DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inspectia tehnica periodica (ITP), Tips

apollo
post 5 Dec 2007, 17:46
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.881
Joined: 20 August 05
From: Focsani




QUOTE(beginer_driver @ 4 Dec 2007, 21:19)
Confuzezi!
Executron vorbea de hartia pe care ti-o da aia de la ITP ca nu te-a gasit in regula si in decurs de o luna trebuie sa-ti rezolvi problemele.

Tu vb de hartia pe care ti-o da politia cand te-a prins cu ITPu expirat ceea ce e alta mancare de peste wink.gif
*



si pe mine m-a prins cu itp-ul nefacut si aveam foaia, ca fusesem respins.

ce a facut politia?mi-a luat certificatul si mi-a zis sa o deplasez cu platforma.

i-am raspuns frumos "plimba-te tu cu platforma si da-mi mie amenda" si am plecat.




--------------------
Ex - Dacia Nova GT 1.6 L 1997 - VN - ?? - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 6 Dec 2007, 01:58
Post #122


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Multumesc whitecar pt lista aceea.

Cand mi-am facut ITP-ul la passat chiar vroiam un test de amortizoare daca tot eram acolo si nenea ala mi-a zis ca "nu domne nu e obligatoriu testul de amortizoare la ITP" wacko.gif

Auch. Si eu am mers cu Dacia 1 sapt cu foaia aia de "respingere ITP" convins ca nu fac nimic ilegal. (aveam si chestii naspa de genu "eficienta frana <50%) :| Live and learn.


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 6 Dec 2007, 09:33
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




in curand trebuie sa fac si eu itp-ul. Am cateva probleme pe care nu stiu daca o sa le pot remedia la timp, din lipsa banilor.

1. Amortizoarele sunt un pic cam slabe. Arcurile din spate au un distantier din cauciuc. Acel distantier imi pot pune probleme la rar?

2. Daca acopar cu o carpa esapamentul nu mi se opreste motorul...se aude cum imi scapa pe undeva..nu foarte mult insa nu se opreste motorul. Pot avea probleme si aici sau se masoara doar noxele?

3. Cauciucurile ce adancituritrebuie sa aibe? 3mm 5 mm sau cat?


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_83
post 6 Dec 2007, 09:55
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.067
Joined: 14 April 05
From: Brasov




1. Am avut si eu distantiere pe berlina veche si nu am avut probleme. Cat despre amortizoare, nu retin sa se fi facut vreodata teste pt. ele.

2.Masina sigur nu iese la noxe daca exista neetanseitati in sistemul de evacuare.

3. De obicei pneurile au niste semne pe adancituri care indica uzura maxima. Cauta-le si daca nu ai ajuns la ele, nu ai probleme cu ITP-ul.


--------------------
Dacia/Reno Logan Ambition 1.5 dci 70cp/ Kangoo 1.5dci '08/'12
Don't forget kids... the more you post the bigger your penis is.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Dec 2007, 10:23
Post #125


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Test de amortizoare nu-ti face doar daca soliciti unul. Cu toba gaurita veci nu iei ITP-ul pe bune, mie mi-a astupat-o cateva secunde si a ascultat, a confirmat ca e OK.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.gutu
post 6 Dec 2007, 11:05
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 26 February 07
From: Europa




Pneurile trebuiesc sa fie de acelasi tip,dimensiune si profil,pe punte si peste 2mm adancitura profilului.

6 Dec 2007, 12:10:
Attached File  RNTR_1.doc ( 1.3mb ) Number of downloads: 419
Nu stiu daca a mai pus cineva RNTR 1, dar este bine de stiut cam ce se cere la I.T.P.

This post has been edited by dan.gutu: 6 Dec 2007, 11:10


--------------------
TOYOTA COROLLA & AURIS HSD 2009 & 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cannavaro
post 6 Dec 2007, 11:27
Post #127


.


Group: Members
Posts: 812
Joined: 15 July 05
From: Ploiesti




Ma gandeam la o chestie cu itp-ul. Ne putem 4 prezoane la masina, jante din aliaj, totul bun pana aici, iar la revizie ca sa trecem, montam jante in 4 prezoane ... de tabla simpla, si punem capace la ele. Se observa ?

This post has been edited by cannavaro: 6 Dec 2007, 11:29


--------------------
Dacia 1300 TSP - PH-89-XXX
Dacia 1300 1981 - B-83-GRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.gutu
post 6 Dec 2007, 11:30
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 26 February 07
From: Europa




Sunt foarte multe modificari de facut sa pui 4 prezoane,nu zice nimeni nimic pt. aduci o modificare in bine.


