DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hartie - Instiintare "Respect" Parcare, Exces de zel

Danezu
post 5 May 2008, 10:37
Post #1


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Sa va povestesc ce-am patit pe 30.04.2008 dimineta la 8.30:

Am parcat masina in fata blocului,pe b-dul Dimitri Cantemir,bucuresti,pentru 10 minute ca sa duc fetita sus la parintii mei si cand am coborat am gasit o hartie de la politie,prin care ma anunta sa ma prezint cat pot de repede la ei sa-mi dea 2-3 puncte amenda si 2 puncte de penalizare. Bulevardul are 3 benzi de circulatie,deci nu am obstructionat nicicum circulatia.Am verificat mai multe masini si numai unele ditre ele aveau aceasta instiintare in parbriz. Am cautat echipajul de politie si cand le-am explicat ca nu am lasat masina decat 10 minute,mi-au zis ca am blocat masinile parcate de aceea m-au amendat.Acele masini puteau iesi pe trotur prin fata fara probleme,am facut si poze.Una din masinile 'blocate' parcate in parcarea pieptene era a tatalui meu,au aceleasi numere de inmatriculare....
Pe bulevard nu exista nici un semn de oprire/stationare.
Ce pot face in aceasta situatie? Astept acasa PV si dupa aia il contest,sau ma duc acum la politie sa vad despre ce este vorba?

A mai patit cineva asa ceva? A primit ceva acasa?
Pe mine ma oftica faptul ca atunci cand este aglomerat pe bulevard nu vezi nici un gabor,dar cand este liber,"muncesc la greu".

Bafta!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 5 May 2008, 11:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Dar ce scrie pe procesul verbal? Scrie ca ai blocat masinile cu numerele de inmatriculare...?


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 5 May 2008, 11:12
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




Cu riscul de a te deranja parerea mea, din ce ai povestit mai sus eu trag concluzia ca au avut dreptate.
Sper sa nu te superi, dar nu vad niciun argument viabil in apararea ta.


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 5 May 2008, 11:12
Post #4


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Scrie doar contraventia savarsita: Art.142 din RAOUG 195/2002.
Si mai scrie ca am fost filmat cu aparatul radar.
Pe spate: daca nu ma prezint repede la politie se va proceda confrm art 109,alin.3 din OUG 195/2006.
Am cautat articolele si nu scrie decat de parcare neregulamentara,nu zici nimic de blocare.....


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
j.d
post 5 May 2008, 11:16
Post #5


...internationally known


Group: Members
Posts: 2.002
Joined: 11 April 06
From: Bucuresti




Am si eu vreo 5 flyere identice care stau la respect in torpedou...


--------------------
powered by TFSI
Ex-owner 2007 Megane Sedan...un pic mai altfel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 5 May 2008, 11:17
Post #6


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




QUOTE(WNS @ 5 May 2008, 11:12)
Cu riscul de a te deranja parerea mea, din ce ai povestit mai sus eu trag concluzia ca au avut dreptate.
Sper sa nu te superi, dar nu vad niciun argument viabil in apararea ta.
*




Cunosti zona de care vorbesc? Sau ai raspuns ca sa faci posturi?? smile.gif
Eu nu ma supar,sunt calm de felul meu,dar nu mi se pare normal sa fiu amendat in fata blocului meu de 2 gabori obositi care erau cu foamea in gat dupa sarbatori.


Bafta!

