DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Păcăleala numită EUROINS!, Cum îți iei țeapă de la asiguratori

Madriann
post 23 Mar 2012, 10:46
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Faine masuratori dar ai ceva diferente (6-8 cm). Pozele le-ai facut cu vecinul in masina? icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 23 Mar 2012, 11:35
Post #32


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




In general se merge pe intimidare si razboi psihologic in chestiile astea. Vorba aceea ... este o chestiune de bani!

Gandit logic, trebuie sa existe dovada fiecarei actiuni, inclusiv aceea de buna credinta in incercarea de conciliere (ca este vorba de recuperarea unor sume de bani).
Nu va primesc cererea (adica n-o inregistreaza/stampoleaza? Nu-i nimic, trimiteti recomandata cu confirmare de primire!
Nu va dau raspuns? ... este si asta un raspuns, inclusiv pentru instanta, daca aveti dovada solicitarii!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 Mar 2012, 15:35
Post #33


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




@Andy_ACS: cred ca-ti aduci aminte, s-a rasdiscutat chestia cu cei 2 tepari - "asiguratori". Din pacate, nu toti conducatorii auto citesc forumul asta, cu problemele discutate, si, mai rau, o parte din membri isi asuma un rca la ei, in cunostinta de cauza. Pe principiul "corb la corb nu-si scoate ochii", CSA-ul n-o sa le faca (mai) nimic, cel mult o amenda de forma (doar de pe urma lor traiesc). Doar falimentul ii poate scoate pe astia definitiv din circulatie.
Eu am mai zis-o, in caz de accident cu unul cu rca la astia, mers direct la politie, fara discutii de "amiabila", etc. Si, in masura in care se poate, banu' jos imediat !


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 23 Mar 2012, 15:53
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Judecata si gata.Insa,parerea mea,trebuia mers la politie imediat dupa accident,se facea proces verval,se stabilea o vinovatie,si poate altfel stateau lucrurile.

Acum,vecinul are o atitudine de nesimtit,insa ce vina are el?A avut RCA valabil?Firma este acreditata de CSA?Din pacate asta este situatia.
Astia de la CSA stiu de problemele societatilor,gen Carpatica,insa nu fac nimic.Acolo este buba!

Spor in rezolvarea situatiei,si repet,trebuia mers la politie!


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 23 Mar 2012, 16:51
Post #35


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Asa cum am promis, revin dragi prieteni cu amanunte!

Azi de dimineatza am vb cu un avocat care m-a lamurit cum sta treaba. Dar sa o luam metodic.
În primul rand, valoarea actuală pe piata a masinii mele este evaluata undeva pe la 12.000 de lei. Costurile cu deschidrea unui proces sunt urmatoarele:
- constatare pentru deviz la reprezentanta Renault 150 de lei
- consultanta juridica la avocat 200 lei
- constatare expert a dinamicii accidentului pana la 1.300 de lei
- 7% taxa timbru din valoarea sumei cerute in instanta. Adica daca cer dublul pagubelor de pe deviz, care se ridica la 4.000 de lei, doar piesele avariate, fara manopera + cheltuieli de judecata estimate la minim 500 euro onorariu avocat + costurile de mai sus fac ca simpla actiune de punere pe rol a dosarului sa se ridice la vreo 9.300 de lei. si ma intreb retoric - Merita?!?!?!?
Cam astea sunt costurile de judecata!

PS- Mi-am informat vecinul care a intrat in blonda mea, la harneala, ca il voi da in judecata, iar costurile pentru el vor fi mult mai mari, si asta in speranta ca poate isi revine si ma despagubeste. Mai ales ca, i-am spus ca am gasit un magazin unde valoarea la toate piesele se ridica la 2.750 de lei, iar daca mergem la dezmebrari le putem lua mai ieftin. Dar,... degeaba, raspunsul lui a fost acelasi, ba chiar in momentul in care i-am spus ca avocatul meu va solicita in instanta parerea unei comisii medicale cu privire la faptul daca ai dreptul sa conduci la nici 4 luni dupa ce ai suferit o operatie de montare de stenturi la inima sau bypass - cava de genul, asa cum a facut el. "Ma doare in p... ma, ti-am dat asigurarea, ... da-ma in judecata, sa ma aresteze astia, oricum eu nu vin nici la concilierea amiabila, o sa vina avocatul meu! Nu ma intereeseaza, poti sa ti-o faci, dar eu nu-ti cumpar nimic! Nu ma intereseaza de unde-ti iei piesele, ca nu le iau eu!" - acesta a fost raspunsul lui.

