DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

35 Pages « < 30 31 32 33 34 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pinioane tr 5 de dci pe mpi, Modificare tr 5 cv Logan mpi

razvanamza
post 2 Jan 2014, 10:47
Post #931


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




grup de laguna am pe cutia de snova. jh3-050.


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 2 Jan 2014, 21:51
Post #932


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(razvanamza @ 23 Feb 2013, 20:38)
si costa "numai" 11 milioane.
*



da scump bre' pe la voi.....pe aici gasesti preturi mai omensti pe la dezmembrari.....
treaba cu pinioane de dci pe mpi la treapta 5 are multe dezavantaje.....mai ai repriza de acceleratie o laie ....buna la mers gen "taxi" ...scoatem 4% afara....si cum mergeam prin oras prea mult nu ma incanta personal....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 3 Jan 2014, 19:49
Post #933


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Foarte bune pinioanele la mers "gen taxi"... Daca autostrada la 140-170km/h ( pe ceas..) se poate numi gen taxi ai dreptate. Reducerea de consum si de decibeli in habitaclu are loc la toate vitezele, si alea gen taxi si alea mai rapide. Pentru cine merge preponderent urban normal ca e o modificare relativ inutila, dar aberatii de astea cu reprize in treapta 5 sunt hilare. Sunt curios care ar mai fi alea "multe dezavantaje"...



--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 3 Jan 2014, 20:14
Post #934


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




I-ai mai spus care e rostul modificarii, dar n-a inteles. Modificarile mecanice n-au ecou logic la destui coleg. Tot ce trece peste csenoane e de neinteles. Cum ai spus, pentru oras e inutila schimbarea pinionului. Dar costa foarte putin. Pentru cei care agreeaza plimbarile lungi, poate fi utila. N-as putea cuantifica economia de combustibil, fapt e ca scot cu usurinta 5,3 la drumuri de 800-1000 lm. Cu un minimum de efort, scot 5. Nu-mi mai amintesc cit scoteam cu pinionul normal, l-am schimbat la putin timp dupa cumpararea masinii. In orice caz, la o masina asa zgomotoasa cum e Solenza sau Loganul, niste decibeli in minus sint bineveniti. 2500 rpm la 100 km/h aduc un plus de liniste. Poti purta o discutie in timpul mersului.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 4 Jan 2014, 00:21
Post #935


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(PaulT @ 3 Jan 2014, 20:49)
Reducerea de consum si de decibeli in habitaclu are loc la toate vitezele, si alea gen taxi si alea mai rapide.
*



Paul.....reducerea de zgomot in habitaclu se face cu cap,asa cum face un om normal cu "blana de DCI" pe capota si pe "peretele de foc" .....si se mai poate....studiaza...
Am un amic care dezmembreaza orice e Logan prin BR si am spus ca am avut asemenea pinioane,montate de mine personal,si tot eu le-am dat jos cu mana mea pentru ca nu ma "coafa" cu nimic treaba asta......
Momentan golanu' meu de 1.6/8v a sarit de 115cp prin modificari facute tot cu cap(galerii ev/traseu ev/supape/chiuloasa) si soft .....nu i-am facut dyno dar urmeaza,deabia astept sa ma lamuresc.....ma intreb oare,daca am pinioanele stock,tre' sa-mi iau casti ?
Mers "gen taxi" adica mers subturat/frica de consum etc.....

QUOTE(corbex @ 3 Jan 2014, 21:14)
I-ai mai spus care e rostul modificarii, dar n-a inteles. Modificarile mecanice n-au ecou logic la destui coleg. Tot ce trece peste csenoane e de neinteles......In orice caz, la o masina asa zgomotoasa cum e Solenza sau Loganul, niste decibeli in minus sint bineveniti. 2500 rpm la 100 km/h aduc un plus de liniste. Poti purta o discutie in timpul mersului.
*



Nu,tu n-ai inteles nimic.....vorbesti aiurea si numai in parabole.....de aia unii de aici or sa ramana forever la stadiul Logan,de aia exista si "efectul de turma" ptr. ca unii stau in Botosani ...intelegi ....aici e aroganta la greu ,habarnavisti si mistocareala....
Un mic sfat sau o parere daca-mi permiti : vrei Logan silent ? pai...nu exista....mai bine ia-ti o masina buna si o sa fii multumit....daca nu, multumeste-te cu ce ai....

Va salut respectuos si la multi ani ,Doamne-ajuta .....si da-le unora minte !

