DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ploua in masina, Topic general, sfaturi, poze, tips and tricks

dadu221
post 7 Aug 2007, 19:27
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




ce parte metalica? te referi la scurgerile de la parbriz ??


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciank
post 7 Aug 2007, 19:31
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 5 April 07




@ lau74dani
Pai am spus clar in postul de mai sus:
QUOTE(luciank @ 3 Aug 2007, 18:29)
Era sarita partea aceea metalica de la parbriz care se pune la imbinarea chederului in partea de jos. In locul ei am umplut spatiul acela cu silicon. Sper ca asta sa fi fost problema si sa nu mai intre si pe altundeva, ma repet, la ultimele ploi n-am avut probleme si am incercat si cu un furtun cu apa.
*


Ce sa mai zic mai mult de atat? Cum am pus tubul cu silicon in "pistolul" acela special pentru asa ceva, cum am apasat pe mâner si cum iesea siliconul ?

@dadu221
<span class='edit'>7 Aug 2007, 19:34:</span>
Mai sa fie, stai ca trag o fuga pana jos in fata blocului si fac o poza. Cel putin la Berlina acolo era ceva de metal, cred ca si la supernova, unde incepe si se termina chederul. Imi pare rau ca nu reusesc sa ma fac inteles, pozele vor fi mai concludente. Imediat.

7 Aug 2007, 19:57:
Despre asta este vorba

IMGA0577.JPG ( Size: 30.27k ) Number of downloads: 1872
IMGA0575.JPG ( Size: 29.81k ) Number of downloads: 2026
IMGA0576.JPG ( Size: 27.31k ) Number of downloads: 2076


Cel putin la mine a avut efect miraculos, inainte intra apa la greu. Sper sa va ajute si pe voi cu ceva.

This post has been edited by luciank: 7 Aug 2007, 19:57


--------------------
Renault Megane 1 Hatchback 1999 1.6 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvali
post 7 Aug 2007, 22:21
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




Mi se pare mie sau chederul tau este rupt. asa era si al meu in spate la hayon si cand m'am dus in service si m'au vazut baietii mi'au propus sa'mi schimbe chederul si acum este intreg.
Fara sa mai iau in socoteala ca nu aveau in magazie si au trimis pe cineva la alt depozit al lor sa'mi aduca....bine acum am facut mai multe operatii la ei si au vrut si ei si eu sa iasa masina ok


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciank
post 7 Aug 2007, 22:59
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 5 April 07




Nu e rupt, e doar decupat pe jumatate din grosime in acea zona. Eu am crezut ca asa trebuie sa fie si in acea decupare ar trebui sa fie o piesa metalica ce face legatura intre cele doua capete ale chederului. Cel putin, din cate imi amintesc, asa era la berlina pe care am avut-o inainte.


--------------------
Renault Megane 1 Hatchback 1999 1.6 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 7 Aug 2007, 23:07
Post #35


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




Eu zic ca e chederu` nasol. e taiat pe undeva sau turtit?

Mai bine ii bagi unu` nou.


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvali
post 7 Aug 2007, 23:10
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




In mod normal cele doua parti trebuiau sa fie lipite intre ele si sa ramana asa. La parbriz am chederul original si lipitura a rezistat. Vezi ca deoarece al tau cheder a cedat s'ar putea sa trebuiasca sa verifici daca nu cumva mai intra apa prin alta parte pe la parbriz. Uita'te cu atentie mai ales acum ca sunt cateva zile ploioase.


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciank
post 7 Aug 2007, 23:25
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 5 April 07




@brandy_tdi - deocamdata nu intra apa, asa n-avea nici un rost sa pun unul nou
@mvali - o sa verific daca mai intra apa cu ocazia ploilor care se anunta in zilele astea, daca incepe iar sa intre o sa schimb chederul.

