DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbare din autoutilitara in autoturism, Modificare incadrare masina din N1 in M1

ecs17
post 28 Jul 2015, 17:24
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 31 May 12
From: Bihor, Oradea




Salut

Doresc sa inmatriculez autoturismul Renault Megane 3 sport tourer din 2010.
Am fost la RAR si au constatat ca masina a iesit din fabrica N1 (autoutilitara). M-au intrebat daca doresc sa fie trecuta ca si M1 (autoturism) si am spus ca da, deoarece nu vreau ca masina sa fie autoutilitara si doresc sa fie autoturism. Am fost trimis la reprezentata Renault, Auto Bara & CO din Oradea, de unde a fost nevoie de un raspuns in scris ca banchetele spate + centurile sunt conforme si originale pentru autoturism. Am primit raspunsul in scris necesar de la AUTO BARA & CO in data de 12.06.2015. M-am prezentat la RAR cu documentul solicitat in data de 15.06.2015 si au spus ca e ok si ca trimit la actele Bucuresti ca sa primeasca un raspuns. In data de 19.06.2015, am fost sunat de catre cei de la RAR ca daca doresc transformarea din N1 in M1, imi trebuie un raspuns in scris de la Renault Romania pentru transformare din N1 in M1 + mentionat inca o data faptul ca banchetele si centurile sunt aceleasi/similare atat pentru N1 cat si pentru M1.
Astept un raspuns in scris de la Renault Romania din data de 19.06.2015, pe care inca nu l-am primit. Am fost contactat de catre ei telefonic si mi-au zis ca nu se poate face transformarea din N1 in M1 (le-am reamintit ca vreau in scris, raspuns pe care nu l-am primit nici pana in ziua de azi). Atunci i-am intrebat ce are diferit M3-ul achizitionat de mine fata de alte M3-uri cu aceleasi dotari. Raspuns??? "Nimic, doar numarul de omologare".
Autoturismul este normal, are toate geamurile, scaunele, banchetele unui autoturism normal, nu are despartitura pe la mijloc sau mai stiu ce alte nebunii, este trecut in talon cu 5 locuri, doar ca cei de la RAR Oradea, cica, nu pot sa o treaca M1 pana nu primesc numar de omologare de la Renault Romania si ca masina este similara.
Masina a fost cumparata pe firma in Italia si din cate am inteles acolo sunt trecute autoutilitare ca sa isi poata deconta combustibilul.
Maine depun reclamatie la OPC online deoarece Renault Romania nu are punct de lucru in Oradea.
Am mai citit cazuri asemanatoare pe forum-uri care nu au intampinat probleme.
Ce as mai putea face?

This post has been edited by ecs17: 28 Jul 2015, 17:25


--------------------
Renault Megane 3 2011 hatchback 1.5 DCI 90CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ecs17
post 8 Nov 2015, 23:55
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 31 May 12
From: Bihor, Oradea




S-z inmatriculat asa, autoutilitara 5 locuri pana la urma.
Dezanvantaje:
- impozit anual : 180 lei fata de 60 lei
- rovinieta : 96 de euro fata de 28 euro
- ITP - o data pe an fata de o data la 2 ani

Avantaje:
- este euro 4 - taxa de mediu 200 euro fata de 800-900
- rca a fost mai ieftin

This post has been edited by ecs17: 9 Nov 2015, 00:02


--------------------
Renault Megane 3 2011 hatchback 1.5 DCI 90CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Nov 2015, 09:07
Post #3


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(ecs17 @ 8 Nov 2015, 23:55)
Dezanvantaje:

Mai sunt cateva....le afli cand vrei s-o vinzi.
Daca nu ai reusit sa obti raspuns de la Renault-Romania trebuia sa te adresezi la Renault-Franta (Italia in cazul tau).....sunt mult mai prompti in cazuri de astea.
Ce numar de omologare este inscris pe eticheta "placa ovala" aflata pe montant usa pasager?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 9 Nov 2015, 09:33
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 814
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Pai spune-ne care ar fi alea. Am si eu o utilitara N1 (Iveco Daily cu 7 locuri) si sunt curios ce probleme as putea avea la vanzare. La cumparare si inmatriculare n-am avut.