This post has been edited by sobolan: 4 Jan 2014, 00:27


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 4 Jan 2014, 04:53
Post #936


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Reducerea zgomotului in habitaclu se face in multe moduri. Iti propun sa o insonorizezi cu blanita la capota si sa mergi in treapta a patra pe autostrada, ca daca ai blanita pe "peretele de foc" turatia la care rulezi e doar un amanunt nesemnificativ... ca si consumul, de altfel. Si zau ca daca nu-mi spuneai tu de izolantul fonic de capota si de celalalt cred ca muream si nu auzeam de ele. radmasa.gif
Sa-ti traiasca aia 115 + cai da' sa nu faci dyno prea curand ca o sa ai o surpriza neplacuta.
Eu stiu foarte bine ce inseamna rulat gen taxi, nu ti-am cerut nici o definitie. Vroiam doar sa-ti atrag subtil atentia ca afirmatia ta cum ca pinioanele sunt bune la rulat gen taxi este pe langa rau, ca si aia cu repriza, dar ai priceput ce-ai vrut. Oricum, mai astept lista cu alea "multe dezavantaje". Sau in lipsa de alte argumente trimiti lumea la "studiu" laugh.gif si treci la "mistocareala" si aroganta?


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 4 Jan 2014, 09:03
Post #937


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Cu atât mai mult la un plus de putere e bine să ai un raport mai mare, cel puțin pentru mers la drum lung. E drept că se mărește etajarea fix unde nu trebuie, între treapta 4 și 5. Dar cine merge agresiv prin oraș, nu prea îi trebuie treapta 5.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 4 Jan 2014, 10:14
Post #938


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(vis-a-vis @ 4 Jan 2014, 10:03)
E drept că se mărește etajarea fix unde nu trebuie, între treapta 4 și 5. Dar cine merge agresiv prin oraș, nu prea îi trebuie treapta 5.
*




....mi-ai luat vorba din gura.....stima ! smile.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 4 Jan 2014, 10:19
Post #939


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




@vis a vis - 100% corect. Pentru condus agresiv nici pe drumuri nationale nu te ajuta tr 5 indiferent daca e cea stock sa cea de dci. A 4-a e baza pentru depasiri. Pe autostrada treapta 5 mai lunga te ajuta foarte mult daca vrei sa mergi rapid. Daca motorul are un plus de putere fata de stock e cu atat mai bine. De fapt treapta 5 cu pinioane de dci nici nu e atât de lunga. E comparabila cu treapta 5 de la alte benzinare asemanatoare. De exemplu pe Corsa D 1.2 benzina la 3000 rpm am 112 km/h pe ceas si cam 107km/h viteza reala. La logan e scurta rau cea stock unde practic ai vreo 98km/h real la 3000rpm. Dupa modificare ai 109-110km/h viteza reala la 3000 rpm (119km/h pe ceas).

This post has been edited by PaulT: 4 Jan 2014, 10:20


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 4 Jan 2014, 14:03
Post #940


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Hai sa-ti spun eu o treaba adevarata ,daca-mi permiti,da' poate o stii ca p-aci multi is doar cu povestitul....dar,din pacate,nu merge decat la DCI ....se poate pune cutie de viteze de Megane 2 cu 6 trepte cu mici adaptari .....aia da schimbare....desi gurile rele spun ca is cu belele cutiile alea ,eu spun ca tine la Logan 85.
La mpi nu se prea poate face nimic in sensul asta .....si cum spunea si vis-a-vis ,parca "trecerea" din 4 in 5 se lasa cu un motor usor subturat si lipsa de "priza" la acceleratie(e logic) ...si totusi se simte,mai ales la un 1.4MPI stock si daca mai ai si AC-ul deschis deja 166.gif .....
Ideea "mareata" ,dupa mintea mea,era ca s-ar putea "umbla" la grup....alte perechi..... wink.gif
Mersul subturat dauneaza grav tuturor componentelor aflate in miscare ale unui motor + bonus (EGR ,MPP,CORP CLAPETA,TURBINA etc.....) ,la un motor pe benzina mai decent schimbarile s-ar face intre 3000 si 4-5000 rpm .......

QUOTE(PaulT @ 4 Jan 2014, 05:53)
Sa-ti traiasca aia 115 + cai da' sa nu faci dyno prea curand ca o sa ai o surpriza neplacuta.