--------------------
TOYOTA COROLLA & AURIS HSD 2009 & 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cannavaro
post 6 Dec 2007, 11:46
Post #129


.


Group: Members
Posts: 812
Joined: 15 July 05
From: Ploiesti




Cum adica nu zice nimeni nimic? Pe spate e simpla treaba, pe fata e un pic mai greu.


--------------------
Dacia 1300 TSP - PH-89-XXX
Dacia 1300 1981 - B-83-GRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qwertyro
post 6 Dec 2007, 11:50
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 2 December 07
From: Bucuresti




Eu cred ca daca nu e omologat pt tipul de masina nu e ok. Chiar daca e in bine. Eu m-am dus cu pompa de frana lunga dublu circuit si mi-au zis sa o pun inapoi pe aia simplu circuit......


--------------------
Dacia 1310 1983
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.gutu
post 6 Dec 2007, 13:09
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 26 February 07
From: Europa




Ala e fost tampit,se considera o inbunatatire adusa autovehicolului,doua circuite de franare,deci frana de stationare nu mai este considerata si frana de ajutor,in acest caz coeficientul de franare la frana de stationare poate sa fie mai mic si se accepta si un dezechilibru mai mare.


--------------------
TOYOTA COROLLA & AURIS HSD 2009 & 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Dec 2007, 13:39
Post #132


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu a fost nimeni tampit, nu se trece ITP-ul nicunde cu pompa dublu circuit pe masina care avea simpla din fabrica, iar despre a doua afirmatie, nu stiu despre ce vorbesti wacko.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.gutu
post 6 Dec 2007, 15:25
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 26 February 07
From: Europa




Domnule argon fac I.T.P. de 14 ani si cand fac niste afirmatii sunt bazat pe ce spun,LA DACIA 1300 SE POATE MONTA POMPA FRANA CU DUBLU CIRCUIT ATAT CU SERVO MECANISM CAT SI FARA, NU TREBUIE OMOLOGARE,A FOST OMOLOGATA CAND S-A TRANSFORMAT IN 1310, cu precizarea sa se foloseasca pompa de frana cu dublu circuit care a fost omologata pentru dacia 1310 nu de BMW,VW etc.Pompele cu 4 circuite model mai nou nu se pot monta pe DACIA 1300 pt. ca necesita unele modificari.

This post has been edited by dan.gutu: 6 Dec 2007, 16:14


--------------------
TOYOTA COROLLA & AURIS HSD 2009 & 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 6 Dec 2007, 15:36
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




dan.gutu: crezi ca vei trece un ITP cu pomta 4 conducte FARA servo pe o dacia 1300? sau pe o 1310 dotata de la mama ei cu dublucircuit cu 3 conducte?
Eu zic ca NU!.
Daca pompe dublucircuit 3 conducte au fost montate (recte modelul de dacia omologat asa) si fara servo, pompe cu 4 NU, doar cu servo.
Ca urmare, o pompa simpla se poate inlocui fara probleme de ITP cu una fara servo dublucircuit cu TREI conducte sau cu una cu 4 CU servo. De asemenea una dubla cu 3 tevi se va inlocui cu una cu 4 dar NUMAI CU servo. Se accepta MODERNIZARE dupa modelul folosit la o Dacia mai noua.
Retrogradarea insa nu e valabila. Adica cei cu pompa simplucircuit pe un 1310 dotata cu dublucircuit vor fi respinsi.

Cit despre "reveniri":

Daca esti cu ITP in termen si mergi la o statie care te respinge pe motive de siguranta circulatiei(directie, frinare, semnalizare-iluminare cu oglinzi far ruginite...poluare..etc), NU MAI CIRCULI! Chiar daca acel ITP anterior e inca valabil, in caz de doamne feri, accident, e tare posibil sa-i vina cuiva ideea sa iti ceara un test la o statie iar acolo, din server sa reiasa ca de fapt erai in culpa, ca circulai fara aviz.
Daca insa ai scapat de siguranta circulatiei si ai respingere pe "lipsa stingator, bec ceata ars - pe care sa-l fi si schimbat intre timp, lipsa triunghiuri"... aspect inestetic.. poti circula, o vopsea sarita nu afecteaza siguranta circulatiei, mergi s-o repari.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.gutu
post 6 Dec 2007, 16:17
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 26 February 07
From: Europa




diaconuliviu nu ai inteles nimic din ce am spus eu,mai citeste odata postul 133


--------------------
TOYOTA COROLLA & AURIS HSD 2009 & 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 7 Dec 2007, 07:47
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