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Nov 2015, 12:49
Post #5


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pentru Iveco Daily nu este nici o surpriza pentru eventual cumparator de utilitara....dar pentru un Megane 3 nu oricine se asteapta la asta!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ecs17
post 9 Nov 2015, 19:36
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 31 May 12
From: Bihor, Oradea




QUOTE(espacern @ 9 Nov 2015, 09:07)
Mai sunt cateva....le afli cand vrei s-o vinzi.
Daca nu ai reusit sa obti raspuns de la Renault-Romania trebuia sa te adresezi la Renault-Franta (Italia in cazul tau).....sunt mult mai prompti in cazuri de astea.
Ce numar de omologare este inscris pe eticheta "placa ovala" aflata pe montant usa pasager?
*



La asta te referi?
DSC01485.jpg ( Size: 392.07k ) Number of downloads: 1269


--------------------
Renault Megane 3 2011 hatchback 1.5 DCI 90CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Nov 2015, 19:49
Post #7


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Masina este autoturism la iesirea din fabrica Renault din Spania.....are numar de omologare.
Transformarea in autoutilitara s-a facut de catre un montator autorizat.....fara ca asta sa afecteze caracteristicile de origine ale masinii.
Se putea omologa fara probleme ca autoturism (dpdv constructiv) in Romania....daca exista dorinta.
Mai multe detalii ti-am trimis pe PM.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ecs17
post 9 Nov 2015, 23:33
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 31 May 12
From: Bihor, Oradea




Cei de la Renault Romania mi-au spus ca a iesit autoutilitara de pe poarta fabricii. Oricum eu ma duc mai departe cu raspunsul primit de la ei. O sa transmit raspunsul de la ei catre Renault Italia precum si catre Renault Franta (la mama lor...sa vedem ce zic ei de Renault Romania de faptul ca nu ofera nici un suport). Am asteptat 1 luna dupa 1 raspuns in scris de la Renault Romania pe care nu l-am primit si 2 luni dupa un raspuns de la OPC (ANPC).
Mentionez ca am primit un raspuns in scris de la ei prin OPC (ANPC)
Am inmatriculat masina asa dupa ce a stat 3 luni in parcare...mentionez ca cei de la Renault Romania nu au vrut sa ma ajute cu absolut nimic! Nu au vrut sa imi ofere nici un raspuns in scris.

Attached File  cheregi_cosmin.pdf ( 381.77k ) Number of downloads: 756


This post has been edited by ecs17: 9 Nov 2015, 23:37


--------------------
Renault Megane 3 2011 hatchback 1.5 DCI 90CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Nov 2015, 08:10
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




S-a incadrat gresit masina la N1 la iesirea din fabrica.......nu stiu pe ce baza a facut ANPC asta.
In baza de date Renault apare ca masina cu seria VIN este autoturism.....cu bancheta spate montata la iesirea din fabrica.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laura90
post 28 Mar 2017, 12:45
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 28 March 17




Buna ziua!sunt in aceiasi situatie,vreau sa inmatriculez un renault megane 3 din 2012 si surpriza,masina este trecuta in talonul de Franta ca avand 2 locuri....Masina are bancheta spate,centuri, totul pare in regula,unde as putea verifica daca masina a iesit din fabrica utilitara sau autoturism?ce pasi trebuiesc urmati pentru inmatriculare ca autoturism?