*



si asta e tot din popor ? biggrin.gif

This post has been edited by sobolan: 4 Jan 2014, 14:14


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 4 Jan 2014, 17:38
Post #941


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Perfect adevarat ce spui in legatura cu mersul subturat. Corect si cu schimbatul la peste 3000rpm in cazul benzinarelor pana la atingerea plafonului de viteza la care te opresti (asa schimb si eu). In cazul in care ai pinioanele treptei 5 de dci e suficient sa faci schimbarea din 4 in 5 la 95-100km/h daca vrei sa continui un demaraj sustinut si nu mai ai nici o problema. Merge ok si la 80km/h si demareaza decent de acolo. Scaderi mai sesizabile in accelerare se simt dupa 140-150km/h, dar urca fara probleme la v max, si o si mentine ok. Pentru dci e super treaba cu 6 trepte. Nu e mare diferenta intre 5 de la cv in 5 trepte si 6 de la cutia de Megane, dar ai o alta plaja de utilizare a cuplului motor pana ajungi in ultima treapta. wub.gif
Schimbarea grupului ar lungi toate treptele si ar fi excelent, dar operatiunea in sine e mult mai costisitoare si laborioasa comparata cu inlocuirea pinioanelor tr 5 ( 25-30 de minute lucrat lejer). Dpdv costuri/rezultate cel mai mult merita schimbarea pinioanelor tr 5.
Aia cu puterea nu-i din popor, dar nu prea ai cum sa castigi peste 28cp din evacuare + soft + supape la 1.6 mpi. Si eu l-am remapat, se simte o usoara imbunatatire a raspunsului mai ales in ture joase, dar mai mult de 4-5 cp / 8-10Nm la cuplu nu as zice s-au castigat. Din pacate la aspirate nu prea ai multe de modificat in harti... biggrin.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 4 Jan 2014, 17:47
Post #942


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(PaulT @ 4 Jan 2014, 18:38)
Schimbarea grupului ar lungi toate treptele si ar fi excelent, dar operatiunea in sine e mult mai costisitoare si laborioasa comparata cu inlocuirea pinioanelor tr 5 ( 25-30 de minute lucrat lejer). Dpdv costuri/rezultate cel mai mult merita schimbarea pinioanelor tr 5.
.....
Si eu l-am remapat, se simte o usoara imbunatatire a raspunsului mai ales in ture joase, dar mai mult de 4-5 cp / 8-10Nm la cuplu nu as zice s-au castigat. Din pacate la aspirate nu prea ai multe de modificat in harti...  biggrin.gif
*



se pot castiga si mai bine de 10cp doar din soft,dar nu dintr-o mapa "comerciala" ....tre' sa ai pe cineva care le are pe meseria asta.......la mine s-a mers pe incercari oarecum,pana am nimerit-o,cu laptop-ul pe ea mereu.....bani aruncati dar nu degeaba......am adaptat mapa dupa configuratia actuala a masinii......
Iar cu grupul......ar fi o mare smecherie....de aia intreb ce si cum si daca a facut-o cineva.......o cutie in regim sh ar merge cu 400 ron cred......prin zona ta/alte zone e mai scump ? da' ,acuma,ce tip ar trebui cautat ,ca asa s-o iau iar pe incercari si pe bani aruncati nu prea-mi convine....
pana la urma,pentru acrobatii ,merg cu cealalta troaca ,aia "impinge" de rupe..... wub.gif

This post has been edited by sobolan: 4 Jan 2014, 17:48


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zfmflorin
post 4 Jan 2014, 18:55
Post #943


=*=*=*=*=*=*=*=*=*=


Group: Members
Posts: 294
Joined: 18 January 07
From: BRASOV




Salut,
acel pinion de tr.5 (de dci), se poate monta si la o CV de pe motorizarea de 1.2 16v?
Multumesc


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,2 16v E5N/08-2012 - BV 29 --H
ex:Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) - BV 29 --H
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 4 Jan 2014, 21:33
Post #944


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




nu e pinion....e "pinioane" laugh.gif ...is doua .....la 1.2 chiar n-as recomanda asa ceva cum nu recomand nici la 1.4 .......noroc !


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 5 Jan 2014, 14:22
Post #945


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(PaulT @ 4 Jan 2014, 18:38)
In cazul in care ai pinioanele treptei 5 de dci e suficient sa faci schimbarea din 4 in 5 la 95-100km/h daca vrei sa continui un demaraj sustinut si nu mai ai nici o problema.
*


Sa nu exageram. smile.gif Asa schimb viteza in mod normal, atunci cand vreau sa accelerez in ritm cu ceilalti. Ca de depasiri/demaraj sustinut nu se pune problema. Nici la 1.4, nici la 1.6.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Jan 2014, 14:30
Post #946


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nici n-a fost vorba de depasiri. Schimbi a 5-a dupa ce ai terminat depasirea, pentru degajare.

