ii drumu' de ce nu suni tu la hotel sa intrebi.faci rost de numar de la informatii(931) si dai un telefon. si eventual intrebi si daca poti ajunge cu altceva(sa aranjezi sa te ia masina hotelului de exemplu). si intreaba si daca merge telecabina(desi asta o sa te cam rupa la buzunar smile.gif )


oricum zona e supeeeeeeeeeeeer. e preferata mea.


ar mai fi varianta sa mergi cu masina la babele (despre drumul ala habar n-am dar am vazut si tico acolo si dacii si matizuri). drumu spre babele se face de prin busteni pare-mi-se (da' nu-s sigur). si de la babele daca ai noroc iei telecabina sau o iei pe jos smile.gif . peisaju e super.

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 20:23


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SeaDog
post 16 Nov 2005, 22:33
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 15 November 05




Probabil ca o sa te mai deranjez vineri cu starea vremii si a drumurilor prin zona aia. Eu am inteles ca drumul spre Hotel Pestera trece pe langa Sanatoriul din Moroeni. Am incercat cu un telefon se pare ca nu prea raspund, o sa ii stresez vineri probabil. Care e punctul maxim pana la care se poate ajunge "safe" cu masina? Am inteles ca vreo 5-6 km sunt mai nasoli, undeva pe la jumatatea drumului. Iti voi asculta sfatul si dc ninge voi cauta o masina prin zona care sa ma duca dus-intors pana la hotel. O sa intreb si de masina hotelului sper sa nu dau de dubiosi pe drum. De fapt eu voi lua pe cineva de acolo daca poate ajunge pana la hotel, pt ca, tine-te bine, vor sa ajunga vreo 5 masini cam pe la 1 noaptea acolo. Eu zic ca sunt inconstienti, mai ales pe asa drum care e greu ziua, daramite noaptea. Sper sa fie bine si sa ajunga sanatosi ca dupa aia ii recuperez eu cumva. Am inteles de la Tudor ca nu sunt bolovani ci doar gauri si santuri facute de ape, dar ca Megane-ul e cam jos. o sa caut un nene cu un aro, sper ca sunt oameni linistiti pe acolo.
Te inteleg dc nu m-ai lua cu masina, ce-i drept si eu nu iau niciodata la ocazie, de frica. Sper sa fie macar suficient de rece ca sa inghete noroiul pe acolo si sa nu fie zapada.
P.S. E distanta mare de la telecabina de la Babele pana la Hotelul Pestera?

This post has been edited by SeaDog: 16 Nov 2005, 22:35


--------------------
Renault Megane Classic 2000 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 17 Nov 2005, 07:22
Post #9


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




man io pot sa-ti spun doar cum e vremea pe la targoviste. dar cand la tgv e vreme buna, deja de la fieni in sus poa' sa ninga...iar drumu spre pestera poa sa fie nasol de tot.
partea nasoala e ca acu trag tare astia cu exploatarile forestiere. si daca da si-oleaca de ploaie sa vezi ce urme lasa tractoarele in pamant smile.gif
apropo toata noaptea a plouat in Tgv smile.gif

drumul trece pe linga sanatoriu.si pina la sanatoriu e si cel mai abrupt.dar e si asfaltat. dupa sanatoriu nu mai sint pante mari.as putea spune ca e chiar lin drumul. dar...nu mai e asfaltat cool.gif

daca poti face rost de numaru' astora de la salvamont dambovita te-ai lamuri complet. sau cel putin suna la o agentie de turism(gasesti pe net) care ofera cazare la hotel pestera si intreaba-i p-aia cum e drumu'.
sau poti suna la politia targoviste sau fieni si sa ceri alora numaru de la hotel sau salvamont. sau politia din busteni.aia stiu sigur numaru salvamont sau pe cel de la telecabina.nu pleca fara sa sti sigur cum e drumu' ca s-ar putea sa te vad pe la stiri smile.gif

P.S de la babele la pestera e un traseu de fro ora jumate (pe jos!!!!) si 10 minute cu telecabina(daca functioneaza). alta posibilitate nu ai. ori pe jos ori cu telecabina.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 17 Nov 2005, 07:24
Post #10


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




aaaaaa si daca ramai blocat p-acolo poti sa stai linistit ca nu e chiar pustie zona. e cabana la zanoaga, e la bolboci, ai semnal la telefon. si sigur mai trece cel putin o masina pe zi p-acolo.o sa fie super smile.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SeaDog
post 17 Nov 2005, 11:56
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 15 November 05




Dar cu masina se poate ajunge cumva mai usor pana la Babele sau e traseu comun cu cel care duce pana la Cota 1000? Dc e un alt traseu, de unde se ajunge si cum e de greu? Se poate merge pe acolo cu MEgane-ul?