8 Aug 2007, 11:44:
Cam asa e prins chederul la mine. Probabil cel care l-a montat a facut o improvizatie, eu am crezut ca asa trebuie sa fie. Bine macar ca nu mai intra apa.

cheder_parbriz.jpg ( Size: 35.25k ) Number of downloads: 2014


This post has been edited by luciank: 8 Aug 2007, 11:44


--------------------
Renault Megane 1 Hatchback 1999 1.6 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b78kla
post 9 Aug 2007, 14:13
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 August 07




mie nu imi intra apa, dar am mocheta din dreapta uda din cauza caloriferului care curge. Vina mea ca nu l-am schimbat (next week). cum fac sa usuc mocheta si sa curat geamurile de unsoarea care e din cauza antigelului? sad.gif


--------------------
dacia dsn 2003 - b78kla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 10 Aug 2007, 10:42
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




prin inlocuire calorifer, apoi ridici mocheta si lasi masina undeva in soare (daca ai o curte deschizi frumusel si usile iar de nu doar lasi putintel geamurile jos) dupa 1-2 zile de stat in soare zic eu ca ar cam fi treaba gata important e sa ridici mocheta sau eventual sa bagi un bidon sub ea ca sa facilitezi ventilarea. Apoi treci la stergerea geamurilor si treaba e buna.

O intrebare pentru lume: cand ploua, in masina mea se simte puternic umezeala ma refer la mirosul ala de balcon inchis plin de haine ude. Cum mocheta nu e uda pe nicaieri presupun ca fonominul cu care e captusita retine umezeala. Vreau sa intreb daca mai are cineva astfel de probleme cu masina sa stiu sigur daca este sau nu de la fonomin. Multam

This post has been edited by dadu221: 10 Aug 2007, 10:43


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b78kla
post 10 Aug 2007, 11:07
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 August 07




mersi dadu
ma gandeam la alta varianta mai rapida. cred ca o varianta mai rapida ar fi sa o usuc cu feonul. biggrin.gif dar ma gandesc ca fiind mocheta uda din cauza antigelului care e cam unsuros sa nu am probleme pe viitor (gen aburirea geamurilor in continuare). o solutie pentru curatrea geamurilor de unsoarea? am citit ceva despre pasta de ras. cred ca cu solutiile astea de curatat geamuri nu functioneaza.


--------------------
dacia dsn 2003 - b78kla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 10 Aug 2007, 11:41
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




pai cu feohn-ul iti spun eu ca faci barba. mergi pe ce am zis eu , dupa ce se va usca bine bine nu o s amai ai treaba cu aburitul , ma gandesc eu , .. poate doar daca iti mai intra apa in masina. Ma mir ca nu ai reusit sa iei unsoarea de pe geam cu sol de curatat geamurile. nu am patit-o inca pt a-mi da seama cat d eunsuroase sunt. Poti incerca cu : spirt, ajax cu extract de grapefruit (sol pt geam) sau daca nu iei o cutiuta mica de axion cu extract de lamaie-lemon .. (nu fac misto) insa ai grija sa nu murdaresti fata de usa si daca nici asta nu degreseaza atunci..geamuri noi smile.gif

This post has been edited by dadu221: 10 Aug 2007, 12:01


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jacckk
post 10 Aug 2007, 14:48
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 10 August 07




Am si eu o mik problema cu apa:cand ploua asa mai mult(cateva ore)gasesc in ambele parti, in fata, cateva picaturi de apa(cca.doua dopuri de sticla ,de apa).Ma gandesc ca este de la burdufurile care fac legatura intre usi si stalpi(cele prin care trec firele), care sunt "praf" facute.Acum ma intreb si eu, unde pot gasi asa ceva???Am cautat in tot orasu...si nimik...totzi "Du-te la service autorizat poate au pe stoc!"...Stitzi un alt loc???Va rog ajutati-ma! blush.gif


--------------------
Renault Megane, 1.6 16v, 107CP 2001 - TR 89 DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuliutz
post 10 Aug 2007, 16:15
Post #43


No Signal


Group: Members
Posts: 309
Joined: 9 April 07
From: Alba Iulia




mai bine pui silicon.........nu cred ca gasesti separat


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Confort - AB05XTP
Statie: Yaesu ft857d, Wouxun KG-UVD1P
Antena: Sirio ML145, Proxel Slim Gainer AZ505
Ford Focus turnier 2002, 1.6 benzina
Matiz 2003 798 cc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jacckk
post 10 Aug 2007, 23:25
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 10 August 07




totusi...as vrea sa mai caut..nu vreau sa o "mazgalesc" asa aiurea..totusi poate se gaseste... unsure.gif