5 May 2008, 11:19:
@J.D. merci de raspuns,este clara treaba smile.gif
O sa stea si la mine pana o sa trimita PV,daca o sa se intample vreodata,chestia este ca dupa ce am scos telefonul sa-i filmez,au taiat-o instant smile.gif

This post has been edited by Danezu: 5 May 2008, 11:19


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 5 May 2008, 15:37
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




stiu eu zona.
acum ceva vreme era acolo un trotuar larg, pe care parcau toti. si mai parcau si pe prima banda.
apoi au venit astia de la adp si au facut parcari individuale, "in spic", taind din trotuar.
si acum unii parcheaza acolo, "in spic", iar altii parcheaza pe prima banda, blocandu-i pe astia "regulamentarii".

se poate iesi si prin fata, cum zici tu, dar numai trecand peste ditamai bordura si peste gazonul pus acolo (l-au pus cu putin timp inainte de summit-ul nato).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 5 May 2008, 16:06
Post #8


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Acum, fiecare cu durerea lui, eu sunt in situatia ca zilnic imi blocheaza iesirea din curte cate o un istet cu 20-100 cm, ba cu fata, ba cu spatele, adica exact cat sa nu pot iesi pe alee ... si fiecare a stat "10 minute" !
Unul dintre cei in cauza mi-a dat acelasi raspuns: "Nu este semn si nu scrie !".
Nici pe strada mea nu existe semne de interdictie dar nici nu vad motivul sa fie instalat unul la fiecare poarta de garaj ! mad.gif

Eu zic: daca te-au si filmat/fotografiat, bine au facut amendandu-te !
Fi barbat, plateste si trage invataminte, la urma urmei nu-i o crima, este doar o contraventie banala !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mister
post 5 May 2008, 17:14
Post #9


Nu cumpara masini frantuzesti si parfumuri nemtesti, ci invers.


Group: Members
Posts: 474
Joined: 13 July 06
From: Bucuresti




S-au terminat fondurile. Trebuie sa amendeze si ei pe cineva. Si in cine crezi "ca dau"? radmasa.gif

In alta ordine de idei, daca te-au si filmat, n-ai nicio sansa.
Ai 2 variante:
- platesti si asta e;
- nu platesti acum, si-ti vine amenda prin administratia financiara. Roaga-te sa treaca 6 luni pana te anunta sa se prescrie.



--------------------
Renault Megane Sedan Lux Privilege 2006 - 1,5 dci 100 CP
Orice, oriunde, oricand, dar nu oricum.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 5 May 2008, 17:49
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Faza cu aceleasi numere poate trece lejer la coincidente!
Daca vrei sa-ti bati capul, contesta pv!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Retype
post 5 May 2008, 18:53
Post #11


Himera


Group: Members
Posts: 223
Joined: 27 November 06
From: Bucuresti




Dupa cum ai scris si in titlu si mie mi se pare exces de zel. Sa stea sa dea amenzi alora care cu adevarat incurca circulatia, parerea mea.

Eu nu m-as agia prea tare, deloc chiar. Nu merita acesti cretini nici o secunda din timpul tau.

Oricum tu faci cum vrei.

Numai bine


--------------------
Dacia Logan 2006/ Audi 6.0 quattro 2006/ Mio a701 cu MioMap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 5 May 2008, 19:51
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




QUOTE(Danezu @ 5 May 2008, 11:17)
Cunosti zona de care vorbesc? Sau ai raspuns ca sa faci posturi?? smile.gif
Eu nu ma supar,sunt calm de felul meu,dar nu mi se pare normal sa fiu amendat in fata blocului meu de 2 gabori obositi care erau cu foamea in gat dupa sarbatori.
Bafta!

Nu cunosc zona dar dupa cum am spus si mai sus, din cele relatate de tine in primul post, sunt de parere ca au avut perfecta dreptate, nu vad niciun argument serios pt care ar fi trebuit sa nu te amendeze.
Ai spus singur in primul post ca ai oprit pe prima banda a bulevardului in dreptul altor masini parcate regulamentar. Iar cei din parcare puteu iesi, dar numai daca mergeau pe trotuar. Mie nu mi se pare normal ca odata ce am parcat frumos intr-un loc amenajat in acest scop, sa urc bordurile pt a putea pleca, datorita unora ca tine, "care stau doar pt 10 minute". De ce ar trebuii sa pierd 10 minute din timpul meu pt ca cineva ca tine este extrem de comod si opreste masina unde doreste.
Apropo si de ce nu ti se pare normal sa fii amendat chiar si in fata blocului unde locuiesti ? Daca nu respecti legea, e o chestie pur geografica faptul ca locuiesti acolo si nu te absolva de la respectarea legii.
Si ne mai miram de ce se circula in asa hal pe la noi ?!
Multumita celor ce gandesc ca tine.
Numai bine.