--------------------
Renault Megane Classic 2000 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 17 Nov 2005, 12:07
Post #12


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




la babele nush pe unde dreq se ajunge. dar sigur e drum. vine dinspre piatra-arsa. s-ar putea sa fie ala pe la cota 1000, da' nu garantez.
n-am fost cu masina p-acolo, doar pe jos. si drumu e mai bun decat ala spre pestera, ptr ca la piatra-arsa mai vin sportivi in cantonament si e mai intretinut. si drumu ala tine de prahova nu de dambovita. in dambovita toate drumurile is varza.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 17 Nov 2005, 16:12
Post #13


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




N-o lua spre Babele cu megane-ul! Oricum, ajungi mai repede la Pestera decat sa mergi spre Babele si apoi sa iei telecabina (daca asta ai avut in gand). Drumul spre Pestera mai e cum mai e, dar spre Babele (de la bifurcatia Pestera-Babele) e dezastru. Nu cred ca poti trece.
E un film pe undeva. L-am gasit. Contine partiuni din drumul spre Babele si e facut in vara asta. Il gasesti AICI(+60MB)
In locul tau as merge cu Clio. Daca chiar trebuie musai obligatoriu. Daca nu, te duci in Busteni si iei telecabina la Babele, dupa care cobori la Pestera (pe jos sau tot cu telecabina). Te va rupe la buzunar, dar ramai cu masina intreaga.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pegasus
post 17 Nov 2005, 16:54
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(SeaDog @ Nov 17 2005, 11:56 AM)
Dar cu masina se poate ajunge cumva mai usor pana la Babele sau e traseu comun cu cel care duce pana la Cota 1000? Dc e un alt traseu, de unde se ajunge si cum e de greu? Se poate merge pe acolo cu MEgane-ul?

uita de varianta asta cu Babele cu masina. Mai exista un singur drum auto spre Pestera (intersecteaza cel dinspre moroieni inainte de zanoaga) prin Sinaia - Dichiu dar in partea superioara a lui este facut muci si pe vreme cu zapada nici nu cred ca mai treci ....nici cu jeepul.
Varinata din satul Glod pe la Sanatoriu este ce-a mai buna, mai exista si altele care se reunesc cu asta undeva mai sus dar sunt mult mai naspa. Ai variantele:
Buc.- Sinaia - Glod - Pestera(pe drumul ce leaga Sinaia de Targoviste)
Buc. - Targoviste - Glod - Pestera.
Din Glod pana la Pestera ai 30km pe care ii parcurgi in 1.5-2h in functie de starea lui actuala. Nu este cel mai rau drum dar trebuie sa o iei usor si cu rabdare ca se poate. Daca ploua/ninge si au trecut aia cu caioane multe...o sa mai ai de muncit in plus la ocolit si mers prin sleauri. Bafta!


--------------------
Clio Symbol - Fidji 1.5dci(80cp)
Clio Symbol Fidji 1.5 dci/80cp, rosu vif, iunie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matei
post 17 Nov 2005, 22:00
Post #15


--M!--


Group: Members
Posts: 328
Joined: 21 May 05
From: Bucharest




tare... laugh.gif laugh.gif sa urci la Babele cu masina....
cred ca nici cu un Jeep periculos nu as urca. acum 2 ani era praf drumul, iar Meganul nu se comporta deloc bine pe drum de munte. nu a fost facut pentru asta...


