DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hartuire recuperatori, Get back

Catalin S.
post 12 Jun 2018, 10:34
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 29 April 18
From: București




QUOTE(espacern @ 9 Jun 2018, 10:42)
Nu deschide nimeni proces pentru suma aia.


Pentru suma aia, nu, nu deschide nimeni proces, dar pentru 200 de sume similare, da.

Altfel spus... și presupunând că al nostru coleg nu este singurul care a întârziat cu plata, firma "păgubită" ia una bucată avocat, îi plătește una bucată onorariu, acesta adună mai mulți așa zis rău platnici, 200 cum am spus mai sus (inclusiv pe cei care au datorie 1-2 lei), și le deschide un megaproces, unde, pe lângă banii ceruți înapoi, actualii sau foștii abonați constată că mai trebuie să plătească si cheltuielile de judecată... care cheltuieli, deși avocatul a costat firma respectivă doar 1000 lei, sunt imputate tuturor.

Iar el, ca avocat, cu riscul de a pierde zile prin tribunal dar și nopți ca să redacteze documentele, va ajunge la final într-un super mare câștig gen 1000 lei x 200 abonați = mare petrecere mare".

Scuze de off topic.


--------------------
Dacia Logan 1.0 sce, SL Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Jun 2018, 10:34
Post #32


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Mie imi da 5 lei/abonat.

QUOTE(AndreiMR @ 12 Jun 2018, 11:34)
UPC ameninti degeaba. Pentru aia ai semnat ca ti-ai dat acordul pentru prelucrarea datelor. Poti incerca sa ii ameninti pe recuperatori cu GDPR-ul, dar nu stiu cat de tare ii va impresiona.
*




Nu vad rostul, ei au preluat datele cu caracter personal, nu le-au distribuit.

This post has been edited by argon: 12 Jun 2018, 10:39


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 12 Jun 2018, 10:40
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Au preluat și PRELUCRAT. E suficient.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 12 Jun 2018, 11:13
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Oare argon si-a dat acordul ca UPC sa ii trimita datele catre Getback? Daca-mi amintesc bine nu e suficient sa iti dai acordul ca datele tale for fi transferate catre terti, ci trebuie mentionat care tert si in ce scop.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 12 Jun 2018, 11:14
Post #35


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




aia sigur s-a intamplat inainte de intrarea in vigoare a GDPR. Is curios cum se pune problema acum la faza asta...


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Jun 2018, 11:56
Post #36


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




eu nu


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jun 2018, 12:01
Post #37


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(MoneyTalks @ 12 Jun 2018, 10:04)
Firma de recuperare NU are datele de la tine, ci de la o alta si le-a obtinut FARA ACORDUL TAU SCRIS.
*

Nu le trebuia acordul scris de la client insa, si inainte de GDPR si dupa, clientul trebuia anuntat ca datele i-au fost furnizate unui tert si tertul era obligat sa-l anunte despre asta.
Nici unul dintre astia cu recuperarea nu face treaba asta.
O fac doar daca le ceri tu explicit.
Dupa ce le-am spus ca nu stiu cine sunt ei, ca nu am avut relatii contractuale cu ei deci nu le datorez nimic, ca nu m-a anuntat nimeni ca au preluat datele mele, aia de la Kruk s-au executat instantaneu si au comunicat imediat ce ii obliga legea:
Capture.JPG ( Size: 153.63k ) Number of downloads: 653

referitor la GDPR, aia de la black shit sau cum ii cheama, indiferent cum au preluat datele, ei acum le detin. Si trebuie sa se conformeze cu GDPR. Si cam trebuie sa faca ceea ce am scris eu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 12 Jun 2018, 12:16
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




peremptorie... tongue.gif
Discurs juridic, fad în ansamblu, dar colorat cu expresii sau cuvinte definitorii ale jargonul avocățesc, menit să sublinieze faptul că se situează pe o poziție mult mai înaltă, d.p.d.v. juridic, față de interlocutorul ordinar. Intimidare lingvistică. biggrin.gif

