DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Megane 2.1 Luxe Dynamique 1.9 dCi, My beauty

chris_b
post 31 May 2008, 17:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




De curand sunt fericitul posesor al masinii din semnatura. Povestea noastra a decurs dupa cum urmeaza:

Se da un buget de maxim 10.000 euro, TVA inclus. Se cauta un Megane II, pana in 10.000 km, cu dotari multe si in stare perfecta.

Dupa cautari asidue pe mobile.de, gasesc masina:

Megane 2.1 Bicorp
Prima inmatriculare: 28 mai 2004, Germania
Km la bord: ~95.000 (tind sa cred ca nu au fost dati inapoi)
Motorizare: 1.9 dCi, 120 CP
Echipare: Luxe Dynamique
Culoare: Gris Vulcan (o chestie ciudata care la umbra bate spre verde si la soare spre visiniu)

Plusuri: Masina arata ca-n prima zi. Interior impecabil, vopseaua nu are nici cea mai mica urma de uzura. De cateva ori am primit remarci de genul "Ce bine arata masina asta cand e noua!"; In cartea de intretinere apare un singur proprietar (un oarecare nene neamt, pe numele lui Thomas Balle) si reviziile sunt facute cu rigurozitate, fapt confirmat de o sumedenie de stickere plasate in diverse zone ale masinii.

Minusuri: A fost lovita sad.gif Au fost inlocuite cel putin urmatoarele: masca fata, aripa dreapta fata, prag dreapta fata (avea inca folia de protectie a ornamentului metalic tongue.gif ), probabil si usa dreapta fata. Totusi, reparatia a fost facuta in asa fel incat am stat mai bine de jumatate de ora impreuna cu un tinichigiu ca sa ne convingem ca intr-adevar a fost lovita, cu mentiunea ca nici dupa o analiza extrem de atenta nu am putut stabili 100% daca sau ce a fost inlocuit.

Starea tehnica e cea a unei masini care a rulat cel mult 10.000 km in RO, cu exceptia discurilor de frana care isi arata varsta --> trebuie inlocuite de urgenta. La o prima constatare in service, au gasit ca fiind defecta doar rotula axiala din dreapta fata.


24 mai 2008

Ora 15: Primesc masina. E primul Diesel pe care il conduc, obisnuit fiind cu motoare pe benzina. Trebuie sa renunt la majoritatea obiceiurilor formate in 5 ani si 150.000 km. Ma declar incepator...

Primul drum: Cluj - Oradea. 30% din drum ploua torential. Iubesc senzorul de ploaie. Consum mediu: 6 la suta. La intoarcere, pe vreme buna, am scazut la 5.5 (dupa resetarea CB)

Am primit masina cu becul de semnalizare din dreapta fata ars. Schimbat in Oradea. Injurat tare tare de tot pe cei de la Renault pt. accesul la blocul de lumini. Injurat tare tare de tot pe cei de la Lukoil ca mi-au dat un bec de o culoare portocalie care nu seamana de niciun fel cu becul din stanga. Ma hotarasc sa le schimb pe amandoua in zilele urmatoare...

25 mai 2008

Primul drum in service. Primul contact cu service-ul din CLuj. Dupa ce am asteptat 20 de minute la coada la receptie, m-au programat peste 2 saptamani pentru o simpla CONSTATARE si mi-au comunicat un tarif de 150 de lei. Doar pentru constatare. I-am binecuvantat smile.gif

Am mers la service-ul Dacia din Turda (30 km distanta) unde, fara macar sa insist, au urcat masina pe elevator si au inceput sa verifice tot ce putea fi verificat. Gratis!

Probleme constatate: rotula axiala dreapta fata; discuri de frana fata-spate. Atat! I love this car!

Estimarea de pret pentru revizia generala, cu inlocuirea distributiei, a kitului de accesorii, a franelor si rotulei axiale plus celelalte operatiuni uzuale (filtre, ulei etc.): 28 mil piese si 10 mil manopera...