This post has been edited by WNS: 5 May 2008, 19:53


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Retype
post 5 May 2008, 20:07
Post #13


Himera


Group: Members
Posts: 223
Joined: 27 November 06
From: Bucuresti




De ce nu luam in vedere ca e un caz special, a parcat masina in dreptul masinei lu' taicasu deci oricum nu avea pe cine sa incurce. La asta ma refer.

In fine, or avea dreptate oamenii legii

Dar imi mentin ideea ca acesti politzai militzieni fac exces de zel cand nu trebuie, iar cand trebuie se fac ca nu vad.

Cazuri sunt nenumarate!


--------------------
Dacia Logan 2006/ Audi 6.0 quattro 2006/ Mio a701 cu MioMap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 5 May 2008, 20:21
Post #14


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




Plateste amenda si data viitoare fii mai atent

Smecheri cu gura mare si nedreptatiti sunt peste tot


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 5 May 2008, 20:24
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




Tot initiatorul topic-ului ne spune in primul sau post, ca erau mai multe masini pe care le-a blocat.
QUOTE(Danezu @ 5 May 2008, 10:37)
... Una din masinile 'blocate' parcate in parcarea pieptene era a tatalui meu,au aceleasi numere de inmatriculare....

Deasemenea nu vad niciun exces de zel odata ce mai erau si alte masini care aveau acea hartiuta in parbriz.
QUOTE(Danezu @ 5 May 2008, 10:37)
... Am verificat mai multe masini si numai unele ditre ele aveau aceasta instiintare in parbriz...

Sigur, scuze se pot gasi in orice situatie si e mai usor decat sa ne asumam responsabilitatea actiunilor personale sau sa mai avem si taria de caracter de a suporta consecintele acestora.

This post has been edited by WNS: 5 May 2008, 20:32


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 5 May 2008, 20:53
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Retype @ 5 May 2008, 19:53)
Dupa cum ai scris si in titlu si mie mi se pare exces de zel. Sa stea sa dea amenzi alora care cu adevarat incurca circulatia, parerea mea.
..........
*




QUOTE(Retype @ 5 May 2008, 21:07)
De ce nu luam in vedere ca e un caz special, a parcat masina in dreptul masinei lu' taicasu deci oricum nu avea pe cine sa incurce. La asta ma refer.
..........
*




parcarile "in spic" au fost facute cu scopul fluidizarii circulatiei, prin eliberarea primei benzi. s-or fi saturat si politistii sa incerce sa vireze de pe stradutele adiacente (gen Lanariei) pe Cantemir si sa fie incurcati de masinile parcate pe prima banda si care "nu incurca pe nimeni". in seara asta(pe la 6-7) era o masina de politie in zona, discuta cu unii care "nu incurcau pe nimeni" atat pe prima banda cat si pe a doua smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 5 May 2008, 21:42
Post #17


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(Retype @ 5 May 2008, 20:07)
De ce nu luam in vedere ca e un caz special, a parcat masina in dreptul masinei lu' taicasu deci oricum nu avea pe cine sa incurce. La asta ma refer.


Care-i legatura? Daca-i trosnea masina lui taica-su si-l baga in spital crezi ca era mai putin culpabil ?

QUOTE
Dar imi mentin ideea ca acesti politzai militzieni fac exces de zel cand nu trebuie, iar cand trebuie se fac ca nu vad.

