DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> servodirectie solenza, va rog sa ma ajutati

maria26
post 20 Feb 2010, 21:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 February 10




as dori sa aduc o imbunatatire masinii - sa pun servodirectie. cumparam o alta masina pe care o va conduce sotul, iar solentza imi va ramane mie.. nu am puterea sa trag de volan. problema este ca am cautat pe net un service unde sa pot pune servo si nu gasesc.
ma gandesc ca poate v-ati confruntat cu problema asta si ma puteti ajuta. sa-mi recomandati pe cineva care face asa ceva.am intrebat cunoscutii si cam toti ma descurajeaza spunandu-mi ca ma costa 100 euro.. daca o caseta de servodirectie costa aprox 11 mil cum se ajunge la 40??
astept raspuns urgen
multumesc!

mentionez ca sunt din Pitesti

20 Feb 2010, 21:34:
nu ma poate ajuta nimeni? sad.gif .. cel puin sa am idee ce-mi trebuie si cam cat costa

This post has been edited by maria26: 20 Feb 2010, 21:34


--------------------
dacia solenza 2003 - ag 56 seb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 20 Feb 2010, 21:42
Post #2


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova






--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maria26
post 20 Feb 2010, 21:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 February 10




QUOTE(ArtVandelay @ 20 Feb 2010, 21:42)



mersi.. am citit mai devreme , dar am vazut ca postarile sunt din 2008.. este cineva din pitesti care imi poate recomanda pe cineva?


--------------------
dacia solenza 2003 - ag 56 seb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 20 Feb 2010, 21:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




1. NU ai cautat subiectul de caseta servodirectie pe forum !
2. nu cred ca veia junge sa pui caseta de servodirectie , adica sa faci rost de toate piesele care trebuiesc schimbate la preturi decente .
3. daca vrei sa-ti mearga mai usor volanul , foloseste cauciucuri mai subtiri pe fata , le umfli la 2,2 - 2,3 atm. si se rezolva problema . Daca vrei sa mearga si mai usor , verifica si greseaza sistemul de prindere al arcurilor pe fata , in capat de tot au un fel de rulmenti si la aia in timp , in cauza gropilor se distrub bilele si se pierd , rezultand o miscare f greoaie a volanului . Verifica si capetele de bara si bieletele de directie daca mai sunt ok .
La o masina de 2500 de euro , NU se merita sa dai 15-17 milioane pentru a pune servo-directie . Multi dupa 5-6 ani avem probleme cu sistemul de servodirectie , iar la noi a venit din fabrica , cu piese originale si multi nici nu am fortat sistemul .
- intelege ca volanul NU se misca in timp ce masina sta pe loc , adica trebuie sa o misti ORICAT de putin pentru a da de volan si totul se rezolva !
- daca imi asculti sfaturile si intelegi ca nu se merita investitia , salvezi niste cheltuieli si iti pui si masina la punct .
- poti incerca sa conduci putin un Logan fara servo-directie , adica dintre primele variante si ai sa vezi ce inseamna sa nu poti misca volanul !

- pentru mai multe informatii , CAUTA pe forum si citeste topicurile de probleme , piese auto si imbunatatiri !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maria26
post 20 Feb 2010, 21:55
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 February 10