--------------------
Renault Megane, 1.6 16v, 107CP 2001 - TR 89 DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciank
post 11 Aug 2007, 18:08
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 5 April 07




Acum intra apa pe la usa mad.gif Am luat jos folia aceea de naylon pentru ca am antifonat usa cu Aluband si am montat difuzoare in usi. Asa ca, atunci cand ploua, apa cade fix prin gaura difuzorului, iese printre masca usii si tabla usii, trece de cheder si intra in masina. Am sa pun o alta folie dar am o intrebare: cum se procedeaza la gaura aceea in care intra difuzorul ? Pentru ca daca decupez folia pe conturul spatiului in care intra magnetul de la difuzor n-am facut nimic, apa va intra la fel. Fenomenul se produce numai cand masina e usor inclinata spre dreapta (e vorba de usa din stanga), astfel incat apa patrunsa printre geam si lama de cauciuc ia o traiectorie spre interior, cade pe partea dinspre interior a usii si de acolo se prelinge inauntru. (Ce mila mi-e de difuzor, ploua fix pe el, daca va continua asa in curand isi da duhul sad.gif )


--------------------
Renault Megane 1 Hatchback 1999 1.6 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 13 Aug 2007, 13:44
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




iei un sac de nylon sau o punga si "invelesti" spatele difuzorului in eascotand surpusul pe lg difuzor. sau ii faci "streasina" ca apa sa se scurga pe langa si nu pe el.


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciank
post 13 Aug 2007, 14:11
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 5 April 07




Ok, mersi dadu221, am facut un "acoperis" din Aluband apoi am folosit si niste nylon. Problema e ca folosind Aluband am inchis si spatiul de rezonanta pentru difuzor, incinta acestuia, care este de fapt interiorul usii. Parca se aude mai prost acum (sau o fi doar efectul "placebo" ?). O sa dau jos din nou fata de usa si o renunt la Aluband, voi lasa doar nylonul.

P.S. - e foarte fain sa ai o Supernova, nu te plictisesti deloc, tot timpul ai ceva de mesterit la ea biggrin.gif .

This post has been edited by luciank: 13 Aug 2007, 14:15


--------------------
Renault Megane 1 Hatchback 1999 1.6 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
preghicialex
post 13 Aug 2007, 16:40
Post #48


Z


Group: Members
Posts: 240
Joined: 10 August 06




luciank nu vrei sa vi la o intalnire? Vreau si eu sa vad daca merita sa ma inarmez cu aluband, sa devin si eu bricolator intr-un weekend. Vezi pe topicul cu "Intalnire in Targu Mures".


--------------------
X Y Z
Ex: SuperNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciank
post 13 Aug 2007, 17:59
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 5 April 07




Ba da, as veni cu placere dar.... blush.gif am promis o data ca vin si n-am putut sa ma tin de promisiune. Iar apoi am vazut ca nu s-a mai tinut nici o intalnire. Urmaresc topicul de intalniri si daca se reiau intalnirile incerc sa ajung si eu.
Numai bine.


--------------------
Renault Megane 1 Hatchback 1999 1.6 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciank
post 14 Aug 2007, 20:25
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 5 April 07




Azi am avut ceva timp liber si m-am pus pe treaba.
- am izolat cu aluband si fata de usa pentru a-i da mai multa rigiditate, sa nu mai trepideze chiar asa de tare difuzorul si implicit fata de usa
- am confectionat un inel din textolit pentru a prinde mai bine difuzorul, l-am prins cu suruburi, clemele acelea cu care vin difuzoarele in pachet sunt cam slabute
- am cumparat sac de nylon din acela gros si l-am lipit cu banda adeziva iar in gaura in care intra magnetul difuzorului l-am pozitionat ca un acoperis deasupra acestuia.
Cam asta ar fi, sper sa fi rezolvat in felul acesta problema cu apa care intra pe la usa cât si o imbunatatire a sound-ului.
Ca prime impresii: usa s-a ingreunat putin, se inchide cu un zgomot mai sec gen "masini straine", au disparut zgomotul acela de conserva cand inchideai usa, si la sound as zice ca s-a imbunatatit cu 60 % (poate zic cam mult, o fi din nou o impresie gen placebo smile.gif )