Tot azi am luat declaratie si de la martorul care a fost cu el in masina, si m-am crucit. oricum am anexat-o sub forma de jpg-uri, dar e incredibil. Magarul nu a spus ca mi-a lovit blonda de mai multe ori, ca la primul impact nici macar nu a coborat sa vada ce mi-a facut la masina si nici ca martorul il implora sa ma sune!
Aruncati si voi o privire pe declaratie si spuneti-mi ce parere aveti!
Am atasat dragi prieteni constatarea amiabila de accident si procesul verbal al inspectorului de la Euroins.

Tot azi incerc sa i-au declaratie si de la cel de-al doilea martor, asa ca urati-mi bafta! smile.gifsmile.gifsmile.giftongue.gif

Oricum, cred ca-mi fac o asociatie sau fundatie pentru toti cei care sunt pacaliti de asiguratori, pentru cei ca mine, care nici macar nu erau in trafic, nici in masina in momentul accidentului si care sunt obligati sa-si repare masina pe banii lor desi nu au nici o vina.

Rusine, rusine, si haideti sa ne unim fratilor ca nu mai tine cu astia!

UN "FRAIER" CA MINE NU POATE FACE PREA MULTE, DAR DACA SUNTEM MAI MULTI... CINE STIE!

PS- draga Mariann, uita-te mai bine la poze, le-am facut si io cum m-am priceput, dar sa nu exageram, ca nu e diferenta de 100 de cm! Cat despre modul in care am facut pozele, simplu, si la ora actuala masinile din foto stau parcate una langa alta tongue.gif:)
- si tu ai dreptate Catalinmodena, dar nu eu am intrat in masina lui! Mi-a dat asigurarea, dar daca euroins a refuzat sa ma despagubeasca, nu era normal ca vecinul, mai ales ca mie mi-a fost mila de el, ca in seara aia se ruga de mine sa facem amiabila, ca-i da amenda, ca e bolnav, ca are suparari, iar acum cand stau cu mortu in parcare sa se dea lovit ca pe el nu-l intereseaza?

M-am saturat sa tot fim luati de prosti!

This post has been edited by Cosmin1183: 23 Mar 2012, 17:47

Attached thumbnail(s)
declaratie_pag_1.jpg ( Size: 161.57k ) Number of downloads: 2329
declaratie_pag_2.jpg ( Size: 639.67k ) Number of downloads: 2337
declaratie_pag_3.jpg ( Size: 618.69k ) Number of downloads: 2222
declaratie_pag_4.jpg ( Size: 638.99k ) Number of downloads: 2176
fisa_constatare_amiabila.JPG ( Size: 526.17k ) Number of downloads: 2274
proces_verbal_constatare.jpg ( Size: 298.85k ) Number of downloads: 311
raspuns_la_dosarul_de_la_Euroins.jpg ( Size: 517.99k ) Number of downloads: 239


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shade4free
post 23 Mar 2012, 18:09
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 23 March 10
From: ......




QUOTE(crisolro @ 23 Mar 2012, 09:07)
colegul cu masina lovita nu are calitate procesuala pt. a da in judecata Euroins si actiunea va fi respinsa din start
zafirosu are obligatia de a suporta prejudiciul cu RCA-ul propriu sau altfel; se pare ca nu a resusit cu RCA-ul, deci trebuie altfel si nu are decat sa se ia la tranta cu Euroinsul pentru a fi acoperit
nu e o actiune complicata, care sa aiba costuri mari si sa impuna prezenta unui mare avocat iar cheltuielile pot fi recuperate + ca exista sanse majore ca zafirosu sa revina la sentimente mai bune cand va auzi ca va fi dat in judecata sau la primirea citatiei
raman la parerea ca omul nu era tocmai apt pt. a se afla la volan avand in vedere descrierea incidentului (daca a fost asa cum l-a descris colegul); de ce insist pt. varianta asta: e bine ca atunci cand sunteti loviti sau chiar loviti, sa fiti atenti la starea celulalt sofer si adca aveti dubii ca e baut etc. nu stati pe ganduri si chemati politia si veti avea sanse mai mari sa se faca dreptate
*