This post has been edited by GBX: 12 Jun 2018, 12:17


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jun 2018, 12:37
Post #39


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(GBX @ 12 Jun 2018, 13:16)
peremptorie...  tongue.gif
*

irefutabila chiar...
Cu tot discursul lor juridic, dupa ce le-am raspuns la scrisoarea asta, urmatoarea a fost ca fac un gest de generozitate si nu ma mai urmaresc...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 12 Jun 2018, 13:07
Post #40


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Unde era ascunsa generozitatea, la firmele de recuperatori. biggrin.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 12 Jun 2018, 13:21
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




QUOTE(klaus @ 12 Jun 2018, 13:37)
le-am raspuns la scrisoarea asta
*


Nu ne pui la dispoziție răspunsul tău, doar pentru informare, anonimizat?

This post has been edited by GBX: 12 Jun 2018, 13:22


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jun 2018, 13:36
Post #42


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




nu ajuta in cazul de fata ca sumele erau prescrise de 3 ani (ceea ce la argon, dupa cum evita subiectul, e clar ca nu s-a intamplat),la mine a fost cu reziliere (ca aia nu au furnizat vreo 4 zile internet si eu atata am asteptat sa le-o dau la radacina - aici argon are o denuntare), eu le-am demonstrat ca de fapt ei aveau sa-mi dea bani ca cereau pe o clauza de suma fixa declarata abuziva prin lege si eu le platisem mai mult la ultima factura etc.
Eu am avut niste argumente solide, ceea ce aici nu mi se pare ca e cazul.

In speta de fata treaba ar trebui dusa pe planul descurajarii, ca mi se pare ca legal aia de la recuperatori au dreptate.
Nu stiu insa in cazul lui argon daca firma ce detine creantele e si firma de-l cauta (la mine ma cauta Kruk si firma care detinea creantele era Secapital), caci exista o hotarare de interpretare a legi data de ICCJ care spune practic ca nu ma putea executa Kruk pentru o datorie pe care o aveam la Secapital.
Deci cazurile nu prea sunt comparabile.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Jun 2018, 14:40
Post #43


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nu evit nimic, restanta e din decembrie anul trecut. adica am fost in 10 nov. sa reziliez, am platit pe toata luna neiembrie si m-am trezit cu inca o factura pe decembrie. O sa caut contractul din 2005, sa vad ce am semnat...daca o mai exista pe undeva.

Ce m-a suparat la UPC...plateam de cel putin 10 ani 80 de lei..sa zicem....si dupa ce am depus cererea de reziliere...ma tot sunau...hai sa-ti dam ACELASI lucru la 40 de lei...ca si cand am fost prostul lor de atatia ani sa platesc dublu.

This post has been edited by argon: 12 Jun 2018, 14:42


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 12 Jun 2018, 14:57
Post #44


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Pai tu esti de vina nu ei (legat de platitul a cate 80 lei/luna)

This post has been edited by ady77: 12 Jun 2018, 14:57


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jun 2018, 18:04
Post #45


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca ai depus cerere de deuntare a contractului (SCRISA) pe data de 10 noiembrie, erai tinut de contract de un preaviz de 30 de zile, deci ai mai fi fost tinut de contract la plata a inca 10 zile din decembrie, respectiv cca. 80/31*10=cca. 26 lei.Ce este peste nu are suport in contract.
In conformitate cu prevederile art. 2 din conditiile generale ale contractului UPC termenul de denuntare este 30 de zile de la data inregistrarii denuntarii.

