DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Renault Clio III 1.4 16v CFD, an fabricatie 2006 primii 5500 km

TAW
post 16 Aug 2007, 14:51
Post #1


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




Masina este un Clio III 1.4 16v 98 CP, Euro 3, nivel de echipare Dynamique culoare Gri Eclipse, cumparata in decembrie 2006 de la Dedeman Bacau, dealer Dacia-Renault-Nissan (concesiune la care lucrez din 2003 si unde ma ocup de vehicule de ocazie biggrin.gif ).

Din dotarile standard merita amintite:
-ABS+EBD+AFU
-6 airbag-uri
-servo directie electrica variabila
-geamuri electrice fata+oglinzi electrice
-aer conditionat
-radio cd
-computer de bord
-proiectoare de ceata.

Pe langa aceste dotari masina a mai fost comandata si cu:
-faruri xenon + adaptative (xenonul de uzina merita toti banii)
-clima automata
-MP3
-jante aliaj

Deocamdata in acesti 5500 km masina s-a comportat bine, fara probleme.
Ca observatie, la sosirea masinii hayonul a trebuit repozitionat, deoarece din fabrica (Franta) era deplasat din balamale spre dreapta sad.gif . Aceasta problema a fost rezolvata de colegii mei din service la pregatirea de livrare.

Consumul pe primii 1500-2000 km a fost ceva mai mare (11-11.5 l/100 km in oras si cam 7.5 l/100 km), dupa care s-a stabilizat la 8.5-9 in oras si 6-6.5 in afara. Acest lucru este normal, deoarece motorul este mai "strans" la inceput, si pana cand incepe sa se rodeze tot ansamblul performantele masinii sunt penalizate(viteza maxima, demaraj,consum).

Clio III are foarte multe calitati, pe care un cumparator le va aprecia cu siguranta. Confortul la rulare este bun, desi suspensia cu pachet drumuri grele afecteaza usor tinuta de drum; masina este silentioasa chiar si la viteze/turatii ridicate (desi din toamna lui 2006 motoarele benzina nu mai au capsula antifonica). De asemenea zgomotele aerodinamice sunt reduse.
Directia electrica este usoara in manevra, dar nu ofera un feed-back corespunzator la viteze ridicate (unul dintre minusurile notabile la Clio). Cu toate acestea soferul se obisnuieste usor cu directia.
Climatizarea este eficienta, reusind sa faca fata cu brio caldurilor din aceasta vara. Poate lucra atat in mod full automat cat si full manual, permitand si un mod semiautomat in care anumite functii pot fi controlate de catre pasageri in timp ce restul sunt gestionate de modulul de comanda.
Farurile cu xenon sunt o buna investitie pentru confortul si siguranta la drum, oferind o iluminare buna (atat in fata cat si pe zonele laterale), ele ingloband si lumini suplimentare pe viraj (optiune obligatorie impreuna cu xenonul), care insa sunt practic inutile datorita faptului ca lumina de drum este foarte eficienta, chiar si pe lateral.

In speranta ca topicul acesta ii va ajuta pe cei care vor sa isi cumpere un Clio III, inchei aici cu promisiunea ca voi reveni cu noutati legate de intretinerea si exploatarea acestei masini, precum si cu un topic despre un Symbol 1.5 dci 70 cumparat in urma cu mai putin de o luna.


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 17 Aug 2007, 22:48
Post #2


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




@ george_slz : lamureste-ma la ce chedere faci referire ca sa iti spun daca se vor coji sau nu. la munca avem clio III care au intre 35.000 si 75.000 km, si te asigur ca hayonul nu bate chiar asa de "ingrozitor". tot secretul, ca de altfel la orice masina e ca acesta sa fie reglat corect. iar daca in loc de santier ai si drumuri pe care sa mergi, atunci e si mai bine. ca sa ma citez: masinile (cu mici exceptii) sunt facute sa mearga pe sosele, lucru care pe la noi cam lipseste (din pacate); dar daca ar fi sa tinem cont de asta, atunci nu am mai cumpara masini, si ne-am plimba cu transportul in comun.

sistemul de coborare/urcare a rotii de rezerva desi poate parea complicat (cel putin pentru unii) e de fapt foarte simplu si eficient (ingenios chiar). am testat pe pielea mea, cum se spune, si te asigur ca nu trebuie nici manusi si nici un picior pe post de cric (ca la alte masini). nu voi sta acum sa il descriu in amanut, dar pot sa te linistesc intr-o privinta: janta de aliaj NU se va zgaria cand o urci la loc - e protejata de un soi de sanie din plastic dur. si in plus sunt f.f. fericit ca Renault a dotat (in standard) masina cu roata de rezerva de masina si nu de Mobra biggrin.gif . in plus, deoarece sistemul e produs in mare parte din plastic nu exsta riscul ca la alte masini (ex: Pugeot 206, Dacia SN/SLZ) sa se blocehze si sa te faca un om cu doua probleme pe cap : o pana si o rezerva care refuza sa isi faca datoria.