27 mai 2008

Dintr-un exces de zel, m-am hotarat sa schimb ambele becuri de semnalizare din fata. Cumparat becuri cu 6 lei de la o statie MOL. Am petrecut 1 ora incercand sa schimb becul din stanga. Credeam ca becul din dreapta a fost greu de schimbat... Naivul de mine smile.gif) Urasc inginerii de la Renault! Operatiunea a durat asa: 1 ora pt. stanga si 5 min. pt. dreapta

28 mai 2008

Am testat pentru prima oara ESP-ul. In cluj, zona Pietei Mihai Viteazu, este o intersectie suficient de larga si libera pentru a lua cu 50 la ora un viraj la care s-ar preta mai degraba un 30. Masina nu derapeaza. Punct. Oricat am incercat, si-a pastrat o traiectorie decenta. Genial sistem! Sper sa nu am nevoie de el in situatii reale...

29 mai 2008

Dimineata am constatat lipsa capacelelor de la valvele rotilor din fata. Cat de idiot poate sa fie cineva ca sa fure capacelele de la valve? Prefer sa nu descriu senzatia pe care am avut-o...

Tot astazi am constatat ca, spre deosebire de pistoalele pompelor de benzina, cele de motorina sunt in totdeauna murdare. Urasc chestia asta. De cate ori alimentez trebuie sa ma spal profesionist pe maini.

M-am hotarat sa pun motorina numai de la OMV pentru ca sunt statiile cele mai aglomerate si, deci, motorina ar trebui sa fie proaspata si fara impuritati.

30 mai 2008

Italian Tuning: viteza 2, crescut progresiv in turatie pana la aprox. 3.900, pastrat acolo cu ajutorul tempomatului vreme de 2-3 minute dupa care scazut progresiv pana pe la 2.000 si tinut acolo inca vreo 2 min. Dupa 10 min., repetat operatiunea. La 4.000, motorul suna oribil. Mi-era frica sa nu-mi explodeze in fata...

In aceeasi seara, am schimbat becul de la bricheta. Am injurat inginerii de la Renault in cele mai oribile moduri. Operatiunea a durat aproximativ 1 ora si 30 min. Nu cred ca a meritat. Pretul becului a fost de 1 leu. Am sa postez detalii in topicul deschis pe acest subiect.


Impresii pana acum:

Megane este o masina geniala. Tinuta de drum mi se pare exceptionala, in special cu cauciucurile 205/50 R17. Pot lua orice curba cu cel putin 20 km. la ora mai mult decat la fostul Logan, fara sa am vreo senzatie de disconfort.

Din punct de vedere strict al utilizarii, nu am reusit sa gasesc niciun minus la masina. Totul mi se pare proiectat exact asa cum ar trebui sa fie. Am senzatia ca nimic nu lipseste de la loc, incepand cu aprinderea luminilor din portiere atunci cand deschid compartimentele de depozitare din podea si pana la oglinda electrocromatica sau multitudinea de senzori care fac viata la volan un deliciu.

Pe de alta parte, chiar si cele mai simple operatiuni de intretinere mi se par un calvar. Poate ca, din acest punct de vedere, preturile de la service sunt oarecum justificate...


Planuri:

In cel mai scurt timp posibil (din punct de vedere financiar) voi face revizia generala. Sper sa se intample in maxim 2 saptamani.

Am cateva intrebari: s-ar justifica, oare, schimbarea preventiva a valvei EGR pentru a preintampina posibile probleme la turbina? Ce operatiuni ar trebui sa mai fac, in afara de schimbarea kitului de distributie si cel de accesorii?


P.S. Am sa postez in curand si poze


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dansora
post 31 May 2008, 19:24
Post #2


CISA


Group: Members
Posts: 480
Joined: 19 October 06
From: Orasu'lu'Bucur/Curtea de la AG




Ce inseamna italian tuning...si care-i scopul? blink.gif


--------------------
Kia Proceed GT 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_b
post 31 May 2008, 21:07
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




Italian Tuning cool.gif

Continui cu lauda masinii... Nu ma pot satura de ea wub.gif

Ceea ce ma uimeste in mod constant la motor este "atitudinea" la drum. Spre deosebire de benzina, unde cel mai potrivit epitet ar putea fi "nervos", dieselul mi se pare extraordinar de calm atunci cand arata ce poate.

Am condus relativ multe motoare pe benzina: 1310 injectie, C1 1.0, Polo 1.2, Astra 1.4, Cielo 1.6, Logan 1.6 16v, Ford (nush exact ce model) 3.2. Toate aceste motoare, ca sa scoata ceva performanta trebuiau turate si puterea venea tarziu, progresiv, cu multa galagie si multe ture pe minut. Aveam impresia ca aud fiecare cal tropaind, nechezand si muncind de mama focului ca sa traga masina aia din loc.

