DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Sandero Stepway 0.9TCe, Curiozitate

XeoN_Cosmin
post 22 May 2016, 21:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 May 16




Salut fani Dacia,

Am nevoie de o parere de la posesorii de Sandero Stepway 0.9 TCe.

Este ok ca motorizare? Se descurca bine in depasiri, la drum lung...etc?
Mi-ati recomanda sa optez pentru acest model cu aceasta motorizare?

UPDATE: Daca se poate, as dori un feedback si de la posesorii de Sandero Stepway cu motorizare 1.5 dci. Cum se descurca la drum lung? E sprintena? Ceva probleme tehnice mai importante?

Mersi mult! biggrin.gif

This post has been edited by XeoN_Cosmin: 23 May 2016, 08:32


--------------------
Dacia Sandero 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 23 May 2016, 11:33
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Se pare ca nu ai inteles mare lucru din "bruftuluiala" pe care mi-a aplicat-o Torquemada in primul topic pe care l-ai deschis.
Fiecare va spune ca motorizarea pe care o are sub capota este cea mai OK.
Cei care au 0,9TCe isi vor lauda motorizarea pana in panzele albe chiar daca nu vor face decat 150.000 - 200.000Km cu acest tip de motor si se vor uita chioras la cei cu 1.6mpi, zicand ca acestia au un motor poluant si depasit.
Cu Stepway-ul te poti bucura de natura, vei putea accesa drumuri mai dificile pe care putini se aventureaza, vei putea iesi mai usor din troiene si te vei putea urca pe o bordura destul de lesne.
Ieri am avut o iesire de o zi.
Iasi- Cornu Luncii - Malini - Pasul Stanisoara - Borca - Tg. Neamt- Iasi.
Spre Pasul Stanisoara este un drum judetean care este de fapt un drum forestier. Am depasit destul de usor cele 5 -6 masini care erau in fata mea, mai putin o Toyota 4X4 in care era un impatimit al muntelui. Am folosit viteza 2 si 3.
Cei pe care i-am depasit mergeau cu viteza 1 si mai rar 2. Stiu asta deoarece am vorbit cu unul dintre ei cand ne-am intalnit sus la Pasul Stanisoara.
Daca vrei o masina pentru liniute si depasiri in forta ... Stepway-ul nu este potrivit pentru asa ceva. La un asa stil de condus, o garda generoasa la sol si suspensiile elastice represinta un minus.
La 120 -130 - 140Km/h te vei apropia cu consumul de carburant de consumul din oras.
Succes in luarea deciziei finale.

23 May 2016, 15:17:
Scuze penrtru dublura. Rog admin. sa stearga ultima postare.

This post has been edited by cosstti: 23 May 2016, 15:17


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 23 May 2016, 11:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Se pare ca nu ai inteles mare lucru din "bruftuluiala" pe care mi-a aplicat-o Torquemada in primul topic pe care l-ai deschis.
Fiecare va spune ca motorizarea pe care o are sub capota este cea mai OK.
Cei care au 0,9TCe isi vor lauda motorizarea pana in panzele albe chiar daca nu vor face decat 150.000 - 200.000Km cu acest tip de motor si se vor uita chioras la cei cu 1.6mpi, zicand ca acestia au un motor poluant si depasit.
Cu Stepway-ul te poti bucura de natura, vei putea accesa drumuri mai dificile pe care putini se aventureaza, vei putea iesi mai usor din troiene si te vei putea urca pe o bordura destul de lesne.
Ieri am avut o iesire de o zi.
Iasi- Cornu Luncii - Malini - Pasul Stanisoara - Borca - Tg. Neamt- Iasi.
Spre Pasul Stanisoara este un drum judetean care este de fapt un drum forestier. Am depasit destul de usor cele 5 -6 masini care erau in fata mea, mai putin o Toyota 4X4 in care era un impatimit al muntelui. Am folosit viteza 2 si 3.
Cei pe care i-am depasit mergeau cu viteza 1 si mai rar 2. Stiu asta deoarece am vorbit cu unul dintre ei cand ne-am intalnit sus la Pasul Stanisoara.
Daca vrei o masina pentru liniute si depasiri in forta ... Stepway-ul nu este potrivit pentru asa ceva. La un asa stil de condus, o garda generoasa la sol si suspensiile elastice represinta un minus.
La 120 -130 - 140Km/h te vei apropia cu consumul de carburant de consumul din oras.
Succes in luarea deciziei finale.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandero2
post 18 Nov 2017, 14:40
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 5 March 15