1. Mai era ceva in mesaj inainte de a posta eu, ai modificat la 16:14, ca apoi sa scrii postul la 16:17.
2. Daca eu si altii sintem asa, mai inghesuiti mintal, ce-ar fi sa ne luminezi matale?
3. Sau sa folosim masina matale ca si cobai, sa montam o pompa dublucircuit cu 4 conducte(deci NU 4 circuite, cum afirmi), fara servo si sa vedem, treci ITP?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Dec 2007, 07:56
Post #137


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




....treci ITP pe bune trebuia sa zici, ca la noi din pacate pe 30 de lei il iei si cu pompa de Boeing sleep.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.gutu
post 7 Dec 2007, 08:25
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 26 February 07
From: Europa




Hai sa o luam mai incet,deci : cumparam o pompa dublu circuit dar cu trei conducte,eu nu am zis cu patru,o montam pe o dacia 1300 cu sau fara sistem servo,si veniti la mine la staia I.T.P SI VA DAU INSPECTIA FARA 30LEI.Domnilor se fac poze ansamblu motor ,si eu raspund pentru asta.Pana acum, am verificat in registru, si au fost 68 de autoturisme Dacia 1300 cu pompa dublu circuit care au trecut I.T.P. si eu am inca atestatul curat fara nici un avertisment.Pozele sunt studiate in detaliu de cei de la R.A.R.,cand vin in control. Acolo in post am modificat pt. ca am scris "MONTA FRANA DUBLU CIRCUIT" si nu "MONTA POMPA FRANA DUBLU CIRCUIT" un moderator poate confirma.

7 Dec 2007, 09:37:
QUOTE(diaconuliviu @ 7 Dec 2007, 08:47)
1. Mai era ceva in mesaj inainte de a posta eu, ai modificat la 16:14, ca apoi sa scrii postul la 16:17.
2. Daca eu si altii sintem asa, mai inghesuiti mintal, ce-ar fi sa ne luminezi matale?
3. Sau sa folosim masina matale ca si cobai, sa montam o pompa dublucircuit cu 4 conducte(deci NU 4 circuite, cum afirmi), fara servo si sa vedem, treci ITP?
*


Eu nu am facut pe nimeni inghesuit mintal,probabil ca nu le stim pe toate,in categoria asta ma bag si pe mine.Atentie eu m-am referit strict la DACIA 1300, eu am DACIA LOGAN, si nu o modific la frana, deocamdata ,pt. ca functioneaza corespunzator. happy.gif

This post has been edited by dan.gutu: 7 Dec 2007, 08:37


--------------------
TOYOTA COROLLA & AURIS HSD 2009 & 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 7 Dec 2007, 10:24
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Acum te retrimit la postul 133 unde din ce scrii se deduce "posibil montaj de pompa dublucircuit (indiferent de care) cu sau fara servo". Adica, exact cum am detaliat, se intelegea si ca s-ar lua ITP "pe bune" cu pompa cu ICP fara servo. Iar eu spuneam NU! pentru ca pe nici o dacia nu s-a montat asta in fabrica.

Bun, acum ca probabil am lamurit-o si ca deduc ca esti ITP-ist, tradu-mi daca am dreptate cu respingerile de la postul 134 (pentru ca le-am scris prin deductie, bun simt, logica).


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.gutu
post 7 Dec 2007, 10:43
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 26 February 07
From: Europa




Corect pe dacia 1300 nu se poate monta pompa frana cu 4 conducte,nu este acceptat la I.T.P.Trebuiesc facute modificari constructive si se ajunge la omologare.

7 Dec 2007, 11:50:
QUOTE(dan.gutu @ 7 Dec 2007, 11:43)
Corect pe dacia 1300 nu se poate monta pompa frana cu 4 conducte,nu este acceptat la I.T.P.Trebuiesc facute modificari constructive si se ajunge la omologare.
*


Nu stiu ce cod are pompa aia cu dublu circuit,dar o stie toata lumea,este mai lunga si are aproximativ acelasi format.Atentie am uitat sa precizez ca unele masini au holenderele mai mari la conductele de frana, nu se accepta reductii,ori se inlocuiesc conductele, ori nu se mai face modificarea.

