DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SANDERO PLUS, achizitie prin rabla

robert_1988
post 20 Apr 2016, 17:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 20 April 16




Buna seara tuturor. Am o mare nalumurire legata de programul RABLA. Cei de la Dacia au o oferta foarte buna pt achizitie de sandero exclusiv prin acest program.
Am avut o discutie telefonica din care nu am inteles mare lucru. Dupa ce i-am spus doamnei de la celalalt capat al firului ce doresc a spus ca nu ma calific pt program.
mentionez ca eu detin o masina inmatriculata in romania din anul 2012. masina are 17 ani vechime, fiind inmatriculata pt prima data in germania in 1999.
autoturismul meu se incadreaza in conditiile programului rabla pt a beneficia de prima de casare pt achizitie de masina noua?
trebuie sa aibe 8 ani vechime sau 8 ani de cand a fost inmatriculata in tara?
va multumesc anticipat pt raspunsuri, poate sunt persoane care au accesat acest program in 2015


--------------------
dacia sandero 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 23 Apr 2016, 18:28
Post #2


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Masina trebuie sa aibe minim 8 ani vechime de la data productiei, sa fie inmatriculata si in ordine de mers.

Pe vremuri stiu ca era o limitare legata de faptul ca trebuie sa fii in talon proprietar de minimum 3 ani de zile, nu stiu cu exactitate daca mai este valabil.
In conditiile date, tehnic si masina din semnatura se incadreaza in programul Rabla, avand 8 ani vechime de la data productiei si fiind inmatriculata si in ordine de mers.

Echiparea Plus este fistichie, omcombinatie de pret de versiune sub Laureat dar la pret mult mai avantajos si din ce am inteles de la dealer, nu esti conditionat la motorul 1.2, putand alege si alte motoare, precum 0.9TCe, sau familia dCi.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 24 Apr 2016, 06:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




Nu te incadrezi in programul rabla deoarece masina nu a fost inmatriculata in Ro de cel putin 8 ani.
Ca statul sa-ti dea bani, trebuie sa fi incasat si el ceva bani din impozite si altele de-alungul celor minim 8 ani. Cam asta ar fi o explicatie.


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lutyk
post 18 May 2016, 14:19
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 23 September 13
From: Floreasca, București




Conteaza doar data fabricatiei. De inmatriculat poate sa fie inmatriculata in Romania si ieri, dar daca ea are peste 8 ani vechime e buna. Nu ii mai complica pe dealeri cu data inmatricularii.
Daca nu crezi poti trimite un e-mail la M. Mediului.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - B-16-LTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
killerul
post 19 May 2016, 09:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 814
Joined: 5 December 07
From: Timisoara




Lutyk ai dat tu la rabla masina inmatriculata de 1 an in Romania si fabricata acum 10 ani?
Daca nu s-a schimbat regulamentul de acum 2 ani si sigur nu s-a schimbat, masina trebuie inmatriculata in Romania de minim 8 ani. Si eu am fost in situatia cu masina inscrisa de 4 ani si nu au acceptat.


--------------------
Ex-Renault Kadjar Intens 159 EDC 1.33 Tce 2019
Nissan Qashqai Tekna 1.33 Tce X-tronic 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 19 May 2016, 14:06
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




A nu se confunda inmatricularea pe numele tau(trebuie sa fie de minim un an) cu inmatricularea in Romania(care era de 8 ani in 2014).


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 May 2016, 15:05
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




M-am uitat pe Ordinul nr. 609/2015 pentru aprobarea Ghidului de finanțare a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto național, care spune ca
"autovehicul uzat" e orice autoturis/autolitara etc inmatriculata in Romania ce are componentele esentiale (motor, transmisie etc) si care are o vechime mai mare sau egală cu 8 ani de la anul fabricației (art. 2 al. 2 lit. g)
La beneficiari (art. 7) scrie ca poate fi proprietarul sau o persoana careia "i-a fost cedat de către un proprietar persoană fizică dreptul de beneficiu asupra primei de casare".
Nu scrie nimic de durata posesiei masinii la beneficiar.

Deci cred ca nu mai e treaba aia cu 1 an.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert_1988
post 15 Dec 2016, 12:42
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 20 April 16




Multumesc fiecaruia in parte pt raspunsuri.
Pana la urma conditia a fost ca nu poti accesa programul decat daca masina este inmatriculata de cel putin 8 ani in tara. Asa ca am renuntat la idee si am optat pt un sandero prestige.
Sa auzim numai de bine si sarbatori fericite ! biggrin.gif


--------------------
dacia sandero 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:20
Forum Renault