Comportamentul Dieselului e radical diferit. La 2.100 de ture merge de parca n-ar avea nicio grija in lumea asta. La fel accelereaza: calm si fara niciun efort. Senzatia pe care mi-o da e cea a unui bivol insetat sub capota care brusc se pune pe tras. Probabil e o parere pe care altii nu o impartasesc, dar nu cred ca un motor pe benzina e capabil sa accelereze atat de repede intr-o depasire, de la 100 la 130 km/h.

Avand in vedere cele de mai sus, Meganul m-a facut sa ma comport altfel in trafic: mult mai linistit, si mai constant. Ma regasesc intr-o oarecare masura in reclama de la Touareg: stiu deja cat imi poate motorul... De aceea m-am gandit sa nu-l mai fortez laugh.gif

Inchei prin a ma declara un fan Newton... Newton metru, mai precis cool.gif

1 Jun 2008, 20:02:
Dupa cum am promis, atasez si cateva poze.

Culoarea masinii, la umbra DSC01073.JPG ( Size: 888.38k ) Number of downloads: 319
si la soare wub.gif DSC01082.JPG ( Size: 851.67k ) Number of downloads: 285


DSC01075.JPG ( Size: 859.73k ) Number of downloads: 252
DSC01076.JPG ( Size: 803.96k ) Number of downloads: 224
DSC01080.JPG ( Size: 645.76k ) Number of downloads: 368


DSC01081.JPG ( Size: 807.08k ) Number of downloads: 161
DSC01083.JPG ( Size: 695.07k ) Number of downloads: 139
DSC01084.JPG ( Size: 714.85k ) Number of downloads: 133


DSC01087.JPG ( Size: 705.45k ) Number of downloads: 118


1 Jun 2008, 20:14:
Pana la revizie mai este macar o saptamana, asa ca astazi am desfacut filtrul de aer ca sa scot din el chestiile mai mari (ma gandeam cel mult la frunze).

Se pare ca a fost o miscare foarte inspirata... Din filtru, in afara de insectele, praful si frunzele de rigoare, am scos UN SOARECE ph34r.gif Probabil ca era acolo de ceva vreme, in special dupa textura tongue.gif

Atasez si poze cu pasagerul, odata ajuns unde ii e locul: AFARA DIN MASINA mad.gif

DSC01085.JPG ( Size: 825.67k ) Number of downloads: 184
DSC01086.JPG ( Size: 861.37k ) Number of downloads: 210



This post has been edited by chris_b: 1 Jun 2008, 19:14


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 1 Jun 2008, 19:44
Post #4


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Cum a ajuns soricelul acolo ? ohmy.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bear_mc
post 1 Jun 2008, 19:50
Post #5


Half-Life 2 Fan


Group: Members
Posts: 678
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Frumoasa masinuta. smile.gif Jantele sunt super. smile.gif


--------------------
Renault Megane II 2005 - B-43-ZHY (sau 42)
Confort Expression+clima+jante+vopsea metalizata
(masina lu'tata) for( int i=0, i<68730, i++)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_b
post 1 Jun 2008, 19:50
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




Probabil ca a fost surprins in timpul unor operatiuni de mentenanta radmasa.gif Sau poate ca pur si simplu tragea la pumnul de frunze si seminte adunate in filtru. ph34r.gif

Oricare ar fi fost motivul sederii lui acolo, cert e ca s-a suit prin tubulatura admisiei care se pare ca nu are niciun grilaj inainte de filtru huh.gif

L.E. 10x bear_mc sofer1.gif

This post has been edited by chris_b: 1 Jun 2008, 19:51


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 1 Jun 2008, 19:50
Post #7


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




"Probabil e o parere pe care altii nu o impartasesc, dar nu cred ca un motor pe benzina e capabil sa accelereze atat de repede intr-o depasire, de la 100 la 130 km/h."

Depinde cu ce motor pe benzina compari. Daca faci comparatia cu unul dintre cele pe care le-ai condus pana acum, clar ca nu vor accelera la fel. Daca vei compara, spre exemplu, cu un 2.0 TFSI, atunci se schimba treaba.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_b
post 1 Jun 2008, 20:46
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




Da, ai dreptate, insa aici intervine un factor subiectiv foarte important: cat de tare suna motorul atunci cand trage si mai ales cat de brusc simti acea acceleratie.

