DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.971 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5892
5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Totul despre PFA-uri, declaratii, datorii la stat, ce, unde, cand, cat

dantes
post 24 Aug 2010, 11:16
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Este un subiect care probabil pe multi o sa-i intereseze, mai ales ca acu' e harababura asta cu somajul si toate cele.

Problema mea se pune in felul urmator...sunt angajat la firma x cu norma intreaga, dar si un PFA cu norma de venit, care aduce venituri ocazionale. Fiind cu norma de venit, s-a stabilit norma la inceput de an, platesc impozitul si sanatatea mai incolo ca era un pic interpretabil si nu mi se pare normal sa o platesc atata timp cat sunt asigurat deja prin contractul de munca.

Acu' insa, in normele de la OUG58/2010, desi scrie negru pe alb la art. 3 al.3 ca nu trebuie platite contributiile pe veniturile independente, la art. 6 al.1, paragraful a si b spune sa trebuie sa platesc si sanatate si somaj si pensii. Lasand la o parte faptul ca un pfa nu are cum sa beneficieze de chestiile alea si ca deja platesc odata prin cartea de munca, as cam vrea sa intru in randul lumii corecte sau sa inchid naibii porcaria asta de pfa.
Totusi as vrea sa o mai tin, asa ca nu stiu daca trebuie sa platesc ceva, daca da, cat? cand se depun declaratiile? cand se plateste? unde? etc...
Totodata, la amenzi vad ca face referire la persoanele descrise la art.5 al.1, adica persoanele care datoreaza contributii, adica nu si cei de la art.3, al.3.

Plus de asta, la art. 6 al.1 spune de venituri - cheltuieli dar pfa-ul la norma nu are voie asa ceva si nici nu are asa ceva... La adm financiara imi zice ca nu s-ar aplica, la pensii n-au nici macar cont unde sa scrii, basca declaratii care nu zice nimic de pfa la norma...puii mei...e o harababura imensa.

Voi cum faceti si cum credeti ca e corect?


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Aug 2010, 11:32
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




care e pfaul la norma? ala de faci regularizare in fiecare mai?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 24 Aug 2010, 11:41
Post #3


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Banuiesc ca la ala se refera, in aceeasi situatie este nevasta-mea, si in afara de impozitul ala trimestrial pe venitul prognozat nu plateste nimic altceva.

Cred ca-ti faci probleme inutile, cu atat mai mult cu cat zici ca ai intrebat la administratia financiara si aia ti-au zis clar ca nu e cazul.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 24 Aug 2010, 11:44
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 24 Aug 2010, 12:09
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Astia din gandul sunt pe afara si se refera doar la persoanele care obtin venituri din contracte de drepturi de autor..

Pfa-ul la norma de venit, e ca statul impune o norma pe an, in functie de activitate (nu toate activitatile au norma de venit) la care se plateste impozit. Mai mult decat atat, nu trebuie sa tii nici o contabilitate, nu depui nici o declaratie, doar iti vine prin posta cat ai de plata si gata...
Pe IT, normele de anul asta sunt ceva de genul 20.000 lei si ceva. Daca faci peste, esti avantajat ca nu mia platesti nimic, daca faci sub, dai mai mult..
E dubioasa rau treaba cu somaj pensii si alte cele...

Nu pot sa nu ma intreb... un PFA are statut de persoana juridica, are cui si altele. Cum puii mei intra in somaj un pfa? Dar la pensie? Cand iese la pensi un pfa? Dupa 65 de ani? Daca ai facut pfa-ul al 40, rezulta ca la pensie un pfa iese la 105 ani?
HALAL leguitori....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Aug 2010, 13:25
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




aham... deci nu e ala cu venitul realizat...


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 24 Aug 2010, 20:19
Post #7


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




La doftori din cate stiu eu, nu este norma.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 24 Aug 2010, 21:38
Post #8


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(dantes @ 24 Aug 2010, 12:09)
...Pfa-ul la norma de venit, e ca statul impune o norma pe an, in functie de activitate (nu toate activitatile au norma de venit) la care se plateste impozit. Mai mult decat atat, nu trebuie sa tii nici o contabilitate, nu depui nici o declaratie...
*



Stai nitel ca ceva nu-i OK in ce spui tu. Statul nu-ti poate impune o norma de venit. Cel mult un plafon minimal de impozit care se regularizeaza dupa ce-ti depui declaratiile de venit.