si ca sa fii si mai linistit: Clio III nu e o masina perfecta (asa ceva nici nu cred ca exista), dar e o masina onesta - dupa ce ai cumparat-o ofera cam tot ceea ce ti-a promis atunci cand ai vazut-o prima data la dealer. wink.gif

mai departe nu vreau sa intru in polemica, pentru ca as putea sa spun si eu cate una alta despre SN/SLZ, dar din pacate (sau din fericire) nu am nici chef nici timp si nici baterie la tastatura...

promit sa va tin la curent cu noutatile legate de Clio III, fie ca sunt de bine sau de rau - inclusiv la cate sute de mii de km vor incepe a se coji chederele si va bate hayonul. naughty.gif

Bye! salut.gif


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 21 Aug 2007, 13:19
Post #3


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




post-336-1110552475.gif nu stiam ca e o crima sa lucrez la un dealer, dar daca e asa, atunci mea culpa!

cu voia moderatorilor, promit ca voi continua sa fac reclama la aceasta masina, si voi informa pe cei cu adevarat interesati de subiectul Clio III despre partile bune si cele mai putin bune ale acestei masini pe masura ce va inghiti mai multi Km.

am verificat la mai multe Clio III daca au fost probleme cu chederul buclucas si nu am gasit nimic in neregula. am verificat si cate asemenea chedere au fost comandate (pe garantie/client/caroserie) si au fost comandate doar doua bucati, pentru o masina reparata in atelierul de caroserie. daca masina din poza are cu adevarat probleme cu acest cheder (lucru pe care chiar nu il contest, desi nu se intelege prea mult din imagine), si mai este in garantie, atunci proprietarul se poate adresa unui service autorizat care trebuie sa constate defectul si cauza si daca e vorba de un defect de fabricatie sa il remedieze.

cat despre celebrul cheder, acesta are rol de izolare la zgomotele aerodinamice, solutie care s-a dovedit foarte eficienta (vezi primul post). ba mai mult, voi folosi aceeasi solutie si la Symbolul cumparat recent si care face cam mult zgomot la vant (peste 100-110 km/h). ma voi ghida dupa tutorialul gasit pe forum. oricum voi face un jurnal de bord si despre Symbol si acolo voi fi mai detaliat.


promit sa tin aproape!

see-you!



--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ezekio
post 21 Aug 2007, 21:42
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 13 August 07




M-am plimbat de 2 ori cu clio3(test-drive) și pot spune că m-a convins s-o cumpăr(luând în considerare prețul, motorul pe motorină și faptul că 'ies mai ieftin').

Câteva minusuri notabile care cu singuranță mă vor mânca de fund mai târziu, exprimare cu permisiunea moderatorilor tongue.gif (not) :

1.esp lipsă - minus 1mil de puncte
2.direcția asistată nu mă încălzește - la 100 la oră testat, m-am simțit cam vulnerabil în fața posibilelor situații de schimbare a direcției de mers. Probabil trebuie ceva acomodare.
3.senzorii de parcare sunt un mare fâs. Am optat pe senzori custom montați de dealer care-mi afișează și distanța.
4.calitatea îndoielnică a materialelor de construcții : mă refer la bord și ce mai este prin mașină (scaune ciudate, parcă la vechiul clio scaunele sunt mai bune, etc.)

Însă, finalizând că nu vreau să poluez topicul tău, mașina merită banii.

PS: clio3 nu mi se pare mașină de tinut 2 ani decât dacă ești femeie și/sau nu prea circuli.


--------------------
renault clio symbol 2004
Ford Focus 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 21 Aug 2007, 21:54
Post #5


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




@ DSN: daca ai fi citit postul din 17 Aug 2007, ai fi aflat ca eu CHIAR am vazut cum se comporta masina dupa un anumit numar de Km pe drumurile patriei (si asta chiar si inainte de a fi cumparata) asa ca... sorry, dar raspunsul il stiu deja: bine!
iar ingrijorarea ta e valabila pentru multe masini aflate acum pe piata (chiar si de la concurenta), majoritatea dintre ele comportandu-se bine pe drumurile noastre! asa dupa cum imi place mie sa spun, masinile din ziua de azi sunt facute sa mearga pe sosele, adica pe ceva care in Romania cam lipseste. mad.gif

astept intrebari legate de masina!