This post has been edited by corbex: 5 Jan 2014, 14:35


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 5 Jan 2014, 14:34
Post #947


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Da, asa e. Dar nu e normal ca acceleratia care sa te duca spre viteza de regim, sa fie in cazul ambelor motoare, cu pedala la podea. Si asta fara pinion schimbat.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Jan 2014, 14:36
Post #948


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Ei, acum exagerezi tu. Te-ai obisnuit cu masini puternice, astepti prea mult de la amaritul de 1.4


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 5 Jan 2014, 20:07
Post #949


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(AR-18-MOS @ 5 Jan 2014, 14:22)
Sa nu exageram. smile.gif Asa schimb viteza in mod normal, atunci cand vreau sa accelerez in ritm cu ceilalti. Ca de depasiri/demaraj sustinut nu se pune problema. Nici la 1.4, nici la 1.6.
*



Nu ma refeream la depasiri si prin demaraj sustinut inteleg continuarea accelerarii in regim normal, usor alert, in nici un caz la demaraj in forta ( cand e logic ca schimbi in apropierea limitarii). Practic se poate accelera fara probleme si de la 80km/h chiar cu pinion schimbat. Accelerare cu pedala la podea n-am simtit nevoia sa fac vreodata in ultima treapta. Daca e nevoie de pedala la podea => e nevoie de accelerare rapida => retrogradare 1 sau 2 trepte ( depinde cu ce viteza rulez) + pedala la podea. biggrin.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Jan 2014, 20:39
Post #950


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Merg de 100.000 km cu pinionul de dci si nu m-a incomodat niciodata. Sigur, cel original ar fi dat un mic plus de vioiciune acceleratiei, dar prea mic ca sa renunt la avantajele unui mers linistit si la cele ale unui consum ceva mai mic. Cind ma nervozez, am la indemina vitezele 2-4, dupa caz.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 7 Jan 2014, 23:54
Post #951


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(corbex @ 5 Jan 2014, 21:39)
. Sigur, cel original ar fi dat un mic plus de vioiciune acceleratiei, dar prea mic ca sa renunt la avantajele unui mers linistit si la cele ale unui consum ceva mai mic.
*



man,cand intri intr-o depasire stransa in a-5a cu pinionul de dci trebuie musai sa dai 4,lucru care nu prea e simtit ok de cutie.....adica te duci din 5 prea subturat si sari brusc in 4 turat....cutia asta a fost gandita si testata oarecum,asa cred,voi nu ?
Avantajul real la tine e consumul ,fapt care te "coafeaza" si e destul de cinstit si ok faptul ca-ti convine.....
Am vrut sa fac un screen ce camera pe CB-ul de la golan sa vezi ce consum am eu in oras cu ea,mers ponderat cu schimbare la 3-3500 ,cum e si normal pentru gluma asta de motor.....dar era irelevanta poza,asa ca ma abtin.....pariez ca la aceesi viteza ies mai ok la consum decat masina ta cu 5 de dci.....si nu mai am pinion de dci de multa vreme,l-am aruncat de unde a venit....
eu zic ca era foarte bine-venita vitza a6-a pe cutiile astea....aia era de croaziera,pe afara orasului era aur pur.....
Asa ,la consum te poti reorienta,daca-mi permiti...se iese bine de tot cu un DCI,dar stim toti in ce baie se scalda minunatiile alea de injectoare si n-ar fi alea cat e pompa de inj. si motorina de doi lei de la pompe !

Va salut si la multi ani la toti "Ionii " !

LE: citii acum complet post-ul tau anterior....cu "csenoanele" .....nu-s adeptul ca nu pot ochelari de soare si nici manele n-ascult ,semnul de la "nike" e la locul lui pe "mergatori" ,iar sigla de Renault sta unde ii e locul,adica pe clio ..... tongue.gif

This post has been edited by sobolan: 7 Jan 2014, 23:57


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 8 Jan 2014, 09:19
Post #952


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(sobolan @ 8 Jan 2014, 00:54)
man,cand intri intr-o depasire stransa in a-5a cu pinionul de dci trebuie musai sa dai 4,....
*


O depasire strinsa o incep cu a 4-a indiferent ce fel de pinion are a 5-a icon_mrgreen.gif Se intimpla s-o incep si cu a 3-a.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kap
post 13 Jan 2014, 11:09
Post #953