De sprintenă este destul de sprintenă, pentru cei 90 de căluți pe care-i are. Am renunțat să mai folosesc funcția Eco, pentru că mă cam rugam de ea la depășiri și la urcat dealuri. Nu mai folosesc limitatorul de viteză decât în localități, iar cruise control, nu-l mai folosesc nici pe autostadă. Nu am condus varianta diesel, dar cred că în afară de consum nu este nicio diferență.


--------------------
Dacia Logan, Sandero Stepway 2007, 2015 - MH 03 TFE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 18 Nov 2017, 20:22
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(cosstti @ 23 May 2016, 11:33)

Cu Stepway-ul te poti bucura de natura, vei putea accesa drumuri mai dificile pe care putini se aventureaza,
*



Asta`i de tinut minte da nu de bagat in seama!
biggrin.gif


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos81
post 21 Nov 2017, 21:33
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 29 April 17




Eu zic ca este destul de sprintena si chiar imi place detin 0.9Tce cutie automata.
Daca vrei sa depasesti bagi picirul in gas si trage mai ales dupa 2500 ture.
Singurul punct slab e suspensia cam elastica dar in acelasi timp confortabila la drum lung curbele nu sut specialitatea ei smile.gif.
Mai detin o Honda cu suspensi sport si pot spune comparativ cu cel de pe Civic ca acest motor de pe Sandero merita toti banii. Nu imi plac masinile pe motorina asa ca din acest motiv nu am preferat dieslul.
Consumul e ok si el dupa 3000km a scazut la 7,5 urban pe CB. Eu zic ca este ok desi nu prea ma intereseaza cat consuma.

This post has been edited by Dragos81: 22 Nov 2017, 20:39


--------------------
Dacia & Honda TCe & i-VTEC 2017 & 2007
17 Dcaia Sandero Stepway
EX 07 Honda Civic
EX 08 Peugeot 207
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 22 Nov 2017, 13:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




F.. virgula si punctul!
Care din motoare?
Ala de Honda? ai perfecta dreptate, orice motor Honda isi merita toti banii, inclusiv alea monocilindrice!


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos81
post 22 Nov 2017, 20:42
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 29 April 17




Am facut corectia de rigoare smile.gif
Motorul 0.9Tce e foarte ok din toate punctele de vedere comparativ cu cel de Honda.

This post has been edited by Dragos81: 23 Nov 2017, 18:40


--------------------
Dacia & Honda TCe & i-VTEC 2017 & 2007
17 Dcaia Sandero Stepway
EX 07 Honda Civic
EX 08 Peugeot 207
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 22 Nov 2017, 23:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Mno, zi de zi se aud noutati, totul e sa nu le bagam pe toate in seama...


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Nov 2017, 13:59
Post #10


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu as lua stepway decat daca ast sta pe strada neasfaltata si as fi departe de asfalt...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos81
post 23 Nov 2017, 19:24
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 29 April 17




Acum fiecare cu preferintele lui. biggrin.gif


--------------------
Dacia & Honda TCe & i-VTEC 2017 & 2007
17 Dcaia Sandero Stepway
EX 07 Honda Civic
EX 08 Peugeot 207
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorindumitru
post 23 Nov 2017, 20:16
Post #12


sofer potolit in trafic


Group: Members
Posts: 106
Joined: 20 April 06




QUOTE(einstein1984 @ 23 Nov 2017, 13:59)
Nu as lua stepway decat daca ast sta pe strada neasfaltata si as fi departe de asfalt...
*



radmasa.gif oameni si oameni.
Eu zic ca nici atunci nu ti-ai lua. Ai prefera un Duster, doar din ambitie radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2017 - 0.9TCe Easy-R
https://www.spritmonitor.de/en/detail/874482.html

Renault Clio Symbol 2005 - 1.4MPI
https://www.spritmonitor.de/en/detail/153371.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Nov 2017, 08:46
Post #13


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Stepway consuma mult, dusterul enorm si e si mai scump+ anvelope mai scumpe. Dar dusterul 4X2 imi place, e drept.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 9 Aug 2020, 09:12
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




Cei care aveti Sandero Stepway cu easy-r , nu aveti probleme cu vibratiile la prima plecare a zilei ?