Hai salutare
in ultima fraza spuneai de starea celuilalt sofer,probabil baut
Anul trecut stand la trecere sa treaca 4 femei,am fost lovit de un passat care avea dupa martori cam 80 la ora.Impact ce s-a lasat cu multe pagube la viteza aia
Soferul passatului,baut,politistul spune asa la ochi ca nu este baut,la inceput nu am priceput(politist ce a fost coleg cu mine de munca)
La politie ,poiltistul mi-a spus ca este constient ca ala este baut,dar daca ii pune fiola trebuie sa faca proces,si daca este baut,ii pica asigurarea(casa de asigurari nu despagubeste daca soferul este sub influenta bauturilor alcoolice) .Asa ca eu trebuia sa ii spun lui sa imi repare masina cu banii lui,daca nu vroia,trebuia sa o fac cu banii mei,si apoi sa il dau in tribunal.,sa ne lalaim,si la final sa spuna ca nu are bani,si gata,Asa ca politistul m-a invatat sa trec peste treaba cu bautul,si sa iau asigurarea. Am facut masina fara probleme,deci atentie la treaba cu soferul baut


--------------------
... scala ..... - ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 23 Mar 2012, 21:27
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




De Casco la Euroins ce parere aveti, ca am o oferta buna.


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 23 Mar 2012, 21:46
Post #38


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Merita! Nu mai sta pe ganduri.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 23 Mar 2012, 22:09
Post #39


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Fii foarte atent si cu de-al de CASCO la Euroins. Tot in familie, fratele meu si-a luat motor, casco la Euroins, la nici o saptamana unul trece pe rosu si-i face motorul zob, dar si pe el il lasa cu handicap. Cu greu au acceptat dauna totala la motor, iar din cei 14.000 de euro cat a dat pe el fratele meu, de la mirificul asigurator Euroins a primit doar 7.500 de euro, si asta dupa ce frati-miu a tot facut cu avocatul nenumarate negocieri.

Asa ca, Euroins, Carpatica sau Uniqa... Nuuuuuuuuuuuuuu!

La RCA gandeste-te la cel pe care-l lovesti si la buzunarul tau, caci actiunile lui in instanta se vor indrepta in cele din urma spre tine.
La CASCO, ai mai sus un exemplu! - si la ora actuala, dupa 4 ani de la eveniment se judeca in continuare pentru ca nu vor sa-i plateasca despagubirile integral, cheltuielile cu judecata, cele medicale si daunele obtinute.

Fratilor, nu va bucurati de oferta, indiferent de cat de putini bani aveti, ci intrebati-va de ce v-ar face cineva o polita ieftina, dar care ofera, chipurile, aceleasi avantaje ca cea de la Allianz, Asta, Ominiasig sau mai stiu eu ce companie de asigurari...!

This post has been edited by Cosmin1183: 23 Mar 2012, 22:12


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 24 Mar 2012, 07:52
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(Andy_ACS @ 23 Mar 2012, 00:55)
Nu inteleg cum CSA permite unor firme gen Euroins si Carpatica sa faca RCA.
*


radmasa.gif
La mine pur si simplu tipa la telefon. Daca eram fata-n fata probabil ca ma pocnea domnul de la CSA.


QUOTE(adi_ar @ 23 Mar 2012, 09:30)
Atentie la limbaj si instigari la violente/distrugere! Urmeaza sanctiuni!
*


Ma rog... E singura satisfactie pe care o poti avea in lupta cu societatile de asigurari de teapa alora (nu le zic pe nume ca treci la sanctiuni).
E o mica ipocrizie faptul ca ne gandim toti la ce le-am face astora, dar, pe forum, suntem monumente de politete si amabilitate. wink.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 24 Mar 2012, 09:55
Post #41


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(Cosmin1183 @ 23 Mar 2012, 22:09)
...
La CASCO, ai mai sus un exemplu! - si la ora actuala, dupa 4 ani de la eveniment  se judeca in continuare pentru ca nu vor sa-i plateasca despagubirile integral, cheltuielile cu judecata, cele medicale si daunele obtinute.
...
*



Sper ca nu se intelege ca as apara Euroins, insa, o mare parte din cheltuielile mai sus mentionate, nu tin de CASCO ci de RCA a vinovatului.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 24 Mar 2012, 10:14
Post #42


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(BZN @ 24 Mar 2012, 10:55)
Sper ca nu se intelege ca as apara Euroins, insa, o mare parte din cheltuielile mai sus mentionate, nu tin de CASCO ci de RCA a vinovatului.
*



Omul zicea ca avea casco la motor, facut la Euroins .... cum nu tine de Casco? Atunci de ce si-a facut Casco.