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 17 June 08
From: Bucuresti




Acuma nu dati cu parul da-mi spun si eu parerea ca poate mai citeste cineva si-si face idei gresite. Sint de acord total cu ce zice Corbex aici:
QUOTE(corbex @ 3 Jan 2014, 20:14)
Pentru cei care agreeaza plimbarile lungi, poate fi utila. N-as putea cuantifica economia de combustibil, fapt e ca scot cu usurinta 5,3 la drumuri de 800-1000 lm. Cu un minimum de efort, scot 5. Nu-mi mai amintesc cit scoteam cu pinionul normal, l-am schimbat la putin timp dupa cumpararea masinii. In orice caz, la o masina asa zgomotoasa cum e Solenza sau Loganul, niste decibeli in minus sint bineveniti. 2500 rpm la 100 km/h aduc un plus de liniste. Poti purta o discutie in timpul mersului.
*


si in dezacord cu asta
QUOTE(sobolan @ 4 Jan 2014, 14:03)
,la un motor pe benzina mai decent schimbarile s-ar face intre 3000 si 4-5000 rpm .......
*


A mea stock se prezenta cu 100 km/h la 3000 RPM si galagia de rigoare.
E adevarat, facea depasiri lejer cu a 5-a si ma incinta efectiv daca urcam putin in ture.
Daca voiam sa fug cu ea tare o lasam asa, la un moment dat acul mi l-a aratat si pe 200.
Eu le-am schimbat pentru ca nu ma intereseaza viteza maxima ci consumul. Urmarile, pe scurt:
1. Vad deseori 5 virgula ceva in bord (real sub 8) daca merg potolit (schimb pe la 2500 RPM);
2. La viteza mea de plimbare de 110-120 (2800-3000 RPM) s-a facut liniste in sat, nu se mai aude motorul turat ci aerul dat la o parte;
3. Daca vreau depasiri, in 95% din cazuri trebuie sa retrogradez.
Daca merita? Cu prisosinta.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.6 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 5 Mar 2014, 16:37
Post #954


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




Sper sa nu mi-o ,,fur,, ca fac offtopic!

Vreau si eu nr colegului flor-yan69 care ne ajuta cu schimbatul de pinioane.

Chiar urla motorul asta si vreau sa il mai linistesc un pic.

Multumescc mult!!!


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kap
post 5 Mar 2014, 17:26
Post #955


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 17 June 08
From: Bucuresti




Am vazut si primul tau mesaj dar nu iti pot da PM.
O sa caut nr. lui Florian si vad cum ti-l dau.
Insa problema s-ar putea sa fie procurarea pinioanelor...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.6 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 5 Mar 2014, 18:49
Post #956


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




biggrin.gif

Cred ca am gasit eu. Aici este.

Mai este valabil?

5 Mar 2014, 18:51:
QUOTE(naurel @ 4 Nov 2010, 20:36)
Poate il gasesti pe aici ! Florian Cercel
Tel. +40741077377
florian_cercel2004@yahoo.com
*



Am gasit eu, Oare mai este valabil?


This post has been edited by autom: 5 Mar 2014, 18:51


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kap
post 18 Mar 2014, 23:24
Post #957


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 17 June 08
From: Bucuresti




În afara pinioanelor am mai schimbat și telefonul de atunci și văd că numărul nu îl mai găsesc.
Sper să dai de Florian deși cred că pinioanele vor fi mai greu de găsit decît el. Baftă.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.6 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 22 May 2014, 18:33
Post #958


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




o cutie cu pinion cu tot am eu de vanzare. am facut "upgrade" la cutie completa de supernova, inclusiv ambreiajul de 215mm hidraulic. e alta viata!


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyslanic01
post 20 Jun 2014, 21:14
Post #959


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 7 April 09
From: slanic moldova/bacau




Bunaseara dragi colegi. Ieri am avut o surpriza neplacuta si mam ales cu un rulment spart si carcasa cutiei de viteze crapata. Urcat masina pe platforma dusa la service si inlocuit cutia de viteze cu una second hand. Azi cand am luat masina nu am reusit sa trec de 125 km/h nici in ruptul capului. Daca mi-ar fi montat mecanicii de acolo o cutie de diesel pe al meu benzinar ar fi avut simtomele astea sa nu mai pot trece de 125 km/h in tr 5? Sa ma duc inapoi la ei e cam departe pt ca as avea de strabatut 260 de km.


--------------------
dacia logan 2008/preferance - BC-05-EEH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 27 Jun 2014, 23:36
Post #960


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Daca ne spui si cam ce turatie ai la viteza respectiva o sa primesti si un raspuns la intrebare.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
35 Pages « < 30 31 32 33 34 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 20:56
Forum Renault