DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Radiere, Cum radiez o masina daca proprietarul a decedat?

Rimio de Vassur
post 14 Nov 2017, 13:04
Post #1





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu informatii pentru urmatoarea situatie: cum radiez o masina al carei proprietar a decedat, iar in urma succesiunii masina are 3 proprietari?

Cine poate cere radierea? Unul? Toti trei? Trebuie sa fie toti trei prezenti la ghiseu?

La SPRC.... blabla mi s-a spus sa stau la coada pina ajung sa intreb la ghiseu. (si nu pot sa ma plimb pentru asta de la bucuresti). La biroul de dactilografie de la acelasi SPRC... blabla nu stia cum sa completeze actele. Nici un birou de informatii, nu ai pe cine intreba. Audiente doar miercuri.

Apoi: trebuie programare online? Pe un afis scria ca se poate face asa ceva, dar nu si daca e obligatoriu (la premise de conducere scria ca e obligatoriu).


Cum scap fizic de masina? Cele 3 remat-uri din zona nu vor sa o preia nici daca le-o arunc la poarta (daca zici ceva de voucher pentru rabla parca ii injuri). Noi nu o folosim, avem masinile noastre.


Multumesc

PS: actele masinii au ramas asa cum au fost, nu a fost reinmatriculata dupa succesiune.

This post has been edited by Rimio de Vassur: 14 Nov 2017, 13:05


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut_spanu
post 14 Nov 2017, 13:40
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 12 April 10




Ulterior emiterii certificatului de mostenitor, mergeti la acelasi notar si faceti un act de partaj si iesire din indiviziune. Banuiesc ca in masa succesorala nu era doar un bun mobil (autoturismul). In acest fel va puteti imparti si celelalte bunuri mobile / imobile.

Ulterior autentificarii actului in cauza, veti stii fiecare, care sunt limitele dreptului de proprietate. In prezent inteleg ca fiecare detine o cota parte din bunurile ce au alcatuit masa succesorala.

Succes.

P.S. Clarificarea situatiei juridice a bunurilor trebuie clarificata mai devreme sau mai tarziu. Cu cat mai tarziu cu atat ma rau.


--------------------
Renault Laguna Initiale Paris 2.0 DCI 173 cp CVA 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 14 Nov 2017, 13:53
Post #3





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Multumesc pentru raspuns, dar nu ne "certam" pe nimic smile.gif Nu vrem sa impartim nimic, vrem doar sa lichidam acest autoturism. Oricare e modalitatea, toti sintem de accord.

Cum ma ajuta limitele dreptului de proprietate? Am x% din masina asta. Nu pot sa radiez x% din ea. Ar ajuta daca s-ar vinde si ne-am "certa" pe bani (si nu e cazul).
Facem 3 cereri de radiere in acelasi dosar?

(iertare daca zic vreo prostie juridical)



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 14 Nov 2017, 13:54
Post #4


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(Rimio de Vassur @ 14 Nov 2017, 13:53)
Cum ma ajuta limitele dreptului de proprietate? Am x% din masina asta. Nu pot sa radiez x% din ea.
*


Nu ai nimic din masina pana nu faci succesiunea.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 14 Nov 2017, 14:23
Post #5


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Inteleg ca au facut succesiunea ("in urma succesiunii masina are 3 proprietari") deci s-a emis certificatul de mostenitor, nu si partajul si iesirea din indiviziune. De vreme ce se inteleg in privinta masinii, partajul si iesirea din indiviziune nici n-ar fi necesare in cazul asta, dar trebuie sa faca o cerere de radiere (pe numele celor 3 (si sa se prezinte toti 3) sau ceilalti 2 sa-l imputerniceasca la notar pe-al 3-lea sa se ocupe de radiere.

This post has been edited by maho: 14 Nov 2017, 14:24


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 14 Nov 2017, 16:02
Post #6


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Ori o procura de la ceilalti 2 ori o renuntare la partile lor din masina. Dupa ce au renuntat masina nu va mai avea 3 proprietari. Alegeti varianta cea mai ieftina si mai rapida.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Nov 2017, 19:16
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Aia trebuia facuta la succesiune .... noi, eu si mama, am cedat partile noastre din masina tatalui meu la notar cand am facut succrsiunea, fratele meu a inmatriculat-o pe el in baza actelor .


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 15 Nov 2017, 21:18
Post #8


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Teoretic, se merge la fisc sa se treaca cei trei coproprietari in devalmasie ai masinii pe rolul acesteia (sau se deschide alt rol, nu mai stiu cum s-a intamplat cand am facut succesiune dupa tata), dupa care se depune o cerere de radiere din partea fiecaruia dintre coproprietarii in devalmasie, insotita de hartia de la un centru de colectare de fier vechi cum ca masina s-a depus la ei (insotita la momentul ala de actul de mostenitor).
Cu hartia de la fisc si cu hartia de la centrul de fier vechi, se face radierea la SRPCIV, unde se completeaza cate o cerere de radiere din partea fiecarui coproprietar.

Asta ca sa nu mai faceti partaj voluntar, in care unul din cei trei primeste cotele celorlalti doi si isi intregeste dreptul de proprietate pana la 100%, dupa care deschide singur rol pentru masina la fisc si urmeaza aceeasi procedura ca mai sus (radiere de la fisc, in baza hartiei de distrugere, respectiv depunerea CiV, placute si certificat fiscal in urma radierii la SRPCIV).



--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:40
Forum Renault