DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intrebari despre Lodgy - inainte de achizitie, Inainte de achizitie

d3m1an
post 27 Feb 2019, 06:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 February 19




Salut,

A sosit momentul sa ne schimbam masina de familie si cautam ceva cu 7 blocuri. Ne-am oprit la Lodgy datorita pretului. Urmatorul pe lista e Citroen Grand C4 SpaceTourer, care e de la 25000 de euro in sus...

Deci, am vazut in Ianuarie intr-o reprezentanta un Lodgy Stepway Blue dCI 115 si, asa cum era expus acolo, ne-a placut. Nu il aveau insa la test-drive, si nici la alte 4 reprezentante la care am sunat sa intrebam. Asa ca am gasit de inchiriat un Lodgy Stepway 1.5 dci de 110 CP din 2017, pe care l-am luat pentru 24 de ore si cu care am facut peste 150 km in oras, pe drumuri judetene, nationale si autostrada.

Pentru noi este important sa se prezinte cel putin la fel, dpdv al confortului si al modului de conducere, ca ceea ce avem acum (un Seat Cordoba din 2006, 1.9 TDI de 100 CP).

Ce ne-a placut:
* Motor + cutia de viteze: ni s-a parut ca se conduce foarte bine. Nici eu si nici sotia nu suntem profesionisti, dar Lodgy-ul condus ni s-a parut ca se misca grozav. Schimburile de viteza sunt line (la noastra trebuie sa fii foarte atent sa nu o smucesti), iar daca ai nevoie sa accelerezi, o face foarte usor.
* Insonorizarea: Mult mai buna decat la Seat-ul nostru. Pe autostrada, la 130 km/h ne puteam intelege foarte bine de pe locul soferului pana pe randul 3. Nu era deloc nevoie sa strigam si nici volumul la radio nu trebuia ridicat.
* Dotari: Medianav usor de folosit, cruise control, limitator, senzori de parcare (desi am simtit lipsa camerei pe masina condusa).
* Randul 3: foarte spatios si, foarte comod. Faptul ca poti rabata ultimele geamuri e un mare plus.
* Latimea banchetei: Pentru prima data, incap si eu pe randul 2, intre doua scaune de copii. Putem chiar sa montam 3 scaune de copii (o scoica, si doua mai mari, dar diferite).

Ce ne-a deranjat:
* Volanul: Urat si nu se tine bine in mana. Cel putin pe noul model l-au schimbat si e mai gros, deci trecem peste acest aspect.
* Directia: pe autostrada parca nu iti oferea atata siguranta la manevre (schimbat benzi sa depasesc camioane), iar in oras parca are putina intarziere (fata de cum se comporta pe Seat-ul nostru).
* Spatiul intre randurile 1 si 2: Daca asez scaunele din fata pentru pozitia mea comoda (am 1,8 m), copii deja dau cu picioarele in spatarele scaunelor. Si nu pentru ca se intind sa o faca ci pt ca acolo le ajung piciorusele. Aceeasi situatie o avem si in Seat, doar ma asteptam sa fie ceva mai mare spatiul intre cele doua randuri.


Ce nu ne-a placut si ne ingrijoreaza:
* Scaunele si banchetele: Prea tari. Iar, desi masina testata era din 2017 si avea doar 21000 km la bord, scaunul soferului se balansa (sezut impreuna cu spatar). In plus, sezuturile sunt foarte scurte si nu ofera sprijin pentru coapse. Dupa ce am condus cateva zeci de km, deja ma durea spatele (nu lasasem spatarul suficient pe spate) si simteam lipsa sustinerii la coapse (oboseam). La voi cum e? In week-end poate mergem sa vedem din nou modelul nou sa vedem daca scaunele sunt la fel sau s-aa schimbat.
* Suspensii tari: Desi review-urile pe internet ziceau ca masina absoarbe bine denivelarile, ce testata nu o facea. Gropile si denivelarile faceau suspensia sa se simta rigida, iar cuplat cu saunele tari, trimiteau dureri prin coloana vertebrala.
* Plasticele: Stiu ca e Dacie si nu ma astept la lux, insa ce ma ingrijoreaza la plastice este ca, la ralanti, din cand in cant, ceva vibra in bord. Ati patit si voi? Oare se va inrautati cu anii?

