DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> folie auto, talon suspendat pentru folie

Logan_Galben
post 3 Mar 2006, 21:48
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 31 December 04
From: Constanta




Am pus si eu folie la logan pe laterale spate...daia cea mai deschisa...iar pe luneta am jaluzea....da dinaia de neam prost care acopera toata luneta....aici e si chestie de bulan...am trecut de atatea ori pe langa politai care stateau in mijlocu strazi...nu mau oprit.....si mai face si tata taxiu cu masina...da am auzit ca na avut pr pana acum...da oricum daca esti "baiat" cu ei...adica le dai ceva alea alea....oricum sunt masini ma refer aici la seria 7 si alte dastea care au folii la greu si pe lateralele fata....da de aia nu se ia nici draq...cum te-a prins cu folie pe dacie...imediat te-a saltat smile.gif


--------------------
Logan Preference Galben - CT-17-VGT
Noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 3 Mar 2006, 22:05
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




Cap de creta are ochelari de cal si dasta...


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zack
post 4 Mar 2006, 01:52
Post #33


Cel' incapatzanat


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 March 05




QUOTE(Radduu @ 3 Mar 2006, 20:04)
Da, pt ca stopurile trebuie sa ramana rosii iar semnalizatoarele de fata albe sau galbene din cate stiu eu. Oricum nu arata bine cu folie deasupra, mai bine iti cumperi un spray rosu special pt stopuri. (parerea mea).
*


la kalos semnalizatoarele sunt luungi(am varianta cu semnalizarea in bara(nu in far).
ps: am vazut unele modificate, care aveau folie pe semnalizare\stopuri si mi-au facut cu ochiul.
ps2: am vazut foarte multe masini(de toate natiile incepand de la dacii pana la vw,etc) care au stopurile fumurii si semnalizatoarele... mellow.gif


--------------------
chevrolet 1.4 16v 2005, full - nu zic :))
[COLOR=blue]!!! Drive Safety !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 4 Mar 2006, 02:54
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




nu mai intreba, ca lucian iti va trimite in curand amenda direct acasa icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 6 Mar 2006, 19:42
Post #35


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




QUOTE(bassfreak @ 3 Mar 2006, 21:24)
pai eu zic ca omologarea RAR , garanteaza ca acele folii pe care am dat 100 euro NU ESTOMPEAZA si nici nu RESTRANG vizibilitatea in nici un sens.


Este un punct de vedere. happy.gif Eu zic ca ar merge sa ii spui politaiului asa ceva, poate doar asta sa il induca in eroare. Dar spus asa dintr-o postura mai de victima, sa nu pari ca esti cu tupeu. Iar daca nu vrea, te faci ca n-ai stiut, ca ai crezut ca astea omologate le porti purta si poate te iarta asa. Bineinteles cu o mica atentie de rigoare tongue.gif Asta e tot ce poti face. Apoi daca este vreun politai mai patriot asa si iti ia talonu, te duci peste aia unde ti-au pus folia omologata si ii tragi de ciuf nitel.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei_d
post 6 Mar 2006, 20:28
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 31 August 05
From: Bucuresti




sa ma bag si eu in seama cu foliile pe geam. domle, daca ele sunt acceptate in vanzare (ca doar nu sunt vandute ilegal) atunci si uzul lor este legal. iar daca folia a fost omologata de RAR inseamna ca a fost omologata pentru uzul pe o masina, mai precis pe geamurile unei masini, ca RAR nu trebuie sa omologheze daca eu cumpar folie si mi-o lipesc pe covorasele de cauciuc din interior. acum, problema lu nenea militianu (cap de creta - mi-a placut expresia, e buna) e ca el trebuie sa aplice o lege care nu se pupa prea bine cu alte legi. mai clar legile privind circulatia auto nu se pupa cu legile codului comercial. (ca ex in plus de aia se pot vinde legal detectoare radar dar regulamentul militian rutier spune ca nu se pot folosi). faptul ca un bun este in vanzare legal inseamna ca si folosirea lui pentru destinatia data de fabricant e legala. adica daca folia e speciala pentru geamurile masinii, omologata de RAR si e vanduta de comerciant legal atunci folosirea ei e legala. la fel ar trebui sa fie intelegerea la detectoare. care sunt vandute legal si se pot folosi implicit legal. (ca exemplu contra heroina e interzisa la consum dar e interzisa sub sanctiune penala la vanzare (sa nu aud ca heroina nu se poate consuma legal ca e stupid, atunci centrele de dezintoxicare ar trebui sa fie in puscarie -vezi cazul Gheorghe Andrei)