Cazuri sunt nenumarate!
*



Depinde de pe ce pozitie vorbesti ! Te invit sa spui din nou asta dupa ce astepti 2 ore dupa un istet care-ti blocheaza masina 10 minute ! wink.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Retype
post 5 May 2008, 22:30
Post #18


Himera


Group: Members
Posts: 223
Joined: 27 November 06
From: Bucuresti




ok, am inteles ideea. E ok sa-si asume vina. Problema mea e alta, cu politia. Poate nu sunteti cu totii de acord cu mine dar astia nu isi fac treaba bine in opinia mea, si poate si din aceasta cauza apare inversunarea asta wink.gif

referitor cu politia ma refer ca mai des stau dupa un prost care blocheaza intersectia si nu e politia acolo, decat sa stau dupa unul care imi blocheaza masina.


--------------------
Dacia Logan 2006/ Audi 6.0 quattro 2006/ Mio a701 cu MioMap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 5 May 2008, 22:44
Post #19


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Aici suntem intr-un gand !
Sa-si faca politia datoria cu promptitudine si mai ales nediscriminator, asta da !
La urma urmei nu-i o tragedie ca ai savarsit o contraventie ! Mai rau mi se pare daca le tot savarsesti, pui in pericol sau sicanezi pe altii si "aluneci" de la responsabilitate.

Pe cei ce nu sunt de acord cu ce am spus ii invit sa parcheze in fata unei porti la Viena ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 5 May 2008, 22:54
Post #20


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




poti contesta procesul verbal si poti tara tarasenia prin tribunal.e oricum eterna poveste cu gaborul/militianul insa niciodata politistul care nu e niciodata acolo cand ai nevoie insa intotdeauna cand nu ai.pot spune un singur lucru si e o parere personala si mi-o asum:ne place sa ne plangem si ne plac spectatorii;cat despre politisti si nu le fac elogiul sau incerc sa ii apar pentru ca si eu ca si toata lumea am povestirile mele cu ei, oamenii aia nu sunt altceva decat niste functionari care la sfarsitul zilei sunt oameni ca oricare din noi!

ontopic:ori o platesti pentru ca politistii deocamdata au toate atuurile, ori o contesti pentru ca din cate am citit, ai suficiente argumente si tu!


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 6 May 2008, 02:48
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Am avut si eu treaba pe Cantemir, cateva zile la rand. Din cate imi aduc aminte nu poti sa iesi pe trotuar...

Pe ce parte s-a intamplat povestea ? Dinspre Sincai catre Budapesta, sau pe sensul celalalt.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariandex
post 6 May 2008, 04:31
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 April 08
From: bucuresti




QUOTE(mister @ 5 May 2008, 17:14)
S-au terminat fondurile. Trebuie sa amendeze si ei pe cineva. Si in cine crezi "ca dau"?  radmasa.gif

In alta ordine de idei, daca te-au si filmat, n-ai nicio sansa.
Ai 2 variante:
- platesti si asta e;
- nu platesti acum, si-ti vine amenda prin administratia financiara. Roaga-te sa treaca 6 luni pana te anunta sa se prescrie.
*


sa se prescrie amenda ? eu nu cred .Uite ce mi s-a intamplat mie in Romania anilor 2007 c-am prin aprilie cand a trebuit sa fac actele la casa la adm. finaniara .M-am dus ca omu sa scot un certificat de neurmarire fiscala am complectat tot ce trebuia le-am dat hartiile si mi-au spus sa vin peste 3 zile sa-l ridic . Cand am fost sa-mi iau hartia cu pricina nu mica mi-a fost mirarea sa-i aud ca-mi spune ca nu pot sa-mi ridic hartia pana nu platesc 8 milioane de lei pt. o amenda rutiera din 2002!! cu chiu cu vai mi-am adus aminte de ce amenda era vorba ma-m dus acasa si am gasit P.V.-ul cu pricina dar nu am gasit chitanta de la cec cu care sa dovedesc ca am platit amenda si am fost nevoit sa platesc 8 milioane sa-mi pot face actele la casa . Dupa ce am terminat cu actele la casa am gasit si chitanta cec cu am platit amenda din 2002 si m-am dus cu o copie a ei la circa financiara sa pot sa-mi recuperez banii inapoi , ei m-au trimis frumusel la primarie ca numai de acolo pot sa-mi recuperez banii , cu certurile de rigoare , o gramada de cereri si muult timp de asteptare am reusit in final sa-mi iau banii inapoi . Asa ca sfatul meu daca aveti o amenda de platit pastrati-va PV-ul si o copie dupa chitanta cec (originalul trebuie sa-l trimiteti unitatii care a emis PV-ul, eu nu l-am trimis .... si ce-am patit....) si punetile la pastrare intr-un dosar ca nu cer de mancare , eu dupa 5 ani.... ohmy.gif