21 Aug 2007, 22:08:
@ ezekio: de acord 90% cu observatiile tale despre clio III. ai punctat OK partile slabe ale masinii (mai ales lipsa ESP ca optiune de care eu am uitat). cat priveste calitatea materialelor, desi mai exista locuri unde pot fi facute imbunatatiri (mai ales la finisaje/lucratura), per ansamblu interiorul mi se pare bine facut. de notat un alt minus care pe mine ma uimeste (si de care am uitat la inceput) este faptul ca la panurile de usi fata, partea superioara e din slash (material moale ca pe bord), iar la usile spate e din plastic dur (tip logan) mad.gif . acest lucru e valabil la nivelul de echipare pe care il am - dynamique (sincer nu am idee daca si la privilege e la fel).

oricum, multumesc lui ezekio pentru completari! wink.gif


This post has been edited by TAW: 21 Aug 2007, 22:08


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 2 Dec 2007, 17:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(TAW @ 17 Aug 2007, 22:48)
promit sa va tin la curent cu noutatile legate de Clio III, fie ca sunt de bine sau de rau - inclusiv la cate sute de mii de km vor incepe a se coji chederele si va bate hayonul. naughty.gif
Bye!  salut.gif
*




QUOTE(TAW @ 21 Aug 2007, 13:19)
promit ca voi continua sa fac reclama la aceasta masina, si voi informa pe cei cu adevarat interesati de subiectul Clio III despre partile bune si cele mai putin bune ale acestei masini pe masura ce va inghiti mai multi Km.

oricum voi face un jurnal de bord si despre Symbol si acolo voi fi mai detaliat.
promit sa tin aproape!

see-you!
*


A promite este o noblete,a te tine de cuvant este o prostie!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 24 Dec 2007, 20:36
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(TAW @ 16 Aug 2007, 08:51)
; masina este silentioasa chiar si la viteze/turatii ridicate (desi din toamna lui 2006 motoarele benzina nu mai au capsula antifonica).

Poti da detalii , te rog ? Care este " capsula " cu pricina ?


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 25 Dec 2007, 00:42
Post #8


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Capacul motor, cred eu.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 25 Dec 2007, 09:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Eu nu am prea multi km cu ea deocamdata,o am de aprox o luna dar ceva tot pot spune ca impresii de inceput.
Se tine mult mai bine pe drum fata de Logan,stabila.... directia variabila e reusita, creste viteza, devine mai dura si mai precisa, motorul este silentios,toata de fapt, are ceva vlaga in el la drum,apoi interiorul pare destul de bine lucrat,plastice moi,bine aranjate,totul functional,mp3 multumitor ca performante,spatioasa in fata,in spate la 3 pers stai destul de ingramadit cred dar eu merg doar cu sotia si fiimea asa ca nu-mi trebuie cine stie ce spatiu in spate. Portbagajul pare mic dar nu e,bagajele pot fi aranjate unul peste altul si bagi cam tot ca in Logan,testat de mine.
Per total eu sunt multumit deocamdata de masina,designul m-a atras la ea,sper sa spun asta si peste 2-3 ani.
Sarbatori fericite tuturor


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 25 Dec 2007, 22:07
Post #10


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(RamboX @ 25 Dec 2007, 09:09)
Portbagajul pare mic dar nu e,bagajele pot fi aranjate unul peste altul si bagi cam tot ca in Logan,testat de mine.
 
*


Deci portbagajul este mic pe afara si mare pe dinauntru...da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine, la orice este superior Clio 3 , mai putin la spatiu si cind zic asta ma refer si la portbagaj,te plictisesti numarind de la 288 L la 510L, poate cu bancheta spate rabatata este mai mare...