This post has been edited by dan.gutu: 7 Dec 2007, 10:50


--------------------
TOYOTA COROLLA & AURIS HSD 2009 & 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 7 Dec 2007, 11:01
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Stai, aici ma incuiasi; ca modificari eu nu vad decit marire gaura mitraliera sau alta mitraliera(caz in care este omologata pe alt model dacia), limitator cu 3 conducte, iarasi omologat, a 4-a conducta, toba servo si un stut in galerie. Toate astea s-au montat pe modele de 1310. De ce ar mai trebui omologare? Deci, ma refer STRICT la trecerea de la 3 la 4 conducte CU SERVO, nu doar pompa cu iCP fara servo


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.gutu
post 7 Dec 2007, 11:35
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 26 February 07
From: Europa




Daca faci toate astea intr-un service autorizat R.A.R. cu testele de rigoare nici o problema,oricum datoria insp. I.T.P. este sa verifice modul cu s-a facut aceasta inbunatatire.Astea toate la DACIA, ca,daca,montezi o pompa frana de BMW la MERCEDES sunt putini care descopera acest lucru.Ca o parere strict personala,si din experienta,pompa simpla este mai eficienta ca pompa cu dublu circuit.


--------------------
TOYOTA COROLLA & AURIS HSD 2009 & 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 7 Dec 2007, 14:56
Post #143


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




70 lei itp;)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreip
post 7 Dec 2007, 17:07
Post #144


spiderman


Group: Members
Posts: 94
Joined: 1 February 05




ITP Meridian Sud = 69 ron
Revenire = 21 ron

S-au comportat corect. Au luat masina au testat-o si mi-au zis ca am dezechilibru la franare pe spate si ineficienta la frana de mana. Le-am rezolvat in alt service m-am intors au testat-o din nou, a iesit totul bine si am luat itp-ul.


--------------------
Dacia Logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muratu
post 10 Dec 2007, 18:03
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 505
Joined: 25 June 06




Data expirarii ITP-ului la Daciuta mea este pe 11.01.2008, am fost la servis cu ea sa-mi verifice mecanica si am schimbat rulmentii spate, dar atiu ca mai am probelme majore cu suspensia si ca la franari bruste trage dreapta. Ce-mi propune-ti, sa merg acum pana de sarbatori la itp sau dupa, avand timp sa repar si cateva neajunsuri la Daciuta?


--------------------
Daewoo Hyundai Tico Accent 0.8SX 1998 2007 1.5 CRDI - B-##-JSP B-##-SAK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandon
post 11 Dec 2007, 23:03
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 1 March 05
From: Ploiesti




Am vrut sa fac si eu astazi ITP si surpriza. Cand sa verifice datele masinii in calculator pe internet, a observat ca in datele de pe calulator seria motorului este gresita cu o cifra fata de cea din talon si CI. M-au trimis la RAR ca sa modifice in calculator , dar cei de acolo au spus ca nu se poate ca trebuie sa ma intorc la cei care fac inspectia si aceia sa fac un raport ca este gresit pe internet. NUmai ca acel raport costa 250000 lei vechi. NU inteleg de ce pentru o greseala care nu este a mea trebuie sa platesc si ma plimbe astia pe drumuri? Vi se pare corect?


--------------------
DACIA LOGAN ABS+, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Dec 2007, 07:25
Post #147


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Eu am platit doar ca nu le placea lor cum sta placuta cu seria pe motor, si cica trebuia pansonata pe bloc, asta la RAR.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.gutu
post 13 Dec 2007, 21:04
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 26 February 07
From: Europa




S-a schimbat sistemul la I.T.P.acum toate staiile sunt online cu R.A.R ul si daca ceva nu se pupa cu baza lor de date,trebuie facut un raport de identificare. Este o bulibaseala generala.Totusi mi se pare cam piperat 25 roni o identificare, la mine la statie este 5 roni si 50 roni tot I.T.P ul si cred ca este singura statie unde nu se percep tarife la reveniri.


--------------------
TOYOTA COROLLA & AURIS HSD 2009 & 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin-raoul
post 13 Dec 2007, 22:10
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 November 07




sm si eu o intrebare... am citit tot ce e scris aici, la ITP, da nu am gasit nimic despre ce ma intereseaza. ce fac dom'le cu noxele. am dacie din 2001, injectie, dar care nici scoasa din fabrica nu a corespuns normelor... ma trimit astia inapoi??? un catalizator nou in autovit e 700 si ceva de lei, deci nu prea se pune problema de cumparare....
Si as mai avea o chestie... cumva pentru masinile inregistrate pe firma e mai mare tariful la ITP? ca am auzit un zvon (plus ca toate taxele -rovinieta, asigurare- sunt mai mari) ca ar fi ceva de genul asta... Mersi mult si astept raspunsul vostru.


--------------------
dacia 1310 2001/break/injectie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_83
post 13 Dec 2007, 22:23
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.067
Joined: 14 April 05
From: Brasov




Exista catalizatoare universale Euro 2 la preturi mai mici.


--------------------
Dacia/Reno Logan Ambition 1.5 dci 70cp/ Kangoo 1.5dci '08/'12
Don't forget kids... the more you post the bigger your penis is.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:21
Forum Renault