Mai mult de atat, iti trebuie o contabilitate. E drept, una in simpla partida, adica un registru in care notezi tot ce incasezi si tot ce cheltui, iar la sfarsitul anului fiscal faci totalul si-l treci in declaratia de impunere fiscala (formularul 200, parca), dar si asta tot contabilitate se numeste. Si, depui declaratia.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 25 Aug 2010, 07:09
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




La norma de venit e altfel wink.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 25 Aug 2010, 09:19
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




e corect ce zice dantes exista o chestie de asta facuta special pt manelisti, dantes nu am vrut sa te supar. se plateste o norma de x % dintr-un venit estimat de autoritate si ce e peste pa si pusi.... de aia tipa hadrian, vali si alti.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 25 Aug 2010, 09:59
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Fix astia nu au norma stabilita parca radmasa.gif

Mi-a placut analogia... nu e nici o suparare. Ideea e ca sunt multi care fac sumele alea si nu prea...sunt pe acolo...sau sunt peste. Statul, ca sa scoata la lumina niste venituri, a bagat norma asta, pe care o impoziteaza indiferent daca faci sau nu banii respectivi. Adica orice ar fi, statul ia banii aia si la revedere.
E treaba buna ca nu esti obligat sa tii nici un fel de contabilitate, nici macar in partida simpla. Vine declaratia de impunere de la fisc, platesti si aia e...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 25 Aug 2010, 11:44
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(dantes @ 24 Aug 2010, 12:16)
Fiind cu norma de venit, s-a stabilit norma la inceput de an, platesc impozitul si sanatatea mai incolo ca era un pic interpretabil si nu mi se pare normal sa o platesc atata timp cat sunt asigurat deja prin contractul de munca.

Intradevar, e interpretabila...am avut aceeasi problema si DA, trebuie platite si pe PFA, chiar daca le platesti separat ca salariat. Asta pentru ca normele metodologice stipuleaza plata CASS prin aplicarea respectivului procent (parca 6.5%) asupra tuturor veniturilor realizate, inclusiv cele din activitati independente(aici intri tu), chirii, arende, cu exceptia...bla bla". O porcarie fara seaman dar asta e tara in care traim, cu legi facute de niste idioti.
Ca sa sumarizez, vei plati asigurarile sociale pe aceeasi baza impozabila pentru care platesti impozitul pe venit.
QUOTE(dantes @ 24 Aug 2010, 12:16)
Acu' insa, in normele de la OUG58/2010, desi scrie negru pe alb la art. 3 al.3 ca nu trebuie platite contributiile pe veniturile independente, la art. 6 al.1, paragraful a si b spune sa trebuie sa platesc si sanatate si somaj si pensii. Lasand la o parte faptul ca un pfa nu are cum sa beneficieze de chestiile alea si ca deja platesc odata prin cartea de munca, as cam vrea sa intru in randul lumii corecte sau sa inchid naibii porcaria asta de pfa.

Dante, trimite-mi te rog si mie legea asta pe m.adrian@gawab.com.
PFA-ul vreau sa-l inchid si eu, mai ales acum cu ultimele tampenii legislative (depunere lunara a declaratiilor? ph34r.gif )

QUOTE(dantes @ 24 Aug 2010, 13:09)
Pfa-ul la norma de venit, e ca statul impune o norma pe an, in functie de activitate (nu toate activitatile au norma de venit) la care se plateste impozit.

Apicultura, olarit, plante medicinale...vezi ca e o lista cu activitatile care se pot declara cu norma pe venit...si asta la inceput de an.
QUOTE(dantes @ 24 Aug 2010, 13:09)
Nu pot sa nu ma intreb...  un PFA are statut de persoana juridica, are cui si altele.

