DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ceas APA pentru SN Europa, odata pentru totdeauna'

ramsen
post 20 Jan 2011, 09:21
Post #31


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




de ce te complici tu sa montezi pe ceasul tau de europa turometru si temperatura apei cind poti pune unul tot de DSN cu asa ceva montat din uzina pe el...si decit sa mai tragi tu de la motor doua fire pentru turometru si temperatura apei...sau ma rog unul de logan cum si-au montat multi pe DSN...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 20 Jan 2011, 21:31
Post #32


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




QUOTE(ramsen @ 20 Jan 2011, 09:21)
de ce te complici tu sa montezi pe ceasul tau de europa turometru si temperatura apei cind poti pune unul tot de DSN cu asa ceva montat din uzina pe el...si decit sa mai tragi tu de la motor doua fire pentru turometru si temperatura apei...sau ma rog unul de logan cum si-au montat multi pe DSN...
*



RAMSEN!
NU INTELEG, ce vrei sa zici? Daca cumparam un bord complet de la variante RAPSODIE, CLIMA....alea care au toate acele/indicatoarele functionale....TOT TREBUIA SA TRAG FIRELE DE UNDEVA....Varianta EUROPA...nu are nici cablele respective trase la bord...DECI??????
cum adica de ce ma complic?.....pai am achizitionat turometrul si indicatorul temp apa plus benzina acu ceva timp....second off-course!!!
NU AM REUSIT SA LE MONTEZ INCA datorita vremei reci care venise cam repede....necesitatea lor????? foarte mare sau ...destul de importanta pentru mine si multi altii, cred smile.gif ....sa am si eu in vedere o temperatura apa, fara sa astept sa se incinga sa se aprinda martorul rosu, ala care e pe langa ulei parca sad.gif
SI TOCMAI CA NU VREAU SA MA COMPLIC......nu sunt cu pretentii extraordinare astfel ca daca doream bord de LOGAN puneam asa ceva.....eu pur si simplu....incerc sa-i montez doar ce lipseste si este de maxima utilitate in cazul meu> turatiile motorului/ indicatorul turometru si indicatorul de temp. apei!!!!

MULTUMESC ... DAR TOT NU MI-A RASPUNS NIMENI SI NICI SOLUTII CLARE!!!!!
DACA ARE CINEVA UN RASPUNS CLAR....VA ROG!!!

P.S. Fara off topic! chiar nu vreau sa intru in polemici si chestii de genu> da de ce? da mai bine puneai asta/sau asa.....offff!!!!


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 21 Jan 2011, 08:57
Post #33


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




tocmai asta este...te complici foarte mult, pentru ca la ceasurile de DSN full au toate pe ele iar tu decit sa tragi cele doua fire de la motor ...este o mare diferenta intre ce vrei tu sa faci si ce iti spun eu...
1.tu ai ceas DSN europa fara turometru,temperatura apei...ok...si vrei sa montezi pe el aceste doua functii...ok... trebuie sa desfaci ceasul sa le montezi sa gauresti sa creezi contactul pe folia de contacte...daca imi aduc aminte ca nu le are ...deci o munca multa in plus...
2.ceasul DSN clima full cu totul pe el ce te intereseaza pe tine nu mai trebuie decit sa bagi doi papuci la mufele respective si pinii respectivi la ceas si la cutia de la motor...atit
eu unul asa as face in locul tau...nu m-as complica cu ce vrei tu sa faci si as cumpara unul de clima direct...munca foarte putina si rentabila...SUCCES


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jonny_b
post 21 Jan 2011, 09:07
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 22 May 07






--------------------
Dacia SuperNova 2002 - GR 03 LWJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 21 Jan 2011, 09:47
Post #35


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 411
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