Probabil ca ar fi fost mai corect sa explicitez subiectivismul parerii mele... Oricum am privi-o, iubesc masina asta wub.gif


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dansora
post 1 Jun 2008, 22:44
Post #9


CISA


Group: Members
Posts: 480
Joined: 19 October 06
From: Orasu'lu'Bucur/Curtea de la AG




Am si eu o intrebare...
Stergatoarele ai idee de unde sunt cumparate ??


--------------------
Kia Proceed GT 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_b
post 1 Jun 2008, 22:47
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




Nu, din pacate sad.gif Dar peste tot pe ele scrie Bosch.


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dansora
post 1 Jun 2008, 22:51
Post #11


CISA


Group: Members
Posts: 480
Joined: 19 October 06
From: Orasu'lu'Bucur/Curtea de la AG




Am inteles..
Cred ca sunt Bosch Aerotwin...
Multumesc


--------------------
Kia Proceed GT 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad B
post 1 Jun 2008, 22:54
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 28 January 08
From: Ploiesti/Bucuresti




Dar vai! Nu ti-a urat nimeni "S-o folosesti sanatos si sa n-ai parte de evenimente!".. Da-mi voie sa fiu primul tongue.gif.
La 10.000 eur ti-ai luat super masina si nu cred ca ai motiv sa fii dezamagit.. Ok, poate de soricel.. Mi s-a zbarlit parul de pe maini cand am vazut pozele laugh.gif


--------------------
Renault Clio 3 2007 // 1.4 Dynamique - PH 86 BAD
Monopost Renault 2007 // F1 Team R27
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_b
post 1 Jun 2008, 23:09
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




Multumesc mult! Nu fusesera omise urarile, dar sunt totdeauna binevenite cheers.gif

Pretul masinii a fost, de fapt, 7.700 + TVA, adica vreo 9.160 si ceva, la care se adauga transportul. Dezamagit nu am fost niciodata, chiar din contra yupy.gif


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dansora
post 1 Jun 2008, 23:17
Post #14


CISA


Group: Members
Posts: 480
Joined: 19 October 06
From: Orasu'lu'Bucur/Curtea de la AG




DA...uite ne-am luat cu discutiile pe aici si am uitat ce era mai important..
Cu toate intarzierile aparute, iti spunem sa o stapanesti sanatos cat mai multi kilometri si sa postezi aici decat impresii bune despre masina ta.
Ca posesor de Megane iti spun ca o sa o iubesti multa vreme.
Si chiar daca nu o sa fie ea perfecta 100000 de km de acum incolo, se mai intampla..pana la urma sunt niste fiare, dar trebuie sa te bucuri pentru ca e a ta si pentru ca ai considerat-o cea mai buna alegere.
Multa bafta tongue.gif

This post has been edited by dansora: 1 Jun 2008, 23:17


--------------------
Kia Proceed GT 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 2 Jun 2008, 17:41
Post #15


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




s-o stapanesti sanatos .. e frumoasa smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 2 Jun 2008, 18:12
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




ai aruncat deja soaricele?? ca am eu pisica tongue.gif

haioasa masinuta


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_b
post 6 Jun 2008, 20:16
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




6 iunie 2008

Mi-am facut in sfarsit timp sa mai mesteresc olecuta la masina. Am avut o tentativa de a regla farurile, conform instructiunilor foarte detaliate gasite pe forum. M-am lasat pagubas foarte repede, avand in vedere ca nu am gasit niciun loc in apropiere unde sa am un zid disponibil si in spatele lui 7 metri fara denivelari / panta sad.gif

In concluzie, am ridicat farurile ochiometric, le-am adus pe amandoua la acelasi nivel si... astept feedback-ul celor care vin din sens opus tongue.gif Am pastrat totusi o surubeltina in masina, just in case rolleyes.gif

Tot cu ocazia asta mi-am schimbat si becurile de la faza scurta: Philips Vision Plus (reclama zice 50% mai multa lumina). Le-am luat de la un OMV cu 106 lei, 2 buc. H7. Sunt super curios daca remarc vreo diferenta la lumina -> revin cu pareri.