Atentie - PFA nu are statut de PJ! Chiar daca are "CUI si altele"
QUOTE(dantes @ 24 Aug 2010, 13:09)
HALAL leguitori....
*


Subscriu...incompetenti pusi in comisii economice pe baza cotizatiilor la partid, habar nu au cu ce se mananca fiscalitatea. Toate rahaturile astea de legi par a fi facute pe principiul "hotului de hot i-e frica"...si ies niste aberatii de iti vine sa mergi pe tavan.


QUOTE(radian @ 24 Aug 2010, 22:38)
Stai nitel ca ceva nu-i OK in ce spui tu. Statul nu-ti poate impune o norma de venit.
*


Ba da..primul an o estimezi, la fel ca in partida simpla pe venit estimat. Dupa care ti-o impune pentru anul urmator. Dupa care o regularizezi. Dupa care "te regularizeaza" statul pe toate partile.
QUOTE(radian @ 24 Aug 2010, 22:38)
Mai mult de atat, iti trebuie o contabilitate. E drept, una in simpla partida, adica un registru in care notezi tot ce incasezi si tot ce cheltui, iar la sfarsitul anului fiscal faci totalul si-l treci in declaratia de impunere fiscala (formularul 200, parca), dar si asta tot contabilitate se numeste. Si, depui declaratia.
*


Corect...si nu e totul. Mai sunt alte formulare, declaratii trimestriale....
vorba consilierului meu fiscal, contabilitatea in partida simpla e orice, numai SIMPLA NU!
QUOTE(dantes @ 25 Aug 2010, 10:59)
Fix astia nu au norma stabilita parca  radmasa.gif
*


Nu au...ca nu sunt in lista.

This post has been edited by Madriann: 25 Aug 2010, 11:45


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 25 Aug 2010, 12:20
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Da-i pe guguloi cu "norme de aplicare a oug 58/2010"...e plin de ele...daca nu te descurci il am pe acasa pe undeva si il trimit...dar mergi pe gugle ca e bine.

S-a mai facut lumina.
Ce ai zis in primul paragraf mi-a mai repetat-o si unul altul mai de specialitate.
Restul e harababura si toti imi recomanda sa platesc ca si pana acum adica pe sistemul vechi.
Apoi astept raspunsurile de la petitii si voi vedea.

Vezi ca inchiderea pfa-ului nu te scuteste de la plata obligatiilor din timpul functionarii.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 25 Aug 2010, 12:31
Post #14


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




off topic: dantes cand vii cu acordeonul si tambalul sa ne zici si noua ceva radmasa.gif
apropos de asta cand se stabilizeaza treburile sa stiu si eu ce si cum trebuie facut caci si pe mine ma bate gandul sa fac un pfa...


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 25 Aug 2010, 12:52
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(dantes @ 25 Aug 2010, 13:20)
Vezi ca inchiderea pfa-ului nu te scuteste de la plata obligatiilor din timpul functionarii.
*


Asta stiu biggrin.gif am mai scris intr-un topic, mai am cam 20k EUR de plata. Numai buni pentru un concediu de parlamentar.

@Romeo - NU iti fa PFA. O sa blestemi ziua aia, facilitatile sunt out....acum, dupa aproape doi ani de chin, vad ce usor ar fi fost pe SRL.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 25 Aug 2010, 13:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pai si cand ti se da ok ca nu ai nici o datorie? ca poate vezi ca dau astia lege retroactiva...


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 25 Aug 2010, 13:39
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Ar fi culmea tampeniei....m-am gandit si eu la asta dar, deocamdata nu pot stinge datoriile...o fac treptat si sper sa termin in decembrie.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 25 Aug 2010, 13:42
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




nu tie ci in general..... daca zici ca inclusiv dupa inchidee poti fi tras la raspundere. cat un an, doi, trei, zece?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 25 Aug 2010, 13:56
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




@barfi....5...si cei 5 ani se calculeaza de la 1 ianuarie anul urmator nasterii datoriei

@romica...io iti fac cantarea da' sari cu banu' smile.gif ... serios acum...ne auzim/vedem si discutam