QUOTE(pician90 @ 25 Mar 2010, 19:00)
12. Se prelungesc firele ..si se trag in cutia neagra de la motor. cea cu sigurante si relee.
13. Acolo este o mufa cu o framada de fire ..in dere de jos sunt 15 fire ..iar deasupra sunt 13. Raman 2 fire.  Verde/alb = APA    si  Albastru/maro= Turometru.Se fac conexiunile..cu cele doua fire trase din bord.  [attachmentid=1627606558]
*


`
@dymmy
Nelamurirea ta era cea legata de cele doua fire. Aici iti explica clar colegul unde sa le tragi!
Deci pleci cu cele doua fire din bord, (de pe pinii care sunt marcati foarte clar in posturile din pagina anterioara) si ajungi in cutia neagra de langa baterie, unde le legi conform descrierilor de mai sus.

Din cate am inteles, ceasurile de europa sunt precablate cu folia pentru turometru, doar ca nu este montat....


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jonny_b
post 21 Jan 2011, 09:50
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 22 May 07




Asa este folia ceasurilor de la Europa are si cablaj pentru apa si turometru (dar nu are mufa aceea micuta albastra - ea e mai greu de gasit dar se poate improviza)


--------------------
Dacia SuperNova 2002 - GR 03 LWJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 21 Jan 2011, 11:10
Post #37


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




. Se prelungesc firele ..si se trag in cutia neagra de la motor. cea cu sigurante si relee.
13. Acolo este o mufa cu o framada de fire ..in dere de jos sunt 15 fire ..iar deasupra sunt 13. Raman 2 fire. Verde/alb = APA si Albastru/maro= Turometru.Se fac conexiunile..cu cele doua fire trase din bord. ..

Cam astea 2 fire ar fi ..
spor.


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 22 Jan 2011, 12:16
Post #38


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




ok....ok smile.gif
multumesc....

Ar fi mai usor sa montez vitezometrul de pe bordul meu varianta europa....pe bordul primit???????

ce ziceti?

sad.gif

This post has been edited by dymmy: 22 Jan 2011, 12:20


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 22 Jan 2011, 15:05
Post #39


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




mai bine desfaci vitezometrul si il pui pe bordul cu ceas de apa si turometru.


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 22 Jan 2011, 15:13
Post #40


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




QUOTE(pician90 @ 22 Jan 2011, 15:05)
mai bine desfaci vitezometrul si il pui pe bordul cu ceas de  apa si turometru.
*



pician....
se desface greu vitezometrul???
si va indica corect...?
ce pasi trebuie urmariti la montarea/demontarea vitezometrului?
daca ma apuc de desfacut....vreau sa am toate variantele disponibile!
multumesc... smile.gif


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 22 Jan 2011, 16:40
Post #41


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




pai nu e greu deloc.Cand ai bordurile in fata e foarle simplu.

Desfaci "sticla" bordului.Vezi ca are niste cleme in partea superioara si inferioara(sunt foarte fragile si poti crapa sticla daca le cracacesti tare.)

in spatele bordului ..sub kilometraj ai 2 suruburi.Le desfaci si tragi kilometrajul afara si il pui ce bordul ...cel nou.

din cate tin minte..nu e nevoie sa umbli la ac..sau la altceva.
Spor.
ps: daca am uitat ceva, rog colegii sa ma complecteze.


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 22 Jan 2011, 19:12
Post #42


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




ok....multumesc inc'odat smile.gif
In zilele urmatoare dupa montaj si probare...voi reveni cu informatii!
o seara buna!


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 28 Jan 2011, 16:35
Post #43


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




am facut eu aceasta modificare la masina unui vecin; necesarul de materiale a fost 20 cemtimetrii de tava de cupru fi 20, trei teuri la 60 de grade si unul la 120, patru coti si aprox 50 grame fludor.