This post has been edited by mariandex: 6 May 2008, 04:32


--------------------
dacia solenza 2004 scala - b 12 yzu
nu te lega la cap daca nu te doare ,
preventiv ia-ti o pastila
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 6 May 2008, 11:32
Post #23


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Mama ce razboi s-a iscat radmasa.gif
Marea majoritate aveti dreptate,dar,exista un dar,nu prea aveti. De ce?
1. daca am fost filmat,trebuia sa fiu filmat cel putin 5 minute pe aparat(stationarea interzisa mai mult de 5 minute) - asta nu s-a intamplat cu siguranta,in 10 minute au fost amendatevreo 5-6 masini,deci nu iese timpul matematic vorbind.
2. masinile din parcare pot iesi fara nici o problema,garantat!
Pentru cine intreba este pe sensul de mers dinspre tineretului spre budapesta,visa-vis de halele de mobila.
3. este clar exces de zel,sambata si duminica la intrarea in parcul tineretului sunt zeci de masini parcate necorespunzator,deci unde-s gaborii aia obositi,au program de femei gravide? Nu mai zic in timpul saptamanii cand facem 20 minute pentru 1,5 KM.
4. nu toate masinile aveau amenda in geam! Legea este doar pentru unii mai fraieri sau cum sa interpretez??????

Cred ca cei care sunteti de acord cu gaborii,aveti rude militieni sau va place sa credeti ca respectati legea! smile.gif
Daca greseam plateam fara discutii,nu mai scriam acest post,de rusine,dar in 17 ani de permis si multi KM nu am luat decat vreo 2-3 amenzi radar si astea acum multi ani in urma cand un exista detectorul de radar.
Oricum o sa platesc amenda,presupun ca n-o sa fie o avere,dar dupa aia fac contestatie,prietenii stiu de ce!

Bafta!

6 May 2008, 11:43:
QUOTE(adi_ar @ 5 May 2008, 21:42)
Care-i legatura? Daca-i trosnea masina lui taica-su si-l baga in spital crezi ca era mai putin culpabil ?
Depinde de pe ce pozitie vorbesti ! Te invit sa spui din nou asta dupa ce astepti 2 ore dupa un istet care-ti blocheaza masina 10 minute ! wink.gif
*



Adi,eu nu inteleg ce treaba are tata cu spitalul.....????
Nu ai asteptat pe nimeni 10 minute ca sa poti iesi? Te invit in bucuresti....sa stai o ora.
Am specificat ca se poate iesi cu masina prin fata,deci daca tata vroia sa plece putea s-o faca,ok?
Hai sa nu ne certam inutil,am scris acest post in ideea sa stim sa ne ferim nu sa fugim de lege,dar hai s-o aplicam la toti la fel nu doar la 6 masini din 20....

This post has been edited by Danezu: 6 May 2008, 11:43


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 6 May 2008, 11:54
Post #24


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




nu pot sa ti spun :TZEAPA!te ai ars,asta e!!!

nu te mai feri atat,mai bine incearca sa i respecti pe altii...