@Madriann... SRL-ul are muuuuuult mai multe de facut decat un pfa... sa nu mai zic de faptul da din srl scosul banilor legal e chin si pierzi enorm fata de pfa la care dupa ce ai platit darile, banii sunt ai tai, nu ai firmei si dispui de ei pe persoana fizica. PFA-ul la norma nu necesita nici macar contabilitate in partida simpla, srl-ul are o droaie de declaratii..... Daca un pfa il mai dregi si singur, dar la un srl fara contabil platit nici gand...plus f. multe dezavantaje....
Pe srl trebuie sa faci bani seriosi si sa faci numai srl, nu si munca in alta parte, dar sa si produca sa platesti tot ce inseamna salarii, contributii, etc....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 25 Aug 2010, 13:59
Post #20


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Mie nu mi se mai pare mare diferenta intre un srl si un pfa .


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 25 Aug 2010, 14:39
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Dai la contabil 500 RON si ai scapat de hartzoage.
Contabila care tine SRL-ul sotiei a declinat ferm preluarea PFA pe motiv ca e "multa bataie de cap"....si incep sa o inteleg. Intradevar, faptul ca poti dispune de bani la libera vointa e un avantaj considerabil...dar sunt posibilitati si pe SRL wink.gif.
In schimb, deducerile sunt, cred, mai generoase pe srl....


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 26 Aug 2010, 11:26
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Aventuri la infiintarea unui SRL: 15 taxe (I)

QUOTE
hartii?! Mai bine sa-mi platesc o suma mai mare, dar o singura data”, se plangea acum ceva vreme un antreprenor care tocmai trecuse prin furcile caudine ale birocratiei pentru a-si deschide o terasa in Centrul Vechi.

Pentru a infiinta o companie trebuie platite la Registrul Comertului nu mai putin de 15 taxe. Fiecare cu o valoare modica de 5-10 lei. Iar o “mica taxa uitata” e un bun prilej pentru ca autoritatile sa amane infiintarea firmei.
O alta explicatie pentru numarul mare de taxe la infiintarea firmelor este ca astfel statul poate sa dea de munca unor angajati – cineva trebuie sa verifice daca toate cele 15 taxe au fost platite. In total, la Registrul Comertului sunt aprobate aproape 1.800 de posturi in 2010.
Pentru cei pe care s-ar putea sa-i apuce “antreprenoriat” in vremuri de criza, iata taxele care trebuie platite:
10 lei: verificare unicitate sediu social;
10 lei: verificare asociat unic.

Total: 20 lei

Alte taxe:
2 lei: Fond pentru finantarea Buletinlui Insolventei – 10% din taxele perpute de Oficiile Registrului Comertului pentru operatiunile de inregistrare;
10 lei: Fond lichidare legea 169/2010 – 50% din taxele registru;
31.5 lei: taxa publicare Monitorul Oficial, partea a IV-a – informatii despre societatile comerciale;
30 lei: Certificat constator (un certificat care atesta ca s-a inregistrat o declaratie pe propria raspundere din care rezulta ca sunt indeplinite conditiile de functioare impuse de legislatia in domeniul sanitar-veterinar, protectiei mediului si protectiei muncii);
120 lei: taxa de inmatriculare;
10 lei: taxa obtinere cazier fiscal;
20 lei: sume pentru cazier fiscal;
10 lei: taxa pentru obtinere cod unic de inregistrare;
10 lei: transmitere declaratii catre autoritati (?);
10 lei: transmitere acte pentru publicare in Monitorul oficial.

Alte taxe:
12 lei – Fond pentru finantarea cheltuielilor cu Buletinul Insolventei (10% din taxele de registru);
105 lei – Fond pentru lichidarea societatilor comerciale (50% din taxele de registru).