QUOTE(marius80_eugen @ 20 Feb 2010, 21:49)
1. NU ai cautat subiectul de caseta servodirectie pe forum !
2. nu cred ca veia junge sa pui caseta de servodirectie , adica sa faci rost de toate piesele care trebuiesc schimbate la preturi decente .
3. daca vrei sa-ti mearga mai usor volanul , foloseste cauciucuri mai subtiri pe fata , le umfli la 2,2 - 2,3 atm. si se rezolva problema . Daca vrei sa mearga si mai usor , verifica si greseaza sistemul de prindere al arcurilor pe fata , in capat de tot au un fel de rulmenti si la aia in timp , in cauza gropilor se distrub bilele si se pierd , rezultand o miscare f greoaie a volanului . Verifica si capetele de bara si bieletele de directie daca mai sunt ok .
La o masina de 2500 de euro , NU se merita sa dai 15-17 milioane pentru a pune servo-directie . Multi dupa 5-6 ani avem probleme cu sistemul de servodirectie , iar la noi a venit din fabrica , cu piese originale si multi nici nu am fortat sistemul .
- intelege ca volanul NU se misca in timp ce masina sta pe loc , adica trebuie sa o misti ORICAT de putin pentru a da de volan si totul se rezolva !
- daca imi asculti sfaturile si intelegi ca nu se merita investitia , salvezi niste cheltuieli si iti pui si masina la punct .
- poti incerca sa conduci putin un Logan fara servo-directie , adica dintre primele variante si ai sa vezi ce inseamna sa nu poti misca volanul !

- pentru mai multe informatii , CAUTA pe forum si citeste topicurile de probleme , piese auto si imbunatatiri !
*




stiu si eu ca trebuie sa misc masina cand dau de volan.. sunt femeie, dar nu idioata sad.gif .. nu asta este problema.. dac intru intr-un sens giratoriu ma chinui sad.gif

mersi oricum pentru raspuns.. nu ma intereseaza cat investesc.. ma intereseaza confortul meu.. deci voi pune servo..

This post has been edited by maria26: 20 Feb 2010, 21:56


--------------------
dacia solenza 2003 - ag 56 seb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 20 Feb 2010, 21:58
Post #6


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




nu are rost o investitie atit de mare pentru o servodirectie la solenza...mai bine ungi unele locuri sa mearga volanul mai usor...eu am servodirectie pe solenza si tot am uns acele locuri...daca vrei sa vorbim c-am pe unde sint acele locuri intra pe mess la yd-ul ...nissan_nav74...bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maria26
post 20 Feb 2010, 22:00
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 February 10




....

This post has been edited by maria26: 20 Feb 2010, 22:09


--------------------
dacia solenza 2003 - ag 56 seb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 20 Feb 2010, 22:07
Post #8


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




nu


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu35
post 20 Feb 2010, 23:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 24 November 07
From: Constanța




.. nu asta este problema.. dac intru intr-un sens giratoriu ma chinui sad.gif

mersi oricum pentru raspuns.. nu ma intereseaza cat investesc.. ma intereseaza confortul meu.. deci voi pune servo..
*

[/quote]



respect decizia ta, insa mi se pare un pic curios sa mearga ingrozitor de greu volanul, pentru ca nici eu nu am servo dar efectiv ma joc cu volanul cu o singura mana ( si in intersectii, si la parcare laterala, si la orice manevra). Oricum succes.


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 20 Feb 2010, 23:35
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(ramsen @ 20 Feb 2010, 21:58)
.mai bine ungi unele locuri sa mearga volanul mai usor...eu am servodirectie pe solenza si tot am uns acele locuri...daca vrei sa vorbim c-am pe unde sint acele locuri intra pe mess la yd-ul ...nissan_nav74...bafta
*


Mai perversule , nu ne intereseaza viata ta sexuala radmasa.gif , zi ce trebuie schimbat la masina pe forum , poate au si altii nevoie sa unga cate ceva ! 090.gif

This post has been edited by marius80_eugen: 20 Feb 2010, 23:35


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 21 Feb 2010, 11:05
Post #11