Tine fix de Casco, apoi e treaba lui Casco sa-si recupereze banii de la RCA.

Unul din motivele pt. care am Casco este si acela ca sunt multe masini asigurate la firme gen Euroins.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 24 Mar 2012, 10:28
Post #43


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




CASCO nu acopera cheltuieli medicale si de judecata, nici daunele morale. Astea trebuiau obtinute direct de la Asiguratorul vinovatului.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 24 Mar 2012, 10:39
Post #44


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(BZN @ 24 Mar 2012, 11:28)
CASCO nu acopera cheltuieli medicale si de judecata, nici daunele morale. Astea trebuiau obtinute direct de la Asiguratorul vinovatului.
*



Casco asigura si persoanele aflate in masina, desigur contra-cost.
Depinde de fiecare contract in parte, si de cat e dispus asiguratul sa plateasca.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 24 Mar 2012, 11:16
Post #45


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Exceptii care intaresc regula.
Scuze de off, gata.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 24 Mar 2012, 11:35
Post #46


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(Cosmin1183 @ 23 Mar 2012, 23:09)
Fii foarte atent si cu de-al de CASCO la Euroins. Tot in familie, fratele meu si-a luat motor, casco la Euroins, la nici o saptamana unul trece pe rosu si-i face motorul zob, dar si pe el il lasa cu handicap. Cu greu au acceptat dauna totala la motor, iar din cei 14.000 de euro cat a dat pe el fratele meu, de la mirificul asigurator Euroins a primit doar 7.500 de euro, si asta dupa ce frati-miu a tot facut cu avocatul nenumarate negocieri.


Io asta am inteles, la un motor nou, de o saptamana vechime, il face unul dauna totala, iar casco ii da jumate din valorare motorului, si astia dupa multe negocieri.

Dupe mine, vina in mare este a asiguratului, care se duce dupa ce-i mai ieftin care intodeauna este si cel mai prost, dar si a statului care "ocroteste" genul asta de firme.

Daca vrei sa sapam mai adanc, de vina este saracia.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigpostman
post 24 Mar 2012, 16:15
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 24 May 11




Ma scuzati stimati colegi..........dar pe bune,ce vina am eu ca aceste firme sunt tolerate in sfera asta a asigurarilor???????????Daca diferenta intre o firma"'PREMIUM"si una ""BAD-NAME""pe un an de zile este de 150 lei,ce argumente ar trebuii sa gasesc eu ca sa platesc pe praful asta din tara asta diferenta aceasta??????????????????????Daca de ex.""ti-ar"" mai trebuii exact 150 lei ca sa achiti intretinerea la bloc si nu ai mai avea de unde sa ii iei si miine prin absurd ti-ar expira RCA-ul.......CE""AI""ALEGE??Si de ce sa fiu eu tarat prin tribunale in conditiile cand eu am respectat cu exactitate legea??????Dar daca esti la o firma pompoasa si te trezesti ca ai si tu in 15 ani de soferie si de cotizare anuala un accident din vina ta(bine nu ca ametitul asta in parcare) si MAREATA ta firma nu plateste regresul catre nevinovatul accidentat........ atunci ce mai alegi???????????150 lei in bugetul familiei........sau in bugetul de vacanta din BAHAMAS al asiguratorilor??????????????????????????????????????????????????????


--------------------
megane 2 bicorp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Mar 2012, 18:42
Post #48


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(bigpostman @ 24 Mar 2012, 17:15)
Ma scuzati stimati colegi..........dar pe bune,ce vina am eu ca aceste firme sunt tolerate in sfera asta a asigurarilor???????????Daca diferenta intre o firma"'PREMIUM"si una ""BAD-NAME""pe un an de zile este de 150 lei,
*



Nu ai idee ce vorbesti, diferenta la RCA poate fi muuult mai mare. Cand am facut ultimul RCA pe un an am dat vreo 250 lei la Astra, si oferta de la Alianz sau Generali era 1200 lei, acelasi sofer, aceasi masina , fara malus. LA carpatica sau Euroins era mai ieftin, deci Astra ar fi solutia de mijloc ca sa zic asa.