This post has been edited by bobo77: 25 Dec 2007, 22:11


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 26 Dec 2007, 09:32
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Tableta spate poate fi detasata si mai apare ceva spatiu,oricum asa cat este pt. mine este suficient, ce folos ca la Logan este mai mare daca nu poti baga un tv de diag 37 in cutie?la Clio rabatezi 2/3 din bancheta si ai spatiu .....
Daca vrei sa te convingi bobo vino la intalnirea urmatoare de pe celalalt forum sa vezi live.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 26 Dec 2007, 12:03
Post #12


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Ce sa vad live, tu crezi ca eu nu am mai vazut Clio 3, sau tu crezi ca detii un unicat...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 26 Dec 2007, 16:49
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(bobo77 @ 25 Dec 2007, 22:07)
Deci portbagajul este mic pe afara si mare pe dinauntru...
*



Stiu ca pare de necrezut, dar chiar asa este smile.gif ...portbagajul pare el mic dar intra in el o gramada de chestii pe care le poti aranja mult mai bine decat in Logan. Stiu foarte bine ce vorbesc, am un Logan si un Megane Sedan iar fratele meu are un Clio. La masinile mele, desi ambele au portbagaj de peste 500 l, mult spatiu nu poate fi folosit fiind inaccesibil...pe cand la Clio, avand haion totul e mai simplu, poti sa introduci si obiecte mai mari.
Nici mie nu mi-a venit sa cred la inceput, dar chiar asa e...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 26 Dec 2007, 19:26
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(adister @ 26 Dec 2007, 16:49)
Stiu ca pare de necrezut, dar chiar asa este smile.gif ...portbagajul pare el mic dar intra in el o gramada de chestii pe care le poti aranja mult mai bine decat in Logan.
Nici mie nu mi-a venit sa cred la inceput, dar chiar asa e...
*


Ce sa faci daca unii mai sunt si carcotasi pe aici......


This post has been edited by RamboX: 26 Dec 2007, 20:07


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 26 Dec 2007, 20:29
Post #15


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




Iar degenerati discutia? Iar flame-uri ? Fiecare e liber sa isi spuna parerea chiar daca contravine ideilor altora, asta atata timp cat totul se rezuma la un pic de decenta, de respect.. cool.gif


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 6 Jan 2008, 01:17
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




pe la jumatate zice si de protbagaj:


PS: sper sa nu se supere initiatorul ca ii poluam jurnalul de bord



--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 6 Jan 2008, 09:04
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Poate acum se mai edifica unii de Clio.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valpred
post 8 Apr 2008, 07:33
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 November 07
From: Galati




Salut,
De la sf lunii noiembrie 2007, sunt fericitul posesor al unui Clio III 1.4 16V Dynamique....

Continuarea o gasiti aici: http://www.reno.ro/Clio-III-Dynamique-1-4-...ml#entry1342997

biggrin.gif

This post has been edited by TAW: 19 Apr 2008, 23:30


--------------------
Renault Clio III Dynamique / 2007 / 1.4 16V 100cP - GL-07-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 8 Apr 2008, 18:06
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




nice. multi km de acum fara incidente. o masina tare faina la interior, mi se pare una dintre cele mai ca lumea masini de clasa mica nonpremium la ora actuala, din punctul asta de vedere


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 19 Apr 2008, 23:10
Post #20


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




Am si eu niste vesti - revizie la un an si 7000 km (cam putin, dar cea mai buna si mai "frecata" e masina de firma). A costat cca 300 RON, fara probleme deosebite. Ulei folosit la rev. MOBIL 5W40. Filtrul de polen verificat si nu a necesitat inlocuire - poate la vara.

O problema in iarna care a trecut: chederul inferior (de sub usa) a inghetat si la deschiderea portierei elementele de fixare au cedat. E cam nasol , pt ca piesele care fixeaza chederul, vin in colectie cu alte cateva piese de plastic care prind chedere si rame (pt o portiera intreaga). Si sunt cam scumpe - cca 200 RON. Dar m-am descurcat biggrin.gif de la prieteni si am rezolvat - 2 din 3. Asa ca atentie pentru proprietarii de Clio 3 la treaba asta!

In rest, masina merge bestial, ff multumit. Sper sa am timp sa merg mai mult cu ea pt ca "anchilozeaza" saraca!


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 20 Apr 2008, 00:11
Post #21


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




la cat mai multi km fara probleme! cool.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 28 Apr 2008, 22:39
Post #22


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




Mica problema legata de carburant - alimentat din greseala de la Partener Rompetrol (fraciza, deci nu statie oficiala). Motor mai zgomotos, care nu trage nici jos si nici in ture, plus mers neregulat. Se va rezolva (sper) cu un plin de OMV 100 sau de Rompetrol 99.
excl.gif Deci, atentie de unde alimentati!


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 24 May 2008, 22:56
Post #23


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




Problema rezolvata cu carburant Rompetrol si OMV si doua drumuri de Iasi cu viteze de cruaziera de 130-140 kmh si varfuri de turatie pana aproape de 6000 rpm.
Acum masinuta a revenit la forma dinainte de "otravire". biggrin.gif


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 05:58
Forum Renault