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(marius80_eugen @ 20 Feb 2010, 23:35)
Mai perversule , nu ne intereseaza viata ta sexuala  radmasa.gif , zi ce trebuie schimbat la masina pe forum , poate au si altii nevoie sa unga cate ceva ! 090.gif
*


mariuse eu nu te-am jignit cu ceva pe tine si nu permit sa ma faci pervers cind nici nu ma cunosti...vrei decit sa ma intariti ca sa primesc suspendare ,asta vrei dar nu iti merge ca nu intru in jocul tau...
in primul rind observa ca sintem din acelasi oras si eu si nikul maria 26...
pentru o asemenea investitie sa pui servo directie pe o solenza care nu a avut din uzina nu se merita...multe piese iti trebuie pentru aceasta lucrare...si cit de scumpe sint astea mai bine se lasa pe gubas...
-caseta directie asistata
-pompa de servo
-fulia de la alternator trebuie schimbata cu una dubla
-curea de accesorii daca se gaseste fara actionare aer conditionat (cureaua la cele cu servo directie actioneaza si conpresorul de aerul conditionat)
-furtune de presiune
-vasul cu ulei de servo...si poate mai sint si le-am omis eu
maria26 din motivul asta am spus
ca sotul tau sa intre pe messul meu sa ii explic mai multe, sau poate vrea sa ne intilnim si sa discutam ...poate chiar stam in acelasi cartier...
multumesc pentru jignire domnule marius80_eugen

21 Feb 2010, 11:10:
AAA...scuze domnule marius80_eugen era sa uit ...sint 3 puncte la directie care se ung cu ulei sau vaselina (de obicei ulei

This post has been edited by ramsen: 21 Feb 2010, 11:10


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maria26
post 21 Feb 2010, 13:10
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 February 10




QUOTE(marius80_eugen @ 20 Feb 2010, 23:35)
Mai perversule , nu ne intereseaza viata ta sexuala  radmasa.gif , zi ce trebuie schimbat la masina pe forum , poate au si altii nevoie sa unga cate ceva ! 090.gif
*



radmasa.gif radmasa.gif eu n-am zis nimik ca sa nu par paranoica.. poate era mai bine sa pun un nick de barbat.. asa nu mai eram luata peste picior... nu ma pricep prea bine la masini, sotul se pricepe, dar am intrat aici in speranta ca cineva ma va ajuta...

QUOTE(ramsen @ 21 Feb 2010, 11:05)
mariuse eu nu te-am jignit cu ceva pe tine si nu permit sa ma faci pervers cind nici nu ma cunosti...vrei decit sa ma intariti ca sa primesc suspendare ,asta vrei dar nu iti merge ca nu intru in jocul tau...
in primul rind observa ca sintem din acelasi oras si eu si nikul maria 26...
pentru o asemenea investitie sa pui servo directie pe o solenza care nu a avut din uzina nu se merita...multe piese iti trebuie pentru aceasta lucrare...si cit de scumpe sint astea mai bine se lasa pe gubas...
-caseta directie asistata
-pompa de servo
-fulia de la alternator trebuie schimbata cu una dubla
-curea de accesorii daca se gaseste fara actionare  aer conditionat (cureaua la cele cu servo directie actioneaza si conpresorul de aerul conditionat)
-furtune de presiune
-vasul cu ulei de servo...si poate mai sint si le-am omis eu
maria26 din motivul asta am spus
ca sotul tau sa intre pe messul meu sa ii explic mai multe, sau poate vrea  sa ne intilnim si sa discutam ...poate chiar stam in acelasi cartier...
multumesc pentru jignire domnule marius80_eugen

<span class='edit'>21 Feb 2010, 11:10:</span>
AAA...scuze domnule marius80_eugen era sa uit ...sint 3 puncte la directie care se ung cu ulei sau vaselina (de obicei ulei
*



multumesc mult pentru raspuns.. poate isi face sotul timp si te va contacta...