difuzor_prins_cu_cleme.JPG ( Size: 110.35k ) Number of downloads: 1875
difuzor prins cu clemele originale
inel_textolit.JPG ( Size: 107.16k ) Number of downloads: 645
difuzor_prins_cu_suruburi.JPG ( Size: 120.88k ) Number of downloads: 591
difuzor_vazut_din_fata.JPG ( Size: 121.23k ) Number of downloads: 601
fata_de_usa_final.JPG ( Size: 109.59k ) Number of downloads: 685
difuzor_final.JPG ( Size: 110.4k ) Number of downloads: 690
fata_de_usa_cu_nylon.JPG ( Size: 109.53k ) Number of downloads: 770
acoperis_pt_difuzor_1.JPG ( Size: 109.92k ) Number of downloads: 744
acoperis_pt_difuzor_2.JPG ( Size: 111.95k ) Number of downloads: 678


This post has been edited by luciank: 14 Aug 2007, 20:35


--------------------
Renault Megane 1 Hatchback 1999 1.6 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AG-78-FUL
post 2 May 2009, 12:42
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 3 May 08
From: Pitesti




dragi prieteni,apelez cu disperare la voi ca in totdeauna.nu stiu ce sa mai fac cu apa asta care tot imi intra in masina atunci cand ploua.am pus silicon de jur in prejur la ambele chedere ale masinii.am schimbat burdufurile de cauciuc de la usi ,am pus cheder suplimentar la usi si tot degeaba.problema la mine este ca pica apa si in stanga si in dreapata fata pe picioare de sub bordul masinii.
ce sa fac???????????nu mai suport scot cate un castron de apa.
AJUTOR AJUTOR AJUTOR sad.gif sad.gif


--------------------
Renault Symbol 1.2 16v-2008 - AG-80-FUL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 2 May 2009, 13:11
Post #52


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Cum?Iti intra apa in supernova?Este prima data cand aud asa ceva.Sunt sigur ca ai folosit functia search si nu ai gasit nimic despre apa in supernova. wink.gif


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tonypardaf
post 2 May 2009, 14:34
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 15 December 08
From: Ianca Braila




QUOTE(AG-78-FUL @ 2 May 2009, 12:42)
dragi prieteni,apelez cu disperare la voi ca in totdeauna.nu stiu ce sa mai fac cu apa asta care tot imi intra in masina atunci cand ploua.am pus silicon de jur in prejur la ambele chedere ale masinii.am schimbat burdufurile de cauciuc de la usi ,am pus cheder suplimentar la usi si tot degeaba.problema la mine este ca pica apa si in stanga si in dreapata fata pe picioare de sub bordul masinii.
ce sa fac???????????nu mai suport scot cate un castron de apa.
AJUTOR AJUTOR AJUTOR sad.gif  sad.gif
*


sa faci ca mine adica cand ploua sa iei borna de la baterie ca nu se stie daca ia foc,cat despre apa in masina eu nu am rezolvat,altii da,in fine asta e sunt masini bune si mergem inainte smile.gif


--------------------
Supernova Confort 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 May 2009, 15:22
Post #54


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(AG-78-FUL @ 2 May 2009, 13:42)
dragi prieteni,apelez cu disperare la voi ca in totdeauna.nu stiu ce sa mai fac cu apa asta care tot imi intra in masina atunci cand ploua.am pus silicon de jur in prejur la ambele chedere ale masinii.am schimbat burdufurile de cauciuc de la usi ,am pus cheder suplimentar la usi si tot degeaba.problema la mine este ca pica apa si in stanga si in dreapata fata pe picioare de sub bordul masinii.
ce sa fac???????????nu mai suport scot cate un castron de apa.
AJUTOR AJUTOR AJUTOR sad.gif  sad.gif
*


se prelinge prin alta parte si mai cu seama pe la aeroterma ... Cand ploua afara eu in locul tau as sta in masina si as urmari pe unde curge apa.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 2 May 2009, 15:22
Post #55