--------------------
Renaul Megane 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Mar 2017, 13:49
Post #11


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pentru inceput posteaza foto identic cu cea de mai sus.....sa vedem cum a iesit masina din fabrica.
Ai fost deja la RAR?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laura90
post 28 Mar 2017, 16:10
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 28 March 17




Nu am fost la RAR inca.Baiatul care se ocupa cu actele a zis ca avem nevoie de hartia care sa ateste ca banchetele sunt montate in reprezentanta Renault,dar nu putem face rost de ea.Masina are banchete si centuri

Attached thumbnail(s)
20170327_160137.jpg ( Size: 1.86mb ) Number of downloads: 1131


--------------------
Renaul Megane 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Mar 2017, 16:38
Post #13


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




DA am vazut ca masina a iesit din fabrica fara bancheta/centuri spate.....dar se poate omologa ca autoturism in anumite conditii.
Ce este inscris in actul francez la pozitia J/J.1?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laura90
post 28 Mar 2017, 17:03
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 28 March 17




La J. N1 si la J1. CTTE.multumesc frumos pentru timpul acordat


--------------------
Renaul Megane 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Mar 2017, 18:13
Post #15


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




La J.1 trebuia sa fie inscris Deriv.VP.....daca este inscris CTTE este un pic de problema.
Oricum rezolvarea este urmatoarea.....trebuie mers la o reprezentanta Renault (orinde in tara/EU) si solicitat un document (contra cost) prin care se atesta ca bancheta/centurile au fost montate de ei....chiar daca ai adus piesele "in plasa" se poate face montajul la ei.
Apoi cu acest document (si cu mentiunea ca masina poseda din fabricatie prinderile de origine pentru bancheta/centuri) mergi la RAR.....e bine sa faci TU aceste demersuri nu prin intermediari.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin_DPL
post 23 May 2017, 13:46
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 May 17




Buna,
Eu am o "utilitara" achizitionata din Franta care are mentiunea "DERIV VP". Cum pot obtine mai usor omologarea RAR ca turism? O reprezentanta mi-a cerut 1.000 de lei pt adeverinta, insa la cum functioneaza sistemul, nu am o garantie ca RAR va face omologarea.
Ma puteti ajuta cu o informatie?
Multumesc


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 May 2017, 19:13
Post #17


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Vezi mai sus si pe alte topice din acest forum....pentru mai multe informatii.
Poti sa intrebi la RAR INAINTE sa mergi cu masina....nu?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin_DPL
post 24 May 2017, 08:33
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 May 17




Buna,
Am fost si am intrebat. Mi-au cerut adeverinta de la reprezentantul producatorului, insa unul dintre ei imi cere 1.000 lei pentru adeverinta. Ceea ce mi se pare spaga cu chitanta... Cred ca producatorul sau reprezentantii sai ar trebui sa furnizeze astfel de documente gratis direct RAR-ului, fiind vorba despre omologari europene...
Intrebarea mea venea in contextul in care mai sus ati spus ca mentiunea "DERIV. VP" ar avea vreo influenta...
Voi cauta si alte informatii.
Multumesc


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 May 2017, 09:25
Post #19


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai cine te-a pus sa iti iei masina de marfa ? acuma vrei sa o faci autoturism ... vrei sa o faci platesti ca fara adeverinta aia nu prea poti face nimic.

Producatorul a omologat masina aia ca avand 2 locuri ... si ai actele corecte pentru asta ....

This post has been edited by cj98czh: 24 May 2017, 09:26


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin_DPL
post 24 May 2017, 13:40
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 May 17




Multumesc!
Vad ca deviem de la subiect... Se presupune ca un forum este pentru discutii constructive, pentru ca membrii sa se ajute intre ei cu pareri, opinii, experiente proprii...
O zi buna tuturor!


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 25 May 2017, 10:32
Post #21


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Florin_DPL @ 24 May 2017, 08:33)
Cred ca producatorul sau reprezentantii sai ar trebui sa furnizeze astfel de documente gratis direct RAR-ului, fiind vorba despre omologari europene...
Intrebarea mea venea in contextul in care mai sus ati spus ca mentiunea "DERIV. VP" ar avea vreo influenta...