This post has been edited by argon: 24 Mar 2012, 18:46


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 24 Mar 2012, 19:51
Post #49


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




De unde drec ai scos 1200 de lei un RCA?!? ohmy.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 24 Mar 2012, 20:12
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Cica asa e, la 1,4 litri, sub 30 de ani si cu oua in chiloti valoreaza 1200 ron la Tiriac...
In schimb peste 30 de ani, pretul scade si se aliniaza la bcr asig si la altii mai decenti.

Pretul ala, practic e o bariera, e o usa inchisa in nasul celor care vor sa creasca riscul de plata a lu' Tiriac, dar numai Dumnezeu si contabilii de la Tiriac stiu ca sunt multi fraieri care nu se prind si platesc pretul ala....


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigpostman
post 24 Mar 2012, 22:19
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 24 May 11




Cat de tare ar fi daca toti soferii din tara asta si-ar face asigurari si casco la firmele astea tepare........va imaginati.....regres x catre y si invers.......m-as cracana de ras.............Cam atat ne ramane de facut.....in tara altora.....nu a mea.STIMA FORUMISTILOR!


--------------------
megane 2 bicorp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 24 Mar 2012, 22:55
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




Eu am avut RCA la Euroins . Nu am avut niciun accident in perioada respectiva . Am avut RCA si la Tiriac , cand nu exista amiabila , si pentru ca aveam puncte , am facut " super amiabila " . Acum nu mai am puncte , accidente de luat permisul nu am facut niciodata , asa ca daca trebe' merg la politie fara probleme , bani nu mai dau , stau si pe bara o luna eventual , si pentru pagube ne judecam cat de mult putem . Cand vor fi 2-3 firme de asigurari si RCA la troaca mea va costa 500 lei pe an atat voi plati , pana atunci,,,
PS: am avocat care platit cu 500e am castigat doua procese care au durat doi ani pentru niste terenuri in valoare de 40000e ,,,, asa ca mai depinde si de avocati .


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 24 Mar 2012, 23:43
Post #53


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Dragi prieteni aveti dreptate, in functie de varsta proprietarului si capacitatea motorului se calculeaza valoarea asigurarii (bine, mai sunt si alti factori), dar asa cum am spus prima data, situatia mea financiara e albastra la ora actuala, dar am preferat sa ma imprumut si sa-mi fac RCA-ul la Asirom, ca la Astra, cum am avut anul trecut, era mai mare. Altfel spus, m-am gandit, desi din 2003 de cand am permisul si pana in prezent nu am avut nici un eveniment, nici macar sa zgarii prin parcare cu portiera o alta masina smile.gif, la cel in care la o adica intru. Am zis asa, si anume ca nu vreau sa-i fac belele omului, mai ales ca eu sunt de vina. Dar ca mine nu gandesc multi.

Cat despre motor, fratele meu era asigurat Casco sau parca full casco, ceva de genul, la Euroins, iar cel care a intrat in el tot la acelasi asigurator avea RCA. Adica Euroinsul trebuie sa-l despagubeasca odata pt motor, iar cheltuielile si de proces si medicale, pe asigurarea agresorului, urmand ca Euroins sa-i recupereze de la agresor. asa s-a pronuntat judecatoarea. Dar, Euroins, cum v-am spus, i-a dat doar 7.500 euro din cei 14.000 si nici un alt ban desi exista o solutie judecatoreasca, nu definitiva, dar Euroinsul nu a facut apel, ci frati-miu cu avocatul, care sustin si in preyent in instanta, prin ordinele de plata de la banca, ca magarii de la Euroins nu i-au platiti integral motorul si nu i-au dat banii obtinuti drept daune morale si alte cheltuieli(proces, medicale si expertize).

Asa ca, nu sperati ca celor de sus le pasa, isi iau spaga si se fac ca nu vad, de aceea ce-a mai buna varianta pentru a-i baga in faliment e sa nu faci la ei polita. stiti vb aia, eu nu fac, tu nu faci, si tot asa. Doar asa ii scoatem de pe piata pe magarii astia!