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(Tonypardaf @ 2 May 2009, 14:34)
sa faci ca mine adica cand ploua sa iei borna de la baterie ca nu se stie daca ia foc,cat despre apa in masina eu nu am rezolvat,altii da,in fine asta e sunt masini bune si mergem inainte smile.gif
*


Toni cred ca intra pe la cutia aia neagra de la aeroterma.Ma gandesc foarte serios sa iau vopsea cauciucata si sa dau cu pensula tot compartimentul ala.Daca apilc 5 maini de vopsea date cu pensula nu cred ca mai intra.Eu am rezolvat cu kederul de la parbriz si tot mai intra.....alta explicatie nu am.Cred ca singurul loc prin care mai poate intra este pe acolo.
Ps.Ai observat ca majoritatea masinilor straine nu au grila aia pe capota?Daca nici cu vopsea cauciucata nu merge cred ca o sa ii fac un capac cu garnitura pe sub capota.In felul asta astup aerisirea aia de pe capota.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 2 May 2009, 19:53
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




QUOTE(iulian sn2001 @ 2 May 2009, 15:22)
Toni cred ca intra pe la cutia aia neagra de la aeroterma.Ma gandesc foarte serios sa iau vopsea cauciucata si sa dau cu pensula tot compartimentul ala.Daca apilc 5 maini de vopsea date cu pensula nu cred ca mai intra.Eu am rezolvat cu kederul de la parbriz si tot mai intra.....alta explicatie nu am.Cred ca singurul loc prin care mai poate intra este pe acolo.
Ps.Ai observat ca majoritatea masinilor straine nu au grila aia pe capota?Daca nici cu vopsea cauciucata nu merge cred ca o sa ii fac un capac cu garnitura pe sub capota.In felul asta astup aerisirea aia de pe capota.
*


Chiar daca astupi grila aia tot iti poate intra apa, mai bine desfa carcasa aia si punei silicon daca crezi ca pe la ea intra


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S.Alex-F
post 2 May 2009, 21:17
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 4 February 09
From: Bucuresti S4




si eventual curatati-va mai bine si mai periodic scurgerile de acolo....pana la a da vina pe cutia aia neagra!

si mare atentie cu chederul de la parbriz....pe mine m-a facut sa dau jos bordu ca sa gasesc sursa neplacerii...era o simpla SCURGERE infundata!

Asadar ....toate SCURGERILE sa fie FREE.....altfel....stiti!


--------------------
DACIA SuperNova 2002Clima - XX-XX-ALX
"A gresi incepe din momentul in care nu incercam sa reparam ce am constatat ca am gresit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmn
post 2 May 2009, 21:23
Post #58


...


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 June 08
From: Pitesti




Am venit croit acasa pt a deschide un nou topic despre ploaie dar vad ca mi`a luat o cineva inainte....stiu ca sunt n topicuri dar am aceeasi problema ca si cel care a deschis topicul...deci prin stanga si prin dreapta pe sub bord pica apa mai precis in stanga pe sub torpedou pe undeva foarte aproape de usa desi cred ca se prelinge pe undeva iar prin stanga tot asa pe undeva pe sub cablajele alea de sub bord. Si totusi nu cred ca intra pe la geam. Acolo unde este bidonell de la stropgel in compartimentu ala acolo mi se umple c apa de fiecare data cad ploua si probabil e ceva neetansat cum trebuie desi imi e greu sa imi dau seama pe unde intra..si pe unde sa dau cu mastic..daca ati gasit solutia sa ma anuntati si pe mine...pana am ajuns acasa imi storceam apa din adidasul stang
p.s. Full..esti din pitesti? poate rezolvam impreuna problema..
Si inca ceva ce as vrea sa mentionez, intra apa doar in mers, daca sta parcata si ploua nu mai intra..

