DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Sandero 1.4 MPI, jurnal de bord limitat

adrian_c
post 8 Jul 2008, 23:55
Post #1


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Salutare tuturor !

Voi incerca sa descriu rapid, dar detaliat scurta experienta cu o Dacia Sandero 1.4.

Plecat peste hotare, am venit in tara pentru cateva zile. Am aranjat inainte de a sosi in tara sa inchiriez o masina (Dacia Logan), insa surpriza a fost imensa cand cel de la firma de inchirieri imi rezervase un Sandero nou-nout (avea numere de rodaj si 900 de km pe bord).

Nu stiu ce varianta era (desi m-am uitat pe factura, dar am uitat), pretul a fost de 8900 si ceva de euro. Ca si dotari : vopsea metalizata, AC manual, 2 airbag, geamuri electrice fata, ABS, directie asistata, computer de bord (indica multe chestii dar fara consum instantaneu), oglinzi cu reglare electrica, motor 1.4 8v (cel de pe Solenza). Nu avea jante de aliaj.

Inchiriata pentru 6 zile, am parcurs in acest interval aproximativ 1700 km pe drumuri bune si mai putin bune din Romania. In continuare puteti vedea orasele prin care a trecut: Targoviste - Ploiesti - Buzau - Braila - Galati - Braila - Slobozia - autostrada soarelui - Bucuresti - Targoviste - Bucuresti - Alexandria - Rosiorii de Vede - Alexandria - Bucuresti - Targoviste - Ploiesti (pe DN1) - Buzau - Braila si retur la Targoviste pe ruta inversa).

Voi incerca in continuare sa prezint punctele forte si cele slabe in comparatie cu o Solenza Scala si un Logan de 1.6 (doar in calitate de pasager al Logan-ului).

Puncte forte :

- foarte bine insonorizata (fata de solenza si logan). La 120 km/h nu era deloc zgomotoasa, puteam auzi foarte bine radio-ul la volum redus;

- stabilitate foarte buna (fata de solenza). Pe autostrada Soarelui am ajuns pentru putin timp la 150 km/h si aveam un control perfect (la Solenza de la 130 km/h deja nu prea mai am control);

- foarte agila. Motorul de 1.4 m-a uimit efectiv, demaraj foarte bun fata de solenza, raspuns la accelerare foarte bun comparativ cu Solenza;

- confort extraordinar (scaunul avea reglaj lombar). Nu am avut pic de durere de spate, desi de la Targoviste la Galati (5 ore) nu am facut nici o pauza;

- portbagajul destul de incapator (mult mai mare decat la VW Polo), avea maner portiera a 5-a;

- vizibilitate foarte buna (comparativ cu Solenza, unde stalpii laterali obtureaza);

- usile se inchid mult mai frumos decat la Logan;

- inchiderea centralizata mai silentioasa decat la Logan;

- vizibilitate foarte buna la mersul cu spatele;

- comportament rutier bun chiar pe drumuri prosate (nu este chiar asa rigida precum Loganul);

- consum bun, avand in vedere ca era in rodaj si am mers 30% din drum cu 120 km/h si 40% din drum cu AC : 6 l/100 km consum mediu.


Puncte mai slabe :

- aerul conditionat nu era foarte rece, cam la fel cu Solenza mea;

- problema cu intararea in marsalier, unoeri nu intra de prima data;

- pedala de accelaratie foarte slaba. Efectiv la hopuri imi juca piciorul pe pedala, dar cred ca se poate regla;

- la viteze mari am avut impresia ca Solenza mea "se aseaza" mai bine la drum (probabil pentru ca este mai joasa).


Per total, am fost placut impresionat de aceasta masina. M-am inteles foarte bine cu ea. Partea frontala este foarte frumoasa, spatele mai putin, insa nu este nici el urat.
Masina foarte practica, comportament rutier foarte bun. Ma gandesc cum ar fi cu un motor de 1.6 16v ...

Cam atat, daca am uitat cate ceva va astept cu intrebari. Daca vreti si ceva foto voi atasa, insa numai din exterior.

Mult succes !!!


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 8 Jul 2008, 23:59
Post #2


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Frumoasa experienta.
Pune si pozele alea de la exterior.