In timpul operatiunilor de mai sus am ramas profund impresionat de 2 lucruri:
1. Becurile de la faza scurta se schimba de 100 de ori mai usor decat cele de la semnalizare (cel putin pe stanga).
2. O alta chestie cool e usurinta cu care se pot regla farurile. Deschizi capota, iei o surubelnita in stea, o bagi in orificiul cu pricina si invarti. Ma asteptam ca operatiunea sa fie, in spiritul clasic renault, mult mai complicata si sa implice demontarea a jumatate din plasticurile de prin capota.

Sfat: nu incercati niciodata sa reglati farurile folosind o surubelnita inbus cu capete detasabile! Odata reglat farul, cand scoti surubelnita, capul detasabil ramane acolo blush.gif Scoaterea lui implica multa rabdare si multe chestii demontate emotionat.gif


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanga
post 6 Jun 2008, 21:18
Post #18


Daciot solenzar


Group: Members
Posts: 972
Joined: 17 July 05
From: Bacau




S-o stapanesti sanatos.
Multe mii de kilometrii fara probleme !


--------------------
Dacia Logan Preference - 2004 - BC ## MSU
Daca Ai Cap Iese Altfel

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
super_robitza
post 7 Jun 2008, 16:44
Post #19


Menbru autentic


Group: Members
Posts: 36
Joined: 7 April 08




NIce and so sweat is your,,Beauty,, wub.gif Cat mai multi km fara probleme si sa te bucuri de ea chiar daca nu e noua(de noua tio loai cu motor 1.4 asa tiai lui 1.9 dci


--------------------
Reanult Megane 2004 full
in poza catelul meu numit rudi(plus la reputatie daca va place)
and a little turtle
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dansora
post 7 Jun 2008, 18:20
Post #20


CISA


Group: Members
Posts: 480
Joined: 19 October 06
From: Orasu'lu'Bucur/Curtea de la AG




cum e cu becurile noi?


--------------------
Kia Proceed GT 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_b
post 8 Jun 2008, 10:15
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




Becurile sunt super smile.gif A fost o idee foarte buna inlocuirea lor si o recomand oicui.

Lumina e mult mai alba, mai intensa si mai placuta la condus. Obiectele luminate par mult mai bine definite iar marcajele reflectorizante ies in evidenta mult mai bine, pe o distanta mult mai mare. Pe asfalt ud vizibilitatea nu scade decat in limite proportionale (cu referire directa la topicurile in care se vorbeste de faptul ca in cazul xenoanelor vizibilitatea scade drastic in astfel de conditii). Totusi, a nu se intelege ca diferenta e dramatica - ci doar faptul ca "investitia" este una corecta si ca becurile isi merita banii.

Din pacate nu pot face o comparatie obiectiva pentru ca, inainte de a schimba becurile, farurile mele bateau foarte jos si nu vedeam mai nimic la drum lung rolleyes.gif

Am avut ocazia sa ma plimb si cu masini care aveau xenoane, dar parerea mea e ca vizibilitatea e mai buna folosind halogene de genul celor proaspat instalate de mine.

Din toate astea trag doua concluzii:
1. Urmeaza sa schimb cat de repede si restul becurilor sau cel putin pe cele de la faza lunga.
2. Intre xenon after market si halogene "cu steroizi" le aleg pe cele din urma oricand, fara sa stau pe ganduri rolleyes.gif


6-7 iunie 2008

Cluj - Oradea si retur, plecat la ~22:30, ajuns inapoi la ~3:00: medie de viteza in jur de 80 km/h in conditii de drum aglomerat si ploaie ocazionala -> stil de condus agresiv, viteza maxima 160. Consum mediu CB: 5,8

Prestatia senzorului de ploaie a fost usor deranjanta sad.gif Uneori pur si simplu refuza sa porneasca stergatoarele.

Stabilitatea masinii imi place la nebunie. Limita confortului persoanelor din masina e mult mai mica decat cea a aderentei / stabilitatii. "Linistea sufleteasca" data de ESP e fenomenala wub.gif

Multumesc tuturor pentru urari! smile.gif Va doresc tuturor sa va bucurati de masinile voastre cel putin la fel de mult pe cat ma bucur eu de a mea imbratisare.gif

This post has been edited by chris_b: 8 Jun 2008, 10:19


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 8 Jun 2008, 10:26
Post #22


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




Frumoasa masina.S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri la maxim de ea blush.gif
p.s: editeaza si tu primul post pentru ca ai spus "maxim 10.000 km " tongue.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 08:01
Forum Renault