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 9 Aug 2020, 10:48
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Discutii despre "vibratii" sunt pe aria de probleme tehnice (trebuie doar cautat), ex.: Trepidatii Easy-R

Multumit deocamdata de masina din semnatura (decenta la un pret decent, se comporta destul de bine, dotarile sunt OK, etc.), 3 ani, 46 000km, fara nici o problema tehnica,...

This post has been edited by Gil26: 9 Aug 2020, 10:55


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 9 Aug 2020, 12:32
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




Topicul este dedicat stepway 0.9 easy-r . Cauta tu in alta parte pentru dieselul tau . Iar cauti galceava ? NU-ti ajunge lectia de pe celalalt forum ?


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 9 Aug 2020, 12:55
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Topicul nu este "dedicat stepway 0.9 easy-r" (si mai ales probleme tehnice) este "Dacia Sandero Stepway 0.9TCe, Curiozitate" (diverse) iar initiatorul a avut si un "update" referitor la 1.5 dCi dorind un feedback (regasit si in doua raspunsuri).
Am sugerat doar unde s-a discutat mai recent pe tema problemei cu trepidatiile la Easy-R.

PS: iar daca doresti sa "impartasesti" si pe aici din "experientele" tale macar fa acest lucru intr-un mod corect (iar primul pas este alegerea topicului potrivit).
Si punct din partea mea.
(am mai adaugat doar cuvantul "curiozitate" la titlul topicului, din graba l-am "uitat", scuze)

This post has been edited by Gil26: 9 Aug 2020, 19:45


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 9 Aug 2020, 15:27
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




Nu te mai preocupa de corectitudinea altora . Este bine sa fii atent la sensul unui text fiindca stii ca ai probleme cu aceasta . Nu mai polua si acest forum cu obsesiile tale .
De cand asteptam sa pui punct la obsesiile tale si eu dar si ceilalti fosti colegi , satui de elucubratiile tale . Dar... niciodata nu reusesti .

This post has been edited by georgstelsib: 9 Aug 2020, 15:43


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 9 Aug 2020, 15:40
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09






Da, am intrat aiurea aici între voi ... bine că se poate edita

...voi cu ale voastre noi cu ale noastre, e bine așa ?

This post has been edited by alfabit: 9 Aug 2020, 18:41


--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 9 Aug 2020, 15:52
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




Nu stiu cum ai vrea tu sa fii inteles , fiindca pari a fi prea subtil pentru mine . Comparatiile folosite de tine te posteaza in zona copilariei . Nu avem acelasi simt al umorilui si cred , nici al valorilor. Regret.


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Logan80
post 9 Aug 2020, 16:00
Post #21


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 82
Joined: 7 May 20




Gil26 detaliaza pas cu pas, tutorial cum sa se calibreze Easy-R la 0.9tce cu DDT4ALL, cu screenshoturi smile.gif

This post has been edited by Logan80: 9 Aug 2020, 16:05


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 1.6mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 9 Aug 2020, 16:44
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




@ Logan80 daca esti interesat (sau ai "probleme" cu EasyR-ul smile.gif ) mai ai putintica rabdare caci sigur o va "detalia" altcineva cat de curand.
[Iar procedura este la fel atat la JS3 (0.9TCe) cat si la TS4 (1.5dCi). Si se poate face atat cu ddt4all\EcuTweaker cat si cu PyRen\PyClip sau alte programe de diagnoza. biggrin.gif]

This post has been edited by Gil26: 9 Aug 2020, 17:20


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 9 Aug 2020, 18:03
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