This post has been edited by AR-18-MOS: 9 Jul 2008, 00:02


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 9 Jul 2008, 00:02
Post #3


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




OK, le voi atasa maine (adica tot azi, dar mai tarziu), pentru ca le am pe un alt pc.


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 9 Jul 2008, 08:03
Post #4


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




QUOTE(adrian_c @ 8 Jul 2008, 23:55)

Puncte forte :

- stabilitate foarte buna (fata de solenza). Pe autostrada Soarelui am ajuns pentru putin timp la 150 km/h si aveam un control perfect (la Solenza de la 130 km/h deja nu prea mai am control);

Puncte mai slabe :

- la viteze mari am avut impresia ca Solenza mea "se aseaza" mai bine la drum (probabil pentru ca este mai joasa).

*



Pai ori e mai bine, ori e mai rau?


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Jul 2008, 08:05
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Daca a ajuns SLZ termen de comparatie e clar.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 9 Jul 2008, 08:09
Post #6


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(adrian_c @ 8 Jul 2008, 23:55)
comportament rutier bun chiar pe drumuri proaste (nu este chiar asa rigida precum
*




blink.gif blink.gif Voua vi se pare loganul masina rigida?? Daca loganul este masina rigida insemna ca sandero este barca+vîsle...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 9 Jul 2008, 08:17
Post #7


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




argon, SLZ a fost, este si o sa fie intotdeauna termen de comparatie pt orice automobil. Macar atat trebuia sa inveti si tu de cand stai pe DC. biggrin.gif

Si eu am auzit mai multa lume spunand ca loganul e rigid... probabil au condus toata viata masini fara amortizoare de pot spune asta. La drumurile din Romania era complet aiurea sa faca Dacia o masina rigida.

This post has been edited by ageana: 9 Jul 2008, 08:33


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 9 Jul 2008, 09:16
Post #8


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@adrian_c - buna initiativa ta, dar (desi nu am condus Sandero) permite-mi sa ma indoiesc de unele dintre afirmatiile tale. Ca de exemplu:
- Logan rigid, Sandero mai confortabil; motiv: ampatament Logan > ampatament Sandero, suspensie Loga ndestul moale (oare Sandero e barca?).
- Motor de 1.4 foarte sprinten, mai sprinten ca la Solenza; motiv: probabil solenza ta e obosita, poate cu filtre neschimbate.injectoare uzate, poate diferenta de benzina. Masa Sandero> Masa Solenza, roti Sandero > roti Solenza.
- usile se inchid mai bine decat la Logan; motiv: la logan se inchid foarte usor, cei ce s-au mai dat cu sandero au afirmat tocmai ca usile se inchid mai prost la sandero.
- "confort extraordinar (scaunul avea reglaj lombar)"; motivul: depinde cu cine compari, daca comparam cu solenza e clar ca Sandero>Solenza la confort, totusi "extraordinar" e un cuvant prea mare...

Una peste alta consider ca parerile tale (unele pur subiective) sunt bazate pe entuziasmul tau, pe surpriza de a primi Sandero si nu in ultimul rand pe faptul ca masina era noua si tu o comparai cu altele vechi.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 9 Jul 2008, 10:23
Post #9


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Re salut,

Raspunsuri pentru Ageana :

Efectiv poate nu am fost suficient de clar privind stabilitatea. La 150 km/h Sandero se comporta impecabil, in timp ce la Solenza dupa 130 daca nu ai ceva masa (greutate) in masina controlul nu mai este tocmai bun.

Cand am spus ca Solenza se aseaza mai bine la drum m-am referit la viteze comparabile, sa spunem intre 90 si 120 km/h. Cu Solenza am parcurs foarte multi km afara si, comparativ cu Sandero, am avut impresia ca se asterne mai bine la drum lung.

Totodata, Sandero in viraje avea un comportament foarte bun, directia precisa, eficace si fara nici o senzatie de "fuga" a spatelui la viraje luate la peste 100 km/h. Ecartamentul este mai mare decat la Logan (confirmat si prin spatiul interior mai mare).


Raspunsuri pentru Andy_ACS :

Despre rigiditate : am mers destul de mult ca pasager cu Loganul (chiar si acum la venirea in tara de la Bucuresti Otopeni la Targoviste si invers, cu un Logan destul de nou 14k km) si la hopuri cam "saream" prin masina. Nu vreau sa fiu rau, personal imi place si Loganul. Iar Sandero nu este barca. Efectiv pe toate perioada aceasta nu am avut ce sa ii reprosez din acest punct de vedere.