Imi mention opinia, in cazul de fata cea mai buna este sicanarea recuperatorului.
sa spuna cand a primit datele, cum, sa raspunda la intrebarile pe GDPR, sa i se spuna ca datoria nu e datorata pentru ca pe luna noiembrie, cand s-a depus denuntarea, factura a fost platita si factura pe decembrie nu are suport contractual etc.
Sa li se para ca munca e cam mare fata de rezultatul posibil si ca nu ar avea un caz beton in instanta care sa merite efortul


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 Jun 2018, 20:56
Post #46


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(SandelBS @ 12 Jun 2018, 09:15)
Up to €10 million, or 2% of the worldwide annual revenue of the prior financial year, whichever is higher

Up to cam schimba sensul, cred ca aia pot da amenzi pana la suma aia, nu neaparat ca da asa, adica depinde de fapta si de cum au folosit. Ceva gen amenda pentru nedepunere acte intre 1000 lei si 5000 lei (nu mai stiu cat e intervalul), insa depinde doar de agent constatator cat e.
*


Sa iti fac un mic desen, ca sa pricepi ce inseamna "Up to €10 million, or 2% of the worldwide annual revenue of the prior financial year, whichever is higher"

Tu ai cifra de afaceri de 1,000 lei. Amenda e de 10 milioane de euro (10 milioane euro e suma mai mare)
Tu ai cifra de afaceri de 10,000,001 euro. Amenda e de 10 milioane de euro, deoarece cifra de afaceri depaseste 10 milioane, si amenda nu poate depasi 10 milioane. In cazul asta iti mai ramine 1 euro de un suc laugh.gif
Daca cifra ta de afaceri depaseste cu mult 10 milioane, iar 2% din ea este mai mare decit 10 milioane, amenda este de 10 milioane (suma mai mica)
Daca 2% din cifra ta de afaceri e mai mica decit 10 milioane, amenda este de 10 milioane (suma mai mare), caz deja descris in exemplul cind iti mai ramine de un suc laugh.gif

Si ce e de remarcat este ca cifra de afaceri se refera la afacerile din toate tariuiule din lume, nu numai EU.

This post has been edited by MoneyTalks: 12 Jun 2018, 21:00


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 12 Jun 2018, 21:05
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Formularea e oarecum ciudată, matematic reiese că, indiferent de cifra de afaceri, tot 10 milioane e amenda.
PÂNĂ LA - limitează maximul amenzii la maxim 10mil
ORICARE DINTRE ACESTEA ESTE MAI MARE - dacă procentul de 2% din cifra anuală de afaceri e mai mic ca maximul, te trimite la suma mai mare, adică 10 mil. Dacă e mai mare, te limitează la 10 mil. huh.gif
biggrin.gif


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 Jun 2018, 21:05
Post #48


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(klaus @ 12 Jun 2018, 17:04)
Imi mention opinia, in cazul de fata cea mai buna este sicanarea recuperatorului.
sa spuna cand a primit datele, cum, sa raspunda la intrebarile pe GDPR, sa i se spuna ca datoria nu e datorata pentru ca pe luna noiembrie, cand s-a depus denuntarea, factura a fost platita si factura pe decembrie nu are suport contractual etc.
Sa li se para ca munca e cam mare fata de rezultatul posibil si ca nu ar avea un caz beton in instanta care sa merite efortul
*


Nu prea conteaza cum si cind au primit datele, dar nu se pot folosi de ele din cauza GDPR fara acordul lui Argon. Altfel sint buni de plata.

12 Jun 2018, 20:06:
QUOTE(GBX @ 12 Jun 2018, 20:05)
Formularea e oarecum ciudată, matematic reiese că, indiferent de cifra de afaceri, tot 10 milioane e amenda.
*


Nu, ca daca intri in cealalta categorie amenda e de 20 milioane laugh.gif

This post has been edited by MoneyTalks: 12 Jun 2018, 21:06


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jun 2018, 21:29
Post #49


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(argon @ 12 Jun 2018, 15:40)
Ce m-a suparat la UPC...plateam de cel putin 10 ani 80 de lei..sa zicem....si dupa ce am depus cererea de reziliere...ma tot sunau...hai sa-ti dam ACELASI lucru la 40 de lei...
*



Pai daca esti fraier eu ce sa iti fac ... eu anual discut si cu UPC si cu Orange ... si de fiecare data ajung la un consens cu ei ... singurii care nu accepta nici un fel de discutii sunt Gigi ... pe aia ii am la tara si am nevoie de ei pentru camerele de supraveghere ... inainte am avur telekom ... altii cu care nu prea ai ce sa povesteti ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 13 Jun 2018, 10:39
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