--------------------
dacia solenza 2003 - ag 56 seb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabitzu'
post 21 Feb 2010, 16:49
Post #13


Member


Group: Members
Posts: 347
Joined: 5 September 09
From: Bucuresti




Maria, la cati bani dai sa iti pui servodirectie mai bine o vinzi si iti iei alta cu servo,o scala de preferat.Si daca spui ca si in sensul giratoriu ai probleme, adica in mers, ori mananca mai bine ( multe lactate wink.gif ) ori ai grave probleme la masina.Cum spunea cineva mai sus, vezi la caseta de directie, la bielete si ce dreq mai e pe acolo.Nu cred ca e sigur sa mergi cu o masina cu care te chinui sa iei un viraj... excl.gif

This post has been edited by gabitzu': 21 Feb 2010, 16:49


--------------------
dacia / vw solenza confort / Golf 6 2004 1.4 mpi / 2011 1.4 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maria26
post 21 Feb 2010, 18:24
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 February 10




QUOTE(gabitzu' @ 21 Feb 2010, 16:49)
Maria, la cati bani dai sa iti pui servodirectie mai bine o vinzi si iti iei alta cu servo,o scala de preferat.Si daca spui ca si in sensul giratoriu ai probleme, adica in mers, ori mananca mai bine ( multe lactate wink.gif ) ori ai grave probleme la masina.Cum spunea cineva mai sus, vezi la caseta de directie, la bielete si ce dreq mai e pe acolo.Nu cred ca e sigur sa mergi cu o masina cu care te chinui sa iei un viraj... excl.gif
*



n-am decat 50 de kg, dar nu mancarea este problema virajelor blush.gif big_wheel.gif .. masina are 120.000 km.. a suferit doua accidente ( nu eram eu la volan biggrin.gif ) si e galbena.. o avem de noua .. deci nu a fost pe taxi.. daca o vand nu mai iau nimik pe ea sad.gif .. mai bine investesc 30-35 mil in ea( in vara o vopsim) si o mai tin 3 ani.. eu, sincer, am permis din 2004, dar nu prea am condus.. imi e greu si cu parcarea... de-asta vreau servo...

This post has been edited by maria26: 21 Feb 2010, 18:24


--------------------
dacia solenza 2003 - ag 56 seb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evil_2009
post 21 Feb 2010, 18:49
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 20 June 09
From: BUCURESTI




o sa te doara si piciorusul stang de la ambreiaj , mai bine iti pui pedale de logan laugh.gif


--------------------
dacia solenza 1.9 d + logan 1.5 dci europa / laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maria26
post 21 Feb 2010, 18:53
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 February 10




QUOTE(evil_2009 @ 21 Feb 2010, 18:49)
o sa te doara si piciorusul stang de la ambreiaj  , mai bine iti pui pedale de logan laugh.gif
*



pai de ce? nu stau cu piciorul deasupra ambreiajului.. chiar daca asa stau majoritatea femeilor blush.gif .. iar la semafor o las pe liber....

eu v-am cerut sa ma ajutati cu o persoana care imi poate pune servo pe masina si voi ma luati peste picior sad.gif


--------------------
dacia solenza 2003 - ag 56 seb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evil_2009
post 21 Feb 2010, 18:57
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 20 June 09
From: BUCURESTI




e o diferenta ca de la cer la pamant dintre pedalele de logan si cele de solenza , mie miau uat vreo 2 zile sa ma obisnuiesc cu pedalele , fiindca am condus logan....


--------------------
dacia solenza 1.9 d + logan 1.5 dci europa / laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maria26
post 21 Feb 2010, 19:05
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 February 10




QUOTE(evil_2009 @ 21 Feb 2010, 18:57)
e o diferenta ca de la cer la pamant dintre pedalele de logan si cele de solenza , mie miau uat vreo 2 zile sa ma obisnuiesc cu pedalele , fiindca am condus logan....
*



la logan pedalele sunt mult mai jos.. pai si ce-ar trebui sa fac? sa iau eu loganul si sa ramana sotul cu solentza? in cazul asta nu as mai pune servo pe ea.. dar pot eu sa conduc o masina atat de mare? mi se pare si incomoda..