This post has been edited by cmn: 2 May 2009, 21:28


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6 16v 2008 - AG-10-ZWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 2 May 2009, 21:38
Post #59


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




In primul rand nu inteleg de ce e asa de greu pentru unii sa foloseasca un pic logica... in primul rand nu trebuie sa astepti sa ploua si sa fugi repede ca disperatu in masina sa vezi pe unde "ploua" in ea. Ploaia nu are cine stie ce putere doar daca e torentiala. Cea mai buna metoda (testata si de mine) este sa te duci undeva frumos (la curte probabil) unde sa ai un furtun la dispozitie. Cu ajutorul unui prieten (el sta afara), iar tu in interior. Pentru a avea o mai buna vizibilitate, recomand o lampa trasa in masina, scaunele date la maxim in spate, si covoarele din fata scoase. Pe langa asta recomand scoaterea torpedoului pentru a avea o si mai buna vizibilitate asupra eventualelor scurgeri.

In al doilea rand, veridica mocheta din fata, din cate zici tu sunt sanse mari sa fie cam o galeata de apa in ele... am patit-o si stiu cum e.

Cauzele sau mai bine zis locurile pe unde s-ar putea prelinge apa ar fii urmatoarele, in ordinea in care zic eu ca ar fii si de verificat.

1. La usa din stanga (si chiar dreapta) se poate prelinge apa din partea de SUS, mai exact INTRE cheder si caroserie. Ma refer la chederul de la strasina. Din cauza ca nu face priza bine, mai exact nu se "pupa" cu muchia de fier, apa intra in rostul de 1-2 mm si se prelinge in interior......... SOLUTIA: Silicon pus de la un cap la altul in acel rost.

2. In cazul usii din dreapta apa se mai poate prelinge chiar intre cheder si usa. Usa din dreapta fata este predispusa la asa ceva, din cauza lufturilor care se fac dealungul anilor din cauza defectelor de fabricatie....... SOLUTIA: scoaterea usii si realinierea ei.

3. Din cauza scurgerilor infundate, ma refer la scurgerile aflate in "gaura" de sub stergatoare, apa se aduna, depaseste un anumit nivel, si intra prin gura de aerisire aflata pe partea cu torpedoul.......... SOLUTIA: Desfundarea celor 4 scurgeri... parca 4 erau.

4. La ambele usi din fata, sub balamalele de jos, sunt 2 gauri, care sunt astupate de dopuri negre. Mie din cauza lor imi intra apa in masina. Pentru ca la ploi sau la spalatorie, apa intra in stalpul din fata ( in care sunt prinse usile din fata) si se strangea acolo. Apa in consecinta se ridica in nivel si curgea pe interior prin gaurile din caroserie. Cum am scos dopurile a inceput apa sa curga ca la robineti.... SOLUTIA: scoate dopurile... daca vrei nu le mai pune sau taiele cu cutterul in asa fel incat sa curga apa. Si izolarea gurilor din stalp cu power tape, apoi cauciucata peste.

5. Inca una pe care am patit-o. Din cauza chederelor de proasta calitate, atunci cand ploua apa se prelingea pe sus pe la oglinda, si curgea pe cheder. Apa se strangea pe cheder si intr-un final dadea in interior... SOLUTIA: am facut cu cutterul mici santuri in cheder de 0,5 cm in partea de jos, astfel apa cand se prelinge pe cheder in jos, sa nu mai dea in interior, ci sa "cada" in gaurile facute de mine, si apoi afara.

6. Se poate prelinge apa pe la chederul parbrizului.... SOLUTIA: Se siliconeaza parbrizul de jur imprejur pe toata lungimea, atat spre interior (unde e parbrizul) cat si spre exterior (unde e "lipit" de caroserie).

7. Caz extrem de rar intalnit. Se poate prelinge apa pe sus pe la antena, daca nu e "lipit" bine piciorul ei de caroserie.... SOLUTIA: Se scoate antena, se verifica daca se strange bine si daca nu are plasticul rupt, se pune silicon sus pe plafon de jur imprejurul gaurii, se pune la loc antena, se strange surubul, dar nici foarte tare sa se sparga plasticul.

Aceste sunt locurile prin care apa poate intra in interior.... inca o data repet, verifica mocheta fata ca s-ar putea sa pluteasca din cauza numeroaselor "inundatii". Eu cand am scos-o pe a mea era baltita toata.

This post has been edited by Maskatu: 2 May 2009, 22:15


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 2 May 2009, 22:08
Post #60


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




acel caz extrem de rar si anume cazul nr. 7 l-am avus si cred ca il mai am si eu.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:41
Forum Renault