QUOTE(MoneyTalks @ 12 Jun 2018, 20:56)
Sa iti fac un mic desen, ca sa pricepi ce inseamna "Up to €10 million, or 2% of the worldwide annual revenue of the prior financial year, whichever is higher"



Si ce e de remarcat este ca cifra de afaceri se refera la afacerile din toate tariuiule din lume, nu numai EU.
*



In primul rand vad ca e o mica confuzie de termeni. Cifra de afaceri e una (i se zice turnover), total venituri e altceva (cifra de afaceri + alte venituri). Ca se tot face confuzie in presa si s-a preluat termenul de cifra de afaceri asta e... In cazul de fata vorbim de total venituri. Asta asa pt preciziune.

In al doilea rand, in "desenul" tau e partial ilogic biggrin.gif

Adica, daca vorbim de primul caz, sa zicem ca suntem in cazul unui supermajor din petrol, cu venituri de 300 mld usd. 2% vine vreo 6 mld USD, care e mai mult de 10 mil. 10mil e bonusul unui director neexecutiv din consiliul de administratie, deci ii doare la basca de 10 mil, asadar le baga amenda de 6 mld USD.

Din ce am mai citit, exprimarea aia de up to, ar da liber la decizie unor state sa prevada niste cuantumuri mai mici.

This post has been edited by SandelBS: 13 Jun 2018, 11:21


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Jun 2018, 11:29
Post #51


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca citim totusi textul directivei si nu vreo vorba de pe net, putem constata, la art. 83, sanctiunile.
Sanctiunile sunt stabilite de "fiecare autoritate de supraveghere", care se dau "in functie de circumstantele fiecarui caz", se analizeaza "valoarea amenzii" infunctie de criteriile precizate iar PLAFONUL MAXIM al unei amenzi (alin. 4) este 10 mil. euro sau 2% din "cifra de afaceri mondiala anuala"
Adica, daca ala are un 2% mai mare de 10 mil, menda MAXIMA poate fi la nivelul celui 2% , deci mai mult de 10 milioane.
My 2 cents.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Jun 2018, 15:24
Post #52


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Au răspuns ..

QUOTE
Drepturile dumneavoastra
In conformitate cu legislatia aplicabila datelor cu caracter personal, drepturile dumneavoastra consista in: acces, interventie, rectificare, restrictionare, stergere si /sau opozitie asupra datelor cu caracter personal prelucrate de Getback Recovery, cat si dreptul de a adresa plangeri autoritatilor competente.
In acelasi timp, gasim important sa mentionam ca in relatia dumneavoastra cu societatea noastra, Getback Recovery are calitatea de creditor cesionar, ce detine un interes legitim care justifica prelucrarea datelor personale, prin urmare isi rezerva dreptul de a nu da curs solicitarii dumneavoastra privind interventia asupra datelor personale, cu precadere aceea de stergere/opozitie/restrictionare a acestor date.
Date de contact


This post has been edited by argon: 14 Jun 2018, 15:25


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 15 Jun 2018, 00:53
Post #53


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Pai ce legatura ai avut tu cu societatea lor (Getback Recovery)? Le-ai dat lor datele tale personale? Sau le-au luat ei FARA STIREA TA de la firma la care esti dator?