QUOTE(Logan80 @ 9 Aug 2020, 16:00)
Gil26 detaliaza pas cu pas, tutorial cum sa se calibreze Easy-R la 0.9tce cu DDT4ALL, cu screenshoturi smile.gif
*



O sa primesti raspuns la solicitarea ta la : "Calendele grecesti " sau la "Pastele cailor" . Gil26 a facut recalibrarile doar in mod "virtual" pe modul "demo" si culegand informatii ( cu Google) din experientele altora , prezentate trunchiat si de celel mai multe ori pe langa subiect .
Vezi si raspunsul "inteligent" pe care ti la dat . Vezi doamne face el o eschiva "desteapta" .
Eu si alti colegi am reusit sa facem recalibrari de calitate ( unii dintre cei care le-au facut sustin ca recalibrarea la nivel de amator a avut efecte mult mai bune decat cele din service). Ultima recalibrare am sustinut-o ieri , la distanta de 500 km cu ajutorul a 3 telefoane ( 2 pentru comunicare si unul pentru executie ) Beneficiarul a fost entuazismat de rezultat , mai ales ca ceva timp in urma a facut recalibrarea la un service autorizat Dacia iar efectul a durat doar 2 - 3 zile .
Deci se pare ca totusi amatorii , in special colegii rusi care sunt autorii si initiatorii metodei , noi romanii care am incercat , adaptat , experimentat " in vivo" si aplicat in practica metodele , am reusit.
In ceea ce priveste rolul lui Gil26 , el ramane in continuare " bagatorul batului prin gard" , "punatorul de bete in roata" (oricui care pare a sti mai mult decat el) , aberand in fata celor care inca nu-l cunosc , sperand ca cineva-i va acorda credit .
Si da , daca se aduna si aici un grup interesat de asi rezolva problema vibratiilor la easy-r 0.9 tce sunt dispus sa le pun la dispozitie public sau privat documentatia necesara , precum si asistenta prin telefon . Pt. credibilitate pot sa le ofer si datele de contact (cu acordul lor) a celor care au efectuat deja operatiunea .

LE. Sa vedeti ca nu-l rabda inima sa nu bage iarasi "batul prin gard" si ... mai trage o postare "inteligenta". Nu scap de el ca de " raia capreasca".
LLE. Au trecut aproape doua ore Iar domnu Gil inca nu m-a contrat . Curios . De obicei posteaza la miezul noptii , la patru dimineata ( de ma intreb cand doarme) , numai sa nu piarda un minut in a ma "contesta" , "ridiculiza" , " persifla" , in a cauta nod in papura cat mai repede. Si toate astea fiindca am avut indrazneala de a lua apararea unui coleg pe care-l tot sicana.

This post has been edited by georgstelsib: 9 Aug 2020, 19:10


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 11 Aug 2020, 17:02
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




@ georgstelsib, as putea comenta "reusitele" recalibrarilor tale, raspunde punctual si restului "afirmatiilor", dar as fi offtopic. Asa ca mai bine: No comment!

Desi cred ca pe initiator nici nu il mai intereseaza asta, totusi consider Sandero Stepway un model reusit de cei de la Dacia\Renault, pot fi si subiectiv desi a fost destul de bine vandut in multe alte tari (mai ales Germania).
Despre 0.9 TCe nu ma pot pronunta insa 1.5 dCi se "descurca" bine la drum lung, pentru mine e suficient de "sprintena" iar singura asa zisa "problema tehnica" biggrin.gif in 3 ani au fost becurile faza scurta arse cam dupa un an de la achizitie.

This post has been edited by Gil26: 11 Aug 2020, 17:18


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 11 Aug 2020, 18:36
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




QUOTE(Gil26 @ 11 Aug 2020, 17:02)
@ georgstelsib, as putea comenta "reusitele" recalibrarilor tale, raspunde punctual si restului "afirmatiilor", dar as fi offtopic. Asa ca mai bine: No comment!