PS--bine, Carpatica e in insolvenmta de vreo 2 ani, dar tot nu i s-a ridicat de la CSA dreptul de a mai elibera RCA-uri....

This post has been edited by Cosmin1183: 24 Mar 2012, 23:45


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 25 Mar 2012, 20:11
Post #54


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Nici nu cred ca mai are rost sa iti dam sfaturi,daca esti intr-o situatie financiara proasta probabil ca o sa iti faci reparatia pe banii tai,la negru si asta va fi tot.
In mod normal nu ai nicio emotie cu un proces de genul asta insa trebuie sa investesti ceva bani. Chiar daca iei piesele de la dezmembrari poti sa obtii facturi pe ele, doar ca probabil o sa mai platesti si TVA in plus peste pretul negociat.
Apoi,dupa ce primesti rezolutita negativa de la asigurator, soliciti constatul amiabil in original din dosar, plus,eventual copii dupa declaratii (oricum vor ajunge in original la proces ) . Constatul amiabil ar trebui sa fie suficient pentru a initia procesul impotriva vecinului; atunci cand s-a introdus amiabilul,pe langa asiguratori, a fost contrasemnat si de CSA, organ al statului, deci este echivalentul unui PV intr-un proces,vecinul a semnat ca accidentul s-a petrecut dupa dinamica prezentata in amiabil,nu este nicio problema.
Asiguratorul nu poate refuza o dauna pe motiv ca nu crede ca s-a petrecut asa,asta e vrajeala ieftina si daca merge - merge .
Trebuie facuta expertiza de un expert neutru, la fata locului, cu reconstituire, care sa dea rezolutia ca nu se potrivesc amprentele de pe masini,etc , si astfel, mai au si un argument la proces.
Ce s-a petrecut este caterinca tipic romaneasca, la cum merg lucrurile in tara asta ar fi chiar culmea sa avem pretentii ca sectorul asigurarilor sa fie occidental, vorba aia, in Romania mori cu zile pe patul spitalului ...
Eu am lucrat patru ani si ceva in domeniul asta si nu m-as mai intoarce nici batut, este o mare bataie de joc - in primul rand la nivel de conducere sunt o gramada de incompetenti la toate societatile de asigurari , toti - dar absolut toti (si competenti si incompetenti) au un singur tel : cum sa isi mai traga niste bani de prin comisioanele politelor incheiate (prin brokeri de-ai casei) sau de la service-urile unde se repara masinile, in rest ne facem ca suntem preocupati de rata daunei si mai elaboram o procedura noua cu care ne laudam la actionarii straini (niste papagali) cum ca de maine piesele la service-ul X le aduce doar furnizorul Y care ne face discounturi (vrajeala - este de fapt un cotizant la nivel de conducere iar piesele sunt la fel de scumpe sau decupate cu joagarul) , ne luptam de zor cu fraudele - pe tine te vor raporta la realizari - o frauda descoperita, din pacate dupa ce pierdeau procesul dadeau vina pe sistem ce nu le ofera parghii suficiente sa refuze toate dosarele pe amiabil,acolo e grosul fraudelor - de parca in trecut cand scria politistul proces verbal parca isi punea Dumnezeu parafa ; satisfactia clientului sau dreptatea - astea sunt S.F.-uri,si tot asa,as puta sa scriu seriale pe aici dar nu are rost ,cainii latra caravana trece .
CSA- ul este cureaua de distributie dintre putere si asiguratori, daca prinzi un post acolo,l-ai prins pe Dumnezeu de picior.
Noi ne facem ca ne asiguram,ei se fac ca ne asigura,statul supravegheaza ca totul sa se petreaca dupa reteta clasica romaneasca , nu cumva sa ocoleasca paralele buzunarul omului politic ca doar nu a cotizat degeaba sa ajunga acolo.
Apropos de Carpatica, numa' sufletelul lu' Carabulea stie pe cati o fi facut si el parlamentari si senatori ,doar n-om vrea sa il lase la greu smile.gif
Practicile societatilor de asigurari ,la fel ca si oamenii politici care permit asa ceva (si multe alte lucruri,mult mai grave ca acesta), sunt dupa chipul si asemanarea majoritatii cetatenilor cu drept de vot din tara si reflecta "maturitatea" poporului nostru , orice revolta pe la colt de forum este la fel de utila ca un urlet la luna. Peste vreo cincizeci de ani cred ca o sa incepem sa ne revenim,totusi, o presimt smile.gif