--------------------
Renault Megane Sedan II 2005, 1398 cmc
Fericit sau roman ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SeaDog
post 18 Nov 2005, 08:35
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 15 November 05




Da, am taiat-o si pe asta de pe lista. O sa incerc sa merg pana in Moroeni si apoi sa inchiriez un Jeep ceva, un Aro, o caruta ceva, sau mi-a mai spus cineva ca in Busteni la telecabina cica sunt niste nenici cu Aro care te duc pana la Pestera. Oricum parca nu ma tenteaza sa ii vad calitatile off-road ale megane-ului (care nu exista deloc smile.gif )
Cum e vremea acum? Pana la Moroeni e partea usoara a drumului, nu?


--------------------
Renault Megane Classic 2000 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Floppy
post 18 Nov 2005, 10:11
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 28 September 05
From: BRASOV




@SeaDog: nu te duce cu masina!!! Iar daca e MUSAI sa ajungi acolo, Bucuresti-Busteni (DN1), Busteni-Babele-Pestera (telecabina).

Ai aici un link cu tarifele la telecabina: www.teleferic.ro/BusteniOrar.htm..

Si, bonus, un link de contact la telecabina, in zona: www.teleferic.ro/Contact.htm. Nu e chiar cea din Busteni (n-am gasit link) dar te indruma ei...

Succes!


--------------------
Renault Clio 1.5 dCi 2005 Extreme - PH10RXB
I love my car!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 18 Nov 2005, 10:20
Post #18


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(Matei @ Nov 17 2005, 10:00 PM)
tare...  laugh.gif  laugh.gif sa urci la Babele cu masina....
cred ca nici cu un Jeep periculos nu as urca. acum 2 ani era praf drumul, iar Meganul nu se comporta deloc bine pe drum de munte. nu a fost facut pentru asta...

man acu 1 an sau 2 erau la babele fro zece masini, printre care enumar: dacia1300, tico, matiz, opel vectra d-ala vechi. dar acu 1 an sau doi. acu nu stiu cum o mai fi drumu. atunci era acceptabil.

drumu pin la moroieni e parfum: asfalt.mergi fara prob. de-acolo pin la pestera e belea smile.gif .
daca zici ca sint persoane cu aro care fac curse spre pestera apeleaza la ei. cred ca iesi mai ieftin decat cu telecabina smile.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Floppy
post 21 Nov 2005, 09:08
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 28 September 05
From: BRASOV




Ce faci SeaDog, ai fost la Pestera? Am auzit ca a nins in prostie prin zona si telecabina de la Busteni nu a mers din cauza conditiilor "nefavorabile".

Esti bine? Intreg? Masina e OK? Sau ai ramas inzapezit pe acolo?

Eu am fost la Sinaia si a fost bestial: zapada proaspata (sambata noaptea a nins destul de mult), peisaje de poveste...

Da-ne un semn de viata sa stim ca esti bine.


--------------------
Renault Clio 1.5 dCi 2005 Extreme - PH10RXB
I love my car!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 21 Nov 2005, 09:51
Post #20


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




SeaDog...man...unde esti??? Esti viu???
Dupa ce-ti trec degeraturile sa ne spui si noua cum a fost smile.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SeaDog
post 21 Nov 2005, 12:28
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 15 November 05




Da, m-am intors si sunt OK. Ceea ce sigur nu s-ar fi intamplat dc ma luam dupa cei de la hotel, care citez: "Da, a nins dar drumul este practicabil, puteti ajunge fara probleme cu o masina mica dotata cu lanturi". Sa va explic: era atata zapada si atat de putin curatat incat nici macar pana la Sanatoriu nu se putea ajunge. Am vorbit in total cu 6 persoane cu ARO, niciunul nu s-a incumetat sa mearga pe acolo ca cica a nins atat de tare incat pe la jumatatea drumului nu se mai putea inainta. Pana la urma persoana pe care trebuia sa o recuperez a apelat la bunavointa celor de la hotel, de fapt totodata si cei care s-au incumetat sa ii si duca pana sus. Din 4 masini, 3 renault megane si un Tucson, doar tucsonul a urcat pana aproape de pestera, unde s-a impotmolit. Nu vreau sa va spun decat ca ARO 4x4 rulz laugh.gif . A doua zi au mai ajuns si ceva LandRover si Toyota, oricum am inteles ca drumul era rupt in doua si ca scutul de la tucson si-a luat niste lovituri pe cinste. Gropi de intrai cu toata masina si te rugai sa iesi (asta la intoarcere), ca la ducere au urcat pe partea cu Dichiu (asa am inteles), unde drumul e groaznic.
Abia duminica pe la pranz un nenic cu un ARO cu firma "Senzatii Tari" mi-a spus ca daca ii platesc 400k de persoana dus-intors si ne strangem macar 5 ne duce pana la Pestera. Am renuntat pt ca nu eram decat 2.
Cat despre proprietatile off-road ale megane-ului, pot sa spun ca sunt aceleasi cu ale unul Ferrari. biggrin.gif Numai eu stiu in cati nameti m-am blocat pe drumuri normale. E prea lasata masina ca sa faca fata la un asa drum. Poate vara m-as fi incumetat cu masina de la firma, dar cu masina mea nu cred ca as avea curaj sa imi bat joc de ea. Multumesc pt sfaturile sincere tuturor, eu am crezut ca o infloriti un pic dar cred ca a fost chiar realitatea. Drumul era necirculat si zapada afanata, nu aveai sanse fara un off-road serios sa treci. Poate peste cateva zile cand o fi zapada mai batatorita, cu o pereche de lanturi o fi fost mai bine.