am legat ceasul pe tur si retur; intre calorifer si vasul de expasiune si intre calorifer si termostat; am adaptat prin filetare si un lacas pentru termocupla dar in prezent e defecta si n-o folosesc; am observat un consum de aprox 200 de mil;ilitrii pe suta de kilometrii si asa am gasit trei scurgeri = calorifer, tragula pompa-retur si furtunul de aductiune; am ocsitorit radiatorul, am lipit furtunul cu scoci si am inlocuit tragula. cum contorul inregistra in continuare consum, am depistat si o lacrimare pe la chiuoluoasa care am astupat-o cu uretan. in continuare aveam consump ce ceas dar n-am mai fost capabil sa gasesc vreo scurgere, singura explicatie fiind pierderile inerente prin transpiratie si respiratie; aprox 2 centilitirii la %.

am vrut sa demontez ceasul, el indeplinind-usi functiunea dar l-am pastrat pentru ca nu se stie; poate mai apar scurgeri.

daca aveti nevoie de ajutor si suport moral, inrebati-m-a!.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 28 Jan 2011, 19:53
Post #44


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 411
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




blink.gif popa.gif coffee_spitsk.gif asta e de bula rau de tot smile.gif


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 28 Jan 2011, 20:08
Post #45


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




totdeauna se trezeste unul sa comenteze cind face cineva ceva; asa sintem noi romanii, en punem bete in roti in loc sa fim uniti si sa ne ajutam. in loc sa critici mai bine spune: tu ce contributii ai adus? ca critic poate fi oricine, hirtia suporta multe; dar sa creezi e mai greu!


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 28 Jan 2011, 20:11
Post #46


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 411
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




LOL, nu am criticat ci m-am amuzat. ce se vorbeste aici si ce scrii tu. initial credeam ca ai facut caterinca dar se pare ca nu! biggrin.gif

de la turometrul si indicatorul temperaturii din bord pana la ce spui tu e ..... distanta mare....

LE: ma repet, cred ca tu faci caterinca, daca nu .. poate ai gresit topicul ....

This post has been edited by harry: 28 Jan 2011, 20:12


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 28 Jan 2011, 21:23
Post #47


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(yhattori @ 28 Jan 2011, 16:35)
am facut eu aceasta modificare la masina unui vecin; necesarul de materiale a fost 20 cemtimetrii de tava de cupru fi 20, trei teuri la 60 de grade si unul la 120, patru coti si aprox 50 grame fludor.

am legat ceasul pe tur si retur; intre calorifer si vasul de expasiune si intre calorifer si termostat; am adaptat prin filetare si un lacas pentru termocupla dar in prezent e defecta si n-o folosesc; am observat un consum de aprox 200 de mil;ilitrii pe suta de kilometrii si asa am gasit trei scurgeri = calorifer, tragula pompa-retur si furtunul de aductiune; am ocsitorit radiatorul, am lipit furtunul cu scoci si am inlocuit tragula. cum contorul inregistra in continuare consum, am depistat si o lacrimare pe la chiuoluoasa care am astupat-o cu uretan. in continuare aveam consump ce ceas dar n-am mai fost capabil sa gasesc vreo scurgere, singura explicatie fiind pierderile inerente prin transpiratie si respiratie; aprox 2 centilitirii la %.

am vrut sa demontez ceasul, el indeplinind-usi functiunea dar l-am pastrat pentru ca nu se stie; poate mai apar scurgeri.

daca aveti nevoie de ajutor si suport moral, inrebati-m-a!.
*



eu nu inteleg.ce ai facut?si expica aia cu 200 ml/100 km cum vine huh.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz19
post 18 Nov 2011, 18:55
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 15 September 10
From: Roman




salut.pentru a monta acest turometru,vad ca are 4 fire:unul vine la +,unul la -, unul la iluminare,iar firul de la semnal pot sa il leg la firul din cutia aia neagra de langa aripa?sau trebuie legat la o fisa de la bobina?