This post has been edited by prody: 25 Mar 2012, 20:44


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 25 Mar 2012, 22:16
Post #55


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Mare dreptate ai prody, asa e, asta am zis si eu mai sus.
Cat despre piese, am renuntat sa cer factura, desi mi s-a oferit, dar... nu la aceeasi bani. Oricum, am negociat convenabil piesele care-mi trebuiau, mai am cateva de luat si sper ca pana de Paste blonda sa fie sanatoasa.
*** editat de moderator ***




This post has been edited by adi_ar: 26 Mar 2012, 14:00


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 26 Mar 2012, 14:01
Post #56


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Decizia initiatorului este de a repara pe cheltuiala proprie si de a coace diverse razbunari!

Aici se inchide pentru a evita sanctiuni dupa derapaje!



27 Mar 2012, 13:41:
Se redeschide pentru a da posibilitatea initiatorului de continuare. (Fara razbunari inutile de aceasta data smile.gif )

This post has been edited by adi_ar: 27 Mar 2012, 13:41


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 27 Mar 2012, 13:52
Post #57


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Promit, si multumesc ca pot sa-mi informez prietenii cu privire la ce demersuri am mai facut zilele cat nu am putut, din vina mea, sa postez, merci!

Si iata dragi prieteni, asa cum am promis ca nu ma dau batut, si am incercat zile trecute sa rezolv problema fara proces, mai exact am vorbit la asiguratorul meu, chiar daca nu am Casco, ci doar RCA, si am sa incerc pe doua cai trasate de acesta, respectiv:

1- sa merg la Politia Rutiera cu masina si declaratiile martorilor si sa spun ca agresorul a dat in fata inspectorului de daune de la Euroins o declaratie falsa, asta reiesind din confruntarea cu declaratiile martorilor. Atunci politistul ar trebui sa faca demersurile necesare ca si cum constatarea amiabila nu exista, de fapt ea fiind nula de drept;

2- sa reusec cumva sa iau legatura cu seful Departamentului Daune de la Euroins si sa-i spun acelasi lucru ca la pct 1, dar si faptul ca nu stiu daca asiguratul lor este apt sa conduca sau nu. Altfel spus, doar prin prezentarea noilor probe, si cu acordul sefului serviciului daune pot solicita o reconstatare.

Urati-mi bafta si promit sa va informez in continuare cu privire la demersurile pe care le fac!

PS- Pana la urma dracul nu e chiar asa de negru, cine stie... victorie.gif

This post has been edited by Cosmin1183: 27 Mar 2012, 13:54


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 27 Mar 2012, 14:10
Post #58


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




O plangere penala pentru abuz in serviciu idiotului de la Euroins, n-ar strica. Si daca nu are sorti de izbanda, merita sa-l chemi de cateva ori la cercetari sa simta ce bine e...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 27 Mar 2012, 14:23
Post #59


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Mai Ovidius, daca analizez faptele la rece, inspectorul, chiar daca nu si-a dat interesul, nu-i pot reprosa prea multe! Poate nu ai inteles, dar agresorul ne-a pus si pe mine si pe inspector sa cautam urme ale impactului pe masina lui. Ba chiar de oglinda nu a spus ca a lovit-o, ca a intrat de mai multe ori in masina mea, ca a facut zece mii de manevre, ci a mintit, scriind simplu in foaia data de inspector ca a vrut sa gareze si a plecat cu masina mea dupa el. La chestiile astea chiar le-a intrebat inspectorul daca nu stie sa scrie si i-a mai dictat el cateva propozitii. Oricum, imediat ce intru in posesia declaratiei lui date la constatare o postez pentru a va lamuri si voi.

Eu sunt fraierul, pentru ca el a urmarit doar sa scape de amenda, puncte sau sa i se ia permisul, dupa care a schimbat foaia cu mine, si anume nu-l mai intereseaza, ba chiar e agresiv verbal! sad.gif

This post has been edited by Cosmin1183: 27 Mar 2012, 14:29


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 27 Mar 2012, 16:25
Post #60


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




data viitoare sa iti fie invatatura de minte si sa te duci la politie. Motivai ca daunele sunt prea mari si ca a intrat de mai multe ori in masina ta


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:58
Forum Renault