Despre motor sprinten : motorul sprinten (mai bine spus masina sprintena) se datoreaza cutiei de viteze foarte bine etajata (trepte inferioare scurte si superioare lungi) si poate si formei aerodinamice.
In ceea ce priveste Solenza mea iti pot spune ca putine Solenze din Romania au beneficiat de tratamentul ei. Nu are rost sa detaliez, insa as vrea sa dau cateva detalii : schimb ulei si filtre in medie la 6000 km, filtru aer la fiecare 15k km, rulata 90% din km afara din tara, cu benzina foarte buna (Germania, Franta, Belgia, Austria, iar in tara numai Mol si Agip), la 67k km nu a avut un singur defect notabil (doar o scurgere la pompa DA rezolvata cu un lichid special, dar nici batai, nici jocuri, nici apa, nimic). Pot spune ca virgula comportamentul ei rutier a ramas aproape neschimbat fata de starea noua, acum chiar merge mai bine smile.gif .

Despre usi : am inchis si deschis usile a doua Loganuri in perioada asta si la Sandero se inchid cu mai putin zgomot. Usile sunt mai bine capitonate si insonorizate, realizate cu mai multa atentie.

Despre confort : intradevar comparatia a fost realizata fata de Solenza, unde "sufar" datorita confortului la drumuri lungi (uneori merg si 1000 km intr-o zi). Insa scaunele sunt mai moi decat la Logan, si au un suport lateral mai bun. Reglajul lombar participa de asemenea la senzatia de confort, insa doream sa spun ca avea si reglaj lombar. Probabil la noul Logan sunt aceleasi scaune.


In final, impresiile nu poti fi 100% obiective, acestea fiind influentate de experientele si cunostintele fiecaruia. Insa sunt un tip destul de exigent, de profesie inginer auto, si scopul meu nu a fost acela de a critica aceasta masina, ci de a-i evidentia calitatile. Personal nu indragesc foarte mult grupul Dacia-Renault, insa masina mi-a placut.

Mult succes tuturor ! Revin cu poze.

This post has been edited by adrian_c: 9 Jul 2008, 10:47


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 9 Jul 2008, 12:26
Post #10


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




Eu tot nu am inteles care-i diferenta dintre stabilitate buna si capacitatea de a se "asterne la drum".
Cum adica se asterne la drum lung?! E aceeasi masina si in oras la 10kmh si pe A2 la 130kmh, nu-si modifica cu nimic proprietatile.
Scuza-ma, dar eu nu pot sa inteleg asta.

O alta expresie ciudata pe care-am auzit-o e "se lanseaza in curbe".
Cum poate o masina sa se asterne la drum si sa se lanseze in curbe, nu stiu...


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 9 Jul 2008, 12:50
Post #11


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Expresia "se asterne la drum" este una populara.

In teorie (calcul), precum si in practica, comportamentul masinii este diferit in functie de viteza, conditii de mediu etc. De exemplu, la masinile scumpe, garda la sol se modifica in functie de viteza, in sensul micsorarii la viteze mari.

La masinile ieftine, gen Solenza, Logan, Sandero etc etc, comportamentul la viteze mari este foarte influentat de forma masinii, de aerodinamica. Baietii de specialitate stiu de coeficientul Cx, aria frontala a masinii etc etc.

Practic, la viteze mari presiunea aerului apasa pe caroserie si modifica (foarte putin) garda la sol.

Asta cu "se lanseaza in curbe" nu am auzit-o pana acum biggrin.gif.

Revenind, cu cat masina are o inaltime mai mica (si o latime (ampatament) mai mare) cu atat este mai stabila, datorita aerodinamicitatii imbunatatite.


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costy1
post 9 Jul 2008, 12:50
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 26 July 07
From: Bucuresti




carcotasi mai sunteti.
este parerea omului si atat.
exprimarea pe care o doriti voi, sa fie conforma cu ce ganditi, nu o gasiti si la altul , nu exista. Este ca si cum ai cauta doua amprente identice.

Puteti sa va suparati pe mine, insa nu gasesc rostul gasirii nodului in papura.