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 6 May 2008, 11:59
Post #25


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




parerea mea ™ .. plateste amenda si gata .. daca vrei sa stai linistit.. daca nu arunc-o in torpedou si o sa o platesti la sfarsitul anului cand o sa-ti vina somatie de la Administratia financiara. Merita atata caz pentru 50 lei si pentru ca TU in fond ai gresit? smile.gif Noi sa fim sanatosi smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 6 May 2008, 12:42
Post #26


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




O platesc,asta-i clar pentru ca am vazut ce-au patit alti colegi de pe forum,dar sa vina intai PV acasa ca sa stiu cat am de cotizat:)
Am atasat si o poza,cele 2 megane au amenda,restul masinilor din fata nu.....se vede aglomeratia de pe bulevard smile.gif
Loganul alb este tot al meu! Bine militienii nu aveau de unde sa stie,asta este!

This post has been edited by Danezu: 6 May 2008, 12:57

Attached thumbnail(s)
30042008469.jpg ( Size: 626.88k ) Number of downloads: 1081


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mister
post 6 May 2008, 13:10
Post #27


Nu cumpara masini frantuzesti si parfumuri nemtesti, ci invers.


Group: Members
Posts: 474
Joined: 13 July 06
From: Bucuresti




Danezule, n-ai nicio sansa.
Pana sa-ti trimita PV-ul, iti trimit o nota prin care sa-i instiintezi cine "a condus" auto in data de... la orele.... Daca termenul este mai mare de 6 luni, se prescrie.


--------------------
Renault Megane Sedan Lux Privilege 2006 - 1,5 dci 100 CP
Orice, oriunde, oricand, dar nu oricum.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 May 2008, 13:12
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Danezu @ 5 May 2008, 12:12)
Scrie doar contraventia savarsita: Art.142 din RAOUG 195/2002.[...]Am cautat articolele si nu scrie decat de parcare neregulamentara,nu zici nimic de blocare.....
*

QUOTE(Danezu @ 6 May 2008, 12:32)
1. daca am fost filmat,trebuia sa fiu filmat cel putin 5 minute pe aparat(stationarea interzisa mai mult de 5 minute) - asta nu s-a intamplat cu siguranta,in 10 minute au fost amendatevreo 5-6 masini,deci nu iese timpul matematic vorbind.
[...]
Am specificat ca se poate iesi cu masina prin fata,deci daca tata vroia sa plece putea s-o faca,ok?
*

Sa mai recitim inca o data articolul din Regulament:
QUOTE(Regulamentul la 195/2002)
  Art. 142. - Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
- urmeaza cazurile etc etc

As mentiona, pentru cine nu-si mai aduce aminte, ca "parcarea" si "oprirea" nu sunt unul si acelasi lucru. Motiv pentru care, fara rautate, recomand recitirea legislatiei rutiere, ca vad ca in rest "e multi specialisti".
Deci amenda nu este pentru parcare/stationare ci pentru oprire. Motiv pentru care nici nu trebuie filmare >5 minute (stationare) e suficienta si de 5 secunde...
In plus, eu nu inteleg argumentul "se poate iesi pe trotuar". Trotuarul, pentru cine nu stie, nu e pentru masini.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 6 May 2008, 13:25
Post #29


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Atunci,daca tot vorbim de lege art.142 sa puna semne de oprire interziza,ok?
Eu nu pot ghici ce semne ar trebui puse pe strada! Atat timp cat nu exista semne nu exista restrictii! Sunt de acord sa respect partenerii de trafic,sa nu blochez stradute,alei si alte intranduri(cum pateste Adi),dar sa nu pot parca masina pe bulevard cu 4 benzi,nu mi se pare normal si mai ales ca nu exista nici un indicator.
Deja vad ca discutam in contradictoriu ,pacat....altceva imi doream sa iasa din acest topic.

Rog un moderator sa inchida topicul. Le multumesc celor care au dat raspunsuri pertinente si la subiect!

Bafta!



--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 May 2008, 13:51
Post #30


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




No, dar ca sa acorzi prioritate unei ambulante, intr-o intersectie, trebuie pus semn?
Sau unele obligatii sunt trecute in lege si trebuie sa fie cunoscute de conducatorii auto?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:57
Forum Renault