--------------------
Renault Megane Classic 2000 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pegasus
post 21 Nov 2005, 16:14
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




Credeai ca am inflorit... ha ha... smile.gif daca ne spuneai ca nu ti-am spus tot adevarul si te-am pacalit..zau ca ma simtzeam vinovat dar asa...ph34r.gif
La jumatea lunii aprilie acum 2 ani am facut drumul respectiv pe neste sleauri de nu-i adevarat, gheatza si balti de mai mare frumusetea. Dar pe atunci ma dadeam cu "Furia Carpatilor", berlina 1310 cu inaltatoare pe spate si scut metalic tapan wink.gif. La doua luni mai tarziu tot pe acolo se plimbau tot felul de masini fitoase...dar nu mai era pic de zapada, gheata si mai astupasera din gropi....parca eram pe alt drum.
Bine ca nu te-ai aventurat pe acolo ca te vedeam la TV smile.gif.
Pe acest drum exista o pastravarie in apropiere de Padina si cei de acolo aveau un tractor cu senile!!! dotat cu o lama de 3 metrii si mai dadeau cu ala pe drum.In momentul asta nu stiu ce mai este pe timp de iarna...poate pentru craciun si revelion sa dea zapada de pe drum.

Daca vrei senzatii tari mai stiu ceva drumuri forestiere cool.gif dar nu pentru megan, clio ... cava mai de off-road.


--------------------
Clio Symbol - Fidji 1.5dci(80cp)
Clio Symbol Fidji 1.5 dci/80cp, rosu vif, iunie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 10 Jul 2006, 09:13
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti






Stire de pe sofppedia:

Problema cu namolul s-a rezolvat, pentru ca acum s-a deschis un drum nou.
Deci: De la Moroieni la cabana Zanoaga drumul este fara probleme. Dupa Zanoaga, la cateva sute de metri este indicator spre Pestera, cu observatia ca se va urma drumul nou, care este pe partea dreapta a barajului cum vii de la Moroieni. Se trece pe langa cariera de piatra, si ajunge direct pe platou spre Padina. Nu exista nicio portiune cu namol. Drumul este nou si nu este pe nicio harta. Felicitari celor ce l-au construit, felicitari celor de la Pestera care au pus indicatorul nou. Se evita astfel portiunea Zanoaga - cabana Bolboci - Pestera Ursului, adica chiar cea cu probleme. Drum bun !


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 11 Sep 2006, 18:28
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Am reusit sa fac drumul pana la Hotel Pestera.
Este drum forestier, cu piatra, pe care mergi cam 2 ore (35 de KM, parcursi cu maxim 35-40 KM/ora) , si te intorci cam intr-o ora jumatate. Timpul este din Glod (Moroieni), pe la sanatoriu. Din Bucuresti, 172 KM in total.
Erau destule masini, de toate felurile.
Dupa portiunea prin padure, cand ajungi la lac, si apoi si in zona hotelului Pestera, este superb.
Am atins de vreo 5 ori la dus si cam tot de atatea ori la intors. Si in plus, am umplut-o de praf.
Nu cred ca a doua oara as mai merge.



--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:29
Forum Renault