--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 9 Jul 2008, 13:06
Post #13


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(adrian_c @ 9 Jul 2008, 13:50)

Revenind, cu cat masina are o inaltime mai mica (si o latime (ampatament) mai mare) cu atat este mai stabila, datorita aerodinamicitatii imbunatatite.
*



Ca sa nu perpetuam greseala, am observat ca ai mai facut confuzia si mai sus:
Ampatament = distanta dintre axa fata si axa spate
Ce spui tu este Ecartament, care are valori diferite pentru fata si spate.

In general un ampatament mai mare se traduce printr-un spatiu interior mai mare si un plus de confort (la trecerea peste denivelari.)
Ampatamentul la Logan e 2.63 la Sandero e 2.58 iar la Solenza/Supernova e 2.50

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 9 Jul 2008, 13:07
Post #14


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Da, scuze, ecartament. Efectiv poate fi diferite de la o punte la alta. Insa am inteles ca acesta ar fi mai mare la Sandero fata de Logan.

Ampatamentul este mai mare cu 0.05 la Logan, considerand corecte valorile afisate.

This post has been edited by adrian_c: 9 Jul 2008, 13:11


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 9 Jul 2008, 13:09
Post #15


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




el e sigur ca doar asa scrie in fisa tehnica.


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 9 Jul 2008, 13:12
Post #16


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Vorba lui Costy 1, unii chiar sunt foarte carcotasi biggrin.gif .


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 9 Jul 2008, 20:49
Post #17


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Efectiv!


smile.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 9 Jul 2008, 20:55
Post #18


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




alt jurnal, din auzite dry.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 9 Jul 2008, 23:14
Post #19


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Eu iau de bun tot ce spune adrian_c. Si apreciez faptul ca le impartasesti.Si ca te obosesti sa le pui pe forum.


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 10 Jul 2008, 00:16
Post #20


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Multumesc pentru incredere Arhimede.


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VS-02-MVO
post 10 Jul 2008, 02:51
Post #21


Dacia fan.


Group: Members
Posts: 58
Joined: 8 June 04
From: Sinaia-Bucuresti-Constanta




QUOTE(adrian_c @ 9 Jul 2008, 01:55)

- foarte bine insonorizata (fata de solenza si logan). La 120 km/h nu era deloc zgomotoasa, puteam auzi foarte bine radio-ul la volum redus;

- stabilitate foarte buna (fata de solenza). Pe autostrada Soarelui am ajuns pentru putin timp la 150 km/h si aveam un control perfect (la Solenza de la 130 km/h deja nu prea mai am control);

*



La 120 s-a dus naibii rodajul care trebuie facut pana in 3000 de km, ca sa nu mai zic de 150.


--------------------
Dacia 1310 CLI 2001 - PH-88-WIS
Dacia Logan Preferance 2006 1.6 PH-88-WSP.
Dacia Sandero Laureate 2008 1.6 B -88- WIS.
"Diferenta dintre copii si barbati e pretul jucariilor !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 10 Jul 2008, 08:41
Post #22


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




QUOTE(VS-02-MVO @ 10 Jul 2008, 02:51)
La 120 s-a dus naibii rodajul care trebuie facut pana in 3000 de km, ca sa nu mai zic de 150.
*



lasa domne ca el a facut un test drive, pentru noi, restul, astia care suntem soferi din cand in cand.. nu ca el.. pasager in logan tongue.gif

ok.. parerea lui trebuie respectata, nimic de comentat aici, numai ca te cam contrazici singur la multe lucruri (asa cum ti-au aratat si alti useri)

subscriu la afirmatia ca erai intr-o stare de entuziasm cand ai deschis acest topic.. eu am avut solenza, ver scala, am condus si sandero, si inca motorul de 1.6 mpi, si in nici un caz nu sunt de acord cu tine la punctele:

- motor mai "tare" la sandero decat la solenza
- vizibilitate mai buna la sandero decat la solenza
- motor sesizabil mai silentios la sandero

ps. degeaba faci 1000 de km/zi daca ii faci ca si pasager in logan.. parerea mea..