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 15 Jun 2018, 10:51
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Viceversa. UPC cand a renuntat sa il mai astepte pe rau platnic a vandut creanta la recuperator. Io sunt curios cand l-au conatctat aia pe argon.De obicei dar nu intotdeauna se inregistreaza convorbirile cu creditorii. Probabil ca pentru suma aia derizorie or sa renunte sa mai umble prin deva si argon scapa cu bigetul intreg. Isi mai cumpara o laguna shk9.
Legea cu datele nu se aplica retrocativ . Si parac stiu ca si mai de mult in contracte iti dadeai acordul cu utilizarea unor date.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Jun 2018, 12:08
Post #55


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Eu nu sunt rau platnic. Am gasit contractul vechi, scrie ca din momentul solicitarii de renuntare la contract, mai sunt obligat la 30 de zile. Clar pana aici. Eu de la 1 noiembrie am trimsi cererea de renuntare pe email la UPC, pe adresa furnizata de ei. In 7, ca nu s-a intamplat nimic, am mai trimis odata. In 15 nov, ca tot nu s-a intamplat nimicm am fost la casierie, sa vad ce se intampla..ca trebuie sa fac cerere sa o las acolo...degeaba ii spun ca am trimis doua pe email. Am mai facut o cerere, si am lasat-o acolo....si conform contractului trebuia sa imi calculeze pana in 15 decembrie. Ceea ce nu s-a intamplat, si mi-au facturat toata luna decembrie, ceea ce nu vreau sa platesc. Le-am achitat toata luna noiembrie, desi am folosit doar jumatate, si pe decembrie veci nu o sa primeasca ceva de la mine, e vorba de principiu aici.

This post has been edited by argon: 15 Jun 2018, 12:10


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalin S.
post 15 Jun 2018, 12:14
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 29 April 18
From: București




Apropos de cât durează până scapi de un contract bine ticluit în favoarea lor și defavoarea clientului, deși am renunțat la începutul anului la un card de credit făcut acum 12 ani și achitat demult, și acum îmi vin pe email extrasuri de cont cum că am zero datorii către ei.

Toate bune și frumoase, mă bucur că sunt pe zero și că e totul ok, dar i-am sunat în nenumărate rânduri să înceteze trimiterea acestora deoarece nu mai sunt clientul lor, însă degeaba. blink.gif

Ori este de vină sistemul lor informatic ori vor ca prin trimiterea mailurilor sa-mi reamintească de existența bîncii gen "poate-poate mă voi întoarce la ei" ceea ce nu cred că se va mai întâmpla vreodată. rolleyes.gif

This post has been edited by Catalin S.: 15 Jun 2018, 12:15


--------------------
Dacia Logan 1.0 sce, SL Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Jun 2018, 12:14
Post #57


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




stim ca de principiu esti chitros, dar nu era mai logic sa trimiti inainte de terminarea lunii solicitarea? Nu pe 1?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Jun 2018, 13:13
Post #58


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 15 Jun 2018, 13:08)
- Eu de la 1 noiembrie am trimsi cererea de renuntare pe email la UPC, pe adresa furnizata de ei.
- In 7, ca nu s-a intamplat nimic, am mai trimis odata.
- In 15 nov, ca tot nu s-a intamplat nimicm am fost la casierie, sa vad ce se intampla..ca trebuie sa fac cerere sa o las acolo
*


In cazul dat as mentiona partea din contractul cadru:
QUOTE
Termenul de 30 de zile începe să curgă fie din momentul înregistrării la UPC a notificării scrise

Eu personal as observa ca mailul este SCRIS, nu e o cerere facuta pe gura si ca notificarea nu trebuie sa imbrace forma unui format obligatoriu.
Mailul este proba recnoscuta in instanta.
Dca poti proba cu un mail trimis pe data de 1 noiembrie, atunci le-o dai prin gura si ai terminat cu ei.