Din pacate nu e asa. Si asa va fi pana nu va da lumea in judecata politia romana sau mai precis pe ghita garcea ala care scrie amenda, nu institutia. sa vezi pe garcea cum va sta sa se intrebe daca face bine sau nu in cazul in care ii trega careva un proces civil de daune.

am vrut si eu sa imi pun folie, dar ma gandesc ca mai bine ma duc pana la rar sa ii intreb ce si cum. nu de alta, dar nu am timp si nici chef sa iau amenda sau sa dau spaga la niste garcea pentru o chestie evident ok. si mai ales viata reala (si implicit procesele) nu e tot una cu capetele de creta din aparatul de stat. ahh, si mai e unu vehement pe aici, care urla impotriva foliilor. simpatic guy wink.gif


--------------------
Dacia Logan 1.6 - tzzzzz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 6 Mar 2006, 23:03
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




QUOTE(Daedalus @ 6 Mar 2006, 21:42)
Este un punct de vedere.  happy.gif  Eu zic ca ar merge sa ii spui politaiului asa ceva, poate doar asta sa il induca in eroare. Dar spus asa dintr-o postura mai de victima, sa nu pari ca esti cu tupeu. Iar daca nu vrea, te faci ca n-ai stiut, ca ai crezut ca astea omologate le porti purta si poate te iarta asa. Bineinteles cu o mica atentie de rigoare  tongue.gif Asta e tot ce poti face. Apoi daca este vreun politai mai patriot asa si iti ia talonu, te duci peste aia unde ti-au pus folia omologata si ii tragi de ciuf nitel.
*




si la ce iti folosesti, daca tot ramai fara talon?

@andrei _d:degeaba l-am da in judecata pe garcea, el doar aplica legea, care e clara:nu ai voie cu nimic pe geamuri
ce vrei sa faca el?(garcea)...e nevinovat radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 4 Jun 2008, 17:46
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




scriu aici ca sa nu mai deschid topic nou degeaba.
problema e urmatoarea:
talon suspendat pentru folie. dupa ce merg la RAR pentru stampila trebuie sa platesc si amenda pentru a putea ridica talonul de la politie?


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 5 Jun 2008, 11:45
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Pe politisti nu-i mai intereseaza daca ti-ai platit amenda,ei o sa-ti elibereze certificatul de inmatriculare.Daca nu ai platit-o cand trebuia,iti vine anul urmator la impozit.
Daca sunt omologate,adica ai timbru lipit pe geam si hartiile acelea de conformitate,nu se leaga nici un politist de tine.Conditia ar fi ca cei de la firma care monteaza folia sa respecte si gradul de vizibilitate specificat.
Am un prieten care face taxi si a ramas fara talon din cauza foliilor.A dezlipit colantele acelea de taxi de pe masina,a mers la RAR,i-au pus stampila pe dovada ca sunt conforme,a mers la politie si a luat talonul.El le avea omologate,dar daca masina este utilizata pentru activitatea de taximetrie,nu ai voie sa montezi deloc.Le are si acum pe masina,mai are certuri cu politistii pe tema asta,dar nu le mai arata talonul la controale,poate cel mult o copie a acestuia.

This post has been edited by cristio_79: 5 Jun 2008, 11:55


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 17 Jun 2008, 10:53
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Iata si punctul de vedere al RAR,cu privire la foliile de protectie geamuri:
http://www.rarom.ro/RO/article--Folii_de_p...amuri--203.html
Jos gasiti si lista produselor cu certificat de conformitate RAR.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wind
post 19 Jun 2008, 19:43
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 630
Joined: 19 January 07
From: bucuresti




http://www.protv.md/stiri/social/politia-r...ri-fumurii.html

in moldova ramai fara numere de inmatriculare


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 19 Jun 2008, 20:40
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Numai daca ai folie pe lateralele fata si pe parbriz.Pe spate se accepta fara nici o limita.Trebuia sa specifici si asta.

Si la noi este interzis sa ai pe lateralele fata,nu mai stiu exact de la ce data.Ca smecherii isi pun in continuare,asta este alta problema.
Eu m-am interesat anul trecut sa-mi pun folie omologata si mi-au spus ca nu mai au voie sa dea omologare pentru lateralele fata.Daca vreau sa pun,o fac pe riscul meu.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 13:10
Forum Renault