Attached thumbnail(s)
turometru.JPG ( Size: 27.8k ) Number of downloads: 574


--------------------
dacia supernova 2002 europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut 26
post 16 Feb 2012, 21:53
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 January 12




salut,si eu sunt unul dintre voi care s-ia montat un bord cu toate ceasurile pe o dsn europa dar am gasit cele doua fire in plus,le-am legat unde trebue doar ca imi functioneaza ceasul de la apa si cel de la turometru NU sad.gif in plus culoarea celui de-al doilea fir,adica cel de la turometru nu e cea care ati spus-o voi e doar culoarea portocaliu si nu albastru-maro...va rog mult sa ma ajutati,in plus nu imi merg nici martorii de la faza lunga,scurta, dezaburire si semnalizare...
sunt cu moralul la pamant...nu mai stiu ce sa fac...

This post has been edited by ionut 26: 17 Feb 2012, 08:31


--------------------
dacia supernova 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz19
post 17 Feb 2012, 07:24
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 15 September 10
From: Roman




ionut 26 poti pune te rog o poza cu firul de care te`ai legat cu turometrul?ca nici eu nu am gasit albastru maro

This post has been edited by danutz19: 17 Feb 2012, 07:25


--------------------
dacia supernova 2002 europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut 26
post 17 Feb 2012, 08:28
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 January 12




salut danutz 19,o sa pun poze imediat ce o sa le fac,dar tu pe celalalt fir l-ai gasit(cel de la apa) cu acele culori pe care le-au specificat baietii pe aici?dar ce culoare au firele pe care le-ai gasit in plus? blush.gif m-ia mai spus un prieten sa ma leg la unul din firele care vin in bobina de inductie,o sa incerc azi si daca reusesc sau nu o sa scriu wacko.gif

17 Feb 2012, 16:07:
am rezolvat problema,bordul meu are trei mufe si eu am introdus numai doua asa cum trebue iar pe a treia doar putin wub.gif de asta nu imi mai mergeau nici acei martori de sub turometru dar nici el,acum totul functioneaza ok!!!!danut 19 in legatura cu firul pt turometru la mine e de culoare PORTOCALIE si nu albastru-maro,cred ca astia de la dacia au pus si ei ce mai aveau pe acolo...succes, mii de multumiri celor care m-au ajutat! wink.gif

This post has been edited by ionut 26: 17 Feb 2012, 16:07


--------------------
dacia supernova 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz19
post 17 Feb 2012, 23:40
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 15 September 10
From: Roman




portocaliu e si la mine


--------------------
dacia supernova 2002 europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel.bv
post 17 Apr 2012, 02:02
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 4 June 10
From: Brasov




QUOTE(pician90 @ 25 Mar 2010, 20:00)
[attachmentid=1627606556]
*



firul acela lipit intre indicatorul de apa si cel de benzina asa este lipit din fabrica??Fotografie0190.JPG ( Size: 281.84k ) Number of downloads: 417
si daca stie cineva de la ce este martorul cel mai apropiat de sageata din poza? Multumesc anticipat


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie 2002 - BV xx NIG
[B]Never drive faster than your angel can fly ![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianmn
post 17 Apr 2012, 16:05
Post #54


Deisia


Group: Members
Posts: 441
Joined: 13 April 09
From: Iași




bordul meu (de clima) are la fel: 01092011139.jpg ( Size: 473.75k ) Number of downloads: 370


si ti-am facut si niste poze la cartea masinii cu martorii din bord

Attached thumbnail(s)
2012_04_17_17.02.25.jpg ( Size: 1.49mb ) Number of downloads: 407
2012_04_17_17.02.47.jpg ( Size: 1.54mb ) Number of downloads: 403
2012_04_17_17.03.04.jpg ( Size: 1.48mb ) Number of downloads: 142


--------------------
Ex - Dacia SuperNova 2oo2 Clima / Audi A4 B5 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel.bv
post 18 Apr 2012, 00:27
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 4 June 10
From: Brasov




Multumesc frumos..am crezut ca a modificat ceva pe la ceasuri vechiul proprietar al masinii mele:D..


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie 2002 - BV xx NIG
[B]Never drive faster than your angel can fly ![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:47
Forum Renault