--------------------
dacia solenza 2003 - ag 56 seb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 21 Feb 2010, 20:26
Post #19


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




Bai astia care va tot dati cu parerea mai bine lasati-o moale, nu cred ca v-ati pus nici unul din voi servodirectie pe solenza, insa eu am facut-o!
Pentru initiatorul topicului:
1. Cauta caseta de directie de pe un clio 2 2000-2001, cu asta n-o sa ai probleme cu scurgerile de ulei.
2.axul volan - poti sa ramai cu asta doar ca trebuie sa-l scurtezi putin si sa-i bagi inainte un burduf care se gaseste de cumparat separat, nu sa iei axul volan complet.
3.mai ai nevoie de suportul pompei de servodirectie.
4. pompa de servodirectie
5. fulie accesorii
6.curea accesorii
7. rola intinzatoare DA cu suportul aferent
8. conducta de joasa presiune
9. conducta inalta presiune
10. presostat - asta vine legat la Ecu injectie
11. rezervor ulei

Cam atat, sper ca n-am omis ceva !
Daca mai vrei alte detalii pe PM.


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maria26
post 22 Feb 2010, 08:37
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 February 10




QUOTE(Vladd @ 21 Feb 2010, 20:26)
Bai astia care va tot dati cu parerea mai bine lasati-o moale, nu cred ca v-ati pus nici unul din voi servodirectie pe solenza, insa eu am facut-o!
Pentru initiatorul topicului:
1. Cauta caseta de directie de pe un clio 2 2000-2001, cu asta n-o sa ai probleme cu scurgerile de ulei.
2.axul volan - poti sa ramai cu asta doar ca trebuie sa-l scurtezi putin si sa-i bagi  inainte un burduf care se gaseste de cumparat separat, nu sa iei axul volan complet.
3.mai ai nevoie de suportul pompei de servodirectie.
4. pompa de servodirectie
5. fulie accesorii
6.curea accesorii
7. rola intinzatoare DA cu suportul aferent
8. conducta de joasa presiune
9. conducta inalta presiune
10. presostat - asta vine legat la Ecu injectie
11. rezervor ulei

Cam atat, sper ca n-am omis ceva !
Daca mai vrei alte detalii  pe PM.
*



multumesc foarte mult.. vad ca te pricepi. ai putea sa-mi dai adresa de mail? sotul ar vrea sa o faca cu mana lui daca nu gasim pe cineva .. si as vrea sa-i mai dai cateva indicatii.. se poate?

This post has been edited by maria26: 22 Feb 2010, 08:37


--------------------
dacia solenza 2003 - ag 56 seb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 22 Feb 2010, 19:20
Post #21


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




dorel_slz@yahoo.com


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinushy
post 22 Feb 2010, 20:03
Post #22


modeLator


Group: Members
Posts: 2.622
Joined: 9 January 07
From: Pitesti - Mioveni




pot sa te ajut cu montajul daca ai piesele, bafta, ( ai datele de contact in profil)


--------------------
Audi A4 ... 1.8T...quattro ;)
frunza verde solz de peste, uite ..... altu` ca citeste
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maria26
post 23 Feb 2010, 21:11
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 February 10




QUOTE(Vladd @ 22 Feb 2010, 19:20)
dorel_slz@yahoo.com
*



multumesc mult.. vorbim pe mail mai multe smile.gif

QUOTE(alinushy @ 22 Feb 2010, 20:03)
pot sa te ajut cu montajul daca ai piesele, bafta, ( ai datele de contact in profil)
*



deocamdata nu am piesele sad.gif .. si sincer as vrea sa le iau de la dezmembrari.. am auzit ca sunt mult mai ieftine...
as vrea sa-ti iau datele de la profil, dar sincer nu le vad si nici PM nu ma lasa sa trimit ..zice nu am suficiente postari sad.gif