Esti in eroare de procedura....producatorul a omologat masina cum a iesit ea din fabrica.
Dar pentru ca s-au facut modificari fata de montajul de origine atunci cineva trebuie sa constate ca acestea sunt conforme cu normele.....adica reprezentantul producatorului constata ca totul s-a demontat/montat conform si elibereaza un document.
Oricum am tot explicat astea....trebuie doar cautat pe forum!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Denisupitesti
post 31 May 2017, 13:40
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 31 May 17




Buna ziua!
Stiu ca s-a mai discutat asta pe forum..multi au postat au primit raspuns, dar niciunul nu a confirmat sau infirmat sau sa ne spuna ce s-a intamplat cu actele.
Sunt in urmatoarea situatie: auto achizitionat de la samsar(parc auto din bucuresti) cu numere de franta si talonul respectiv si patratelul de asigurare in geam (putin conteaza) pe talonul masinii apare CTTE si N1..2 locuri. Am mers sa o inmatriculez si o doamna de la RAR mi-a spus ca trimite la bucuresti actele la verificat ca ceva nu este in regula. Ca ar fi autoutilitara am inteles dar mai am lipit pe caroserie langa seria masinii inca un talon si de acolo a plecat contradictia doamnei. Va atasez pozele. Astept un raspuns.. avand in vedere ca 1-5 zile libere probabil ca ma va suna pe 6...stau cu un stres foarte mare si de aia apelez la dvs. Va multumesc!

O zi buna!

Attached thumbnail(s)
18869879_1560257847340697_334219901_o.jpg ( Size: 44.54k ) Number of downloads: 828
18817755_1560209444012204_1306525558_o.jpg ( Size: 51.48k ) Number of downloads: 777


--------------------
Renault Megane 3 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 31 May 2017, 14:08
Post #23


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Probabil c-a fost un autovehicul transformat in autoutilitara.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Denisupitesti
post 31 May 2017, 14:15
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 31 May 17




QUOTE(R19/16v @ 31 May 2017, 14:08)
Probabil c-a fost un autovehicul transformat in autoutilitara.
*




doamna de la rar sustinea conform colantului cu seria masinii ca ar fi masina autoutilitara..si apoi ca nu ii dau calculele daca e autoutilitara cum de a fost facuta tot autoutilitara... mi se pare ciudat..mi-a prezentat o foaie din care rezulta faptul ca e2*2007/46*0010, mai precis 0010 este codul pentru autoutilitare... nu vad legatura..daca cineva are idee sa ma informeze..

multumesc frumos !


--------------------
Renault Megane 3 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 May 2017, 14:18
Post #25


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Acolo scrie negru pe alb ca a fost transformata din autoturism in autoutilitara ... + numarul de omologare pentru treaba asta ... ca doamna de la RAR este prosta/handicapata/de rea vointa .... este problema ei ... si a ta ca ai nimerit la ea ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Denisupitesti
post 31 May 2017, 14:24
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 31 May 17




QUOTE(cj98czh @ 31 May 2017, 14:18)
Acolo scrie negru pe alb ca a fost transformata din autoturism in autoutilitara ... + numarul de omologare pentru treaba asta ... ca doamna de la RAR este prosta/handicapata/de rea vointa .... este problema ei ... si a ta ca ai nimerit la ea ..
*



asta am incercat sa ii explic si eu cu toata franceza mea de balta... sper sa am un raspuns pozitiv dupa toate cele intamplate..ca deja m-am panicat .. erau 10 barbati si o femeie biggrin.gif am platit si o alta taxa de 85 lei pt constatare doar ..ceva de genul si a spus ca daca va fi nevoie voi plati omologare + carte si itp.