Eu le-as face o comunciare de genul:
Avand in vedere denuntarea de catre subsemnatul a contractului cu UPC in data de 01 nov. 2017, in conformitate cu dovada anexata (pui in atas mailul dar cu print screen, sa le fie mai greu sa dea copy-paste si sa nu poata citi ei toate caracteristicile mailului), in conformitate cu prevederile contractuale (prin care eram obligat la achitarea contractului pentru inca 30 de zile de la data transmiterii denuntarii unilaterlae a contractului - art. 2 din Conditiile genrale contractuale), tinand cont de faptul ca am efectuat plata pentru abonamentul ferent lunii noiembrie 2017, deci pentru toate cele 30 de zile ulterioare datei denuntarii, plata fiind efectuata de mine in data de.... in valoare de..... prin (banca/casierie/plata la tert etc), plata pentru care am documente justificative, constat ca din punct de vedere legal si contractual ambele parti si-au indeplinit toate obligatiile pana la data incetarii in fapt a contractului.
Este un lucru cert ca UPC Romania nu a ridicat obiectii la notificarile mele si nu si-a exprimat vreo opozitie fata de acestea.
De asemenea, subliniez ca subsemnatul a avut un comportament pro-activ, am facut nu doar una ci mai multe notificari, cea din 01 nov, inca una pe mail in data de 07 nov. 201, atasata (iar print-screen), precum si o confirmare pe hartie, la sediul UPC, a notificarilor din 01 nov si 07 nov, prin documentul depus fizic in data de 15 nov.
Cum mailurile sunt recunoscute de noul cod de procedura civila si de legislatia privind protectia consumatorilor drept metode de comunicare scrisa, constat ca am indeplinit toate obligatiile contractuale, de la notificari de denuntare pana la achitarea sumelor aferente celor 30 de zile scurse de la data notificarii.
Din aceste motive, in conformitate cu prevederile legislatiei romanesti si ale contractului cu UPC, de la data platii abonamentului aferent lunii noiembrie 2017 contractul si-a incetat aplicabilitatea si eu nu mai am nicio obligatie fata de UPC cum nici UPC nu mai are fata de mine.
Sumele pe care dvs. pretindeti ca le-as datora nu au nicio baza legala si nici contractuala, sunt nedatorate de mine, sunt cerute abuziv, fara justificare si se constituie de fapt intr-o tentativa de imbogatire fara justa cauza.
Din moment ce eu mi-am achitat fata de UPC toate obligatiile, nu pot sa recunosc nicio suma dintre cele pe care dvs. le pretindeti de la mine ca fiind datorate

Din aceste motive, cum eu nu am de ce sa apar in evidentele dvs pentru ca nu va datorez nimic, deci nu aveti un interes legitim in prelucrarea datelor subsemnatului in intelesul art. 6 alin. (1) lit. f) din GDPR, va solicit sa stergeti toate datele mele din bazele dvs. de date, sa anonimizati datele acolo unde este necesar, sa incetati orice prelucrare a datelor personale precum si sa incetati orice hartuire a subsemnatului.

Cu multa caldura,
etc


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Jun 2018, 13:56
Post #59


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Argon,
Mailurile au valoare zero in justitie. In special cele neconfirmate.
(acu, daca voi ziceti ca au, e f bine, dar nu m-as baza pe asta)
Hartiile care nu au numar de inregistrare de la respectiva societate, la fel de zero.
Oricand societatea aia poate zice: Cwaje, n-am primit mailul de la tine, o fi ratacit printr-un server, plm... hartia au ros-o sobolanii.

Poveste din familie: dna dizzy si-a portat nr de tel la Telekom Romanica. Cum serviciile lor erau de cacados, la expirarea contractului a cerut incetarea serviciului, cu document scris, semnat, inregistrat la ei. Aham, au mai venit 2 facturi si ei cereau cu tupeu sa solicite clientul sa trimita cererea in centrala. ANPC a rezolvat urgent treaba asta, chestie pe care ti-as recomanda-o si tie.

This post has been edited by dizzy: 15 Jun 2018, 14:51


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 15 Jun 2018, 14:18
Post #60


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(dizzy @ 15 Jun 2018, 14:56)
Hartiile care nu au numar de inregistrare de la respectiva societate, la fel de zero.
*


Legea permite comunicarea la distantă, ceea ce implică, evident, imposibilitatea de a primi un nr. de înregistrare pe exemplarul tău, asa cum se intampla cand mergi la ghiseu.
Daca poti insa dovedi ca ai trimis prin email, fax sau posta inscrisurile in termen, iar adresa de destinatie /respectiv nr. fax sunt valide, se acceptă fără probleme.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:15
Forum Renault