Scopul nostru este sa cumparam masina pe termen lung, iar acum suntem destul de indecisi: Oare Lodgy-ul se va comporta bine in urmatorii 10-15 ani, sau mai bine strangem cureaua si dam ceva mai mult pe Citroen?

Pentru cei care aveti de mai mult timp Lodgy (in special diesel):
* Cat costa o revizie simpla? (ulei plus filtre)
* Aveti greierasi prin bord? Am citit deja de bataile de la suspensii si sunetele de la usi. Masina testata nu le prezenta.
* Sunteti multumiti de masina? Ati fi preferat altceva?

Multumesc!


--------------------
Seat Cordoba 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 27 Feb 2019, 07:18
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Eu am mcv stepway 1.5 diesel 90 cp si regasesc cateva puncte din ceea ce ai scris sa coincida cu masina mea.
- scaunele, tari si sezutul prea scurt
- cotiera este prea scurta
- greierasi in bord, am depistat ca se aud de la pedale
- plasticele mai zornaie, in special cele de la stalpi
- suspensia acceptabila
- faptul ca este stepway si are garda mai ridicata o face putin mai instabila pe autostrada la viteze. Este mai mult sau mai putin ca o barcuta, daca mai sunt si rafale de vant atunci se inrautateste treaba. In schimb daca masina este incarcata ofera o stabilitate mult mai buna si tinuta de drum mai sigura.
- directia/servodirectia ma asteptam sa fie putin mai rigida la viteze ridicate
Tu te intrebi cum se va prezenta aceasta masina peste 10-15 ani. Personal eu cred ca aceasta masina nu trebuie tinuta mai mult de 10 ani. Va rugini, vor trebui piese de suspensie schimbate etc etc pui cap la cap si banii pe care vrei sa ii bagi in reparatii sunt egali cu un avans pentru masina noua.
Mai trage un ochi la acel Citroen, cauta pe forumuri despre model si mai gandeste-te. Desigur, asteapta si parerile celor care detin acesti tip de Dacie.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
d3m1an
post 27 Feb 2019, 19:28
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 February 19




Multumesc de raspuns!

Pana la urma s-ar putea ca bugetul sa dicteze un Lodgy. Postarea era mai mult ca sa vad experienta celor care au masina de mai mult timp si cum se prezinta ca si comfort.



--------------------
Seat Cordoba 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george75m
post 3 Mar 2019, 01:53
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 31 October 10




Am Lodgy Stepway 1.5 DCI 109CP din 2016.
Din ce ai expus, regasesc la mine urmatoarele: daca se leagana scaunul, trebuie culisat un pic si se aseaza pe pozitie si nu mai face dupa aceea.
Daca ai pasageri pe toate randurile, implicit greutate mare pe spate, este firesc sa se simta intr-o oarecare masura la schimbarea directiei la viteza (schimbarea benzilor pe autostrada), dar te vei obisnui repede.
Suspensia se simte un pic rigida si din cauza ca anvelopele se umfla la o presiune mai mare, dar masina este foarte confortabila la drum lung (am mers si peste 650 Km continuu si nu m-a durut spatele, desi am probleme la coloana).
Volanul este ok, se simte bine in mana, cel putin la modelul meu, nu stiu la cele noi.
Navigatia este de cacao, te baga pe fundaturi uitate, asa ca tot telefonul il folosesc.
Aerul conditionat este slabut pentru un spatiu interior asa de mare.
Usile trebuie inchise cu ceva mai mult elan.
Fiind caroseria mare, se aude vantul destul de pronuntat.
Senzorul de temperatura indica mai mult decat temperatura reala.
Defectiuni nu am avut. Nu zornaie, nu bate etc, am doar 16000 Km.
Consum mic la mers economic.
Accelereaza foarte bine in depasiri, dar trebuie dezactivat modul eco, iar butonul este asezat intr-un loc unde-l nimeresti destul de greu (ca si comanda de dezaburire, activare cruise control etc.). Modul eco se dezactiveaza si prin apasarea la fund a acceleratiei, dar te simti mai bine sa-l dezactivezi dinainte.
Am montat si o camera pe march-arrier si ajuta mult la parcari.


This post has been edited by george75m: 3 Mar 2019, 02:14


--------------------
Dacia Logan / Lodgy / 2007_1.4MPI/ 2016_Stepway_1.5DCI_109CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:41
Forum Renault