Pe langa taxele platite la institutiile statului, trebuie sa luati in calcul si sumele necesare capitalului social minim – 200 de lei.
In plus, daca vreti sa apelati la un avocat pentru deschiderea firmei, costurile vor creste cu cel putin 650 de lei – 500 de lei onorariul avocatilor si inca 150 de lei onorarii notariale (declaratie pe propria-raspundere si procura pentru avocat).


http://blog.pragent.ro/2010/08/26/infiintare-srl-15-taxe/

Aventuri la deschiderea unei firme (II): 2 saptamani pentru o stampila

QUOTE
Viitorii intreprinzatori din Romania s-au trezit, fara voia lor, agenti perceptori ai statului. Iar timpul necesar infiintarii unei firme s-a lungit de trei ori, de la zece zile, la peste 30. Motivul:  excesul de zel al angajatilor fiscului si un ordin emis de seful institutiei care conditioneaza constituirea unei firme de obtinerea unei adeverinte pentru sediul social.

Potrivit unui ordin al ANAF de la sfarsitul lui iunie 2010, firmele in curs de constituire, inainte de a depune documentele la Registrul Comertului, trebuie sa obtina de la Fisc o adeverinta ca au “sediul social” curat, mai precis, ca acolo nu functioneaza si alte firme. Masura a fost justificata prin nevoia de a reduce evaziunea fiscala.

In actul normativ se precizeaza ca termenul pentru eliberarea adeverintei de la ANAF este de cinci zile lucratoare si se prezinta si lista cu documentele necesare.

Insa, momentul in care vor sa obtina adeverinta pentru sediu, contribuabilii afla o informatie suplimentara: contractul de inchiriere a imobilului trebuie neaparat sa poate stampila ANAF-ului, se arata pe blogul site-ului www.pragent.ro. Insa proprietarul, si nu chiriasul este cel care declara contractul la Fisc. Iata cum viitorii antreprenori sunt  nevoiti sa-l convinga pe cel de la care au inchiriat sediul social sa inregistreze contractul de inchiriere la Fisc. Ceea ce ar trebui sa fie treaba celor 30.000 de angajati ai ANAF-ului.

Si asta nu e tot.  A descoperit Nelu T, care a vrut sa-si inregistreze o firma in sectorul 6. Daca obtinerea adeverintei pentru infiintarea societatii comerciale dureaza maximum o saptamana (5 zile lucratoare), obtinerea unei stampile pe contractul de inchiriere de la departamentul de persoane fizice al Administratiei Financiare se dovedeste a fi un demers mult mai complicat. Dureaza doua saptamani. Angajatii ANAF au argumentat ca au nevoie de acest ragaz pentru a verifica atent actele (documentul de proprietate si contractul de inchiriere).

Documente necesare pentru eliberarea adeverintei pentru sediu:
cerere tip
contract de comodat/inchiriere
documente care sa ateste dreptul de proprietate asupra imobilului
actul de identitate al solicitantului
actul care atesta denumirea firmei
actul care atesta numirea reprezentantului juridic
timbru fiscal.

Potrivit raportului DoingBusiness, durata de infiintare a unei societati comerciale in Romania era de doar 10 zile anul trecut. Prin ordinul ANAF privind adeverintele pentru sediu, aceasta s-a prelungit cu inca 20 zile (o saptamana pentru eliberarea adeverintei si inca doua pentru inregistrarea contractului de inchirere).

Cum e in alte tari? Infiintarea unei firme se face intr-o singura zi in Noua Zeelanda, in 6 zile  in Statele Unite, 7 zile in Franta, potrivit Raportului Doingbusiness publicat de Banca Mondiala. Durata procedurilor plaseaza Romania mai aproape de tari precum Congo si Tadjikistan, aflate la coada clasamentului.


http://blog.pragent.ro/2010/08/27/aventuri...-unei-firme-ii/

This post has been edited by george_scala_2004: 27 Aug 2010, 08:53


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 27 Aug 2010, 15:43
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




scrie pe undeva prin codul fiscal (nu stiu exact articolul) ca venitul net pentru un PFA impozitat la norma este exact norma de venit. deci totul se plateste raportat la aceasta norma. oricunde scrie prin vreo lege "venitul net", pfa-ul la norma poate citi "norma de venit", nu are rost sa se gandeasca la venituri si cheltuieli.
in cazul in care pfa-ul este si salariat (cu norma intreaga, daca tin eu bine minte), norma se reduce la jumatate. deci totul (impozit si contributii) se reduce corespunzator.