--------------------
dacia solenza 2003 - ag 56 seb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinushy
post 23 Feb 2010, 21:17
Post #24


modeLator


Group: Members
Posts: 2.622
Joined: 9 January 07
From: Pitesti - Mioveni




primaru007 pt mess sau 0724798552 -Alin, seara buna


--------------------
Audi A4 ... 1.8T...quattro ;)
frunza verde solz de peste, uite ..... altu` ca citeste
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Feb 2010, 21:09
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Vladd @ 21 Feb 2010, 20:26)
Bai astia care va tot dati cu parerea mai bine lasati-o moale, nu cred ca v-ati pus nici unul din voi servodirectie pe solenza, insa eu am facut-o!
Pentru initiatorul topicului:
1. Cauta caseta de directie de pe un clio 2 2000-2001, cu asta n-o sa ai probleme cu scurgerile de ulei.
2.axul volan - poti sa ramai cu asta doar ca trebuie sa-l scurtezi putin si sa-i bagi  inainte un burduf care se gaseste de cumparat separat, nu sa iei axul volan complet.
3.mai ai nevoie de suportul pompei de servodirectie.
4. pompa de servodirectie
5. fulie accesorii
6.curea accesorii
7. rola intinzatoare DA cu suportul aferent
8. conducta de joasa presiune
9. conducta inalta presiune
10. presostat - asta vine legat la Ecu injectie
11. rezervor ulei

Cam atat, sper ca n-am omis ceva !
Daca mai vrei alte detalii  pe PM.
*



Si cu bieletele de directie ce ai facut ? Eu cand am intrebat la service mi-au spus clar ca si alea trebuiesc schimbate !
Ce ziceti , depaseste 1500 ron ? Anul trecut in targ la Vitan , cu toate piesele noi , de origine depaseam 18 mil , cu piese compatibile ajungeam la 14 mil . Eu vroiam sa renunt la servo ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 24 Feb 2010, 21:23
Post #26


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




Bielete de directie echipate am luat noi de solenza pentru ca cele de clio nu se pupau cu fuzeta!
Tu ca sa renunti la servo iesi mai ieftin, ai nevoie doar de caseta cu axul volan, iar la partea de la motor ai nevoie de suport Compresor si rola intinzatoare de pe o supernova asta ca sa iti fie functional A/C.


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pinos2007
post 25 Jan 2015, 21:05
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 August 11




QUOTE(maria26 @ 20 Feb 2010, 21:04)
as dori sa aduc o imbunatatire masinii - sa pun servodirectie. cumparam o alta masina pe care o va conduce sotul, iar solentza imi va ramane mie.. nu am puterea sa trag de volan. problema este ca am cautat pe net un service unde sa pot pune servo si nu gasesc.
ma gandesc ca poate v-ati confruntat cu problema asta si ma puteti ajuta. sa-mi recomandati pe cineva care face asa ceva.am intrebat cunoscutii si cam toti ma descurajeaza spunandu-mi ca ma costa 100 euro.. daca o caseta de servodirectie costa aprox  11 mil cum se ajunge la 40??
astept raspuns urgen
multumesc!

mentionez ca sunt din Pitesti

<span class='edit'>20 Feb 2010, 21:34:</span>
nu ma poate ajuta nimeni? sad.gif .. cel puin sa am idee ce-mi trebuie si cam cat costa
*

relatii piese sfaturi service solenza


--------------------
dacia super nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 25 Jan 2015, 21:14
Post #28


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




QUOTE(pinos2007 @ 25 Jan 2015, 21:05)
relatii piese sfaturi  service solenza
*



Din 2010 pana acum poate a schimbat si inca 2 masini radmasa.gif


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenza 93
post 25 Feb 2015, 23:05
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 24 February 15




Pinos 2007 eu am scurgeri de ulei la servo se poate remedia sau trebuie inlocuita?


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 26 Feb 2015, 11:34
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 3.406
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Se poate remedia.
Cauta pe topicul despre "simeringul si dimensiunile lui".
Apoi pe la sectiunea de tutoriale sunt prezentate si poze cu operatiunea de remediere.
Bafta.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 09:37
Forum Renault