Desi cred ca pe initiator nici nu il mai intereseaza asta, totusi consider Sandero Stepway un model reusit de cei de la Dacia\Renault, pot fi si subiectiv desi a fost destul de bine vandut in multe alte tari (mai ales Germania).
Despre 0.9 TCe nu ma pot pronunta insa 1.5 dCi se "descurca" bine la drum lung, pentru mine e suficient de "sprintena" iar singura asa zisa "problema tehnica"  biggrin.gif  in 3 ani au fost becurile faza scurta arse cam dupa un an de la achizitie.
*



Cum ai putea comenta reusitele recalibrarilor mele ramane pentru mine o enigma . Cum ati putea comenta oameni buni despre ceva ce nu ati vazut , ceva ce nu cunoasteti , ceva ce nu intelegeti , ceva ce nu "te-a atins" in niciun fel ? Numai tu ramai ancorat un paranormal ?

This post has been edited by georgstelsib: 11 Aug 2020, 18:37


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 11 Aug 2020, 19:08
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




@ georgstelsib, toate "experientele" tale cu recalibrarile si mai ales "efectele" le cunosc destul de bine pentru ca le-ai relatat cu lux de amanunte public (si pot fi citite oricand de oricine doreste). Iar unele dintre ele ar fi exemplu de dat: Asa NU.

Insa ar fi bine sa citesti din regulament punctul 2.g) "Este interzisa citarea integrala a ultimului mesaj (post) dintr-un topic...." (scris cu fonturi de culoare rosie)
La fel ca acum si aici: Citare integrala ultimul mesaj
Desi pentru tine este o obisnuinta asta pe forumuri, de cateva ori ai citat integral chiar si ultimul mesaj (post) propriu. Grija si cu jignirile sau cuvintele dure (ai "experienta" si cu astea).

This post has been edited by Gil26: 11 Aug 2020, 20:07


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Logan80
post 23 Aug 2020, 14:43
Post #27


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 82
Joined: 7 May 20




Citat de pe celalalt forum, a scris un forumist
"Pe OLX a aparut un anunt de la cineva care face conversie de la cutie Easy-R la cutie manuala:
https://m.olx.ro/oferta/conversie-cv-0-9-tc...cv-IDd2OEw.html
"


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 1.6mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 25 Aug 2020, 05:13
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Anunt de ...."doi lei" (9 lei poate e doar capacul acela vechi pe care scrie frumos JH3).
O conversie implica in mare dat jos cutia, demontat actuatoarele, montat placa (capac) obturatoare, timonerie noua, montat cutia,...,si mai ales rescris softul. La o alta marca acestea costau vreo 700-800 euro, la Easy-R cred ca softul e chiar mai dificil de rescris.
Iar daca nenea acela de la dezmembrari (ce aduce si "fier vechi" din GB) este asa de priceput ar modifica doar softul (si poate nu ar mai fi nevoie de "conversie"). Dar probabil ca a citit si el ceva pe undeva de Easy-R si a "bagat" un titlu pompos, deh reclama este sufletul comertului (si are "efecte", este bine "promovat").

PS: imi cer scuze pentru offtopic, dar m-a distrat (distras?) anuntul asta.

This post has been edited by Gil26: 25 Aug 2020, 07:07


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 25 Aug 2020, 07:27
Post #29


torquemada


Group: Members
Posts: 1.875
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Rescris softul în ce ?
- Se dă jos cutia JS3
- Se pune alta manuală JH3
- Se montează timoneria clasică, iar cea drive_by_wire trebuie dată jos (vezi evacuare+scut termic)
- Trebuie pusă pedală de ambreiaj
- Trebuie altă pedală de frână, mai îngustă
- Trase conductele spre pompa master(pedală ambreiaj) și apoi spre cilindrul receptor (rulment)
- Reconfigurată mașină fără transmisie automatică

Conversia inplică demontarea cutiei, asta dacă vrei să o faci ca la carte.

This post has been edited by torquemada: 25 Aug 2020, 07:29


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 25 Aug 2020, 08:21
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Multumim pentru detalii. Asta pentru cine intereseaza, eu am scris si dincolo ca nu ma "pasioneaza", tocmai de aceea am spus ca "implica in mare...". Dar totusi cred ca "reconfigurarea" masinii ar prezenta interes.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:52
Forum Renault