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 10 Jul 2008, 09:16
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(VS-02-MVO @ 10 Jul 2008, 03:51)
La 120 s-a dus naibii rodajul care trebuie facut pana in 3000 de km, ca sa nu mai zic de 150.
*


Pai daca era masina inchiriata ce ii pasa! tongue.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 10 Jul 2008, 09:16
Post #24


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Imi pare rau ca unii sunteti atat de rai si chiar nu vreti sa acceptati ca este o prima experienta din care am tras cateva concluzii. Voi face inca un efort pentru sonycu si VS-02-MVO smile.gif :

- rodajul se face la drum lung si fara depasirea indelungata a turatiei de 3000 rot/min. Atunci cand motorul este incalzit (4-5 ore de mers in continuu) nu dauneaza absolut deloc un 3500 - 4000 pentru o perioada scurta (cca. 2 minute), chiar si un mers indelungat cu 3200 rot/min.

- motorul este acelasi, doar cutia difera si diametrul rotilor, ceea ce confera un plus Sandero-ului in fata Solenzei

- de vizibilitate nici nu se poate discuta, este net superioara la Sandero

- motorul mai silentios se datoreaza unei mai bune insonorizari, la Solenza aceasta fiind inexistenta

De duminica seara m-am intors la Solenza mea (Scala, fabricata mai 2004 si cumparata august 2004) si am sesizat clar diferentele. Nu stiu cum ati inteles ca am facut 1000 de km pe zi ca pasager in Logan ??? Cred ca nici 200 km nu as putea sta ca pasager smile.gif . Cei 1000 de km/zi i-am parcurs cu Solenza, a fost o perioada in care traversam Franta de la est la vest trecand prin Paris (pe centura) si retur. Acum, cam la 2 saptamani bag un 700 de km pe weekend.

Daca mai sunt neclaritati va stau la dispozitie. O zi buna !

This post has been edited by adrian_c: 10 Jul 2008, 09:52


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataOlar
post 10 Jul 2008, 09:52
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 318
Joined: 5 December 06
From: Oradea




Adrian, lasa, nu pune la inima...posteaza in continuare impresiile si constatarile tale, sunt mai mult decat binevenite. Chiar doresc sa schimb solnitza cat de curand, si urmasul va fi ori Sandero, ori noul Logan ( chestiune de buget ).

Asa ca spor la postat!


--------------------
Dacia/Renault Logan 3 1.0 EcoG Confort
Si nu ne duce pre noi in ispita, ca gasim drumul si singuri..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 10 Jul 2008, 13:40
Post #26


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Salut CataOlar,

Si eu m-am gandit sa schimb Solenza peste 2 ani si tot la Sandero imi este gandul.

Loganul este restilizat, insa nu si schimbat prin partile esentiale. Este aceeasi Marie dar cu alta palarie. Sa speram ca va fi mai bine insonorizat.

Astept sa vad cum va fi Sandero 1.5 dCi cand va aparea. Imi place si ca este hatchback, si din cand in cand mai bagi cate un televizor, un pat pliant etc etc smile.gif . Sa vedem cum avanseaza lucrurile.

Oricum, nu te grabi la alegere, ca deocamdata Solenza este masina buna.

Mult succes!


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 10 Jul 2008, 13:43
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(adrian_c @ 10 Jul 2008, 14:40)
Astept sa vad cum va fi Sandero 1.5 dCi cand va aparea.
*


Pai Sandero cu ce motorizari a fost lansat? Nu exista si diesel de la lansare?


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 10 Jul 2008, 13:47
Post #28


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Nu, la lansare sunt numai 1.4 si 1.6 parca si va fi cat de curand si 1.6 16v.


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 10 Jul 2008, 14:29
Post #29


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(adrian_c @ 10 Jul 2008, 13:40)
...Loganul este restilizat, insa nu si schimbat prin partile esentiale...


Care-s partile esentiale unde e schimbat Sandero fata de Logan?


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 10 Jul 2008, 14:48
Post #30


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Pai in principiu sasiul nu este acelasi. Are o forma mai aerodinamica. Stergator luneta etc.

Insa nu am vrut sa spun ca Sandero ar fi schimbat in unele parti esentiale fata de Logan. Am vrut sa spun ca Loganul face-lift este ca si Dacia din 1994 fata de aia din 1990. Adica un eleron din tabla (in loc de unul din cauciuc), o banda cromata la portabaj sa semene cu Opel vectra ... chestii din astea.

Inca nu am facut o comparatie foarte amanuntita intre cele doua, insa personal prefer Sandero (bine eu la baza sunt fan Suzuki smile.gif ).


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:32
Forum Renault