31 May 2017, 22:10:
espacern crezi ca ma poti ajuta ? am vazut ca stii despre ce e vorba in mare parte.

This post has been edited by Denisupitesti: 31 May 2017, 22:10


--------------------
Renault Megane 3 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 1 Jun 2017, 07:54
Post #27


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Din pozele tale si dupa ce am consultat baza de date situatia masinii este urmatoarea:din fabrica a iesit autoutilitara fara bancheta spate dar o firma specializata a schimbat-o in autoturism dupa ce a montat piesele necesare(bancheta/centuri/etc)si a facut omologarea necesara.
Apoi masina a ajuns la Renault pentru revenirea la situatia de origine....adica s-a schimbat din autouturism in autoutilitara probabil dupa ce s-a demontat tot ce era prin spate.
Te sfatuiesc sa mergi la reprezentanta pentru mai multe informatii.....si doar apoi la RAR.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Denisupitesti
post 1 Jun 2017, 08:54
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 31 May 17




QUOTE(espacern @ 1 Jun 2017, 07:54)
Din pozele tale si dupa ce am consultat baza de date situatia masinii este urmatoarea:din fabrica a iesit autoutilitara fara bancheta spate dar o firma specializata a schimbat-o in autoturism dupa ce a montat piesele necesare(bancheta/centuri/etc)si a facut omologarea necesara.
Apoi masina a ajuns la Renault pentru revenirea la situatia de origine....adica s-a schimbat din autouturism in autoutilitara probabil dupa ce s-a demontat tot ce era prin spate.
Te sfatuiesc sa mergi la reprezentanta pentru mai multe informatii.....si doar apoi la RAR.
*



Dar exista posiilitatea sa nu poata fi inscrisa ca autoturism? Daca ea intre timp a fost autoturism? Sa inteleg ca in Franta poti face dintr o autoutilitara autoturism dar in Romania nu ? Pe doamna de la RAR a incurcat-o a 2a eticheta care ar contrazice pe prima ...e utilitara dar apoi a fost facuta tot utilitara....asta si mie mi s a parut dubios...

Multumesc mult pentru informatiile primite!


--------------------
Renault Megane 3 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 1 Jun 2017, 09:03
Post #29


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Inainte de inmatriculare trebuie facuta CIV la RAR.....si functie de situatia gasita se procedeaza la incadrarea ca autoturism sau autoutilitara.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Denisupitesti
post 15 Jun 2017, 23:52
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 31 May 17




Buna seara !


Am revenit cu detalii pentru cei care mai urmaresc acest post. Am reusit sa obtin CIV la masina conform celor dorite - AUTOTURISM M1. Justificarea a fost cel de-al doilea colant unde se specifica clar faptul ca a fost transformata din autoturism M1 in autoutilitara N1.

Ca un mic sfat celor care vor sa mai cumpere asemenea masini. Mare atentie daca intalniti in talon CTTE, furgon, la numarul de locuri scris 2...daca masina pe colantul din fabrica cel cu seria VIN are scris la codul cu e2*xxxx/xx*0010...cei de la RAR sustin, conform codului 0010, ca aceasta masina se incadreaza in categoria autoutilitara N1 si este putin mai greu de transformat ( se poate cere de la firma constructoare un certificat de autenticitate, depinde de showroom-ul din care il cereti - spre exemplu multi nu emit acest certificat mentionand ca singurii care pot face asta sunt cei de la RENAULT FRANTA; factura pentru montarea banchetelor). Daca este inscris codul e2*xxxx/xx*0373 se poate transforma in AUTOTURISM M1 doar in baza facturii de montare a banchetelor in service autorizat clasa 1 ( reprezentante RENAULT ) sau orice alt service autorizat rar. exista o lista pe site-ul celor de la rar cu service-urile autorizate care se ocupa de aceste transformari.

Multumesc si lui Espacern pentru ajutor si pentru datele trimise !

O seara placuta tuturor si numai bine !


--------------------
Renault Megane 3 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:40
Forum Renault