legat de modificarile recente, primul post se refera de fapt la anexa 2 din HG 791/2010 (aka normele de aplicare ale oug 58/2010) unde la articolul 3, punctul 3 spune ca salariatii care obtin venituri in mod ocazional nu datoreaza contributii. mai mult, articolele urmatoare fac referire (directa sau indirecta) la articolul 3, deci s-ar putea trage concluzia ca respectivii nu trebuie sa depuna nici declaratii.
un pic problematica e notiunea de "mod ocazional", care nu e definita clar. avand in vedere restul paragrafelor din articolul 3, e de presupus ca "mod ocazional" inseamna sa nu fie periodic (lunar, trimestrial si ce mai scrie pe la paragraful 2 din art. 3)

ceilalti (cei ce nu considera ca se incadreaza la paragraful 3 din articolul 3 la normelor de aplicare) trebuie sa depuna declaratii de venit la pensie(10.5%), sanatate(5.5%) si somaj(0.5%).
pana acum pentru salariati fi PFA pensia era optionala (daca vroiai, puteai plati ~30% dintr-o suma aleasa), sanatatea era obligatorie (aici nu s-a schimbat nimic) si somajul nu trebuia platit.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 30 Aug 2010, 08:54
Post #24


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Bai frate, ce e asta? Saptamana trecuta am fost plecat din tara, m-am intors aseara, iar acu' vad ca mr. Seitan & Vladescu au reinventat roata in forma de cerc si trebuia sa depun personal nu stiu ce declaratii? wacko.gif

Imi spune si mie cineva in ce MO e publicata dracovenia? Multam anticipat!


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 30 Aug 2010, 09:08
Post #25


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Așteaptă amenda și o să afli! smile.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 30 Aug 2010, 09:08
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




informatia e in primele linkuri intoarse de google la cautarea dupa legile indicate mai sus

oug 58 - Monitorul Oficial, Partea I nr. 431 din 28 iunie 2010
hg 791 - Monitorul Oficial, Partea I nr. 542 din 3 august 2010


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 30 Aug 2010, 09:20
Post #27


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Multam frumos.

MO din 3 august... iar eu din 4 august pana ieri am fost in concediu... imi vine sa zbier.

plange.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 30 Aug 2010, 09:37
Post #28


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(vijelie @ 10 Aug 2010, 19:44)
Ieftin si bun.
*


Nu-ti poti "muta" veniturile din iulie in august ca sa nu datorezi/declari nimic pentru iulie?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 30 Aug 2010, 09:42
Post #29


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(ady77 @ 30 Aug 2010, 10:37)
Nu-ti poti "muta" veniturile din iulie in august ca sa nu datorezi/declari nimic pentru iulie?
*


nono.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 30 Aug 2010, 10:12
Post #30


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




E clar ca ma voi lega de caracterul 'ocazional' al veniturilor mele din PFA, ceea ce e chiar adevarat, si n-am sa depun nici o declaratie suplimentara pe nicaieri. Obligatia depunerii e stipulata clar pentru cei de la art 3(1) si 3(2).

Ma intriga un pic art 9(2), pe care nu-l inteleg prea bine:

Art. 9
(2) Persoanele care realizeaza, in conditiile prevazute la art. 3 alin. (1), venituri de natura profesionala in mod ocazional datoreaza contributiile individuale pana la data la care cuantumul veniturilor de natura profesionala realizate in cursul anului calendaristic atinge plafonul de 5 salarii medii brute pe economie.


Adica toate obligatiile de declarare si de plata se 'declanseaza' in momentul in care veniturile ocazionale ating 5 salarii medii brute pe economie? Daca da, e de bine.

Personal mi se pare o cretinitate crunta declararea lunara a veniturilor. In loc sa faca viata mai usoara intreprinzatorului - ca acesta sa poata produce cat mai mult, statul asta se gandeste cum sa-mi puna tot felul de piedici.

Incep sa ma gandesc sa platesc impozitele si taxele in multe BWP, dar nu stiu la ce curs de schimb sa le dau.





--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:09
Forum Renault